Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kinematografia dhe Televizioni
Emri
Fjalėkalimi
Kinematografia dhe Televizioni Pėrshtypje mbi filmat e fundit vendor apo tė huaj. Dokumentarėt, komeditė, tragjeditė, festivalet e filmit. VIP-at, artistėt, yjet e filmave.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-07-11, 15:58   #1
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Hidhrohen shkjet ne Kushnerin

Koushner financon filmin pėr masakrat serbe?
Serbėt kanė reaguar ndaj njė filmi artistik francez Captifs, i cili i portretizon atė qė realisht kanė bėrė serbėt qė nga pushtimi i Kosovės nė vitin 1912, masakra, terror, vrasje tė grave shtatzėna, nxjerrje tė fėmijėve nga barku i tyre, marrje organesh dhe shumė e shumė mizori tė tjera.

Reagimi i serbėve ka shkuar aq larg sa kanė akuzuar dhe francezin Bernard Kouchner, kryeadministratorin e parė tė Kosovės se ka ndihmuar nė financimin e filmit.

“Filmi nė masėn mė tė madhe ėshtė financuar nga shqiptarėt. Ėshtė e mundur qė edhe Bernard Koushner ta ketė ndihmuar atė”, shkruan e pėrditshmja Kurir, e cila e ka hapur sot ballinėn me kėtė tekst, me titullin "Rrena monstruoze e shqiptarėve: Serbėt na i nxorėn organet".

Captifs ėshtė njė film francez i zhanrit horror, nė tė cilin prezantohet serbėt, duke transplatuar organet e shqiptarėve.

E pėrditshmja beogradase e ka quajtur monstrum dhe shpifje tė madhe kėtė film dhe nė artikull theksohet se shqiptarėt iu kanė dhėnė para francezėve pėr t’i portretizuar serbėt si kriminelė dhe si njerėz qė marrin organe tė njerėzve dhe i shesin.

Madje pėr kėtė film thuhet se ėshtė prononcuar edhe Prokuroria e Krimeve tė Luftės nė Serbi. Ata janė tė bindur se ky ėshtė njė film propagandistik dhe iu kanė dėrguar njė letėr autoriteteve pėrkatėse - Ministrisė sė Kulturės dhe Ministria e Punėve tė Jashtme.

“Ky film me buxhet tė ulėt tallė viktimat e vėrtetė tė trafikimit tė organeve”, ka deklaruar Zėvendėsprokurori i Krimeve tė Luftės nė Serbi, Bruno Vekariē. Carole ėshtė njė infermiere humanitare qė pėrfundon atje misionin, por sė bashku me 2 kolegė tė saj ajo kidnapohet.

Ata mbahen nė kushte mesjetare si tė burgosur dhe derisa qėndrojnė aty ata mėsojnė pėr tmerrin e kriminelėve. Filmi do tė dalė nė kinema gjatė muajit tetor.Caged (Captifs) theatrical trailer‏ - YouTubeHerėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 29-07-11 nė 16:06
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:32.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.