Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Dashuria
Emri
Fjalėkalimi
Dashuria A janė kėto tema tabu tek ne?! Ejani tė bindeni...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-10-04, 00:38   #1
mickoja
 
Avatari i mickoja
 
Anėtarėsuar: 04-02-04
Vendndodhja: jetoj mas kodrave!!!
Postime: 1,486
mickoja e ka pezulluar reputacionin
Gabim Fejes-per hater te prindve?

E hapa ket temč sepse e di nje rast te tillč,qe nje vajz ka qenč me nje djalosh sebashku nje koh te gjat,dhe familja e asaj vajze ja kan gjet nje vend dhe "kishe"familje e rruges...ajo vajza ka pranu me u nda nga i dashuri dhe me u feju me atč djalosh qe ja ka propozu familja!mendimi i saj asht se prinderit e din ma mir per femijen e vet se qka asht ma mir!

Pyetja ime čsht se sa ka nje vajz garanti nese aj djali e ka familjen e rruges?a to te thot se dhe aj asht i rruges?a do ta kaloni nje jet te lumtur vetum pse prinderit kan vendos per fatin tend?a do ta pranoni ju te ndaheni nga i dashuri si ky rast???


__________________
Tč jetosh duke vdekur,a tč vdesčsh duke jetuar?
mickoja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-10-04, 01:15   #2
Mafiozi
 
Anėtarėsuar: 27-10-04
Vendndodhja: Geneve
Postime: 4,586
Mafiozi e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Jo mickoja nuk pranoj ket gjendje...
Po kuptoj, qe jan ende te ngrehur nga familja, se mendojn qe jan me te sigurt dhe nuk do te ken probleme, por un nuk i besoj...

Besoj qe me dashuri do ti bejm te gjith te mirat... :P

Ne, do te flejm ne shtrat me at grua ose burr, jo familja...

pershendetje
Mafiozi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-04, 07:09   #3
Krokodilli
 
Anėtarėsuar: 04-10-04
Vendndodhja: Australia-Prishtine
Postime: 3,019
Krokodilli e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Krokodilli
Gabim Re: Fejes-per hater te prindve?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga mickoja
E hapa ket temč sepse e di nje rast te tillč,qe nje vajz ka qenč me nje djalosh sebashku nje koh te gjat,dhe familja e asaj vajze ja kan gjet nje vend dhe "kishe"familje e rruges...ajo vajza ka pranu me u nda nga i dashuri dhe me u feju me atč djalosh qe ja ka propozu familja!mendimi i saj asht se prinderit e din ma mir per femijen e vet se qka asht ma mir!

Pyetja ime čsht se sa ka nje vajz garanti nese aj djali e ka familjen e rruges?a to te thot se dhe aj asht i rruges?a do ta kaloni nje jet te lumtur vetum pse prinderit kan vendos per fatin tend?a do ta pranoni ju te ndaheni nga i dashuri si ky rast???
Mickoja te pershendes,, ma se pari duhet patur parasysh se jetojm ne shek 21,,,, dhe duhet kuptuar nje here e pergjithmon se nje qift i dashuruar nuk jan dashuru nga asgjeja,, por jan dashuru sepse kan gjera te perbashketa,, kalojn mire me njeri tjetrin,, etj etj.... kurse prinderit eshte e vertet se gjithmon ia dojn te miren femijeve,,,, keshtu qe prinderit mund te tregojn rrugen me te mire,, ti spjegojn gjerat por qifti ma ne fund duhet te vendos,,
Nuk do te thot se aj djal paska familjen e mire,,, tash edhe ai eshte i mire ,, dhe do te kalojn nje jet te mire.....
UNE PERSONALISHT NUK DO TA PRANOJA KURR NDARJEN NGA NJE VAJZ QE E DUA VETEM SE FAMILJA IME MENDON TE KUNDERTEN,,,
SEPSE FAMILJA NUK E DIN DASHURIN TENDE,, SE SI TI KALON ME ATE VAJZ,, PRA TI JE AJ QE KE ME JETU JETEN ME TE DHE TI DUHET TE VENDOS....
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-04, 07:47   #4
Buli_00
 
Anėtarėsuar: 18-10-04
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 90
Buli_00 e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Buli_00 Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Buli_00
Gabim

Vetėm atdheu nuk sakrifikohet pėr dashuri. E familja dhe gjithė tė tjerat...
Buli_00 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-04, 10:42   #5
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mickoja, te pershendes shume . Tema e hapur nuk eshte aspak e lehte.

Fakt se prinderit e dijne mire se ēka eshte me mire per femiun e vet,por nuk duhet harruar se ka edhe prinder qe nuk kan provoje ne kete drejtim dhe munden me ba gabime,megjithse mendoj qe femijet bejne me teper gabimet.

Dashuria ne moshen e re eshte GEPI I DASHURISE NĖ KOHĖN E MOSHUAR SEPSE PROVOJA NĖ DASHURI RRITET ME VITET QE KALOJNĖ,qe paraqet rrezikun per te gabuar femijet. Ne anen tjeter nuk dmth se dashuria e lindur nuk eshte e forte si ajo ne vitet e pjekurise (me intenzitet eshte edhe me e forte )dhe ne asnje menyre nuk eshte mire te nderprehet dashuria e femijve pa pelqimin e tyre.

Ju pershendes, TURISTI.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-04, 22:15   #6
ShEjToNkA
______________
 
Avatari i ShEjToNkA
 
Anėtarėsuar: 11-07-04
Vendndodhja: Nė Zemėr tė...??!!!
Postime: 20,025
ShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

A do tė ketė garanti njė vajzė se ajo familje nėse ėshtė e rrugės ,do tė jet edhe ai djalė???

A do tė kaloni njė jetė tė lumuturė vetėm se famlija ka vendos pėr fatin tėndė??

A do tė pranoni ju tė ndaheni nga i dashuri i juaj si ky rastė??????


Ekzisotin tė dy mundėsit ,edhe ajo negative edhe ajo pozitive.
Mundet tė ndodhė edhe ajo qė edhe ai tė jet i njetė si familja , pra ta trashigon.
Si dhe pozitive ,mundet shumė lehtė ,qė ai mos t'i ketė tiparet e asja familje ,si po mos tė ishte i asaj familje bile.
Pra nuk besoi se mundet tė ekziston njė garanti kėtu.

E dyta , ta lė dikend qė e dashuroia me tėrė zemrėn, dhe tė martohem me dikend qė ma zgjedhi familja , aty lumuturi s'mundėt me pas nė asnjė mėnyrė.

E treta , nė asnjė mėnyrė!!!!!
__________________
Korrektėsia ėshtė gjėja mė hyjnore nė shpirtin e njeriut!
ShEjToNkA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-04, 23:54   #7
progoni
 
Anėtarėsuar: 11-01-04
Postime: 577
progoni i dashurprogoni i dashurprogoni i dashurprogoni i dashur
Gabim Re: Fejes-per hater te prindve?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga mickoja
E hapa ket temč sepse e di nje rast te tillč,qe nje vajz ka qenč me nje djalosh sebashku nje koh te gjat,dhe familja e asaj vajze ja kan gjet nje vend dhe "kishe"familje e rruges...ajo vajza ka pranu me u nda nga i dashuri dhe me u feju me atč djalosh qe ja ka propozu familja!mendimi i saj asht se prinderit e din ma mir per femijen e vet se qka asht ma mir!

Pyetja ime čsht se sa ka nje vajz garanti nese aj djali e ka familjen e rruges?a to te thot se dhe aj asht i rruges?a do ta kaloni nje jet te lumtur vetum pse prinderit kan vendos per fatin tend?a do ta pranoni ju te ndaheni nga i dashuri si ky rast???
Tani ka ndrrime gjeneratash,mendimi i prindėrve nuk duhet tė injorohet.

Pėr rastin nuk do tė shtoja,dashuri sa per te then se dikush me donė.

Nuk ėshtė garant qė ėshtė familje e mirė tė jet dhe djali asė qė do jet garanci qė do jet i keq,por ėshtė njė pėrparėsi se ajo do jet pjestare e asaj familje,djalin duhet vlersu nga sjelljet e tija.

Si prindė nuk do i preferojsha fėmiut tim tė ndahet nga e/i dashura/i
pėr deshirėn time.
progoni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-05, 14:27   #8
Gentiana
 
Avatari i Gentiana
 
Anėtarėsuar: 09-10-03
Postime: 11,949
Gentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Esht fakt se prinderit ta dojn vetem te miren,esht po ashtu fakt se ata mendojn se e dijn cila esht e mira per ne.
Por a e dijn ne t'vertet,ne ket dyshoj.

A do te ndahna nga ai qe e dashuroj,vetem se kte e kerkojn prinderit nga un? Jo,ngase un e dua,dhe un do te kaloj nje jete me te,e jo prinderit e mi. Sigurisht se do te mundohem ti bindi,se esht vetem ai,dhe askush tjeter,dhe nese nuk binden,ateher le te ndodh qka duhet te ndodh.

Dua te them,se nese ne fund paskan pasur te drejt prinderit (ne ate se qenka djali i rrugave) ateher me mire qe kte e perjetova veht,se sa te ndahna nga ai.
Nuk mendoj se mesoj nga jeta,nese bej ashtu siq me urdherojn te tjeret,por nga Jeta mesohet me se miri njeriu veht,duke i perjetuar,si te miren ashtu te keqen,dhe me pas e din njeriu qka ka ber keq dhe ku duhet te ben me mire.
Kurse se a do te fejohem me ate qe me propozojn prinderit,une se pari do te shikoja rrethanat e mia ne te cilat une gjendem.
Nese une skam asgje te planifikuar, dhe nese propozimi i familjes me pershtatet mua ateher une do te pranoja.
__________________
Dashuria ben ēudira ēdo dite: ajo dobeson te fuqishmin, forcon te dobetin, nga i menēuri ben budallain, i nga budallai te menēurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me nje fjale, i permbys gjerat.
Gentiana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-01-05, 09:40   #9
Mucaj Artan
 
Anėtarėsuar: 25-01-05
Vendndodhja: Zvicer
Postime: 4
Mucaj Artan e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Mucaj Artan Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Mucaj Artan
Gabim arti

Une mendoj kja esht absorde se nuk ban me shtie qiken (djalin)mu martue
__________________
Oj shqipri oj zoj e rand kreit kosova ty te don
Mucaj Artan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-01-05, 11:21   #10
dardha
 
Anėtarėsuar: 22-01-05
Postime: 110
dardha e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek dardha
Gabim

djalin do e zgjedhi vete qofte edhe rrugace sepse me te dua ta kaloj une jeten e jo prinderit e mij
dardha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-01-05, 16:02   #11
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: arti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mucaj Artan
Une mendoj kja esht absorde se nuk ban me shtie qiken (djalin)mu martue
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-05, 08:28   #12
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pse hala po u martojka dikush per hater te prinderve a?
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-05, 11:03   #13
dardha
 
Anėtarėsuar: 22-01-05
Postime: 110
dardha e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek dardha
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb
Pse hala po u martojka dikush per hater te prinderve a?
jo tybe arb une jo por nese ke deshir le te jeshe ti i pari qe martohej per hire te prinderve :P
dardha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-05, 16:38   #14
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dardha
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb
Pse hala po u martojka dikush per hater te prinderve a?
jo tybe arb une jo por nese ke deshir le te jeshe ti i pari qe martohej per hire te prinderve :P
Po thu bash une me e thu akullin a? Jo bre sae kur jane martu ata (prinderit) nuk jane martu per hater tem.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-05, 14:40   #15
Toni_4Ever
 
Anėtarėsuar: 13-03-05
Postime: 98
Toni_4Ever e ka pezulluar reputacionin
Gabim

te pershendes mickoja

une personalisht nese dikan e dua aq shum dhe me don aq shum nuk e kisha leju qe te ma mer nje djalosht tjeter mua at vajz jo jo por i kisha ky punt vet
shembull kish shku te prinderit e saj dhe i kisha tregu te verteten se kjo vajza juaj ka me qen gruaja ime ne te ardhmen edhe PIK. Edhe nese ai e kupton se cka esht dashurija nuk ma merr mendja qe do te jet kunder meje.
por ka njerz qe nuk kan lidhje me kultur dhe kjo mundet me pas pasoja te mdhaja.
ky esht mendimi im

Tung nga Toni


Toni_4Ever Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:07.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.