Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-05-05, 10:08   #1
Krokodilli
 
Anėtarėsuar: 04-10-04
Vendndodhja: Australia-Prishtine
Postime: 3,019
Krokodilli e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Krokodilli
Gabim Albanians in Australia

Australia first established diplomatic relations with Albania in 1985 when the isolationist communist regime established by Enver Hoxa following WWII was still in power. Non-resident accreditation to Albania is held by the Australian Ambassador in Athens while the Albanian Ambassador to China, resident in Beijing, is accredited to Australia. Albania is represented in Australia by an Honorary Consulate-General in Adelaide.

The 2001 Census recorded 1,460 Albania-born persons in Australia, with the largest community residing in Victoria (851). However, 70,527 people are recorded as speaking Albanian at home, also predominantly in Victoria (50,682).

Trade between Australia and Albania is small. In 2003-2004 Australian exports to Albania were valued at $0.56 million and consisted mainly of meat, butter and pharmaceutical products. Imports from Albania for the same period were valued at $4.8 million and consisted mainly of computer equipment.


__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-05-05, 10:16   #2
Krokodilli
 
Anėtarėsuar: 04-10-04
Vendndodhja: Australia-Prishtine
Postime: 3,019
Krokodilli e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Krokodilli
Gabim

It is believed that Naum Konxha was the first Albanian to arrive in Australia. In 1885, after a military career, he and his wife visited her relatives in Brisbane and decided to remain.

In the 1920s approximately 1,000 Albanian speaking migrants came to Australia. Mostly men and accustomed to rural life, the Albanians worked in the farming and sugar industries in Queensland and the market garden area of Fremantle in Western Australia. Albanians shared a reputation with Italian migrants for being reliable, hard workers.

During the 1930s approximately 400 Albanian speakers settled in Brisbane and Cairns in Queensland, Melbourne and Shepparton in Victoria and York in Western Australia. Again they worked in the farming industry as they had in their homeland

The Albanian community in Shepparton is the oldest Muslim community in country Victoria. With a Mosque established in 1960, the community still observes religious days and the Albanian national day. Some of the Albanian community of the Goulburn area are fourth generation Australians
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-05-05, 14:21   #3
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje te gjithe Shqiptareve ne Australi!
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-05, 06:51   #4
Krokodilli
 
Anėtarėsuar: 04-10-04
Vendndodhja: Australia-Prishtine
Postime: 3,019
Krokodilli e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Krokodilli
Gabim

Festivali SHqiptar qe mbahet qdo vit ne
Footscray te qytetit Melbourne - Australia,


27/11/2005 ku marrin pjes shum kengetar nga te gjitha trevat Shqiptare,
me teper se 50.000 shqiptar nga te gjitha qytetet e Australis mbledhen ne kete dit per te Festuar diten e Flamurit, per te vallezuar shijuar dhe qmallur me traditat , kostumet, kuzhinen shqiptare,

Festivali mbaron ne mbemje 28/11/2005 ku me teper se 2000 makina me flamur Kuq e Zi e bllokojn qytetin e Melburnit per me teper se 8 ore
:lol: :lol: I Cant Wait
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-05, 07:00   #5
Doni88
 
Anėtarėsuar: 27-10-05
Postime: 34
Doni88 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

E e ēuditshme, sapo lexova te njejtat informata para ca ditesh.

Eshte nje barcolet qe kam ndi vjet...Ishte njeni dhe kishte deshir te ik sa me larg nga shqiptaret,dikush ja propozon Australin. Pra ai niset dhe kur te zbret ne aeroport, e sheh nje njeri invalid pa kemben e djatht, invalidi i ofrohet dhe i thot,"dukesh si shqiptar", ky ja kthen, " Shife shqiptari me nje kemb ka mbrri ne anen tjeter te botes po ata me dy kamb ku do te shkojn??" :lol:


Jemi popull i shprendar. Bota nuk eshte mjaft per never!!!

...sidoqofte si Arbi, pershendes gjith Shqiptaret ne Australi.
__________________
Rrnoft dajaku...
Doni88 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-05, 19:22   #6
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kroki,

Ka ndonje shifer per numrin e Shqiptareve ne Australi?
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-05, 04:24   #7
Krokodilli
 
Anėtarėsuar: 04-10-04
Vendndodhja: Australia-Prishtine
Postime: 3,019
Krokodilli e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Krokodilli
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb
Kroki,

Ka ndonje shifer per numrin e Shqiptareve ne Australi?
The 2001 Census recorded 1,460 Albania-born persons in Australia, with the largest community residing in Victoria (851).

However, 70,527 people are recorded as speaking Albanian at home, also predominantly in Victoria (50,682).
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-07, 05:48   #8
Artan Mulaku
 
Anėtarėsuar: 05-02-07
Postime: 1
Artan Mulaku i vlerėsuar jo keq
Gabim

oo Arb te Lutem >Me thirr 00491779399897
Artan Mulaku Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-11-07, 11:20   #9
Krokodilli
 
Anėtarėsuar: 04-10-04
Vendndodhja: Australia-Prishtine
Postime: 3,019
Krokodilli e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Krokodilli
Gabim Titulli: Albanians in Australia

Informata rreth komunitetit Translate to English

Komuniteti Shqiptarė nė Australi

Ardhja dhe vendosja


Besohet se Naum Konxha ka qenė shqiptari i parė qė erdhi nė Australi. Mė 1885, pas karierės ushtarake, ai dhe bashkėshortja e tij vizituan kusherirėt nė Brisbane (Queensland) dhe vendosėn tė qėndrojnė.

Nė vitin 1920, rreth 1,000 shqiptarė emigrantė arritėn nė Australi.
Shumica meshkuj dhe tė mėsuar nė jetėn rurale, shqiptarėt punuan nė ferma, industrinė e sheqerit nė Queensland dhe nė tregjet e gjelbėrta tė Fremantle tė Australisė Perendimore.

Shqiptarėt sė bashku me emigrantėt italian ishin tė njohur si puntorė tė mirė tė dorės dhe besnik.

Gjatė 1930-ve rreth 400 shqiptarė u vendosėn nė Brisbane dhe Cairns tė Queensland-it, Melbourne dhe Shepparton tė Victoria-sė dhe York nė Australinė Perendimore. Poashtu nė kėto vende ata punuan nė ferma sikurse nė atdheun e tyre. Mė 1944 regjimi i ri erdhi nė Shqipėri. Kjo, sė bashku me fundin e Luftės sė Dytė Botėrore, zvogloi numėrin e emigrantėve shqiptarė tė ardhur nė Australi.
Sipas "The Australian People", tė edituar nga James Jupp, rreth 400 shqiptarė u vendosėn nė Australi gjatė periudhės sė pasluftės.

Shumica e tyre u vendosėn nė Melbourne, Shepparton dhe disa nė Perth.
Komuniteti Shqiptarė nė Shepparton ėshtė komuniteti mė i vjetėr mysliman nė rrethet e Victorisė. Me xhami tė ndėrtuar nė vitin 1960, komuniteti ende i mbanė festat religjioze dhe Ditėn Kombėtare Shqiptare-28 Nėntori.
Disa anėtarė tė Komunitetit Shqipatrė nga rrethi i Goulburn-it janė gjenerata e katėrt australiane.

Mė 1999, Australia ofroi pėrkohėsishtė vendstrehim tė sigurtė 4,000 refugjatėve nga Kosova.

Sipas shėnimeve zyrtare tė regjistrimit tė popullėsis, Komuniteti Shqiptarė nė Australi numėron mė shumė se 60,000 Shqiptaro-Australinė.--------------------------------------------------------------------------------
Kontaktet me Komunitetet

Lista e disa organizatave tė cilat pėrfaqėsojnė Komunitetin Shqiptarė nė Australi.

Victoria

Albania-Australia Community Association
765 Drummond St.
Carlton VIC 3053
Phone 03 9347 3004

Club Albanian
327d Main Rd East
St Albans VIC 3021
Phone 03 9310 8577

Australian-Albanian Community Association
PO Box 7307
Dandenong VIC 3174
Phone 03 9791 5571

Velsi i Ri Jugor

Albanian Australian Community Centre
214 Waldron Rd
Chester Hill NSW 2162
Phone 02 9743 9945

Australia Jugore

Albanian Australian Society
77 Gibson St.
Bowden SA 5007
Phone 08 8340 8533

Queensland

Albanian Association of Queensland
14 Isabella St.
Tarragindi QLD 4121
Phone 07 3848 7653


__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:37.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.