Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
Emri
Fjalėkalimi
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-10-05, 00:19   #1
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Atdheu ynė virtual.

Mediume keto ku po takohemi ne nga ketu me ata nga atje. Flasin Dita me naten, defrimi me mundimin, mireqenia me arrogancen, e bukura me te shemtuaren, dhimbja me gezimin...
Pikturojme/ngjyrosim ATDHEUN ashtu siq duam/ndihemi...

Kufijte gjeografik i kem zvogelue...

E ēfarė mendoni ju...?


__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 15-10-05, 03:35   #2
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Atdheu yne virtual...
flasin shqipja me shqipen...
rrefejn pervoja te ndryshme...
zhveshim hollesit individuale...
per t'shpetuar nga malli...

Tė gjithe emėr tė pėrbashket DISKUTUES...
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-10-05, 09:56   #3
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Humbja e kufijėve Gjeografikė,Relativimi i kohės nga Kontinenti nė Kontinentė sjellė Dritaren 24 orėsh Bashkim i botes shqiptare nė njė medium Atdhetarė.
Sofra Dardane dhe nė Pėrgjithėsi Bota Virtuale,personalishtė mė ka Ofruarė Atdheun ,Vendlindjen nė Shtėpizen e vendqendrimit Mergimtarė.
Relaksimin shpirtėror,Marrjen dhe dhėnjen e Njohurive,Krijimin e miqėsisė,Ruajtjen e Gjuhes Amtare e mbi tė Gjitha Njohjen E Botes shqiptare nga tė gjitha Viset shqiptare.


Me nderime Naki
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-10-05, 16:29   #4
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Atdheu yne virtual...
mundesim kembimi i vlerave shqiptare dhe globale...
te ketushmet me te atjeshmet...
te gjitheve...

Perbashkim transgjeografik global...
fale modernizimit(mjeteve elektronike)...
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-10-05, 21:34   #5
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Njeriu kudo qe shkon duhet ta kete me veti , ne zemren e tij Atdheun e tij , dhe ne cdo hap ne boten virtuale te ndertoj nje Atdhe , te ndertoj nje respekt per Atdheun e tij , sikur qe vepruan te medhenjet tane kombtar si Noli , Konica etj .
Bota virtuale Atedheun e mbane ne enderr ne cdo hap dhe ne cdo malle , por duke llogaritur se se fundi eshtrat do te tretenn e realitet atje ne zemren tokes nene .
Kultura dhe inteligjenca shqiptare ka arritur qe te ndertoj atdheun e tyre ne cdo vend , duke e ngritur zerin per te , duke treguar shembullin e mire e kulturore dhe patriotik.
Nganjehere jeat na meson qe nje Atedhe tjeter te na behet Atdhe sepse aty jetojm punojme dhe aty krijojm nje jete te re , por ky Atdheu i ri eshte vetem virtuar ,s epse ketu nuk do te mundemi kurre qe shpirtin tone ta kemi te qete , pa malle dhe pa munges te elemnetit me te vogel te Atdheut tone te vertet.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-10-05, 20:47   #6
Toni3
Anėtar i REVOLTUAR!
 
Avatari i Toni3
 
Anėtarėsuar: 03-07-05
Vendndodhja: Prishtinė
Postime: 192
Toni3 i vlerėsuar mirė
Gabim

Teme e bukur Urata, te supozoj te zhvendosesh tek nen-forumi psikologjia se me shume ka te beje me psikologjine se sa me fenomenin e quajtur shoqeri, por nejse kjo eshte secondare, t'i futemi temes ne thelb.

Te krijosh nje atdhe virtual eshte teper veshtire, bota virtuale eshte teper e madhe. Ke te beshe me karaketere te ndryshme nga shume lloje, ke te beshe me karaktere te dupluara, ke te beshe me trimeri permes tastatures dhe pas ekranit, ke te beshe me shume gjera qe nuk i has ne jeten reale dot.

Virtualitet ka teper mangesi por ka edhe teper perprsi, se cilat jane mangsite dhe perparsite e Atdheut Virtual i dime te gjithe :)

Shendet njerez.
__________________
I'm not going to change who I am for other people.
Toni3 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-10-05, 21:38   #7
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Tribunali shoqror/forumor! Kah "psikollogjia nuk ma rroke fortė" ...
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaa...!
Entiteti i qellimit tim ishte te inkuadrohen me shume diskutues, mbas KAFEHANES se Forumit ky nenforum frekuentohet si goxha mire...!

Toni, n'kete "ATDHEUN" tone shpesh bisedat tona u ngjajne SEMINAREVE INFORMALE te te gjitha sferave jetesore, perqendrim ne kontrastet e veseve shoqeri ...
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaa...

Informacionet po i shkembejme me ngjeshje faktesh e krahasimesh, maske domosdoshmerie...
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaa...

A e dine cka fshihet pas asaj maske...?
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-10-05, 23:38   #8
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Atdheu yne virtual nuk ka shume dallim nga ajo jo virtuale, i kemi : bukuroshat/et, Politikanet,artistat,poetet,hoxhallart,ato solemet,rrebelat, etj etj :lol: :P kufijte geografike jan zhduk gadi po, por me ne fund nuk esht njesoj sikur kur e shohim njeri tjetrin ne sy :roll: besa as webcam nuk esht njesoj :roll: :P
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-10-05, 23:49   #9
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje URATA.

Shpresoj se reali behet si ky virtual,sepse ketu ka shum me shume tolerime dhe kontakte interesante te cilat dallohen nga jeta e perditshme.Teoritikisht,ky mire funksionon,e si do te zhvillohet ne praktik nese takohemi,aty nuk muj ta komentoj.

Sinqerisht,
TURISTI. :P
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-10-05, 23:51   #10
Toni3
Anėtar i REVOLTUAR!
 
Avatari i Toni3
 
Anėtarėsuar: 03-07-05
Vendndodhja: Prishtinė
Postime: 192
Toni3 i vlerėsuar mirė
Gabim

dr1ta,

Vertet mendon se atdheu yne virtual nuk ka dallim nga ai real, nese mendon ashtu me te vertete me vjen teper keq dhe te them se e ke gabim.

Virtualiteti eshte virtualitet, realiteti eshte realitet dhe dallojne si dita me naten, ka aq dallime sa aqe ne as qe mund ti paramendojme ndryshimet.

Virtualitetin e mbytin montazhet, si fotomontazhe, videomontazhe e shume tjera. Dhe si shkak se sot ekzistojne montazhet, videot dhe fotot nuk merren si deshmi ne gjyq per ndonje krim te bere sepse ekziston mundsia ato te jene te montuara dmth ja nje mangesi qe te ofron virtualiteti.

Eshte shume esenciale te beshe dallim mes virtualitetit dhe realiteti dhe te ndashe keto dy botera te tera.

Une per veten time, ne jeten reale nuk fus virtualitetin, dhe ne jeten virtuale nuk fus realitetin dmth per mua gjerat jane te qarta, virtualiteti me sherben per tu informuar me shume me ndodhite neper bote si lajme, ndodhi te ndryshme, miqesi virtuale ndersa realiteti eshte krejt ndryshe.

Dicka qe me pengon se tek shqipet nuk ka dallim virtualitet - realitet, cdo gje tek eshte the same thing...

Nejse mos te fillozofoje me shume, kaq njehere...
__________________
I'm not going to change who I am for other people.
Toni3 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-05, 00:28   #11
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Toni3
dr1ta,

Vertet mendon se atdheu yne virtual nuk ka dallim nga ai real, nese mendon ashtu me te vertete me vjen teper keq dhe te them se e ke gabim.

Virtualiteti eshte virtualitet, realiteti eshte realitet dhe dallojne si dita me naten, ka aq dallime sa aqe ne as qe mund ti paramendojme ndryshimet.

Virtualitetin e mbytin montazhet, si fotomontazhe, videomontazhe e shume tjera. Dhe si shkak se sot ekzistojne montazhet, videot dhe fotot nuk merren si deshmi ne gjyq per ndonje krim te bere sepse ekziston mundsia ato te jene te montuara dmth ja nje mangesi qe te ofron virtualiteti.

Eshte shume esenciale te beshe dallim mes virtualitetit dhe realiteti dhe te ndashe keto dy botera te tera.

Une per veten time, ne jeten reale nuk fus virtualitetin, dhe ne jeten virtuale nuk fus realitetin dmth per mua gjerat jane te qarta, virtualiteti me sherben per tu informuar me shume me ndodhite neper bote si lajme, ndodhi te ndryshme, miqesi virtuale ndersa realiteti eshte krejt ndryshe.

Dicka qe me pengon se tek shqipet nuk ka dallim virtualitet - realitet, cdo gje tek eshte the same thing...

Nejse mos te fillozofoje me shume, kaq njehere...

Une zgjedh te besoj pra pak me shume ne njerz se sa ty , mendimet dhe ndjenjat me te sinqerta munden te shprehen ketu, po ska shume dallim nga ajo jo virtuale sepse secili esh njeri pra , mendoj ce ne shumicen e rasteve shprehemi ashtu siq e ndijm thell ne zemer , kuptohet jan edhe ato ce gjithnje jan melaqe, dhe pagabim perfect people :P Une jam vec duke u pergjigj temes dhe ashtu sic e shof boten virtuale ,filozofine po ta la ty. :) kuptohet qe realiteti esht ndryshe na mungon kontakti fizik dhe ndonjeher trimeria behet e tepert (sic thave ty). por ndonjher cka ka ne det ka edhe ne toke :P
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-05, 00:35   #12
Toni3
Anėtar i REVOLTUAR!
 
Avatari i Toni3
 
Anėtarėsuar: 03-07-05
Vendndodhja: Prishtinė
Postime: 192
Toni3 i vlerėsuar mirė
Gabim

Nein gabim je.

Shume njerez jane te zhgenyer nga virtualitet, mjafton te vizitoshe dhomat e chatit dhe sheh se cka behet andej, per veten time kure nuk futem ne IRC sepse ajo eshte "dobesia" me e madhe qe ka shpik interneti zonjushe/zonje.

Dhe ajo filozofia ime nuk ka dalur ashti si kepurdhe pas shiut por ka rrenjte te forta sepse asgje sot nuk behet rastesisht edhe pse thone se rasti eshte mbret i botes.

Virtualiteti eshte duke mbyt rinine kosovare, eshte nje opium i keq qe na futi perendimi, mjafton te dalesh dhe te shohesh se sa internet kaffeja eshte gjithandej neper PR dhe te shohesh se cka bejne "djemte" dhe "vajzat" tona neper IRC dhe MSN-ja.

Kjo eshte katastrofe, ne vend qe te shkon cika e babit ne ligjerata rin ne internet aty tek Lesna, ehhh ec e thuam ty se ka dicka mandej prej ketyre.

ps:
me fal se dola nga tema por mendoj se nuk eshte problem, nese sheh moderatori/ja se jam jashta kufirit te normales mund te shlyen postimin tim.
__________________
I'm not going to change who I am for other people.
Toni3 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-05, 00:49   #13
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Toni3
Nein gabim je.

Shume njerez jane te zhgenyer nga virtualitet, mjafton te vizitoshe dhomat e chatit dhe sheh se cka behet andej, per veten time kure nuk futem ne IRC sepse ajo eshte "dobesia" me e madhe qe ka shpik interneti zonjushe/zonje.

Dhe ajo filozofia ime nuk ka dalur ashti si kepurdhe pas shiut por ka rrenjte te forta sepse asgje sot nuk behet rastesisht edhe pse thone se rasti eshte mbret i botes.

Virtualiteti eshte duke mbyt rinine kosovare, eshte nje opium i keq qe na futi perendimi, mjafton te dalesh dhe te shohesh se sa internet kaffeja eshte gjithandej neper PR dhe te shohesh se cka bejne "djemte" dhe "vajzat" tona neper IRC dhe MSN-ja.

Kjo eshte katastrofe, ne vend qe te shkon cika e babit ne ligjerata rin ne internet aty tek Lesna, ehhh ec e thuam ty se ka dicka mandej prej ketyre.

ps:
me fal se dola nga tema por mendoj se nuk eshte problem, nese sheh moderatori/ja se jam jashta kufirit te normales mund te shlyen postimin tim.
Cfar nein bre ? :)

Pajtohem me ty , sepse interneti behet sikur smundje ndonjher , por gjithkush mundet me ndalu veten , kurse ne mergimtaret kemi pak me shuem drejt te perdorim :) sepse shumica e kemi ne shtepi dhe skemi kohe te endemi neper shoqeri e kafice te ndryshme , e dikund duhet te argetohemi, shprehemi, kontaktojm me vllezerit dhe motrat tona, irc/mirc chat ska vler aspak , prandaj ekziston forumi , dhe gjithkush durron te zhgenjehet pak , behet me i forte :? tani hapi syte per tjeter her .
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-05, 00:54   #14
Toni3
Anėtar i REVOLTUAR!
 
Avatari i Toni3
 
Anėtarėsuar: 03-07-05
Vendndodhja: Prishtinė
Postime: 192
Toni3 i vlerėsuar mirė
Gabim

Kodi:
tani hapi syte per tjeter her
Nuk te kuptova se cka don te thuash me kete e nderuar, per cka te hap syte une.

Pak me qarte sepse ora eshte 1:53 e nates dhe jemi te raskapitur dhe nuk kuptojme mire.
__________________
I'm not going to change who I am for other people.
Toni3 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-05, 01:01   #15
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Toni3
Kodi:
tani hapi syte per tjeter her
Nuk te kuptova se cka don te thuash me kete e nderuar, per cka te hap syte une.

Pak me qarte sepse ora eshte 1:53 e nates dhe jemi te raskapitur dhe nuk kuptojme mire.
Nuk te thash ty , por dashta te them : njeriu kur zhgenjehet shume her duhet mesuar dicka nga ato gabime dhe i hap syt mire mos me u zhgenjy prap ,apo?

:?


dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.