Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-11-05, 02:31   #1
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim SHQIPTARET DHE KULTURA KOMBTARE

Pershendetje te gjithe.

Shpesh kam ndegjuar shqiptar duke folur me te tjeret ( perkatesi te tjera kombtare) ne lidhje me kulturen tone kombetare.
A eshte e drejte ose a ia vlene qe nese personi nuk posedon nje njohuri te thelle te kultures tone te lashte , te flet ne emer te kultures dhe sa ndikon kjo ne imazhin tone kulturor kombetar?
Perse te tillet nuk thone qe ata ose ato kan nje kulture te tille familjare pa e perfshire kulturen kombtare ne tersi?!

Mire se vini


doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-11-05, 04:00   #2
Fortuna
 
Anėtarėsuar: 26-04-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 148
Fortuna i vlerėsuar mirė
Gabim Re: SHQIPTARET DHE KULTURA KOMBTARE

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doGzona
Pershendetje te gjithe.

Shpesh kam ndegjuar shqiptar duke folur me te tjeret ( perkatesi te tjera kombtare) ne lidhje me kulturen tone kombetare.
A eshte e drejte ose a ia vlene qe nese personi nuk posedon nje njohuri te thelle te kultures tone te lashte , te flet ne emer te kultures dhe sa ndikon kjo ne imazhin tone kulturor kombetar?
Perse te tillet nuk thone qe ata ose ato kan nje kulture te tille familjare pa e perfshire kulturen kombtare ne tersi?!

Mire se vini
Pershendetje!

Si mendon kur thua kam ndegjuar shpesh shqiptar duke fol me te tjeret per kulturen kombetare?
Pastaj pyet se a eshte e drejte qe nje njeri te flase per kulturen shqiptare nese ai nuk ka njohuri te thelle per lashtesine tone?
Mendoj qe ata qe nuk kan njohuri per keto gjera as qe ja fillojne te flasin fare, se logjikisht nuk din as cka te thojn ne lidhje me keto gjera pasi qe nuk kan njohuri.

Njeriu flet aq sa dine, dhe nese flet per kulturen kombetare ai nuk mundet ta paraqes si kulture familjare, po si duket ty tu paskan ngaterruarr keto dy kultura.

Me rrespekt per temen e bukur qe paske hapur.
Fortuna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-05, 05:23   #3
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Hmm , Ju thuani se njeriu flet aq sa din , por une mendoj se njeriu eshte me mire te mos flet fare kur nuk di , e sidomos te perfshij nje komb ne teresi.
Ne disa vende edhe neper shoqata flisnin njerezit qe nuk kishin njohuri per kulturen kombtare shqiptare , ndersa ata ose ato qe dinin rrinin anesh sepse nuk e kishin grupacionin si perkrahje te tyre.
Si do ta vlersoje ti kete , kur nje person flet ne emerin e kultures shqiptare dhe nga te huajit mbetet se ashtu qenka , pra thjesht mbetet nje huti e madhe, mos kjo eshte arsye qe ti e perkrah ne kete aspekt apo?
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-05, 03:16   #4
Fortuna
 
Anėtarėsuar: 26-04-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 148
Fortuna i vlerėsuar mirė
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doGzona
Hmm , Ju thuani se njeriu flet aq sa din , por une mendoj se njeriu eshte me mire te mos flet fare kur nuk di , e sidomos te perfshij nje komb ne teresi.
Ne disa vende edhe neper shoqata flisnin njerezit qe nuk kishin njohuri per kulturen kombtare shqiptare , ndersa ata ose ato qe dinin rrinin anesh sepse nuk e kishin grupacionin si perkrahje te tyre.
Si do ta vlersoje ti kete , kur nje person flet ne emerin e kultures shqiptare dhe nga te huajit mbetet se ashtu qenka , pra thjesht mbetet nje huti e madhe, mos kjo eshte arsye qe ti e perkrah ne kete aspekt apo?
Natyrisht se nuk i perkrahi.
Por ti ke shtruar teme per debatim keshtu: "Shpesh kam ndegjuar shqiptar duke folur me te tjeret ( perkatesi te tjera kombtare) ne lidhje me kulturen tone kombetare."
Ke te drejte me mire te heshti se sa te flas ai qe nuk din.
A mos e ke nga pervoja?
Fortuna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-05, 11:50   #5
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim Re: SHQIPTARET DHE KULTURA KOMBTARE

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doGzona
Pershendetje te gjithe.

Shpesh kam ndegjuar shqiptar duke folur me te tjeret ( perkatesi te tjera kombtare) ne lidhje me kulturen tone kombetare.
A eshte e drejte ose a ia vlene qe nese personi nuk posedon nje njohuri te thelle te kultures tone te lashte , te flet ne emer te kultures dhe sa ndikon kjo ne imazhin tone kulturor kombetar?
Perse te tillet nuk thone qe ata ose ato kan nje kulture te tille familjare pa e perfshire kulturen kombtare ne tersi?!

Mire se vini
Me shume te drejte doGzona ke hap nje teme te tille!
Kulturen kombetare duhet ta njohesh shume mire qe te kesh aftesine ta prezantosh ate para te tjereve.
Edhe ate se shume shqiptare flasin me kulturat e tjera , eshte mese e vertete, por me beso se shpesh here ato biseda jane me shume qesharake, sepse ngaterrohet tradtia e nje katundi, nje qyteti apo nje zone, me kulturen kombetare.
Kulturen kombetare kane aftesi ta shpalosin personalitete te tilla si: Ismail Kadare, Inva Mula, Bekim Fehmiu etj!
Lokalizmi nuk ben te paraqitet kurre para te tjereve si kulture kombetare!


Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.