Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-12-05, 21:15   #1
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Gruaja shtylla e Shtepise

Qka mendoni rreth kesaje thenje, sa eshte e bazuar ne realitet?
eshte apo seshte keshtu?

Urdheroni debatoni..........DEA


__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-12-05, 21:19   #2
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Gruaja shtylla e Shtepise

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Qka mendoni rreth kesaje thenje, sa eshte e bazuar ne realitet?
eshte apo seshte keshtu?

Urdheroni debatoni..........DEA
Edhe nje teme per sjell ne jete kunderthenje gjinore...

A nuk u lodhet a? Ndiheni jo te cmuara me punen dhe rolin e juaj si gra?

Cka jane gjithe keto tema qe sjellim helm feminist?
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-05, 21:24   #3
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

I nderuari Arb ,nese eshte e tepert, mund edhe te shlyhet pa problem, nuk kisha qellim helmimi apo te zgjeroj konfliktet mes gjinive.

DEA
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-05, 21:33   #4
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
I nderuari Arb ,nese eshte e tepert, mund edhe te shlyhet pa problem, nuk kisha qellim helmimi apo te zgjeroj konfliktet mes gjinive.

DEA
E cilesova te atille. Te tjeret mund te kene mendimet e tyre dhe te kyqen ne kete teme.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-05, 21:59   #5
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Gruaja shtylla e Shtepise

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Qka mendoni rreth kesaje thenje, sa eshte e bazuar ne realitet?
eshte apo seshte keshtu?

Urdheroni debatoni..........DEA
Edhe nje teme per sjell ne jete kunderthenje gjinore...

A nuk u lodhet a? Ndiheni jo te cmuara me punen dhe rolin e juaj si gra?

Cka jane gjithe keto tema qe sjellim helm feminist?
hemmm....

A nuk te ka ndodhur nodnjehere qe te shkosh ne fshat tek familja e gjere dhe te shkosh ne dhomen e zjarrit, aty ku grate gjithe diten gatuajne buke, ziejne ushqime, dhe perkundin djepat me femije???
Aty ku digjen dhe piqen me ore te tera mbi enet plote ushqime, perderisa ne te njeten kohe perkujdesen per femijet, vrapojne pas ujit tek pusi, lajne e pastrojne, e kur perfundojne me keto vrapojne ti sherbejne burrat dhe mysafiret, apo edhe te shkojne te punojne ne are krahperkrah burrave!!!

Kush te ka rritur ty ore, kush te ka mesuar te ecesh, te shkruash te lexosh??? sa here ke vizituar hallen/ tezen/ gjyshen dhe ke shkuar te vezhgosh gjitha detyrat e shtepise me te cilat nje grua mirret dhe eshte marre prej se egziston shoqeria!!!

Edhe sot e kesaj dite me gjithe modernizminin e shoqerise, punet dhe aktivitetet e femres nuk zvogelohen por sa vijne e shtohen!!!
Ajo jo vetem se vazhdon te mbaje gjithe familjen duke u kujdesur per nevojat e secilit, duke filluar prej ushqimit e deri te larja, veshembathja e te tjera, ajo tash punon dhe financon familjen e saj!!! Dhe prej saj pritet qe te kontriboje edhe ne ndarjen e shpenzimeve materiale!!!

Shume keq qe ate qe quan ti "feminizem" eshte realiteti para te cilit je duke i mbyll syte!!!

Pershendes ato familje ku obligimet ndahen, ku te gjithe bashkepunojne ne mirevajtjen e familjes, dhe diskutimi ne kuader te nje teme te ketille, nuk sjell asgje negative, perpos vetedijesimit!!!


Te pershendes edhe ty DEA per temen e hapur dhe mendoj se eshte shume teme me vend!!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-05, 22:07   #6
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Gruaja shtylla e Shtepise

hemmm....

A nuk te ka ndodhur nodnjehere qe te shkosh ne fshat tek familja e gjere dhe te shkosh ne dhomen e zjarrit, aty ku grate gjithe diten gatuajne buke, ziejne ushqime, dhe perkundin djepat me femije???
Aty ku digjen dhe piqen me ore te tera mbi enet plote ushqime, perderisa ne te njeten kohe perkujdesen per femijet, vrapojne pas ujit tek pusi, lajne e pastrojne, e kur perfundojne me keto vrapojne ti sherbejne burrat dhe mysafiret, apo edhe te shkojne te punojne ne are krahperkrah burrave!!!

Kush te ka rritur ty ore, kush te ka mesuar te ecesh, te shkruash te lexosh??? sa here ke vizituar hallen/ tezen/ gjyshen dhe ke shkuar te vezhgosh gjitha detyrat e shtepise me te cilat nje grua mirret dhe eshte marre prej se egziston shoqeria!!!

Edhe sot e kesaj dite me gjithe modernizminin e shoqerise, punet dhe aktivitetet e femres nuk zvogelohen por sa vijne e shtohen!!!
Ajo jo vetem se vazhdon te mbaje gjithe familjen duke u kujdesur per nevojat e secilit, duke filluar prej ushqimit e deri te larja, veshembathja e te tjera, ajo tash punon dhe financon familjen e saj!!! Dhe prej saj pritet qe te kontriboje edhe ne ndarjen e shpenzimeve materiale!!!

Shume keq qe ate qe quan ti "feminizem" eshte realiteti para te cilit je duke i mbyll syte!!!

Pershendes ato familje ku obligimet ndahen, ku te gjithe bashkepunojne ne mirevajtjen e familjes, dhe diskutimi ne kuader te nje teme te ketille, nuk sjell asgje negative, perpos vetedijesimit!!!


Te pershendes edhe ty DEA per temen e hapur dhe mendoj se eshte shume teme me vend!![/quote]

Para se te kyqesh ne tema te ketilla, te duhet te heqesh ate nenshkrimin feminist qe mban ne fund te cdo postimi qe ben ne forum. Sepse i gjithe shkrimi yt lexohet ndryshe.

Askush nuk nencmoj apo nenvleresoj punen e gruas. Thjeshte e pashe te pa-nevojshme te flitet ne kete teme.

Para se te behet pershkrimi i "Gruas si shtylle e shtepise," tema merr kahje te kunderthenjeve gjinore. Kete e vertetove me shkrimin tend.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-05, 22:10   #7
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

GRUAJA "shtyllė" shtėpie, po ky ėshtė koncept
funb e krye, patriarkal.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-05, 22:21   #8
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!

"E verteta dhemb- po men", kishte shkruar dikush ne kete forum :twisted: :lol: !!!

Shkrimin e meparshem ia dedikoj te gjitha nenave shqiptare; dashurise/kujdesit dhe te gjitha sakrificave te saj!!!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-05, 09:24   #9
Kaltrushi
 
Anėtarėsuar: 07-10-04
Vendndodhja: germany
Postime: 2,285
Kaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIP
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Reana
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!

"E verteta dhemb- po men", kishte shkruar dikush ne kete forum :twisted: :lol: !!!

Shkrimin e meparshem ia dedikoj te gjitha nenave shqiptare; dashurise/kujdesit dhe te gjitha sakrificave te saj!!!
Reana motrushe me vje shum shum mire qe nje femer shqipetare shkruan realitetin dhe vepren e gruas shqipetare kaq kjart dhe me nje fjale ne emer te gjitha femrave...
jam plotsisht ne te njetin mendim si tendin...

sepse grua shqipetare ne kohrat e kaluara ka patur shume role siq i ke cekur ti (nene, punetore etj...) ndoshta gjinija e kundert e ndjen vehten pak a shume si te ngacmuar nga shkrimi i reanes apo nga titulli i temes...por spo marr flet para goje dhe po them: se me drejt ashtu esht dhe edhe veshtir ju bje ta pranoni a??

pershendetje per ty reana dhe per te gjitha motrat, nenat dhe gjyshet shqipetare...
__________________
Mikun e mire ne kohe te veshtir e ke pran, kurse miku i keq ne at kohe te len veht.
Kaltrushi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-05, 22:40   #10
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Gruaja shtylla e Shtepise

taksirat me u shembė shtėpia e mė tė nxėnė pėrfundi me gjithė shtyllėn :lol: :lol: :lol:
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-05, 22:42   #11
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gentiani
Gruaja shtylla e Shtepise

taksirat me u shembė shtėpia e mė tė nxėnė pėrfundi me gjithė shtyllėn :lol: :lol: :lol:
Nuk jemi ne kafe more Genti :?
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-05, 22:50   #12
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dr1ta
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gentiani
Gruaja shtylla e Shtepise

taksirat me u shembė shtėpia e mė tė nxėnė pėrfundi me gjithė shtyllėn :lol: :lol: :lol:
Nuk jemi ne kafe more Genti :?
kush ishte duke shkruajtur pėr Kafe ?! unė e pata fjalėn pėr shtyllėn lexo mirė ėh !
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-05, 23:04   #13
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gentiani
Gruaja shtylla e Shtepise

taksirat me u shembė shtėpia e mė tė nxėnė pėrfundi me gjithė shtyllėn :lol: :lol: :lol:
Gruaja eshte shtylla e shtepise, po qe se ke gruan te zonjen as nuk ke shtepi, e as edukat te femijeve ( se ti je ashtu keshtu ne pune) dhe as nuk te vije ndokush nese nuk e ke mikepritse, po qe se qelloje e kunderta ke shtepine plot ke femije te edukuar, ke shtepi te paster dhe njeheriot te ndihmon finanziel, dhe ke shoqe dhe bashkeshorte qe te bene te ndjehesh i vlefshem dhe krenar. kaq kisha tash gjykoni vet juve :lol:
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-05, 23:25   #14
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Gruaja eshte shtylle ,po.Po vetem shtepija nuk mbahet vetem me nje shtylle .Zoti ka fal ,gruan dhe burrin ,pikerisht se asnjeri nuk mundet pa njeri tjetrin .Edhe shtepija ka nevoje si per duar femre ,ne mirembajtejen e mbrendeshme te shtepijes ashtu ka nevoje edhe per duare mashkulli per mirembajtjen e jashtme te stepijes .

Kaq per tash
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-05, 23:25   #15
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gentiani
Gruaja shtylla e Shtepise

taksirat me u shembė shtėpia e mė tė nxėnė pėrfundi me gjithė shtyllėn :lol: :lol: :lol:
Gruaja eshte shtylla e shtepise, po qe se ke gruan te zonjen as nuk ke shtepi, e as edukat te femijeve ( se ti je ashtu keshtu ne pune) dhe as nuk te vije ndokush nese nuk e ke mikepritse, po qe se qelloje e kunderta ke shtepine plot ke femije te edukuar, ke shtepi te paster dhe njeheriot te ndihmon finanziel, dhe ke shoqe dhe bashkeshorte qe te bene te ndjehesh i vlefshem dhe krenar. kaq kisha tash gjykoni vet juve :lol:

hey, hey kėshtu kanė thėnė dikur, a fillove ta pėrvetėsosh atė thėnjen qė kanė thėnė dikur pėr gruan a ?! :lol:

Kėshtu e kanė gratė po ju doli mirė kthehen i marrin edhe ato thėnjet e dyqind viteve tė kaluara, e po nuk shkoi sipas dėshirave tė tyre nuk bėn qoftė edhe nėse e ardhmja lind nesėr :lol: :lol:


Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.