Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
Emri
Fjalėkalimi
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-10-05, 23:56   #1
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim DIJA APO DIPLOMA!

Pershendetje te gjithe!
Nganjehere shume njerez mburren per posedimin e nje diplome dhe se me kete edhe mbahen si dijetar,
por ndoshta jane e ndoshta edhe nuk jane te ditur vetem per shkak te diplomimit te tyre.
Te tjeret ndoshta nuk posedojne diplom aspak por kan nje dituri dhe vullnet per studimin e lemive te ndryshme jetsore, edhe keta ndoshta dijne me teper se sa ata me diplom ose nuk dijn.

Do te deshiroja te di mendimin e juaj se cila vlen me shume ;
Dija apo Diploma.?

Mire se vini ne debate.

doGzona


doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-10-05, 00:01   #2
Toni3
Anėtar i REVOLTUAR!
 
Avatari i Toni3
 
Anėtarėsuar: 03-07-05
Vendndodhja: Prishtinė
Postime: 192
Toni3 i vlerėsuar mirė
Gabim

Sot dipoloma ka rol, dija ka dale ne vend te dyte fatkeqsisht :(
__________________
I'm not going to change who I am for other people.
Toni3 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-05, 00:48   #3
rafet llapjani
 
Avatari i rafet llapjani
 
Anėtarėsuar: 02-06-05
Vendndodhja: ngat dhive valla se sbon pa to
Postime: 23,978
rafet llapjani e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek rafet llapjani
Gabim

Dijonija eshte nje pasuri qe nuk mund te blehet ,por diplomat mund te blehet ndoshta edhe ne pazar te lopve,me falni per shprehje.


Ty doGzona te pershendes per tem dhe te deshiroj gjdo te mire, tem me vend
rafet llapjani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-05, 02:38   #4
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Toni3
Sot dipoloma ka rol, dija ka dale ne vend te dyte fatkeqsisht :(
Gjithemon diploma ka luejt rol ...!!! E tek ne diplomat jane marre gjitheqysh!!! dija/experienca asnjehere nuk jane marre parasysh tek ne nė Kosove.
Ketu ku jam luan rol diploma, mirepo edhe experienca ēmohet shume...!
Shpeshhere sheh postime punesh ku kerkohet shkalla adekuate e edukimit ose vitet pervoje...!

Mjeku etj nuk kapet dot pa diplome! Etj etj....
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-05, 13:50   #5
loni19
 
Anėtarėsuar: 04-11-04
Vendndodhja: Nė zemren e njerėzve...
Postime: 1,582
loni19 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pershendetje.
Besoj se kjo teme duhet te diskutohet.
Me te vertete ne mesin e studenteve dhe nxenesve ekziston kjo semundje e cila eshte deshira per te arritur te diploma dhe mos perfillja e dijes.
per te thene te drejten nese njeriu ka nje diplome dhe nuk ka dituri un mund te them se nuk ka asgje sepse ai nuk do te dinte ta punon as punen e vet ne te cilen eshte punesuar.
un edhe kam dashur ne nje teme tjeter te postoj disa fjale ne lidhje me kete fenomen aspak te deshirueshem.
diploma eshte lloj argumenti se personi ka kryer nje fakultet dhe ka nje aftesi ne nje fushe mirepo ate e deshmon puna e tij pra ajo se ai do te kete aftesi te punon apo jo.
Fatkeqesisht rinise sone studentore me shume i intereson diploma dhe kalimi i provimit me nje 6-ēe sesa dituria dhe notat e medha, e ne kete rast ata sjane aspak ambicioz e per te arritur sukses na duhet te kemi ambicje te larta.
me respekt loni19.
__________________
\"Vitet kalojnė...ne si shqiptarė shpresojmė dhe vetėm shpresojmė...Zemrat rrahin mė fuqishėm, dėshira ėshtė e flaktė, nje fjalė e pėrmendim edhe ne gjumė:PAVARĖSIA..
PRESIM PAVARĖSINĖ TĖ SHĖROJĖ ZEMRAT TONA\"----
LONI19....
loni19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-05, 14:36   #6
spirl_girls
 
Anėtarėsuar: 19-04-04
Vendndodhja: Nė Kolib !!
Postime: 2,636
spirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Toni3
Sot dipoloma ka rol, dija ka dale ne vend te dyte fatkeqsisht :(
Deri diku se ke edhe keqq...por po ka edhe raste qe as Diploma e as Dija spo ka rol shume :oops:
spirl_girls Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-05, 14:42   #7
Toni3
Anėtar i REVOLTUAR!
 
Avatari i Toni3
 
Anėtarėsuar: 03-07-05
Vendndodhja: Prishtinė
Postime: 192
Toni3 i vlerėsuar mirė
Gabim

Dua te them se nuk vlersohet sot ajo qe vertet din ose ke mesuar, qe vertet ke mesuar gjate shkollimit, sot si une shembull qe kryej shkollimin e larte me mesatare mbi 9 si ai qe kryen me euro dhe me intervenca jane te barabarte kur futen ne nje pune mandej....

Kjo eshte me e keqja, eh ec mandej shko ti tek nje mjek qe ka marre diplome me para ose me intervenca, ai te mbyt :(

Kjo eshte e keqja sepse sistemi yne arsimor lejon keto gjera.
__________________
I'm not going to change who I am for other people.
Toni3 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-05, 16:33   #8
Dimri
 
Avatari i Dimri
 
Anėtarėsuar: 09-10-05
Vendndodhja: zvicerr
Postime: 1,567
Dimri i njohur pėr tė gjithėDimri i njohur pėr tė gjithėDimri i njohur pėr tė gjithėDimri i njohur pėr tė gjithėDimri i njohur pėr tė gjithėDimri i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rafet llapjani
Dijonija eshte nje pasuri qe nuk mund te blehet ,por diplomat mund te blehet ndoshta edhe ne pazar te lopve,me falni per shprehje.


Ty doGzona te pershendes per tem dhe te deshiroj gjdo te mire, tem me vend
Jjo more rafet gabove diplomat blehen ne lom te grave e jo ne pazar te love
__________________
Sa me shum njof njerez aq me shum i dua kafshet.
Dimri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-05, 19:11   #9
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim

Pershendetje per temen Dogzona

Ne kohen e pushtetit monist (komunist) diploma ka luajtur nje rol te pazevendesuar ,pa marre parasysh dieninė.Sot ne kohen e ekonomise se tregut dhe privatizimit dienia luan nje role shume te rendesishem dhe te hap rruge per te shenuar suksese ne lemin qe kemi prirje dhe eksperience edhe pa nje diplome.Punedhenesit (ndermarrjeve private)me shume po i intereson dienia se sa diploma.
Por duhet cekur se edhe sot diploma ne shume profesione e ka fjalen vendimtare sidomos kur eshte fjala tek punesimi ne sherbimet civile,(shendetesi,arsim, pushtet komunal....)

Me Nderime Lali
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-05, 21:08   #10
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Diploma ėshtė ēertifikim i diturisė nė lėminė e caktuar, qė e ka kryer ai/ajo. Ėshtė tjetėr punė qė institucione joserioze dhe nėnpunės matrapaz i kanė nxjerrur bojėn "Diplomave". Dukuri qė duhet luftuar, por kush duhet luftuar dhe si tė luftohet korrupcioni nga tė korruptuarit.

Kjo dukuri ėshtė shumė e dėmshme dhe demoralizuese pėr tė ardhmen e shoqėrisė dhe gjeneratave tė ardhshme qė janė duke nxėnė diturinė nė tempujt e diturisė- Univerzitete e shkolla tė ndryshme.

Megjithėate ėshtė dallim shumė, shumė i madh dhe nuk e ka tė vėshtirė njeriu tė vėrejė poseduesin e "diplomės" dhe poseduesin e diturisė bashkė me diplomėm. E raste tė tilla dalluese mundemi tė shohim gati se ēdo ditė edhe nė TV mes kėtyre dy kategorive.
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-05, 22:25   #11
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pajtohem edhe une me Uraten , ska vend per te ber gabim kur behet fjal per mjeksi , duhet diplom vetem per ate person ce e meriton 110% :P

Kush kerkon dituri , mundet edhe vet te diturohet nga librat e ndryshme , nuk esht e domosdoshme te strufllohemi ne nje klase :lol: :lol:


Pershendetje per temen e qelluar .
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-05, 22:57   #12
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje te gjithve dhe autores sė temes!

Pajtohem me shumė mendime ketu se nese nje njeri nuk e ka diturin reale ne veten e vetė e ka tė kotė diplomen si deshmi tė ndoj arritje ne lemit e ndryshme profesionale.
Nje diplomė dikur blihej ne vendet tona , dhe si rezultat i kesaj diplome falso verehej edhe rruga te cilen na tregonin " te diplomuarit" por ata te cilet me qellimin e tyre realist qe te posedojnė tė dyjat , pra si diplomen dhe si diturin , shpesh janė nxjerrur jashte kuadrave tona ne shumė sfera te ndryshme.
Prderisa te mos e kuptonstudenti se e tėra mvaret nga dija e tij dhe nga vrulli dhe suksesi i tij , ai ose ajo nuk munden tė jene kurrė njė person i shkolluar ose i edukauar, por te shumten e rasteve , pjesa dermuese edhe llogarisin ne ndihmen e dikuj tjeter nga ana e kendit tė njoftesis ose lidheshmeris familjare ose shoqerore.
Nje profesor i imi nga ana e Ulqinit nje here tha:
Nese do tė vrasis nxenesin , falja noten kaluese, pra ata qė perdorin ketė vesė tė keq , nuk bejnė asgjė em shumė vetem se vrasin njė person dhe e lenė tė gjymte dhe me mungesa pėr jeten e tij , i cili /cila jeton cdo here ne enderr dhe jeton me fshehtesin e tij/saj nga dita ne ditė.
Dituria ėshtė vlera me e madhe e njeriut , por kjo erkon punė , djersė dhe kerkon edhe netė pa gjumė , edhe mbyllje ne dhome edhe largim nga shumė aktivitete dhe kohė tė lira.
Dikur mesonim edhe me ujė tė ftohtė nder kembė vetem tė mos na nxinte gjumi pa lexuar.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-05, 23:06   #13
LEDHATIMI
 
Avatari i LEDHATIMI
 
Anėtarėsuar: 28-03-05
Postime: 3,470
LEDHATIMI e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Kisha pase me then dyjat - perparesi dija.
LEDHATIMI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-10-05, 18:30   #14
Jelira
 
Anėtarėsuar: 17-10-05
Postime: 73
Jelira e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Po kuptohet se kush e zgjedh diplomen e kush dijen..
Une kam pasur rastin te shoh raste te ndryshme ne jete dhe jam befasuar se si tek disa njerez me rendesi eshte te qenit i diplomuar,ta fuse diplomen ne xhep dhe tung.Me se keqi eshte kur kjo ndodh tek njerezit qe kane studiuar ne lemin e mjekesise te cilet pa vrare mendjen fare se neser mund te jene fajtor per gjendjen e ndonje pacienti,apo pa fije pergjegjesie,vazhdojne te punojne sikur te ishin njerez te specializuar me merite ne ate lemi.
Diqka qe lidhet me kete.Ne nje reviste,nje dite lexova nje artikull sesi nje studente kish shkruar se provimin pranues e ka dhene"me shpinde"...!!!Nuk jane te pakta keto raste ne Kosove.Kur ajo "studente"ka filluar qe qysh provimin e pare ta kryeje"me shpinde",sigurisht se keshtu do te perfundoje edhe fakultetin.Atehere per cfare dije behet fjale ketu???
__________________
[b]Djemte si ze nata
Per k\'to floke te gjata
per k\'to sy te zjarrta
per te voglen ooo[/b]
Jelira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-10-05, 22:02   #15
Daja POLIC
c"ka
 
Avatari i Daja POLIC
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Vendndodhja: sdi
Postime: 699
Daja POLIC e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pasuria e njeriut eshte dija


__________________
Mfalni nese ju pengova najsen ,,
Daja POLIC Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:35.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.