Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-03-07, 13:56   #1
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Dy horror vrasjesh nė Gjermani,nga shqiptarėt

Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!


__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-03-07, 16:27   #2
sunshine
 
Avatari i sunshine
 
Anėtarėsuar: 29-11-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 330
sunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek sunshine
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri
Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!
Edhe pse viteve tė fundit disa shqiptarė e kanė dėshmuar se janė nė gjendje tė bėjnė krime tė ndryshme, nuk ėshtė mirė tė fajsohen njerėzit edhe kaq shpejt si nė kėtė rast! Nėse ke shikuar apo ndėgjuar lajme dje (21.03.07!) atėherė duhet ta dish qė kjo polakja e ka pranuar qė e ka hedhur foshnjen vet e jo partneri i saj(shqiptari!).
sunshine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 17:20   #3
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri
Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!

rasti i par nuk po me kujtohet kurse ky rasti i dyt po thuajse per gjdo dit esht ne mediat elktronike po edhe te shkruara une jam ndi keq kur kam ndegjue per ket rast edhe pse gjermanet e quajn MACEDONIA po ky ishte nji shqiptar nga maqedonia


duhet ta dim se gjdo shqiptar ne evrop esht si perfaqsus i kombit e lus zotin qe kso raste te mos na ndodhin ne te ardhmen
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 19:10   #4
instruktori
Instruktori
 
Avatari i instruktori
 
Anėtarėsuar: 29-08-06
Vendndodhja: Aty ku eshte me se miri
Postime: 10,032
instruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėm
Gabim Shqetesuese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri
Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!
Per rastin e pare e kam digjue dhe lexuar,na ka shqetesue shume.Nuk e di se si njeriu mundet tja hjek koken njeriut dhe ta merr koken dhe ti traumatizon te tjeret ne qytet.Kure kesaj ja shtojm se e ka ber shqipetari dhe ate kunates???????
Rasti i dyte ,ta hudhesh foshnjen nga kati i 8/9 ne toke dhe perseri aktori del se eshte shqipetar?????????
Nuk e kemi pas ne tradite keto pune jo te mira.
instruktori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 19:22   #5
Dea_A
A_dea
 
Anėtarėsuar: 26-04-06
Postime: 2,231
Dea_A e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri
Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!
Eshte e tmerrshme ,mirepo raste te tilla krimesh ka gjithkund dhe ska te beje me komb kjo ,mirepo me semundje psiqike te individeve !
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 19:36   #6
instruktori
Instruktori
 
Avatari i instruktori
 
Anėtarėsuar: 29-08-06
Vendndodhja: Aty ku eshte me se miri
Postime: 10,032
instruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėm
Gabim ???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dea_A
Eshte e tmerrshme ,mirepo raste te tilla krimesh ka gjithkund dhe ska te beje me komb kjo ,mirepo me semundje psiqike te individeve !
E arsytoni tia presh koken kunates dhe ta marresh ne qytet ti trauatizosh te tjeret ?????????????
instruktori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 20:03   #7
niemand
Kalimtar i rastit..
 
Avatari i niemand
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Vendndodhja: Philadelphia
Postime: 518
niemand shumė i dashurniemand shumė i dashurniemand shumė i dashurniemand shumė i dashurniemand shumė i dashur
Gabim

Kete te parin se kam ndegjuar qe ka ndodh por kete te dytin e kan dhene e gjith bot-a per at qe ndodhi por para pak ditesh ndegjova qe ende nuk e kan kap mamen e atij femijes.. epo sdi a vertet eshte shqiptare apo jo. sido qoft eshte marrezi te degjosh pislliqe te tilla nga femerat shqiptare dhe te hudhesh nje femij prej 9 kat..

niemand
__________________
O Zot per vete sdua gje jo.. por per prinderit nje nuse te bukur..!
niemand Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 20:25   #8
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dea_A
Eshte e tmerrshme ,mirepo raste te tilla krimesh ka gjithkund dhe ska te beje me komb kjo ,mirepo me semundje psiqike te individeve !
po DEA ka raste edhe ma renda po per rastet tona flitet ma shum po edhe ishte shum nji rast i ran
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 20:55   #9
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mbane mend kete qka ju shkruaj


Kur te ja nisin gjermanet me fole diqka, jo kqyre shqiptaret qysh po mysin e me droge po merren e sene e vene, une ju them atyre :

A e lexoni "Bild" gazeten?

Po thojne.

Une ju them, a ka kalue edhe nje dite e vetme qe ne "Bild" nuk ka pase raport qe gjermani e mbyti gruan e tij me dy femije, qe gjermani e mbyti gruan e tij me 4 femije e keshtu me radhe.

Ata thojne, jo s'ka kalue asnje dite !!!!!!!

Une ju them

Ani qka po folni shqiptari keshtu shqiptari ashtu, mbesin si huta, te verbuem edhe asnje fjale se qesin se ne ate moment ju a rrok mendja.

Edhe nje tjeter gje ju a them ne fund atyre qe mundohen me pergjithsue.


"Jedes Volk, besitzt sein Sperrmüll"

Per ata qe nuk din gjermanisht po e perkthej:

Qdo Popull ka plehin e vet.


Pajtohem plotesisht me Dea_A, qe keto gjeste i takojne psikiatrise e nuk duhet me pergjithsue kete pune.Artisti
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 22:15   #10
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim

une kame ndegju veteme per rstin e vundit..
gjdo raste i tille eshte tragjike,dhe nuke ka te perbej me konbin,siq ka then edhe me pare Dea_A,ai esht nje problem psiqik i njerut.
Dhe kto raste ndodhine ne evrope dhe perendim apo nder boten,gjdo dite,
per ne shqiptaret keto lloj rasteshe na duken shume tragjke,sepse te ne nue ka ndodhe raste te tilla,jo qe ne jemi njerz te dalluar,por pre vujtjeve,okupimit,dhe shume probleme tejera,familjet kane qen shume te lidhure mes vete.
Ka pase bese,moral,respeket mes vete.
Ne familje ishte vete nje person,i zoti i shpise,pre ati personi apo te zotit te shpise,eshte kontrollu te gjith familja,dhe e kane respektu te gjithe,pore edhe ka pase harmoni mese vete,dashi dhe lezet,edhe pse problemet me armikun,financjare,apo shume probleme tjta.
Por ne ate kohe,pore edhe sot ende,nes une e kame nje problem,e ka edhe familja ime,do te thot qe nuke jame vetem,dhe nes une e boj nje te keqe,ateher e ter familja eshte ne ate broblem.
Po du me thane qe te ne shqipetaret ka qen morali,besa dhe frika mos po ja bi familjes nje problem,e keto pune pune i kane mbajte popullin shqiptar..
Nga dal keto te gjitha besa,maorali,po humbin edhe tu ne,edhe keso raste per fate te keq kemi me i ndegju e ta.
Jo qe une teshiroj,apo ne deshirojme,por eshte aredh koha,kultura evro-perendimore,apo eshte aredhe koha per fat te keq,edhe ne duhet te jetojme me ket fat apo kultur...

gazi-de
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 22:34   #11
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

KRIMI nuk arsyetohet,,,aq me teper kur eshte i ketij lloji siq e quan SHERRI, HORROR.

me vjen shume rende kur ndegjoj dhe lexoj ,,,se sa shume krime kryhen nga Shqiptaret ne GJermani,ku dihet se pjesa dermuese e tyre erdhen ne kete shtet te kerkojne strehim,pune,eksistence...e jo te i pergjakin rruget e Gjermanise,kjo me se pa dyshim se eshte e tepert.Paramendoni sikur te huajte te kryenin vepra te tilla ne KOSOVE.


dua te ceki,se mua personalishte me ndodh shpesh ,se kur me pyesin nga jam,pasi qe nuk munden me me identifiku nga pamja as dialekti se si flas gjermanishte,kur iu tregoj Gjermaneve se jam KOSOVO-ALBANERIN, zbehen ,skuqen ne fetyre dhe distancohen.....

Po THEKSOJ edhe nje here KRIMI NUK ARSYETOHET.
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 23:07   #12
Dea_A
A_dea
 
Anėtarėsuar: 26-04-06
Postime: 2,231
Dea_A e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga legenda
KRIMI nuk arsyetohet,,,aq me teper kur eshte i ketij lloji siq e quan SHERRI, HORROR.

me vjen shume rende kur ndegjoj dhe lexoj ,,,se sa shume krime kryhen nga Shqiptaret ne GJermani,ku dihet se pjesa dermuese e tyre erdhen ne kete shtet te kerkojne strehim,pune,eksistence...e jo te i pergjakin rruget e Gjermanise,kjo me se pa dyshim se eshte e tepert.Paramendoni sikur te huajte te kryenin vepra te tilla ne KOSOVE.


dua te ceki,se mua personalishte me ndodh shpesh ,se kur me pyesin nga jam,pasi qe nuk munden me me identifiku nga pamja as dialekti se si flas gjermanishte,kur iu tregoj Gjermaneve se jam KOSOVO-ALBANERIN, zbehen ,skuqen ne fetyre dhe distancohen.....

Po THEKSOJ edhe nje here KRIMI NUK ARSYETOHET.
E nderuar Legenda !
Kjo qe e kam nenvizuar me te kuqe me befasoi dhe me eshte me se e pabesueshme !
Une jam rrite ne Austri dhe shumicen e shoqerise si ne shkolle ,Uni e gjetiu i kam te huaj por asnjeher sme ka rene te degjoj e as te ua shof ne fytyra e tyre se kan diqka kunder shqiptarve ,duke marr parasysh se ka shume afrikan ,magjup e lloj lloj popuj qe do te me vinte ndot te i krahasoja me neve .......pamvaresisht se na dallojn nga aeroplani edhe nese flasim gjuhen me letrar se vete vendesit !
Apo ndoshta ne Gjermani paska te tille SHQIPETAR qe i kan irituar gjermanet me shume se afrikanet qe ua helmuan rinin me droge ?
Ne Austri sigurisht se jo ,une sinqerisht mburrem ngado qe hy e dal se jam shqipetare dhe asnjeher ska ardh ne shprehje qe te e ndiej veten te distancuar nga shoqeria vendese !
Rastin e cilesoj si te tmerrshem por e perseris se kjo ska te beje me kombin por me raste te semundjeve psiqike te personave ne fjale !E te tilla raste ka gjithkund bile shume me shume se te ne !
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 23:31   #13
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

FILLIMISHTE,,,nuk e di se pse e merrni postimin tim personalishte.
pastaj,une nuk ceka se a dallohem apo jo qe jam e huaja,ajo nenkuptohet,mirpo ishte fjala per perkatesine time nacionale,gje qe eshte fakt se nuk me dallojne se cilit nacionalitet i perkas,dhe natyrishte se une nuk ceka se a krenohem a jo me ate se jam shqiptare,gje qe nuk kam nevoje ta theksoj ketu,se jemi ne nje teme ku flitet per KRIMIN.
Distancimi eshte po ashtu qeshtje DISKUTABILE,,,dua te them se ketu mund te flasim per menyren ,intenzitetin e distancimit,pastaj se sa ka thjerreza pamese i distancuari,don apo nuk don ta akceptoj DISTANCIMIN,keto gjera jane shume relevante,,,,une e lexoj distancimin kur eshte edhe ne intenzitetin me te ulte,e edhe ne nuancen me te bute....dhe eshte FAKT,,,se DISTANCOHEN.
-Po ashtu me duket se nocion KOMB,,as qe e citova ne postimin tim.Te lutem ky eshte paragjykim i yti.
Duke krahasuar numrin e shqiptareve qe jetojne ne GJERMANI,dhe perqindjen e KRIMIT,atehere patjeter se eshte nje qeshtje qe duhet te brengosemi,sepse dashur pa dashur po pergjithesohet keqvlersimi per ne ,nga ana e vendaseve,gje qe po na kushton....

Jam plotesishte kunder KRIMIT,dhe dua te ceki se numri me i madh i krimeve behen me paramendime,,,e jo nga njerzite e semure psikik.

KRIMI NUK ARSYETOHET-POR DENOHET.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dea_A
E nderuar Legenda !
Kjo qe e kam nenvizuar me te kuqe me befasoi dhe me eshte me se e pabesueshme !
Une jam rrite ne Austri dhe shumicen e shoqerise si ne shkolle ,Uni e gjetiu i kam te huaj por asnjeher sme ka rene te degjoj e as te ua shof ne fytyra e tyre se kan diqka kunder shqiptarve ,duke marr parasysh se ka shume afrikan ,magjup e lloj lloj popuj qe do te me vinte ndot te i krahasoja me neve .......pamvaresisht se na dallojn nga aeroplani edhe nese flasim gjuhen me letrar se vete vendesit !
Apo ndoshta ne Gjermani paska te tille SHQIPETAR qe i kan irituar gjermanet me shume se afrikanet qe ua helmuan rinin me droge ?
Ne Austri sigurisht se jo ,une sinqerisht mburrem ngado qe hy e dal se jam shqipetare dhe asnjeher ska ardh ne shprehje qe te e ndiej veten te distancuar nga shoqeria vendese !
Rastin e cilesoj si te tmerrshem por e perseris se kjo ska te beje me kombin por me raste te semundjeve psiqike te personave ne fjale !E te tilla raste ka gjithkund bile shume me shume se te ne !
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 23:45   #14
Agolli
 
Anėtarėsuar: 14-02-06
Postime: 14,320
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Jo be na nuk jemi te krimit.........qy! Gjate c'do mbramje rinore ''organizim per te rinjet e diaspores'' ne Suedi, ''rezervohen'' 40 te ashtuquajtur POLIC'' Suedez gjeja se edhe ketyre ju pelqen muzika argetuese '' Boksi '' dhe vallja me ''thika''...
Dyqani i ashtuquajtur '' KONSUM '' ku aty mund te blehen edhe bananet, ato banane thirren KONSUMBANAN, eshte kjo nje thenje (mobim) nga suedezt,.. e cila do te thot'''!!!! ''KOSOVOBANAN'''ALBAN''....
__________________
Stars can't shine without darkness!
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 23:47   #15
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mentaliteti i shqiptareve, ndryshon nga vendi ne vend, dhe si rrjedhoje per mendimin tim nuk mund te japim gjykim te gjeneralizuar. Une kam nje shok ketu ne studime, i cili si 14 vjecar ne Zvicer kur ka qene, ka therrur nje shtetas te atij vendi, dhe me thonte, se shpesh veprimet e shqiptareve te padiciplinuar influencojne tek masa e gjere e popullit aty, te marrin nje mendim negativ ndaj tere komunitetit.

Kur neve ne keto trojet tona qe jemi, po kemi dallime te duksheme, sigurisht qe edhe ata qe jetojne ne Perendim, me nje kultur krejt tjeter, kane dallim me njeri tjetrin, si rasti i atyre qe jane ne Austri e Gjermani, etj., etj.,!

Pastaj, mendoj se te qenurit e shqiptareve ne Gjermani me nje numer me te madhe, kur bejme krahasim me shtetet tjere, mund te jete nje pike e rendesishme per te kuptuar se ne mesin e tyre eshte me se e mundshme prezenca e personazhe negative, qe fatkeqesisht, vecse shqiptareve po ua humbin te qenurit krenar, sikur qe kemi qene gjithenje -ne ato vende-! Prandaj per mendimin tim, konkludimi i legendes, se ndonjehere te ndodhe te mundohesh ta fshehesh identitetin, eshte aktual tek ata qe jane ne Gjermani, perderisa disa e bejne nje gje te tille sikur qe e permendi rastin vet legenda, ndersa ka te atille qe zemrat e tyre jane influencuar me idet barbara, e jane "shkrire" ne dicka qe nuk jane, e qe ate qe e kane ne realitet e fshehin -fatkeqesisht-.


Tash po kthehemi pak ketij rasti konkret te paraqitur ne kete teme, e qe etiketimi si Horror, per mendimin tim eshte shume adekuat.

Mendoj, qe keto dukuri ne kete epoke kane marrur nje hove te madhe, dhe eshte imperative moralo etik e kombetar, qe ne te mundohemi ne parandalimin e tyre, pse jo, veperberesit te injorohen ne shoqeri, e te denohen me shtypje, mbase sic thote nje proverb: "Shtype shtypesin, sepse shtypja ndaj shtypesit eshte bamiresi", e sigurisht kjo ka impakt pozitiv, qe te tjeret te vetedijesohen, e te mos u shkoj fare mendja per veprime te ketilla.

Mendoj qe, vrasjet e shumta qe kane filluar kohet e fundit prej europianeve ne pergjithesi, kane ndikim nga propaganda falsite e mediave. Mbase, nese e shikojme nje konkludim te disa experteve bashkekohore, qe thone se shpesh programet edukative/paralajmeruese/keshilluese, ndikojne negativisht tek shiquesi/ndegjuesi, kuptojme qe mediat nuk jane duke punuar mirefilli ne promovimin e vlerave. Nje rast i fresket, vitin e shkuar, tek gjimnazi yne, erdhen nje grup nga nje shoqate, ne diten kunder Sides, dhe ligjeruan ca mjek, dhe pas tyre pasoi nje video-film, e qe therriste kunder Sides, ndersa filmi ishte i mbushur perplot me vepra amorale,... tashti, cfare produkti mund te kete ky video? Asgje profitabile, ...., apo filmat e shumte kunder droges, e qe ne to vecse cka po inkurajohet i riu, te jetoje nje jete "krejt zanzi" apo krejt i pamvaruar, e qe edhe pse shitesi konsumatorit po i ofron nje produkt i cili nuk po ndikon ne aspektin pozitiv, porse negativen po ia zbukuron, dhe pastaj nuk arrihet as qellimi esencial qe i riu te largohet nga dukurija negative.

Sinqerisht, keto tregime jane rrenqethese, dhe te tmerrshme -fatkeqesisht-,... dhe si te tilla duhen llogaritur, dhe duhet vazhduar misioni yne, qe neve si popull te dalim nga keto erresira qe po verberojne rinin tone.

Ndoshta nuk isha shume ne teme, porse shfrytezova rastin te them ca gjera.

Ju pershdenet
experti


Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.