Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-07-07, 20:24   #1
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Diaspora dhe dokumentacioni/ Qeveria premton

MPB do tė pėrshpejtojė nxjerrjen e dokumentacioneve pėr mėrgimtarėt kosovarė

Prishtinė, 20 qershor 2007 (Kosovapress) Koha 15:31

Ministria e Punėve tė Brendshme (MPB) nė bashkėpunim me Zyrėn Kryesore tė Regjistrimit Civil tė UNMIK-ut, me qėllim tė pėrshpejtimit tė procedurės sė prodhimit tė dokumenteve tė udhėtimit pėr qytetarėt kosovarė qė pėrkohėsisht jetojnė jashtė Kosovės, e ka nxjerrė programin pėr pėrshpejtimin e procedurės pėr lėshuarėn e dokumenteve tė udhėtimit pėr muajt qershor, korrik dhe gusht, pėr qytetarėt kosovarė qė jetojnė pėrkohėsisht jashtė Kosovės.


Nė kėtė program i nėnshkruar nga ministri i Punėve tė Brendshme, Blerim Kuēi theksohet:

Do tė organizojė punėn pėr pranimin e kėrkesave me prioritet pėr qytetarėt e Kosovės, tė cilėt pėrkohėsisht jetojnė jashtė Kosovės, si dhe do ta caktojė nga njė zyrtar (person kontaktues) nė secilėn qendėr komunale tė regjistrimit civil (QKRC), i cili do ta organizojė pranimin e kėrkesave dhe pėrshpejtimin e procedurave pėr lėshimin e dokumenteve tė udhėtimit.

Kėrkesat pėr dokumente tė udhėtimit, tė cilat do tė klasifikohen si raste me prioritet, QKRC-tė do tė futen nė zarf me ngjyrė tė veēantė (tė siguruara nga Departamenti pėr Regjistrim dhe Gjendje Civile - RGJC-ja), me shenjėn “Diaspora”, tė cilės do t’i bashkėngjitet lista me emrat e aplikantėve, numrin e dokumenteve tė udhėtimit dhe vizė tė vlefshme.

Koordinatori i QKRC-sė do t’i raportojė pėr ēdo javė grupit mbikėqyrės tė formuar nga ministria, lidhur me kėrkesat e paraqitura pėr procedurė tė pėrshpejtuar, nė formė tė shkruar dhe tė veēantė.

Nė raport do tė ceket numri rendor, numri i dokumenteve, emri dhe mbiemri i personit apo personave, numri personal, koha e aplikimit dhe koha e dėrgimit tė kėrkesės nė Departamentin pėr Prodhimin e Dokumenteve - MPB.

Nė kuadėr tė MPB-sė do tė emėrohet grupi mbikėqyrės, i cili do ta mbikėqyrė punėn e QKRC-sė pėr pranimin, pėrcjelljen e kėrkesave nė DPD dhe shpėrndarjen (dorėzimin) e dokumenteve tė udhėtimit, punėn e DPD-sė pėr prodhimin e dokumenteve tė udhėtimit, si dhe raportet qė do tė dėrgohen nga koordinatorėt e QKRC-ve dhe DPD-ja. Ky grup do tė pėrbėhet prej 2 zyrtarėve nga DRGJC-ja, 1 nga DPD-ja dhe 1 nga kabineti i ministrit.

Ministria e Punėve tė Brendshme, do t’i caktojė personat kontaktues me palė (aplikant).

Orari i punės me palė i zyrtarėve tė pėrcaktuar ėshtė ēdo ditė gjatė tėrė orarit tė punės, pėrveē festave. Nė raste tė veēanta, pėr arsye tė shtimit tė punėve, kėrkesave, tė qytetarėve do tė kufizohet koha e pushimeve dhe do tė zgjatet orari i punės sipas nevojės.
Pėr t’u trajtuar si rast me pėrparėsi pėr nxjerrjen e dokumenteve tė udhėtimit, qytetarėt kosovarė qė pėrkohėsisht jetojnė jashtė Kosovės, duhet t’i plotėsojnė kushtet pėr lėshimin e dokumentit tė udhėtimit dhe kėrkesės (aplikacionit), t’ia bashkangjesin njėrėn nga kėto dėshmi:

Tė aplikojė nė afat sa mė tė shkurtėr, pas kthimit nga shteti ku aplikanti jeton;
Kopjen e vizės nga pasaporta;
Kopjen e lejes sė qėndrimit, ose kopjen e lejes sė punės tė shtetit ku ai jeton.

Koordinatori i QKRC-sė, kėrkesėn (aplikacionin) e qytetarit e dėrgon nė DPD, mė sė largu ditėn e nesėrme tė punės, nė kohėn e arritjes sė transportit zyrtar.

Nga momenti i pranimit tė aplikacionit nga DPD, afatet pėr prodhimin e dokumenteve janė si nė vijim:

Pėr vazhdimin e dokumentit tė udhėtimit afati ėshtė deri 5 ditė pune, nga dita e pranimit tė kėrkesės nga QKRC-tė;

Pėr prodhimin e dokumentit tė ri tė udhėtimit ėshtė deri 7 ditė pune, nga dita e pranimit tė kėrkesės nga QKRC;

Pėr aplikantėt qė e kanė arritur moshėn madhore (16 vjet), afati pėr pajisje me dokument identifikimi (DI) dhe dokument udhėtimi (DU) ėshtė deri 10 ditė pune (5 pėr DI dhe 5 pėr DU);

DPD do t’i raportojė pėr ēdo javė grupit mbikėqyrės tė formuar nga ministria lidhur me kėrkesat e pranuara dhe rastet e kryera (prodhuara);

Nė raport do tė ceket numri rendor, emri dhe mbiemri i personit, numri personal, koha e aplikimit, koha e pranimit nė DPD, koha e prodhimit personalizimit dhe koha e dėrgimit - kthimit nė QKRC.

Nė rast tė refuzimit tė ndonjė kėrkese pėr cilėndo arsye, atėherė pėr kėtė zyrtari pėrgjegjės i DPD-sė duhet njoftuar zyrtarin pėrgjegjės tė QKRC (duhet tė ceken arsyet e refuzimit dhe masat qė do tė mund tė ndėrmerren), nė mėnyrė qė ai ta informojė qytetarin - aplikantin nė kohė me qėllim tė evitimit tė pengesave, njofton Zyra pėr marrėdhėnie me publikun e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme.


__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-07-07, 17:19   #2
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ju pershendes te gjithve nga Kosova,posaqerisht nikoqirin e temes.Ketu jam qe nje muaj,nuk dua te zgjatem ne ket tem,vetem e kisha shtuar edhe nje kusht qe e paska harruar Ministri ta cek,per-veq krejt ketyre kushteve esht edhe nje......te gjitha ketyre dokumentave aplikative per nje DU...apo DI kart,duhet me ju bashkangjit edhe nje 50 euresh...qe keto ti merrni ne kohen e caktuar.D.m.th mbrenda 5 gjegjesisht 10 ditve................
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-07, 20:34   #3
AuRoNi
Prej fillimit
 
Avatari i AuRoNi
 
Anėtarėsuar: 22-07-07
Vendndodhja: Mobil/Gjithandej
Postime: 107
AuRoNi i vlerėsuar mirė
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri
Ju pershendes te gjithve nga Kosova,posaqerisht nikoqirin e temes.Ketu jam qe nje muaj,nuk dua te zgjatem ne ket tem,vetem e kisha shtuar edhe nje kusht qe e paska harruar Ministri ta cek,per-veq krejt ketyre kushteve esht edhe nje......te gjitha ketyre dokumentave aplikative per nje DU...apo DI kart,duhet me ju bashkangjit edhe nje 50 euresh...qe keto ti merrni ne kohen e caktuar.D.m.th mbrenda 5 gjegjesisht 10 ditve................
Shume i nderuar Sherri.

Vetem njeriu i fort e thot/flet te verteten!


N
uk e cilsoj veten si njeri kushedi sa te fort, per ta thene te vertet, kete te vertet ndoshta kaq te hidhur qe ju keni cekur, por neve duhet te lajmrojm raste te tilla.

Une nje rast me pare, perafro nje viti i pata shkruar, Kryetarit te bashkis se Prizrenit per disa rrjedha( Kuptohet jo anonim, por me emer e mbiemer).
Kur mora vesh se fjala ime hasi ne vesh te shurdher, ju drejtova edhe Qeveris.
Dhe ishin ndermarrur atbotė ca ndryshmime lidhur me ankesen e nje qytetari.

Kjo qeshtje e Dokumentacionit, eshte nje qeshtje delikate, dhe po ndodhi qe per kete arsye njerzit te detyrohen te marrin pasaportin serb, kjo do ishte kob i madhe!
Guxoni dhe lajmroni te tillat ju Lutem.

Qeverit vijne e shkojn, Populli bene Shtetin
__________________
Rrallė e pėrmallė.
Recht, gerecht und individuelle Freiheit
AuRoNi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-07, 20:50   #4
AuRoNi
Prej fillimit
 
Avatari i AuRoNi
 
Anėtarėsuar: 22-07-07
Vendndodhja: Mobil/Gjithandej
Postime: 107
AuRoNi i vlerėsuar mirė
Gabim

Ja ketu keni disa adresa, per qytetaret e Prizrenit

http://www.prizreni-komuna.org/
__________________
Rrallė e pėrmallė.
Recht, gerecht und individuelle Freiheit
AuRoNi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-07, 02:39   #5
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri
Ju pershendes te gjithve nga Kosova,posaqerisht nikoqirin e temes.Ketu jam qe nje muaj,nuk dua te zgjatem ne ket tem,vetem e kisha shtuar edhe nje kusht qe e paska harruar Ministri ta cek,per-veq krejt ketyre kushteve esht edhe nje......te gjitha ketyre dokumentave aplikative per nje DU...apo DI kart,duhet me ju bashkangjit edhe nje 50 euresh...qe keto ti merrni ne kohen e caktuar.D.m.th mbrenda 5 gjegjesisht 10 ditve................
qyyyyyyyyyy Sherri, qe njė muaj nė Kosovė... hajde, Sherri hajde! ha,hahahaaaaa ani a e rregullove dokumentacionin bile ?! Normal Sherri, ēka janė 50 Euro, sidomos pėr ata qė shkojnė nga Diaspora dhe e dijnė qė koha kushton. Nėse rregullohet pėr 5 ditė ja vlenė 50 Euro, pėrndryshe pėr 10 ditė pritje 50% zbritje.
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-07-07, 13:30   #6
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim

E jo, kesaj radhe le te mos jete me keshtu

Shume bukur qe juve dy Sherri dhe Auroni, paskeni derguar mesazhet e juaja s'paku.

Ndersa Genti, e ka edhe ashtu gjithmon te mbijetoj, desha te them, Moton ,, Une gjithmon fitoj, aty fjal nuk ka"!
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-08-07, 01:49   #7
rafet llapjani
 
Avatari i rafet llapjani
 
Anėtarėsuar: 02-06-05
Vendndodhja: ngat dhive valla se sbon pa to
Postime: 23,978
rafet llapjani e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek rafet llapjani
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri
Ju pershendes te gjithve nga Kosova,posaqerisht nikoqirin e temes.Ketu jam qe nje muaj,nuk dua te zgjatem ne ket tem,vetem e kisha shtuar edhe nje kusht qe e paska harruar Ministri ta cek,per-veq krejt ketyre kushteve esht edhe nje......te gjitha ketyre dokumentave aplikative per nje DU...apo DI kart,duhet me ju bashkangjit edhe nje 50 euresh...qe keto ti merrni ne kohen e caktuar.D.m.th mbrenda 5 gjegjesisht 10 ditve................
Bal hiq dert moskie se tash edhe ne kosov ishim bae te hujit(auslandera) pom doket jena met na ne diaspor ase me sheher e ase me barilev !!!!!!!!!!!!!!!!
rafet llapjani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-10-07, 13:44   #8
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Diaspora dhe dokumentacioni/ Qeveria premton

Nuk e di kujt t'ia dėrgojė falenderimet(prej ministrave) por ata mbajtėn premtimet ksaj radhe.
Pėr vetėm 5 (me shkronja pesė) ditė, Dokumenti i udhtimit gati!

Edhe njė arsyje tė ndjehemi krenar(nėse mund tė ndjehet krenar njeriu me njė Travel Dokument). Ama, ata e mbajtėn fjalėn!
Nuk pati nevoj ti paguaj askujt mas dore gjė(as qė e kisha bėrė) dhe me njė njė qėndrim shumė profesional zyrtarėt e kumunės sė Prizrenit(pėr ēdo lavdat) pritėn e pėrcollėn mėrgimtarėt ashtu si ėshtė mė sė miri!
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-10-07, 16:39   #9
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Diaspora dhe dokumentacioni/ Qeveria premton

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pupi
Nuk e di kujt t'ia dėrgojė falenderimet(prej ministrave) por ata mbajtėn premtimet ksaj radhe.
Pėr vetėm 5 (me shkronja pesė) ditė, Dokumenti i udhtimit gati!


Edhe njė arsyje tė ndjehemi krenar(nėse mund tė ndjehet krenar njeriu me njė Travel Dokument). Ama, ata e mbajtėn fjalėn!
Nuk pati nevoj ti paguaj askujt mas dore gjė(as qė e kisha bėrė) dhe me njė njė qėndrim shumė profesional zyrtarėt e kumunės sė Prizrenit(pėr ēdo lavdat) pritėn e pėrcollėn mėrgimtarėt ashtu si ėshtė mė sė miri!
Ketije shkrimi mundem vetem ti bashkangjitem dhe te shtoj se edhe une u befasova kesaj vere se sa shpejt u krye rregullimi i pasaportave pa dhene ryshfet.


Ju lumte edhe juve ne Kline qe mbajtet fjalen e dhene!
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-07, 11:25   #10
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Diaspora dhe dokumentacioni/ Qeveria premton

Diaspora dhe...08-10-07 01:35qy, sa lekė - Euro ua paguajte, kallėxo drejtė Pupi!

Dikush duhet te kete,bere nje shaka te leht sa duket ketu
Duke qene Pupi pa qime, e me qime ( si e lyp veni) Tybe s'ta mbrojta askend.
Bile bile aq mir, dhe aq shpejt sa kujtova, ku gjendem more ?!
Edhe rrugtimi per Shqipri, ishte poashtu shume i kendeshem, nejse une kur marre rrruge per kosove shkoj edhe ashtu tu nal, se marre me rrembim, por avash avash duke u q'lodhur pas cdo dy apo tre oresh.
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-05-09, 21:10   #11
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Diaspora dhe dokumentacioni/ Qeveria premton

vera po afron, e bashke me to edhe problemet e udhetimit, sa duket edhe pas hapjes se ambasadave ne shtetet e tjera ende nuk kemi mundesin te pajisemi me dokumentacion, ku ta kerkojme fajtorin?
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-05-09, 17:07   #12
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Diaspora dhe dokumentacioni/ Qeveria premton

po kerkojna AZYL ne kto shtete ku gjindemi se nuk mundemi dokumenta me marr nga shteti i kosoves


ne kosov te duhen dy muj per leternjoftim edhe pasaport edhe ktu ku jemi nuk pritet me u pajis me dokumenta ,e vetmja rrug vllaznillak po kerkojna AZYL
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-09, 13:15   #13
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Diaspora dhe dokumentacioni/ Qeveria premton

Pushimet e verės po ofrohen, e me to edhe hallet e tė gjithė diasporės Shqiptare.
Sa tė vinte keq kur dėgjoje tek bisedohej mes dy burrave qė pėrgaditėshin pėr pushimet kėtė vitė.
1)Nuk e dijė a mund tia dalė ti nxjerr dokumentat/ Pasaportin e Kosovės, kam vetem tre javė pushim njė javė mė shkon rrugė veq (shkuarje ardhje). Unė dhe gruaja me tre fėmijėt.
2)Valla kėtė hallė e kemi edhe ne familja jonė vazhdonte bashkėbiseduesi, por unė isha para sa ditėve dhe kishin vėnė njė mundėsi "pėrshpejtimi" tė dokumentacionit. duheshin paguar 102 euro dhe mund ta merreje brenda 72 orėsh.
Aha vazhdonte 1) njė far zgjidhje qenka edhe kjo, por amam mua mu deshkan d.m.th 5x102=510 euro.
Nuk e dijė si do tia bėjė ankohej gurbetqari 1) planifikoja ta mbuloja shtėpin, ti vėja ēatin kėtij viti (investim ky poashtu qė do mbetej nė kosovė) e si duket nuk do tė ma m'rrin as edhe kėsaj vere.
2) veq mos ia bė si unė, mora njė kredit, dhe plus u futa minus nė dispo ,e tash nuk dijė ku e kam koken.
....................
....................
....................
......................

Nė videon e Gurit tė Madhė qė ai e kishte plasuar te Tema QESHARAKE unė e shiqova dhe nxorra aty kah fundi pohimin e vetė Kryeministrit ku thotė qė diaspora bie investime tė mėdha nė Kosovė, derisa kriza globale nuk e ka kursyer as atė!
Po kėto plaqkitje prej:
50 euro pėr leternjoftim
dhe 102 pėr pasaport .
Pse !!!
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-09, 18:03   #14
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Diaspora dhe dokumentacioni/ Qeveria premton

un kam nxerr dokumentat e kosoves:
per leternjoftim kam paguar: 00.00€
per pasaport kam paguar: 26.00€ me gjith sherbimin e bankes
per 13 dit pasaporten e kam pas gati


edhe nuk kam pas asnje problem gjat aplikimit kam ndegjuar nga disa gurbetqar qe benin shum zhurm jo ashtu jo keshtu po nuk e di se si po mendojm ne edhe un ne zvicerr kam shkruar nje autorizim vetem kam pas ta vertetoj te Notari vetem per qat vul dhe nje nenshkrim kam paguar 45 chf
dhe per qat vul dhe nenshkrim kam prit 6 ore
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-09, 21:29   #15
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Diaspora dhe dokumentacioni/ Qeveria premton

Pres ne javet e ardhshme , te kryej rregullimin e pasaportave , ashtu qe kur te kthehem ta kem mundesin e te shkruarit fjale te mira ketu. Ne muajt e ardhshem do te shkruaj perjetimet e mia, pa shtu e as pa cungu asgje.


__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:20.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.