Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-12-07, 05:31   #1
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim hyrja e ushtrisė serbe nė tokat shqiptare

kto shenime i nxjerra nga libri VDEKJA Nė BUNKER nga autori i librit MUHAMET MJEKU

libri ėsht botuar nė PRISHTIN nė vitin 1996pas pėzenjes sė turqve nė vitin 1912 dhe pas shpalljes sė pamvarsis sė shqipris po kėtė vit,qėshtja e shqiptarve nė ballkan mbtet serish e pa zgjidhur ,madje pėr nji pjes tė saj do tė vijnė ditė edhe ma tragjike sepse trojet tona do tė grabiten nga barbarisht nga serbet malazezet e grket

Nė kėtė mėnyrė,pėr gjysmen e kombit shqiptar nė KOSOV , MAQEDONI e MAL Tė ZI ,do tė filloj nji gjenocid i egėr,ku veprohet tmerrisht pėr zhdukjen e fizike e biologjike tė jetes sė tij.

Edhe pse fuqit evropiane u kishindhuruar serbve ,malazezve e grekve gjysmėn e tokave shqiptare ,ata me kėtė nuk u knaqėn,ngase apetitet e tyre ishin shum ma tė mėdha .keshtu ,ushtritė serbe e malazeze ,gjat kėsaj periudhe i bėn disa pėrpjekje pėr tė pushtuar edhe nga nji pjesė toke tė shqipėrisė .serbia kishte ėndrren e vjter daljen nė det ,pikrisht duke pushtuar territorin shqiptar ,ndersa mali i zi pė ta pushtuar SHkodren me rrethinė

Hyrja e ushtrisė serbe nė kosovė ,do tė jet ngjarja mė tragjike pėr shqiptarėt .pushtusi sllav do tė bėjėpolitik shfarosėse kunder shqiptarėve duke i persekutuar ,djegur e shkatėrruar pasurinė ,duke i pėrzanė nga trojet e tyre shekullore ,duke i keq trajtuar e masakruar brutalisht dhe mė nė fund,duke hapur varre kolektive gjithandej nė trojet e tyre etnike.

Kudo qė hyri ushtria serbe ,pas vetes la tė shkretruara fshatra ,e qytete e vendbanime tė tjera .Nga viti 1912 e deri nė vitin 1915 ,jan djegur mbi 30 fshatra nė territorin e Lumės , nderkaq banorėt e tyre jan ndjekur e vrarė.nė tė njajten mėnyr ėsht vepruar edhe nė rajonin e Prizrenit,GJakovės ,GJilanit ,Mitrovices ,Pejės dhe nė rajonet tė tjera tė Kosoves .
sipas kronikėve tė asaj kohės ,nė disa fshatra nuk kishte shpėtuar askush dhe veq shtėpive ,shum shqiptarė edhe u dogjėn pėr sė gjalli ,nė mesin e tyre kryesisht gra e fėmijė

Kėshtu ,nė Kosovė ,Maqedoni e Mal tė zi .ku shqiptaret ishin pushtuar nga barbaret e karpateve ,mbretėronte psikozėe rėndė qė nuk jipte shpresė pėr egzistencėn e tyre.

Ushtria serbe ,pasi kishte djegur e shkatėrruar fshatra tė tėra nė kosovė e Maqedoni, ajo vazhdonte pėr t,i pushtuar edhe Tiranėn e Durrrsin ,e Krujėn me 1913 Qėllimi i pushtimit tė Durrėsit ,pėr serbet dalja nė det ,pėrkatsisht sėndertimi i ėndrres sė tyre tė vjter .Nė fshatin ZEZ (shqipėri) ,janė ngujuar 20 vajza e fėmijėdhe tė gjithė u dogjėn(DR Hakif Kosumi).

Nė bazė tė hhulumtimeve qė janė bėrė deri tash nuk dihet saktė pėr numrin e fshatrave dhe tė vendbanimeve shqiptare tė djegura nga ushtria serbe gjatė viteve 1912----1915 .por ,nė saje tė disa burimeve shqiptare ,thuhet se jan shkatėrruar e djegur shumė fshatra ,qė do tė thotė se veq vendbanimeve tė evidentuara ,janė djegur edhe 182 fshatra tė tjera

Si nė viset e tjera etnike ashtu edhe nė Artakoll, u bė masakrimi i popullatės shqiptare .para terrorit tė ushtris serbe iken gra e fėmijė .Kunder elaboratve serb qė kishin pėr qėllim shfarosjen e shqiptarvėve ,u ngriten ata patriotė tė cilėt i kishin bėr rezistencė edhe pushtusit turk dhe qė kishin organizuar kryengritjen e viteve 1910----1912

si Hasan Prishtina ,e Bajram Curri ,Isa Boletini e Idriz Seferi ,Azem Bejta e SHote Galica dhe shum patriot tė tjerė

Pas luftės sė parė botrore , sidomos pas ripushtimit tė kosovės nga serbia ,rezistenca shqipėtare merr pėrmasa tė gjera ,e cila ndryshe quhet LėVIZJA Kaqake .Nė ballė tė kryengritjes sė armatosur u vu trimi i Drenices .AZEM BEJTA , mirpo ideologu e strategui tėr rezistencės ishte HASAN PRISHTINA ,i ciliqe i pa kompromis deri nė vdekje

Nė nji rast ,ai thoshte se nė vend tė nji kolltuku nė STAMBOLL ,preferova kryengritjen me nder neper malet e kosovės ....Kėto kryengritje ,ASAN PRISHTINA do t,i vazhdoj edhe kur serbia e pushtoj kosovėn.

Perpjekjet e tij pė tėnė kosovėn tė ishin tė vazhdushme ,deri sa me 14 gusht tė vitit 1933 ,ai u vra nga dora e tradhtarit ,Ibrahim Qela .


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:09.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.