Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-01-08, 16:25   #1
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Talismanėt. Si funksionojnė objektet qė sjellin fat?

Talismanėt. Si funksionojnė objektet qė sjellin fat?

Ashtu si breshkat, ne kemi nevojė pėr njė zhguall mbrojtės edhe pse tė padukshėm, pėr tė mbrojtur brishtėsinė tonė. E ardhmja na tremb, kemi frikė nga forcat e padukshme dhe kemi nevojė pėr shpresė, dashuri dhe lumturi.

Qė nga kohėt e lashta, njeriu ka mėsuar ta dallojė atė qė ėshtė e pėrgjithshme nga ajo qė ėshtė e veēantė, sepse ka patur njė simbol tė veēantė, njė ngjyrė apo njė formė tė pazakontė dhe njė vlerė tė shenjtė. Praktikisht e veēanta ka njė energji speciale qė e bėn magjike. Gjithēka qė na rrethon mund tė shndėrrohet nė njė objekt fatsjellės: lule, kafshė, gurė, objekte, shenjė, forma gjeometrike, numra, letra alfabetike, qoftė dhe disa fjalė tė shkruara.
Cilat janė disa nga hajmalitė mė tė zakonshme nė kultura tė ndryshme?

Kryqi
Domethėnia: ekuilibėr
Funksioni: jep shėndet dhe mbrojtje
Origjina: Mesdheu
Ekzistojnė 285 lloje kryqesh dhe tė gjithė kanė njė funksion mbrojtės, si njė bekim. Krishti i martirizuar nuk ėshtė domethėnia e vetme e tij. Kryqi ėshtė simbol i diellit, bashkimi i tė kundėrtave, pra ėshtė njė centralizues i fuqishėm i energjisė. Tė mbron nga aksidentet, sėmundjet dhe nga takimet e kėqija.


Zemra
Domethėnia: dashuri
Funksioni: tė mbron nga syri i keq
Origjina: Orienti i Mesėm
Nė tė gjitha kulturat e lashta zemra ėshtė qendra e jetės, e vullnetit dhe e inteligjencės. Sot domethėnia e jetės ėshtė zėvendėsuar me atė tė dashurisė dhe zemra ėshtė bėrė njė emblemė e besnikėrisė dhe premtim i ndjenjave.Patkoi
Domethėnia: mbrojtja
Funksioni: mbron martesėn dhe shtėpinė
Origjina: Europa e Veriut
Falė magjisė sė majave tė tij qė largojnė fushat manjetike negative, patkoi ka qenė i detyruar si dhuratė dasme nė mbrojtje tė shtėpisė dhe tė nuses. Materiali me tė cilin ėshtė bėrė patkoi, hekuri, ėshtė konsideruar shumė i fuqishėm. Pėrveē shtėpisė dhe martesės, patkoi i vendosur nė makinė ose nė anije mbron nga aksidentet dhe nga rreziqet e detit.Hėna
Domethėnia: grua, kohė
Funksioni: pjellori, shėndet te fėmijėt, kundėr zhgėnjimeve tė dashurisė
Origjina: Mesdheu dhe India
Hėna nė formė drapri aq e dashur pėr egjiptianėt dhe babilonasit e lashtė, sepse pėrmbledh nė vetvete 2 simbole magjike thelbėsore: ciklin e fazave lunore qė pėrkon me ciklin e rigjenerimit tė organizmit njerėzor dhe bollėkun. Nė Islam ėshtė nėna e Allahut dhe mbron gratė dhe fėmijėt duke luftuar kundėr anktheve dhe zhgėnjimeve tė dashurisė.Peshku
Domethėnia: fekondimi
Funksioni: ndihmon nė rimėkėmbjen e miqėsive dhe pėrmirėson pjellorinė
Origjina:Greqia
Nė botėn mesdhetare ėshtė shenjė fatsjellėse e bollėkut dhe e pjellorisė, ndėrsa nė Indi ka kuptimin e dijes, sepse zoti Visnu, i mishėruar tek njė peshk, i shpėtoi njerėzit nga pėrmbytjet ndėrsa Shiva e veshur si njė njeri-peshk u mėsoi atyre jogėn.Dhėmbi
Domethėnia: pushtet, forcė
Funksioni: garanton fitimin nė lojė
Origjina: Afrika
Vjen nga njė sens respekti dhe frike ndaj kafshėve mishngrėnėse. Ėshtė njė hajmali e fuqishme qė rregullon forcėn fizike, kurajon dhe suksesin. Sjell fat pėr ata qė merren me lojra tė rrezikshme, tė cilat kėrkojnė kurajo.Tėrfili katėrgjethėsh
Domethėnia: fat
Funksioni: sjell fat nė tė gjitha fushat
Origjina: Shtetet e Bashkuara
Nė qoftė se tėrfili i thjeshtė sjell fat, ėshtė i paimagjinueshėm ndikimi i atij me katėr fletė qė Eva vodhi nga kopshti i Edenit para se tė dėbohej pėr shkak tė mollės sė famshme. Katėr gjethet e tij pėrfaqėsojnė katėr drejtimet, por edhe katėr gjėrat mė tė dėshiruara nga njeriu: suksesin, dashurinė, shėndetin dhe fatin.Bretkosa
Domethėnia: pjellori
Funksioni: pėrmirėson seksualitetin, dashurinė dhe favorizon rigjallėrimin.
Origjina: Egjipti
Prej ari apo qeramike blu, ėshtė njė simbol antik i pjellorisė dhe i rilindjes. Dea Rana nė Egjipt ishte Dea qė favorizonte lindjet por edhe dashurinė. Qė nga momenti qė lindte nga uji si Afėrdita, garantonte mbrojtje pėr ata qė braktiseshin nga njė njeri i dashur dhe mbronte shtėpinė me tė gjithė banuesit e saj.Rrota
Domethėnia: rastėsia, fati
Funksioni: ndihmon nė transformim dhe nė rigjallėrim
Origjina: India
Ėshtė njė simbol shumė i qartė i fatit qė transformon gjithēka, pra asgjė nuk mbetet e njėjtė, gjithēka lind e vdes, duke u ringjallur gjithmonė sipas njė cikli tė vazhdueshėm. Ėshtė simboli i diellit me tė gjitha rrezet e tij tė jetės, shėndetit, dijes dhe fatit qė, sido qė tė shkojė rrjedha e jetės, ėshtė gjithmonė gati tė na ndihmojė.Gjarpėri
Domethėnia: pėrjetėsi, rilindje
Funksioni: shton fuqinė, favorizon shėrimin, shėndetin dhe vazhdimėsinė
Origjina: Egjipti
Njė kundėrvėnie e njė simbolizmi tė dyfishtė, syrit tė keq dhe shėrimit, ėshtė emblema e vdekjes pas sė cilės vjen ringjallja. Jo rastėsisht gjarpri e ndėrron herė pas here lėkurėn duke pėrkuar me ciklin e ndryshimit tė gjėrave. Nė Egjipt, Kobra ishte simbol i faraonit dhe ishte vėnė si ornament nė kurorėn e tij, si shenjė e fuqisė sė tij.


__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-01-08, 16:47   #2
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Talismanėt. Si funksionojnė objektet qė sjellin fat?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
Talismanėt. Si funksionojnė objektet qė sjellin fat?

Ashtu si breshkat, ne kemi nevojė pėr njė zhguall mbrojtės edhe pse tė padukshėm, pėr tė mbrojtur brishtėsinė tonė. E ardhmja na tremb, kemi frikė nga forcat e padukshme dhe kemi nevojė pėr shpresė, dashuri dhe lumturi.
Hėna
Domethėnia: grua, kohė
Funksioni: pjellori, shėndet te fėmijėt, kundėr zhgėnjimeve tė dashurisė
Origjina: Mesdheu dhe India
Hėna nė formė drapri aq e dashur pėr egjiptianėt dhe babilonasit e lashtė, sepse pėrmbledh nė vetvete 2 simbole magjike thelbėsore: ciklin e fazave lunore qė pėrkon me ciklin e rigjenerimit tė organizmit njerėzor dhe bollėkun. Nė Islam ėshtė nėna e Allahut dhe mbron gratė dhe fėmijėt duke luftuar kundėr anktheve dhe zhgėnjimeve tė dashurisė.


Vendase... ky paragraf eshte KOMPLET gabim... Hėna apo Gjysėm-Hena s'kan lidhje me fen Islame e sidomos kur thot te simbolizon nenen e "Allahut" ? Qfar ideje kur e dim qe Allahu nuk eshte i lindur nga askush ?????.

Nė Islam, Leximi i Kur'anit eshte Shėrim,... (nėse i intereson dikujt me dit)

Dhe per mendimin tim, gjith keta qe mbajn kesi far lloj "hajmalije" ne qaf... jan Idhujtar e kurrsesi besimtar.
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-08, 16:55   #3
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Talismanėt. Si funksionojnė objektet qė sjellin fat?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Preshevar
Vendase... ky paragraf eshte KOMPLET gabim... Hėna apo Gjysėm-Hena s'kan lidhje me fen Islame e sidomos kur thot te simbolizon nenen e "Allahut" ? Qfar ideje kur e dim qe Allahu nuk eshte i lindur nga askush ?????.

Nė Islam, Leximi i Kur'anit eshte Shėrim,... (nėse i intereson dikujt me dit)

Dhe per mendimin tim, gjith keta qe mbajn kesi far lloj "hajmalije" ne qaf... jan Idhujtar e kurrsesi besimtar.
Pse pra simbol kryesor e kanė hėnėn e edhe kohėn bile e llogarisin me atė?
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-08, 17:15   #4
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Talismanėt. Si funksionojnė objektet qė sjellin fat?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
Pse pra simbol kryesor e kanė hėnėn e edhe kohėn bile e llogarisin me atė?
Se kan simbol kryesor,.. ket simbol gjysėm hene ja kan atribue Islamit ne shekullin e 19/20 pa kurfar arsye.

Kurse per kohen, vertet qe kalendari Islamik bazohet ne henen e re qe simbolizon fillimin e muajit te ri sipas hixhretit (kalendari musliman).
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-01-08, 14:54   #5
BE LK
Kalimtar
 
Avatari i BE LK
 
Anėtarėsuar: 08-12-05
Vendndodhja: Tirane
Postime: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Talismanėt. Si funksionojnė objektet qė sjellin fat?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
Pse pra simbol kryesor e kanė hėnėn e edhe kohėn bile e llogarisin me atė?
Hena nuk eshte simbol ne islam!!!!!

Ky simbol eshte vendosur nga turqit dhe sulltanatet osman per arsye se ky ishte lamuri i tyre shteteror.

Gjysme hena nuk eshte simbol me prejardhje fetare, eshte vendosur nga njerezit nder popuj te ndryshem.
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-01-08, 14:57   #6
BE LK
Kalimtar
 
Avatari i BE LK
 
Anėtarėsuar: 08-12-05
Vendndodhja: Tirane
Postime: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Talismanėt. Si funksionojnė objektet qė sjellin fat?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda

Hėna
Domethėnia: grua, kohė
Funksioni: pjellori, shėndet te fėmijėt, kundėr zhgėnjimeve tė dashurisė
Origjina: Mesdheu dhe India
Hėna nė formė drapri aq e dashur pėr egjiptianėt dhe babilonasit e lashtė, sepse pėrmbledh nė vetvete 2 simbole magjike thelbėsore: ciklin e fazave lunore qė pėrkon me ciklin e rigjenerimit tė organizmit njerėzor dhe bollėkun. Nė Islam ėshtė nėna e Allahut dhe mbron gratė dhe fėmijėt duke luftuar kundėr anktheve dhe zhgėnjimeve tė dashurisė.

Eshte gomarlliku me i madh qe kam degjuar deri sot per nenen Hėnė!
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-01-08, 15:57   #7
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Talismanėt. Si funksionojnė objektet qė sjellin fat?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BE LK
Eshte gomarlliku me i madh qe kam degjuar deri sot per nenen Hėnė!
Ēka tė ndėgjosh sot mos u ēudit hahahahahahaahahahah
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-01-08, 15:58   #8
BE LK
Kalimtar
 
Avatari i BE LK
 
Anėtarėsuar: 08-12-05
Vendndodhja: Tirane
Postime: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Talismanėt. Si funksionojnė objektet qė sjellin fat?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
Ēka tė ndėgjosh sot mos u ēudit hahahahahahaahahahah
Drejt Murgeshe Drejt......................


__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:50.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.