Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-01-08, 20:44   #1
*B*u*K*i*
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Postime: 125
*B*u*K*i* i vlerėsuar jo keq
Gabim Poezi te Zgjedhura BuKi

Isha nne dritare pava nje zog e ndalova
dhe e pyta ne udhetim po shkon.Zog do me besh nje nder dhe mua
t'i cosh nje leter vajzes qe une dua?
Rruges per te vajza,letra na i ra
zogu u habit djali c'fat qe ka?!
Iku larg kaloi fushe e mal
dhe te dritarja e vajzes u afrua ngadale.
Zogu ne vetmi filloi te qante
se ne dore ajo nje unaze mbante.
I turperuar u zu ne faj
se te shprehej se kish kollaj.
Qe hallin vajza t'i kuptonte
nje kenge dashurie nisi te kendonte.
Vajza sapo kengen degjoi
menjehere djalit i telefonoi


*B*u*K*i* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 16-01-08, 20:45   #2
*B*u*K*i*
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Postime: 125
*B*u*K*i* i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi te Zgjedhura BuKi

Dikur njerezit qene ndare ne fise
nje djale njohu nje vajze e donte t'i fliste.
Iu afrua dhe i pa syte kalteroshe
gishtat i levizen dicka donte t'i thoshte.
Po te heshte s'do ta shihte me
prandaj nisi te kerkoje nje ze.
Mes shume perpelitjesh tha fjalen te dua...
Keshtu thote legjenda,u krijua gjuha!!!!!!!!
*B*u*K*i* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-01-08, 20:48   #3
*B*u*K*i*
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Postime: 125
*B*u*K*i* i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi te Zgjedhura BuKi

Lamtumira e fundit

GJithqka qe kam bėr
kam bėr vetem per ty
lamtumira e fundit
mi vrau ata sy.
Horizont mes yjeve
mes teje dhe acarimit
gjasa e jetes humben
mbeten rrjedhat e perfundimit.

sa shum qe te dua ...
akoma te pres
por sa me don ti
pergjigjen e pres

te dua ...
me shpirt e me zemer
veq ti je per mua
nuk ka tjeter femer

sa shum te ngacmova
shpirtin ta lendova
beso se te dua
veq ti je per mua ...

eja ti ...
me flladin e eres
se vetem nji lule
i mungon pranveres e ti je ajo lule ...
*B*u*K*i* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-01-08, 21:29   #4
*B*u*K*i*
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Postime: 125
*B*u*K*i* i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi te Zgjedhura BuKi

Lehte qenka ti dėgjojsh vuajtjet e huaja
leht qenka ti degjojsh renkimet e dikujt
por shumė vėshtir ti pėrjetosh vet.
Thon se koha shėron plaget
thon se koha kthen shpresen e jetes
por jo nuk ėshte ashtu.....
Nė mua koha vetėm qet thellon dhe
hap plag tė cilat me tregojn nje rrug tė gjat,
rrug tė gjat pa ndriquar e cila tė jep frig, tmerr dhe trishtim
rrug se ciles i thon varr.
Thon se varfėria gjendet tek njerzit,
thon se varfėria ėshtė shumė e e veshtir, por jo,
Kėsaj nuk i thon varfėri, varferi i thojn kur zemra vuan.
Eh po kjo bote, kjo jete qenka e vėshtir,
qenka der permes se ciles kalon nje bote tė vertet me
njė bote tė rejshme ku ndoshta shpirti dhe zemra ime
do tė takojn ty, por nuk mund ta shof bukurin tende ecila ėshtė e paskaj.
LAMTUMIRĖ tė them nuk mundem, mundohem tė them paq fat me tjetrin
por smundem me beso senuk mundem,
sepse zemra ime mund ti thot vetėm kėto fjal
"Tė kam dashur dhe do tė Dua pėrgjithmon"!
*B*u*K*i* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-01-08, 21:32   #5
*B*u*K*i*
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Postime: 125
*B*u*K*i* i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi te Zgjedhura BuKi

Zog i Plagosur
Kaluan shumė ditė ishim tė pa ndar mirėpo lamtumir ti mė the mė parė
Ti mė the s'tė dua mbeta i hutuar humba si nje val ne detin e trazuar.
Mbeta unė i verbėr rrugėve si i mjer ngjaj nė njė zog me krahet e mjer.
Ishte ditė e ftoht duket se binte shi, jo nuk binte shi po lotonin syt e mi...
*B*u*K*i* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-01-08, 21:36   #6
*B*u*K*i*
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Postime: 125
*B*u*K*i* i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi te Zgjedhura BuKi

Ah Dashuri

Mė fal qė Tė Dua kaq shumė,
mė fal qė nė zemėr tė lėndoj,
mė fal por ėshtė tepėr vonė
nuk mundem unė TY tė harroj!

Mė fal qė tė bėra padashur
pėr mua pa qėllim tė mėndosh,
mė fal qė tė bėra pėr mua
poezi me dhibje tė krijosh!

Mė fal por njėriu prandaj vuan
tė tė dashuroj njė njėri si TI,
ti thajė lotėt pa kaluar qėrpikun
dhe kur tė prek buzėt tė quhet “DASHURI”

Mė fal por nuk tė them TĖ DUA,
nuk duka mė puthje nga TI,
ato janė vetėm vuajtje pėr zemren,
ato mė bėjn tė ndihem njeri!

Por unė njeri nuk dua mė tė jem,
nuk dua unė tė flas pėr dashurinė,
sepse TI mė nxore nga zemra,
pa TY jeta s“ka kuptim!

Mė fal qė prap po tė lėndoj,
mė fal qė pėrjetė do TĖ DUA,
mė fal por nuk e di si bėhėt
me njė njėri tė ēmendur si mua!

I ēmendur se tė tjerėt i dua si veten,
i ēmendur se tregoj tė vėrteten,
i ēmendur se jam i sinqertė,
se TY TĖ DUA mė shumė se njė jetė!

Mė fal pėr tė metat e mia,
mė fal qė tė dhash njė shekull Dashuri,
por jeta i ka kėto padrejtėsi
e mua jeta mė solli tek TI!

Dhe Ti si njė qenie e pafaj,
si njė ėngjull me zemer tė vrarė,
Ti ke diqka tė veēantė,
Ti ke shumė lotė tė patharė!

Mė vjen keq qė unė nuk arrita
tė tė kthej buzėqeshjen pėrsėri,
ashtu siq Ti ma ktheve mua
dhe mė bėre tė ndihem njeri!

Ndoshta Ti je munduar
nė zemren tėnde tė mė pranosh,
po vallė pse unė nuk kam guxim
tė bėj tė mė dashurosh!

Pėrse mes poezive
unė veten lėshoj,
dhe ne ē“do pikė loti
mundohem tė tė imagjinoj!

Pse vallė njė zemėr
si tėndėn … se kuptoj?!!
tė mė dashuroj kaq fortė
dhe kaq fortė tė mė lėndoj!!! Ngadal pėshpėris

Kur mendoj pėr TY
dhe ethe shpirti lėshon,
mendoj pėr gjėn mė tė bukur nė jetė,
mendoj pėr dashurinė tonė.

Kur mendoj pėr sytė e trishtuar
dhe buzėt qė dridhen pa fjalė,
mendoj pėr flokėt e tua mbi gjoksin tim
dhe zemrat qė rrahin pandalė!

Gjithmonė me TY

I heshtur nė cepin e dhomės
me njė bllok tė vogėl nė duar,
qndronte e ndrojtur pa fjalė
kjo zemra ime e lėnduar!

Dhe bllokun e hap me ngadal,
diēka kėrkoj pakuptim,
mė duket se TI je aty
dhe unė tė flas shpirti im !

Por TI papritur mė zhdukesh
dhe as pėrgjegjie nuk mė kthen,
dhe unė kaloj faqen tjetėr
ndoshta aty do tė gjejė!

Aty lexoj dy fjalė
dhe lotėt dot si mbledh,
tė them TĖ DUA shumė
tė them ktheu nė jetė!

Dikur aty diēka
mė kishe shkruar TI,
tani unė bashkė me dhembjen
e mbaj thellė nė gji!

E mbaj aq pran me zemrėn
shtėnguar thellė nė shpirtė,
se Ty dua tė tė kthej
nė jetė, nė jetė sėrish!

Se Ti ike pa folur me mua
dhe fjalėn e fundit nuk ma the,
Ti veē ma shkrujte “TĖ DUA”
dhe ike u largove pėrgjinje!

Pėrse nuk durove derisa tė vija
qė mė puthjen time ta merrje,
tė ta thosha atė qė kurrė nuk ta tashė
kur koken nė mua mbėshtesje!

Pėrse jo nuk prite
tė tė shihja dhe njėher,
kur mė dhimbje mė buzėqeshe
mė kujtove atė pranverė!

Pėrse kjo jetė ėshtė kaq e padrejtė,
Ty tė mori kaq larg nga mua,
pėrse nuk na bashkn pėrsėri
tė na bėn tė gėzuar!

Po Ti a mė mban mend mua
apo ndoshta me engjuj ke rėn nė dashuri,
ndoshta dhe unė do tė bėhėm engjull sė shpejti
qė Ti tė mė duash pėrsėri!

Tė lutem mė ndihmo tė vijė
mos mė ler tė vuaj ē“do natė,
se kam njė kohė tė gjatė qė pres
nė krahėt e tu tė jam prapė !

Nuk mundem nga kjo jetė tė ngre kokė
i vetmuar pa Ty nė ē“do anė,
nuk mundem jo mė tė dashuroj,
jo, mė zėmer pėr dashuri nuk kam!

Tė lutem mė dėrgo njė shenjė,
njė ėndėrr, njė lule mė dėrgo,
nga ato qė unė ti sillja pran
dhe Ti me thoshe mos mė lėndo!

Pėrse unė ika kaq larg
tani as lule s“tė sjell dot,
tani unė dua tė jam mė Ty
se pėr mua pa Ty kjo jetė ėshtė e kotė!

Ē“do ėndėrr tė thėrras mė merr,
nė shpirtin tėnd mė shtrėngo,
dua tė jam edhe unė engjull
nė kraht e tu tė fluturoj!

Kur pran teje qėndroj i heshtur
dhe dridhem kur mė prek ngadal,
mendoj se mbrenda teje ka diēka
dhe Ti mė thuan me zemėr, e jo me fjalė!

Diēka qė mė bėn tė ndihem si engjull
dhe hap krahėt drejt teje fluturoj,
Ti mė shtrėngon aq fortė pran vetės
dhe ngadalė pėshpėris “Tė Dashuroj” Sa mė pėlqen jeta

Nė natėn e heshtur
nė ėndėrrat pambarim
kėrkoja veē njė emėr
flisja pėr dashurinė!

Kėrkoja njė prekje
ndoshta dhe njė kuptim,
vallė si t“ja vė unė emrin
vuajtjes nė shpirtin tim?

Vallė si ta quaj kėtė ėndėrr
po ndjenja ē“emėr ka,
po vallė sytė e bukur a mundem
edhe njėherė me ti pa?!

Do mundem vallė nė zemėr
tė tė hyjė ngadalė
qė edhe unė tė kuptoj
ē“ėshtė dashuri e parė!

Do mundem vallė njė emėr
kėtij shpirti t“ja kushtoj
qė dhe pastaj tė them
ohhhh Zot, vetėm Ty tė dashuroj!

Pastaj do tė them,
nė ėndėrra unė besoj,
ndoshta dhe vetėm mė sy,
jetė do tė dhuroj!

Njė jetė plot me mall
me lule plot aromė,
njė jetė qė kurrė s“do shuhet
nga dashuria jonė!

Se jeta ėshtė vetėm lule,
si yjet me shkėlqim,
ashtu si zemrat tona
do ruajnė dashurinė!

Sa mė pėlqen kjo jetė
kur Ti mė dashuron,
sa mė pėlqejne lulet
kur janė plotė aromė ! Njė ditė

Nėn hijen e derės sime
di do tė trokasėsh njė ditė,
ajo nuk do tė ketė mė tingėllim
por do tė thotė hyr pa frikė.

Ti derėn ngadalė do ta hapėsh
pėrball meje do qėndrosh,
nga vėshtrimi i syve tė mi do vėrbohesh,
TĖ DUA, TĖ DUA do tė mė thosh!

Nėn hijen e qėpallave tė mija do prehesh
dhe kėngėn e preferuar do ta dėgjosh,
sytė do ti mbushi me lot dashurie
TĖ DUA, TĖ DUA do tė mė thosh! Tė dua

I kėputa gjethet e trėndafilit
duke tė thėn tė dua,
i grisa fletėt e librit
duke lexuar poezitė e tua!

E piva detin e tėrė
dhe rėrėn e laga me lot dashurie,
i tunda gjethėt e pemėve
duke vendosur trishtim e dhimbje.

Ē“do rrugė e mbusha me vetmi e trishtim,
ē“do njeriu i thosha
ja ē“do tė thotė DASHURI! Kur...?

Kur nė sy tė tė shikoj,
dua qė lotėt me puthje tė mi rrėmbesh,
kur trupin tė ma prekėsh ngadalė
dua qė mė zemėr ta ndjesh!

Kur flokėt si tela kitare
mbi gjoksin tėnd do tėndosen ngadalė,
atėherė do tė pėshpėris TĖ DUA,
atėherė do tė pėshpėris mijėra fjalė!

Kur nė sy tė mė puthėsh
dhe buzėt tė mi ledhatoshė ngadalė,
atėher unė do tė qėndroj i heshtur
atėher nuk do tė kam mė fjalė!

Se zemra do flasi pa mbarim
dhe fjalėt do tė jenė pakuptim,
nė shpirtė do tė ketė diqka si pėrkushtim!

Dhe ne do tė kuptojmė se jetojmė pėr njė qėllim,
pėr njė ndjenjė qė na ofron,
pėr dy buzė qė mėzi durojnė,
pėr dy sy qė kaq thellė veshtrojnė,

Po, ne dashurojmė dhe jetojmė! Atėherė

Nuk e di a tė kujtohet
shikimin e parė kur ma dhurove,
buzėqeshe ngrohtėsisht
zemren ma pėrkushtove!

Tė takova rastėsisht
e tani jam me TY,
tė tash atė se qka kam nė zemer
dhe qka ndiej pėr TY!

Buzėqeshe aq bukur
saqė mezi durova,
kur dole tė vallėzosh
menjėher tu afrova !

Kur ta shtėngova dorėn,
zemra mezi duronte,
nė thellėsin e saj
njė vullkan kumbonte!

Ahh ajo buzėqeshje,
shumė mua mė mungon,
saherė qė e kujtoj
ndjenjat mė shumė mi zgjon!

Dua tė tė kam pran
e jo nė largėsi,
ta them atė qė e ndin zemra,
zemra ime pėr TY!

Ah unė i shkreti,
ende s“kam guxim,
ti them dy fjalėt e ėmbla
qė jan nė shpirtin tim!

Tė takova pėrsėri,
atė natė kur buzėt mi dhurove
u hudhe mbi mua
dhe shumė mė shtrėngove! Largėsia

Kur malli tė tė ketė marrė
dhe unė tė mos jem me ty,
mbyll sytė dhe me thirr
se unė do tė vij aty...

Kur buzėt tė tė jen tharė
dhe puthja tė mungon,
hap dritaren dhe lutju hėnės
se puthjen time ajo ta dėrgon...
Kur ti te ndihesh nė vetmi

dhe zemra kur tė qan,
zhytu nė kujtime
dhe mua do t“mė kesh pranė!

Kur ti tė mė duash
dhe pranė tė mos mė kesh
hap dritaren dhe fluturo
se unė do tė jam mes resh!!! Se di!

Se di ē'mė ndodh kur jam me ty
kur me shikon me ata sy,
kur mė buzėqesh mė ledhaton
kokė e kėmbė ti mi pushton.

S'e di se ē'ndjen kur mė ke pranė,
kur tė dy vetėm rrimė menjanė,
kur kokėn vėn tek gjoksi im,
s'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di ē'mendim ke ti pėr mua
kur tė shtrėngoj por s'them Tė Dua
kur them se vdes pėr buzėt e tua,
s'e di a me beson ti mua?

S'e di ē'do tė ndodhė me ne tė dy,
sikur tė mos jem mė me ty,
sikur kjo ėndėrr tė ndalet njė ditė,
s'e di a do tė shohė mė dritė?

S'e di pa ty ēdo bėj o yll,
pa ty kjo botė mė duket njė pyll,
pa ty kjo botė s'do ketė kuptim
pa ty, pa ty shpirti tim.

S'e di vallė a do tė duroj
pa e puthur mė atė gojė,
pa e prekur mė atė dorė,
s'e di a do ndjej mė tė nxehte a tė ftohtė.

S'e di sa gjatė do tė vazhdojė,
por di sa shumė tė dashuroj,
e di sa shumė ti mė gėzon
kur pak vėmendje mė kushton.

E ndjej se shumė do Tė Tė Dua,
sa kohė kėto buzė do mė puthin mua,
sa kohė qė zemra do t'mė punojė,
emrin tėnd do ta kam nė gojė.

S'e di sa shumė do tė zgjasė kjo jetė,
s'di si do shkojė nė tė vėrtetė,
por dicka di me siguri
„Ajo qė e dua je vetėm.......... Ti. Tė pyes

Tė pyes, ku po shkojmė,
mė thua, s'e di,
mė pyet, pse jetojmė,
pėrgjegjien s'e di.

Tė dua, tė them ,
Tė dua a e di,
tė puth nė buzė,
mė puth dhe ti.

E pastaj, heshtje, qetėsi,
dy zemra dėgjohen,
here unė herė ti,
Tė dua, dėgjohet pėrsėri.

Te pyes, pse jeton,
mė thua, pėr ty,
mė pyet ē'farė do,
tė them........ TĖ DUA vetėm ty! Ah Dashuri
Ngadal pėshpėris
Gjithmonė me TY
Sa mė pėlqen jeta
Njė ditė
Tė dua
Kur...?
Atėherė
Largėsia
Se di!
Tė pyes ???
*B*u*K*i* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-01-08, 15:46   #7
*B*u*K*i*
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Postime: 125
*B*u*K*i* i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi te Zgjedhura BuKi

???KUR SHPIRTI IM FLE EDHE ENDERRON ZEMREN TONDE???
dhe enderron
me siguri po flen tash

ne kete kohe.....
dhe nuk e di a me kujton...

..vetem se
dhimsa ndjej per ty se je larg...

.dhe
nje deshire te vetmen kam....
syt e mi te te shohin

se si po flen Ti....

Dy zogje jemi
njer shpirt e kemi,
me vjen keq pse
afer sjemi.

Ne tersin e nates
gjumi spo me zen
e pres momentin
ty me te pa njeher.

Te dua te pres
pa ty sdo te vdes
me yjet e nates
ty te pershendes.

Te dua me shpirt
te dua me zemer
deshiroj qi ta kem
te njejtin mbiemer.

Nese ngjyra me mungon
do ta prejsha gishtin tim
e me gjak qe me pikon
do ta shkruaj kete kujtim.

Qka don me te then
qka don me te shkru
qka don ma teper
se fjalen TE DUa.

Te them sa shum te dua
me thuaj se edhe ti me don mua
e mallkuar qofte largesia
qe zemrat na shkatrron......
*B*u*K*i* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-01-08, 15:48   #8
*B*u*K*i*
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Postime: 125
*B*u*K*i* i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi te Zgjedhura BuKi

SA Do DOja Dashuri

Sa do te doja qe qe te jem i dashuri yt.

Sa do te doja qe te jem pran teje.

Sa do te doja qe te ndjej aromen tende.

Sa do te doja te vdisja ne duart tua ,
qe te mos zgjohesha kurr nga duart tua ,
do te doja te ngrihesha ne zemren tende ,
se ne zemren time eshte shkrur vetem nje emer.(???????)

Kam nje deshir qe kurr nuk me realizohet!!!
kam zemren e thyer qe kurr nuk sherohet!!
kam shpirt te vogel por dashuri te vertet.
Kam ndjenja qe nuk pershkruhen per ty e dashura
imeeeeeeeeeeeee ???
*B*u*K*i* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-01-08, 15:50   #9
*B*u*K*i*
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Postime: 125
*B*u*K*i* i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi te Zgjedhura BuKi

Ne skaje te botės kudoqėjam,
Emrin tėnd nee kam.
Dy fjalė vetem per TY

Dy fjalė qė tė gėzojnė
dy fjalė qė tė hidhrojnė ,
dy fjalė qė tėrė jetėn ta ndryshojn...

Dy fjalė qė kan domethėnjen qka ndi unė pėr ty ,

kėto dy fjalė dua qė tė mi thuash edhe ti!

dikush thot se kėto dy fjalė nuk jan shumė,

por kan shumė rėndėsi ,
me kėto dy fjalė mundesh ta ndėrtojsh njė ardhmėri ,
edhe pėr kėtė dua tė ti them vetėm ty ;
Te dua????
*B*u*K*i* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-01-08, 15:54   #10
*B*u*K*i*
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Postime: 125
*B*u*K*i* i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi te Zgjedhura BuKi

DASHURI E VETMUAR DHE QE VUAN SHUM????????????????

NDJENJE E FORT PLOT PIKELLIM,
E NGARKUAR ME HIDHERIM,
MA PERSHKON SHPIRTIN TIM,
DHE E RENDONTE TRUPIN TIM,

VUAJTJE E TILL PA PERSHKRIM,
QE ME PERCILLTE DERI N "AGIM
E ZEVENDESUAR ME NDRIQIM,
DUKE KERKUAR DIKU MBARIM,

ME PAS ERDHI NJE GEZIM,
QE NUK KISHTE FARE MBARIM,
QE TE SJELLKA PLOT KENAQESI,
DASHURI E LUMTURI,

JETA QENKA EMBELSIR
NESE DIN TA SHIJOSH
E CILA VIJE DALNGADALE
POR AJO NUK PRITKA NE RADHE

JETO E SHIJO
KENAQU E GEZO
DURO E MOS U HIDHERO
FRYMEZOHU ME KETO .................................................. BUKI
*B*u*K*i* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-01-08, 15:57   #11
*B*u*K*i*
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Postime: 125
*B*u*K*i* i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi te Zgjedhura BuKi

T E D U AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA


TE DUA TE DUA TE DUA TE DUA
TE DUA TE PRES NUK DUA TE VDES
ME YZIT E NATES UN TE PERSHENDES
KUJTO EREN E MALIT KUJTO EREN E LEHET
KUJTO ZEMREN TIME QE TE DON PER JET

AH SA NAT E LUMTUR AH SA NAT E QET
GJITHMON ME KUJTOHESH NGA ORA 12
TE DUA PA MAS TE DUA PA MBARIM
TE DUA ME SHUM SE SA SHPIRTIN TIM
TE DUA TE DUA PER TY DO TE VDES
POR TI A ME DON MUA PERGJIGJE PO TE PRES :::::


ZEMER E VETMUAR

HARROJE VETMIN LARGOJE MERZIN;URREJE PIKLLIMIN DHE NDRYSHO VETVETEN ;
HAPJA DEREN ZEMRES TONDE E JETO JETEN, DHE MOS E MUNDO VETVETEN ;
SE NUK E MERITON NJE JET ME PESIMIZEM ;
AFROJI VETVETES KENAQESI,LUMTURI;;ZEMRES TONDE;DASHURI;JETES TONDE KENAQESI,
MOS RRI SI NEJ LULE E VYSHKUR ,APO SI NJE PELLUMBESH E PLAGOSUR ;
TI NE TE VERTET JE NJE LULE ME PLOT AROM DHE PELLUMBESH QE DO TE SHOJOSH BUKURIN QIELLORE:
LARGO LOTIN NGA SYRI YT DHE AFRO ZEMREN TIME NE NGROHTESIN E GJIRIT TOND :::::::
*B*u*K*i* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-01-08, 22:41   #12
*B*u*K*i*
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Postime: 125
*B*u*K*i* i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi te Zgjedhura BuKi

JETA E HIDHUR
Sa rėndė e shiptoj kėtė fjalė

Dora mė dridhet kur e shkruaj.

Me shpirt, njėrit, duhet besuar

Se jeta nuk ka lindur pėr tu hidhėruar.Sa fjalė tė buta ka nė jetė

Sa zemra rrahin pėr tė mirė.

Edhe shumė njerėz gabojnė

Ata qė zemrėn e hidhėrojnė.Sa mirė do ishte gėzimi

Nė sy do tė lexohej mirėsia,

Nė zemėr do tė vėrehej butėsia


Hidhėrimin nuk e duron njerėz
__________________
MoS DuAj KeNd MoS E LeNdO VeTeN PoR DuAjE At Qe PeR Ty E JeP JeTeN,
JeTo E ShIjO,KnAqU E GeZoU,DuRo E MoS U HiDhErO
*B*u*K*i* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-01-08, 22:45   #13
*B*u*K*i*
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Postime: 125
*B*u*K*i* i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi te Zgjedhura BuKi

SI MUNDE
Skam besuar se mė ik si era

Skam menduar tė jetoj pa ty

Sbesoj se erdhi pranverapa ty

Derisa spushojnė tė lotojnė kėta syt e mi

Nė ēdo hap nė ēdo vend dhe

Nė gjum mė bie ndėrmend,fjalet e tua

Kur flej

Mė duket se tė kam pranė

Kur qeshi mė duket mė shikon syte e mi

Kur qaj ėm duket mė pajtojn

Eja pranė meje.te te jap nej puthje e mos me le te vajtoj .....
Sa do te doja qe qe te jem i dashuri yt.

Sa do te doja qe te jem pran teje.

Sa do te doja qe te ndjej aromen tende.

Sa do te doja te vdisja ne duart tua ,
qe te mos zgjohesha kurr nga duart tua ,
do te doja te ngrihesha ne zemren tende ,
se ne zemren time eshte shkrur vetem nje emer...

Kam nje deshir qe kurr nuk me realizohet!!!
kam zemren e thyer qe kurr nuk sherohet!!
kam shpirt te vogel por dashuri te vertet.
Kam ndjenja qe nuk pershkruhen per ty e dashura
imeeeeeeeeeeeee
__________________
MoS DuAj KeNd MoS E LeNdO VeTeN PoR DuAjE At Qe PeR Ty E JeP JeTeN,
JeTo E ShIjO,KnAqU E GeZoU,DuRo E MoS U HiDhErO
*B*u*K*i* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-01-08, 22:53   #14
*B*u*K*i*
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Postime: 125
*B*u*K*i* i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi te Zgjedhura BuKi

Pse ekziston kjo dashuri?
Pse secili tė shijon fjalėn tradhti?
Pse s“dėshirojnė ta njohin dashurinė?
Pse filluan ta shkatrojnė rininė?
Pse tek rinia sékziston e vėrteta?
Pse pėr qdo gjė ju mėrzitet jeta?
Pse kėshtu po ndodh a mė thoni?
Pse dashurinė e vėrtetė e tradhtoni?
Pse nuk rrini dorė- pėr- dore?
Pse askush nuk e bėni vetėn fajtorė?
Pse thoni qė seriozisht dashurojmė?
Pse ia vyshkėni gjethet luleve?
Pse ia theni krahėt pėllumbave?
Pse e harroni njė shpirt tė ri?
Pse atėherė jetoni nė dashuri?
E dua Dashurine si Toka --> Diellin
E dua Dashurine si Trėndafilat --> Shiun
E dua Dashurine si Pemėt --> Dheun.
E dua Dashurine si Peshqit --> Ujin
__________________
MoS DuAj KeNd MoS E LeNdO VeTeN PoR DuAjE At Qe PeR Ty E JeP JeTeN,
JeTo E ShIjO,KnAqU E GeZoU,DuRo E MoS U HiDhErO
*B*u*K*i* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-01-08, 22:54   #15
*B*u*K*i*
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Postime: 125
*B*u*K*i* i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi te Zgjedhura BuKi

Me e nxet se flaka
me e shtrejt se lirija
ne shpirtim tim per
ty qendron dashurija??

Mos i besoni djemve
qe te thirr oj zemer
por besoj ati
qe te thirr ne emer??

Gjith qka me than per
ty me than se sje per
mua por un nuk ta
ktheva shpinen por te
thash se te dua??


__________________
MoS DuAj KeNd MoS E LeNdO VeTeN PoR DuAjE At Qe PeR Ty E JeP JeTeN,
JeTo E ShIjO,KnAqU E GeZoU,DuRo E MoS U HiDhErO
*B*u*K*i* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:57.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.