Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-03-08, 15:57   #1
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Skėnderbeu nė Marshim nė milleniumin e ri

Edhe pse kjo Temė do ti takonte mė shumė mikut tonė Preshevarit, unė qė jam mė i shpejt guxova dhe ja mora namen.
Tek lexoja sot nė Radio Televizionin e Kosovės hasa nė kėtė artikull, Shkrimi nė fjalė ka titullin ndryshe, por unė mendova qė ta zmadhojė nė Temė diskutimi.
Nė vijim Artikulli origjinal nga RTK-ja.


Nga dita e sotme edhe Lugina e Preshevės bėhet me bustin e Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut
Nė Preshevė sot solemnisht ėshtė inauguruar busti i Heroit tonė kombėtar Gjergj Kastriot Skėnderbeut. Inaugurimit tė sotėm solemn i kanė paraprirė aktivitet tė ndryshme kulturore dhe vlerėsohet si ditė historike pėr popullin shqiptarė tė Luginės sė Preshevės. Nė Preshevė sot nė mėnyrė solemne ėshtė bėrė inaugurimi i bustit tė Skėnderbeut, qė ėshtė mirėpritur nga mijėra qytetarė tė Luginės sė Preshevės. Nė tubimin solemn tė inaugurimit para gjimnazit –Skėnderbeu - tė Preshevės, zbulimin e bustit tė Gjergj Kastriot Skėnderbeut e bėri drejtori i gjimnazit Burhan Ahmeti , i cili para tė pranishmėve tė shumtė foli pėr rėndėsinė e vėnies sė bustit tė Heroit tonė kombėtar Skėnderbeut,qė siē tha Ahmeti, i ka munguar vetėm Luginės sė Preshevės.

Ai pėrmendi sakrificat e punėtorėve arsimorė tė kėtij gjimnazi qė nė periudha tė kohės kishin pėsuar, madje edhe pėrjashtuar nga procesi arsimor.

Tubimin nė fjalė e pėrshėndetėn edhe prefekti i komunės sė Preshevės Ragmi Mustaf dhe personalitete tė tjerė.

Tubimit tė sotėm inaugurues i ka paraprirė edhe njė akademi solemne kushtuar 2 Marsit - Ditės sė Gjimnazit “Skėnderbeu”, e cila u mbajt nė Shtėpinė e Kulturės nė Preshevė, me ē’rast u fol pėr kontributin e Skėnderbeut pėr ēlirimin nga perandoria osmane, jo vetėm tė shqiptarėve por edhe tė popujve tė tjerė tė Ballkanit.
| s.b & RTK staff |


__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-03-08, 16:08   #2
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Skėnderbeu nė Marshim nė milleniumin e ri

ju lumt shqiptarve tė lugines sė presheves tani gjdo qytet shqiptar do ta ket bustin e SKENDERBEUT
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-03-08, 17:03   #3
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Skėnderbeu nė Marshim nė milleniumin e ri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pupi
Edhe pse kjo Temė do ti takonte mė shumė mikut tonė Preshevarit, unė qė jam mė i shpejt guxova dhe ja mora namen.
Tek lexoja sot nė Radio Televizionin e Kosovės hasa nė kėtė artikull, Shkrimi nė fjalė ka titullin ndryshe, por unė mendova qė ta zmadhojė nė Temė diskutimi.
Nė vijim Artikulli origjinal nga RTK-ja.


Nga dita e sotme edhe Lugina e Preshevės bėhet me bustin e Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut
Eh, si Pupi s'jan 2 nė Forum valla (te lumt per nga shpejtsia), ka nje koh qe eshte pritur te vendosėt ky bust.

Pėrpara ky gjimnaz ku eshte vur busti i Skenderbeut eshte quajtur "25 Maji", tani ja rikthyen edhe emrin ne "Skenderbe", e tash e dekoruan edhe me Bust.


Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:59.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.