Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-05-08, 16:57   #1
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Gurbet(k)qinjė, mosni se u bėmė gazi i botės

Ku mė mirė, dhe kush mė drejtė do ta "luftonte" kėtė dukuri tė pashembullt.

Tė nderuar, dhe rrespektuar mėrgimtar. A nuk mendoni qė po bėhemi gazi i botės me "kursimet" tona. Ėshtė e vėrtetė qė lekėt e fituar jashtė vendlindjes, janė lekė tė lara me lotė, por a nuk mendoni qė po e teprojm me "tuxharllėqet" tona.

E hapa kėtė Temė unė, pra njė mėrgimtar, sepse po ta kishte hapur ndonjė "venali" mundė tė ndodhė-te qė tė na mbetet hatri.

Shtyrja nė ēmime (pazar) pėr ēdo imtėsirė, ankimet e panevojshme se parat e fituara janė me mundė tė madhė, etj. etj. etj...... janė bėrė pėrditshmėri e hidhur, ēfar dhe i humbė mėrgimtarit ēfardo zotnillėku qė mund tė ketė, e as makina e re nuk e shpėton dotė.
Kam parasysh edhe matrapazėt qė jetojnė nė vendlindje, ku nė ēdo mėnyrė mundohėn tė pėrfitojn nga "turistėt" por pjesa dėrmuese nė vendlindjet tona janė vėrtet tė varur nga "turizmi" ynė nė vendlindje.
Shembull do ta merrja bujkun kosovarė, qė tėrė vitin dėrmohėt, e me tė gjithė familjarėt, pėr tė kultivuar pemėt apo perimet e tija (prodhime vendore) dhe se nuk mendoni qė " i biemi nė ēafė" nėse e ngushtojm nė pazarė, pėr tė na shitur njė shport rrush pėr gjysmė ēmimi.
Nuk do tė vazhdoj me "shembuj" tė tjerė, sepse besoj qė tė gjithė neve kemi shumė nga ato, kėshtu qė duke i pėrkujtuar, mundėsisht tė mundohėmi ta ē'rrėnjosim kėtė imigj jo tė hjeshėm tė mėrgimtarit qė ėshtė krijuar decenieve tė fundit nė trojet shqiptare.


__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Pupi : 05-05-08 nė 16:59
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-05-08, 07:15   #2
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gurbet(k)qinjė, mosni se u bėmė gazi i botės

Miremengjesi Pupi, ti e ke me shume te drejt , nese flet per nje pjese te mergimtareve ( ndoshta e vogel e ndoshta edhe e madhe) po asesi te futen krejt ne thesin e quajtur koprrac! Kthehem dhe flas vetem per veten time pa e futur asnje tjeter ketu, gjithesecili ka te drejten e fjales dhe mund shkruaj ate qe e mendon, une ju jap atyre qe skan, ska pyetje ketu, sic ke cek me larte bujkut e atyre qe vertet kane nevoje, te varferve ne rruge gjithsesi. Nese dikush me drejtohet dhe me thot te lutem me ndihmo se keshtu e keshtu e kam punen, patjeter. Po kurrsesi atyre qe te ndalin ne rruge e nuk te leshojne pa ta gjet ndonje defekt ne auto, vetem e vetem qe te gjobisin, asesi atyre tek pasaportat qe presin me te kry pune vetem e vetem nese jep diqka.............asesi atyre qe mundohen te perfitojne nga ti, dhe si ta kthejne shpinen thojn " ja lshova" dhe zgerdhihen pas shpine......andaj mergimtare jepni aty ku duhet te jepet, se nese jepni pa vend edhe njersa jote behet armik i juaj........
DEA
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-05-08, 10:10   #3
gjini
 
Avatari i gjini
 
Anėtarėsuar: 13-11-04
Vendndodhja: Midis Europes
Postime: 3,086
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gurbet(k)qinjė, mosni se u bėmė gazi i botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Miremengjesi Pupi, ti e ke me shume te drejt , nese flet per nje pjese te mergimtareve ( ndoshta e vogel e ndoshta edhe e madhe) po asesi te futen krejt ne thesin e quajtur koprrac! Kthehem dhe flas vetem per veten time pa e futur asnje tjeter ketu, gjithesecili ka te drejten e fjales dhe mund shkruaj ate qe e mendon, une ju jap atyre qe skan, ska pyetje ketu, sic ke cek me larte bujkut e atyre qe vertet kane nevoje, te varferve ne rruge gjithsesi. Nese dikush me drejtohet dhe me thot te lutem me ndihmo se keshtu e keshtu e kam punen, patjeter. Po kurrsesi atyre qe te ndalin ne rruge e nuk te leshojne pa ta gjet ndonje defekt ne auto, vetem e vetem qe te gjobisin, asesi atyre tek pasaportat qe presin me te kry pune vetem e vetem nese jep diqka.............asesi atyre qe mundohen te perfitojne nga ti, dhe si ta kthejne shpinen thojn " ja lshova" dhe zgerdhihen pas shpine......andaj mergimtare jepni aty ku duhet te jepet, se nese jepni pa vend edhe njersa jote behet armik i juaj........
DEA
DEA, te pershendes dhe shpesh lexoj shkrimet tua dhe me pelqejn shum se i shkruan nga vetja jote.
e kam fjalen tani ketu per kopracine e mergimtarve ne vendlindje.
Shum mire e ke ceke se njeriu duhet te dij se kut dhe ku po e ban pazarin.
Ne te shumten e rasteve kam hasur ne keqkuptim .
Vitin qe shkova me mundin tim fillova me e ndertue nje shpi qe te kem ku te hyj kur te shkoj ne vendlindje.
Ne te shumten e rasteve kur e hetojshin qe je jasht te lujshin shum mire ne qmime e kur shkojke vellau i merrte per gjys ma lire. ketu une mbeta pa koment dhe nuk jam fare koprac por tash e tutje kur dua diqka me ble e la vellaun apo dikend tjeter qe e njof te ban pazar.
gjerat nga hallegjinjet, si per shembull perimet dhe pemet atje nga tregu nuk i pyes kurr sa kushtojne por me duhen kaq e kaq gjera apo kilogram e ne fund jau jepi lekun.

Ne nje rast para do vitesh isha tuj u kthye ne gjermani nga kosova dhe ne fashtin krushe ndalem dhe blej te gjitha qe me duhen per rruge,
Aty , me ndodhi te mos kisha para te imta e keshtu lash nje shum simbolike prej disa eurove dhe aj djali ishte ken shum fisnik dhe donte te mi kompenzoj me gjera tjera por un refuzova se nuk me duhet dhe ato leke ma tepr ndali se dua vete me ti lan e ska asgje te keqe.
Ai mu drejtue athere merre kete nga une e me dha nje pocerk si shej te falenderimit e keshtu kemi ngel miq me te .
Kete qe e ceka se une kam mjaft mundesi ti marr ne peje por ne krushe kam deshire ti ndihmoj ato familje qe e di qe kan nevoj per shitjen e produkteve te tyre. dhe sa here qe kaloj aty pari aty ndalem e blej gjerat qe me duhen.-

kete shembull e ceka se ne duhte ma shum ti ndihmojme ata qe derrdin djersen ne produktet vendore ejo nga ato te importit
gjini Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-05-08, 17:39   #4
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Gurbet(k)qinjė, mosni se u bėmė gazi i botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Miremengjesi Pupi, ti e ke me shume te drejt , nese flet per nje pjese te mergimtareve ( ndoshta e vogel e ndoshta edhe e madhe) po asesi te futen krejt ne thesin e quajtur koprrac! Kthehem dhe flas vetem per veten time pa e futur asnje tjeter ketu, gjithesecili ka te drejten e fjales dhe mund shkruaj ate qe e mendon, une ju jap atyre qe skan, ska pyetje ketu, sic ke cek me larte bujkut e atyre qe vertet kane nevoje, te varferve ne rruge gjithsesi. Nese dikush me drejtohet dhe me thot te lutem me ndihmo se keshtu e keshtu e kam punen, patjeter. Po kurrsesi atyre qe te ndalin ne rruge e nuk te leshojne pa ta gjet ndonje defekt ne auto, vetem e vetem qe te gjobisin, asesi atyre tek pasaportat qe presin me te kry pune vetem e vetem nese jep diqka.............asesi atyre qe mundohen te perfitojne nga ti, dhe si ta kthejne shpinen thojn " ja lshova" dhe zgerdhihen pas shpine......andaj mergimtare jepni aty ku duhet te jepet, se nese jepni pa vend edhe njersa jote behet armik i juaj........
DEA
Mirėdita gjithashtu DEA.

E kam parasysh qė kam mundur padashje dikė ta ngatrrojė me koprraci e gjėra tė tilla, por "faktet" flasin mjerisht pėr tė keq.
Por asesi tė gjithė tė futėn nė njė thes!

Derisa unė kam hapur njė Temė tė tillė (Anonim) unė mesiguri nuk kam pėr qėllim tė njollos askėnd personalisht, dhe mė vie shumė keq po tė ndodhte kjo. Por e vėrteta e hidhur ėshtė bėrė e padurueshme, e nė disa raste tė vie tė vjellėsh nga 'persona' tė tillė.
Edhe nė vendlindje, por edhe jashtė saj situata gjason tė jetė shumė e njėjt me "disa gurbe(k)qinjė", dhe po tė tėrheqėsh njė paralele mes neve shqiptarėve dhe popujve tė tjerė neve ju ofrohemi diku magjup've (mos dhasht zoti me i diskriminu romėt, nuk na lejon kushtetuta e shtetit tė ri multietnik). Por arsye mė e madhe pse mora DEA-n pėr citim, ėshtė mu kjo e nėnvizuar me tė kuqe!
Kjo asesi nuk guxon tė ndodhė, pėrkundrazi neve qė me njė fjalė jemi tė integruar aq mirė nė sistemet ligjore evropiane (besoj s'paku), neve edhe duhet tė jemi shembull pėr mos abuzime, dhe nxitje mitėsh e korrupcioni. Dhe as njė metelik 2 eurosh nuk guxon tė rrjedhė nė mėnyrė jo tė ligjshme tek organet e rendit nė Kosovė apo edhe nė Shqipri. sepse po e bėmė ne njė gjė tė tillė, jo qė nuk i kemi bėrė askujt nderė, pėrkundrazi kemi marrė n'qaf ata tė cilėt nuk kanė pėr tė paguar.
Sa mė erdhi mirė, kur njė ditė Kryeministri i ri "qortonte" drejtorin e shėndetėsis sė Kosovės, dhe ky i dyti as i bėrė ngėrk tė pėrgjigjej.
Ka gjithashtu paqartėsi tė mėdhaja nė dogana, si nga ana e neve mėrgimtarėve qė nuk deklarojm mallin, poashtu edhe nga ana e doganierėve.
Edhe kėtu mė shumė i bie peshė (morale) qytetarit, ndėrsa zyrtarit i bie obligim qė konform ligjit tė jetė i arsyeshėm nė zhdoganimin e mallrave, si dhe pėr gjithėēka qė ka tė bėjė me mėrgimtarėt (sepse mėrgimtarėt janė paksa tė ndieshėm nė "padrejtėsit" e mundshme).
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-05-08, 18:57   #5
>>{SpOnGeBoB}<<
Banned
 
Avatari i >>{SpOnGeBoB}<<
 
Anėtarėsuar: 08-06-07
Vendndodhja: In the battle of Love...
Postime: 2,082
>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė
Talking Titulli: Gurbet(k)qinjė, mosni se u bėmė gazi i botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pupi
Ku mė mirė, dhe kush mė drejtė do ta "luftonte" kėtė dukuri tė pashembullt.
Tė nderuar, dhe rrespektuar mėrgimtar. A nuk mendoni qė po bėhemi gazi i botės me "kursimet" tona. Ėshtė e vėrtetė qė lekėt e fituar jashtė vendlindjes, janė lekė tė lara me lotė, por a nuk mendoni qė po e teprojm me "tuxharllėqet" tona.

E hapa kėtė Temė unė, pra njė mėrgimtar, sepse po ta kishte hapur ndonjė "venali" mundė tė ndodhė-te qė tė na mbetet hatri.

Shtyrja nė ēmime (pazar) pėr ēdo imtėsirė, ankimet e panevojshme se parat e fituara janė me mundė tė madhė, etj. etj. etj...... janė bėrė pėrditshmėri e hidhur, ēfar dhe i humbė mėrgimtarit ēfardo zotnillėku qė mund tė ketė, e as makina e re nuk e shpėton dotė.
Kam parasysh edhe matrapazėt qė jetojnė nė vendlindje, ku nė ēdo mėnyrė mundohėn tė pėrfitojn nga "turistėt" por pjesa dėrmuese nė vendlindjet tona janė vėrtet tė varur nga "turizmi" ynė nė vendlindje.
Shembull do ta merrja bujkun kosovarė, qė tėrė vitin dėrmohėt, e me tė gjithė familjarėt, pėr tė kultivuar pemėt apo perimet e tija (prodhime vendore) dhe se nuk mendoni qė " i biemi nė ēafė" nėse e ngushtojm nė pazarė, pėr tė na shitur njė shport rrush pėr gjysmė ēmimi.
Nuk do tė vazhdoj me "shembuj" tė tjerė, sepse besoj qė tė gjithė neve kemi shumė nga ato, kėshtu qė duke i pėrkujtuar, mundėsisht tė mundohėmi ta ē'rrėnjosim kėtė imigj jo tė hjeshėm tė mėrgimtarit qė ėshtė krijuar decenieve tė fundit nė trojet shqiptare.
ev shoq ti ja nise apet me kallezu qirkuz ketu a. Po ti fshijshin opangat atje edhe po te lejshin dath ky ka shkru mu shty ne qmim. Ti halo nuk ki pa shkova shoq vjet e dolem deri ne Prishtine me nja dy qe i njofta, amo qe vijne edhe nja 10-15 tjere qe kurre pa nuk i kam e as njoft nuk me ka shku mendja. Edhe ka fundi shkoj njani e shkoj tjetri e tjetra e tjetri me tjetren dikur mbeta me keto dy ftyrat qe i njofta edhe dikur kur deshtem me shku erdh kamarjeri shoq me kry pazarin. Qfare te ngushtumit po me thane hajde hapu portofole edhe atyne evrave qe jane ne portofole dilni se po ju thirr kamarjeri me shkue dikund.

Qfare tuxhari hajde del qe e njef dikend, amo se vjen shoki i shokit shokut me shoqen e shokit edhe kja masnej edhe me ni shoqe ev shoq thash kush i thirri qeta ne Meeting.

Te kishin lyp perime, tybe ne kisha lane pa ja pas ble edhe ka dy shporta perime e peme vendore po vodka e do tjere jasht vendit i porositshin.
>>{SpOnGeBoB}<< Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-05-08, 15:00   #6
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gurbet(k)qinjė, mosni se u bėmė gazi i botės

O Pupi ,mos ke dert ,se ata edhe te "shtymen" po ta llogariteshin perpara ne qmimė.
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-05-08, 15:28   #7
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gurbet(k)qinjė, mosni se u bėmė gazi i botės

valla pup , une u fika tu lone bakshishe ..cfare te shtyme more ..!
inati qe atje duhet me ju lone , leju edhe une ketynve ketu , ( te ngrat shifen qe nuk jane mesu shume here ma kthejin bakshishin , duhet me ju thone, ne rregull ... per ju ke )
.. garant deri tash nje kerr e kisha ble ....te ketuhit ,qisi mo firme te shtrejte e cmim te lire .. ..
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-05-08, 19:07   #8
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gurbet(k)qinjė, mosni se u bėmė gazi i botės

Anomalitė etike egzistojnė nė tė gjitha shoqėrit,nė kontekstin ekonomik tė tregtisė sė lirė ēmimet diktohen nė toleranca tė pėrballueshėme pėr shoqėrin vendore.
Ngritja e qmimeve nė fazat e Turizmit ėshtė lakmi tė pėrfitohet vlera max ēė mbulon bugjetin e deshiruar vjetor.

-Nė disa shoqėri morali nė tregti nuk ka parime,valla veq mos tė mujtė se 1000 % ta shetė ma shtrejtė,ani mė ba vaki mos me pas konkurrencė ku qmimi diktohet nga tregu maronė krejtė.
Blerėsi nga nevoja pėr ta blerė ėshtė i detyruar me qdo kusht ta paguan.
Para dy viteve isha i konfrontuar tė bleja njė produkt mjekėsor pėr njė mikė timin,duke ditur qmimet krahasuese nė gjermani dhe ajo qė mė ofrohej nė vendlindje ishte vertetė njė mashtrim 500%,hajt se ky ska qare pa e ble po ja lėshojė mjekrren.
Kur nuk ka ligjė dhe kontroll institucionale rreth qmimeve dhe qulitetit tė produktit ke mbetė nė mėshiren e tugjarllėkut.

Bakshishi ėshtė njė simbol i mirėpritjes dhe sherbimit optimal qė blerėsi,shfrytėzusi ndahet i knaqur dhe nė mėnyrė simbolike e shpėrblenė, e kursesi nga mendje madhėsia tė ju ofrojmė bakshishė me vlera tė mėdha qė nga njė herė i mshajm vetit shuplakė
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Naki : 08-05-08 nė 19:11
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-05-08, 10:34   #9
PipeX
 
Avatari i PipeX
 
Anėtarėsuar: 24-11-06
Postime: 52
PipeX i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Gurbet(k)qinjė, mosni se u bėmė gazi i botės

Ketu qenka vetėm pėr tė gurbetit atėhere unė nuk pasna tė drejtė tė shkruaj por nga ajo qė pash kishte shumė tė vėrteta dhe tė pa vėrteta!
__________________
Never say never!
PipeX Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-05-08, 11:37   #10
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Gurbet(k)qinjė, mosni se u bėmė gazi i botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore
valla pup , une u fika tu lone bakshishe ..cfare te shtyme more ..!
inati qe atje duhet me ju lone , leju edhe une ketynve ketu , ( te ngrat shifen qe nuk jane mesu shume here ma kthejin bakshishin , duhet me ju thone, ne rregull ... per ju ke )
.. garant deri tash nje kerr e kisha ble ....te ketuhit ,qisi mo firme te shtrejte e cmim te lire .. ..
Jo me u fik!
Apo mė mirė tė them jo edhe ashtu me ta lėnė pėr "budall". Siq e paska thėnė edhe Vjeshta, nė shumė raste (Na njohkan nė krye kishe neve) disa matrapaz e dallavergjinjė tė rastit, posa na shihkan neve ("duke na njohur nė krye") ata dhjetėfishojnė ēmimin, pėr tė ardhė prap nė atė nivel, sa tė jetė edhe pėr nja 50% si zakonisht.
Por, ata duhet tė jenė tė pakt, e kryesisht shitės tė rrugėve, apo kiosqeve (qyshkeve) tė vogla.
Jador, ti e din qė sado ta n'shosh dorėn, aq mė tepėr ta jep zoti! Hajt qik mos u bo edhe ti tash.........
Tjetėr, A nuk ju bjen tė vėreni ato fytyra, nė tė shumtėn e rastėve rini,se sa shumė gėzohėn nė brendi kur i lė njė "bakshish" tė vogėl, apo edhe kur ka arritur tė bind ta blesh njė rrobė apo ēfardo tjetėr

Hajt ta gjėjm njė mes tė art

Njė kerr mė shumė a mė pak (tė ri, apo edhe mė tė ri ), eiiii, thuja se ti po ecėn kėmbė.
Hajt pak pa hajgare,
Pėr zotėn janė disa blersa, o me ta dhan dyfishin sa e ka vleren, nė fund nuk ta vyen (mė ka rėnė ta dėgjoja nga disa shitės-e).
Prandaj hajt mos u bėni edhe aq "tahmaqar", ku e di njeri, hydhė njė tė mirė nė det, se ndoshta valėt ta kthejn njė ditė nė breg.
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-05-08, 12:46   #11
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gurbet(k)qinjė, mosni se u bėmė gazi i botės

Ndihmė tė nevojshme gjithsesi.
Blerje tė prodhimit vendor patjetėr.

Bakshishe normal, na vijnė porosit nė email, sms a ndoj thirrje telefonike posa marrin vesh qė do tė shkojmė atje.


Nejse nuk e qes tė mirėn nė deti pėr me e gjet nė bregdet se me ba mos me qėllu afėr bregut ma merr tjetėr kush

Por e di qė edhe nėse e qes n`deti e gjej nė kripė.
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-05-08, 12:52   #12
lyra2
 
Anėtarėsuar: 28-04-07
Vendndodhja: Aty ku e kam vendin...
Postime: 6,243
lyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gurbet(k)qinjė, mosni se u bėmė gazi i botės

.................................................. ...............................
__________________
...

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lyra2 : 09-05-08 nė 13:00
lyra2 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-05-08, 13:10   #13
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gurbet(k)qinjė, mosni se u bėmė gazi i botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lyra2
beje te mire hudhe ne dete po nuk ta di peshku ta di deti vete..:)

Ani de se edhe ne nuk u kthejme duar thate varesisht nga sezona ,e din ti ne cka e shendrroni aeroportin :P:P.

Hajt pra edhe mua "hudhma"nje dhurate :)
Duhesh sė pari me e ba porosinė

Po kam ndėgjuar se si po shėndrrohet aeroporti i Prishtinės gjatė sezonave tė ndryshme.

Qata edhe u inkuadrova nė kėtė temė pėr me e dhanė njė ndihmė simbolike nė mbarėvajtjen e temės.
Po kontribojmė edhe ne tek prodhuesit vendor mvarėsisht prej sezonės, bile me kufera po bajmė eksportin, e nuk po di ēka ka Pupi qė po na quan gyrbet(k)qinjė hahahahahahahahahahahahahah.

Nejse nė vendet ku ne jetojmė jan pak mė shtrenjtė perimet e i kemi ra nė fije si me kursy. Edhe po marrim prodhime vendore, edhe po ju ndihmojmė vendasve, e ma sė shumti po "dėmtojmė" vendin ku jetojmė qė gjatė sezonave tė ndryshme nuk po ju blejmė perimet.

Njėmend nuk e kuptova ende pse duhet me dhėnė bakshish edhe kur pijmė njė kafe apo hajmė nė ndoj restorant njė drekė a darkė???
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-05-08, 13:15   #14
Paradox_13
 
Avatari i Paradox_13
 
Anėtarėsuar: 06-02-06
Postime: 13,727
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gurbet(k)qinjė, mosni se u bėmė gazi i botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
Duhesh sė pari me e ba porosinė

Po kam ndėgjuar se si po shėndrrohet aeroporti i Prishtinės gjatė sezonave tė ndryshme.

Qata edhe u inkuadrova nė kėtė temė pėr me e dhanė njė ndihmė simbolike nė mbarėvajtjen e temės.
Po kontribojmė edhe ne tek prodhuesit vendor mvarėsisht prej sezonės, bile me kufera po bajmė eksportin, e nuk po di ēka ka Pupi qė po na quan gyrbet(k)qinjė hahahahahahahahahahahahahah.

Nejse nė vendet ku ne jetojmė jan pak mė shtrenjtė perimet e i kemi ra nė fije si me kursy. Edhe po marrim prodhime vendore, edhe po ju ndihmojmė vendasve, e ma sė shumti po "dėmtojmė" vendin ku jetojmė qė gjatė sezonave tė ndryshme nuk po ju blejmė perimet.

Njėmend nuk e kuptova ende pse duhet me dhėnė bakshish edhe kur pijmė njė kafe apo hajmė nė ndoj restorant njė drekė a darkė???
Per me deshmu identitetin .................
Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-05-08, 13:29   #15
lyra2
 
Anėtarėsuar: 28-04-07
Vendndodhja: Aty ku e kam vendin...
Postime: 6,243
lyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gurbet(k)qinjė, mosni se u bėmė gazi i botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
Duhesh sė pari me e ba porosinė

Po kam ndėgjuar se si po shėndrrohet aeroporti i Prishtinės gjatė sezonave tė ndryshme.

Qata edhe u inkuadrova nė kėtė temė pėr me e dhanė njė ndihmė simbolike nė mbarėvajtjen e temės.
Po kontribojmė edhe ne tek prodhuesit vendor mvarėsisht prej sezonės, bile me kufera po bajmė eksportin, e nuk po di ēka ka Pupi qė po na quan gyrbet(k)qinjė hahahahahahahahahahahahahah.

Nejse nė vendet ku ne jetojmė jan pak mė shtrenjtė perimet e i kemi ra nė fije si me kursy. Edhe po marrim prodhime vendore, edhe po ju ndihmojmė vendasve, e ma sė shumti po "dėmtojmė" vendin ku jetojmė qė gjatė sezonave tė ndryshme nuk po ju blejmė perimet.

Njėmend nuk e kuptova ende pse duhet me dhėnė bakshish edhe kur pijmė njė kafe apo hajmė nė ndoj restorant njė drekė a darkė???
..do ta kisha bere porosine por me kusht te mos me quash te "ngarte "sikur jadore ata pranuesit e e bakshisheve te saje,ok .More tek e fundit ne u kemi atje edhe si ambasadote ,na e perfaqesoni vlerat tona me kulturen dhe aftesite punuese qe keni,ne mos me shume disa tregojne sa shpejte "integrohen" edhe jane transmetues shume te mire te kulturave te tyre ketu.
Murgeshe hajt qik se te i lesh pak atij qe te sherben me aq elegance dhe pedanteri nami nuk bahet,i knaq syte pak ,pse a mos deshte me kqyr pa pare bukuri aa ahahhahah


__________________
...
lyra2 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:38.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.