Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 04-07-08, 21:35   #1
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Prishtina.....

PRISHTINA:
Prishtina ėshtė kryeqyteti dhe qyteti mė i madh i Kosovės. Ajo sė bashku me rrethinėn e saj ka mbi 400.000 banorė. Prishtina ėshtė qendėr administrative, ekonomike dhe kulturore e Kosovės. Rajoni i Prishtinės ka njė histori tė gjatė. Ekzistojnė gjetur dėshmi akreologjike tė cilat datojnė qė nga periudha e neolitit tė hershėm.

Nė pjesėn jug - lindore tė qytetit, u gjetėn mbeturinat e Ulpianės - qendrės se provincės Ilire tė Dardanisė. Ulpiana ishte ngritur nė shekullin e II-tė, gjatė sundimit tė Perandorit Trajan, ndėrsa u rindėrtua mė shekullin e VI-tė gjatė sundimit tė Justinianit, pas sė cilės ėshtė quajtur Iustiniana Secunda. Sipas pėrshkrimeve nga monumentet e Ulpianės, ėshtė e qartė se ka qenė njė nga qytetet mė tė bukura nė Dardaninė Iliriane, pasi qė edhe shpesh ishte pėrmendur si Ulpiana Splendissima. Aty ėshtė gjetur njė numėr i madh i mbeturinave siē janė monedhat, pjesė tė keramikės, armė, stoli, etj, tė cilat janė tė ekspozuara nė Muzeun e Historisė nė Prishtinė. Pas depėrtimit tė sllavėve dhe barbarėve gjatė viteve tė hershme tė Mesjetės, qyteti i shkatėrruar i Ulpianės ishte i braktisur, duke krijuar njė lokalitet pėr qytetin e ri tė Prishtinės. Gjatė sundimit serb, Prishtina ishte qendra kryesore politike. Afėr prishtinės gjendet vendi i Betejės sė Kosovės (1389), nė tė cilėn aleanca Ballkanike, e udhėhequr nga princi serb Llazari, luftuan kundėr ushtrisė Osmane. Beteja shėnoi fillimin e sundimit Osman nė rajon. Prishtina u zhvillua gjatė shekullit XIV dhe XV si njė qendėr tregtare dhe induastriale. Gjatė sundimit Osman nė rajon, Prishtina ishte qendėr e rėndėsishme administrative, vendqėndrim i Pashės dhe pėr njė kohė tė shkurtė ishte qendėr e Vilajetit tė Kosovės. Gjatė luftėrave Turko - Austriake tė shekullit XVII, populata shqiptare e Prishtinės nėn komandėn e Pjetėr Bogdanit luftuan pranė ushtrisė Austriake kundėr Osmanėve. Gjatė fushatės sė Pikolominit dhe fushatave tė mėvonshme Austriake, Prishtina ndryshoi dukshėm, siē ishte rasti gjatė zjarreve tė vitit 1859 dhe 1863.

Nė shekullin e XIX, duke u bazuar nė shkrimete A.Bue (1838), Prishtina kishte 7000 deri 9000 banorė, ndėrsa Hilferding (1857) shkroi se qyteti kishte 1500 shtėpi, njė e pesta e tė cilave ishin serb. Nga mesi i shekullit XIX, Prishtina ishte e famshme pėr nga Panairet e saja tė mallrave dhe artikujve tė ndryshėm tregtar, posaēėrisht kafshė, prodhime tė leshit, tė bakrit, enė balte (vorba), qendistari etj. Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, Prishtina (me pėrafėrsisht 16.000 banorė), ishte e pėrfshirė nė zonat e pėrfshira nga Italianėt dhe ishte qendra e rajonit me tė njejtėn emėr.

Nė shekullin e XIX, duke u bazuar nė shkrimete A.Bue (1838), Prishtina kishte 7000 deri 9000 banorė, ndėrsa Hilferding (1857) shkroi se qyteti kishte 1500 shtėpi, njė e pesta e tė cilave ishin serb. Nga mesi i shekullit XIX, Prishtina ishte e famshme pėr nga Panairet e saja tė mallrave dhe artikujve tė ndryshėm tregtar, posaēėrisht kafshė, prodhime tė leshit, tė bakrit, enė balte (vorba), qendistari etj. Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, Prishtina (me pėrafėrsisht 16.000 banorė), ishte e pėrfshirė nė zonat e pėrfshira nga Italianėt dhe ishte qendra e rajonit me tė njejtėn emėr.

Prishtina u bė kryeqytet i Kosovės pas Luftės sė Dytė Botėrore. Deri nė kėtė pikė, Prishtina ka mbajtur paraqitjen e saj si qytet oriental, mirėpo modernizimi intenziv i saj nė Jugosllavinė socialiste, kanė kontribuar nė ndryshimin e tėrėsishėm tė strukturės dhe pamjes sė qytetit dhe kanė shkatėrruar ēarshinė e vjetėr (rrugėn kryesore tė pazarit) dhe ndėrtesat e shekullit XVIII dhe XIX ti zėvendėsojnė me ndėrtesa tė reja. Rrugėt e shtruara me kalldėrma tė bukura dhe shtėpitė e ndėrtuara prej balte u zėvendėsuan me komplekse tė reja moderne dhe rrugė tė gjėra dhe me ndėrtesa atraktive publike: Ndėrtesa e Asamblesė, Radio Stacioni, Televizioni i Prishtinės, Ndėrtesa e Shtypit, Bibloteka, disa qendra bankare etj.

Pas shfuqizimit tė statusit tė automonisė sė Kosovės nga ana e Serbisė nė vitin 1989, tė gjitha ndėrtesat publike dhe ndėrmarrjet u morėn nga menaxhmentėt e caktuar serb, tė cilėt i pėrjashtuan tė gjithė punėtorėt shqiptarė.

Prishtina ėshtė qendra mė e madhe arsimorėe nė Kosovė. Nė Prishtinė me 13 fakultete, gjendet Universiteti i Prishtinės, i formuar nė vitin 1970. Prishtina poashtu ėshtė qendra e Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės, e cila mbledh intelektuelėt mė prominent kosovar, Instituti i Albanologjisė dhe Instituti i Historisė. Fatkeqėsisht pas shfuqizimit tė statusit tė Kosovės nga ana e Beogradit dhe marrjes sė administratės sė saj, nė njė tentim pėr mbylljen e kėtyre institucioneve, u morėn me focė ndėrtesat dhe zyret e tyre duke i detyruar ata tė gjejnė njė zgjedhje alternative - ishin tė detyruar tė dalin dhe tė vazhdojnė aktivitetet e tyre rreth qytetit. Pėrveē kėsaj policia serbe shpesh ngacmonte anėtarėt, profesorėt, studentėt dhe tė punėsuarit e kėtyre institucioneve.

.

__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 05-07-08 nė 22:38
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 04-07-08, 21:36   #2
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Prishtina.....

Lokalitetet mė tė njohura tė Prishtinės janė "Kurrizi", nė Dardani dhe "Qafa" qė gjendet afėr qendrės sė qytetit, ku ka shumė dyqane, kafene dhe vendPRISHTINA:

Prishtina ėshtė kryeqyteti dhe qyteti mė i madh i Kosovės. Ajo sė bashku me rrethinėn e saj ka mbi 400.000 banorė. Prishtina ėshtė qendėr administrative, ekonomike dhe kulturore e Kosovės. Rajoni i Prishtinės ka njė histori tė gjatė. Ekzistojnė gjetur dėshmi akreologjike tė cilat datojnė qė nga periudha e neolitit tė hershėm.Nė pjesėn jug - lindore tė qytetit, u gjetėn mbeturinat e Ulpianės - qendrės se provincės Ilire tė Dardanisė. Ulpiana ishte ngritur nė shekullin e II-tė, gjatė sundimit tė Perandorit Trajan, ndėrsa u rindėrtua mė shekullin e VI-tė gjatė sundimit tė Justinianit, pas sė cilės ėshtė quajtur Iustiniana Secunda. Sipas pėrshkrimeve nga monumentet e Ulpianės, ėshtė e qartė se ka qenė njė nga qytetet mė tė bukura nė Dardaninė Iliriane, pasi qė edhe shpesh ishte pėrmendur si Ulpiana Splendissima. Aty ėshtė gjetur njė numėr i madh i mbeturinave siē janė monedhat, pjesė tė keramikės, armė, stoli, etj, tė cilat janė tė ekspozuara nė Muzeun e Historisė nė Prishtinė. Pas depėrtimit tė sllavėve dhe barbarėve gjatė viteve tė hershme tė Mesjetės, qyteti i shkatėrruar i Ulpianės ishte i braktisur, duke krijuar njė lokalitet pėr qytetin e ri tė Prishtinės. Gjatė sundimit serb, Prishtina ishte qendra kryesore politike. Afėr prishtinės gjendet vendi i Betejės sė Kosovės (1389), nė tė cilėn aleanca Ballkanike, e udhėhequr nga princi serb Llazari, luftuan kundėr ushtrisė Osmane. Beteja shėnoi fillimin e sundimit Osman nė rajon. Prishtina u zhvillua gjatė shekullit XIV dhe XV si njė qendėr tregtare dhe induastriale. Gjatė sundimit Osman nė rajon, Prishtina ishte qendėr e rėndėsishme administrative, vendqėndrim i Pashės dhe pėr njė kohė tė shkurtė ishte qendėr e Vilajetit tė Kosovės. Gjatė luftėrave Turko - Austriake tė shekullit XVII, populata shqiptare e Prishtinės nėn komandėn e Pjetėr Bogdanit luftuan pranė ushtrisė Austriake kundėr Osmanėve. Gjatė fushatės sė Pikolominit dhe fushatave tė mėvonshme Austriake, Prishtina ndryshoi dukshėm, siē ishte rasti gjatė zjarreve tė vitit 1859 dhe 1863.Nė shekullin e XIX, duke u bazuar nė shkrimete A.Bue (1838), Prishtina kishte 7000 deri 9000 banorė, ndėrsa Hilferding (1857) shkroi se qyteti kishte 1500 shtėpi, njė e pesta e tė cilave ishin serb. Nga mesi i shekullit XIX, Prishtina ishte e famshme pėr nga Panairet e saja tė mallrave dhe artikujve tė ndryshėm tregtar, posaēėrisht kafshė, prodhime tė leshit, tė bakrit, enė balte (vorba), qendistari etj. Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, Prishtina (me pėrafėrsisht 16.000 banorė), ishte e pėrfshirė nė zonat e pėrfshira nga Italianėt dhe ishte qendra e rajonit me tė njejtėn emėr.Nė shekullin e XIX, duke u bazuar nė shkrimete A.Bue (1838), Prishtina kishte 7000 deri 9000 banorė, ndėrsa Hilferding (1857) shkroi se qyteti kishte 1500 shtėpi, njė e pesta e tė cilave ishin serb. Nga mesi i shekullit XIX, Prishtina ishte e famshme pėr nga Panairet e saja tė mallrave dhe artikujve tė ndryshėm tregtar, posaēėrisht kafshė, prodhime tė leshit, tė bakrit, enė balte (vorba), qendistari etj. Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, Prishtina (me pėrafėrsisht 16.000 banorė), ishte e pėrfshirė nė zonat e pėrfshira nga Italianėt dhe ishte qendra e rajonit me tė njejtėn emėr.Prishtina u bė kryeqytet i Kosovės pas Luftės sė Dytė Botėrore. Deri nė kėtė pikė, Prishtina ka mbajtur paraqitjen e saj si qytet oriental, mirėpo modernizimi intenziv i saj nė Jugosllavinė socialiste, kanė kontribuar nė ndryshimin e tėrėsishėm tė strukturės dhe pamjes sė qytetit dhe kanė shkatėrruar ēarshinė e vjetėr (rrugėn kryesore tė pazarit) dhe ndėrtesat e shekullit XVIII dhe XIX ti zėvendėsojnė me ndėrtesa tė reja. Rrugėt e shtruara me kalldėrma tė bukura dhe shtėpitė e ndėrtuara prej balte u zėvendėsuan me komplekse tė reja moderne dhe rrugė tė gjėra dhe me ndėrtesa atraktive publike: Ndėrtesa e Asamblesė, Radio Stacioni, Televizioni i Prishtinės, Ndėrtesa e Shtypit, Bibloteka, disa qendra bankare etj.Pas shfuqizimit tė statusit tė automonisė sė Kosovės nga ana e Serbisė nė vitin 1989, tė gjitha ndėrtesat publike dhe ndėrmarrjet u morėn nga menaxhmentėt e caktuar serb, tė cilėt i pėrjashtuan tė gjithė punėtorėt shqiptarė.Prishtina ėshtė qendra mė e madhe arsimorėe nė Kosovė. Nė Prishtinė me 13 fakultete, gjendet Universiteti i Prishtinės, i formuar nė vitin 1970. Prishtina poashtu ėshtė qendra e Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės, e cila mbledh intelektuelėt mė prominent kosovar, Instituti i Albanologjisė dhe Instituti i Historisė. Fatkeqėsisht pas shfuqizimit tė statusit tė Kosovės nga ana e Beogradit dhe marrjes sė administratės sė saj, nė njė tentim pėr mbylljen e kėtyre institucioneve, u morėn me focė ndėrtesat dhe zyret e tyre duke i detyruar ata tė gjejnė njė zgjedhje alternative - ishin tė detyruar tė dalin dhe tė vazhdojnė aktivitetet e tyre rreth qytetit. Pėrveē kėsaj policia serbe shpesh ngacmonte anėtarėt, profesorėt, studentėt dhe tė punėsuarit e kėtyre institucioneve.Lokalitetet mė tė njohura tė Prishtinės janė "Kurrizi", nė Dardani dhe "Qafa" qė gjendet afėr qendrės sė qytetit, ku ka shumė dyqane, kafene dhe vende dėfrimi, tė cilat gjenden nė tunelet e ndėrtuara brenda ndėrtesave tė banimit.
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-08, 21:39   #3
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Prishtina.....

__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-08, 21:41   #4
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Prishtina.....

__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-07-08, 17:46   #5
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Titulli: Prishtina.....

Prishtina ne kohen e babagjyshit

Prishtina dikur...
http://de.youtube.com/watch?v=gwCIpaaCq3A&NR=1


__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga hasanmehmeti : 05-07-08 nė 17:47
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:49.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.