Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombtare
Emri
Fjalkalimi
Kultura kombtare Materiale t reja, zbulime dhe ide personale per gjuhsin, artin, historin ...Prgjigju
 
Funksionet e Tems Shfaq Modt
Vjetr 24-09-08, 11:27   #1
Shqiptare_ne_Turqi
 
Avatari i Shqiptare_ne_Turqi
 
Antarsuar: 22-09-08
Vendndodhja: Shqiptare dhe ne Kosove ;)
Postime: 2,389
Shqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshm
Gabim Sa e qfar dini per Shqiptart n Turqi ??

Kam dshir ta die kt,mundsisht e shkruani at qa dini .


__________________
Nuk ka rndsi ku dhe si keni jetuar. E rndsishme sht far keni br aty ku keni qen. (Xhorxha Okife)
Shqiptare_ne_Turqi Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Nyje Interesante
Vjetr 24-09-08, 13:19   #2
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Antarsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazvndsueshmDilaver i pazvndsueshmDilaver i pazvndsueshmDilaver i pazvndsueshmDilaver i pazvndsueshmDilaver i pazvndsueshmDilaver i pazvndsueshmDilaver i pazvndsueshmDilaver i pazvndsueshmDilaver i pazvndsueshmDilaver i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Sa e qfar dini per Shqiptart n Turqi ??

ed i se Turqia sht vendi n t cilin kan emigruar n perudha t ndryshme numri m i madh i shqiptarve, por cka sht m keqja Turqia sht vendi me komunitetin m t vogl shqiptar n bot!
__________________
Aj, q shkon tuj mjell e tuj hap fjal t kqija e gergasa her per njanin her per tjetrin, me goj t kanunit thirret Argat i keq.
Dilaver Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 24-09-08, 13:30   #3
vjeshta
Thjesht ,nj z!
 
Avatari i vjeshta
 
Antarsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazvndsueshmvjeshta i pazvndsueshmvjeshta i pazvndsueshmvjeshta i pazvndsueshmvjeshta i pazvndsueshmvjeshta i pazvndsueshmvjeshta i pazvndsueshmvjeshta i pazvndsueshmvjeshta i pazvndsueshmvjeshta i pazvndsueshmvjeshta i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Sa e qfar dini per Shqiptart n Turqi ??

E di se ne kete vend jeton (nese eshte ende ne jete) motra e gjyshit .Ajo jeton me familjen e saj diku afer nje vendi qe quhet Samsun ,nje vend i varfur na tregojke gjyshi mbasi qe i kishte ba nje vizit diku para 20 vjeteve,por me nje mikepritje dhe nje bujari te hamendur .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 24-09-08, 16:20   #4
DetiJon
 
Avatari i DetiJon
 
Antarsuar: 10-09-08
Postime: 117
DetiJon i vlersuar jo keq
Gabim Titulli: Sa e qfar dini per Shqiptart n Turqi ??

Ne turqi dihet se jetojne shqiptare qe nga viti 1912 e tutje si imigrant apo te debuar me dhun nga pjesa dermuese e serbise se sotme dhe pastaj edhe nga kosova dhe maqedonija
Nga shqiperia e tanishme ska thuaja se fare qka don te thot se ne turqi ka ma se shumti nga serbija e jugut dhe Kosova e nje pjese shum e madhe jon nga maqedonija.
Ne vitin 1923 deri ne vitin 1956 eshte periudha kur ata jon shperngul me te madhe ne turqi.
Kjo ka ba te mundur marveshja e serbise me turqin e cila zyrtarisht ende nuk eshte qversue qe ka ne program shpernguljet e shqiptarve per ne turqi.
Pra ata me kan befasue sa sa mire e kan rujt nje pjese identitetin kombetar.

E pasi qe kemi fatin ketu te kemi nje femer qe eshte nga ajo pjese le te na sjell ndonje personalitet nga jeta e turqise qe eshte "arnaut"
__________________
Mos le asnjeher personin qe te do, per nje person qe te pelqen.
Nje dite personi qe te pelqen, do te le, per personin qe e do!!!!
DetiJon Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 25-09-08, 22:58   #5
Shqiptare_ne_Turqi
 
Avatari i Shqiptare_ne_Turqi
 
Antarsuar: 22-09-08
Vendndodhja: Shqiptare dhe ne Kosove ;)
Postime: 2,389
Shqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Sa e qfar dini per Shqiptart n Turqi ??

Citim:
Postimi origjinal sht br nga DetiJon
Ne turqi dihet se jetojne shqiptare qe nga viti 1912 e tutje si imigrant apo te debuar me dhun nga pjesa dermuese e serbise se sotme dhe pastaj edhe nga kosova dhe maqedonija
Nga shqiperia e tanishme ska thuaja se fare qka don te thot se ne turqi ka ma se shumti nga serbija e jugut dhe Kosova e nje pjese shum e madhe jon nga maqedonija.
Ne vitin 1923 deri ne vitin 1956 eshte periudha kur ata jon shperngul me te madhe ne turqi.
Kjo ka ba te mundur marveshja e serbise me turqin e cila zyrtarisht ende nuk eshte qversue qe ka ne program shpernguljet e shqiptarve per ne turqi.
Pra ata me kan befasue sa sa mire e kan rujt nje pjese identitetin kombetar.

E pasi qe kemi fatin ketu te kemi nje femer qe eshte nga ajo pjese le te na sjell ndonje personalitet nga jeta e turqise qe eshte "arnaut"

DetiJon,ju pershndes te gjithve,sigurisht ka "pas" dhe ka,shum personalitete "Arnaut" nga historia e Perandoris Osmane e ne Republiken e re Turke dhe do ket gjith-here se,ne Shqiptart,jemi t zonja e t zot t arrijm suksese shum t mdha ku do q jetojm.
Megjith qef,pr te gjith q jan t interesum pr kt tem, shkruaj pa prtes at qa die ..

Por,ne fillim (pasi q sht tem e rndsishme) ju krkoj ndies,pr gabime q mun ti baj ne shkrim,se kam lind e jam rrit e kam krye i qik shkoll ne gjuhen turke,pa fajin tim ;)
__________________
Nuk ka rndsi ku dhe si keni jetuar. E rndsishme sht far keni br aty ku keni qen. (Xhorxha Okife)
Shqiptare_ne_Turqi Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 25-09-08, 23:17   #6
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Antarsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nn hijen qiellore
Postime: 24,631
Oqeani i pazvndsueshmOqeani i pazvndsueshmOqeani i pazvndsueshmOqeani i pazvndsueshmOqeani i pazvndsueshmOqeani i pazvndsueshmOqeani i pazvndsueshmOqeani i pazvndsueshmOqeani i pazvndsueshmOqeani i pazvndsueshmOqeani i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Sa e qfar dini per Shqiptart n Turqi ??

E di se gjyshi im kishte shkuar per te shiquar vendin per te jetuar atje , por fatmirsisht ishte zhgenjyer dhe familja kishte shpetuar !!!
Oqeani Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 25-09-08, 23:30   #7
Shqiptare_ne_Turqi
 
Avatari i Shqiptare_ne_Turqi
 
Antarsuar: 22-09-08
Vendndodhja: Shqiptare dhe ne Kosove ;)
Postime: 2,389
Shqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Sa e qfar dini per Shqiptart n Turqi ??

Citim:
Postimi origjinal sht br nga vjeshta
E di se ne kete vend jeton (nese eshte ende ne jete) motra e gjyshit .Ajo jeton me familjen e saj diku afer nje vendi qe quhet Samsun ,nje vend i varfur na tregojke gjyshi mbasi qe i kishte ba nje vizit diku para 20 vjeteve,por me nje mikepritje dhe nje bujari te hamendur .
Pershndetje Vjeshta,qyteti Samsun gjendet,ne veri t Turqis ne buz t Detit t zi. Nj numr mjaft i madhe i Shqiptarve qndron ne "Bafra" qytez ne Komunen e Samsunit, maha mendja se dhe motra e gjyshit tuaj sht nga aj vend.

Edie,nga q kam njoft disa Shqiptar/e nga Bafra,e kan ruajt jashtzakonisht gjuhen dhe traditat tana. Kurse ne jem mikpritsa edhe pse s'jem ne atdhe,kt tradit s'mundet me na e zhduk as Turku as Gjermani as tjetri e tjetri.. :)

Sa pr varfri sedi se qa t tham,por besoj q kan perparua si ne q'do aspekt dhe ekonomikisht.
__________________
Nuk ka rndsi ku dhe si keni jetuar. E rndsishme sht far keni br aty ku keni qen. (Xhorxha Okife)
Shqiptare_ne_Turqi Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 25-09-08, 23:47   #8
Shqiptare_ne_Turqi
 
Avatari i Shqiptare_ne_Turqi
 
Antarsuar: 22-09-08
Vendndodhja: Shqiptare dhe ne Kosove ;)
Postime: 2,389
Shqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Sa e qfar dini per Shqiptart n Turqi ??

Citim:
Postimi origjinal sht br nga Oqeani
E di se gjyshi im kishte shkuar per te shiquar vendin per te jetuar atje , por fatmirsisht ishte zhgenjyer dhe familja kishte shpetuar !!!

Oqeani,si duket nuk na ka zn dheu i Kosoves dhe jan shprngul gjith ata Shqiptar q ju ka plqye Turqia,e ma von ne vitet '87-99 prap u bm tepr kallabllak ne Kosov,dhe perseri nga pelqimi kem shperngul neper shum shtete t botes..
__________________
Nuk ka rndsi ku dhe si keni jetuar. E rndsishme sht far keni br aty ku keni qen. (Xhorxha Okife)
Shqiptare_ne_Turqi Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 27-09-08, 12:21   #9
Pupi
 
Antarsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Sa e qfar dini per Shqiptart n Turqi ??

Gjithkah kah shkuan Shqiptaret deri n fund t milleniumit q shkoi nuk ishte faji i tyre, e as i juaji e nderuar.
Un personalisht kam takuar Shqiptar q tashm jetojn n Turqi, dhe thn t drejtn n form keqardhje jam munduar disi t'ua shpjegoj prejardhjen/origjinen e tyre.

Nuk ke q'ti bn nse ka nga ata (q tashm jan gjenerata t treta e katrta.....) q edhe nuk t kuptojn. Kohrat e gjata e kan br t veten. Nuk sht, dhe se nuk do t jet ndryshe edhe me ata q jan n vendet e tjera t bots kush m shpejt e kush m ngadal.

Por siq e ceka q n fillim ,, fajin deri n fund t milleniumit q prcollm".

Sepse vitet m pas, t gjith ata q shkuan, dhe shkojn n t ardhmen e mbajn "fajin" vet, ndoshta jo edhe aq vet trsisht sepse tash kemi Shtet-e dhe Qeveri-t q u bien barr t krijojn kushte pr mos shprnguljen e popullats.
Nuk e dij sa je n dijeni, por tashm n viset shqiptare ka tre Qeveri t ligjshme, edhepse t shprndara n tre Shtete.
Njrs nga kto mund edhe ti drejtohsh, nga dhe ke t drejta ligjore t krkosh pr ripranimin/ RIATDHESIMIN tnd.

Drejtohu ktu: http://www.ks-gov.net/pm/Fillimi/tab...L/Default.aspx
__________________
Miqsi por edhe Armiqsi t prhershme nuk ka !

Hern e fundit sht Redaktuar nga Pupi : 27-09-08 n 12:26
Pupi Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 11-10-08, 11:55   #10
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Antarsuar: 28-08-05
Vendndodhja: n klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazvndsueshmGuri i madh i pazvndsueshmGuri i madh i pazvndsueshmGuri i madh i pazvndsueshmGuri i madh i pazvndsueshmGuri i madh i pazvndsueshmGuri i madh i pazvndsueshmGuri i madh i pazvndsueshmGuri i madh i pazvndsueshmGuri i madh i pazvndsueshmGuri i madh i pazvndsueshm
Drgo mesazh me an t  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Sa e qfar dini per Shqiptart n Turqi ??

shqiptart e turqis jan nji komunitet shum i madh po fatkeqsisht jan asimilue dhe qka esht ma e keqja edhe traditat shqiptare i kan humb


ka shum te till ne gjermani
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 14-10-08, 20:22   #11
Shqiptare_ne_Turqi
 
Avatari i Shqiptare_ne_Turqi
 
Antarsuar: 22-09-08
Vendndodhja: Shqiptare dhe ne Kosove ;)
Postime: 2,389
Shqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Sa e qfar dini per Shqiptart n Turqi ??

Citim:
Postimi origjinal sht br nga Guri i madh
shqiptart e turqis jan nji komunitet shum i madh po fatkeqsisht jan asimilue dhe qka esht ma e keqja edhe traditat shqiptare i kan humb


ka shum te till ne gjermaniPas nj koh, erdha prap.

Guri i madh,nuk sht vrtet q thoni se jan asimilua e i kan humb traditat Shqiptare,per ne Shqiptaret e Turqis.
Jo,te gjith nuk jem asimiluar dhe nuk i kem humb traditat tana Shqipe.

Per ne Gjermani,nuk e die, se qa paska ? Un isha kan e knaqur q ta ruajm identitetin kombtar tegjith Shqiptart,ku do q jetojm. T adaptohem plotsisht aty ku jetojm por t kontribojm ne maximum t mos asimilohem..
__________________
Nuk ka rndsi ku dhe si keni jetuar. E rndsishme sht far keni br aty ku keni qen. (Xhorxha Okife)
Shqiptare_ne_Turqi Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 14-10-08, 21:07   #12
Shqiptare_ne_Turqi
 
Avatari i Shqiptare_ne_Turqi
 
Antarsuar: 22-09-08
Vendndodhja: Shqiptare dhe ne Kosove ;)
Postime: 2,389
Shqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Sa e qfar dini per Shqiptart n Turqi ??

Citim:
Postimi origjinal sht br nga Pupi
Gjithkah kah shkuan Shqiptaret deri n fund t milleniumit q shkoi nuk ishte faji i tyre, e as i juaji e nderuar.
Un personalisht kam takuar Shqiptar q tashm jetojn n Turqi, dhe thn t drejtn n form keqardhje jam munduar disi t'ua shpjegoj prejardhjen/origjinen e tyre.

Nuk ke q'ti bn nse ka nga ata (q tashm jan gjenerata t treta e katrta.....) q edhe nuk t kuptojn. Kohrat e gjata e kan br t veten. Nuk sht, dhe se nuk do t jet ndryshe edhe me ata q jan n vendet e tjera t bots kush m shpejt e kush m ngadal.

Por siq e ceka q n fillim ,, fajin deri n fund t milleniumit q prcollm".

Sepse vitet m pas, t gjith ata q shkuan, dhe shkojn n t ardhmen e mbajn "fajin" vet, ndoshta jo edhe aq vet trsisht sepse tash kemi Shtet-e dhe Qeveri-t q u bien barr t krijojn kushte pr mos shprnguljen e popullats.
Nuk e dij sa je n dijeni, por tashm n viset shqiptare ka tre Qeveri t ligjshme, edhepse t shprndara n tre Shtete.
Njrs nga kto mund edhe ti drejtohsh, nga dhe ke t drejta ligjore t krkosh pr ripranimin/ RIATDHESIMIN tnd.

Drejtohu ktu: http://www.ks-gov.net/pm/Fillimi/tab...L/Default.aspxPupi," gati" jam dakort me qa keni shkruar dhe ekeni laboruar mjaft mire.

Mjerisht per gjeneratat q rriten larg atdheut i pret asimilimi her do kurdo,..
Kjo vetum mundet me u shtye ose me u ngadalsue, me" prindrit e vehtdieshm" q secili me kmbngulje,me durim e menquri merret me femiun e veht,larg atdheut. Per ndryshe po valla shum,shum shpejt do e harrojn femiet tan se nga e kush jan...

M vjen dhe mua keq por,( ju e cekt per Shqiptart e Turqise q,grupi i fundit ka shperngul para 51 vite - si familja ime )

Por,..dhe un kam par,dhe me ka ardh tepr keq nga femiet Shqiptar ne Gjermani,ne Holland et. q shumica e tynve kan lind ne Kosov apo ne viset tjera Shqiptar(se, siqe edim flugsi i madh i shpernguljeve ne perendim ka qene gjat viteve 85-99 domethan,23 vite e kndej ) dhe e flasin disi me vshtrsi gjuhen,e ma ata q kan lind ne ato shtete q i permenda kishte dhe q nuk dishin t flasin Shqip,apo ju ardhke ma leht t komunikojn ne gjuhen e atij shteti.
Pr qa e ceka kt,? m besoni veq q u brengosa jo nga femiet,se ata nuk ja dijn rndsin e gjuhes am ne nj shtet t huaj ,..por prindrit e tyre jan fajtor ketu,.Ekam fjalen per ata prindr q nuk kujdesen,vall nuk edin ? nese gjuhen nan nuk ja mson femiut asimilimi me hapa t mdhnje vjen...Dhe bheni ne familjen e ngusht si t huajt.

Kt e die mjerisht nga Shqiptart q jetoj me ta ne Turqi.. Por dallohen familjet Shqiptar,q kan dhn mund per mos t asimilohen,s pari duke e ruajtur e praktikuar gjuhen am,neper shteipat me femiet e tyre..


Kurse,shpernguljet nga atdheu,jan br her nga dshira e simpatia q kan pas ne ato shtete ku jan vendos pr t jetuar me nj standart ma t lart,e besa her,nga zorri i shkaut,pa iniciativen e veht njeriut,dhe kt edim te gjith.. Si ne kohen e Rankoviqit e ne kohen e Millosheviqit. mjerisht ...
__________________
Nuk ka rndsi ku dhe si keni jetuar. E rndsishme sht far keni br aty ku keni qen. (Xhorxha Okife)
Shqiptare_ne_Turqi Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 14-10-08, 22:26   #13
Shqiptare_ne_Turqi
 
Avatari i Shqiptare_ne_Turqi
 
Antarsuar: 22-09-08
Vendndodhja: Shqiptare dhe ne Kosove ;)
Postime: 2,389
Shqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Sa e qfar dini per Shqiptart n Turqi ??

Citim:
Postimi origjinal sht br nga DetiJon
Ne turqi dihet se jetojne shqiptare qe nga viti 1912 e tutje si imigrant apo te debuar me dhun nga pjesa dermuese e serbise se sotme dhe pastaj edhe nga kosova dhe maqedonija
Nga shqiperia e tanishme ska thuaja se fare qka don te thot se ne turqi ka ma se shumti nga serbija e jugut dhe Kosova e nje pjese shum e madhe jon nga maqedonija.
Ne vitin 1923 deri ne vitin 1956 eshte periudha kur ata jon shperngul me te madhe ne turqi.
Kjo ka ba te mundur marveshja e serbise me turqin e cila zyrtarisht ende nuk eshte qversue qe ka ne program shpernguljet e shqiptarve per ne turqi.
Pra ata me kan befasue sa sa mire e kan rujt nje pjese identitetin kombetar.

E pasi qe kemi fatin ketu te kemi nje femer qe eshte nga ajo pjese le te na sjell ndonje personalitet nga jeta e turqise qe eshte "arnaut"

Pershndetje DetiJon, s'kam hyer ka koh ne forum,por shoh se,askush tjeter s'paska shpreh interesim me dit per personalitete Shqiptar q kan jetuar...dhe jetojn sot ne Turqi.
Donse vetum ti,ja vlen dhe kam pergadit nj shkrim rreth ketyre Shqiptarve t shquar .

Te gjith "ata" q do e lexojn,do ta ken parasysh se qa t kam shkruar ne letren e fundit,, pra, mos mi bani t madhe gabimet q mun ti baj ne shkrim e tregim :))
me dy here e postoj se, s'po e pranon...


Na Perandoria Osmane e deri sot Shqiptart ne Turqi...

Ketu do t shnojm shkurtimisht sa pr t'i nxjerr n drit disa figura t rndsishme , q i kemi zgjedhur nga librat historike , enciklopedike , biografike osmane e turke. ( t dhanat q do i shkruaj m posht " shumica " jan t marur, nga libri i i t ndjerit " Prof.Nexhip P. ALPAN'it " q kam pas nderin t'ja fitoj miqsin ,ne pleqrin e tij.
Un,nga puna e tij e madhe dhe nga respekti q kam pas,filloj shkurtimisht me prezantimin e tij. Njeri shum i muar " Prof.Nexhip P. Alpan " pikrisht q i takon Elites Shqiptar te Turqis (i lindur ne Zhulat t Gjirokastrs 1920, i shprngulur n Turqi . Ka shkruar shume vepra ,pedagogjike , turkologjike dhe albanologjike dhe ish shqipfols n radio "Zri i Turqis") . Ka kontribuar shum dhe pr qshtjen e " Kosoves" ne Turqi.

Pas prezantimit t shkurt t Prof. Nexhipit vazhdojm me Shqiptart n Perandorin Osmane e deri me sod...
JAHJA BEJ DUKAGJINI : Esht nj nga djemt e familjes s "Lek Dukagjinit" ,q mund t jet strehuar ose marr peng ,rritur e strvitur n oborrin Perandorak ,u dallua si ushtarak , mori pjes n luftime q komandonte Sulltan Sulejman Kanuni n Tameshvar ( Hungari)
Jahja beu , u shqua edhe n poezi . Turqishten e Stambollit e zotronte fare bukur . Vjershat i kishte prmbledhur n nj divan (antologji) dhe kishte zn vendin n dhjet poett e dalluar t asaj kohe. 1520-1566 .....Jahja Dukagjini q s'e kishte harruar atdheun dhe popullin Shqiptar n Mesnevie (distike) "Genxhinei Raz" pohon:
"Arnavud asli oludur aslim
Kili ile dirilidur neslim.." q do t thot ( Sojin ekam Shqiptar dhe farefisi im jeton me shpat ne dore ).

OSMAN BEJ DUKAGJINI (? -1603) : Nipi i vezirit hero Ahmet Pashe Dukagjinit (?-1517) dhe biri i Mehmet Pash Dukagjinit (?-1554) q sht dhndri i Sulltan Yavuz Selimit .Ky pash kishte marr pjes ne luftime dhe kishte shrbyer si vali ne (Egjipt) . Ishte dijetar i urt .
ARKITEKT KASEM AGAI (1570-1660) : Ka lindur ne fshatin Grmsh=Gramsh t krahines s Tomorics .Rinin e par e kaloi n Berat. Pastaj babai tij e drgoi n Stamboll pr studime profesionale. U b asistent pran "arkitekt Sinanit" (t madh) dhe " Mehmet Elbasanit" Duke u dalluar n punime arkitekturale m 1595 u afirmua arkitekt i pallatit . Me 1622 u b kryearkitekt (mimarbash) Ka ndrtuar JENI XHAMI (Xhamin e re) t Stambollit.
KRYEMJESHTER MEHMET ISA : Esht nj arkitekt me origjin Shqiptar , pore nuk i dihet dat-lindja e datvdekja.
Esht nj nga kryemjshtrit e Tyrbes s famshme TAXH - MAHAL n INDI . Mehmet Isai q ka qen nj asistent i arkitekt Mimar Sinanit , kishte lindur n "Opar" Mund t kt vdekur n burg i verbuar prej Shah Xhihanit mosmirnjohjes
rreth viteve 1660 , pas rrzimit t SHAH Xhihanit u rivarorros pran tyrbes TAXH- MAHAL .

ARKITEKTI MEHMET SEDEFQAR (1562-1618) :Esht marr si devshirme nga "Elbasani" me 1562 dhe u b nxensi dhe asistenti i arkitekt Mimar Sinanit . Bri studime n Rumeli dhe Lindje t Mesme . N vitet 1597 -1598 drejtor i pergjithshm ikrojeve t Stambollit ku sherbej 8 vjet . Me 1606 u b kryearkitekt , ndrtoi dhe zbukuroi mjaft faltore dhe pallate, kryevepra e tij sht XHAMIA e SULLTAN AHMETIT ( XHAMIA BLU ) . Thuhet se, arkitekt Mimar Sinani para se t vdiste kishte ln vasiet (testament) q detyra e tij t zvendsohej prej Mehmet Sedefqarit.

NJE YLL I PASHUAR I KENGES
DEDE ISMAIL EFENDI (1777-1845): Ka lindur ne Stamboll ,por rrjedh nga nj fam. Shqiptar. Babi i tij Sulejman Agai q ishte shprngulur nga Elbasani pr n Stamboll ,kishte bler nj hamam , nga ky shkak mbiemrin " Kosturi" e shndrroi n "Hamamizade" ( Bir Hamamxhiu).
Ismaili q n djalri, u dallua pr talentin poetik e muzikor .Kur ishte 8 vje dhe vazhdonte shkollen fillore nisi t marr msime t posame nga msuesit e muziks , sidomos prej Sheh n. Ali ,N.Dedes . Me kt rast vazhdonte dhe Teqen Mevlevive n "Jenikap"M 1798 u b dervish. U lidh me teqen q i jepte rndsi muziks orientale

Kompozimet q bnte plqeheshin shum nga Sulltan Selimi III. N vitin 1800 u gradua "Dede" (Gjysh i Teqes)
Knget ishin me karakter popullor dhe hartuar me nj Turqishte t thejsht. Knga e titulluar;"Zylfyndedir Benim Baht Siyahm !...." ( Fati im i zi varet tek floket e tua ! ) u plqye shum prej Sulltan Selimit.

Dede Ismail Efendiu kishte kompozuar m tepr se 200 vepra muzikore . Sot kan mbetur t paharruara dhe dgjohen me knaqsi 160 kng Turke- klasike....

DIJETARE TE SHQUAR
HALIL PASHA BUSHATI (? -1808) Poet dhe dijetar
HUSEIN QAMIL BEJ TEPELENA (1865-1921): Nipi i Ali Pash Tepelens ,poet , ka vepra t botuara dhe rreth 15 dorshkrime.
SELIM SIRRI PASHA (1800-1919):Nipi Ali Pash Tepelens . poet lirik i dalluar.
MUSTAFA RESHIT SALIH PASHA (1862-1919) :Lindi n Janin, biri i Vezir Mehmet Aqif Pashs. Kishte hartuar poema fillozofike.
HASAN HAKI PASHA (1826-1895) :Ka lindur n Shkodr dhe padishahut i qe paraqitur me petka Shqiptare. Sherbeu si mutasarrf (zv. Vali)

NUMAN MENEMENXHIOGLU (1893-1958) :Dipllomat i dalluar , shrbeu si ambasador n Paris n fillim t lufts II Botrore.
Deputet gjat viteve 1955-1956 dhe 1957-58 .

TURHAN PASHA (1846-?) : I lindur n Janin ,dipllomat dhe burr-shteti . N kohen Osmane shrbeu si ambasador n Vien,Mosk ,Madrid etj. Pas Luftes I Botrore mori pjes n qeverin Shqiptare me 25 Dhjetor 1918 si dhe n konferencn e Paqes mbajtur n Paris me 25 shkurt 1919 . Mbrojti drejtat Shqiptare duke bashkpunuar me shum delegacione t diaspors Shqiptar..
PASHKO VASA - VASO PASHE SHKODRANI (1825-1892)
Nj nga shtyllat e forta rilindjes shqiptare ... Pas shpalljes s kushtetuts I Osmane (1876) shkoi n Stamboll dhe u bashkua me pishtart e rilindjes t kryesuar prej " Sami Frashrit" M 1878 thurri vjershn "MOJ SHQYPN e MJERA SHQYPNI" q u konsiderua si hymni kombtar i Lidhjes Shqiptare t Prizrenit.
Vaso Pasha q n vitin 1870 kishte nisur t perhapte shkronjat Shqipe ..Bashkpunoi me "Cemiyeti Ilmiye Arnavudiye" (Vatra e Kulturs Shqiptare) t Stambollit t kryesuar prej Sami Frashrit . Ka botuar nj seri librash Shqip , Frngjisht ,Arabisht etj. Kryesoret jan :

1) Skic historike mbi Malin e Zi, sipas traditave Shqiptare , Stamboll 1872
2) E vrteta mbi Shqiprin dhe Shqiptar , Frngjisht ,Paris 1879 (prkthyer Anglisht ,Gjrmanisht,Arabisht )
3) Alfabeti latin i zbatuar n Shqip , Frngjisht ,Stamboll 1878
4) Gramatika Shqipe pr t'u prdorur nga ata q duan t msojn kt gjuh pa ndihms , Londr , Frngjisht 1887
5) Bardha e Temalit , roman Frngjisht 1890
6) Bosnje Hersegovina sipas Xhevdet Efendiut , Stamboll 1865
__________________
Nuk ka rndsi ku dhe si keni jetuar. E rndsishme sht far keni br aty ku keni qen. (Xhorxha Okife)
Shqiptare_ne_Turqi Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 14-10-08, 22:47   #14
Shqiptare_ne_Turqi
 
Avatari i Shqiptare_ne_Turqi
 
Antarsuar: 22-09-08
Vendndodhja: Shqiptare dhe ne Kosove ;)
Postime: 2,389
Shqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Sa e qfar dini per Shqiptart n Turqi ??

Citim:
Postimi origjinal sht br nga DetiJon
E pasi qe kemi fatin ketu te kemi nje femer qe eshte nga ajo pjese le te na sjell ndonje personalitet nga jeta e turqise qe eshte "arnaut"

( 2 )

SAMI FRASHERI (1850-1904)
Sami Frashri ishte Albanolog ,Turkolog ,linguist ,letrar ,dramaturg ,mendimtar ,iluminist i shquar q , jo vetm si rilinds Shqiptar , po edhe si Turkolog , i ka br shrbime kolosale e rrnjsore edhe letrsis e gjuhs Turke , edhe Shqipes.
N jeten e tij 54 vjeqare , ka hartuar e botuar 54 vepra letrare , gjuhsore , kulturore Turqisht , dhe dhjet t tjera Shqip. Vepra teatrale "Besa ose Fjala e nderit"
"Fjalor enciklopedike botror"..etj. q kan shrbyer edhe pr kulturn e kauzn Shqiptare.

Samiu n letrsin moderne Turke sht i pari q botoi Turqisht romanin "Dashuria e Talatit me Fitnetin",(Stamboll-1873) Mund t thuhet se Turkologjia ka filluar me Sami Frashrin. Fjalori Turqisht- Turqisht sht i pari q guxoi ta botoj me titullin Turqisht " Kamus-u Turki:"(fjalori Turqisht, fjalori i Turqishtes) se Pallati Osman nuk
lejonte t thuhej "Turk" e "Turqi".
Sami Frashri u bnte t ditur Turqve se , fjala " Osman-Otoman-Osmanli" sht titulli i nj dinastie familjare perandorake..."

Sipas autobiografis t vetshkruar prej dors s tij Sami Frashri thot:
"Kam lindur me 1 Qershor 1266( 18 Qershor 1850) n Frashr. Kur isha 9 vjeq m vdiq babai , pas dy vjetsh humba edhe nnn. Pasi mora msimet fillore n fshat , vllai im i madhi Abdyli m 1865 na solli familjarisht n Janin.

M 1872 erdha n Stamboll dhe fillova t punoj n shtyp e n zyren e shtypit. Bra perkthime nga historia e revolucionit Francez. Shkrova dhe botova romanin "Tahhashuk-u Talat ve Fitnat"(1872), hartova dhe libra tjera...M drguan n Tripoli t
Libis pr botimin e nj gazete. M 1875 shkova n Janin ku qndrova ca koh , dhe duke kaluar nga Korfuzi Brindizi , Napoli , Messina e Malta u ktheva n Tripoli. Kshtu me kt rast pash dhe ca vise t Evrops. Me 1877 shkova n Rodos si drejtor i kabinetit t valiut , Vaso Pash Shkodrani .

M 1878 erdha n Stamboll dhe fillova t nxjerr vet gazeten "Tercuman-i Shark " (Zdhnsi i Lindjes). Hartova disa libra xhepi si : Qytetrimi Islam , Mitologjia , grat tona ,Qielli ,Rruzulli yn Njeriu , Proverbat , Njeriu i ri, Gjuha , Anekdota humoristike , Metoda e kritikes Gjuha e huaj....etj. N vitin 1879 u emrova sekretar n komisionin e lart pr inspektimin ushtarak. M 1891 gzova dhe titullin e kryesekretarit t ktij komisioni q e vazhdova 17 vjet . Tani po vazhdoj t mbaroj dhe "Kamasul'Alamin , q ekisha nisur m 1889 dhe do t mbarohen 6 vllime 16x24 ,5000
faqe." N kit enciklopedi madhore jan prpunuar edhe temat historike, gjeografike ,etnike letrare me figurat Shqiptare n krye...N vitet 1884-1886-1895 m'u dhan ca medalje pr punimet q kisha kryer .

Sami Frashri edhe arsimit Turk ika shrbyer me afro 10 vepra gjuhsore , didaktike,
si me alfabete ,gramatika e fjalor q akoma e ruajn vlern aktuale..


ABDYL FRASHERI (1839-1892)
Nj nga udhheqsit e Lidhjes Shqiptare t Prizrenit. Shkollen e mesme me vllezrit Naim e Sami Frashri e mbaroi n Janin . Pasi u vdiq babai i tyre Halit beu,u vendosen n Stamboll me 1864.
Abdyli m 1876 u zgjodh deputet n parlamentin e par perandorak, q vazhdoi deri me "13 shkurt 1878"

Abdyl Frashri mbronte fort viset Shqiptare t shkelura prej Sllavo Grekve .N nj sesion t parlamentit m 15 Janar 1878 paraqiti projektin lidhur me reformen
arsimor , n at projekt largpams theksohej:Prveq ans s Anadollit ,mund t'u bj t ditur se n Rumeli (vise t Ballkanit)e sidomos n Shqipri s'ka asnj fshat t ket shkoll. Populli Shqiptar i mjer nuk ka asnj dokument -me prjashtim t emrave t tyre-q t vrtetojn se jan nnshtetas musliman .

Pra mjafton ky mjerim !Si do t bhemi njerz qytetruar me kt injoranc ?
Kur do t zgjohemi nga gjumi i rnd ? Gjithashtu edhe edukimi i vajzave nuk egziston fare . Kur do t'i cilsojm "njerz" grat ? Duhet ditur se pr t'i arritur qllimit , s pari t shkollohen vajzat e grat , se edukata fillon n vatr familjare ...
Sipas marrveshjes famkeqe t Kongresit t Berlinit q vazhdoi nj muaj, (13 Qershor-13 korrik 1878) Turqit do t largoheshin nga Ballkani. Mirpo Shqiptart q deshn liri , pavarsi e trsi nuk e pranuan armpushimin e Shen Stefanit (3 Mars 1877) dhe as vendimet e Kongresit t Berlinit .
Ata krijuan Lidhjen Shqiptare n Prizren me (13 Qershor 1978) dhe vazhduan si luftn me arm dhe at diplomatike , dhe deri me 1881 pothuajse i liruan viset e pushtuara.
ABIDIN PASHE DINO (1843 -1908)
Lindi n Preveze . Biri i atdhetarit Ahmet Dino .Ishte i zgjuar , q n fmijri msoi disa gjuh t huaja. Pasi mori disa msime private ,n vitin 1863 mrgoi n Stamboll.
N vitin 1876 , kur u shpall kushtetuta e par , Abidin Dinoja u caktua Komisar i ports s Stambollit hde u drgua si kryetar i nj komisioni t jashtzakonshm n Janin.
Me 1879 u gradua Pasha , dhe gjat vers shrbeu si ministr i jashtm .
Sulltan Abdylhamiti q dyshonte te patriotizmi i tij se mos vazhdonte bashkpunimin
me Rilindsit , kur u shua pisha e Lidhjes Shqiptare t Prizrenit ,e transferoi Abidin Pashn n Adana.
Kudo q shrbente Abidin Pash Dinoja rrespektohej nga populli. Pasi shrbeu si vali i ishujve t Mesdheut , u thirr n Stamboll dhe u emrua inspektor i prgjithshm i viseve t Ballkanit.
Abidin Dino Pash Preveza sht nga valinjt e dalluar .Ai sht pasqyruar me biografi e me fotografi n librin " 50 valinjt e famshm " N Adana bulevardi m imadh quhet "Abidin Pasaha Xhaddesi" .Po dhe n Ankara e Stamboll emri i Abidin Pashs u sht dhne dy lagjeve madhore.
Nga familja e tij , kan dal disa figura t shquara si nipi i tij ,Suphi Nuri shkrimtar i mirnjohur ,Rasim Dino ,Abidini i ri e Arif Dino , kta t fundit piktor me fam ndrkombtare..


NAIM HALIT FRASHERI (1846-1900)
Poeti m i ndritur i rilindjes Shqiptare ,mendimtar , arsimtar,pedagog .Lindi n Frashr m 25 Maj 1846 . Msimet e para imori nga hoxha i fshatit i teqes bektashiane , ku nisi t msonte edhe Turqisht e Persisht. Naimi gjer m 1870 msoi mir edhe Greqishten . Latinishten ,Frngjishten , Arabishten.
Biri i zgjuar i Frashrit m 1871 shkoi n Stamboll dhe filloi t punoj n nj zyre t shtypit . N Stamboll ku lulzonte kultura e Lindjes, studion mir edhe Persishten dhe boton "Gramatika e Persishte " sipas metods s re.
Dy vjet vuan nga semundja e mushkrive , mjeku e kshillon tpushoi dhe t marr ajr t pastr , ndaj kthehet n Janin .
M 1874 emrohet drejtor i dogans n Sarand .Atje takohet edhe me Hoxh Hasan Tahsinin . Atje erdhi dhe , vllai i tij Samiu nga Tripoli i Libis , ku gjendej i internuar.
M 1878 , kur fillont punimet Lidhja Shqiptare e Prizrenit , Abdyli drejton kt organizat Shqiptare politike .Abdyli , Samiu ,Naimi.... etj.prpiqen t realizojn autonomin e plot Shqip"tare . Naimi q kishte ardhur n Shqipri prkrahte punimet e Lidhjes , bashkpunon me "Vatren Kulturore Shqiptare" n Stamboll, t kryesuar nga Samiu .
Pasi shprndahet Lidhja Shqiptare e Prizrenit edhe Naimi vendoset n Stamboll.

Lidhja Shqiptare politikisht mbyllet , po fillon aktiviteti kulturor e letrar me an t shtypit. Naim Frashri emrohet antar i kshillit t lart pran ministris s arsimit , q merrej me libra dhe botime shkollore t prgjithshme.Naimi siguron lejen e botimit t revistave " DRITA", e m von "DITURIA" n Shqip .Emrohet shefi i Kshillit t Lart" q do t thot zvendsministr .
Naimi Frashri n kt periudh shkruan veprat dhe sidomos qysh nga viti 1886 boton n Bukuresht librat letrare,poetike, arsimore,kulturore n Shqip si:Bagti e bujqsi,
" E kndimit t unave,kndonjtorja , pr nxns," Historia e Sknderbeut , Lulet e Vers , Parajsa dhe Fjala Fluturake , Fletore pr Bektashinjt , Qerbelaja , Katr Stint, Dshira e vrtet e Shqiptarve , kjo e fundit Greqisht , etj..
__________________
Nuk ka rndsi ku dhe si keni jetuar. E rndsishme sht far keni br aty ku keni qen. (Xhorxha Okife)
Shqiptare_ne_Turqi Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 14-10-08, 22:59   #15
Shqiptare_ne_Turqi
 
Avatari i Shqiptare_ne_Turqi
 
Antarsuar: 22-09-08
Vendndodhja: Shqiptare dhe ne Kosove ;)
Postime: 2,389
Shqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshmShqiptare_ne_Turqi i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Sa e qfar dini per Shqiptart n Turqi ??

Citim:
Postimi origjinal sht br nga DetiJon

E pasi qe kemi fatin ketu te kemi nje femer qe eshte nga ajo pjese le te na sjell ndonje personalitet nga jeta e turqise qe eshte "arnaut"
Jo me dy here por 3- 4 here si duket :)
(3)
NAMIK QEMALI ( 1841-1888)
Poeti i madh atdhetar . Rrjedh nga nj familje e madhe fisnike intelektuale .Pasi vdiq nna e bija e Abdyllatif Pashs nga Konica ( Janin ),qysh ne moshn 8 vje e rriti
me kujdes i ati i nanes. Dhe q n fmijri tregonte aftsi poetike dhe letrare .
Namik Qemali hartoi e botoi vjersha , romane , drama , shkrime ,historike ,kulturore me karakter patriotik dhe demokratik .Me pamflete kritikonte sistemin despotik perandorak.
Ai shkruante:
"Dhe n mes t toks t na hedhin ,ne e qajm rruzullimin ! "
N do rast mbronte lirin individuale dhe kombtare.
ISMAIL QEMALI (1846-1919)
Udhheqsi i pavarsis.
Vali i dalluar, diplomat , deputet , udhheqs shteti , mendimtar dhe kryetar i par i shtetit Shqiptar pas pavarsis .Ka lindur m 16.10.1846 n Janin - Vlor.
Rrjedh nga nj familje fisnike patriote , strgjyshi m i vjetr Sinan Pasha , q ishte vezir e admiral n shekullin XVI , kishte marr Libin. Edhe gjyshi i Ismail Qemalit ,Ismail beu, duke qen nj nga t afrmit e Ali Pash Tepelens , m 1821 luftoi kundr Grekve q synonin pushtimin e Shqipris jugore.
Gjithashtu dhe babai i Ismail Qemalit , Mehmet Bej Vlora , kur ishte drejtues i Vlors
,pr shkak se kishte prkrahur kryengritsit lebr q prpiqeshin pr pavarsi Shqiptare , ishte arrestuar dhe syrgjynosur n Konja, ehde kishte vdekur n Athin me 1866.
Ismail Qemali u detyrua t jetonte familjarisht n Selanik . M 1851 u regjistrua n nj shkoll Turke dhe m von vazhdoi gjimnazin Grek Zosimea n Janin . Ishte i zgjuar, msoi Greqishten e vjetr , Latinishten , Italishten ,Frngjishten . N shkoll doli i pari.
M 1860 shkoi n Stamboll dhe gjeti pun n Ministrin e Jashtme , si prkthyes .
Mori pjes n mbledhje patriotike t Hoxh Hasan Tahsinit , Vaso Pash Shkodranit ,Konstandin Nelko Kristoforidhit ,etj. q ishin grumbulluar n Stamboll.
Me t'u emruar Mithat Pasha kryetar i diktimit t lart shtetror , themeluar m 1868 ,edhe Ismail Qemali erdhi n kryeqytet duke punuar si drejtor i sekretariatit t nj zyre juridike t lart , se n at koh nuk kishte as parlament , as ministri t drejtsis.
Kur Shqiptart intelektual t Stambollit s treti her krkuan nga shteti t hapen shkolla e vatra Shqipe me alfabetin Shqiptar , Ismail Qemali ra n sye t Bab-Aliut dhe u drgua prap nnprefekt ,n Varna (Bullgari) . Po Ismaili erdhi prap n Stamboll dhe m 1871 mori pjes n nj mbledhje t rilindsve , q ishte mbajtur pr formimin e alfabetit Shqip. Ky demarsh u pengua edhe nga Kisha Fanariote Bizantine.
N kohn e kryeministrit Mithat Pasha (19.12.1876-- 5.2.1877) ishte parashikuar q Shqipria t shpallej nj krahin autonome duke prfshir gjith trojet etnike.. Ky vendim ishte imponuar nga Ismail Qemal Vlora . Pra nga ky shkak I.Qemalin e larguan nga Stambolli dhe deri m 1884 , shtat vjet u mbajt i internuar n Kytahja, Anadoll.
Por patrioti i madh nuk gjunjzohej . Rilindsit tjer Shqiptar, Sulltan Abdylhamitit i bn presione dhe Ismail Qemali u fal , kur ishte m i kalitur.
Deri m 1900 shrbeu si kshilltar politik , diplomatik e juridik pran Sulltanit.
M 1 maj 1900 u nis pr n Tripoli t Libis , por me t dal n detin e lir , shkoi n Athin dhe mori drejtimin drejt Europes. Deri n vitin 1908 jetoi n Rom, Paris, Gjenev , Bruksel ,Londr ...duke bashkpunuar me Shqiptart liridashs dhe Turqit e rinj patriot .
Me t'u shpallur Konstuticioni II m 1908 me ndihmn e Shqiptarve t veriut e t Maqedonis , I.Qemali mori pjes n zgjedhjet parlamentare dhe u zgjodh deputet i rrethit t Beratit , por n fakt ai ishte prfaqsuesi i mbar Shqipris.
Ismail Qemal Vlora qysh prej vitit 1908 deri m 1912 n parlamentin Osman mbajti shum fjalime t zjarrta ,dhe propozoi shum projekte reformiste . Mirpo 't bnte I.Qemal Vlora , kur Grekt , Bullgart , Serbt e Malazezt t bashkuar n Aleancn Ballkanike m 12 Tetor 1912 sulmuan barbarisht viset Shqiptare , dhe ushtria e Bab-Aliut , pa br asnj rezizdenc ,m 1 Nntor 1912 u propozoi armiqve armpushim duke pranuar disfatn !...
Shqiptart q ishin kputur nga rrypi i bashkimit me shtetin Osman , u detyruan t vazhdojn luftn dhe t shpallin pavarsin e tyre duke shfrytzuar edhe diplomacin ndrkombtare ...
HOXHE HASAN TAHSINI (1811-1881)
Rektori i par Universitetit t Stambollit .
Lindi n 7 Prill 1811 n " Ninat , katund i Filatit n Qamri "."Hasan Tahsini pasi mori msimet e para nga babai i tij Osman efendi ,q ishte mufti dhe muderriz , shkoi familjarisht n Stamboll ku mbaroi msimet e mesme e t larta n medrese . Ishte i zgjuar , m 1857 u drgua pr studime m t larta n Paris, ku studioi 10 vjet .
Kur u kthye n Stamboll m 1868 ,u caktua t hapte Universitetin e par t Stambollit .
Deri m 1871 punoi si rektor dhe profesor duke dhn msime shkencore pr fizik, kimi ,kozmografi ,astronomi , biologji ,sociologji ,psikologji ,disiplina q nuk njiheshin n botn lindore. Lidhur me kto tema botoi afro 20 libra e nj revist shkencore.
Pr kt pun mori titullin Hoxhe (profesor) Hasan Tahsini ishte dhe letrar e poet .
Bashkpunoi me Ismail Qemalin ,Vaso Pashn ..etj . Kontriboi pr alfabetin Shqip t Stambollit q u themelua m 1879 n Stamboll..

DR.IBRAHIM TEMO (1865-1945)
Mjek, politikan ,demokrat dhe patriot i shquar. Ka lindur n Mars 1865 n "Strug" Esht i biri i Muratit , strgjyshrit i ka pasur nga "Mati"
Msimet e para imori Shqip nga familja e tij; vazhdoj dy vjet shkolln e mesme .Megjithse prindrit e tij nuk donin , Ibrahim Temoja u hodh n Stamboll , se kishte zell t madh t kryente shkolla t larta .
Gjat studimeve universitare 1889 themeluan me disa shok shoqatn politike ,patriotike ,demokratike.Luftonte vetm kundr Sulltan Abdylhamitit dhe mbronte tezn e decentralizimit .

ESAT PASHE JANINA (1862-1952)
Mbrojtsi hero i Janins .
Mehmet Esat Kaqi ka lindur m 18 Dhjetor 1862 n kala t Janins .Shkolln fillore dhe t mesme e kreu n Janin,m 1879 ftoi provimin t vazhdon gjimnazin ushtarak t Manastirit. Pas nj viti kaloi n gjimnazin ushtarak "Kuleli" n Stamboll. Duke e kryer ipari liceun m 1884 u regjistrua n shkolln e lart ushtarak. Edhe n at shkoll dul i pari ,mori gradn kapiten shtatmadhor dhe u emrua profesor i msimeve shtatmadhoris. M 18 Prill-1897 u emrua n armatn e Janines . M 12 Korrik u emrua komandant ushtrije n Shkodr . Me t plasur lufta Italo -Osmane m 10. 8 1911 ,u emrua komandant korparmate n Janin" dhe deri n Mars 1913 mbrojti Janinen,heroikisht dhe me nder .

SULEJMAN QYLQE (1884-1955)
Historian-Albanolog
I lindur n Shkup ,shkolln fillore kishte mbaruar n vendlindje ,pastaj familjarisht mrguan n Stamboll .Shkolln e mesme e kreu n gjimnazin e Beshiktashit. m 1905 prej shkolls s lart ushtarak doli toger . Rrjedh prej nj familje Shqiptare nga " Luma" . Jan botuar mjaft vepra ,libra ,studime e enciklopedi .T Sulejman Qulqes ,q vlejn si materiale pr punime Albanologjike.


__________________
Nuk ka rndsi ku dhe si keni jetuar. E rndsishme sht far keni br aty ku keni qen. (Xhorxha Okife)
Shqiptare_ne_Turqi Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Prgjigju


Antart aktiv q jan duke par kt Tem: 1 (0 Antart dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Tems
Shfaq Modt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Kodi [IMG] sht ON
Kodi HTML sht OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha koht jan n GMT +1. Ora tani sht 01:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.