Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Tė ndryshme > Moda & Estetika
Emri
Fjalėkalimi
Moda & Estetika Bukuria dhe estetika, veshjet, modelet mė tė reja shqiptare e botėrore.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-10-08, 02:22   #1
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Parfumi i tepert demton...

Femrat tė cilat vendosin tepėr parfum nė trupin e tyre, ndoshta vuajnė nga depresioni, kanė zbuluar hulumtimet e fundit shkencore.

Nė fakt, shqisa e tė nuhaturit ėshtė e dobėsuar tek njerėzit tė cilat vuajnė nga disa sėmundje. Aftėsia e zvogėluar e shqisave, duket tė jetė vėrejtje qė po lėngoni nga diēka, porositin shkencėtarėt nga universiteti nė Tel Aviv.

Hulumtuesit thonė se depresioni, pėrpos qė ėshtė ērregullim psikologjik, ka edhe shkaqet e pasojat biologjike. Nė fakt, kanė vėrtetuar qė pacientėve me depresion u janė zvogėluar aftėsitė olfaktore, e me pėrmirėsimin e gjendjes mentale edhe ato janė pėrmirėsuar.

SĖMUNDJET
Profesori Yehuda Shoenfeld nga universiteti nė Tel Aviv, ekspert pėr sėmundje autoimune siē janė artriti, lupusi apo reuma, tė cilat zhvillohen kur trupi sulmon qelizat e tij, ka zbuluar se auto-antitrupat mund tė sulmojnė sistemin olfaktor dhe tė zvogėlojnė mundėsinė e ndjenjės sė aromės.

AROMA E TEPĖRT…
“Rezultatet e hulumtimit tonė dėshmojnė qė gratė, tė cilat janė nė depresion, nuk e ndiejnė mirė aromėn, andaj si rezultat i kėsaj shpesh e teprojnė me vendosje tė parfumit”, ka thėnė Shoenfeld. “Njerėzit depresivė reagojnė shumė mirė edhe nė aromaterapi”, - ka thėnė profesori Shoenfeld, duke
shtuar qė shkenca do tė duhej tė dėshmojė qė aromaterapia nuk ėshtė vetėm pėr sėmundjet empirike, e pos kėsaj atė e kanė pėrdorė edhe egjiptianėt e vjetėr pėr shėrim tė disa sėmundje organike. Kėto zbulime mund tė zbatohen edhe nė pacientė tjerė, e jo vetėm tek ata tė cilėt lėngojnė nga sėmundjet autoimune. Mirėpo edhe nga mė herėt ėshtė e njohur qė aromat mund tė ndikojnė fuqishėm nė disponim, e dihet qė edhe tregtarėt i pėrdorin ato pėr tė nxitur klientėt e tyre pėr tė blerė.


__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:47.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.