Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-11-08, 09:01   #1
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Edhe kete vit po vije 28 Nentori!

Vlora -nuse shkruan nje leter
per Prishtine e paska nise
fal me shnet moj motra e vogel
nje flamur t'a kam qendise!

Do t'a sjell ne Festen e Madhe
qe po e presim njeqind vjet
ka ardhe dita me e mbajt fjalen
me e qu ne vend nje amanet.

Me i ba bashk trojet kah jan
Presheve -Durrs Tivar -Janine
me i kthy krenarine Nanes
me e bashku njehere Shqipnine!

Por kujdese moter e mira
larg nga duart hileqare
mos te mashtrojne me lek e lecka
mbaju fort se je Shqiptare.

Mua me dogjen dej ne temel
do ftyre zi e do te lige,

une e pash cka te ban tradhtia
po per Ty tash po kam frige!

Mbaju moter sikur moti
se keto vite jan per ne
te jehoj kenga e te shterroj loti
nje Shqipni te shendris mbi dhe!

Te bahemi bashk se na therret Trolli
gjaku ,gjuha e Flamuri
te behemi bashk si kombet tjera
qe Shqipnise t'i qeshet nuri!


Keto vargje le te sherbejn edhe si nje URIM me rastin e 28 Nentorit!

Guri Sylaj
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret t\'i njohin, ata, duhet t\'a njohin realisht-veteveten.


__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-11-09, 14:55   #2
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Edhe kete vit po vije 28 Nentori!

Po, po, edhe kėtė vit po afrohet 28 Nėntori.
Dėgjo, veē mos mė thoni se nuk do ta kremtoni ju vėllezėr Kosovarė!
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 15:32   #3
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Edhe kete vit po vije 28 Nentori!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idila
Po, po, edhe kėtė vit po afrohet 28 Nėntori.
Dėgjo, veē mos mė thoni se nuk do ta kremtoni ju vėllezėr Kosovarė!
Sa pėr mua, sinqerisht: Rrnoftė 4 Korriku Dita e Pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės!!!
Rrnoftė 17 Shkurti Dita e Pavarėsisė sė Kosovės!!!

E sa pėr datat e tjera le ti festojnė qata qė i kanė gėzu e qata qė ua kanė pa hajrin.

p.s. ishalla nuk e keni ndėrmend me na shty me zor me festu... gjithsesi nėse dojmė edhe e festojmė 28 Nėntorin, pse jo, s'ka asgjė tė keqe.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 16:07   #4
roadrunner
Shote Galica
 
Avatari i roadrunner
 
Anėtarėsuar: 07-09-09
Vendndodhja: N'dor t'dades tem
Postime: 9,779
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Edhe kete vit po vije 28 Nentori!

Jo dilni festone bozhiqin e shkive edhe shpallni dit pushimi naper institucione shtetnore
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga roadrunner : 21-11-09 nė 16:11
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 16:24   #5
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Edhe kete vit po vije 28 Nentori!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
Sa pėr mua, sinqerisht: Rrnoftė 4 Korriku Dita e Pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės!!!
Rrnoftė 17 Shkurti Dita e Pavarėsisė sė Kosovės!!!

E sa pėr datat e tjera le ti festojnė qata qė i kanė gėzu e qata qė ua kanė pa hajrin.

p.s. ishalla nuk e keni ndėrmend me na shty me zor me festu... gjithsesi nėse dojmė edhe e festojmė 28 Nėntorin, pse jo, s'ka asgjė tė keqe.
Jo, jo, askush nuk ju detyron, por tė paktėn mos harroni Flamurin pėr tė cilin flijuan jetėn shumė trima, Flamurin pėr tė cilin u lanė rrugėt nga gjaku, Flamurin pėr tė cilin ..........................., ėshtė i vetmi Flamur qė na mbanė Shqipėtar, Flamuri Kuq e Zi qė simbolizon gjakun e trimave dhe nėnat shamizeza.
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 17:04   #6
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Edhe kete vit po vije 28 Nentori!

Gjithesesi do te festojme edhe kete vit e edhe vitet tjera ,deri atehere kur te kete shqiptare e gjuhe shqipe mbi dhe!!
Eshte Feste kur shqiptaret festojne (duhet te festojene) te gjithe se bashku.Pa kufij qe na i vun te tjeret e edhe pa kufi qe neve, jo rralle, ia qesim vetevetes!
Te gjitha kombet e botes e kan nje feste kur festojn se bashku ,e kan nje dite kur kendojn e vallzojn se bashku ,e kan nje Flamur rreth te cilit bashkohen!
.....Veq QYQET nuk kan fole...!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 17:38   #7
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Edhe kete vit po vije 28 Nentori!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idila
Jo, jo, askush nuk ju detyron, por tė paktėn mos harroni Flamurin pėr tė cilin flijuan jetėn shumė trima, Flamurin pėr tė cilin u lanė rrugėt nga gjaku, Flamurin pėr tė cilin ..........................., ėshtė i vetmi Flamur qė na mbanė Shqipėtar, Flamuri Kuq e Zi qė simbolizon gjakun e trimave dhe nėnat shamizeza.
Pėr Liri, shoqe!!! Pėr Liri!!!
Deri nė momentin e shpalljes sė Pavarėsisė, 28 Nėntor 1912, vetėm Ismail Qemaili e ka ditur se si do tė duket flamuri, e ēfarė ngjyre do tė ketė, shtrohet pyetja: "Qysh luftuan shqiptarėt deri nė atė moment pa flamur???".
Prandaj, jemi nė shek. 21, romantizmat nuk bėjnė punė.
Mėso, lufto, puno e jepi zor pėrparo... ēdo ditė do ta kesh festė kombėtare.
Pjesa tjetėr e jona, shteti Shqiptar, nuk e ka arsyetuar vetveten KURRĖ. Kurrė nuk ka treguar se ėshtė shtet i tė gjithė shqiptarėve, bile nuk e ka arsyetuar vetveten as pėr ata qė ishin brenda kufinjėve londinezė.

Pavarėsisht nėse kjo qė po shkruaj unė godet nė ndjenja, unė do tė shkruaj pa ndjenja por me fakte historike dhe me arsye tė shėndoshė.
Arsyeja thotė qė pėr shqiptarėt e maqedonisė, pėr shqiptarėt e greqisė, pėr shqiptarėt e malit tė zi, pėr shqiptarėt e Kosovės, 28 Nėntori ėshtė dhe do tė mbetet pėrgjithmonė dita mė e zezė nė histori... dita e tradhėtisė dhe tragjedisė mė tė madhe kombėtare... dita tė cilėn e gėzuan e ia panė hajrin vetėm 20% e popullit shqiptarė dhe dita tė cilės ia pa hajrin serbia, greqia, maqedonia e mali i zi sepse fituan trojet mė tė mira dhe pjesėn mė tė madhe qė do tė duhej t'i takonte shtetit shqiptar. Ėshtė dita qė ndau padrejtėsisht kombin shqiptar.
Kėtė ditė normal duhet ta festonin sllavėt dhe grekėt, e duhet ta vajtonin shqiptarėt brenda e jashtė Shqipėrisė.
Festė kombėtare pėr shqiptarėt do tė duhej tė ishte vetėm dita e bashkimit tė trojeve etnike shqiptare. E deri atėherė Lidhja e Prizrenit.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 17:57   #8
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Edhe kete vit po vije 28 Nentori!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
Sa pėr mua, sinqerisht: Rrnoftė 4 Korriku Dita e Pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės!!!
Rrnoftė 17 Shkurti Dita e Pavarėsisė sė Kosovės!!!

E sa pėr datat e tjera le ti festojnė qata qė i kanė gėzu e qata qė ua kanė pa hajrin.

p.s. ishalla nuk e keni ndėrmend me na shty me zor me festu... gjithsesi nėse dojmė edhe e festojmė 28 Nėntorin, pse jo, s'ka asgjė tė keqe.
sa per mua te rroj e para 28 Nentori , ditelindja e babes tim , dhe e dyta 17 shkurti dita e pavarsise se Kosoves ..

e pabesueshme por e vertet ... 18 vjet te plota une , (tjerat me shume ) kemi besuar qe me te vertet baba e ka ditelindjen me 28 Nentore , urimet e dyfishta nuk i kursyem ,(besa edhe serbes gjitheve si njeri mo qe te pyet kur e ka ditetilindjen baba , ne me 28 Nentore ..kemi thene )
tek me vdekjen e tij kur certifikata e lindjes dhe leternjoftimi na ra ne duar per procedur e kuptuam qe kishte lindur ne shkurt ... ende quditem qysh mama kurr nuk ka reagu kur ne trubetonim...?

prandaj per mua i pari eshte 28 Nentori .
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 17:59   #9
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Edhe kete vit po vije 28 Nentori!

Per hire te kesaj Feste te Madhe une do te festoj me ndjenja e nuk do te debatoj PA NDJENJA se mos po flliqna!!

Por , me te vertete, jan ba shume festa "Kombtare" !Ec e hiqe Bozhiqin e me e shti 28 Netorin !Cka do te thonin vllezerit MU(L)TIETNIK ???
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga GURI SYLAJ : 21-11-09 nė 18:05
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 18:02   #10
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Edhe kete vit po vije 28 Nentori!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ
Per hire te kesaj Feste te Madhe une do te festoj me ndjenja e nuk do te debatoj PA NDJENJA se mos po flliqna!!
e une i besoj kesaj qe thua .. vetem patriotet e mirefillte e ndjejne kete dite ....
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 18:12   #11
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Edhe kete vit po vije 28 Nentori!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ
Per hire te kesaj Feste te Madhe une do te festoj me ndjenja e nuk do te debatoj PA NDJENJA se mos po flliqna!!

Por , me te vertete, jan ba shume festa "Kombtare" !Ec e hiqe Bozhiqin e me e shti 28 Netorin !Cka do te thonin vllezerit MU(L)TIETNIK ???
Nuk mendoj se kėtu ka rėndėsi shumė tė madhe pėremri "Unė", pėrveq rasteve kur dikush mendon se ėshtė patrioti i vetėm dhe i fundit i botės.
Mendoj se pėr ty shuuuumė mė e rėndėsishme do tė ishte qė tė kujdesesh fort mos me ta vjedhė dikush edhe qit poezi, sikur atė tjetrėn, e pastaj kėrset kiameti!
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 18:22   #12
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Edhe kete vit po vije 28 Nentori!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
Nuk mendoj se kėtu ka rėndėsi shumė tė madhe pėremri "Unė", pėrveq rasteve kur dikush mendon se ėshtė patrioti i vetėm dhe i fundit i botės.
Mendoj se pėr ty shuuuumė mė e rėndėsishme do tė ishte qė tė kujdesesh fort mos me ta vjedhė dikush edhe qit poezi, sikur atė tjetrėn, e pastaj kėrset kiameti!
Jo ,pasht ty ,hiqe kete gajle se njezete vjet kush kurr te madhe kete pune nuk e ka ba!!
Bash po me vjen keq qe te paskem qite telashe me u kujdese edhe per keso imtesishe!!
Te pershendes dhe te falenderoj shume per kujdesin!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 18:25   #13
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Edhe kete vit po vije 28 Nentori!

Shqiptarėt kanė vetėm njė 28 Nėntor
Edhepse dikujt ia ka ėndja ti kufizoj tė drejtat e Shqiptari edhe nė shekullin 21, e duke pėrdorur njė gjuhė tė kuptueshme pėr lexuesin e rėndomt, prapa kėtyre rreshtave fshihet njė djallėzi e pabes ndaj atyre qė e ndiejn vehten Shiptarė, e pėrseėris e ndiejn vehten Shqiptar.
Shiptarė nuk je automatikisht vetėm pėr faktin se i ke baba e nėnė shqiptare, Shqiptarė tė jesh ka rregulla, dhe dlirėsi shpirtėrore.
Nė shumė tema kėtu ne jemi pėrplasur shpeshėherė lidhur me tė qenurit shqiptar, dhe pėr pėrfundim kemi patur qė Shqiptarė tė jesh, nujk ėshtė e patjetėr tė jetosh vetėm nė Tiranė. Por shqiptarė janė edhe ata tė Arktikut, Kandas e Amerikės, kuptohet po deshen ta ndiejn vehten Shiptarė.
Pėrcjellja njė dite njė dokumentar lidhur me luften 6 ditėshe tė Izraelit me vendet Arabe pėr rreth e edhe mė gjerė. Pėr ato 6 ditė flitej tė kishin punuar aq gjatė populli Izraelit nėpėr tėrė rruzullin tokėsor, saqė lufta, dhe fitorja e asaj kohe i kishte dhėnė dritėn mė tė shndritshme kėtij populli, pėr tė mundur ti vė themelet e qė edhe sot i gėzon. Quditėrisht populli Izraelit ėshtė shumė mė shumė mė modern se neve dhe nuk ka pėrfunduar ende me rrethin e shtetit tė tijė, dhe motoja e tyre ėshtė: Hebre je gjithkah kah je !
Po Shiptari, pse Shiptari u deshka tė jetė mė i modern se tjetri (fqinjėt e tijė).
Pra derisa Shqiptarėt nuk e festojn 10 Qershorin ( e qė do tė ishte mė mirė) atėher mund(jemi tė detyruar) ta festojm 28 Nėntorin.
Urime Shpallja e parė e, Shetit tė parė, Shqiptar ! (kemi mundur tė mbetemi edhe pa tė fare a !)
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 18:27   #14
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Edhe kete vit po vije 28 Nentori!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore
sa per mua te rroj e para 28 Nentori , ditelindja e babes tim , dhe e dyta 17 shkurti dita e pavarsise se Kosoves ..

e pabesueshme por e vertet ... 18 vjet te plota une , (tjerat me shume ) kemi besuar qe me te vertet baba e ka ditelindjen me 28 Nentore , urimet e dyfishta nuk i kursyem ,(besa edhe serbes gjitheve si njeri mo qe te pyet kur e ka ditetilindjen baba , ne me 28 Nentore ..kemi thene )
tek me vdekjen e tij kur certifikata e lindjes dhe leternjoftimi na ra ne duar per procedur e kuptuam qe kishte lindur ne shkurt ... ende quditem qysh mama kurr nuk ka reagu kur ne trubetonim...?

prandaj per mua i pari eshte 28 Nentori .
Eu ku kona shkru me ta shtri doren edhe ata bash me 28 Nėntor, sepse paskemi diēka tė pėrbashkėt (nė kėtė ditė sė paku) po edhe baba jem e ka ditlindjen me kėtė datė moj.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 18:31   #15
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Edhe kete vit po vije 28 Nentori!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ
Jo ,pasht ty ,hiqe kete gajle se njezete vjet kush kurr te madhe kete pune nuk e ka ba!!
Bash po me vjen keq qe te paskem qite telashe me u kujdese edhe per keso imtesishe!!
Te pershendes dhe te falenderoj shume per kujdesin!!
Para nji kohe jo fort tė largėt, qitu pari dikush ka nemė e ka mallku pse ia kishin pas vjedhė demek nji vjershė... m'doket rrahman pagarushėn... po nejse, nashta s'ka lidhje me ty kjo, m'fal.

p.s. le ta ndjejė e le ta kremtojė festėn kombėtare secili nė ndėrgjegjen e vet... do ta quaja dobėsi tė shitet patriotizėm me vjersha e prralla nėpėr forume interneti nė tė cilat, normal do tė duhej tė ipej kontribut pėr identifikimin e problemeve qė kemi, dhe mundėsisht tė ipeshin mendime dhe ide pėr zgjidhjet e tyre.
Sa pėr mua, nisjani sonte e mos u ndalni kurrė duke festuar... edhe humbje nėse doni. Ju kuptoj shumė mirė, te bishti i sharkisė ju ka mbetė shiriti.


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:48.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.