Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-02-07, 23:29   #31
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

E thekshmja bertimė
shkruan poeti xhelal ferizi nga mitrovica

E thekshmja ,bertimė ,
ka rrqeth ne,damarė qdo ,gurė e bimė
ka shpue pertej,qdo kohė e stinė
ka prekė,ne sytė, e ne mendje te diellit
ne dhembje ,te kafkes,ne,kapak,tė qiellit,
kur bertima ,e thirrja,per te shpetue nderin,
ka prekė,ah,thekshem,detit tu i lue vnerin
ka rrenue fijet qe lidhin,ylberin,
ka vra zogun ,n,gushė,tu kndue kang per nanen
ka tha n, drit,shkeqlimin,qe po e mbante hanen
ka pre n,per,damar,shekujt,e,ngazllimit
kan tha,mu,n,kullim,ujrat,e burimit,
kan prek dhimbjen n, palcė,yllit shkelqimtar
kan dalė lot qerpikut,qiellit me i mbet varė,
kan kalue caqe,kan lan gjurmė ,n,ndergjegje
kan shkue,pertej caqesh,pertej,qdo qiell megje
britma e thekshmja britma,nen dhunė e nen shkja
qe femren shqiptare,prej gzimi e ka nda
e ka nda ,prej lules,e ka nda prej flete,
ia ,ka, nda shpresat qe i ka lidhė per jete
i , ka,pre shikimet,per,te,ardhmen,vlerė
per endrrat,t,dashurisė,t,mbjellura me erė
e,ka,nda,prej,ere,.e ka nda arome,
ah e thekshmja,britma,tue therrė kromozome
tu therrė n,per ,qeliza,qdo,gjen te lirisė
birtma shum e thekshme ,e,vashes,t,dardanisė,
britma shume thekshme ka prekė ,thell ne yllė,
i ka thye skeletet e drujve n ,qdo pyllė,
i ka thye eshtrat i ka thy skeletet
i ka thye kthjelltsinat,qe i kan buru detet
britma e qik s shqiptare,qe ka mbetė nen shkja
hanen,e ,ka vyshkė e diellin e ka tha
se , ka shhpue damarve ,n, dhimbje n ,qdo curril
se,e,ka,prekė,me,dnesje,boten n, karajfil,
bota e karajfilit,qe lidhet n, shum deje
ka ra,me lot paqeje,tue prek ,n,pore,feje
neper pore feje neper pore dini,
neper,pore ,kombi turku e latini
britma e, qik s, shqiptare ka thye amerikė
ka ,shpue pelhurė drite yjet i ka fikė
britma shum,e thekshme,po shkon drejt gjithsis
per me prek shum stina,e zemra t, galaksisė
ajo gjymtoj detin ajo gjymtoj dhe
ka prek,n,per gjuhė kombesh ka prekė n per qdo fe
ka me prekė me shekuj ,ka,me thirrė.n qdo vesh
deri sa te del gjyqi i zotit n shesh
deri sa te, bie,kometa mbi shkja
deri sa gjak yjesh me lot kan me ra
deri sa gjygjsitė,drejt kan me pleqnu
mos me pre pazare kobe mos me shkru
mos me pas shqipnija as n ,gurė e as n, dhe
hajmali te djajve,token qe i kan pre
mos me pas kosova britma t ,thekshme n. gjak
mos me u dhunue vasha n ,shkje e,n karadak

poeti xhelal ferizi nga Mitrovica
SHKRUAN TITULLIN NE VARGJE
E;THEKSHMJA BERTIMė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-02-07, 07:34   #32
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mbreha;njė laps
shkruan, xhelal ferizi
nga Mitrovica

mbreha nji herė nji laps t ,qelikut
per me i shkrue nji lot qerpikut
ne at lot ,ku rrjedhė i thellė
aq shum shekuj qe po vjellė
aq shum dhimbje qe po mbledhė
qe po,e,pikė,aq t, fortė at lot
qe po shkrin qelik , n,per,mot
lapsi im,n per gurė e dhe
tue shkrue lot nder kombe e fe
kah po pikun ,me burime
n,per konflikte e ,t, ndryshme krime
n,laps qeliku tue m,nxit vlime
tue me nxit artin me e shkri
n ,dhimbje e stil shekuj me ngri
lot me i,dhan lapsit me pi
lapsi im , a ,thue qendron
dhe me dhe kah po kerkon
edhe ky i dit do t ,loton
ka me e,shkri loti i qerpikut
ngjarje e dhimbje,qe bijn rriskut
qe po i ndanė, ai ,rrisk n,milete,
kah po i nxit ,kombe e adete,
ah me u pre e gri nder vete,
lapsi im me halle t ,mdha
gzim me pi ndoj her s, po ka
veq tue pi lotėt, t, ksajė bote
historisė tu i shkue mbas rrote
lotin t, vet tu pas shtesė barrė
tue terheq,vullnetin zvarrė
por se n ,shpresė po e ,mbanė qeliku
ndoshta i qeshė ndojher qerpiku

poeti xhelal ferizi nga Mitrovica,
ka shkruar poemen ,me titull,mbreha
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-07, 07:43   #33
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ne mes detit te lotve mbi nje gurė

shkruan xhelal ferizi,nga,Mitrovica

mbi nje gurė shpresoja se detin,e lotve do e kaloj
valėt aty ishin ,gurzuar
ne mes te gurit nisa shpresat ti shfletoj
me valen e lotit te trazuar
dhe mora vetveten ,me nji,enderr
per nji qast kur mbylla sytė
e h,gurit t e,lotit iu bera dhenderr
e miku i lotve s, me lente me u mbytė
anijen po e prisja ne breg pakapshem
me ra ne cak e ne breg
era,po me fliste si ne vesh luhatshem
me i shekull,kufiri ,qe djeg


ajo qe me pengonte gjat jetes,ishte
kur disa njerz me imitonin
kur si un te shkruanin,provonin,
bėhu gjithmon si vetveteja,
me idetntit tendin

xhelal ferizi nga Mitrovica
ka shkruar titullin,
me kto vargje, Ne mes te detiti te lotve,mbi nje gurė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-07, 07:44   #34
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

QkA GJITHMON ME PENGONTE
KUR TE TJERET ME EMITONIN
BEHU GJITHMON SI VETEVETEJA
ME IDENTITET TėNDIN
XHELAL FERIZI
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-07, 11:36   #35
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Duke vrapuar
shkruan xhelal ferizi
poet nga mitrovica

duke vrapuar ,mbas pendes time te etur
shterra shi qielli e re,te bardha e te,zeza
pas hapit,te pendes thellsitė mendueshem duke i tretur
i preka thekshem ,materjet neper breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė , ne,hap
ky vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
nji dit penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshem,pe i shokoja ne lotim
ma mir thash nji mollė,a shegė ta kisha mbrri
se penden qe qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur te kisha fyellin,e pa brenga ne vrri
do te kisha ndrrue tjerė tinguj pa mund,

vargje
nga xhelal ferizi nga Mitrovica

XHELAL FERIZI KA QENė POET I NDALUAR I PERSEKUUTUAR Q ENE ZANAFILLE
ATHER NE VITET E HERSHME TE RINISė
NGA UDBA DHE HAFIJET E UDB S;
ARRSETOHET SA E S A HER ;MBYLLET NEPER PORDRUME ME GJITHFAR LLJ PRETEKSTESH TE POSHTRA DHE INTRIGA E MONTIME
PER SHKAK TE BINDJEVE DHE VEPRIMTARIS PATRIOTIKE
SA HER Q EVINTE TITO APO NDONJE FUNKSIONAR NE KOSOV;UDB JA PER T E TREGUAR DHEMBET
MBYLLTE POETIN ;DHEE PERSEKUTONTE:
TRIDHJET VJET KALUAN KUR TASH XHELAL FERIZI DOLI NE SIPERFAQE PERSERI:
KAN QENė KOHRA TE TMERSHME ATO NE TE KALUAREN:KUR PER SHKAK TE NJE FJALE
SHKONTE POSHT NJE JETė ;ME ANE TE KURTHAVE QE BENTE UDB JA JUGOSLLAVE
KUNDER SHQIPTARVE ATDHETARė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-07, 11:42   #36
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Duke vrapuar;PAS PENDES TIME
shkruan xhelal ferizi
poet nga mitrovica

duke vrapuar ,mbas pendes time te etur
shterra shi qielli e re,te bardha e te,zeza
pas hapit,te pendes thellsit mendueshem duke i tretur
i preka thekshem ,materjet neper breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė , ne,hap
ky vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
nji dit penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshem,pe i shkoja ne lotim
ma mir thash nji mollė,a shegė ta kisha mbrri
se penden qe qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur te kisha fyellin,e pa brenga ne vrri
do te kisha ndrrue tjerė tinguj pa mund,

vargje
nga poeti xhelal ferizi nga mitrovica

XHELAL FERIZI KA BOTU NE GAZETA
DIKUR ;KA QEN POET I NDALUAR
VITETVE TE RINIS 1975 RRJEDH NGA NJE FAMILJE QEKA PAS PERDNEKEJE
TREQIND VJEQARE NGA PUSHTETE OKUPUESE

QE NGA STERGJYSHET MBAHET NE MEND PER NDJEKJE
KJO FAMILJE FERIZI
ME PREJARDHJE NGA KATUNDI mIKUSHNICė REGJIONI I DRENICES
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-07, 12:09   #37
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Paneli i Anėtarit Pyetėsori Lista e Anėtarėve Kalendari Postimet e Reja Kėrko Lidhje Dalja

Dardania.de > Kultura > Letėrsia
caku i pendes
Mirėsevini, lirik.
Na vizituat pėr herė tė fundit: Sot, ora 07:44
Mesazhet Private: 0 tė Palexuar, 14 Total.


Kėrko Forumet


Kėrkim i Avancuar

Lidhje
Postimet e Reja
Shėnoji Forumet si tė Lexuar
Hap Listėn e Miqve
Paneli i Kontrollit
Ndrysho Firmėn
Ndrysho Profilin
Ndrysho Mundėsite
Tė ndryshme
Mesazhet private
Temat e Abonuara
Shiko Profilin
Kush ėshtė nė linjė

Hap faqen...Funksionet e Temės Kėrko nė Temė Vlerėso Temėn Shfaq Modėt

09-02-07, 21:32 #1
lirik


Anėtarėsuar: Feb 2007
Postime: 48
caku i pendes

--------------------------------------------------------------------------------

CAKU I PENDES

Nuk munda ta ndaloj ne cak
as hapin e saj si rrotė,e pa mbarim
as depertimin e saj ne gjak
o pend ,pa ty shekujt nuk,kan kuptim
nuk mund ta ndaloj,ne valė,
as,me lot as me ,kercnim
as nje shekull nuk mundi ta ndal
as kahjet veri,jug,lindje perendim
penda qfar sqepi ky
qe hyn neper te gjitha poret
ne poret e shekujve,epokave
qe prek te gjitha kohrat e stinoret
qe sheh te gjitha thellsit me sy
mbrenditė ,e i prekė zanoret
i prekė te gjitha bashktinglloret
e nuk mundet ndo kush me e thy
o penda ngjyrtare
o sqep,ere e kerkimi
o maje e ndritur ylltare
qe din me nenshkru urdhėr krimi
penda qe shkel e pshtyn shekuj ,shekullor

qe nxjerr gjithqka ne dritė
qe lidh majat,e te folurit botror
qe diellin,me ngjyr e ujit
penda o maje e majave
o lartsi ma larta e lartsive
kur i ke fjalet,e arta
e shkronjat e magjive
edhe shkrimet te zjarrta
prej te gjitha larmive
ti je maja vet
je vet jeta ne jet
penda qe vret dhe pret
penda qe robron poet
o ti je penda qe urdhra shtron
qe ,qielle dhe i vlon
qe shekujt i pervlon
qe diell,e han i gzon
ti je penda qe shkrin
neper dije magjin
qe je maje mbi lartsin
qe mbrrin permbi yje
qe hyn neper pyje
qe flet me qdo flet
qe je fjal e nxet
ti qe flet me dhe
qe shkruan per atdhe
o pend ti je thumb i tokes
me ty nisen urdhrat,e beteja
ti je gjurma e letres e epokes
me ty niset hareja
me ty nisin udh kombi e feja
te njeh gur e dhe te njeh qiell e rrfeja
te njohin motet qe ne thumb ke shpue
te njeh balli i qiellit qe n qdo rrudh ke shkrue
t enjeh dija e thell te njeh mot e stina
ke shkru per bibila ke shkru per ledina
te njeh gjaku i kuq qe vlon neper sheg
te njeh flet e drurit,qe njomson qdo deg
ti ja vet ai sharm qe fjalen e shndrron n, njgyrė
ti je hyrja e hyrjeve qe n qdo cak ka hyr
pend o pend o zbulim madhor
ti neper qdo shekull e ke zgjat at dor
ti ke hy ne drit ti ke hy ne dhe
ti ke hy ne zjarre nder kombe e fe
ti o pend madhore o sqep qe nuhatė
qe s, ke ndalesė as mur,qe ke jet t e,gjatė
ti ja kalon shekujeve me at jetgjatsi
ti je vet vet spjegimi qe ,te quajn gjeni
ti je aq qiellore ti nxitė luft e paqe
ti pershkruan qdo lule ,flet me manushaqe
ti flet me lulkuqe ti flet me mimoza
ty te njeh luldiellja ty te njeh lulshkoza
ti je vet dritare per drit e per e per shkolla
ti je vet e hollė je mendje ma e holla

vazhdon kjo poemė me vargje tjera
poeti xhelal ferizi nga Mitrovica

SI E KEMI CEKė STERGJYSHERIT E XHELAL FERIZIT POETIT MITROVICAS
JAN NGA KATUNDI MIKUSHNIC; REGJION I DRENICES
XHELLA FERIZI EHST I LINDUR NE MITROVICė
BABAI I TIJ SHPERNGULET NGA FSHATI SI I BURGOSUER
POLITIK;KU PERNDJEKET DHE I MERREN MBI TRIDHJET HEKTAR TOKė
BUKE MAKINERIT E DRIDHIT;DHE E GJITH PASURIJA:
FAMILJA FERIZI PASTAJ E PERNDJEKUR RRITET ME KATER FMEIJ NE
MUNDIE DHE IZOLIME NGA UDB JA ME NJE PENSION MINIMAL:
TE PARET EKESAJ FAMILJE KAN RA NEPER LUFTRA ME TURQ ;REGJA HYSENI;
HASANI VRITEN NE BETEJA ME TURQ;DHE KAN MARRE PJES NE BETEJAT E
SHPUZES ;ANDREJEVICES;PLAVES DHE GUSISE SE BASHKU ME BAJRAKTARTE LLAUSHES
MANDEJ ;VRITEN :
I PARI I TYRE FERIZI PLAGOSET NE LUFT ME QAUSHET PER MBROJTJENE KULLES;NE KATUND;
DUKE LUFTUAR EMASQER TE SULLATANIT:
MA VONE TE GJITH AGJALLERET BABA ;DHE KUSHERIJT EBABES SE POETIT KAN MARR PJES AKTIVE NE LUFTRA NE ANENE E SHABAN POLLUZHES;DALLOHET MUSLIJA HETEMI:PER LUFTRAT E RREPTA ;HETEMI DHE MUSTAFA E;KAN QENE TE DALLUAR NEFRONT;NDERSA
NE LUFTE KAN MARRE PJES TE GJITHė PA PERJSHTIM ;DALLOHET EDHE AGJA TJETER I PEOTIT
RSUTEMI ME VPERIMTARINE EVET PATRIOTIKE NE ATO ANE;NDERSA BABAI ADEMI
DENOHET NGA OZNA E ATHERSHME ME PUSHKATIM;DUKE IA KTHYER NE NJIZET VJET ;KU MA VONE SHITEN MBI HSTAT HEKTAR TOKE PER TA SHPETUAR:
MA VONE TE GJITH VLLEZRIT EPOETIT KAN QEN TE BURGOSUR POLITIK
VLLAU I MADH NE SY TE UDB S VDES NE SPIZTAL NGA PASOJAT E UDB S E VITIN 1986
LEN GRUA E RE ME KATER VAJZA JETIME:
POETI I VET KA MBAJT AFRO ) VITE BURG SI ORGANIZATOR I DEMOSTRATAVE TE VIEITI
1981 POETI XHELAL FERIZI;POET I NDLAUAR ;NE RINI I NDJEKUR DHEPERSEKUTUAR ME VITE
VEPRIMTAR AKTIV DHE KRIJUES I VARGJEVE NE DIASPOR
LEXONI VARGJE NGA XHELAL FERIZI
FAMILJE E NDJEKUR MBI TREQIND VJEQARE:

KRONOLOGU I KETYRE KRONIKAVE ;NUK PUBLIKOHET ME EMER PER SHKAQE AFERSIJE ME POETIN;NE FAREFIS
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-07, 12:11   #38
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Vargjet Nga Xhelal Ferizi Vazhdojnė Ju Urojm Lexim Te Kendshem
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-07, 12:35   #39
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Te jesh shqiptar
shkruan poeti xhelal ferizi

te jeshė shqiptar,duhet me pasė,nji det lotėsh me vete
te jesh vlla i qyqeve,
duhet me qenė,biri i vujatjeve ,
dhe cak i shenjestrave te djajve
duhet me folė vet me vete
me u ndejtė,gati shpergajve
me qenė cak i ngutjeve
duhet me mbetė,besnik i gjyqeve
me pasė durim qiellor
me ngranė hekur te kuq
me qenė ,i te fundit dorė
me qenė argtim per huq
argtues i sadistonjerzve
material ,i,thundershkelsve
i shtruar gjith nėn diell
lakuriq as n, tok as n, qiell
as rob me ndejt as lirė
her ,n,pranga her,,n, zingjirė,
objekt me qen per botė
me te sjell si, os, n, per rrotė
fuqitė me t ,ba me gisht
me te njitė gjithmon ndoj bisht
mos t, keshė as diell as hanė
t,mos,kesh as babė as nanė,
per vlera mos me folė
per krim me shkue ne shkollė
kshtu duan,faraont,mbi,dhe
,t,mos,keshė as kryq per fe,
as,mall,as,,gjuhė as pare.
te duan te dalun fare
te duan pa dhe e gurė
te duan pa flamurė
te duan lotin rrke
ne bes te duan me t,pre
te jesh shqiptart do t, thot
me t, lanė pa fe e zot
me ,t ,nda gjithmon me fe,
me,t,que,gjerprij,n,fole
me,lan,pa,shpresė,mbi,kry
me,t,lanė,udhkryqesh thy
nen gurė e dhe tue ,t,rrmy
te jeshė shqiptarė ne botė,
esht vshtir,si,lulja n, mot
kur bresher i bjen n, fletė
se len me qel ne jetė
te jesh shqiptarė mbi glob
rri gati veq per kob,
kur danajt t, bien dhurata
europa fjal te gjata,
te jeshė shqiptar ne fe
,s,ta,lejn diellin,me ,t,nxe
kur t,vejnė ndoj kryq ne ballė
ti djegun gur e zallė
me qen shqiptart esht vshtirė
se nuk,t,mendojn te lirė,
te vijn gjithkah gjahtarė
e, t, vrasin dijetarė
te jesh shqiptar ne, europė
te duan per mish e copė
askend s, mundesh me ngopė
as tė europs ,oreks
sllaviant te duan per seks
e bota per orgji
moralin me ta nxi
te jeshė shqiptar ,s,ke,mik
kufom ne adriatik
dhe mbytje neper det
ta vrasin,,,qdo adet
me qenė shqiptar me plis
te rrxojnė per dhe si lis
te presinn rremė,,,e degė
t' helmojnė hoje e shegė
nuk t' lshojnė me shkue n ,zhvilim
t pengojnė ne perparim
te duan pa fe ne krim
te duan me fe n' vajtim
te duan as n qiell as n tokė
me t pre shqipen n dy kokė
te duan si cilikokė
si korb si sorr a krrokė
te duan si turrec
te duan ,te gjallė pa ecė
te duan mbrapa me ngecė
te duan mos me u dalė nė' udhė
te duan,ne erė me t' hudhė
e lulet me ti tha
t# mos keshė as mik as vlla
te jeshė shqiptar mbi dhe
te mbshtjellin n' njiqind fe
qe udhė kurrė mos me gjetė
nji lis me e,nda n shum fletė
perthurė me e,lanė n' per fije
n' proceSe me e lanė n'hije
nuk duan shqiptarė me pa,
e duan,nen grek e shkja

poeti xhelal ferizi nga mitrovica
ka shkruar kengen me titull
Te jesh shqiptar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-07, 23:13   #40
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mbani Gjallė

Shkruan poeti,xhelal ferizi,nga Mitrovica


Mbani gjallė,e mbani,n,jetė
kombe fe,e shqipe t, lehtė
mbani shpresė mbani,dy sy
kah atdheu e mos me u thy
mos me u thy ne metelik
mbani shpresen si qelik
ardhmerin me e,pas si cak
mbani nder,ne shpirt e gjak
mbani n, mend hasmin mbi dhe
mbani,fort po at fole
nan shqiponja ku, u ka le
mbani hapin ne qdo shekull
mbani librin fort nen sqetull
mbani shkrim e gjuh e pendė
mbledhni dije e mbledhni mend
shtronu bashk n, per qdo kuvend
si,,per shkoll,,,e si per punė
mbjellni miser e mbjellni grunė

kahdo ne ara e n,bujqsi
paqe ,e dije n ,per shqipni
n, shokė e miq neper njerzi
e ti keni lidh me fije
fjalt e embla,e gjuh njerzije
me at gjuh si t kanarines
fort ti lidhim ,koh,t e stines
edhe shekujt kshtu t,kalojm
e shqipninė bashk te, ndertojmė
t, gjith n, flutrim permbi fole
kush ndoj kashtel e kokerrr dhe
rruge asfalete e ndertesa
hekurudha,e tjera shtresa
nderen punen,kado n ,vlim

kush ndoj grim kush ndoj zallinė
kush ndoj gurė e kshtu shqipnin
gjithkah esht e lashtė etnike
me themele e pun qelike
ta ndertojm at ilirike
gjithkah bjeshket me kordele
ah ti shpojm e me tunele
plot neone e dritė fosfati
e t na prij,po,puna e,fati
ta shpetojm kombin e nderen
e ta gzojm gjithmon pranveren
kush tue mbajt te fort bujqsinė
kush tue krehė malin e vrri,nė
kush tue hap faren n' per ara
grupe grupe tue ba gara
kush ma parė neper themele
zbulon shkenc zbulon modele
t; lidhė ylberet me kordele
mbi shqipni kah esht etnike
kah me dhe shtrihet magjike
po aty kndon po vet qetina
po aty kndon dhe e zallina
edhe majat me gurina
kendojn kang po diell e hana
aty kndojn po shqipe e zana
at y,kndojnė po gurė e zalle
mos e leni kurrė ne halle
nanė shqipnin mbajeni n besė
mos u ligni n, t,keq ,n,ndoj ves
mos e leni shqipen t, vdes
mos gaboni me ba lak
me prish gjene e,me prish gjak
se bien shkja e karadak
leht mandej turren mbi ne
me na i marr po gur e dhe
mbesim rrugve pa atdhe
mandej grek e hasem tjerė
na robrojn e na lanė , t,mjerė,
me qa qyqet n, bari e fjerė
me na kja shekujt n, per mot
na mohon i madhi zot
mend e dije mbledhni sot
se nuk shkon jeta me hile
mos lakmoni n ,dhelpra e skile
edhe n, t,kqija pun kopile
ma mir punes me u perveshė
se me ne bota me qeshė
se ma e embel esht ajo ndera
qe,lulzon si bari,e fjera
mbi shqipni kah shndrit pranvera
mbledhni trojet mbledhni punen
mbledhne ibrin mbledhne bunen
mbledhni bjeshk e fllad ne vrrije
vap e djersė e,mbledhni hije
angazhim e pun ,puntore
me at hap lidhun per dore
t,ndjekim stint n, per tokė arbnore
stinė e mote te zhvillimit
ikni t, keqes rruges t, krimit
se do t, bini n, ferrr t, pendimit
mbane fort ju kushtetuten
shqipen tuaj at sqepekrruten
kur t, dy kriht ne shkelqim t, diellit
ti perhapė kah drita e prillit
mbani zogj e kanarina
mbani mir ara e ledina
mbani lidhė damar e deje
mbani fijet n, tri degė feje
t, mos ju lidhin t, huejt me neje
kush n, dhrahmi ne rubla e franga
me ju mbajtė n,shekuj nen pranga
me ju shitė prralla n, per mote
me ju sjellė ,pa nderė reth bote
me kja toka kastriote
mos o zot mos e past shkrue
e atij jeta i mbett shkurtue
aksund zog mos past me i kndue
kush shqipni don,me e dermue
mos i kndoft as zog as shpend
as mos past kurr gzim as shend
veq me therr iu mbloft ai vend
qe shqipnisė i kurdisė plan
n, kurtha t, kqija gjith tue lanė
per me i ndal turr e,, elan
at turr t, fortė e energji
n, mosha t, reja me gjini
ku i buron edhe n, rini
dielli kurr mos dalt me i nxe
kush shqipnin don n, bes me e,pre
me i nda po gur e dhe
me perqa n, vllazen n, tri fe
thue se fe plot me larmi
s,po ka bota varg e vi
ku qdo shtet i ka tri fe
po pse kshtu jan lshue nder ne
qe tri fe vet na i kan lanė
pse na therrin diell,e hanė
ps e me ec fiset s na i lanė
fis,e farė edhe vllazri
kishė,e shkollė edhe gjami
as fabrikat n ..,per etni
pse na shndrisin me i plehurė
edhe lak na varin n, gurė
per rreth qafe pranga n, kambė
tue na e lidh token me pllambė
qohuni djem te kastriotit
edhe t, gjith mbas dites t, sotit
ku te jenė e ku kah rrini
mbi gjak tuaj aq djerrė mos shkrini
ktheni syt kah mali e vrrini
veq,,kah kombi e jo ka feja
per me ec me ide t, reja
hordhit tjera mi vraft rrfeja
qe s, pushojn ne grupe e orgji
tue na ndjell gjith elegji
kobe e, t liga e tragjedi
si ato sorra e kukuvajka
se,q' jan que kush me ato ajka
ajka krimi e shkolla t, zeza
me na i vra moshat n, per breza
tue ne sjellė do t ,liga e teza
tezė per krim tezė per grupim
tezė per klan e sabotim
gjithfar thanjesh vesh me vesh
shesin gogla e shesin lesh
tu na i ba shekujt pershesh
mosni vllazen se s; jeni fmi
me ju dhan kshtu krim me pi
ju qojn n ;kish ju qojn hagji
n,kurse t; huaja uj me pi
po ju a,e dini s e,shqipnija
esht ma e,bukur se shejtnija
e bekue e ka perendija
e ka shtrue ne mes t' ballkanit
jo per hise t' car dushanit
as per lojna,te junanit
as per rus e per sherrgji
as per t, ndyta pun orgji
mos e ndyni ket ingji
se ingji e gurė kristal
i ka fushen me gjith mal
i ka t' bukur qikė e djalė
gjith kah esht shqipni etnike
i ka eshtnat n' farė qelike
si pikturė esht me relike
esht,e gjallė ma e gjallė se bota
sot permbi i ka hypė rrota
e ka shkelė klani i mallkimit
rrjeti i keq e shkolla e krimit
ajo dnesė me buz t' pendimit
ajo,dridhet si purteka
drue se kshtu mund ti vij deka
e mos e lshoni o yje arbrore
mbane n' besė e lidhnu dore
t ,hapim pun t ,hapim llogore
te mbajmė shtetin ,e mergimtarin
t, fortė me besė ta mbajmė shqiptarin
kahdo rrin kah dielli e hana
kah rrin n, rruzull, dheu e rana
kah jan shqipe ,qe i ka nana
le ti llidhin krih e fletė
ta shpetojn te emblen jetė
e t mos mbesin djerrė e shkret
t mos e lanė atdheun me u tretė
as me u vyshkė as me u venitė
por ta bejm si yllė me dritė
mos te lejmė te huajin,djallė
me na i djegė gjith gur e zallė
as vetveten pa ndoj gzim
e, t, mos mbesin si jetim
n,pabesi,ne sherre e krim
pa ndoj cak pa ndoj progres
lidh raportet ne interes
e ku mbetet mandej knaqsija
kur n' kto pranga lidh shqipnija
n ,pranga te hiles e ,t ,interesit
n harrna t' huej e grykes t,thesit
e, te mbetet kah orgjija
n' jargė e fjalė qe i shet tradhtija
mos e lshoni djem e zana
pashė; at trup qe u bani nana
lidhni hallkat gjithkah n, besė
kah ka;shqipe n' per qdo shtresė
profesor e dijetar
msuese e msues e arsimtarė
n' per miniera e ju xehtarė
ju drejtor e ju pushtet
mir ti mbajm po komb e shtet
mir ti mbajmė po tokė e det
t i ,mbajmė gzuar e pa krim
pa servila e pa mashtrim
neper fe, t ,mos ket dallim
as n, per grupe me u grupue
e,pun t ,kqija tue shartue
mos me u knaq zemra me gjak
lidh tu ndejt ne pranga e lak
mos me pas ku pushon syni
me u lidh fjalt per heshtje e dryni
me u trishtue ky dhe i yni
mos me pasė bes ku me mbshtetė
as gezim per te ardhme n ,jetė
as me nisė cak as vullnet
veq me nisė do hile t ,kqija
shtrejtė me u ble me lek tradhtija
asnji vlerė mos me pas dija
mos me pas as ndera vlerė
as cicrrim neper pranverė
pa e ndje kush zogun e mjerė
veq tu i ndje do shtriga n, lara
qe lan, djerrė po fusha e ara
qe jan djaj kah fisi e fara
veq me i ndjekė t, liga do kthina
labirintet ,kah latina
grek e shkja qe i bani shkina
qe na i shesin me shum kthesa
tue na lidhė n' per interesa
tue na nxitė neper ngatrresa
tue na i shndrru ne djaj e derra
djem,t ;;;e vashat qyqe n, therra
tue na i mbjellė kobet n' per serra
dofar serrash mbshtjell ne mjegull
me na qa qdo gur e tjegull
mbrehne penden o pashė at zotin
ne ag; t, stine ,s ,t ndjekim motin
kah me erė e ogur te mbarė
t ,niset drita nder shqiptarė
n, dheun,e lashtė e kah etika
sod ti nisimi djem,e qika
e ti nisim neper ligje
aktet t ,pastra nder valigje
shkresat t, mira e jo vrastare
jo me u ble t, ligat me,pare
jo me u mbshtjell n, myqe barbare
jo me u mbshtjell ne myk, t' tinzrisė
me u lustrue me msim t' tardhtisė
t ,hasmit t; huej,e, t, trinitrisė
por te nisim nji shkollė t ,re
se kan lshue shum djajt mbi ne
n, rritė shqiptart per t' gjallė me i pre
me ua msue fjaltė e demonit
me ua humb gjakun,t' zakonit
me ua humb traditen ,t,parve
me i,msue n' gjuh e ves t ,tardhtarve
n,t,liga lojna e kod t'barbarve

me ua psish mishin me asht
me ua prish erzin,e lashtė
me u a prish po gur e dhe
me u prish urat n' tri fe
me u prishė qerdhe e fole
me ua prish detin kaltrinė
me ua prish po mot e stinė
me ua prish zana e currila
me ju prish zogza e bilbila
me ju prish po karajfila
t' mos ket hana ku me u mbshtetė
t ;mos ket besa ku ban jetė
veq e liga per, me mbetė
mos me pasė ku mbshtetet fjala
me ik peshk e,me,i k, njala
diell,as yj mos me que t ,fala
mos me ardh rrezja n' shqipni
mos me lshue ylbert me pi
mos me kndue zogu ne etni
me ik fllanz me ik lejleku
me mbet krimi e hilja,e leku
me mbet shuli e me mbet veku
qe i trullosin shekujt n, kokė
me mbet dheu pa miq e shokė
n, korba t, zi,e n ,cilikokė
n' trupa t ,mykun,e n,ndrsyshk, e,hekur
ftoft me mbet shqipnija e vdekur
mos me pas ku mbshtetet gurra
mos me mbet kund gra as burra
qe e mbajnė fjalen sikur ari
zot mbi dhe me mbet pronari
GREK PADRONI A GOSPODARI
n; lot me mbet SHQIP gjynahqari
me mbet skilja gjithmon n fron
e me mbet mshira pa fron
me mbet djalli faraon
me mbet grryesi krajl mbi dhe
uri e gjarpri me shkrue fe
me ec fjala nder shkerbe
me ec fjala e lame n' gjak
me shkue i drejti gjith pa hak
me ju lidh kambet me lak
gjithmon shqipes me dy krena
me ra posht kala e bedena
lart gjithmonė me pas legena
jo o diell pash hisen tande
mos e the shqipnin si krande
sa t' ket gjak e shpatė t, flakrimit
mos e le nder lojna t krimit
edhe n' lojt pafund t ;aktrimit
ma mirė shpirtin merrja n,dhe
se kshtu n,turp, me e lan nder fe
rrugt e shpresa gjithkah pre
mos ia thaj uj,e zallina
mos ia thaj ara e qetina
mos i a,thaj kto kanarina
mos i thaj motet pa punė
mos ma lidh ne krim e dhunė
mos ma vesh si,djallin n zhgunė
mos ma vesh me tesha t; kqija
ma vesh n dritė qe e lshon yllsija
ma vesh n ,kode e kah zakona
siq i pat ,nder fise ,tona
siq ka qenė kur esht mbjell ylli
kur ai zot lshoj druj n, fletė pylli
kur ai zot krijoj at dhe
siq ka qenė,e para n, fe
per kah erzi,e kah besa
mos ma le n, per interesa
plaqk per gjaqe e per ngatrresa
mos ma le si plaqk nder derra
vaj per qyqe qe kjajn n ,therra
aman shqype n' krih te lehta
dilni sot me dije t' mbrehta
lidhni caqet t' straegjis
me i ba ball shkolles t ,tradhdtis
me nji cak te menqurisė
se kuptimin po e,humb jeta
kan me,mbet viset,e shkreta
strehė e gurė kan me mbet n' driza
kan me kja flet e murriza
kan me,mbet shtresat me hi
kan me ik me ra n; orgji
n' grupe t'kqija kodoshgji
kush ma heret per litari
tue terheq ket farė shqiptari
kush tue joshė per kah dollari
e kah paret e,tjera t' kqija
jo kah puna e kah dija
qe per etje e i ka shqipnija
mos e lshoni,mos e lshoni
fort me besė,damart shtrengoni
t' gjith me lapsa e fletore
kush ne dije ato shkollore
kush ne punė neper llogore
kush ti rrin hasmit ne pritė
kush prodhim ma shum tue rritė
kush tue ndejt me pushk n' kufi
kush tue mbjell po varg e;vi
prona e toka n' per etni
e, kur t' mbesim ne at fe
djersa jonė ma s ka me u ble
me u shit n' ujq me u shit n' shkerbe
me shit gjak thue s e esht ujė
as me u shit nder thunder t' huej

Poeti LIRIKO EPIK xhelal ferizi e ka te vazhduar ne vargje
ket punim neper pjes tjera por#
vetem ket pjesė e ka per publikun.
poeti nga Mitrovica pershendet lexuesit
dhe ju uron gjith t e mirat ne nji shqipni
etnike te bashkuar dhe te pamvarur
pa krime e,korrupsion pa urdhra te huaj,
pa varfri ,
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-07, 23:48   #41
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

TI DRENICė JE DJEP ME ZANA

SHKRUAN XHELAL FERIZI
Nga Mitrovica

Ti drenicė je djep me zana
ti gjithmonė ke lindė azgana
plumbat tu kan ndezė martinen
t 'kan jehue krismat luginen
ta ka ndje zanin malsija
mali e kodra bjeshka e vrrija
kang per ty ka kndue shqipnija
ti je e kuqe e la me gjak
pre me shkja e karadak
n 'luftė me turq e me bullgar
me asqer e me gjandar
ti gjithmonė si legjendare
e ke mbajtė trimrinė shqiptare
ke mbajtė besen neper kulla
t' kan ra topat n' gurė e tulla
t' esht ndje pushka n' per frengjija
n' tel t ka kndue gjithmon sharkija
gjaku yt ty t' ka ba t kuqe
si ajo fleta n' lul burbuqe
zemren t' bardh ma ke si bora
malet t' bukura si kurora
fushat tua si gjerdani
hije t' ka ty gjamadani
edhe tirqit me gajtana
edhe shndritjen kur t' lshon hana
ti drenic je shkrep me shkrep
pushk e motit qe lind n' djep
ti m' ke rritė gjithmon trimnesha
n' fije t' holla t' hjeshon veshja
me at plis qe t' rrin n' lul t' ballit
t' zjarrta i ke kokrrat e zallit
edhe dheun gjithkah n' qdo pllambė
s' ka armik qe t' mban nen kambė
se tij si nji vullkane
shqip ma flet po at gjuh nane
ti drenic je yll qiellore
nder e lashtė e der,s arbnore
t' hjeshon mali me ato ara
gjith n' kushtrim ke dal ma e para
pushka jote n shkrepa t' lisit
ka dridh mosk e kull t' parisit
ka jehue ne vashington
n' beligrad deri n' london
kshtu nder breza gjith prej t' parit
deri sot ne fis t' jasharit
qe t' esht ndje globit mbi dhe
kah ka kombe fise e fe

TITULLI I KENGES
TI DRENIC JE DJEP ME ZANA
SHKRUAR NGA AUTORI XHELAL FERIZI
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 00:22   #42
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sot Shqypnija, n'dor tė huej
Xhelal Ferizi nga Mitrovica


Sot Shqipnija n'dor te huej
n'urdher t djallit, n'vjet e muej
si i thot hasmi duhet t'shkruaj
si i thonė djajt e kontinentit
vepron urdhri i parlamentit
si t ia shkruajn at kushtetut
e n dy sy ta bejn te butė
mbshtjell,n,europ ta lejn me i skutė
varun n kurth varun n qengel
n uj e dhe t mos ket kah t, del
lidhur n pranga lidhur ,n,tel
n,zingjir hallke tue ndersye
ndoj pun krimi kund me krye
besė tradit per t gjall me thye
shqipni nana se q, esht vyshkė
gjaku e loti iu kan ndryshkė
iu ka thye kombtarisht tehu
e kan hudh me ftyr per plehu
e qnjerzue i kan ato zana
e kan gjvesh,shartue n, satana
i kan dhan hile me pi
n ,kurs e, n, shkoll,tue que n, tinzri
e kan msue ne punė t ,venusit
tu i ngul thika si kaktusit
me ia pi ata pak gjak
mandej zvarr me terheq n, lak
deri n, serbi e, n, karadak
me e ba gati n velikdan
n ,kryq e n ,fe,,e,n,karavan
e po i shesin maskarada
defilime edhe parada
para botes me do valle
se q,po i krymbin gur e zalle
teu mashtrue me shtojzovalle
me do pluhur hjedh ne sy
gjuh , e kod tu i mbyll me dry
gur e dhe perbrapsht tu i kthy
tu i ushtrue kuaj t, trojes
tu i vu fre,ah gjuhes t gojes
tue mbajt peng me qiqrra t, lojes
qoe per uj e qoe per lesh
kthe pa pi ,si dele e desh
tue qeth ,n bjeshk e tue qeth n, vrri
tue e qeth n ,vasha ,n per orgji
tu i shtru bankat n ,per kamata
me u ba qyqe afatgjata
kush nen streh kush nen ogjak
me na mbajt , si robin n, lak
me na lye me mod ,skllavrije
me na i msue do loj tinzrije
n ligj me ,e shndrrue,ndoj kult kurvnije
edhe thesin shpue n dhurata
me dhan ,myk me marr flokgjata
prift na bien me dhan urata
shihni i her po kto pazare
se q, na gjuejn me fjal barbare
kush,ma i parė vjen ne ajr e rrota
zi e ma keq per,ne flet bota
na quajn t kuq e na quajn t verdh
por n vend ton ,po vijn me u derdh
her me jarg her sperm gjahtari
tue lshue n dor nga i rrot dollari
vjen hafija e vjen tradhtari
dikush euro e kush ndoj trik
kush ndoj jarg a metelik
na blejn gra e na blejn qikė
djaj e krim na sjellin n voter
e na ndajn me nan e moter
me u mbyt rruges n kalim t detit
mish per qen ,e bishė t, shkorretit
per qakaj, e nipa t mbretit
nipa t krajlave , e sternipa
qe na i than po bimė e pipa
qe na lan n gremin,e zgripa
n zgrip te shekullit n per rremuj
gjak e mish tu na i ba uj
vra ne shpres godit ne zemer
kush tue dal me e ndrrue ndoj emer
per me u ba po grek a shkja
kush si hogj me ba dua
qallm e xhybe,blejn hua
tue shit token per pak fe
grindje t hueja gjith tue ble
kshtu sot shkolla e krim,t importit
ligj kanu ka ardh prej t fortit
qe te rrah e s t len me kja
n fajde pare t jep hua
per me t nxit po vllaun me vlla
per me shit e per me ble
per pak pare zogz n fole
zogz me mish te mitur qikė
tue marr leht me politik
hiq pa u ndje rrshitshem si njalė
n perde t kuqe jasht me dalė
ku nder dritat,e neonit
shartojn kembt me djaj t, demonit
kund me zhgjyra e lkur me lara
t, zi e t, bardh kush tu del para
sot shqypnis i ka humb fara
i ka humb po fisi e ndera
shum jan que fjala e potera
per do ligje e ide t mjera
qe nder ne jan praktikue
si mish dhije n ligj shartue
me na ndjek nga djalli i kuq
shpi publike e lan germuq
n, mes t, ballkanit n, kryq trazue
kush ma par tue kalirue
tue shkumbue shqipnin n per buzė
kush tue djeg kush tue ba shpuzė
kush tue gjue me ndoj akuzė
e rrethue e kan me viza
mbush jan knetat miska e miza
buk dikush tue marr n, tollana
dukush n, taka e, n, nallana
tue ndrru blers tue ndrrrue sulltana
n taka t larta , e lakuriqe
tue msue grat me lan dobiqe
her me thi e her me derra
tu i shit rrugve n shpija e therra
kush tu i nis po kah sketerra
njimend ardh ka perspektiva
dikush flet per tratativa
qe s din populli se qka jan
ndoshta ble jan kund,n, junan
a nder rus a nder talian
ndoshta ,shtrejt gjuhsija ble
nder franqez kund a nder shkje
digju digju moj shqipni
shum katran t kan dhan me pi
ujk,e dhelper e ari
kush tue t shkel me kamb e,shput
kush tue t shkel me i fjal te but
t kan rrxue shqipen sqepekrrut
si ndoj pul lagur t ka ra
nder e erz kur ty t kan vra
tue ti shit vashat nen shkja
tu u zhgjyrue per pare t liga
si kjen zana me u ba shtriga
t, kan kthye shtetin me dy biga
t, kan mbush smundje e feregje
e, t kan fshi prej harte e megje
veq me kja si mozaik
tue t,rrah shpinen kush si mik
kush t ngermohet si armik
jo s, shkelqen kund puna jote
t ,kan lidh ,shtetin n, bark t nji rrote
n bark te kalit n bisht t europes
per me mbet ti gazi i botes
me besue n, miqsi t ,miopes
njimij kulte ti kan thurė
por n, per kamb t ,lan me iqkur
t kan mbjell hile n dhe e gurė
sot ty era s t vjen shqipni
faqen dheut po ja ke nxi
ke qit vasha njiqindmij
nen talian nen grek e shkja
dikush n, qef kush n, dhun tue ra
tash s po t njihet vllau me vlla
s po njeh babė kush s po njeh nanė
zot as fe dinė as imanė
punve t kqija sHum jan dhanė
kush me vrap ka ra n, rrospija
kush tue marr tok;e tapija
n fron ka hyp ,po,pabesija,
ka hyp parja mbi minare
ka hyp shundi n gJuh shqiptare
edhe kiqi,n vler shqiptare
ka hyp bloza edhe;e zeza
per;me t, krymb nder fmi e breza
t, ka mblue perdja n, tyle t, zeza
t, ka ra themra ,kah padroni
t, ka mbet kryet po kah demoni
ti qe pate djem drangoni
edhe vasha zana rrfe
qe me gjak jan mblue si rrke
e, per t, gjall s, jan shit mbi dhe
sot po t, kjan shqipni qdo varg
za; i zi t; ka shkue shum larg
t, kan ra kobet t, korrupcionit
je shit keq urdhrit;t padronit
nuk t ka mbet kund djal drangonit
nuk t ka mbet kund qik me shpres
nuk t ka mbet kund fjal as besė
t, kan lidh n, mafje e ,n, interes
prapa djallit n, bisht,t langonit
t, kan qel kurse e shkoll t, demonit
flLiq ti kan gurrat e kronit
ti kan ndy gjithkund,hambaret
ti kan ndy me pshtym ujvaret
ti kan vjedh motet me t bjerr
ara e fuusha;me t ,lan djerr
me ta mblue bujqsin me therr
n, qdo dhjet vjet me t ;la me gjak
tue t ,lshue shkja grek karadak
me t, humb rruga n, qorr sokak
e ata gjith;tue t,ardh per mik
n, mask t, mormonit;me judik
qifligar e pasanik
n kushtetut me t sjell ndoj t re
me t msue vllaun me vlla me u pre
,n der kopil tue;t lan ndoj kod
kund shqiptar mos me lan rod
siq kan ba me ba dhe sod
tue terheq n, do maskralliqe
jo n ,prodhim po n, pun dobiqe
me do punė me u marrė kalbsiqe
tue ushtrue si me ba be
n ,nan e baB n gur e dhe
tue msu rrejshem;njerz me pre
tu indjet gati shqipnis n pronė
me u qthur kod e komb i jonė
e n zhvilim t jet sa ma i vonė
deri sa para at ec kjo jet
ne ne hark me mbete n zhgjet
si kalorsit n per mesjet
mos me pas kund ndoj pelhur
as me gdhend ndoj dru a gur
mos me dit me ndertue mur
as ndoj shpi fabrik prodhimi
veq ndoj drog ndoj vrasje krimi
me vdek shqipja n buz pendimi
me ra shakull kund pa shpres
vyshk pa ligj pa hstet e besė
anarki hajni e ves
zi e ma zi e tu u shartue
guaja burr burri grue
rrac gjini tue dasht me ndrrue
per moral pa pas kund uj
sa per sy pak turp kopuj
as ndoj lang n bebza t qerpikut
veq at qef tu i ba armikut
vraju therru n ,pront qiflikut
mprehe thiken mprehe intrigen
prodho t zez e prodho t ligen
e jo buken neper ara
as bujqsi me u hjedh kund fara
as me u ndje kund rrotė traktori
veq ndoj krism a arm mizori
a ndok urdher vizitori
vizitori qe sjell plan
sa ma ligsht shqipninme lanė
dilni shkrepae vullkane
bjer o dhe prej diell e hane
bjer o flak bjer o tsunam
bjer o shi me gur katran
bjer o zift i val ,tigan
ne at toikan i madh sa qielli
edhe ndoj cop le t bjen üprej dielli
mbi kto gojakrokodilli
mbi kta trupa zvarranik
bjer mbi hasem e,munafik
qe kan ba shqipnin qiflik
bjeri andartit e qetnikut
bjer kolhozit e,muzhikut
nipave t tyre n teh t qelikut
qe pasardhs kan lan per fe
s po lan kryq pa mbjell mbi dhe
as intrig pa lshue si rrke
shum shqiptar kan shit e ble
kfor e unmik e kush per veti
po na kjaj po toka edeti
po kjan fusha e bereqeti
ara e vrrije lugje e prroje
tue ndigjue intriga goje
tue lan token n shkrumb e ploje
anarkin tu zgjith n iqkur
bjer n varfri ukush perthur
kush n litar po vare fur
per pak buk q e s ,ka per fmi
per pak kulm e pak ,fergni
per t fergue ndoj kokerr ve
kore buke kund me i vre
mbet me fmi e grue te re
veqtue ndje qyqe n qati
tu mat vehten me mot t zi
a me ra ndoj kund n, orgji
per pak buk nemot te re
kambt terthuer kryqas me i pre
tue shit qik e grue e re
a me e dhan jeten n litar
me lan fmi e fis e far
n ,mshir te rruges n, n, derkombtar
n mshir t shqiptarve te pushtetit
n ,mshir t, hajnis e n, mshir t, miletit
veq pse shteg kund si gjet veteit
s e s pat shtet as s pat brengtar
ligj as fe as pushtetar
as ,shpirtmir as,kund mshirtar
qe i qel magjen per miell
he mos lshoft driten ai diell
mbi ata hajna mbi ato bisha
qee rijn gra n shishe e kamisha
e nuk shohin,n ftyr t shqipnis
si e ka mblue ploja evarfris
s spo ka nana qk i jep fmis
e spo sheh kurr biznesmeni
lart ka hyp gjithfar legeni
llume zhgjyr perthur refreni
me do fjal qe msue i ka skut
tu ia dhan,ndoj zogz te butė
ndoj hafije a ndoj rrogtari
ndojpadroni a nderkombtari
per me e luejt ndoj rrol zagari
per me marr do pare t zeza
per me prish po komb e breza
ah litar e kush ndertese
tue ra posht si ndoj pik vese
la me lot me kok qatije
tue ra djal e qik shqipnije
rrxue zhgenjimi e prej varfrije
e ata kod tue shit ne leter
n paralament i ri e i vjeter
tue vallzue shtriga e lugeter
tue u shkumbzue n shampanj franqezit
tue ra n shtrat te lkurazezit
ndoj hamshore ndez epshnije
ndez ne gji e posht kerthije
tu i shartue lkurat larmije
tue udhheq ndoj post t sulltanit
tue ra n jarg t ndoj t paksitanit
n n doj ushtar kund te junanit
tue vjedh fondin dispoziten
me mall t huej tue mbajt suiten
at suit me plot hamshor
pa e pas dert se ja ba horė
s kan lan vend mbi dheun arbnor
as mbi dhe e as nen dhe
kush tuvjedh kush n bes tue pre
pa u brengos per komb e fe
tu i marr doren n temena
banlkes postes e kek ku ka
tue vjedh va tue vjedh pa va
pa pas ndjenj per fmi t deshmorit
veq tue ndejt npreher t hamshorit
edhe hamshort tjer pjell mizore
far e lkur t rrcaes arbnore
tue shkue rrshnas kamba edore
rrshqit n pelhur shtrengue per gji
tue ndrrue epshet n per orgji
kush n ndoj t vedh kush n ndoj gaxhi
pa i shkue mendja per qati
qe i pikon kund ,bor a shi
ndoj mjerani ne at shqipni
pa i dhan mshir as dor as buk
veq tue vjedh me samauk
kush vret n plumb kush vraj n pambuk
nxini pritat mso sherr djalli
n gjak e lot ra dheu ezalli
ra perdhe shqipnija n halli
s po gjen rrug as s po gjen shteg
shpirti i lasht ne trup po idjeg
po i kjan zogu nbli e shegė
po i kjan qyqja deg me deg
prej kti t tharmi zu me thnija
qe ia puell mbi pleh tradhtija
shum e gjak prish n fise tmija
shum me i prish ka nis lakmija
shum po prejn besen me pare
shum po vjedhinashiqare
mbledh haraqet taksidare
mbledhin pikat t telekomit
mbledhin taksat te aerodromit
hypjan bina t hipodromit
jan lartsue tue rrejt tue vjedh
kush ndoj t lig tue,msu,tue mbledh
kush ma shum shtetin tue tredh
edhe popullin tue lan n vner
tue tha stin tue tha pranver
kot tue que fjal e poter
dogma shit e blej djallzi
silu n fro sillu n skemli
ha ndoj pjeshk a zerdeli
mertyp keq at qmqakizin
blej n serbi kryp eorizin
myk aorra e pleshta kcye
n per ushqim po fund e krye
pae pas dert sena kan fye
kan dhunue po nan emoter
kan shkretue po truell e voter
kan prish ne erz vasha perrija
ka mbet shkret kulmi e qatija
kan nxjer sy n per fise t mija
kan vjell vashat prej dhunimi
derdh esht shkjau shoven prej krimi
ka prish shqipen n gjak virgjnimi
e ti del e flet n kufi
blen artikuj blen raki
blen bylmet e harna t zi
ato tesha prej tekstili
qe me sherr ti shet kopili
ti shet mir eme zgerdheshje
ty prap shkaj po t ban me veshje
he ti me ujq u pafsh n perleshje
qe armikut ia merr mallin
qe e luen vnerit gur e zallin
qe dridh fijet te ksaj toke
qe dridh shpirt te qdo nanlokje
toka jone paska pas morra
shum uritha shqartha e horra
me i pastrue esht dasht martina
o me i fal nder shkje e shkina
paq me mbet toka e ledina
me mbet paster dardanija
tok e dhe kahka shqipnija

Keto vargje te kesaj kenge epike shqiptare i ka shkruar poeti i persekutuar shqiptar xhelal ferizi nga Mitrovica KOSOVA
xhelal ferizi shkruan vargje liriko epike dhe
si po e shihni qdo kush qe ka ndonji histori ose deshir me qit nji ngjarje
ose ndonji te aferm ose ndonji deshmor ose diqka interesant qe lidhet me nji
diqka ndodhi drejtojuni poetit ne email trgeojeni ngjarjen dhe poeti xhelal ferizi
ju shkruan si liber qdo lloj historije, te vlefshme

Kontakti me xhelal ferizin poeti nga diaspora qe jeton ne gjermani ka ket email.
--------------------------------------------------------------------------------
[email protected]

dini ndonje ngjarje mirė dergojani poetit lirik,do te mbeteni te kenaqur besojm,pastaj nga intepretimi ne vargje,xhelal ferizi e njeh ket art ne vargje qysh nga rinija,besoni mos ngurroni shiheni
tregoni ngjarjen ne holsi anonim nes doni
ne imeil .
treguesi i ngjarjes mbetet anonim sipas deshires se personit qe nuk don me i dal emri ne opinion
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 10:04   #43
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

E kam pi

Ekam pi njiher detin n# dolli
pastaj ne lot e derdha
oh jeta ime

xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 10:07   #44
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kush e vrau mjegullen

as loti as dielli as gjahtari nuk e,vrau, mjegulllen
mjegullen e vrau,
mjegullen e vret,vargu,me dritė

xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 10:20   #45
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nje kengė
shkruan xhelal ferizi
nje keng mud te kendohet,
nes e bekimin e ka,
nga bukurija
nese dhimbjen e,ka nga elegjijja
nese ,,lmon,shpirtin,qe,e,kan,njerzija
nese,flladin ,leht e rrrymon
nese si bilbili ligjeron
nje keng,mud te kendohet
nese ,prilli kur bleron
at kenge e bekon
nese ajo kenge
mallin,perqon
nje keng,mund te kendohet nes eesht e pasur si det
nese esht kualitet
nese ,e duan gurė e dhe
nese,diellin,e bėn me nxe
nje keng,mund te kendohet,nese esht e dlirtė
nese,flet me shpirtė
nese ,verrtet kendon
nese ylberie lavdron
nje keng mund te kendohet,me art
nese zjjarrin e zjarrt
e flakron
me tingullin e art
nje keng mud te kendohet nese,currilin
e vibron,nese ,fletene sheges,ne aromė e shpon
nje kengė mund te kendohet,nese ,
boren ma bardh e bardhson
nes e fleten, e luleve,e ne faqe, e,lmon
nese ,fletet ,ne ahije i gezon
nese rrenjet,kombare,i kultivon

nje keng mund te kendohet e shkruar nga xhelal ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:50.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.