Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-03-07, 22:39   #121
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,568
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Fjala ne gurė


shkruan xhelal ferizi

ma kishin mbyllė nji kohė fjalene gurė
e vrapova per ta lirurar ne shpetim
nper shekuj pastaj mu be gur mbi gurė
fjala e ime me lot
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 10-03-07, 22:42   #122
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,568
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sikur te kisha shkollen

xhelal ferizi

sikur te kisha shkolen e krejt fjalve
edhe atyre q enuk jan shkruar
edhe shprehjet e menqurive mendje valve
sa shum shprehimisht do te ksihsa ndriquar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 22:58   #123
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,568
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sikur ta kisha syrin magjik

xhelal ferizi

ah sikur ta kisha syrin magjik
qe thellė shkon ne zbulime
ne at sy ta kisha vetem nji pikė
faktshekull per inqizime


faktshekulli im ne ekran te bindjes
do te kishte nxjerrė para skene
at shkak te thellė motiv te tradhti lindures
at rrenj at dyshim soj gangrene

e duke mos pasur fakt e mendova
nje sy te tillė magjik
mbasi njiqnd shekuj me hamndje i shpova
sa i keq qenka maskimi o mik

kamera magjiksyri ne maje te hollė
do ta nxjerrte me te vulosuren fjalė
pastaj te gjith shembujt do te merrnin shkollė
qe ne bukuri djallzore besen mos me e falė

por ah kamera sy magjike nuk ka
prandaj e brejtura pa fakt
s po len as gurė as dru damarė pa tha
se mashtrimi po ec me takt

do ti ftoja zbuluesit qiellorė ekspertdritė
qe ne njeriun ket sy magjik
ta lansojn n per qdo skute qe ta njohin mirė
se mashtrimi po behet tragjik

shkruar nga xhelal ferizi mitrovica
mergimtari
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 00:12   #124
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,568
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

shqipni etnike

Si nje komb,e si nje shtet,
t,msyjm,si shqipet,shkrep,me,shkrep,
me ata krih,me at flutrim
gjith,sa,jan,te kombit tim,
t,gjith,me,librin,n,dor,shtrengue,
me tri,fe,me bes tue vlue,
mir me u mbajt,n kish e gjami,
n,shkoll,,e,shtet e qytetni,
gjith,kah,shqip,i,thon,etni,
,t,gjith,kah,rrjedh,gjaku,i,shqiptarit,
kuq,kah,ec,n,per,rrug,t,damarit,
gjithkah botes,me,lidh,deje,
pa,dallim,krahine e feje,
me msy ,shekujt,n,t,fisme,pun,
ndryshk e turp,n,dridhje,me,i,shkund
njollat,t,hasmit,qe,,na.,i,vun
mbani gur,hapin,qelik,
mos,u,theni,n,metelik.
mos,u,prekni,n,per,themele,
me i shpue zemrat si tunele,
me do pun qe ,s,jan per ne,
me krahin,ndasi e fe,
me shti myk,qe shkon tue bre
mbane qafen me dy koka
mbani bashk po vrrrije e boka
shqip,le,t,flet,po,dheu,e,toka,
toka,juaj,me,gjuh,amtare,
mbani,bashk nji abetare
jo,me,,ndarje me dal fare,
por qdo kush me nga ,i,det,n,gji,
t,mbjell,safire,t,mbjell,ingji,
mos u bani fajdegji,
taksidar e mjelsa t, kqi
per me mjel t kqijat mbi dhe
me pi lot,si shiu,me ,rrke,
me mosdije,cekt,me,,u,zblue,
zjarr i huej me ju pervlue
lidhnu bashk,,me i gjuh te nanes,
n,shpres,te diellit,n,shpres,te hanes,
edhe n,pend,mbshtetne ,lirin,
cak,e ,e,msymje e strategjin,
mbane hasmin,ne shenjester,
sot ,e,n,shekuj,,qe,vijn,neser
lidhnu,bashk,me,i,plan,te,holl,
mendjen lidh ta keni n, shkoll,
si ai pipi lidh n, per moll,
kangen gzue,ne,gji,e,n,vlim,
edhe kultur,e vler e shkrim
mbani,caqet ,me gjak trim,
edhe n ,flakrim,gjuhen t shqiptarit,
si ajo hana n,damar te arit,
at tradit,e bes,prej,t,parit,
t ,gjitha stinet n,bukuri,
si ai yll,kur t nis ,me pri,
ne ag drite,n,qielll,me shkri
ashtu shkrini,e shndritni n ball,
e ti ruani dhe e zall,
gur ,humus edhe argjil
bari,e fjer e karajfil
edhe krom kristal,selen,
slicium acetilen,
gur kalaje e qdo beden
edhe themelet,mos,me u pre,
bashk me ndejt shqipja mbi dhe
lidhne gjakun,me shum drita
t,mos,i,ndalet,,shqipnis,rrita,
se,armiqt,na,rrijn,n,per,prita,
mbani festa gjithkombtare
mbani fe e gjuh shqiptare,
mbani kokrra e zallina
shqip,n,per, shekuj,n,mot,e,,stina,
gjith,kah,rrin rodi,i,shqiptarit,
rrini flak,si,,ngjyra e zjarrit,
mbajeni gjall ju mergimtarin
le ta dij ku e pat t, parin,
mos ja shkelni shpres ,,e,be
qi ka lang peng per atdhe
entuziazmin,optimizmin
edhe endrrat me i pre,
me i kput,hapin permbi dhe
mbajeni kodin erz e din
kush ka kryq,kush ka gjamin,
t,gjith nji nan e kan shqipnin,
t,gjith i lindi i, gjeraqin,
si me ,gjuh,te lasht pre goje
si n, fole qe ran nder troje
t gjith shqiptart jan nji brum dieli
jan nje shqipe,n maje qielli
s a,per fise e,,sa per fe,
kurr,ne gjene s,na,kan bre,
se qelizat me nji gjak,
lidh na i ka etnija plak
na ka lidh zjarri me i flak,
me nji ahst,qe man,nji mish
me nji gjuh por si fildish
por si ari,e platina
si kristali,e,rrezatina
prandaj bashk ti mbajm kto drita
e mo bjerni n kurtha e prita
hapin,n shekuj,e,dor,me,dor,
jem ilir e jem arbnor
nuk jem akul e nuk jem bor
por se jem nji fis si zhari
me ata gjak qe na e la i pari
jem nji komb nji shpirt,nji fjal,
bashk ekem detin me val
pse armiqt duen me na e ndal,
mos e ndalni shipe,rrfe
mbani bashk,po bes e fe,
mbani guret lidh ne atdhe,
mnai bash ato zallina
gurra e kroje e kanarina
mbani bashk ato kullue
,sa,te jen motet,tue vetue
sa t jen stint qiellit tue shkue
deri sa te enden,yj e dhe
mbani bashk,kombin me fe,
tue lulzue gjith shpres te re,
mos u lshoni n, pun te kota
kah ju vijn armiqt me rota
me ato plane qe u sjell bota
se ato po kan skadue
moda t vjetra,qe,jan shue,
veq me i ngjall don ajo ujkina
ujq,e bisha ,e do kalbsina
e do djaj qe jan me brina
qe ju njomon me uj ferrri
qe ju sjellin,kobe tmerri
qe ju nxisin,me loj derri
me ju lan pa mende e dhe
me ju nda n krahin e fe
lir,tradhtar gjithmon me ble
mos e lsho he shqipe e gjall,
se i ke te embla dhe e zall
se ke ,t,lasht ,djep e tabanin
se i ke t fort pushke taganin
se n shtat qeij ti e ke zanin
e ke pamjen plot hjeshi,

e ke gjuhen me etni,
t lasht ma t lashten nder njerzi
mos e lsho priten per t gjall,
se i kjan trojet n lot e mall,
pse kan dal shum djaj tue pall,
kush me jarg e kush me fe
sillen rrotull si shkerbe
rrejshem dinittue t ba be
edhe de tjera me kryqe
dojn mbi dhe me t, lan si qyqe
mbaje shkollen ti mendtare
gjuh e e shtet etni shqiptare.


xhelal ferizi
ka shkruar vargjet me titull
shqipni etnike
xhelal ferizi krijus vargjesh epiko,li nga MITROVICA
PERSHENDET LEXUESITVėrejtje: (0%)
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 01:09   #125
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,568
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pavarsi

xhelal ferizi

kur te marrim pavarsinė
e,t, lulzojm me vul,drejtsinė
kur te ,shkrijm diellin me erė
do ta shkruajm nji ligj me vlerė
qdo shqiptar me e pas nji kod
me pas vlim ,n ket shekull sod
edhe ne shekuj ah qe vijnė
dije e punen mir ta shkrijnė
e me i laps , e kush me shpirt
me i qellim t ,jet ,sa ma,i dlirt,
ta udhheqim,n,drit ket shtet
ti mbajm n, gji zallina e det
ti bashkojm zemrat me gjak
e ti vejm t, keqes kapak
te ecim bashk ,me hap t, lirisė
t,fort tia mbajm nderen shqipnisė
hapur ,te,ecim,me drtit t, ballit
ti gzojm dhe e kokrra t zallit
bash t bejm po ball qdo hallit
e te mos lejm ndoj gure as burrė
me kja n lot ,si e kthjellta gurrė
me iu djeg zemra si furrė
prej vetmis a prej varfrije
me ec shteti si i ka hije
jo me ,moh e ,udh tradhtije
por si i ka hije fisnisė
n rreze t diellit e n bes,t,mirsisė
kush ma mir do ta ket nisė
kush ma i mir tue pri ma i pari
e mbas tij,qdo zog shqipatri
ti gzojm vrrije e fusha bari
ta gzojm token n mote t motit
brez pas brezi me ndihm t zotit
se jem nipa t kastriotit
se veq paster n a ka hije
me pas rregull qytetnije
me pas fam e nder shqipnija
me pas drit me rrezatue
larg shqipnija me rrezue
me ken zonj nde r,kombe t, lira
ne drit t diellit drit ma e mira
se nuk,esht veq pamvarsija
por esht ligji ,e fisnikrija
edhe e drejta, e qytetarit
me u nderue si vlera e arit
ardhmeri per djem e qika
n,kod e norm me ndejt etika
kshtu ather gzohet ai diell
ehdhe i shkruemi e i,kaltri qiell
edhe i shndritshmi,i nxehti prill
edhe toka qesh me dhe
kur nuk ka korrupt nder ne
por drejtsija n shtet t kullimit
mos me u ble kah shkolla e krimit
mos me u thye n korrupt t pelimit
por me ec si vllau me vlla
ti mbajn n vrojtje grek e shkja
se pergjon hasmi n, qdo va
pergjon rusi e ukraini
si qkaj kah lugu e vrrini
blen ndoj vash a blen ndoj djal
mandej nis kendej me dal
shqiponis rriten me ja ndal
hjedhi sy gjith kah kufiri
vend le t nxen sokol ma i miri
n siguri kah karaolla
me nishana qe ei jep shkolla
edhe nder qe i jep ai dhe
me mbajt bes e mos me pre,
as kund ligjin mos me bre
mir me i ndjet atdhut si roje
me fol ambel at gjuh goje
me i shkua mendja n lugje e prroje
sa jan kput kafka t, shqipnis
sa shum gjam i ka shkue fmis
britma n vesh te perendis
qdo shqiptar ta lidh ne gjak
ket kujtes si vul n kapak
t kujtoj shkja e karadak
le t kujtoj perjet tivarin
lum e shkoder e gostivarin
dhunen t zez permbi janinė
gjak e lot qe ran n prishtinė
mbi drenicė e,dukagjin
edhe masakrat ,n tok dardane
pika t gjakut,e vaj nane
gjak qe ra permbi ftyr hane
qe u pergjak qdo therr e shteg
s ka mbet ftue qershi as shegė
nuk ka mbet po qyqen degė
pa lshue kuj e gjam e lot
qdo shqiptar t kujtoj n per mot
kahdo t ,shkoj nder kombe t, thot
se per t gjall,,s harrohet ,krimi
sa te jet toka e qytetrimi
me u kujtue dnesja e,ngashrimi
gjoksi i fmis ah si ka dnes
kur ka pa at nan kah vdes
e, s ka dit n dor t kujt do t mbes
se ai esht rit tue njoft at shkaj
t gjall pre prindve qe e ka nda
t,njom me mosh kah e ka tha
po kto s jan veq muaj e dit
por jan shekuj,qe kan zbrit
qysh se t, namun n, per karpat
na i gjakosen lu“g ,e shpat
edhe moshat na i kan pre
diell pa gjak skan lan me nxe
pra shqiptar ju kahdo t jini
si nji shkoll ket pun ta dini
punen udhes mos e,lini
mos e lini fjalen , n , bark
t bjan shqipnija rreth e qark
kah i flet n gjuh t lasht etnija
ka i shndrit por,rokullija
ah me drit ti lidhe t dija
edhe fjala e besa e,motit
ta ruajn dheun per hater t zotit
se jan gjak,i kastriotit
kush si zan e kush si rrfe
kush me djers te ballit rrke
djem t t shqipnis qe i kan tri fe
t,lidhen ngjyras si ylberi
si nji vlla se kshtu e don nderi
e , t ,na e ka bota lakmi
uj t, e zalit, e,gur ingji
t, na lakmojn per,nder n ,kthjelltsi
se me pak, pun, e,unitet
ka me shndrit porgresi n ,det
n,tok,te lasht ne ligj e shtet
s,ka,q,na,ban,ma ,krajl,as,mbret,
as europa e as ,intriga
as shum tjer me pun te liga
ka me u sjell verdall rusija
deri t vdes per kah lakmija
per shtet t ,fort qe e ,mban shqipnija
kur ti sheh po kta sokola
kur ta sheh ligjin me shkrola
edhe t, bashkuen me mish e fe
si tre vllazen siq jan le,
ne alfabet,me u lidh me be
kah n fabrik tue ra sirena
kah n shqipni te fsihllojn trena
ka me i rrok slaviant gangrena
ka me u kalb europa n mish
si ai zfti n per kamish
ka me mbet slaviani n grish
mikroskop qe mos me u pa
zoti i madh po ka me tha
ka me lan si lymin n knet
ka me i tha po drit e,jetė
ka ,me ra n,gremin tatpjetė
se ai zoti i verrtetė
nuk don ,krim as hijanet
sot me vul po u dal te hanes
me kto shkronja n gjuh te nanes
n,me kanu t shqiipni dardanes
me ligj t ri e me tri fe
n kokrra t drites e n rreze t re
kokerr m, kokerr po u bej be
n ,qoft se ju kah ka shqiptarė
lidhni fjalen n fis e farė
bashk m u mbajt si solidarė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 10:12   #126
~AmaZonA~
 
Avatari i ~AmaZonA~
 
Anėtarėsuar: 08-09-06
Vendndodhja: Aty ku zbėrthehen dimesionet e fshehura te jetes...
Postime: 3,594
~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje i nderuar lirik poezit i ke shume te bukura,mua mė pelqejn shume dhe kur kam kohe te lire hy ne FD dhe i lexoj me knaqesi,do dėshiroja te pyes nese keto poezi i ke tė pėrmbledhura ne ndonje liber qe ėsht i botuar apo ende nuk i ke botuar askund???

Me respekt per Ty ~AmaZonA~
__________________
Te kesh femije eshte gezim, te shikosh qe femijet e tu jane te sukseseshem dhe po ecin ne rrugen e duhur eshte lumturi...
~AmaZonA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 10:31   #127
Paradox_13
 
Avatari i Paradox_13
 
Anėtarėsuar: 06-02-06
Postime: 13,727
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Me fal per nderhyrjen...

E di se qdo autore ka deshir qe te lexohen doreshkrimet e tija poetike,ndersa per ne qe kemi nderin ti lexojm keto doreshkrime, eshte diqka ma shume se nderim e obligim kure ngjet si nderkomunikim i ndieshem i krijuesve ,veqanerisht kur leximi i heshtur duhet te artikulohet me shkrim.

Respekt i nderuar.
Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 10:32   #128
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,568
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Flm shum per vlersimin amazona ,nji pjesė seshpejti dalin ne botim bashk me pjesen e dytė
ndersa ne botim planifikohen edhe te tjerat qe jan duke prit ne shtypkshkronje
me duhen pastaj edhe disa qethje dhe redaktime dhe se shpejti do te lexoni edhe botime tjera nga un
duke qen se gjithnji e ma shum jam prezentnt ne forume te internetit mendova s e me duhet ngapak edhe
ndihma e lexuesit ,vlersimi dhe kritika ky ishte qellimi , qe kisha deshir te di dissa a mendime
para se te dalin botimet tjera.
krijuesi mbahet nga knaqsija dhe leximi vlersimi qe ei japin lexuesit populli,askush nuk ka vullnet me humb kohė kot nese vargjet nuk vlejn andaj as koha nuk ja vlen q e te humbet per diqka q e nuk i pelqen publikut. Prandaj amazona te falenderoj per mendimin dhe pershtypjet tua per vargjet e mija,njeriu ka nevoj te ndegjoj edhe fjalen e dikuj jo ,vetem te veten .
Te them te drejten ma shum mepelqen fjala elirė e lexuesit se sa vlersimi i kritikes letrare jo pse jam kunder ,per diqka nga letraret por e shoh se sot qdo gje esht ba treg edhe miqsija treg u ba edhe perkrahja edhe vlersimet ,po shkojn ma teper me kozmetikė artificialiste me perkrahje te rrejshme
se paku publkiu nuk ka interes me fol me maska ai e thot fjalen e vet hapur se nuk ka kurfar interesash dhe jan origjinal ,prandaj ma shum me knaq nje fjal prej shpirti epublikut se fjalet qe jn te thurura ,me interesa te caktuara.
Kam pa botues q e kan botuar por e kam pa se vleret nuk jan te ivelitt e lart artistik as kriijues me brilantizem apo shkelqim,ato botime jan ba ne bazė te jaranisė miqsisė dhe pageses me pare qe nuk ka vlera kush e di s eqka,prandaj un nuk dua te botoj gjera te tilla q e nuk
kan s e paku nje vler sa do te vogel ky pra ehst shkaku pse mua me intreson shum se si i vlerosjn
njerzit krijimet e mia se nuk kam deshir me zhgenjy lexuesin me dal vetem kot sa per t e zhgarravit diqka ,flma amazona per fjalen tend e te sinqert.
pershendetje nga autori nga Mitrovica ,dhe meqense ne forum nuk dal me nick name asnjeher por vetem me emer t everrtet ,te pershendes pra xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 10:40   #129
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,568
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

te falenderoj adhe ty paradox per vlersimin dhe per konsideraten ,ndaj vargjeve te shkruara ,po perpiqem t ejem sa ma me ndikim te lexuesi,qellimi im esht mirsija,qellimi ,esht paqja e vargjeve te mija pershendetje dhe rrespekt nga LIRIK
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 11:35   #130
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,568
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Neper Vargje Jan Disa Gabime Sepse Tastaura Dhe Lodja Poe Bejn Te Vten Ma Vone Te Bej Permirsime Gjeerale;per Shkak Te Shum Shkrimeve Dhe Titujve ;probleme Ka Ne Drejtshkrim;per Shkak Te Shpejtsisė Ne Te Shrkuar;dhe Moskontrollit ;ka Gabime Ortografike Kekroj Falje Nga Lexuesit ;kur Shkruhet Shum Esht M Veshtir Te Kontrollohet Por Nganjher Po Kam Edhe Lotim Te Syve Nga Dhembjet Per Shkak Te Kompjuterit De Po Me Duhet Me Postu Shpejt Aty Mandej Po Lindidisa Gabime Ne Drejtshkrim:
Autori Pershendet Lexusit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 11:38   #131
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,568
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Besoj Se E Kuptoni Se Tastatura Dhe Lodhja Deri Ne Oret E Vona Te Nates ;po Me Krijojnė Edhe Ngatrresa Ne Drejtshkrim ;dhe Lodhja E Po E Ben Te Veten Bashk Me Moshen E Obligimet; Tjera: Kerkoj Falje Nga Lexuesi Per Disa Gabime Germa
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 11:46   #132
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,568
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Si ta ndertoj njeriun e ri

Shkruan xhelal ferizi

Duke u perpjekur per njeriun e ri
Thash ta ndertoj njeriun e ri
Kur per qudi
Njerzit nuk me po me lenin
Vet njerzit kundreshtonin
Dhe mandej ,fshehurazi
E ndertova ,njeriun e ri
Ne endrrrat,e mija ,
ne shpirtin tim,
ne idealet e mija,
ne ,perkushtim
njeriune ri e,mbarova
ne ,ardhmmeri,
do te jet,
ai qe me tė keqen
prore do tė,jet ne kundershtimVėrejtje: (0%)
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 11:48   #133
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,568
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

DUKE ECė

SHKRUAN XHELAL FERIZI

Duke ecė pa u ndalė
arrita njė ditė ne cak,
dhe thash me fjalė
se u shterra me gjak

duke ecė pa u ndalė me stinė
arrita nje ditė ne majė
atje shtrohej e bukur njė ledinė
ku vargun e derdha rrekajė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 11:50   #134
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,568
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Veprimi i pa matur

XHELAL FERIZI

hapin e qet ma parė
por lotin mė pas
me mat thonė ėsht ma mbarė
se zemra veshet me gas

hapin e matur qite
e jo me turr e vlim
kur matesh shenjen vrite
se i matur je me trim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 11:53   #135
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,568
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

#67

Psheretima e nje nate

AUTORI MERGIMTARė
XHELAL FERIZI

guret e kishin ndegjuar
e plasur thon kishte ra
o shekull i mjerė i truar
psheretima,te ka vra

psheretima e,nje nate
kishte therr,nje shpresė
u ndje n' per monopate
S'HARROHET DERI SA T' VDESė

S' HARROHET PSHERETIMA
NE NATEN E QETė ME GURė
SE YJET I SHPOJ N' VRIMA
SA ERNAT I;KA PERTHURė


AH AJO PSHERETIMA


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:57.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.