Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Tė ndryshme > Moda & Estetika
Emri
Fjalėkalimi
Moda & Estetika Bukuria dhe estetika, veshjet, modelet mė tė reja shqiptare e botėrore.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 30-06-09, 12:08   #1
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Pėr trup tė hollė ...

Ushtrimet gjithnjė e mė tė popullarizuara ‘pilates’ kanė efekte shumė mė tė mėdha sesa ushtrimet pėr dhėnien e formės dhe forcimit tė trupit. Ky program i ushtrimeve pėrmirėson mbajtjen dhe zgjat trupin, pas vetėm disa seancave. Pėr ta arritur rezultatin maksimal, mundohuni qė gjatė ushtrimeve tė tėrhiqni muskujt e barkut, zgjatni qafėn dhe shpinėn dhe lėshoni supet. Ushtrimet tė cilat i rekomandojnė ekspertėt duhet t’i bėni ēdo ditė.

Tetė minuta pėr ushtrim
0:00 - 1:00 ‘Mjellma’ (aktivizon muskujt e shpinės, barkut dhe pjesės sė brendshme tė kofshės)

Shtrijuni me bark nė dysheme, mblidhni kėmbėt, shuplakat vendosni afėr supeve, ndėrsa bėrrylat ngjitni pėr trupi. Duke u mbėshtetur nė shuplaka nė dysheme, ēojeni kokėn, supet dhe gjoksin. Tėrhiqni muskujt e barkut dhe pėrkuleni pjesėn e sipėrme tė shpinės nga prapa. Merrni frymė dy-tri herė, dhe pastaj ngadalė kthehuni nė pozitėn fillestare (gjoksi dhe koka nė dysheme). Pėrsėriteni ushtrimin.
1:00 - 2:00 Tendosja e kėmbėve (aktivizon muskujt e barkut dhe pjesėn e brendshme tė kofshės)

Shtrijuni nė shpinė, mblidhni kėmbėt nė gju dhe duke i mbajtur me duar, tėrhiqni nė drejtim tė gjoksit. Ēoni supet, qafėn dhe kokėn nga dyshemeja. Pas kėsaj, vendosni duart pas koke, ndėrsa kėmbėt drejtojini dhe mbani lartė nga dyshemeja nė kėnd prej 45 shkallėsh. Qėndroni nė kėtė pozitė derisa tė numėroni deri nė tre. Sėrish lakoni kėmbėt nė gju dhe kapini me duar. Pėrsėriteni ushtrimin, duke e mbajtur pjesėn e sipėrme tė trupit tė ngritur, ndėrsa kofshėt tė mbledhura.
2:00 - 4:00 Tendosja e shtyllės kurrizore (aktivizon muskujt e shpinės dhe barkut)

Uluni nė dysheme me duar dhe kėmbė tė shtrira, pastaj nxirreni ajrin dhe drejtojeni shpinėn. Pas kėsaj, merrni frymė dhe pėrkuluni nė drejtim tė kėmbėve. Pėrkuleni kokėn, qafėn dhe supet dhe tėrhiqeni barkun. Duhet tė keni kujdes tė mos i lėvizni ijėt. Merrni frymė dhe qėndroni nė kėtė pozitė derisa tė numėroni deri nė dy. Nxirreni frymėn dhe kthehuni nė pozitė fillestare. Pėrsėriteni ushtrimin.

4:00 - 6:00 Rotacion nga pozita e ulur (aktivizon muskujt anėsor tė barkut)

Uluni nė dysheme dhe shtrini kėmbėt. Ēoni duart nė nivel me supet dhe zgjeroni anash. Nxirreni frymėn dhe drejtojeni shpinėn, dhe pastaj sėrish merrni frymė, tėrhiqeni barkun dhe rrotullojeni trupin nė bel nga ana e djathtė. Derisa e bėni kėtė lėvizje (derisa rrotulloni kafazin e kraharorit, supet dhe duart), ijėt duhet tė mbeten tė palėvizshme. Pastaj kthejuni nė pozitėn fillestare. Rrotullojeni trupin nė anėn e majtė dhe vazhdoni ta bėni kėtė ushtrim disa herė, duke e rrotulluar trupin herė nė anėn e djathtė e herė nė tė majtėn.
6:00 - 7:00 Ngritja e kėmbėve (aktivizon muskujt e barkut, shpinės dhe kuadricepsėt)

Qėndroni ulur me kėmbė tė hapura dhe shuplaka tė vendosura nė dysheme (ashtu qė gishtat tė jenė tė kthyer kah trupi). Ēohuni nga dyshemeja ashtu qė trupi tė qėndrojė nė linjė tė drejtė (duke u mbėshtetur nė kėmbė dhe duar). Ēojeni kėmbėn e majtė sa mė lartė qė mundeni, por pa ngritjen e ijėve. Qėndroni nė atė pozitė tre sekonda. Pas kėsaj, lėshojeni kėmbėn ngadalė nė dysheme. Bėjeni dhjetė herė kėtė ushtrim duke ndryshuar anėt.
7:00 - 8:00 Tėrheqja e kėmbėve prapa (aktivizon muskujt e barkut, prapanicės, ijeve dhe gjoksit)

Merrni pozitėn e ‘pompave’, forconi muskujt e barkut dhe vendosni shuplakat nė vijė tė njėjtė me supet. Ēojeni kėmbėn nga 5 deri nė 10 centimetra nga dyshemeja. Qėndroni nė kėtė pozitė tre sekonda, ndėrsa pastaj ngadalė lėshojeni kėmbėn nė dysheme. Pėrsėriteni ushtrimin me kėmbėn tjetėr. Pėr rezultate optimale, duhet ta bėni kėtė ushtrim njėzet herė (dhjetė herė me kėmbėn e majtė dhe dhjetė herė me tė djathtėn).


__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 30-06-09, 16:02   #2
Tinky-Winky
V€JANU§ DUPLLO POW€RU§
 
Avatari i Tinky-Winky
 
Anėtarėsuar: 17-07-08
Vendndodhja: Ne Teletabiese
Postime: 668
Tinky-Winky VIPTinky-Winky VIPTinky-Winky VIPTinky-Winky VIPTinky-Winky VIPTinky-Winky VIPTinky-Winky VIPTinky-Winky VIP
Gabim Titulli: Pėr trup tė hollė ...

qishtuqene ska takat femra me durue mori jana,parameno prej 1 deri 2 ajo sun e duron mi tendosen komt tonashile pak po tduken kamt e je ka don edhe shpinen me tendosen e me ket femra pijavet kejt se po tendoset shum a po kupton, tonashile badihavan rutullo nga pozita e ulum e ngritja kamt e terheqja kamt tepermas se tybe paq e kie.shnetje
__________________
ngjyres zeze sun i thom qe osht e bardhe, spo muj para syve, veten me bo budalle.
Tinky-Winky Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-09, 20:52   #3
>>{SpOnGeBoB}<<
Banned
 
Avatari i >>{SpOnGeBoB}<<
 
Anėtarėsuar: 08-06-07
Vendndodhja: In the battle of Love...
Postime: 2,082
>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė
Gabim Titulli: Pėr trup tė hollė ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tinky-Winky
qishtuqene ska takat femra me durue mori jana,parameno prej 1 deri 2 ajo sun e duron mi tendosen komt tonashile pak po tduken kamt e je ka don edhe shpinen me tendosen e me ket femra pijavet kejt se po tendoset shum a po kupton, tonashile badihavan rutullo nga pozita e ulum e ngritja kamt e terheqja kamt tepermas se tybe paq e kie.shnetje

hej per qka be osht llafi qitu.Po normall mara qe nuk kane mara takat tana qito ushtrime mi marue edhe tana ne fund i nxen taksirati qata partnerat jo me rrotullue ne berk jo ne shpine, jo me zgjaten musklat e berkit jo te shpines, jo terheqja kamen nelte, poshte anash e qishtu sha zoten ma zi se me ushtrue mara ne aerobik plus qatje duhet me jepen pare

shnetje
>>{SpOnGeBoB}<< Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-09, 14:32   #4
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pėr trup tė hollė ...

Hhahhahahahhahhahahahahahaha
O juve dyve pem doket ju ka vdek en klas te Pare Arsimtari/ja e gjuhes shqipe.....hhahahahahahahahaha
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-09, 20:58   #5
>>{SpOnGeBoB}<<
Banned
 
Avatari i >>{SpOnGeBoB}<<
 
Anėtarėsuar: 08-06-07
Vendndodhja: In the battle of Love...
Postime: 2,082
>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė
Gabim Titulli: Pėr trup tė hollė ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jana
Hhahhahahahhahhahahahahahaha
O juve dyve pem doket ju ka vdek en klas te Pare Arsimtari/ja e gjuhes shqipe.....hhahahahahahahahaha
kush be, sha zoten qfare msuse kam pasen une ja kapercen qisajn qe po ban rotacjona ne syret nelte. Edhe kur i msojshim shkrolat jo me qasishna simple po per shembull shkrola
T erheqe thojke msusja masnej R rotacjon tana Rr otulloe... e rrotullo me gisht e rrotullo me gisht nje here te natane e dy here kete ane edhe qe mara u sos ushtrimi qka pu don ma shume
>>{SpOnGeBoB}<< Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-09, 14:23   #6
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pėr trup tė hollė ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga >>{SpOnGeBoB}<<
kush be, sha zoten qfare msuse kam pasen une ja kapercen qisajn qe po ban rotacjona ne syret nelte. Edhe kur i msojshim shkrolat jo me qasishna simple po per shembull shkrola
T erheqe thojke msusja masnej R rotacjon tana Rr otulloe... e rrotullo me gisht e rrotullo me gisht nje here te natane e dy here kete ane edhe qe mara u sos ushtrimi qka pu don ma shume
Hhahahhahahahah veq po du ti me shkru mir....kaq...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-09, 18:50   #7
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Pėr trup tė hollė ...

Jana Ja ke nis edhe ti sikur Michael Jackson mu marr veq me Medikamente e pa honger asgje hahaha !!
Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-09, 19:18   #8
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,647
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pėr trup tė hollė ...

Nuk mjaftojne vetem keto ushtrime
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-07-09, 01:37   #9
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pėr trup tė hollė ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Peja-Boy
Jana Ja ke nis edhe ti sikur Michael Jackson mu marr veq me Medikamente e pa honger asgje hahaha !!

Hhahahahhahahahahaha jo spo muj une si ai se shtrejt po kuhstojn barnat qe i perdorke ai Rametlia haahahhaahah...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-09, 07:27   #10
Dani11
Banned
 
Avatari i Dani11
 
Anėtarėsuar: 21-12-05
Postime: 2,149
Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11
Gabim Titulli: Pėr trup tė hollė ...

Ēfarė i bėn yndyra trupit tonė?
Gjeneratat qė vijnė do tė jenė aq tė trashė saqė as nė pikėpamje shėndetėsore e as financiare nuk do tė mund tė ekzistojnė. Ka tė bėjė me miliona bomba shėtitėse.
E enjte, 18 Qershor 2009 15:55
Recepti i pėrsosur pėr sulm vetėvrasės: 200 gr sheqer, 50 gr buter, 300 gr miell, dy vezė, dy aditiv, 1 litėr vaj nga friteza. Rezultati ėshtė njė prej armėve mė tė rrezikshme tė zbuluar ndonjėherė: krofna - vrasėsi me 400 kalori. Nuk ka luftė, uri as fatkeqėsi komunikacioni tė cilat vrasin njerėz sa bėjnė kėtė krofnet, hamburgerėt dhe ngjajshėm. Ēdo e gjashta vdekje shkon nė llogari tė kėsaj pėrzierje tė yndyrnave dhe karbohidrateve.
"A thua yndyra ėshtė duhani tjetėr?" ka qenė pyetja e drejtuar OKB. Pėrgjigjen e jep studimi i bėrė nė kohėn e fundit nė Universitetin e Oksfordit. Ka tė bėjė me njė studim afatgjatė me rreth njė milion pjesėmarrės. Pėrgjigjja ėshtė:
"Po, yndyra ėshtė e rrezikshme sa edhe duhani."
Pesha tejmase shkurton jetėn mesatarisht pėr 10 vjet. Mu sikur duhani. Edhe mė tepėr brengos fakti se po vijnė kohė gjithnjė e mė tė vėshtira, ngase po vijnė "gjenerata" tė trasha. Nė Gjermani numri i rinisė sė trashė ėshtė afėr 20%, nė Greqi dhe Itali rreth 30%, ndėrsa evropianėt mė tė trashė (anglezėt dhe polakėt) janė nė tė njėjtin vend si amerikanėt te tė cilėt secili i dyti fėmijė ėshtė i trashė. Sociologėt thonė: "Gjeneratat qė vijnė do tė jenė aq tė trashė saqė as nė pikėpamje shėndetėsore e as financiare nuk do tė mund tė ekzistojnė. Ka tė bėjė me miliona bomba shėtitėse."
Secili organizėm njerėzor disponon me sasi tė madhe qeliza yndyrore 50 deri 140 miliard. Kėto paraqesin rezervuar tė energjisė. Sot, kur industria e ushqimit ėshtė nė pjatė, yndyra pėr organizmin e njeriut paraqet gjithnjė e mė shumė problem. Acidet yndyrore gjithnjė e mė tepėr sulmojnė organizmin tonė. Sa mė tepėr yndyra fundėrrohen nė enėt e gjakut aq mė tepėr rrezikohen organet vitale (zemra, truri, enėt e gjakut) si dhe paraqitja e hershme e arteriosklerozės.
Nė tė njėjtėn kohė, sistemi i sigurisė sė organizmit ērregullohet, makrofagėt qė mbrojnė organizmin tonė nga mikroorganizmat ngulfaten nė yndyrėn e rritur tė depozituar nė enėt e gjakut tė zemrės, e qė rezulton me arteriosklerozė. Pas kėsaj, nė qelizat e zemrės krijohen tė ashtuquajtura ceramide qė shkatėrrojnė qelizat e zemrės, shpjegon Rudolph Zechner, profesor nė Universitetin e Gracit. Konsumimi i ushqimit tė pėrmendur, gjithnjė e mė shumė shkatėrron qeliza tė zemrės e nė fund rezulton me ndaljen e zemrės. Nga kėto pasoja nė vit vdesin mbi 20 milion njerėz, siē thekson OBSH.
Nė pikėpamje teorike ėshtė lehtė me u mbrojtė: mos konsumo krofne, fast food, ėmbėlsira dhe alkool. Mirėpo, secili qė ka qenė nė dietė e di sa ėshtė vėshtirė me iu pėrmbajtur kėtyre udhėzimeve. Dietat e suksesshme janė pėrjashtim absolute. Luftėn kundėr yndyrės pak kush e fiton. Pėrse?
"Pėr indin yndyror deri vonė ėshtė menduar se ėshtė vetėm rezervuar i energjisė, por ky mendim ėshtė plotėsuar", shpjegon profesor Kaiping Yang.
Yndyra nuk ėshtė e marrė. Adipocitet (qelizat yndyrore) posedojnė njė formė tė intelegjencės. Secila qelizė yndyrore, edhepse e vocėrr, ėshtė njė fabrikė efektive kimike. Kėto qeliza pandėrprerė prodhojnė proteine, hormone dhe ngjajshėm. Tė gjitha substancat e prodhuara kanė vetėm njė qėllim: hipotalamusin - pjesėn e trurit ku janė tė vendosur instiktet dhe dėshirat tona. Nė kėtė mėnyrė qelizat yndyrore mund tė drejtojnė p.sh. ndjenjėn pėr uri dhe stres.
Pėrse dietat janė stresogjene, shpjegon Catharine Stoney nga Universiteti Ohlo State: "Posedoni trurin dhe mė sė paku 50 miliard adipocite tė uritur. Kur vendosni qė nuk dėshironi tė hani krofnen, adipocitet e kthejnė goditjen ashtu qė prodhojnė transmiter qė veprojnė nė hipotalamus."
Nė fazėn e parė ndieni uri. Hormoni neuropeptid Y ndikon nė hipotalamus. Kėshtu qė vie deri te bllokimi i ndjenjės pėr frikė, vie deri te kontraksioni i enėve tė gjakut, ndėrpritet ndjenja e urisė dhe ndėrpritet tajimi i insulinės. Nė kėtė moment shumica e njerėzve dorėzohet. Nėse edhe mė tej mbeteni tė fuqishėm nė vendosje qė tė mos hani, adipocitet prodhojnė aq shumė transmiter saqė personi sė shpejti nuk mendon asgjė pėrveē ushqimit.
Kjo gjendje stresi shkakton tajitjen e hormonit i cili shtesė rrit ndjenjėn e urisė, por edhe kontribuon nė atė qė energjia konzervohet nė formė indi yndyror nė regjionin e stomakut. Dhe mu kėto qeliza yndyrore tė depozitėve tė pėrmendur janė njėsitė elite tė kėsaj armate tė rrezikshme. Kėto prodhojnė substancat mė tė rrezikshme: adiposinin, interleukinin 6, tumornekose faktor A, etj. Lista ėshtė mjaft e gjatė, mu sikur edhe lista e veprimeve negative tė kėtyre substancave: rritja e tensionit tė gjakut, rritja e rrezikut nga kanceri i gjirit dhe i prostatės.
Sot njė numėr i madh i njerėzve ėshtė nė dietė, mirėpo pėrdorimi i numrit gjithnjė e mė tė madh tė prodhimeve light, pra prodhimeve me sasi tė kufizuar tė yndyrės, gjithnjė e mė shumė ka njerėz qė trashen. Bojkotimi i yndyrės prapėseprapė i ka bėrė njerėzit mė tė trashė. Nė shikim tė parė kemi tė bėjmė me paradoks, por shkencėtarėt kanė shpjegim pėr kėtė: "Kush nuk konsumon yndyrnat, zėvendėson me karbohidrate." Shpjegon Gary Taubes: "Konsumimi i karbohidrateve, organizmi pėrgjigjet me prodhim tė insulinės. Meqė karbohidratet nuk munden aq lehtė me u kthyer nė energji, insulini kontribuon nė atė qė ushqimi i marrė tė deponohet nė formė yndyre."
Shpjegon Gary Taubes: "Shumica e amerikanėve merr afėr 25% tė yndyrave, por sasia e ushqimit mbetet e njėjtė. Nėse shtesė pihet edhe alkooli, mund tė shihni bukvalisht si rritet stomaku."
Ekzistojnė tregues qė yndyra ka ndikim edhe nė menopauzė, pjekuri seksuale dhe ngjajshėm.
Ndikimi mė i madh i yndyrės ėshtė nė zhvillimin e vajzave tė reja. Endokrinologu Joyce Lee nga Universiteti Michigan nė studimet e tij ka treguar qė pesha tejmase ndikon edhe nė fillim tė pubertetit. "Yndyra kontribuon nė zhvillimin e shpejtė tė pjekurisė seksuale", shpjegon Lee. "Puberteti jo vetėm qė fillon mė herėt, por edhe zhvillohet mė shpejtė. Kėshtu vie deri te boshllėku i madh nė mes zhvillimit emocional dhe trupor", thotė Lee.
Gjithnjė e mė shpesh shtatėzėnitė e tinejxhereve janė pasojė e yndyrės?! "Kanė lidhje definitive me kėtė", pohon dr. Lee.
Studimet kanė treguar se rreth 15% tė vajzave tė trasha nė moshėn 16 vjeēare mbesin shtatėzėnė - pavarėsisht nga niveli i arsimimit ose statusit social. Kėto vajza mė shumė anojnė kah varėsia e alkoolit, depresioni, rritje e ulėt dhe rreziku i madh i sėmundjeve kancerogjene.

Pėrktheu dhe pėrshtati: Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Dani11 : 07-07-09 nė 07:28
Dani11 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-07-09, 00:45   #11
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pėr trup tė hollė ...

per trup te holl ha speca te djeges
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-07-09, 14:02   #12
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pėr trup tė hollė ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uck_aksh
per trup te holl ha speca te djeges
e pse...?
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-09, 21:05   #13
krijuesiii
 
Avatari i krijuesiii
 
Anėtarėsuar: 20-11-05
Vendndodhja: ne bote gjitheandej
Postime: 1,005
krijuesiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Pėr trup tė hollė ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Urata
e pse...?

...sepse te djegun dy here eshte si makiato doppio...tungiii
__________________
I kam mbytur zhgenjimet.
I kam harruar vuatjet, mjerimet, dhimbjet.
SHQIPETARE dua tju shoh te bashkuar...
SHQIPERI A ALBANI emer qe me knaqe shpirtin
krijuesiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-09, 00:46   #14
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pėr trup tė hollė ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga krijuesiii
...sepse te djegun dy here eshte si makiato doppio...tungiii
...si more 2x?
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-09, 16:49   #15
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pėr trup tė hollė ...

per trup te holle konzumoni ket caj..


__________________
USHTARI ATDHEUT
Jetoj e punoj per nji Shqipni te lire etnike
e demokratike, qe populli shqiptar me jetue
zot dhe krenar ne liri e lumtuni, ne
trojet e tona iliro-dardane.
LEKA I. MBRET I SHQIPTAREVE
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:35.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.