Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-12-09, 19:11   #1
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Korrupcioni jo vetėm nė KosovėSa flitet pėr vendin tonė si tė korruptuar qė gati nuk bėhet asnjė hap pa korrupcion!


Lexoni kėtė artikull i cili tregon korrupcionin nė Medicinėn Gjermane:


http://nachrichten.t-online.de/schwe...21167416/index.


__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-12-09, 20:36   #2
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Korrupcioni jo vetėm nė Kosovė
Pėrderisa nė Gjermani flitet dhe akuzohet Industria Farmaceutike pėr korrupcion nga Transparency International nė rastin e Gripit tė derrit, pėr shkaktim panike nė popullatė nė mėnyrė qė vaksinat tė shiten sa mė shpejtė, nė Kosovė thuhet se do tė vie Vala e dytė e cila do tė prek mė se 20 mijė qytetarė.

Tė besojmė kėtė lajm apo tė besojmė lajmin e Transparency International..

__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-09, 20:52   #3
pirro
FUND!
 
Avatari i pirro
 
Anėtarėsuar: 17-12-05
Postime: 4,460
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek pirro
Gabim Titulli: Korrupcioni jo vetėm nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Artisti


Pėrderisa nė Gjermani flitet dhe akuzohet Industria Farmaceutike pėr korrupcion nga Transparency International nė rastin e Gripit tė derrit, pėr shkaktim panike nė popullatė nė mėnyrė qė vaksinat tė shiten sa mė shpejtė, nė Kosovė thuhet se do tė vie Vala e dytė e cila do tė prek mė se 20 mijė qytetarė.

Tė besojmė kėtė lajm apo tė besojmė lajmin e Transparency International..
Ne nje shkrim te nja gazete Amerikane te perkthyer ne te perditshmet tona para do diteve lexova se ky eshte gripi ( semundja) me e lehte qe ka shkaktuar shpenzimet me te medha ne historine Boterore. Dmth, thoshte se permban nje mase te madhe te propagandes artificiale qe ju ka sjell para marramendese kompanive te medha te farmacuetikes dhe ne te vertet nuk ka qene reale qe te perhapet aq shume panik ne Bote.

Ndersa per gjdo vite eshte e vertet se vdesin nga gripat e zakonshem shume njerz ne gjdo vedn te botes.
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-12-09, 04:29   #4
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Titulli: Korrupcioni jo vetėm nė Kosovė

Gripi i derrit-loje perfitimi
Transparency International pėr shkak tė vaksinimit kundėr gripit tė derrit janė ngre akuza tė rėnda dhe serioze kundėr industrinė farmaceutike. Se Sėmundja ėshte "nė pėrmasa katastroike u hodh nė erė" dhe e kishte kthyer tė jetė njė "tigėr letre," tha Anke Martiny, anėtare e bordit tė organizatės anti-korrupsion.


"Te Gripi i derrit, kam dyshimi tė veēantė qė kan pėrfituar kryesisht ofrues tė vaksinave," tha Martiny. Kėshtu, besimi i njerėzve nė vaksinat ėshtė ritur,vaksina qė nė tė vėrtetė janė krejtėsisht tė panevojshme. Ajo gjithashtu komentoi nė mėnyrė kritike lidhjet e mėtejshme nė mes anėtarėve tė Komisionit Imunitar tė Pėrhershėm , i cili ka rekomanduar vaksinėn e gripit tė derrit, tė prodhuesve farmaceutike. "Nė kėtė rast tė veēantė duheshte tė dėshmohet , qė konfliktet e interesit nuk luajn asnjė rol," tha ish-zėvendės Social Demokrate. Qė nga fillimi, ekspertė tė jashtėm kishin dyshime rreth spikatshmėrisė se kėtij vendimi. Njė debat i hapur shkencor nuk ka ndodhur."


25 miliard kurkundi

Korrupsioni nė shpenzimet e kujdesit shėndetėsor, sipas vlerėsimeve tė transparency arrin nė miliarda shuma . Mund tė jenė rreth 250 miliard euro nga tregu gjerman i kujdesit shėndetėsor,dhe supozohet se tre deri nė dhjetė pėr qind tė kan humb nėpėrmjet mashtrimit dhe llojet e tjera tė krimit ekonomik ", tha Martiny, me shikim tė tė dhėnave krahasuese nga vendet e tjera. Pra,punohet pėr shumat ndėrmjet 7,5 dhe 25 miliard euro. Nė kėtė kontekst, Martiny ka kritikuar, kryesisht mjekėt dhe pėrfaqėsuesit e tyre. Qė qė nga viti 2004, nuk pranoinė tė mbėshtesin masat e parapara dhe qendrat e anti- korrupsionit, pothuajse tė gjithė arkat e shoqatave tė mjekeve. "Shoqatat e mjekėve,i njohin mirė gjurmagjint e shtepive tė tyre, dhe ata mund tė sqarohen nė rastin e problemeve," tha Martiny. "Ata nuk e bėjnė njė gjė tė tillė sepse shihen si organ profesional pėr kolegėt e tyre."


Marrėzi mė e madhe e shekullit

Pėr ate janė themeluar tė ashtuquajturat rishtas qendrat e pastrimit, "Fangprämien" pėr tė parandaluar transferimin e pacientėve nga klinika nė spitale, duke pėrfshirė kėtu edhe “marrėzit e pakuptimta mė tė madhe tė shekullit". Kėto organe tashmė janė tė vėrtetė. "Por ata nuk e bėjnė, pėr fat tė keq, ate qė ėshtė e nevojshme," tha ajo. Nė vjeshtė, raportet kishin shkaktuar tronditje tė mėdha,pėr mjeket qe kishin marre para qė kan udhėzuar pacientėt nė spitale tė caktuara. Dimensioni i problemit akoma ėshte e paqartė. Martiny vuri nė dukje se tė tilla "goditje-te pagesave", ka jo vetėm midis mjekėve dhe spitaleve. "Edhe mė problematike janė transferimet ne mes mjekėve, sidomos nė laboratorė ose rentgen praktikat , si edhe lidhjet midis dentistė dhe laboratore dentare, ortopedike dhe prodhuesit e kėpucėve dhe dhe tė ngjashme," tha ajo. "Nė qoftė se vetėm njė pėrqind e kėtyre transfertave ėshtė i dyshimtė, atėherė miliarda humbje gjithsejt kemi nė sistem."

Nachrichten.t-online.de
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-01-10, 08:25   #5
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Korrupcioni jo vetėm nė Kosovė

do te jet korrupcioni deri sa nje dite do te shperthej i pergjakshmi revolucioni
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-01-10, 09:03   #6
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Korrupcioni jo vetėm nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
do te jet korrupcioni deri sa nje dite do te shperthej i pergjakshmi revolucioni
shtirė hesapi kėtu ,,, 10 vitet e kaluara , KS 'ja i njejtin kėngė po kėndon.

-nuk kemi patriotat e revolucionit ... per momentin edhe ata korruptohen !
__________________
pause

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga premium : 22-01-10 nė 09:05
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-01-10, 09:20   #7
roadrunner
Shote Galica
 
Avatari i roadrunner
 
Anėtarėsuar: 07-09-09
Vendndodhja: N'dor t'dades tem
Postime: 9,779
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Korrupcioni jo vetėm nė Kosovė

Same sh*t, different package :P
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium
shtirė hesapi kėtu ,,, 10 vitet e kaluara , KS 'ja i njejtin kėngė po kėndon.

-nuk kemi patriotat e revolucionit ... per momentin edhe ata korruptohen !
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-01-10, 09:33   #8
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Korrupcioni jo vetėm nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga roadrunner
Same sh*t, different package :P
unfortunately ,, qa ti ban vllaqkisė
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-10, 02:54   #9
Etnical
 
Anėtarėsuar: 05-06-08
Postime: 376
Etnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Korrupcioni jo vetėm nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
do te jet korrupcioni deri sa nje dite do te shperthej i pergjakshmi revolucioni

Per qfar revulucioni e ki fjalen Lirik...


Etnical Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:37.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.