Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-08-10, 16:58   #1
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ku shkojn Kosovarėt, pse n'kosovė nuk rrijnė

Sapo u ndava me mikun timė, nga dhe folėm gjėrė e gjatė pėr Vendlindjen.
Thėnė tė drejtėn u gjindėsha keqė derisa ai shpjegonte pėr vendlindje, sepse unė nuk kish kohė tė shkurtėr sa isha kthyer nga atje.
Sa do tė isha i lumtur sikur tė isha sot me disa njerzė qė mė djeg malli pėr ta, vazhdonte miku imė sikur shihte ėndėrr me sy hapur, pa mė dėgjuar e pėrfillur mua aty qė isha .
Po lėre mor, mundohėsha unė t'ia shpjegoja njė Kosovė ndryshe, sa pėr tja hjekur gjithė atė mall qė e digjte thellė nė shpirt.

Pėr qudi sa e hapa internetin, dhe ky artikull nė Evropen e lirė nga Ariana Kasapolli-Selani, euv thash me vete, po pse atėher s'u mushėm mend kurrė ne Shqiptarėt ?


Migrimi nė rritje

Pavarėsisht faktit se vendet e Evropės perėndimore kanė kthyer me detyrim shumė kosovarė, interesimi i qytetarėve pėr ta lėshuar Kosovėn ėshtė nė rritje.

10.08.2010
Ariana Kasapolli - Selani
Mungesa e perspektivės pėr tė ardhmen ėshtė arsyeja kryesore qė ndikon nė rritjen e interesimit tė qytetarėve pėr tė braktisur Kosovėn, thonė zyrtarė institucionalė.

Pavarėsisht marrėveshjeve tė arritura nga autoritetet kosovare me disa nga vendet e Bashkimit Evropian pėr riatdhesimin e kosovarėve me status tė parregulluar nė vendet pėrkatėse, migrimi i kosovarėve nė vende tė ndryshme tė botės, nuk ėshtė nė rėnie, por ka tendencė tė rritjes, thotė Rifat Blaku, ekspert i emigracionit. Nė tregun ndėrkombėtar tė punės vėrehet njė tendencė nė pritje tė liberalizmit tė vizave...“Nė tregun ndėrkombėtar tė punės vėrehet njė tendencė nė pritje tė liberalizmit tė vizave dhe nė kėtė kontekst edhe situata e punėkėrkuesve kosovarė ka ngecur nė mungesė tė statistikave ekzakte pėr migrimin. Interesimi i tė rinjve ėshtė i madh”
, thotė Blaku.

Sipas tij, institucionet e Kosovės kanė nėnshkruar njė varg marrėveshjesh pėr kthimin dhe riintegrimin e qytetarėve tė Kosovės, tė cilėve u ėshtė refuzuar qėndrimi nė vendet evropiane.

Blaku thekson se, ēėshtja e lėvizjes sė qytetarėve ėshtė e pamundur tė kontrollohet, pėr shkak se personat, tė cilėt janė tė interesuar ta lėshojnė Kosovėn, kėtė veprim e bėjnė edhe nė mėnyrė ilegale.

“Kemi njė situatė interesante, pritet kthimi dhe riintegrimi i kontingjenteve tė caktuara pėr tė treguar se nė Kosovė ka liri qarkullimi dhe perspektivė pėr kthimin e tė gjithėve, si parakusht pėr liberalizimin e vizave”.

“Ndėrkohė, nė kanale tė dukshme dhe tė padukshme nė pritje pėr tė gjetur punėsim, ka kontingjente tė caktuara ku institucionet ėshtė e pamundur t’i pėrcjellin”,
thekson Blaku.

Nė anėn tjetėr, Lindita Loshi, udhėheqėse e Qendrės Rinore tė Kosovės, thotė se sipas vlerėsimeve tė bėra nga kjo qendėr, arsyeja e migrimit legal apo ilegal nga tė rinjtė kosovarė po ndodh pėr shumė arsye.

Ndėr to, Loshi pėrmend papunėsinė, mosshkollimin e duhur dhe nė pėrgjithėsi mungesėn e perspektivės pėr njė tė ardhme tė mirė. Papunėsia, jo shkollimi i duhur etj., janė arsyet qė tė rinjtė po ikin nga Kosova.“Edhe pse liberalizimi i vizave ka filluar tė aplikohet nė vendet e rajonit, Kosova ka mbetur prapa. Tė rinjtė janė duke e shikuar mėnyrėn mė tė lehtė pėr tė ikur nga Kosova”.


“Ka shumė tė rinj kosovarė jashtė vendit, e edhe interesimi pėr tė dalė jashtė ėshtė shumė i madh. Ėshtė pėr tė ardhur keq sa ėshtė interesimi i tė rinjve pėr migrim. Papunėsia, jo shkollimi i duhur etj., janė arsyet qė tė rinjtė po ikin nga Kosova”, shprehet Loshi.

Ndėrkaq, sipas autoriteteve policore, ka raste kur shtetet e ndryshme raportojnė pėr qytetarė kosovarė, tė cilėt e kalojnė ilegalisht kufirin.

Sipas Brahim Sadriut, zėdhėnės nė Policinė e Kosovės, kėto raste nuk janė tė shpeshta, derisa ky institucion nuk ka statistika tė sakta se sa, nė fakt, ėshtė migrimi ilegal i qytetarėve tė Kosovės nė shtetet e ndryshme tė Bashkimit Evropian. Janė raste tė kohėpaskohshme dhe nuk kemi statistika se a ka rėnie apo ngritje.“Nė disa raste kemi pasur rezultate pėr kapjen e qytetarėve qė kalojnė ilegalisht kufirin pėr nė shtetet tjera. Pasi tė identifikohet shtetėsia kosovare, ata kthehen nė vendin e tyre. Janė raste tė kohėpaskohshme dhe nuk kemi statistika se a ka rėnie apo ngritje”, thotė Sadriu.

Por, me gjithė faktin se qytetarėt interesohen tė lėshojnė Kosovėn, prej vitit 2000 e deri mė tash, vendet e Evropės perėndimore kanė kthyer me detyrim shumė kosovarė, tė cilėt Kosovėn e kishin lėshuar nė vitet ‘90.


Apo,
Kujt i takon faji ?
Kemi ne Shqiptarėt vėrtetė nevojė aq tė madhe pėr gurbetin ?
Apo jemi tė till me mentalitet tė bredhim botės pėr mė mirė e mė mirė ?!


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga murrizi : 15-08-10 nė 17:04
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 15-08-10, 21:55   #2
Marco
Banned
 
Avatari i Marco
 
Anėtarėsuar: 26-06-06
Postime: 995
Marco i dashurMarco i dashurMarco i dashurMarco i dashur
Gabim Titulli: Ku shkojn Kosovarėt, pse n'kosovė nuk rrijnė

Murrizi Shpresoj se nuk ta Prish qefin kjo video en Temen tane ..

http://www.youtube.com/watch?v=Qqwug...eature=related

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Marco : 15-08-10 nė 21:59
Marco Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-08-10, 22:25   #3
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: Ku shkojn Kosovarėt, pse n'kosovė nuk rrijnė

...Ku shkojn Preshevaret pse n'Presheve nuk rrin.
..Ku shkojn Tetovaret pse n'Tetove nuk rrin.
..Ku shkojn Shqipetaret - nga shqiperia pse n'shqiperi nuk rrin.

Pyesin ata pyesin as vet nuk e dijn......
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-08-10, 22:40   #4
Marco
Banned
 
Avatari i Marco
 
Anėtarėsuar: 26-06-06
Postime: 995
Marco i dashurMarco i dashurMarco i dashurMarco i dashur
Gabim Titulli: Ku shkojn Kosovarėt, pse n'kosovė nuk rrijnė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shfletuesi_
...Ku shkojn Preshevaret pse n'Presheve nuk rrin.
..Ku shkojn Tetovaret pse n'Tetove nuk rrin.
..Ku shkojn Shqipetaret - nga shqiperia pse n'shqiperi nuk rrin.

Pyesin ata pyesin as vet nuk e dijn......

Marco Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-08-10, 23:31   #5
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Ku shkojn Kosovarėt, pse n'kosovė nuk rrijnė

As ju prej qefit sjeni dal ne diaspore. Prej qatyne problemeve qe keni ik ju te tjeret qe kane vendosur mos me lshu frontin ballafaqohen me to. Liberalizimin e vizave e kemi ne kuleten tone, ki pare shkone kah t'dush...
Me gjeni nje arsye te vetme pse te rri/jetoje une ketu. A rrihet ne Ks ku standardi jetsore eshte i njejte me metropolet e EU-se kurse pagat mesatare jane te njejta me ato te Banglladeshit. A rrihet ne KS ku ujin dhe rrymen si dy resurset kryesore i ke me reduktime, a rrihet ne KS ku te udheheqin qobanet etj etj... Po qe une po rri, ai e ai tjetri ! Jo qe s'kem qarre po dikush duhet me nejte.
Ēa po bon ti qe je ne diaspore ? Pune te lodhshme 11 muaj e gjysme per me mu sill mua para kembeve 2 jave reshte me nje makine "me km 00"... Jo, prap ne ketu e kemi jeten me te mire, jeni djege qe jeni dal jashte. Kthehuni ! Ndaqit me shpejtu liberalizimin...
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-08-10, 01:14   #6
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ku shkojn Kosovarėt, pse n'kosovė nuk rrijnė

... sepse situatėn na sollėn tė kem njė teritor pasigurie sociale , kėtė kemi parasysh sa qė qent e perendimit kanė vlerė sigurie mė shumė nga popullata e Kosovės.

- Njė analist theksoi mendimin e vet se Kosova ėshtė e parapame tė jetė poligoni i NATO's qė te veprojnė dhe ushtrojnė nė tokat tona lirė mbasi pasurite nėntoksore tė Kosovės duhet tė shfrytėzohen pėr tė huajit .

- Nėse pak mendojmė ma thellėsisht ''pse shtetet mė tė forta janė prezente nė Kosovė nuk ngritin ekonominė e njė shtetit mė tė ri me njė popullatė aq tė vogėl ??''
-Kėtu qendron pyetja ''pse''?
ndoshta nuk dėshirojnė ekonomikisht !
ekonomia e fort ban tė qėndron nė atdheun e vet .

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga premium : 16-08-10 nė 01:19
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-08-10, 09:20   #7
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ku shkojn Kosovarėt, pse n'kosovė nuk rrijnė

Premium ėshtė pėr t'ardhur keq por ju "besimtarėt" gjithēka p'e lidhni me zotin, me fen islame pikėrisht ?
Shkuar nga ajo bile pėr ju nuk duhet tė jetė aspak problem migrimi prej njė vendi nė vendin tjetėr, sepse identiteti kombtarė (edhe)nuk u qonė peshė, ndėrsa toka ėshtė e zotit kudo qė tė shkosh ?
Sa pėr info, mė tė dashur jeni ju pėr vendet ku migroni, sa neve "nacionalistėt" qė na mbesin syt prapa.

Nėse thua qė ėshtė ndryshe, atėher ti nuk bė pjes nė mesin a atyre qė unė njohė !

Marco paske sjellė njė video tė bukur.

Shfletuesi dhe Valii

Ėshtė detyrė e medias: e gazetave, radiotelevizionit, por edhe e forumeve miradashtėse qė tė jenė objektiv karshi atyre qė e shohin mjegull apo edhe me sy tė pasur botėn e huaj .
Nuk ēėndron ashtu apo ?
Njerzit nuk janė nė dijeni qė rryma dhe uji paguhen gjithakah, e sė bashku me to edhe tė gjitha faturat tjera, pėr pėrfundim tė bie mė leht jeta nė Kosovė ku i ke "kurdisur" disa gjėra deri diku, sa tė jetosh nė katin e 7 me qira nė Mynih.
Njė pjes tė fajit padyshim e mban edhe udhėheqėsia padyshim, por unė kėtu nuk do ta zgjas shumė sepse tė na udhėheq dikush nė kohė tė sodit vendosim neve vetė, mjafton tė "duam" ndryshe dhe hoop u rregullua gjithēka .
lėvizje tė rinjėve pėr tė parė botėn, apo thjesht pėr avantura rinore ka edhe nga vendet qė kanė shtetėsi ka e kaher.
Bash takova njė dite njė portugez qė kėrkonte njė rrugė, nuk ke navigacjon e pyeta (u qudita unė pėr ma pak se 100 euro kushtojn sot) ? i rrudhi krahet nga skamja. Ngjitu i thash pas meje (ishin 3 KM rrug) po tė ishe spanjoll i thash t'kisha lon qetu, por ju na keni njohur hahahahaaha
Gurbet dhe Migrimi
Unė mendoj qė kėto dyjat duhen ndar njėra me tjetrėn, kėto dallojn sot si nata me ditėn nė krahasim sikur para dhjetė vitėve e mė para.
Derisa me gurbet na len tė kuptojm aftėsit e dikujt pėr ti shumzuar tė mirat materjale diku tjetėr dhe pėrkohėsisht, (e)Migrimi flet pėr shpėrngulje komplete nga shtėpia e lindjes, duke lėnė pas vete ēdo gjė (babė e nėnė pleq) e disa edhe qenin e lidhur me zingjir do ta harronin nga ngutia pėr "ikur".


Ku shkojnė, dhe ēfar i pret ?

Askund dhe Asgjė !
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-08-10, 14:49   #8
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ku shkojn Kosovarėt, pse n'kosovė nuk rrijnė

Eh, vella gurbetit spo na don, ne KS spo na don, e ku dreqin po dojme na...


Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:15.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.