Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-03-11, 13:43   #1
roadrunner
Shote Galica
 
Avatari i roadrunner
 
Anėtarėsuar: 07-09-09
Vendndodhja: N'dor t'dades tem
Postime: 9,779
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Gabim Prelec: Autonomia pėr veriun do tė ndodhė

Prishtinė, 16 mars –Drejtori pėr Ballkanin nė Grupin Ndėrkombėtar tė Krizave (ICG), Marko Prelec, ėshtė i bindur se veriut tė Kosovės do t`i jepet njė status i veēantė e qė do tė ishte njė autonomi mė e gjerė. Nė njė intervistė tė gjatė pėr “Kohėn Ditore”, ai shpjegon se si ka gatishmėri pėr kėtė zgjidhje edhe nga vetė kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi. Sipas Prelecit, autonomia pėr veriun do tė ndodhė. “Mendoj se kjo na pret nė vitet e ardhshme”, ka thėnė Prelec.
Sipas tij, lloji i autonomisė duhet tė definohet ndėrmjet palėve, ndėrkaq si shkėmbim, Kosova do tė marrė njohjen e pavarėsisė nga Serbia. Prelec konsideron se nėse nuk ndodh autonomia, atėherė gjithēka do tė shkojė keq. “Atėherė do tė pėrsėriteshin skenat e dhunės apo do tė krijohej ndonjė konflikt i ngrirė siē ėshtė rasti nė Lindjen e Mesme. Kjo do tė ishte njė fatkeqėsi e madhe”.
Duke pėrsqaruar kėtė statut tė mundshėm Prelec ka thėnė: “Janė tri mėnyra tė mundshme qė situata mes Kosovės dhe Serbisė mund tė zgjidhet nė afat mė tė gjatė kohor. E para ėshtė qė Serbia ta njohė Kosovėn sipas planit tė Ahtisaarit dhe veriu tė administrohet nė mėnyrė tė njėjtė sikur Graēanica, ky ėshtė njė nga opsionet. Nuk duhet tė jesh gjeni pėr tė kuptuar se pėr kėtė nuk ka gatishmėri nė Beograd, por ėshtė njė mundėsi. Mundėsia tjetėr ėshtė qė tė ketė njė autonomi mė tė gjerė dhe kėtė do ta shpjegoj mė vonė, dhe mundėsia tjetėr ėshtė qė tė ndahet Kosova ose tė ketė shkėmbim territoresh me Luginėn e Preshevės. Kėto janė alternativat e mundshme. Nė kėtė spektėr mundėsish ne rekomandojmė autonomi, sepse situata nė veri ėshtė ndryshe nga ajo nė Graēanicė, dhe ndryshe nga pjesėt e tjera. Atje institucionet e Kosovės nuk e kanė tė shtrirė autoritetin e vet. Realisht ai ėshtė njė territor ku askush nuk e ka sovranitetin klasik shtetėror. Kosova ka disa aspekte tė sovranitetit, siē ėshtė policia dhe njė juridiksion tė limituar, por Serbia ka administratėn civile. Kosova ka njė lloj kufiri atje, por qė nuk funksionon gjatė gjithė kohės si kufi i mirėfilltė. Askush nuk ėshtė i kėnaqur me kėtė situatė. Kompozicioni atje ėshtė i qartė, rreth 90 pėr qind serbė etnikė. Ata kanė jetuar si tė jenė nė Serbi. Nė mendjen e tyre ata jetojnė nė Serbi, dhe kjo ėshtė ajo qė e duan. Nuk kemi gjetur asnjė njeri qė nuk dėshiron tė jetė nė Serbi. Ka shumė pak njerėz, dhe ata janė njė pakicė qė janė nėn kėrcėnim tė madh nga serbėt nacionalistė, janė kėta njerėz ata qė thonė se duhet pėrballur me realitetin. Ne duam por nuk mundemi. Andaj autonomia pėr ne ėshtė njė mėnyrė qė i mundėson popullatės nė veri qė ta administrojė veten pak a shumė ashtu siē bėn tash, nė mėnyrė qė asgjė nuk do tė ndryshohet shumė nė jetėn e pėrditshme, territori do tė mbetet i Kosovės, dhe Qeveria e Kosovės do tė mund qė t`i kontrollojė kufijtė.
Prelec arritjen e kėsaj autonomie e parasheh me njė marrėveshje mes Qeverisė sė Kosovės dhe pėrfaqėsuesve tė serbėve nė veri, si dhe duhet tė ketė njė marrėveshje mes Qeverisė sė Kosovės dhe Beogradit. Si pjesė e kėsaj, duhet bėrė edhe ndryshimet kushtetuese.
KD: Ta mendojmė se kjo ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr veriun e Kosovės. Cili ėshtė mesazhi qė u dėrgohet shqiptarėve nė Maqedoni me kėtė, shqiptarėve nė jug tė Serbisė, komunitetit tė Vojvodinės nė Serbi, atij tė Sanxhakut... dhe shumė komuniteteve etnike nė kėtė regjion, qė po t’u jepej mundėsia do tė donin ndarjen nga autoritet e tanishme?
Prelec kėtė zgjidhje tė paraparė nga GNK nuk e quan autonomi etnike, por autonomi por pėr njė territor qė ėshtė veriu i Kosovės.
Prelec kėtė pėrkujton se pėr autonomi si ajo qė do tė vinte nė veri tė Kosovės, Italia tashmė ka bėrė me Tirolin Jugor. Italia pėr kėtė autonomi vendosur vetė. Edhe Spanja vetė ka vendosur qė t`u japė tė drejta territoreve tė caktuara, ka thėnė Prelec .
Drejtori pėr Ballkanin nė Grupin Ndėrkombėtar tė Krizave (ICG), Marko Prelec duke
folur pėr dialogun ndėrmjet Kosovės e Serbisė ka thėnė se Qėllimi i dialogut ėshtė qė tė gjendet njė zgjidhje pėr tė gjitha ēėshtjet mes Kosovės dhe Serbisė dhe qė ai tė pėrfundojė duke mundėsuar qė Serbia ta njohė Kosovėn, dhe Kosova tė anėtarėsohet nė OKB. Do tė ishte mirė qė problemet nė veri tė zgjidhen sa mė shpejt qė ėshtė e mundur, por do tė marrė pak kohė. Kanė vendosur qė tė presin. Ėshtė vendosur qė dialogu tė fokusohet nė ēėshtje mė tė vogla teknike, sepse aty gjenden zgjidhje mė lehtė dhe krijohet klimė mirėbesimi mes palėve. (Mė gjerėsisht lexoni nė numrin e sotėm tė gazetės “Koha Ditore”.


__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 16-03-11, 15:28   #2
Shqiptare_ne_Turqi
 
Avatari i Shqiptare_ne_Turqi
 
Anėtarėsuar: 22-09-08
Vendndodhja: Shqiptare dhe ne Kosove ;)
Postime: 2,389
Shqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Prelec: Autonomia pėr veriun do tė ndodhė

Dje lexova te njejtin lajm,ne web faqet e Zerit te Amerikes...

Demek,poepergaditin "opinionin publik"... !!!

Publikun,...qe se ka pritur kete ...
__________________
Nuk ka rėndėsi ku dhe si keni jetuar. E rėndėsishme ėshtė ēfarė keni bėrė aty ku keni qenė. (Xhorxha O’kife)
Shqiptare_ne_Turqi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-03-11, 19:48   #3
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Prelec: Autonomia pėr veriun do tė ndodhė

kjo do te thot lufte e re epergjakshme serbo shqiptare shqiptaret do te kekrojne tokat stergjyshore ilire qe i janmarr dhunshem nga sllavet ma mire te rrijne urt europianet sepse
kan filluar te hallakaten si dikure ne pabesite e vitit 1878 1913
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-03-11, 19:51   #4
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Prelec: Autonomia pėr veriun do tė ndodhė

autonomi veriut te kosoves kjo do te thot dal ngadal brerje
dhe serbizim i kosoves cope pas
cope i tokave tona europa po na i rrezikon teritoret perseri ne vend se te na e kthej ulqinine tivarin nishin e tokat tjera shqiptare

dhe ne jemi te pushtuar nga europa siq po shihet
per hajr na qofte ky pushtues i ri

qe po ua msynė tokave tona
ne vend se ne te kerkojme presheven toplicen nishin vranjen
leskocin kurshumline sangjakun medvegjen
e shum toka tjera e qamerine
ne duhet te kerkojme aleat qe na i mundson tokat e bashkuara shqiptare
kush do qofshin ata aleat qe nqa ndihmojne ne ket drejtim
per nje shtet te forte shqiptar
europa le te rrin ne shpi te vet ma mire ja qet dhe te shikoj punet e veta se nuk ka te drejte te burgosė shqiptarė le ti burgose serbet per tmerret balkanike qe i kan ba ata q e nuk kan krahasim ne kanibalizmin e asnji historie njerzore

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 17-03-11 nė 19:58
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-03-11, 20:51   #5
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: AW: Prelec: Autonomia pėr veriun do tė ndodhė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik Shiko postimin
autonomi veriut te kosoves kjo do te thot dal ngadal brerje
dhe serbizim i kosoves cope pas
cope i tokave tona europa po na i rrezikon teritoret perseri ne vend se te na e kthej ulqinine tivarin nishin e tokat tjera shqiptare

dhe ne jemi te pushtuar nga europa siq po shihet
per hajr na qofte ky pushtues i ri

qe po ua msynė tokave tona
ne vend se ne te kerkojme presheven toplicen nishin vranjen
leskocin kurshumline sangjakun medvegjen
e shum toka tjera e qamerine
ne duhet te kerkojme aleat qe na i mundson tokat e bashkuara shqiptare
kush do qofshin ata aleat qe nqa ndihmojne ne ket drejtim
per nje shtet te forte shqiptar
europa le te rrin ne shpi te vet ma mire ja qet dhe te shikoj punet e veta se nuk ka te drejte te burgosė shqiptarė le ti burgose serbet per tmerret balkanike qe i kan ba ata q e nuk kan krahasim ne kanibalizmin e asnji historie njerzore

e po de qka ti bejsh hashimit po i pelqen e drenica i shajn te tjert i fallsifikojn listat e votusve vetem e vetem hashimin me bae kryeminister

ky esht realiteti o lirik reliteti i drenices qe jan ne gjendje edhe petroviqit me ja lan kosoven ne dor se hashimi e ka mik
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-11, 04:57   #6
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: AW: Prelec: Autonomia pėr veriun do tė ndodhė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh Shiko postimin
e po de qka ti bejsh hashimit po i pelqen e drenica i shajn te tjert i fallsifikojn listat e votusve vetem e vetem hashimin me bae kryeminister

ky esht realiteti o lirik reliteti i drenices qe jan ne gjendje edhe petroviqit me ja lan kosoven ne dor se hashimi e ka mik
-------------------------------

Kur te thuash fjalen drenica kjo do te thot nji e pesta e kosoves ne popullatė ne numrin e popullates edhe ketu gabon kur njeriun e vetem e identifikon me nji popull dhe regjion ky esht gabimi yt trashanik
prandaj hiqe nga fajlori emrin drenicė dhe fol per individet
per njerzit nje fhsat ose nje lagje ose nje regjion nuk ka mundsi te jene te kqi mund te ket persona aty ktu te cilet kan emra dhe mbiemra por te thuhet drenica sepse ketu jo vetem q eje duke gabuar por je duke ju shkuar ne nerva njerzve sepse kjo shprehje vret keq -
Sa per hashimin dhe pdk n ose disa njerz ne pdk aty rri ty dhe aty thuaj faktet se qka si e qysh nese ato i ke te forta le ti drenicen
se votat nuk jan vetem ne drenice por ne krejt kosoven po votohet pdk ja
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-11, 05:00   #7
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Prelec: Autonomia pėr veriun do tė ndodhė

Autonomi veriut te kosoves kjo do te thot dal ngadal brerje

dhe serbizim i kosoves cope pas cope
i tokave tona shqiptare


europa po na i rrezikon teritoret shqiptare perseri ne vend se te na e kthej ulqinin
e tivarin nishin e tokat tjera shqiptare

dhe ne jemi te pushtuar nga europa siq po shihet

per hajr na qofte ky pushtues i ri qe quhet europė

qe po ua msynė tokave tona

ne vend se ne te kerkojme presheven toplicen nishin vranjen

leskocin kurshumlinė sangjakun medvegjen lojanen vllasinen

e shum toka tjera e qamerine dhe iliriden

ne duhet te kerkojme aleat qe na i mundson tokat e bashkuara shqiptare

kush do qofshin ata aleat e qfar do qofshin ata qe na ndihmojne ne ket drejtim
per nje shtet te forte shqiptar

europa le te rrin ne shpi te vet ma mire ja qet
dhe te shikoj punet e veta -ajo - se nuk ka te drejte te burgosė shqiptarė
le ti burgose serbet -per tmerret ballkanike qe i kan ba ata q e nuk kan krahasim ne kanibalizmin e asnji historie njerzore
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-11, 05:04   #8
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: AW: Prelec: Autonomia pėr veriun do tė ndodhė

[QUOTE=Guri i madh;2037330]e po de qka ti bejsh hashimit po i pelqen e drenica i shajn te tjert i fallsifikojn listat e votusve vetem e vetem hashimin me bae kryeminister

ky esht realiteti o lirik reliteti i drenices qe jan ne gjendje edhe petroviqit me ja lan kosoven ne dor se hashimi e ka mik


------------------------
ne krahasimet politike teritoriale dhe ne ngjarjet qe jan aktuale gjithmone po e merrr shembull hashimin dhe drenicen kjo ehst propagande e tmerrshme e jotja edhe kur aty ku nuk hyn hashimi fare q lidhje ka hashimi me planet e europes os e te dikuj tjeter -
per shembull -
NESE NJI SHTET TA MSYNE PER QELLIME TE KQIA FAJTOR ESHT AI SHTET
pastaj vij n ata q ei kryejn punet e tij
Do te thot europa don dhe po nise fuashata anti shqiptare qe do te thot laboratori esht ne europe i nismave dhe planeve e jo ne drenice as te hashimi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-11, 05:07   #9
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Prelec: Autonomia pėr veriun do tė ndodhė

Per shembull ne europe jan pes shtete q enuk na kan pranuar dhe nja 15 jan q ejan penduar ndoshta e te tjerat jan detyruar ketu esht problemi por jo ti guri madh jo siq po e qet problemin te drenica se sistemin e votave nuk edin askush se si e ne menyre funskionojne ato prandaj mos fol paushall deri sa nuk din asksuh se si shkojne votat
simbas teje e dhe edhe ne dasma e ne bujqsi duhet me qene ldk ja ajo qe na drejton
le ma propapagnden partiake se behesh bajat drejtou kah interesat kombtare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-11, 16:02   #10
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: AW: Titulli: AW: Prelec: Autonomia pėr veriun do tė ndodhė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik Shiko postimin
-------------------------------

Kur te thuash fjalen drenica kjo do te thot nji e pesta e kosoves ne popullatė ne numrin e popullates edhe ketu gabon kur njeriun e vetem e identifikon me nji popull dhe regjion ky esht gabimi yt trashanik
prandaj hiqe nga fajlori emrin drenicė dhe fol per individet
per njerzit nje fhsat ose nje lagje ose nje regjion nuk ka mundsi te jene te kqi mund te ket persona aty ktu te cilet kan emra dhe mbiemra por te thuhet drenica sepse ketu jo vetem q eje duke gabuar por je duke ju shkuar ne nerva njerzve sepse kjo shprehje vret keq -
Sa per hashimin dhe pdk n ose disa njerz ne pdk aty rri ty dhe aty thuaj faktet se qka si e qysh nese ato i ke te forta le ti drenicen
se votat nuk jan vetem ne drenice por ne krejt kosoven po votohet pdk ja


po drenica njeren an me hashimin DUKAGJINI me ramushin

po du me than krejt kosova esht e ndar ne baz te disa liderve provincial


po hashimi u lidh me ket grupin nderkombtar te krizave qe ka propozoe status special per shkie edhe ja bajn te mundshme formimin e qeveris
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-11, 17:06   #11
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: AW: Prelec: Autonomia pėr veriun do tė ndodhė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik Shiko postimin
Per shembull ne europe jan pes shtete q enuk na kan pranuar dhe nja 15 jan q ejan penduar ndoshta e te tjerat jan detyruar ketu esht problemi por jo ti guri madh jo siq po e qet problemin te drenica se sistemin e votave nuk edin askush se si e ne menyre funskionojne ato prandaj mos fol paushall deri sa nuk din asksuh se si shkojne votat
simbas teje e dhe edhe ne dasma e ne bujqsi duhet me qene ldk ja ajo qe na drejton
le ma propapagnden partiake se behesh bajat drejtou kah interesat kombtare
Sipas meje me se shumti ne i kemi kontribuar te keqes per ineteresa te djallit, andaj deri kure ne do te punpojm per veti , rajonalizimi i kosoves i duhet vetem shkaut pra une nuk jam, nga drenica po jam me drenicen kure e lyp atdheu po nuk jam me drenicen kure i behet deme atdheut. Drenica duhet te jete term gjeografik te ne e jo kunjehere gjeneratore i te gjithave pernjeher.Sa per ilusrim njohtim stergjyshi im eshte vra nga turqit ne nje qytet jo drenicak po sdo te thote se nuke ka kontribuar per atdhe.
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-11, 21:58   #12
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: AW: Prelec: Autonomia pėr veriun do tė ndodhė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Neferta Shiko postimin
Sipas meje me se shumti ne i kemi kontribuar te keqes per ineteresa te djallit, andaj deri kure ne do te punpojm per veti , rajonalizimi i kosoves i duhet vetem shkaut pra une nuk jam, nga drenica po jam me drenicen kure e lyp atdheu po nuk jam me drenicen kure i behet deme atdheut. Drenica duhet te jete term gjeografik te ne e jo kunjehere gjeneratore i te gjithave pernjeher.Sa per ilusrim njohtim stergjyshi im eshte vra nga turqit ne nje qytet jo drenicak po sdo te thote se nuke ka kontribuar per atdhe.
-------------------------
nuk them se nuk kan kontribuar edhe te tjeret shqiptarė
per atdhe nuk ehst veq drenica qe ka punuar per atdhe

por pergjithsimni i fjales drenicė me ngacmime e nenqmime
esht neverits dhe fund e krye poshtersi


pse a duhet te shahet gollaku mbi bazat e asaj se qenka behgjet pacolli
andej ose gjakova se mimoza kusari qenka andej

po ku ka ma kafshri s ekjo pune bre
sa e sa komunista kan qene te gjakloves ne kohene tititzmit
qfar lidhje ka gjakova me ket pune nese ata kan qene nga gjakova
qytetaret e gjakoves gjithmone ekan deshte atdheun ekush i ka pyet ata
mbi bazat edisa snjerzve nuk shahet nje krahine

-qfar logjike ka ktu nese shahet llapi se fatmir sejdiu qenka e andej
-qfar logjike ka ktu bre veq logjike te smure antikombtare

dhe propagande q e ju shkon per shtati shkieve -

ai njeri q eben keso poshjtersie nde drejtim te drenices ai esht ma i poshter se arkani e milloshi


qfar lidhje ka drenica me hashim thaqin kurfare hiq -

votat i drejton tjeter kush fuqite dhe interesat e mdha
qfar hashimi qfar bakraqi kush ta vete hashimin bre -

suprfuqia i drejton qeverite botrore kush ta vete hashimin -

pdk ja nuk esht e drenices as nuk ka linde ne drenice
pdk ja esht ne krejt kosoven
ma shum ka antare pdk ja ne pejė e ne disa vende tjera

se ne drenicė

qfar lidhje kan njerzit e drenices ktu qe shahen e nenqmohen
ku do q e munden nga disa koka te smura
qe nuk dihet kush jan e tek jan e qfar te kaluare kan

nese do i kishim qite votat ne drenice per pdk n te shohim realisht as tre perqind nuk merr pdk ja vota ne drenice por votat i cakton tejeter kush kush e pyet drenice as hashimin e qeverine tone e ne aspak jo tjeter kush na drejton ne andej kah don vet
kjo dihet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-11, 17:31   #13
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: AW: Prelec: Autonomia pėr veriun do tė ndodhė

Nuk them se nuk kan kontribuar edhe te tjeret shqiptarė

per atdhe
nuk esht veq drenica qe ka punuar per atdhe -


por pergjithsimni i fjales drenicė me ngacmime e nenqmime

ėsht neverits dhe fund e krye poshtersi antikombtare nga disa element maska qe nxiten me pare nga serbia per keto qellimepse a duhet te shahet gollaku te shahet mbi bazat e asaj
se qenka behgjet pacolli nga gollaku

andej

ose gjakova se mimoza kusari qenka andej nga gjakova


po ku ka ma kafshri s e kjo pune bre e ma antikombtare s ekjo mendis bizare perverse barbare pansllave armike


sa e sa komunista kan qene te gjakoves ne kohene tititzmit

e rankoviqizmit

qfar lidhje ka gjakova me ket punė nese ata kan qene nga gjakova


qytetaret e gjakoves gjithmonė e kan dashtė atdheun e
kush i ka pyet ata per diqka
mbi bazat e disa snjerzve nuk shahet nje krahinė nji regjion


-qfar logjike ka ktu nese shahet llapi se fatmir sejdiu qenka e andej

-qfar logjike ka ktu bre veq logjikė tė smurė antikombtare
te disa shkinorve

dhe propagandė q e ju shkon per shtati shkieve -


ai njeri q eben keso poshtersie nde drejtim te drenices
ai esht ma i poshter se arkani e milloshi


qfar lidhje ka drenica me hashim thaqin kurfare hiq -


votat i drejton tjeter kush fuqitė dhe interesat e mdha

qfar hashimi qfar bakraqi kush ta vete hashimin bre -

superfuqite kryejn punet e veta dhe interesat e veta kuptojeni


suprfuqia i drejton qeveritė botrore kush ta vetė hashimin -

secilin q evjen aty ashtu e bejne e trajtojne vetem formalisht jan qeverite politiken dhe timonin e drejtojne te mdhejt e botes sipas pazareve dhe interesavepdk ja nuk esht e drenices as nuk ka linde ne drenicė

pdk ja ėsht nė krejt kosoven

ma shum ka antarė pdk ja ne pejė e ne disa vende tjera

se nė drenicė

qfar lidhje kan njerzit e drenices ktu qe shahen e nenqmohen.

Ku do q e munden te diskreditojne drenicen disa koka te smura shkinoreqe nuk dihet kush jan e tek jan e qfar te kaluare kan .


Nese do i kishim qitė votat ne drenicė
per pdk n tė shohim realisht as tre perqind nuk merr pdk ja vota nė drenicė por votat i cakton tejeter kush
kush e pyet drenicė as hashimin e qeverinė tonė e ne
aspak jo tjeter kush na drejton ne andej kah don vet
kjo dihet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-11, 17:36   #14
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Prelec: Autonomia pėr veriun do tė ndodhė

sa ma shum qe po flitet kunder drenices nga ana e disa spiunve tradhtarė te zi langaraq
aq ma krenare duhet te jet drenica -dhe aq ma e mobilizuar kjo duhet ti sherbej per forcim
asaj qe te behet qelike dhe unike -
sepse ka shum armiqt e tradhtarė te mbrendeshem shqiptaria e jasht saj -
qe duan ta gjunjzojne drenicen q ete ja thyejn vullnetin e pushkses dhe atdhedashurise
por drenica duhet te jet bunker i qelikt per mos depertimin e hasmit -
dhe te jen te lidhur force per atdhe e si kapedane trime drenica duhet te mbaj gati thumbin e pushkes gjithmone per armikun e kunder armikut te mos i thyhet per asnji qast vullneti se pjella e udbashave ka per tu pastrue nje dite ket do ta ben si detyre te shjet djelmnia eshendoeshe shqiptare patruitike -
prandaj i uroj drenices organizim sa ma te persosur ne te gjitha aspektet
si ne armje si ne dituri si ne organizime ne plane ushtarake ne pasuri ne zhvillim ne arsim e ku do vetem perpara drenice ti ke qene dhe mbetesh kapedane e trimerise dhe patriotizmit shqiponja syqele vrojtuese kunder armiqve e ne sherbim te jetes e atdheut ne sherbim te lirise e demokracise
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-11, 17:37   #15
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Prelec: Autonomia pėr veriun do tė ndodhė

kjo do te thot lufte e re epergjakshme serbo shqiptare

shqiptaret do te kekrojne tokat stergjyshore ilire qe i jan marr dhunshem nga sllavet neper shekuj


ma mire te rrijne urt europianet te mos shprushin probleme te reja
por te lene rehat harten e koosves e shtetet mbrenda shtetit

sepse
kan filluar te hallakaten si dikure ne pabesite e vitit 1878 1913


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:20.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.