Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-11-11, 17:30   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Abetarja mbarėkombėtare

Konkursi pėr Abetaren mbarėkombėtare

Hapet konkursi pėr hartimin e abetares se unifikuar mes Shqipėrisė dhe Kosovės. Pas marrėveshjes zyrtare mes dy vendeve, ministria shqiptare e arsimit ka publikuar kriteret qe duhet te plotėsojnė autoret dhe botuesit pėr tekstin e ri te ABC. Ndryshe nga librat e tjerė abetarja e unifikuar detyrimisht duhet te ketė dy autoreve dhe dy shtėpi botuese, njė pale shqiptare dhe tjera nga Kosova. Ne 3 prill te 2012 ministria shqiptare e arsimit do te shpalle tekstin fitues te abetares se pėrbashkėt. Kjo do te jete abetarja e katėrt qe hyn mes testeve te tjerė alternative ne shkollat shqiptare dhe e vetmja qe do te kėtė te drejtėn pėr tu mėsuar nga fėmijėt e trojeve shqiptare dhe diasporės. Programi mėsimor i abetares do te jete i pėrbashkėt por kryesisht i bazuar ne kutikulat e teksteve shqiptare. Gjuha e pėrdorur ne abetaren mbarėkombėtare do te jete shqipja standarde e Shqipėrisė, kjo do te thotė se dialektizmat apo elementet e tjerė krahinor do te jene penalizues pėr ēdo autor qe i aplikon ne abetaren e pėrbashkėt.

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:47.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.