PDA

View Full Version : Pse nuk jemi tolerant ne shqiptaret nė politikė


Dilaver
29-09-03, 22:18
Toleranca

Pėrshėndetje gjithė diskutuesve tė ketij forumi.Unė mendoj qė secili kishte me qenė mirė qė tė niset nga vetvetja, tė analizoj vetėn se sa ėshtė tolerant nė politikė, por edhe nė lami tjera tė jetės sė pėrditshmeToleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin.

Nji form e intolerancės ėshtė edhe POLEMIKA, e cila nėse ėshtė serioze, jo e njianėshme, e bėrė nė sfera tė larta me pjekuri, pa pasion, me nivel kulture njerėzore atėherė ėshtė e dobishme, por per fat tė keq, ne nė tė shumten e rasteve i tejkalojmė caqet e njerėzisė, perdorim shprehje vulgare, ofenduese, nenēmuese, shtrembėrojmė tė vertetėn, falsifikojmė shum gjera tė cilat nuk na konvenojnė e ndodh qė edhe historinė ta falsifikojmė, pra polemizojmė me pasion duke mos kursuer edhe etiketimet ma tė rėnda .

Kur bėhet fjalė per tolerancen politike, patjetėr kemi tė bėjmė edhe me formimin e individit, edukatėn familjare dhe shoqėrore, kulturėn etj. faktorė tė cilėt ndikojnė nė tė shumtėn e rasteve.

Per tė qenė tolerant individi pikėsėpari duhet tė jetė i pajisur me kultururėn e vėrtetė njerėzore, sjelljen e mirė, paraqitjen e njerėzishme e tė hijėshme dhe tė pėrshtatshme dhe unė mendoj se kushti kryesor ėshtė nderimi pėr bindjen e tė tjerėve, dhe jo tė shkojmė nga teza e gabuar e cila ėshtė shumė prezente tek ne shqiptarėt “kush nuk mendon si unė, ai ėshtė kundershtari im, apo edhe ma katastrofalisht qė e marrin disa njerėz: armiku im”.

Ky fenomen shoqeror shfaqet nė lamin politike, shoqerore, shkencore etj. dhe nė jetėn e pėrditėshme nė mbledhje, nė diskutime, paraqitje publike etj hasim nė tė shumten e rasteve nė shkoqitje e prononcime ku mė shumė e ku mė pak egoiste, si ndėr njerėz intelektual e akademikė poashtu edhe nder ata me pergaditje mė tė ultėt arsimore, dhe nė intolerancė tė tjerėve.

Unė mendoj se ky fenomen i paarsyeshėm qė prezenton nė pėrmasa tė mėdha me gabimin trashanik tek shqiptarėt duke menduar se me ndjekė arsyen e nji tjetri ėshtė dobėsi. Nė mesin tonė egziston ndjenja primitive ti pergjigjemi tjetrit ashtu qė mendimi ynė tė jetė superior, dhe jo tė bindim tjetrin me fakte.

Pėr tė qenė tolerant nuk kerkohet tė mendojmė tė gjithė me nji kokė, as tė jemi tė gjithė tė nji mendimi dhe as nuk ėshtė e domosdoshme tė kemi tė njejtat parime, as tė jemi tė pagabueshėm, por patjetėr duhet t’ua njohim tė tjerėve tė drejtėn e mendimit tė lirė dhe tė bindjes, mu nė nė atė mėnyrė si deshirojmė qė tė tjerėt tė respektojnė mendimin tonė.

E dijmė fare mirė se secili njeri, shpesh edhe pa dashje apo pa ndonji qellim tė caktuar, mund tė ndjekė nji rrugė a nji parim tė gabuar, prandaj duke u nisur nga ky fakt nėse nuk deshirojmė tė na pėrbuzė kush ne edhe po tė jemi nė gabim, ashtu edhe ne mos ta perbuzim askėnd.

Toleranca ėshtė nji virtyt i shoqerisė sė moderuar njerėzore pėr tė dijtė thjeshtė tė bartim apo tė durojmė, unė kisha pėr tė thėnė vėllezėrit tanė si vėllezėr dhe jo si armiq. Toleranca ėshtė baza e njė shoqėrie demokratike dhe pluraliste, ėshtė njė qėndrim, i cili duhet tė mbahet rregullisht, i shoqeruar me mirėkuptim dhe kompromis si dhe pranimin e ideve tė ndryshme dhe respektimin e qėllimeve dhe qasjeve tė tė tjerėve.Unė vlersoj se gabimi kryesor i kėsaj sėmundje apo plage tė rrezikshme qė e shqetėson jetėn nė mesin tonė, ėshtė gabimi i madh i disa udhėheqėsve politikė, mediave informative e sidomos atyre qe anojnė kah ndonji subjekt politik, tė cilėt pėrpiqen ta mohojnė apo ta mshefin ketė sėmundje apo plagė e cila per fat tė keq ėshtė duke shkuar nė nji sėmundje apo metastazė, nėse nuk ndermirret diq pėr ta sheruar.

Ishte dasht qė tė gjitha gabimet, dobėsitė, mangėsitė, papėrgjegjshmeritė pra tė gjitha tė kqijat tė qiten nė shesh, pa dallim pozite a funksioni etj. pra e pėr hir tė sinqeritetit, duhet luftuar ēdo gabim, kudo qi ta gjejmė, edhe ndėr kėrkimet shkencore por duhet vepruar me maturi.Nji nder shkaktarėt e kesaj situate ėshtė edhe faktori historikė.

Jemi deshmitarė tė faktit se shekulli XX me gjith perparimin e theksuar tė shoqėrisė njerėzore nė shumė fusha tė ndryshme tė jetės, nė dhjetvjeēarin e fundit u shendrrua nė njė botė ku gjithnjė e mė shumė prezenton varfėria ekonomike, korrupsioni, uria, sėmundjet e ndryshme tė pasherueshme etj. Nė vend se tė zhdukeshin keto nė vendet e varfėra dhe tė pazhvilluara, ku me ketė rast do tė kultivohej toleranca dhe dialogu paqėsor drejt vetvendosjes sė popujve tė shtypur nga kolonialistėt shekullor, ketu u manifestua urrejtja, dhuna, terrori shtetror, gjenocidi ku nė ketė rast kemi tė bėjmė mu mė shqiptarėt.

Anonimja D
03-10-03, 22:00
Ndaj politikes jo te drejte nuk eshte e rruges te jesh tolerant.

iliri
05-10-03, 11:04
pershendetje:

une mendoj se asnje njeri me vetedije te plot nuk bene dhe nuk duhet te jete tolerant ndaj diqkaje qe eshte e demshme per per kombin dhe interesat e tije?

ne duhet ta ngrisim zerin me vendosmeri kunder kesaj dukurie shum te shumtuar ne ballkan?

nese ne heshtim jemi perkrahes te anarkis?rrespekt:

Dilaver
05-10-03, 16:34
Toleranca ėshtė nji virtyt i shoqerisė sė moderuar njerėzore, ėshtė baza e njė shoqėrie demokratike dhe pluraliste, ėshtė njė qėndrim, i cili duhet tė mbahet rregullisht, i shoqeruar me mirėkuptim dhe kompromis si dhe pranimin e ideve tė ndryshme dhe respektimin e qėllimeve dhe qasjeve tė tė tjerėve.Intoleranca ėshtė virtyt i shoqerisė sė shkatrruar dhe baza e njė shoqerie tė pa emancipuar, pa edukatė dhe pa kulturė ku mbreteron kaosi, krimi, korrupcioni, varferia e tė gjitha tė kėqijat.Njerėzit tolerantė patjetėr se janė individė tė formuar me edukatė familjare, shoqerore e njerėzore, me sjellje tė mira e tė njerėzishme tė ngritur kombtarisht dhe intelektualisht.Njerėzit intolerantė janė e kunderta e kesaj qe u tha mė lartė.PRANDEJ ĖSHTĖ E DREJTĖ E SECILIT TĖ PERCAKTOHET SE CILIT GRUP I TAKON.

TOXIC_TUNA
03-11-03, 12:29
:wink: NGASE FATKEQESISHT NUK E KUPTOJM DEMOKRACIN NE PARIM DHE NUK KEMI DEMOKRACI TE MBRENDSHME NE TE GJITHA SFERAT E JETES SONE ................BESOJ Z. DILAVER KJO ESHTE PROBLEMATIKA THEMELORE :arrow:

Murgesha
08-11-03, 20:53
Per te qene tolerant ne politik duhet te jesh edhe ne jet. Nese gjer tani jemi mesuar mos te tolerojme pse ateher te presim nje tolerance politike.

Mandej tani kur Kosoven e kan marre ne dore jo tolerantet.

Tolerantet jane ende ne gjume.

Anonimja D
01-12-03, 23:44
..n'varet kush ta udheheq shtetin edhe si ta udheheq.

vullneti
11-12-03, 13:49
plotesisht pajtohem me ty Dilaver...edhe une mendoj..se toleranti...per hire te qeshtjes kombetare i ben disa leshime ne dem te qeshtjeve personale...e ata qe sjane tolerante....primare kane veq ..ceshtjen personale...e nuk po zgjedhin as menyra te veprimit..deri te ato me te ndyat...po kuptohet cilat

Albanian eX|PerT
07-04-07, 01:38
> Pse nuk jemi tolerant ne shqiptaret nė politikė (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=417321#post417321)

Shqiptaret? Ne? Sepse me politike tek ne mirren pseudopolikanet, qe nuk kane lidhje me kodet e politikes, e ku mbet te na mbajne leksione!

Balat nuk dijne te promovojne tolerancen ne politike zotrote!

Kastri
07-04-07, 01:51
................................
................................


Pershendetje

Pa shikoni shkrimet tuaja te nderuare edhe vlersoni vet me sa tolerance i keni ber........e po aqe tolerance kane edhe politikanet tani.se si ne jane edhe ata vet i kemi zgjedhe, e vet po kahemi.

Murgesha e tha mir mvaret se sa je tolerante ne jeten,nuk mundeshe tete ore sa je ne politike te beheshe jo tolerante e kur te vieshe te shtepia te ndrroshe e te beheshe tolerant........


Por ne fumde te jemi te sinqerte se me tolerante po tregohen politikanet tane ,se disa ketu........ o kuku po te ishine disa nga ky forume ne politike atehere e kishe pa tolerancen kahe kcen valle Shqipetare .....................

Albanian eX|PerT
12-04-07, 16:11
Edhe ketu i ke "zedhenesit" e politikaneve (in) tolerante, e qe keta vecse kane ardhur si prove per te deshmruar "tolerancen" e punedhenesve te tyre! :wink:

SoKoLi-i-Maleve
13-04-07, 01:40
..n'varet kush ta udheheq shtetin edhe si ta udheheq.


Ata qe ju votoni,ata e udheheqin shtetin,apo skeni dijeni per kend votoni?

prishtinasi
13-04-07, 02:11
Sepse qe nga femijeria na kane mbushur koken lajme lajme lajme....e dikur jemi bere...lajm vete....dhe me nuk dime te thom..."ndoshta e kam gabim, ndoshta kete politikane do ti ndeshkoje me vote, pasiqe nuk i ka permbushur premtimet elektorale".
Ndoshta do te behemi tolerante kur te kuptojme se me voten tone, do te ndikojme ne sherbimet me te mira komunale-publike, siguri me te mire, ti thom jo korrupcionit...etj"
Nje dite do ti kuptojme te gjitha keto...por kam frige se ne jo, por gjenerata e ardheshme!

Albanian eX|PerT
13-04-07, 13:15
Eh more koleg prishtinali, neve shqiptareve -fatkeqesisht (disave)- iu eshte mbjellur ne koke nje "pergjigje" e kahmotshme qe nuk e po e ndryshojne akoma, qe kur t'i tregohet dicka te ta kthen "E di"!

Me kete "E di", nuk promovohet toleranca!

...........p.s:
"Toleranca politik, ne funskion te paqes" eshte liber i perkthyer ne gjuhen gjermane, angleze, maqedone nga gjuha shqipe, shkruar nga Prof. Dr. Nazmi Maliqi, mund te e lexoni tek linqet e FES-it, organizat gjermane e fondacioneve, Frihdi Ebert, dhe tek linku i shoqates se inteligjences shqiptare ne Maqedoni (www.inteligjencashqiptare.org (http://www.inteligjencashqiptare.org))! Mendoje se ka perceptime qe nevojiten t'i akceptojme per te kuptuar tolerancen!

Berkan
03-05-07, 16:02
Une e kam nje mendim pak me ndryshe. me tolerante se shqiptaret ne politike, asnje vend nuk i afrohet. toleranca nuk matet me polemnikat e bera ndaj njeri tjetrit ne kuvend, apo kur opozita e kritikon qeverine. pikerisht keto jane instrumentet te cilat e bejne qeverisjen me funksionale. pse nuk e shikoni nga nje kend tjeter duke e pare ekipin negociator qe eshte vendi ku bashkohen pozita dhe opozita kosovare. nese kjo nuk eshte tolerance atehere une nuk di se cfare eshte tolerance

Albodrenicasja
04-05-07, 02:59
Tė gjithė atyre qė u mungon truri pėrpiqen ta zevendesojne mungesen me kercnime e arrogance.

GURI SYLAJ
04-05-07, 06:27
Tė gjithė atyre qė u mungon truri pėrpiqen ta zevendesojne mungesen me kercnime e arrogance.

Ne baze te kesaj del se te gjithe ata qe kercnojne e besa jo rralle edhe i realizojne keto kercnime ,jan te pa tru!!!???
Shume ,shume gabim sepse pasuria dhe pozitat e tyre flasin per dicka tjeter!

sherri
04-04-11, 15:59
Toleranca

Pėrshėndetje gjithė diskutuesve tė ketij forumi.Unė mendoj qė secili kishte me qenė mirė qė tė niset nga vetvetja, tė analizoj vetėn se sa ėshtė tolerant nė politikė, por edhe nė lami tjera tė jetės sė pėrditshmeToleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin.

Nji form e intolerancės ėshtė edhe POLEMIKA, e cila nėse ėshtė serioze, jo e njianėshme, e bėrė nė sfera tė larta me pjekuri, pa pasion, me nivel kulture njerėzore atėherė ėshtė e dobishme, por per fat tė keq, ne nė tė shumten e rasteve i tejkalojmė caqet e njerėzisė, perdorim shprehje vulgare, ofenduese, nenēmuese, shtrembėrojmė tė vertetėn, falsifikojmė shum gjera tė cilat nuk na konvenojnė e ndodh qė edhe historinė ta falsifikojmė, pra polemizojmė me pasion duke mos kursuer edhe etiketimet ma tė rėnda .

Kur bėhet fjalė per tolerancen politike, patjetėr kemi tė bėjmė edhe me formimin e individit, edukatėn familjare dhe shoqėrore, kulturėn etj. faktorė tė cilėt ndikojnė nė tė shumtėn e rasteve.

Per tė qenė tolerant individi pikėsėpari duhet tė jetė i pajisur me kultururėn e vėrtetė njerėzore, sjelljen e mirė, paraqitjen e njerėzishme e tė hijėshme dhe tė pėrshtatshme dhe unė mendoj se kushti kryesor ėshtė nderimi pėr bindjen e tė tjerėve, dhe jo tė shkojmė nga teza e gabuar e cila ėshtė shumė prezente tek ne shqiptarėt “kush nuk mendon si unė, ai ėshtė kundershtari im, apo edhe ma katastrofalisht qė e marrin disa njerėz: armiku im”.

Ky fenomen shoqeror shfaqet nė lamin politike, shoqerore, shkencore etj. dhe nė jetėn e pėrditėshme nė mbledhje, nė diskutime, paraqitje publike etj hasim nė tė shumten e rasteve nė shkoqitje e prononcime ku mė shumė e ku mė pak egoiste, si ndėr njerėz intelektual e akademikė poashtu edhe nder ata me pergaditje mė tė ultėt arsimore, dhe nė intolerancė tė tjerėve.

Unė mendoj se ky fenomen i paarsyeshėm qė prezenton nė pėrmasa tė mėdha me gabimin trashanik tek shqiptarėt duke menduar se me ndjekė arsyen e nji tjetri ėshtė dobėsi. Nė mesin tonė egziston ndjenja primitive ti pergjigjemi tjetrit ashtu qė mendimi ynė tė jetė superior, dhe jo tė bindim tjetrin me fakte.

Pėr tė qenė tolerant nuk kerkohet tė mendojmė tė gjithė me nji kokė, as tė jemi tė gjithė tė nji mendimi dhe as nuk ėshtė e domosdoshme tė kemi tė njejtat parime, as tė jemi tė pagabueshėm, por patjetėr duhet t’ua njohim tė tjerėve tė drejtėn e mendimit tė lirė dhe tė bindjes, mu nė nė atė mėnyrė si deshirojmė qė tė tjerėt tė respektojnė mendimin tonė.

E dijmė fare mirė se secili njeri, shpesh edhe pa dashje apo pa ndonji qellim tė caktuar, mund tė ndjekė nji rrugė a nji parim tė gabuar, prandaj duke u nisur nga ky fakt nėse nuk deshirojmė tė na pėrbuzė kush ne edhe po tė jemi nė gabim, ashtu edhe ne mos ta perbuzim askėnd.

Toleranca ėshtė nji virtyt i shoqerisė sė moderuar njerėzore pėr tė dijtė thjeshtė tė bartim apo tė durojmė, unė kisha pėr tė thėnė vėllezėrit tanė si vėllezėr dhe jo si armiq. Toleranca ėshtė baza e njė shoqėrie demokratike dhe pluraliste, ėshtė njė qėndrim, i cili duhet tė mbahet rregullisht, i shoqeruar me mirėkuptim dhe kompromis si dhe pranimin e ideve tė ndryshme dhe respektimin e qėllimeve dhe qasjeve tė tė tjerėve.Unė vlersoj se gabimi kryesor i kėsaj sėmundje apo plage tė rrezikshme qė e shqetėson jetėn nė mesin tonė, ėshtė gabimi i madh i disa udhėheqėsve politikė, mediave informative e sidomos atyre qe anojnė kah ndonji subjekt politik, tė cilėt pėrpiqen ta mohojnė apo ta mshefin ketė sėmundje apo plagė e cila per fat tė keq ėshtė duke shkuar nė nji sėmundje apo metastazė, nėse nuk ndermirret diq pėr ta sheruar.

Ishte dasht qė tė gjitha gabimet, dobėsitė, mangėsitė, papėrgjegjshmeritė pra tė gjitha tė kqijat tė qiten nė shesh, pa dallim pozite a funksioni etj. pra e pėr hir tė sinqeritetit, duhet luftuar ēdo gabim, kudo qi ta gjejmė, edhe ndėr kėrkimet shkencore por duhet vepruar me maturi.Nji nder shkaktarėt e kesaj situate ėshtė edhe faktori historikė.

Jemi deshmitarė tė faktit se shekulli XX me gjith perparimin e theksuar tė shoqėrisė njerėzore nė shumė fusha tė ndryshme tė jetės, nė dhjetvjeēarin e fundit u shendrrua nė njė botė ku gjithnjė e mė shumė prezenton varfėria ekonomike, korrupsioni, uria, sėmundjet e ndryshme tė pasherueshme etj. Nė vend se tė zhdukeshin keto nė vendet e varfėra dhe tė pazhvilluara, ku me ketė rast do tė kultivohej toleranca dhe dialogu paqėsor drejt vetvendosjes sė popujve tė shtypur nga kolonialistėt shekullor, ketu u manifestua urrejtja, dhuna, terrori shtetror, gjenocidi ku nė ketė rast kemi tė bėjmė mu mė shqiptarėt.
Ja nje shkrim me vlere nga Dilaver Kosova.