PDA

View Full Version : PSE Mitrovica Mbeti e Ndare


Beni_gjk
21-10-03, 20:30
Kjo tem eshte shum e ndjeshme edhe na takon te gjitheve qe te jemi me korrekt

Une mendoj qe Mitrovica ka mujt qe mos te jet e ndare por per interesa te dikujt ka mbet keshtu qysh esht sot

*DREJTESIA*
21-10-03, 21:01
Per kete pyetje e ka pergjigjen vetem nji njeri e ai eshte Hashim Thaqi,i cili menjihere pas hyrjeve te trupave te NATO-s ne Kosove shkoj e u takua me Artemijen ne Graqanice,pra ky njeri e ka pergjigjen e sakte se ne mundemi te thojm qka te duam.

kaedhemazi
23-12-03, 05:40
Qyteti i mitrovices ka mbet i ndare me deshgiren e Serbise dhe me pjesmarrjen e Trupave Franceze ne Aksionet Ushtarake kunder Serbise.Nuk eshte nevoja te vejm perqarje te panevojshme.

Shteti i Frances nuk ka asnje Obligim ndaj Paktit Veriatlantik te NATO-se ne Forme Ushtarake.Ata jan terhequr nga angazhimi Ushtarak ne vitin 1959.Megjithate Franca vendosi te marre pjese ne Fushaten Ajrore kunder Ish-Jugosllavise.

Ushtaret e pare qe kan hyre ne Kosove ishin Elita Ushtarake Franqeze"Legjionaret".Qe nga ai moment UCK-se i eshte ndaluar tejkalimi ne anen Veriore.

Pjese te tersishme nga keto marreveshje jan pergjuaur nga Sherbimi Sekret i Gjermanise BND dhe jan dokumentuar para disa muajsh ne ZDF.Pergjimet jan bere nga nje Divizion qe eshte i percaktuar per kete detyre dhe i perqendruar ne Rostock te Gjermanise.Ne ate Dokumentare eshte sqaruar me hollesisht por nuk e mbaj ne mend se cili Divizion vetem e mbaj mend se i takon Bundesmarine apo Flotes Detare.Gjithashtu eshte shpjeguar pyetja se pse USA-te nuk ndermoren asgje kunder ketije fakti.

Si shpjegim eshte dhene:Ky ishte si kusht nga Unioni Sovietik qe te mos nderhyje Ushtarakisht ne kete Konflikt.Gjithashtu eshte theksuar se jane te regjistruara te gjitha telefonatat e ushtarakeve te larte shqiptare dhe CIA-se.Une Mendoje se ndarja e Mitrovices eshte sfida e vetme e delegacionit shqiptare ne Rambuje ,dhe nuk mendoje qe nuk e kan parapa kete aspekt por tjesht nuk kan pas forc vendimtare qe ti shmangen ketije realiteti.

Miniera e Trepces ka nje kohe te gjat qe punon ne Humbje mirepo para disa dekadash ajo ka mbajt nji pjes te vogel te Kosoves dhe nji pjes te madhe te Serbise me para.Tani pasi eshte ndare mitrovica ,Trepca nuk mund te shfrytezohet ose nuk mund te privatizohet.Qeveria e Kosoves nuk eshte ne gjendje te subvencionoje reaktivizimin e Trepces me Miliarda Dollare ,dhe keshtu qe perderisa Kosova te moss behet shtet i njohur zyrtarisht ajo as nuk mund te privatizohet.Ketu behet fjala per humbje vjetore prej 6 deri ne 8 Miliard Dollare per Kosoven ,kur kemi parasysh se Bugjeti vjetore momentalisht eshte rreth 600 Milion Euro ateher kjo eshte nje sfide shume e madhe ekonomike.

lirik
24-07-09, 17:06
Esht ndarė sepse shqiptarve ju del gjumi vonė shum vonė

aksionet e shpejta te organizatave shqiptare grupeve te armatosura te njisive vullnetare shqiptare esht dashur ta qlirojn leposaviqin dhe komplet veriun e kosoves atyre do te ju bashkangjiteshin edhe shum vullnetar tjerė keshtu qe uqk ja nuk do te mbante pergjegjsi se qka do te benin andej komandoset dhe njisia speciale vullnetare shqiptare uqk ja do ti thoshte botes un nuk kam lidhje me ta as nuk jap kurfar pergjegjsije per veprimet e tyre ata vullnetaret do ta kryenin punen pastaj e jo te presim franqezin e dreqin e te birin shansi ma historik qe ishte ne vititn 199 9 ne verė nuk u shfrytzua qe me nje aksion te shpejt te pastrohet tereni andej deri ne leposaviq -
pastaj qdo gjė esht vonė sot te vajtohet sepse duhet te pranojn te gjith se nuk kan dije vizion as parashikime per vepra madhore e me rendesi se nuk ua rrokė hiq rradakja jan naiv e serbet tregohen gjithnji ma te shkatht dhe korrin sukses ma shum se shqiptart ktu qendron problemi pra te shkurtpamsia dhe naiviteti-
duke mos pasur aftesi per ti parashikuar planet e armikut dhe pasicvitetti mos organizimi dhe egoizmi

bajraktarizmi mos disciplina -
sikur te kishte parashikime e organizime do ta qlirronim leposaviqin qe ne shqip quhet albaniku e zveqanin

e sa per mitrovicen ajo as qe duhej rrezikuar prej serbve por shqiptart shohin gjithqka me vonesa si gjith qe vonohen e nuk jan te aft per organizime -
dhe ja shife se kush na e ka udhhequr luften njerz qe na bėnė horė per karriga e na e kan nda kosoven me regjione si kurr ma parė ne histori
i kan nda vllezrit e nji gjaku duke i grupuar rreth bajraktarizmave rreth disa inateve primitive qe kurr kshtu ne ket poshtersi nuk kan ken ndonjiher ma par ne histriin e popullit shqiptar ja pra
situata nuk do koment gjė qe shihet leht ne secilin veprim

armiku pritet ne kufi zakonisht dhe pastrohet tereni afer kufijve-


as qe ka ekzisut ideja e shqiptarve se ku esht mitrovica

as ku i bjen

vetem pas lufte kan degjuar mbi tetdhjet perqind e popullates as qe ka ken ndonjiher ne “ at qytet as qe e ka pa

sepse nuk ka pas kurr asnjiher plane te organizuara te shqiptarve

as formacione luftarake vullnetare njisi speciale

qe ju rrijn gati kufijve e atyre zonave aq te rendesishme-


do te mjaftonte vetem nje aksion i rrufeshem i shqiptarve me grupe diverzante te armatosura

ne ato anėdhe kund serb pushtues ma andej nuk do te kishte mbetur te gjith do te iknin per serbi


as ne leposaviq nuk do te kishte mbetur kembe shkjau

se la ma mitrovica

por ahqiptart jan te pa organizuar

perse behet kjo pyetje kur dihet se qfar e kush jemi qfar vesesh kemi e mos dije qfar koke kemi e edukate

se sa te paaft jemi ne organizime ne plane ne veprime te kordinuara e disciplinė

sa te pa ndegjueshem e bajraktar jemi fisnorė klanorė me hile e e qfar egoizmi kemi prandaj na mbeti veriu i kosoves pa u qlirue sepse gjithqka u koncentrue ne mbrendi te kosoves por jo kah zonat e veriut ka kufijt me serbi

dhe nuk jemi ne lartsi te detyrave shum serioz as nuk edijm rendesinė e teritorit e vleres gjeostrategjike e vleres se tokes

siq ishte kjo e mitrovices dhe veriut-


njisitė speciale shqiptare do te duhej te ekzistonin si njisi vullnetare jasht kontrollit te uqk s

qe nuk do te ishin te obliguara ndaj ukq s

ato do te benin veprime

dhe uqk ja nuk do te kishte dhanė pergjegjssi per veprimetr e tyre ata pastaj do ta kishin pastruar terenin nga serbet ardhacak nga rusija ne gjith teritorin dardan o shqiptar

shfletuesi_
24-07-09, 18:04
Une shume shpejt dhe shume leht jua kisha jap pergjigjen e sakt nese do me pergjigjeshit sakt.....

Tregomeni ju mua pse ne ne mes vete jemi te ndar ne treva ....ne lagje ne vllaznillak qe thot populli, atehere une jua jap pergjigjen e sakt se pse Mitrovica eshte e ndare.

lirik
24-07-09, 20:41
Une shume shpejt dhe shume leht jua kisha jap pergjigjen e sakt nese do me pergjigjeshit sakt.....

Tregomeni ju mua pse ne ne mes vete jemi te ndar ne treva ....ne lagje ne vllaznillak qe thot populli, atehere une jua jap pergjigjen e sakt se pse Mitrovica eshte e ndare.


----------------------

ne jemi sakatosur shum neper pushtime

shekullore te gjata


deri sa popujt europian kan ecur neper shekuj me unvesrsitete

ne ne kohen e perandoris osmane neper shekuj nuk kemi mundur te shkruajm asnje shkronjė shqip


dhe me te menduar e koncepte kemi mbetur mbrapaketu qendron krejt mos aftesia e te menduarit e te zhvilluarit-

ngritjes ne shkallė te larta te vetedijeve

prandaj jemi kshtu te ndarė dhe ne fund kur pyet secilin


asnjeri nuk din perse beprohet kshtu me ket shpellori errsire


por kto veprime jan humbje kohe naivitete demtime


shqiptart ku do qe jan nj jan dhenuk kan kurfr dallimesh

shqiptari shqiptar esht


bajraku ku do qe te ngulet ne trrojete atdheut ai mbrenda shqiptarie mbetet

nuk ka rendesi ne cilin rrreth ngulet


por disa njerz jan aq koktrashė

sa q e nk e kuptojn jeten aspak
qka esht atdheu

e qka esht shqiptari as qka esht kombi e shtetisepse si te dalin veq pak jasht mahalles katunit te vet ju duket se jan dal ne tjeter shtet

thjesht jan koktrashė


njerz te till naiva njerz te pa vizion modern


ta pa dalur


te pa kuptim


njerz qe nuk jan te aft te mendojnsepse vetem pak me logjiku atdheu esht atdhe


dhe duhet ta ket nje trajtim


shteti esht shtet


pra nje komb nji qendrim


por e keqja esht se te ne nuk dijn ta ndajn drejtesinėnuk jante edukuar ne drejtesi


ti kur e sheh se vllau yt gabon thuaj njiher ulu se te han dreqi


se na korite


por jo me jambajt krahun veq se eke vlla

e kshtu pra ekemi ne kusheri mbas kusheriri farefis mbas farefisi kumbara mbas kumbare

shkojm


ne jemi me koncept fisesh sepse shkojm mbas nji te shtrembti vetem nese esht i fshatit tonėnuk e lejojm fshatin tjeter me fol keq per te


dhe i shpallim luft fisit tjeter


pa marr para sysse a esht ky mashkulli i ynė ne gabim


a jo pra nuk jemi te aft ta dallojm gabimin e njeriut


te fshattit tonė dhe shkojm mbas ti si pa krye


nuk jemi ne gjendje te mendojm


te popujt e civilizuar nuk ndodh kjo


sepse ata mendojn


ma pjekur


jan si kolektiv te gjith te ngritur


nuk ka budallej qe djegun shtetitn per nji mahallė
si te ne


pra veq prej budallakije ndodhin kto gjana


per kurgja tjeter
sepse jemi te pa aft ma gjersisht me vizione moderne me mendue ky esht shkaku

ky esht spjegimi

Tinky-Winky
24-07-09, 22:29
pav farue djem e qika jo nuk nahet miitrooviicaaaa teren ten ten tenren tenren tenren te ren ,veq me jav prek qerpikun trepqes qohen pesh malet e sharit del tjeter hesap shala e bajgoreees ,kaqanik e boletin kejt kosova ty pshtill gjointa bahet tym ,veq me boe me shtie kryet en mahall t boshnjakve veq mu nis per leposaviq bone harove mi hek tabllat e keriiiit krejt kerin kan me ta boe spir spir ,anej ures i kem do polic qe ka t hecin edhe kryet eshtin ner cic qohet i fmi ju jap shuplak as pagujn rym e as taksa po shum ishin koen me nafak , del ky hasha trim dai i priveligjon kta shkije si mi pas me tapi , fukaralleki an em an e anej ures zdin qa kan ,e ky hashim pondla edhe qaj qymyr qe e kena tvetmen pasuni edhe ato po don me na maren e me shti turshi , edhe qymirin ska mujt me vjedh se o konen kejt andergraund njeri e tash edhe qatoqene po don me na mar ,tash populli e blen qymyrin e vet prej qatyne halabakav tjashtit e edhe rymen si me pa importue , shkojm prap refrenin ,pa u farue hashima e kupa krasniqa jo nuk nahet mitrovica tenren tenre tenre ten ten.shnetje

lirik
25-07-09, 09:57
pav farue djem e qika jo nuk nahet miitrooviicaaaa teren ten ten tenren tenren tenren te ren ,veq me jav prek qerpikun trepqes qohen pesh malet e sharit del tjeter hesap shala e bajgoreees ,kaqanik e boletin kejt kosova ty pshtill gjointa bahet tym ,veq me boe me shtie kryet en mahall t boshnjakve veq mu nis per leposaviq bone harove mi hek tabllat e keriiiit krejt kerin kan me ta boe spir spir ,anej ures i kem do polic qe ka t hecin edhe kryet eshtin ner cic qohet i fmi ju jap shuplak as pagujn rym e as taksa po shum ishin koen me nafak , del ky hasha trim dai i priveligjon kta shkije si mi pas me tapi , fukaralleki an em an e anej ures zdin qa kan ,e ky hashim pondla edhe qaj qymyr qe e kena tvetmen pasuni edhe ato po don me na maren e me shti turshi , edhe qymirin ska mujt me vjedh se o konen kejt andergraund njeri e tash edhe qatoqene po don me na mar ,tash populli e blen qymyrin e vet prej qatyne halabakav tjashtit e edhe rymen si me pa importue , shkojm prap refrenin ,pa u farue hashima e kupa krasniqa jo nuk nahet mitrovica tenren tenre tenre ten ten.shnetjehaaaaaaaaaaaaaaaaaa tinki winki dreq je boll edhe tii per humor

SANTANA-29
25-07-09, 12:19
fajet i kan keta politikanet tone lypin rreh tri her ne dit,se kjo pune shum heret eshte deshte te kryhet,

pasioni_
25-07-09, 12:47
Une shume shpejt dhe shume leht jua kisha jap pergjigjen e sakt nese do me pergjigjeshit sakt.....

Tregomeni ju mua pse ne ne mes vete jemi te ndar ne treva ....ne lagje ne vllaznillak qe thot populli, atehere une jua jap pergjigjen e sakt se pse Mitrovica eshte e ndare.

Mjerisht jemi shumė shpirtngushtė dhe egoistė. Mendojmė vetėm nė interesa personale. Kemi prirje pėr tė qenė "mė i miri", "mė i menēuri", "mė i forti" etj, etj, edhe pėrkundėr realitetit qė jemi kėta qė jemi!
Nuk shohim mė larg se hunda!

MemphiSx
25-07-09, 13:39
Si per ironi t'fatit t'hashimit,edhe ateher kur e pat uzurpu Kosoven,me shenjat identifikuese "e zone uck",e qe e la Mitrovicen n'dor t'shkive,edhe sot qe eshte ne pushtet,Mitrovica eshte e ndare! Sic po shihet ne Mitrovice ekzistojn dy pushtetet,ai i serbis dhe ai i eulexit,Qeveria e Kosoves ska fare akcess ne veri t'saj.
Mendoj se Hashimi do ta baj bekimin e ndarjes se Mitrovices,sa eshte ne pushtet,sepse i duhet edhe nje mandat qeveritar!!