PDA

View Full Version : Shqiptarėt paguajnė 1000 euro pėr njė pasaport serb


Anonymous
20-11-03, 12:39
Shqiptarėt paguajnė 1000 euro pėr njė pasaport serb(c) Blic, BeogradMallėrat mė tė kėrkuar serbe nė Kosovė janė: ēertifikatat e lindjes, vėrtetimet pėr shtetėsinė, letėrnjoftimet dhe pasaportat. Pėrkundėr potencimit tė vazhdueshėm tė liderėve shqiptarė se me federatėn serbomalazeze s’i lidh gjė, shumė njerėz tė rėndomtė presin para dyerve tė zyrave tė policisė (MUP-it) nėpėr Kosovė dhe Serbinė qendrore me qėllim qė tė marrin dokumente serbe, sepse ato, siē thotė shefi i MUP-it nė Graēanicė, Sinisha Popoviē, janė tė vetmet dokumente qė i njeh Evropa.Sipas tė dhėnave zyrtare, tri vitet e fundit, qė nga ardhja e misionit tė Kombeve tė Bashkuara, policia serbe u ka dhėnė shqiptarėve tė Kosovės dhe tė viseve tė tjera rreth 200'000 pasaporta dhe 350'000 letėrnjoftime.Qė nga mesi i vitit 1999 deri mė 2001, nė MUP-in e Serbisė (Ministria e Punėve tė Brendshme e Serbisė), nė ndėrtesėn e komitetit pėr Kosovė e Metohi, nė Prishtinė, shqiptarėve u janė dhėnė 80'000 pasaporta dhe rreth 100 mijė letėrnjoftime. Kjo ka qenė periudha kur shqiptarėve, sipas udhėzimeve tė MUP-it, pėr tė marrė njė pasaport ka mjaftuar ta kenė njė dokument ēfarėdoqoftė me fotografi! Eshtė e pabesueshme, thotė Popoviē se njė numėr i madh shqiptarėsh janė "bėrė" nėnshtetas tė Serbisė dhe Jugosllavisė nė bazė tė librezave tė shėndetėsisė apo librezave tė nxėnėsve edhe pse janė dokumente qė mund tė falsifikohen fare lehtė. Letėrnjoftimet dhe pasaportat janė dhėnė kryesisht nė afat prej 2 deri nė 5 vite, dhe tash MUP ka probleme tė mėdha me nėnshtetėsitė e "njohura", tė cilat shqiptarėt po pėrpiqen t'i dėshmojnė me ndihmėn e pasaportave dhe letėrnjoftimeve qė janė dhėnė nė atė periudhė.- Kėrkesat pėr marrjen e pasaportave verifikohen pėrmes sistemit qė funksionon nė Nishka Banja. Kur tė bėhet verifikimi, shtypet letėrnjoftimi ose pasaporti. Verifikimi nuk mvaret nga policia, por nga librat e amzės, thotė Popoviēi dhe shton se "regjistrat e tė lindurve, tė nėnshtetėsisė dhe tė tjera tė shumicės sė komunave tė Kosovės janė marrė mė 1999 dhe janė sjell nė Serbi.""Nuk janė marrė e ruajtur, pra nuk janė marrė librat e regjistrimit e tė amzės nga komunat e Pejės, Klinės, Skėnderajt, Gllogocit, Suharekės, Malishevės, Gjakovės dhe Deēanit, kėshtu MUP-i dhe shėrbimet civile tė Serbisė nuk i kanė tė dhėnat e atyre komunave. Ndėrsa MUP-i nuk mund tė kontrollojė regjistrimin e mėvonshėm qė bėhet nėpėr ofiēari nė bazė tė shkresave tė verifikuara dhe kartonave tė letėrnjoftimit, tė mbetur nė komunat e 'Kosmetit' , ose deklaratat e dy dėshmitarėve se personi i panjohur ka lindur nė 'Kosovė e Metohi'. Kėtė verifikim e bėjnė shqiptarėt, prandaj nuk tė rrallė edhe keqpėrdorimet e ofiēarėve. Konkretisht ofiēari i ngarkuar pėr Podujevėn ia ka dhėnė ēertifikatėn nga regjistri i tė lindurve dhe vėrtetimin nga regjistri i nėnshtetėsisė njėfarė Jetmir Rrahmanit, gjoja i lindur nė Podujevė, edhe pse personi nuk ėshtė i evidentuar si qytetar i Serbisė. Raste tė tilla ka shumė sidomos nga 'Metohia' (Dukagjini, shėn i red.). Nė zyrat e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė nė Graēanicė, Fushė-Kosovė, nė fshatrat Gushtericė dhe Lepinė tė Lypjanit brenda ditės paraqiten rreth 400 kėrkesa pėr dokumente tė ndryshme. Pesė herė mė shumė kėrkesa bėhen nė zyrat qė janė shpėrngulur nga Peja nė Kragujevc, nga Prizreni nė Krushec, nga Gjilani nė Bujanoc, nga Ferizaji nė Leskoc! Vitin e fundit janė refuzuar ose janė kthyer prapa pėr verifikim tė mėtejmė shumė dhjetramijėra kėrkesa tė shqiptarėve qė janė pėrpjekur tė marrin pasaporta tė rinj (tė kaltėr) jugosllav edhe pse nuk kanė lindur nė 'Kosovė e Metohi' dhe as qė janė me origjinė nga kjo krahinė, thotė Popoviē.Faktin se mallėrat mė tė kėrkuara nė Kosovė janė letėrnjoftimet dhe pasaportat serbė e vėrteton fakti se dhjetėra shqiptarė, nėpunės tė ish-sigurimit tė shtetit, kanė hapur agjenci pėr ndėrmjetėsim dhe marrjen e dokumentacionit nėpėr komunat e Kosovės. Njėfarė Bajram Gllavniku e ka hapur agjencinė nė stacionin e autobusėve nė Podujevė, ndėrkaq ėshtė sekret publik se nuk ka avokat serb nė Prishtinė i cili nuk ndėrmjetėson nxjerrjen e letėrnjoftimeve dhe pasaportave pėr shqiptarėt. I lidhur me ofiēarėt e Kosovės qendrore, qė tash funksionojnė nė Serbi, Bajram Gllavniku pėr ēdo ditė nė pikėkalimin administrativ nė Merdar ose nė motelin 'Rado' te Kurshumlia dorėzon listėn me emrat e shqiptarėve tė cilėt kanė nevojė pėr ēertifikata ose vėrtetime pėr nėnshtetėsinė.Njė ditė apo dy mė vonė, ofiēari J.Z. ia dorėzon Gllavnikut personalisht ēertifikatat e mbushura e tė vulosura dhe merr pėr kėtė kompensimin, thotė D. Miēalloviē, polic i punktit nė Merdar.Problemi qėndron se shėrbimi i ofiēarisė nė Graēanicė pėrmes tė cilit jipen ēertifikatat e lindjes, tė cilat aktualisht te ndėrmjetėsuesit kushtojnė prej 100 deri nė 150 euro pėr copė, funksionon nė zyrat e Kombeve tė Bashkuara dhe ndaj punės sė tij, siē thotė Popoviēi, MUP nuk ka kontroll. Para njė muaji shėrbimet e ofiēarisė nga 'Kosova e Metohia' tė vendosura nė Serbi, janė vėnė nėn mbikėqyrje tė sekretariateve tė komunave ku janė vendosur, prandaj falsifikimi i vulės dhe nėnshkrimit tė ēertifikatave mund tė bėhet fare leht. Veē kėsaj kurorėzimet ose regjistrimi nė librat e amzės bėhet nė mungesė dhe pėrmes pėrfaqėsuesit. Ky shėrbim kushton prej 1000 deri nė 1500 euro dhe realizohet pėrmes avokatėve serbė, nė emėr tė tė cilėve arrijnė autorizimet e vėrtetuara nė konsullatat serbomalazeze nė shtetet pėrendimore.Sipas Popoviēit keqpėrdorimet mė tė mėdha lidhur me dhėnien e nėnshtetėsisė serbe shqiptarėve tė cilat gjoja janė me origjinė nga 'Kosmeti', bėhen nė rrethet e Pejės, Prizrenit dhe Gjilanit, sepse deri te dokumentet personale dhe tė udhėtimit vihet pėrmes ndėrmjetėsuesit.Pėr ēdo ditė shumė minibus me ndėrmjetėsues nga Prizreni, Peja, Ferizaji ose Shtimja kalojnė nėpėr Merdar dhe shkojnė nė Krushec, Leskoc ose Kragujevc. Ndėrmjetėsuesit e kryejn punėn nė kafenen "Gexha" te Krusheci, ku bėhen transaksionet. Letėrnjoftimi ose pasaporti i kushton ndėrmjetėsuesit nga 200 deri nė 400 euro, ndėrsa pala paguan prej 600 deri nė 1000 euro, qė, sipas punktit tė policisė nė Merdar, dėshmon pėr veprimtari tė madhe dobiprurėse tė shqiptarėve dhe serbėve, dhe pėr tė cilėn ėshtė e njoftuar udhėheqja e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė.

Dilaver
21-11-03, 00:15
Temė e qelluar por edhe per tė vajtuar fatin e shqiptarėve tė cilėt nuk i shpetuan asnjė furtune tė egėr tė kohės dhe padrejtėsisė historike e ndekombėtare.Shekuj me radhė ishim tė shtypur e tė shkelur nga kolonialistėt serbosllav dhe nuk kishim se si tė mos i paguajmė tagra, por tani pasi ata i larguam nga Kosova shkojmė dhe i kerkojmė me qir e me pish qė t'ju ndihmojmė dhe me para tė mira ti furnizojmė, athua pse.Mallėrat mė tė kėrkuar serbe nė Kosovė janė: ēertifikatat e lindjes, vėrtetimet pėr shtetėsinė, letėrnjoftimet dhe pasaportat.E vertetė e pamohueshme, derisa ne shesim patriotizėm nė tavolina e nė tastatura tė kompjutorve, mu ata jemi ne qe po i blejmė keto mallra nga serbi.Qė nga mesi i vitit 1999 deri mė 2001, nė MUP-in e Serbisė (Ministria e Punėve tė Brendshme e Serbisė), nė ndėrtesėn e komitetit pėr Kosovė e Metohi, nė Prishtinė, shqiptarėve u janė dhėnė 80'000 pasaporta dhe rreth 100 mijė letėrnjoftime.Nuk po di si tė shprehem por ka shum raste kur kan qenė tė shtrenguar tė pajisen edhe me keto, e sidomos ata tė cilėt janė nė punė tė perkohėshme nė botėn e jashtme, por shtrohet pyetja pse shesin patriotizėm tė pavertetė.Nė zyrat e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė nė Graēanicė, Fushė-Kosovė, nė fshatrat Gushtericė dhe Lepinė tė Lypjanit brenda ditės paraqiten rreth 400 kėrkesa pėr dokumente tė ndryshme. Pesė herė mė shumė kėrkesa bėhen nė zyrat qė janė shpėrngulur nga Peja nė Kragujevc, nga Prizreni nė Krushec, nga Gjilani nė Bujanoc, nga Ferizaji nė Leskoc.

400x5=2000------->2000x365=730 000Pa koment.....

Anonimja D
02-12-03, 22:44
Te mjert shiptar ne cfare pozite jane ardhe,te them te drejten edhe vet e kam te njejtin problem ,pasi qe une po dua ta marr nenshtetsine tjeter ,si kusht per nenshtetesi tjeter eshte te clajmrohesh nga nenshtetsia e vjeter d.m.th nga Kosova ne kete rast nga Serbia,e per tu clajmru nga Serbia mua me duhen disa dokumenta p.sh cert.e lindjes,dok.qe jam nenshtetas i Kosoves -mbasi Kosova shtet nuk eshte d.mth i Serbis,qe nuk kam borgj ndonje tatim ish Jug,edhe qe nuk jam e perndjekur apo kryese e ndonje vepre penale...mandej me te gjitha keto dokumenta te shkoj ne konzullat te Serbis te kerkoj lutjen per clajmrim nga nenshtetsia e vjeter,egziston edhe njemenyre te clajmrohesh direkt ne MUP ne Beograd..perndryshe edhe pse ma kane siguru nenshtetesine ky shtet ku une jam duke jetu e kot eshte nese nuk clajmrohem nga Serbija,......a din me me tregu dikush ssi eshte emundur me e zgjidh kete problem,apo spo me mbet tjeter vetem edhe une ta zgjedhi kete problem permes mitove te majme qe duhet me ju dhone njerzve qe po perfitojn nga rastet sikurse qe jam une.

Personalisht i fajsoj POLITIKANET tane qe nuk po nderrmarrin dicka qe sa me shpejt te zgjidhen keto probleme......KETO JANE PROBLEME SHUME SHUME SERIOZE.

Dino
14-01-04, 20:47
Desha vete tja vertetoj sotni Admin se eshte vertet ne ne gjermani i kemi punet keq derisa Politikanet shqiptar nuk kujdesohen per neve ketu ne München njashtu eshte pa dhene pare nuk mundesh me marre por edhe Evropa eshte Respihane merreme mend kjet politikanet evropian qe skryen pune ne shtete e veta i qojne ne kosove P.Sh. Folim per Steiner ai ne gjermani e ka gjite prej Detyres e sha bete e qyten ne Kosove edhe Lidhjet telefonike a ja dha Kuqneri Frances Populli yn pa hek keq krejt qita Mangupat e Evropes Jane ardhe ne Kosove edhe secili Kqyer me Vjedh ( sikur ai gjermani qe i murre pare elektro Kosova ) te verteten te theme mazamakeq cilin situacion jemi ardhe ku ta lypish ne kosove jane qmimet me te shtrejta se sa ne gjermani Krejt boten nuk eshte ma shtrejt me fol ne telefon se sa ne Kosove
Evropa eshte kopilhane kta thi kqyrin vetem fitimi e vet sa per evropa na kishte mut serbi krej po rrnoft Klingtoni ai na shpetoj desha te theme qben sotni rogava ai duhet te kujdesohet me mire se te fundi i fundit eshte kryetar :Na Poplli Shqiptar duhet ti hapi syt shume e jo me na bere evropa rrafsh njenen ane Kurse anene tjeter Logom
Une kisha probozu Popllin tone ti hapin syte shume edhe Kryetari i Kosoves te Kujdesohet edhe per ne per Pune Pashoshve ejo me shku na ne Konzulat serbis aty e ma na maltetu ate edhe po na zajbati bejne hajgare me ne thojne si eshte shteti shqiptar e te fundi apet po vini te na
Ju Pershendes I Gjori
Dino

liris
31-01-04, 17:33
E more zotri nuk kan faj politikanat tone po na vet qi shkojm e imarrim ato dokumente te shkive. tung

kadia
06-03-04, 22:45
Une mendoj se te gjithe jemi fajtore.Politikanet Shqiptare jane te pa organizuar,gjithashru edhe vete populli eshte i pa organizuar.Po sikur askush te mos merrte pasoshin jugosllav, dhe te organizoheshin te gjithe Shqiptaret (secili ne ate shtete ku jeton)athere sdo te kishin nevoje ti paguanin 1000 euro.Mos harroni se keto para po i merr armiku i jone,ne vend qe ti merrte Qeveria e jone. Ju pershendes te gjithve,dhe ju luse per nje organizim dhe nje bashkepunim te sinqert me njeri tjetrin. TUNG.

Kalt
02-01-06, 19:58
A ka mbet ende dikush pa u pajis me leternjoftim, pasaporte dhe certifikata?
Nese ka nje veprim qe ka treguar me se miri dobesine e shqiptareve, eshte ky proces i blerjes se paturpshme te dokumentave.
Ka per te hyre ne historine tone, si nje nga ngjarjet me te turpshme e me te uleta!
Kjo eshte tregues u nivelit te ulet kombetar dhe i ndjenjes se skllavit, krijuar nga pushtimet e gjata.
Kur te hiqet qafe ndjenja e skllavit, atehere kemi te drejte te pretendojme se jemi njerez te lire!

Barbaroza
02-01-06, 20:38
A ka mbet ende dikush pa u pajis me leternjoftim, pasaporte dhe certifikata?
Nese ka nje veprim qe ka treguar me se miri dobesine e shqiptareve, eshte ky proces i blerjes se paturpshme te dokumentave.
Ka per te hyre ne historine tone, si nje nga ngjarjet me te turpshme e me te uleta!
Kjo eshte tregues u nivelit te ulet kombetar dhe i ndjenjes se skllavit, krijuar nga pushtimet e gjata.
Kur te hiqet qafe ndjenja e skllavit, atehere kemi te drejte te pretendojme se jemi njerez te lire!

Ka mbete Kalt,ka mbete,por vertete jane te pakte te tillet!
Cdo dite degjon njeriu se ai apo ajo jane nisur ne rrugetimin drejt Serbise per te marre ato leternjiftime,pasaporta e certifikata te mallkuara!
Ky vertete eshte nje gjest i ndyre dhe tradheti kombetare!

Guri i madh
02-01-06, 21:20
esht nji tem qe zgjon interesim te madh e sidomos tek ata qe jetojn ne
shtetet evropjane se gjdo qytetar i kosoves deri me tani esht dashur patjeter serbis me ja pague haraqin.
nese dikush i ka permbush kushtet per nenshtetsi gjermane esht dashur
per me prish shtetsin jugosllave e cila ka kushtuar prej 1500 deri ne 2000
euro ose per me marr status qendrimi prap esht dashur me pague pasosh
serbe qe qmimet kan qen shum te larta .
por nese dikush ka tentue te marr pasosh te shqipris prap ka hargjuar shum para dhe ne fund nuk ka perfituar asgje.

krijuesiii
02-01-06, 22:13
....e paguaj more qysh jo, edhe mire qe e paguajne se kane zgjedhure nje qeveri dhe president qe vetem per makina luksoze te tyre dhe jeten e familjarev te tyre kujdesen e jo per popull, prandaj per hire te ketyre Qeviritareve dhe partive si LDK e AAk nenshkrues te Kornizave kushtetues te pergjysmuar qe nenshtrojne Kosoven para Unmikistanit dhe Serbise jane guri me i rende e faqezi qe Shqipetaret e shkret mergimtare duhet nder te tjera metaliket e fituar me djerrse e mund large e large vendlindjes tia falin Serbise, se politikanet e Kosove sidomos qeveritaret nuk kane kohe te merren me kesi pune se duhet share opozita duhet pasuruar familja me djersen e popullit e keshtu me dhjetra mijra abuzime tjera imorale te tyre me pushtetin...


...Prandaj eshte nje gje per tu shqetesuar cdo banore i Kosoves qe tagat dhe parat e tyre shkojen qe Serbia te bleje dhe modernizoj armaten e saj pushtuese, pra me ndihmen e politikaneve tane ne ndihmojme Serbine te behete perseri e forte...tungiii

Gentiani
03-01-06, 03:17
E kush po shet more, se jam i interesuar ta blejė njė :wink: :lol:

Reana
03-01-06, 07:33
....e paguaj more qysh jo, edhe mire qe e paguajne se kane zgjedhure nje qeveri dhe president qe vetem per makina luksoze te tyre dhe jeten e familjarev te tyre kujdesen e jo per popull, prandaj per hire te ketyre Qeviritareve dhe partive si LDK e AAk nenshkrues te Kornizave kushtetues te pergjysmuar qe nenshtrojne Kosoven

Mos bre, e paske harruar PDK-ne ne kete liste pjesemarrje ne krijimin e Kushtetues se Kosoves!!!
Dhe ekspertat ligjore te PDK-se udhehequr nga Prof. Arsim Bajrami me supozimet dhe sygjerimet e tyre :twisted: !!!

Bile po te degjonte Bashkesia Nderkombtare ciftin e Hashimit dhe PDK-ne, sot do ta gezonim nje Kosove me receten e "Marreveshjes se Ohrit", si ne Maqedoni, te ndare ne enklava etnike, dhe do te ndanim pushtetin pergjysme me minoritetet. :evil:
Po s'ka problem se Thaqi e ka pasur sa per te fituar poena, mos me e dergu per ne Hage :twisted: !!! Edhe ashtu e ka ditur se nuk ka asfare autoriteti dhe nuk ia var veshin askush.

GURI SYLAJ
03-01-06, 08:02
Sa po e shoh ,rrezikun se serbia po pasurohet me parat e pasaportave e paskeni marr pak si me haz. Ky rrezik eshte shume me i madh se serbia ka dokumentacion dhe kete do t'a perdor gjate bisedimeve para pales nderkombetare, sepse kur eshte fjala te paraja , na edhe millin ne magje e kemi te serbise , pjesa me e madhe e mallrave hyn nga atje,bile biznisi as qe don me ndij per cfar ne po flasim ketu.

Dy gjera qe nuk ndijn fort per politiken dhe qe e furin per cdo dite ngapak jan biznisi dhe mafija.Pushtetet qe nuk arrijn qe te paren t'a kontrollojn dhe te dyten t'a luftojn ,jan pushtete vetem ne emer,ne te vertete jan pjese e ketyre dy forcave te cilat jo rralle korrespondojn shume mire me njera tjetren.

Pasoshat ishin dhe po mbeten edhe sot biznis i organizuar nga mafija .Kjo e fundit nuk ka as komb , as shtet as parti e as fe. Njera pal eshte e interesuar te vazhdoj kurse pala tjeter nuk ka force qe t'i kundervihet.

Dhe mos habiteni kur neser, me keto para , dikush te vije ne pushtet ose te behet i madh ne ndonje parti politike , gje qe nuk eshte as hera e pare e as e fundit ne politiken e brisht te Ballkanit.

Me nderime Guri Sylaj

Guri i madh
03-01-06, 11:43
....e paguaj more qysh jo, edhe mire qe e paguajne se kane zgjedhure nje qeveri dhe president qe vetem per makina luksoze te tyre dhe jeten e familjarev te tyre kujdesen e jo per popull, prandaj per hire te ketyre Qeviritareve dhe partive si LDK e AAk nenshkrues te Kornizave kushtetues te pergjysmuar qe nenshtrojne Kosoven para Unmikistanit dhe Serbise jane guri me i rende e faqezi qe Shqipetaret e shkret mergimtare duhet nder te tjera metaliket e fituar me djerrse e mund large e large vendlindjes tia falin Serbise, se politikanet e Kosove sidomos qeveritaret nuk kane kohe te merren me kesi pune se duhet share opozita duhet pasuruar familja me djersen e popullit e keshtu me dhjetra mijra abuzime tjera imorale te tyre me pushtetin...


...Prandaj eshte nje gje per tu shqetesuar cdo banore i Kosoves qe tagat dhe parat e tyre shkojen qe Serbia te bleje dhe modernizoj armaten e saj pushtuese, pra me ndihmen e politikaneve tane ne ndihmojme Serbine te behete perseri e forte...tungiii


nese nuk te kujtohet pota perkujtoj qe ne e zgjedhem edhe e perkrahem edhe nji njeri qe na genjeu e na dha fjal te mdhaja e pun aspak.
para kamerave prezentoj zona te lira leternjoftima targa makinash edhe
pasosha qe te gjitha vet i demantoj ne hag se kan qen vetem propogand.
ju lutem per propogand populli i fali atdheut 13000 viktima ju lutem per
propogand populli ndau kafshaten e gojes ju lutem per propogand populli
u detyrua ti lshoj vatrat e veta .
pergjigjja e ime esht se po per propogand qe ata e banin per tja sigurur
askujt tjeter pos vehtes lluksin qe e kishin andrrue gjat

Espresso
03-01-06, 12:25
E kam pasaporten e te ashtuquajtures "Jugosllavi" dhe inshalla sa me shpejt e ndrroje me ate te Dardanise. Kam pasur fatin ta marr ne vitin 1998, 3 muaj para bombardimeve per 10 vite e ka vakth edhe nja dy vjet e besoje se skam nevoje ma me ju hi ne B**th serbeve. Nuk eshte leht te thuhet ta merresh apo mos ta merresh! Sikur te mos kisha bere ne ate vit aplikimin, sot e kisha pare Gjermanin vetem ne enderr. I kuptoj ata qe marrin pasaporta te armikut se valla rrugedalje tjeter nuk kane tani per tani. Besoj, shumica apsolute e shqiptareve kane keso pasaporta se me ato te Unmikstanit vetem probleme te dalin ne cdo shtet. Kjo ska te beje gje me tradhti, perkundrazi i ke rruget me te hapta me kontribu per atdheun ne shpin te armikut (Me pasaport te armikut)

Tha espresso dhe porositi nje kafe ekspres.... :wink:

krijuesiii
03-01-06, 21:29
....e paguaj more qysh jo, edhe mire qe e paguajne se kane zgjedhure nje qeveri dhe president qe vetem per makina luksoze te tyre dhe jeten e familjarev te tyre kujdesen e jo per popull, prandaj per hire te ketyre Qeviritareve dhe partive si LDK e AAk nenshkrues te Kornizave kushtetues te pergjysmuar qe nenshtrojne Kosoven para Unmikistanit dhe Serbise jane guri me i rende e faqezi qe Shqipetaret e shkret mergimtare duhet nder te tjera metaliket e fituar me djerrse e mund large e large vendlindjes tia falin Serbise, se politikanet e Kosove sidomos qeveritaret nuk kane kohe te merren me kesi pune se duhet share opozita duhet pasuruar familja me djersen e popullit e keshtu me dhjetra mijra abuzime tjera imorale te tyre me pushtetin...


...Prandaj eshte nje gje per tu shqetesuar cdo banore i Kosoves qe tagat dhe parat e tyre shkojen qe Serbia te bleje dhe modernizoj armaten e saj pushtuese, pra me ndihmen e politikaneve tane ne ndihmojme Serbine te behete perseri e forte...tungiii


nese nuk te kujtohet pota perkujtoj qe ne e zgjedhem edhe e perkrahem edhe nji njeri qe na genjeu e na dha fjal te mdhaja e pun aspak.
para kamerave prezentoj zona te lira leternjoftima targa makinash edhe
pasosha qe te gjitha vet i demantoj ne hag se kan qen vetem propogand.
ju lutem per propogand populli i fali atdheut 13000 viktima ju lutem per
propogand populli ndau kafshaten e gojes ju lutem per propogand populli
u detyrua ti lshoj vatrat e veta .
pergjigjja e ime esht se po per propogand qe ata e banin per tja sigurur
askujt tjeter pos vehtes lluksin qe e kishin andrrue gjat


...hm cfare na lene te kuptoj kjo qe ke shkruar o Guri... vetem ate qe une ja thash me larte ju si perkrahesi i verberte i mretit lulu ose ushqeheni nga klani i ti per kete propagande te ulte ose jeni ndonje simpatizant deri ne shfrenime e veteknaqesi veteshkaterruese, po si mund te krahasoni nje gjendje te luftes me nje gjendje te "paqes" qe ekzsitone ne Kosove dhe ku 80% te pushteti ekzekutive dhe legjislative embane mreti lulu dhe partia e ti LDK, ketu eshte gjeshtje e problemit se ju ose partia me e madhe qe mbane pushtetin me genjeshtra dallavere me vrasje te mbrendshme politike qe 6 vite me shume eshte ardhe duke share kundeshtaret politik duke krijuar tollovi te mbrendshme politik e stress psiqike ne popullaten e lodhure nga vuatje se qe ka bere dicka per kete popull voten e saj qe e kerkone si nje lope e cmendure qe kerkone per te ngren...


...Ka ardhe koha o njerze ti themi STOP atyre qe po genjejne e qe po tallen me nderin djersen e Vzionet tona si Kombe, ka ardhure koha ti themi mretit lulu dhe klanit te ti ikni nga ketu, Le tia leshone Driten Kosoves kjo hije e Zeze makabre qe ja ka zene driten dhe spo shtyne proqeset perpara po vetem po ushqen dhe pasuron klanin e tij e njerzte e afer te tij me makina luksoze e pislleqe tjera dhe keshti po varferojne popullin, po ua mbushine gjepat armiqeve tane shkje...


...MJAFTE thuani kesaj klase te konvertuar ne sahane lepires te te huajve MJAFTE degjeneruesve e vejushkave qe pasurohen me djersen e populli dhe nuk mund ti sigurojne qe 6 vite nje pasaporte legjitem udhetues banoreve te kesaj toke...


...Kosova ka njerze qe do te zgjidhine kete ceshtje mjaftone qe populli tia marroj edhe vorrin politike ketyre debilleve qe mendojne pse kane pushtet jane bere edhe mrete lulu zhuani ne zgjedhjet tjera STOP pjetrit dhe klanit ti siq i tha Populli ne Shqiperei Stop nanos, ai ne Ukrain Stop Komunisteve qe e kishin krijuar klanin e egert, e shume popuj qe u liruan nga tiranet e till si mreti jone lulu qe punon per te huaj e jo per popullin e tij...


...SHQIPETARET duan njerze qe mbajne pergjithesi, njerze qe punojne per idealet politike per zhvillim ekonomik per punesim e jo qenje te cmendur qe vetem shajne kundershtaret dhe krijojn tollovi politike per tu lulue me pushtet mreti lulu ..


...Njerze te sinqert dhe politakan te ndergjeshem mbas kaq shume deshtimeve si ky deshtim dhe krim politik i politikaneve qe smund ta bejne nje pasaporte legjitime per popullin e tij e cdo ditet shfrytezoje tatimet dhe djersen e tyre do te duhej mot te jepnin doreheqje...


...por ja qe keta nuk kane marre dhe moral e tere jeta e tyre eshte paraj dhe pushteti...tungiii

Guri i madh
03-01-06, 22:34
ky postimi i juaj i gjason intervistave per shtyp qe ne kohen e ish jugosllavis i lshonte U D Bja ja nji shembull u vran vllezrit gervalla ne
helbron u d b ja lshoj deklaraten se ne gjermani ja vra ne mes veti bandat shqiptare po i njejti rast ishte edhe me vrasjen e enver hadrit.
ju tani mundoheni te hedhni gjera te zeza mbi kto institucione per me i mbulue te zezat e juaja .
ne disa qendra komunale PDKja ka pushtetin ja vetem nji shembull verifikoe e pastaj pergjigju ne FSHATIN SANKOFC KK DRENAS femijt msojn ne nji shkoll barak prej drrasave kurse ne te njejtin oborr shkolle
esht e ndertuar shkolla e re me fondin e 3% qe e ndertoj bukoshi nuk dua ta mbroj bukoshin as ta akuzoj se fjala esht per shkollen e sankofcit
pse kjo shkoll nuk perurohet pse nxansit duhet te msojn nen nji qati qe i kanoset rreziku te rrxohet qdo moment esht vetem nji arsye.
se nuk e kan ndertue vet po ta mbajn pushteti edhe 50 vite kurr nuk do ta ndertojn

krijuesiii
03-01-06, 22:45
ky postimi i juaj i gjason intervistave per shtyp qe ne kohen e ish jugosllavis i lshonte U D Bja ja nji shembull u vran vllezrit gervalla ne
helbron u d b ja lshoj deklaraten se ne gjermani ja vra ne mes veti bandat shqiptare po i njejti rast ishte edhe me vrasjen e enver hadrit.
ju tani mundoheni te hedhni gjera te zeza mbi kto institucione per me i mbulue te zezat e juaja .
ne disa qendra komunale PDKja ka pushtetin ja vetem nji shembull verifikoe e pastaj pergjigju ne FSHATIN SANKOFC KK DRENAS femijt msojn ne nji shkoll barak prej drrasave kurse ne te njejtin oborr shkolle
esht e ndertuar shkolla e re me fondin e 3% qe e ndertoj bukoshi nuk dua ta mbroj bukoshin as ta akuzoj se fjala esht per shkollen e sankofcit
pse kjo shkoll nuk perurohet pse nxansit duhet te msojn nen nji qati qe i kanoset rreziku te rrxohet qdo moment esht vetem nji arsye.
se nuk e kan ndertue vet po ta mbajn pushteti edhe 50 vite kurr nuk do ta ndertojn


...ndones mund te jete ashtu! po sa per sqarim une si takoj asnje partie i takoj Kosoves ne radhe te pare e jam nga brezi i rinis se Ndaluar te viteve te `90 prandaj urrej cdo shpifje tuajen qe mund te lahnsoni e krahasoni me ndaj sistem moniste te kaluar ajo nuk ka baze askund eshte koha te flasim hapur e shtruar per problemt qensore e ekzinstenciale qe bellafaqohemi si popull me to, e jo te me vish si nje kalavesh me rrushe te mbushure me plot paragjykime siq ja kishe ti zakone...

...Ti mund te krahasosh Drenasin me Pejen ku eshte Kriminalitet ne rritje dhe cfare industrie e zhvillimi ka pas e ka Peja kunderaj Drenasit cfare fondesh merr Peja e cfare Drenasi...

tungiii

Guri i madh
03-01-06, 23:12
nuk e patem fjalen per industri se industrin ma te zhvillume e ka mitrovica shiqoe postimin tend para pergjigj jes time shka ke postue une tregova nji shembull qe nuk don investime por vetem tju thuhet nxanxave se prej te hanes fillon msimi ne shkollen e re .
e mbasi nuk e din dil vet por mas pari vete dikan tjeter per vet vehten

Dilaver
16-08-07, 12:04
Shqiptarėt nga Kosova pėr pasaport nė Nish.
16 gusht 2007


Shtetasit e Serbisė, por edhe Shqiptarėt nga Kosova duhet tė posedojnė pasaport kur udhėtojnė jashtė vendit.

Kjo pėr shqiptarėt nga Kosova do tė thotė posedim i pass nga shteti tė cilin nuk e njohin. Librat e amzės nga Kosova janė transferuar nė disa qytete nė serbinė qėndrore. Pėr kėtė shqiptarėt dhe banorėt e tjerė nga Kosova, pėr tė gjitha dokumentet personale detyrohen tė vijnė nė serbi.
Librat e amzės pėr banorėt e Prishtinės dhe pes komunave rreth janė transferuar nė Nish. Shqiptarėt mė sė shumti vijnė pėr pass sepse dokumentat personale qė lėshon UNMIK kryesisht vlejnė vetėm pėr Kosovė.

Administrata policore e Prishtinės tani gjindet nė Banjėn e Nishit, kėshtu tė gjithė banorėt e Prishtinės vetėm atje mund tė pajisėn me pass. Pėr tetė vite Ministria e Punėve tė Mbrendshme e Serbisė ka lėshura 220 000 pass tė ri shqiptarve. Nė sherbimet e qytetit tė Nishit pohojnė se pranojnė gjithnji e mė tepėr kėrkesa pėr vertetime tė ndryshme.
Goran Gjorgjeviq nga administrata e Nishit pėr gjendjen e qytetarve pohon se gjithnjė e mė tepėr ka kėrkesa nga shqiptarėt pėr dokumenta personale, prej sė janė qetėsuar tensionet politike nė Kosovė dhe ata vijnė drejtė kėtu pėr tė shpejtuar proceduren. ”Nė korrik administrata jonė ka pranuar mbi 10 000 kėrkesa, rreth 500 kėrkesa nė ditė” pohon ai.
Tė gjithė banoret e Kosovės, qofshin me banim atje apo te shperngulur apo qė jetojnė jasht vendit (diasporė), pėr sėcilin dokument detyrohen tė udhėtojnė. Pėr tė shpejtuar procedurėn, ėshtė hapur zyra nė mes tė Fushė Kosovės e Prishtinės, ku zyrtarėt nga Nishi pranojnė kėrkesat pėr lėshimin e dokumentave pėrkatės. Certifikatat e lindjes mund tė kėrkohen me post dhe telefon, por shumica mė me deshir udhetojnė nė Nish, pėr kėtė edhe tollovitė janė tė pėrditėshme.


Blic

Pupi
16-08-07, 20:27
Eu nanen ja qifsha......
Nga njėher me shkon mendja te ai ushtari.
Kishte ngritur istikamin patriot ushtari dhe mbeti aty derisa u m'plak, duke harruar qė lufta kishte vite e vite qė kishte mbaruar !?

Gentiani
17-08-07, 18:45
Eu nanen ja qifsha......
Nga njėher me shkon mendja te ai ushtari.
Kishte ngritur istikamin patriot ushtari dhe mbeti aty derisa u m'plak, duke harruar qė lufta kishte vite e vite qė kishte mbaruar !?


A i shte kthyer bile nė shtėpi, kur e ka kuptuar pėrfundimin e luftės ?!

Ka mundur kėto pėrfitime ti pėrfundojnė arkave tė shtetit shqiptarė !!! ėshtė paradokse, por shiko shteti serb tė jep pasaportė, e shteti shqiptarė, as qė ėshtė lodhur e as lodhet pėr kėtė punė, sepse i mbushen statistikat me "shkėrdhata" malokė Kosovarė !!!

Peja-Boy
17-08-07, 19:55
Gjdo vite duhet te shkojm ne Ks vetem shaku per ti vazhduar pasaportat !!

Keshtu qe merre Yougo per 10 vjet edhe kur te shkosh ne Pushim ske nevoj me e humb Pushimin per nje Pasaport !!

Pupi
18-08-07, 20:49
Gjdo vite duhet te shkojm ne Ks vetem shaku per ti vazhduar pasaportat !!

Keshtu qe merre Yougo per 10 vjet edhe kur te shkosh ne Pushim ske nevoj me e humb Pushimin per nje Pasaport !!
D.m.th sipas teje zgjidhja qenka fare e leht.
Jo ēdo vitė, por ēdo dy vite (s'paku mos rrej njerzimin).
E ty tė bėft mir, veq mos harro ndalu e kalo pushimn poashtu ne YOUGO.

Citim: (http://www.dardania.de/vb/upload/Gentiani) Jo Genti, ai nuk ishte kthyer mė kurrė nė shtėpi, gjithmon nga frika se mund ti sulmohej kufiri (prita e zene armikut).
Jo veq sa per perfitime, por eshte dashur te ndjek obligimin moral dhe "kushtetutare" ndaj qytetareve jasht shtetit amė (Kroacia pati pajisur te gjithe ata qe me nje fjal deklaroheshin kroat me passaporta dhe dokumente tjera)!

DEA
19-08-07, 15:58
Eshte hera e 3-te kesaj vere qe vazhdova pasaportat dhe them te drejten e ndjej veten shume mire me pasaportat 2 vjeqare dhe jam ne gjendje te pres me ta edhe kushedi sa kohe, derisa ti kemi tanet. Ju lutem juve qe zotroni pasaportat serbe te mos ndjeheni te fyer.Ky mesazhe nuk ju eshte derguar juve po vetem shpreh kenaqesin time personale se shpeshhere me pasaporten time UMNIK me bije te flas me shume per popullin tim shqiptare ne vendin ku jetoj, ose me mire ta them ta prezentoj me te Kosoven .

Pershendetje DEA

Gentiani
19-08-07, 17:57
Eshte hera e 3-te kesaj vere qe vazhdova pasaportat dhe them te drejten e ndjej veten shume mire me pasaportat 2 vjeqare dhe jam ne gjendje te pres me ta edhe kushedi sa kohe, derisa ti kemi tanet. Ju lutem juve qe zotroni pasaportat serbe te mos ndjeheni te fyer.Ky mesazhe nuk ju eshte derguar juve po vetem shpreh kenaqesin time personale se shpeshhere me pasaporten time UMNIK me bije te flas me shume per popullin tim shqiptare ne vendin ku jetoj, ose me mire ta them ta prezentoj me te Kosoven .

Pershendetje DEAHey, hey DEA, mė ngadalė a! nuk kemi pasaporta serbe, ato janė tonat personale, pse e ka vulosur zyrtari, nuk don tė thotė se ėshtė i zyrtarit !!! i njėjti rast mu sikur paratė, ani se i ka shtypur shteti, ato nuk janė mė tė shtetit, janė personale tonat!

Ēfarė kemi me prezentuar, kalo kufirin kryej punėn, nė fund ec ....

Pupi, edhe ti me pashosh tė shkijeve po shetitė Evropėn a ? ha,hahaha po pra, pasi nuk ka lėshuar shteti shqiptarė, dikund duhet me i nxjerrė... merre me mend secili me ble shtypshkronjėn e vet personale e me filluar me shtyp pasaportė personale... shtrenjtė 1000 Euro, me 1000 Euro merr 4 pasporta plus tė mbeten ti paguash pėr shėrbimin edhe personelit.

Sipas njė informate, nga e gjithė popullata e Serbisė vetėm 13 % e tyre ėshtė e pajisur me pasaporta.

Mendoj, qė definitivisht shqiptarėt duhet harruar kėtė praktikė, sidomos pasluftės nuk ka qenė mė zgjidhje tė mirren pasporta serbe ( e kam fjalėn pėr banorėt e Kosovės), vetėm kushtimisht ndonjė rast, tejet, tejet i domosdoshėm!

Pupi
19-08-07, 21:00
Pupi, edhe ti me pashosh tė shkijeve po shetitė Evropėn a ? ha,hahaha po pra, pasi nuk ka lėshuar shteti shqiptarė, dikund duhet me i nxjerrė... merre me mend secili me ble shtypshkronjėn e vet personale e me filluar me shtyp pasaportė personale... shtrenjtė 1000 Euro, me 1000 Euro merr 4 pasporta plus tė mbeten ti paguash pėr shėrbimin edhe personelit.
Pse mer Genti po m'shan, Ani mer Gent, spo di si me ta kthy, veq qashtu t'koft edhe ty.

Edhe besom qe erdha veq shpejt e shpejt me pa ēka ka "shkretue" Genti.
O babush, a e din ti qe ktė e lexojn edhe fmija, edhe munden me kuptu pa e perkthy fare, ėh! hahahahahaha
Dhe mu per kėtė Pupi duhet tė Deklarohet (Nejse vetem fajtori arsyetohet)
Pra, Jo babush Unė nuk posedoj, dhe as qė kam poseduar kurrė nė jetėn time ēfardo lloji dokumenti e as pasaporti serb!
Dhe mu kjo kryeneqsi mė ka kushtuar sa dreqin me ba vlla.
Genti edhe diēka ēfar mė ndodhi sot!
Nė rrugė pėr Mynih, mora me vete katėr tė rinjė vendas, dhe fort shumė jam i bindur qė edhe katėr vota pėr pavarsin e kosovės i fituam!

Gentiani
20-08-07, 16:40
Pse mer Genti po m'shan, Ani mer Gent, spo di si me ta kthy, veq qashtu t'koft edhe ty.

Edhe besom qe erdha veq shpejt e shpejt me pa ēka ka "shkretue" Genti.
O babush, a e din ti qe ktė e lexojn edhe fmija, edhe munden me kuptu pa e perkthy fare, ėh! hahahahahaha
Dhe mu per kėtė Pupi duhet tė Deklarohet (Nejse vetem fajtori arsyetohet)
Pra, Jo babush Unė nuk posedoj, dhe as qė kam poseduar kurrė nė jetėn time ēfardo lloji dokumenti e as pasaporti serb!
Dhe mu kjo kryeneqsi mė ka kushtuar sa dreqin me ba vlla.
Genti edhe diēka ēfar mė ndodhi sot!
Nė rrugė pėr Mynih, mora me vete katėr tė rinjė vendas, dhe fort shumė jam i bindur qė edhe katėr vota pėr pavarsin e kosovės i fituam!


Ngadalė Pupi hė ha,hahahaaaa, ishte ajo DEA qė e pasoi nga korneri topin... e unė qėllova rastėsisht para shtyllės nė mesfushė ....ēka kanė me pėrkthye fėmija... edhe kėta tjerėt i kanė pasaportat e A(u)nmikut, Anmik pėr A(u)nmik merre atė qė tė kryen punė...vetėm kujdes tani i nxjerrin tė rinjėt edhe tre muaj, e mos tė paguajmė dy herė nga 1000 Euro! ha,hahaha

Pastaj, pse me i akuzuar, kur deri tani pjesa dėrmuese kanė poseduar tė njėjtat, dėm ėshtė shembull pėr ata nė Kosovė, qė nxjerrin pasaporta tė tilla, ēka ka pėr tu nevojitur atyre, ndėrsa pjesėn tjetėr tė diasporės e arsyetoj, sepse u ka mbetur tė merren vehtė me zgjidhjen e problemit... e pasi posedojnė likuiditet financiar e bėjnė zgjidhjen edhe me 1000 Euro sė fundit! Eh more Pupi, po gjysma e qeverisė tu Kosovės pėrdorin po tė njėjtat pashosha.. me ēka shkoi Haraēia nė Beligrad me kėrkuar ēypa e veksha qė kanė marrė serbėt nga Kosova? ha,hahahaa vetėm Ēeku e ka tė hrvatskės, nėse nuk e ka blerė edhe ai ndonjė deri tani pėrmes ministrit pėr minoritete nė qeverinė e tij!

Peja-Boy
20-08-07, 17:52
D.m.th sipas teje zgjidhja qenka fare e leht.
Jo ēdo vitė, por ēdo dy vite (s'paku mos rrej njerzimin).
E ty tė bėft mir, veq mos harro ndalu e kalo pushimn poashtu ne YOUGO.

Citim: (http://www.dardania.de/vb/upload/Gentiani) Jo Genti, ai nuk ishte kthyer mė kurrė nė shtėpi, gjithmon nga frika se mund ti sulmohej kufiri (prita e zene armikut).
Jo veq sa per perfitime, por eshte dashur te ndjek obligimin moral dhe "kushtetutare" ndaj qytetareve jasht shtetit amė (Kroacia pati pajisur te gjithe ata qe me nje fjal deklaroheshin kroat me passaporta dhe dokumente tjera)!

Krejt Normale kete mendim e kam, Passaporten e kam Yugosllave, edhe deri sa te del me nje afat te gjat Passaporta e Kosoves sdo e ndrroj, keshtu qe kam Afat deri ne vitin 2014...
Qka ke mo me shku me prit ne rend gjithditen me e dorzu nje muj me vrapu me shiku a ka dal a jo, keshtu 500euro i jep edhe e ke per 3 dite ne gjem edhe ate me afat 10 vjeqar !!

Peja-Boy
20-08-07, 17:55
Hey, hey DEA, mė ngadalė a! nuk kemi pasaporta serbe, ato janė tonat personale, pse e ka vulosur zyrtari, nuk don tė thotė se ėshtė i zyrtarit !!! i njėjti rast mu sikur paratė, ani se i ka shtypur shteti, ato nuk janė mė tė shtetit, janė personale tonat!

Ēfarė kemi me prezentuar, kalo kufirin kryej punėn, nė fund ec ....

Pupi, edhe ti me pashosh tė shkijeve po shetitė Evropėn a ? ha,hahaha po pra, pasi nuk ka lėshuar shteti shqiptarė, dikund duhet me i nxjerrė... merre me mend secili me ble shtypshkronjėn e vet personale e me filluar me shtyp pasaportė personale... shtrenjtė 1000 Euro, me 1000 Euro merr 4 pasporta plus tė mbeten ti paguash pėr shėrbimin edhe personelit.

Sipas njė informate, nga e gjithė popullata e Serbisė vetėm 13 % e tyre ėshtė e pajisur me pasaporta.

Mendoj, qė definitivisht shqiptarėt duhet harruar kėtė praktikė, sidomos pasluftės nuk ka qenė mė zgjidhje tė mirren pasporta serbe ( e kam fjalėn pėr banorėt e Kosovės), vetėm kushtimisht ndonjė rast, tejet, tejet i domosdoshėm!

Me pasaport te vulosur nga Zyrtaret serb...e kam Biletn vetem 80 euro kthyese, ndersa me ate te Kosoves qe ska afat me shume se 2 vjet, po shikoj shoqerin se po paguajn ka 500euro Bilet te Airoplanit kthese!!!Edhe ajo Varet nga Sezona mund te ndodh nganjeher me 400 por edhe nganjeher me 600!!

legenda
30-09-07, 18:55
nga Prof.Dr.Mehdi HYSENI Saturday, 08 September 2007


"Me bisht nė Serbi, me kokė nė Kosovė"(!)

Vazhdimėsinė e "mbijetesės" sė disa individėve dhe tė disa grupeve "ekonomiko-tregtare" dhe politike (private dhe zyrtare) tė kolaboracionizmit shqiptar nė Kosovė, ndėr tė tjera e dėshmojnė edhe pasaportat e marra nga Ministria e Punėve tė Brendshme tė Serbisė.

Ky fenomen i shėmtuar porovon se, edhe pas pėrfundimit tė luftės, kolaboracionistėt shqiptarė nuk i kanė ndėrprerė lidhjet pėrfituese dhe miqėsore me serbomėdhenjtė dhe me Serbinė gjenocidale, e cila na palēkiti, na dogji dhe na shkrumoi shtatė vite mė parė. Mirėpo, pėr kolaboracionistėt, pėr matrapazėt dhe pėr shfrytėzuesit, batakxhinjtė, mashtruesit dhe shitėsit e interesit tė pėrgjithshėm tė popullit dhe tė Kosovės, kjo nuk do tė thotė asgjė e rrezikshme, e dėmshme, e ligė dhe e tėmerrshme, sepse si para lufte, si gjatė lufte, ashtu edhe pas pėrfundimit tė luftės ata ishin dhe janė tė paprekshėm dhe tė pazėvendėsueshėm, sepse si dikur, edhe sot e luajnė rolin krysor negativ antikombėtar shqiptar nė tė gjitha nivelet e organeve, tė institucioneve ekonomike, politike, tregtare dhe tė biznesit nė Kosovė.

S’ka asnjė dyshim dhe, asnjė dilemė se, ky lloj i zhavorrit dhe i mbeturinave kombėtare shqiptare, qė me politikė,me ekonomi dhe me tregti "fleksibile" negative pėr tė pėrfituar vetė dhe aleanca e tyre serbe, jo populli shqiptar, as pavarėsia e tij dhe e Kosovės, me tė gjitha mjetet dhe format mė bizare fshehurazi dhe haptazi e mbron ekzistencėn dhe interesin kolonial shekullor tė Serbisė nė Kosovėn shqiptare. Si rrjedhim, ky faktor negativ ekonomiko-politik dhe kombėtar ėshtė njė nga barrierat kryesore qė ( krahas Serbisė, Rusisė dhe aleatėve e partnerėve tė tyre rajonalė ballkanikė, evropianė dhe ndėrkombėtarė) e kompremton, e zvarrit dhe e vė nė pikėpyetje njohjen statusit tė Kosovės si subjekt juridik ndėrkombėtar.
Thjesht, teorikisht, praktikisht, de jure dhe de facto kolaboracionistėt ekonomiko-tregtarė-politikė "elastikė" shqiptarė me pasaportat e tyre serbe dėshmojnė lojalitetin dhe identitetin shtetėror tė tyre ndaj Serbisė, jo ndaj Kosovės, sepse po ta kishin braktisur nė kohėn e duhur interesin dhe dashurinė personale dhe grupore ndaj Serbisė (ashtu siē veproi praktikisht nė vepėr UĒK-ja dhe NATO-ja), ata do tė ishin tė pajisur me pasaporta shqiptare dhe tė UNMIK-ut. Mirėpo, kėtu, edhe qėndron problemi, sepse me pasaporta shqiptare dhe tė UNMIK-ut, nuk do tė kishin pasur rast qė tė hyjnė nė Serbi. Kėtu, edhe kishte marrė fund ēdo pikėpjekje dhe, ēdo formė bashkėpunimi me serbomėdhenjtė dhe me Serbinė. Vėrtet, kjo do tė ishte "fatale" pėr interesin egoist persnal dhe grupor tė kolaboracionistėve, por do tė ishte njė fitore e madhe dhe pozitive pėr pėrshpejtimin e lirisė dhe tė pavarėsimit tė Kosovės nga Serbia kolonialiste gjenocidale.

Dyqind mijė pasaporta serbe=dyqind mijė vota
shqiptare antipavarėsisė sė Kosovės (!?)

Ėshtė e pabesueshme dhe, absolutisht e papranueshme se si ėshtė e mundur qė 200.000 mijė shqiptarė tė Kosovės tė jenė tė pajisur me pasaporta tė Serbisė(!?) – Pse, dhe deri kur, do tė vazhdojė pėr tė "mbijetuar" ky recidiv dhe syndrom "idilik " i "bashkėjetesės" shtetėrore me Serbinė kolonialiste dhe antidemokratike,kur "drejtėsinė", "miqėsinė", "pėrbashkėsinė", "koekzistencėn", "paqen" dhe pasaportat e saj, madje i kanė braktisur qe njė vit, edhe malazezėt sikurse dikur sllovenėt, kroatėt dhe "maqedonėt"?!

Duke qenė se jemi tė verbuar dhe nuk po shohim se ē’po ndodhė dhe,ēfarė po pėrgatisin titullarėt e pasaportave serbe, malazeze, "maqedone" dhe greke qė, nesėr tė ndodhė me ne dhe me fatin e pavarėsisė sė Kosovės, tė Anamoravės, tė Iliridės, tė Malėsisė sė Madhe tė Mbishkodrės dhe tė Ēamėrisė, atėherė pse nuk po nuk po mendojmė dhe nuk po veprojmė drejt sė bashku, duke i ndjekur shembujt pozitivė tė tjerėve, siē janė Sllovenia, Kroacia etj., tė braktisim ēdo lidhje dhe kontakt me Serbinė, me "Maqedoninė", me Malin e Zi dhe me Greqinė qoftė fizik, politik, ekonomik, trgetar a diplomatik. Ēfarė iu duhen shqiptarėve pasaportat e Serbisė, tė "Maqedonisė", tė Malit tė Zi dhe tė Greqisė, kur kjo "aleancė e shenjtė" sllave-xhandari i Ballkanit dhe i Shqipėrisė Etnike, me ato pasaporta mashtruese qe 100 vjet na ka mbajtur nėn sundimin e tyre kolonialist dhe imperilaist.

Pa djegjen dhe pa braktisjen, jo vetėm tė pasaportave, por edhe pa prerjen e ēdo bashkėpunimi (tregtar ekonomik, kulturor, sportiv, politik, diplomatik) me shtetet kolonizatore fqnije (Serbia, Mali i Zi, "Maqedonia" dhe Greqia), dita e ēlirimit, e pavaraėsisė dhe e bashkimit tė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė Etnike, ėshtė e largėt dhe, e papėrcaktuar. Strategjia dhe taktika e diplomacisė tregtare shqiptare "me njė kėmbė nė Beograd, nė Podgoricė, nė Shkup, nė Athinė, gjė qė kjo do tė thotė tė jeshė kėmbė e krye nė varėsinė dhe nė mėshirėn e Moskės, e jo nė mbrojtjen e sigurt dhe tė vėrtetė tė Tiranės, tė Prishtinės, tė Uashingtonit dhe tė NATO-s.

Ky fenomen i shėmtuar dhe negativ ėshtė zbuluar nga vetė miqtė dhe nga bashkėpunėtorėt e institucioneve dhe tė organeve policore tė Serbisė tė zotėruesve shqiptarė tė pasaportave serbe, tė cilin gazeta e pėrditshme "Politika" e Beogradit e ka transmetuar nė kėtė mėnyrė : " Gjatė tetė viteve tė shkuara qėkur Kosova ėshtė nėn protektoratin ndėrkombėtar ushtarak dhe civil, drejtoritė policore tė Kosovės, tė vendosura nė disa qytete tė Serbisė qendrore, kanė lėshuar mbi 200.000 mijė pasaporta pėr shqiptarėt e Kosovės. Rreth 170.000 pasaporta i ka lėshuar drejtoria policore nė Banjėn e Nishit, kurse rreth 60.000 sosh janė lėshuar nga drejtoritė policore nė qytetet e tjera tė Serbisė, ku sipas evidencės sė tyre, ushtrues tė kėrkesės janė 90% tė nacionalitetit shqiptar."(Burimi: "Politika",01.09.2007).

Me gjithė kėto fakte, tė sjella nga politika dhe propaganda serbe (sepse, nė asnjė mėnyrė nuk dua tė besoj se mbi 200.000 mijė shqiptarė zotėrojnė pasaporta tė kriminelėve terroristė dhe fashistė serbė), nėse vėrtetohet se prej 90% ėshtė e saktė vetėm 10%, atėherė, vėrtet, kjo dukuri antishqiptare ėshtė tejet e rrezikshme, brengosėse dhe fatale pėr fatin dhe ardhmėrinė e shqiptarėve dhe tė Kosovės

Dilaver
01-10-07, 22:59
Pasaportat e lėshuara nga UNMIK-u kanė kalueshmėri nė 39 vende: Shqiperi, Austri, Gjermani, Zvicėr, Danimarkė, Finlandė, Norvegji, Suedi, Bugari, Maqedoni, Greqi, Poloni, Turqi, Spanjė, Itali, Portugali, Hungari, SHBA etj. ndėrsa sa i pėrket pėrsonzheve publike nga Kosova, numer i vogėl janė pajis me dokumente serbe udhetimi, gjer ma tani vetem analisti Nexhmedin Spahiu dihet se ėshtė paisur me dokument tė tillė.

Dilaver
19-10-08, 20:41
Dokumenta serbe nė Kosovė

Qe nga Viti 1999 nė Serbi janė lėshuar 220 000 pasaporta banorėve tė Kosovės, shkruan ”Politika”.

Sipas tė pėrditshmės beogradase edhe kėtė vjeshtė sikurse edhe vitet e kaluara, numėr i madh qytetarė nga Kosova, posaqerisht shqiptarė, vijnė nė Nish ku gjinden librat e amzės tė komunave Kosovare dhe ku ėshtė selia e administratės policore e Prishtinės.
Miodrag Jankoviq shef i administratės Policore me seli nė Banjėn e Nishit thot se; banorėt e Kosovės aplikojnė edhe pėr pasaporta tė reja serbe tė cilėt pėrmbajnė tė dhena biometrike.

Veterani
20-10-08, 10:19
Derisa Qeveritarėt tanė (i kanė shti vesht n'lesh) kurrė nuk kanė bėrė njė apel tė tillė.


Bogdanoviq fton serbėt tė mos pajisen me pasaporta tė Kosovės


"Ministri serb pėr Kosovėn" Goran Bogdanoviq u ka bėrė thirrje serbėve dhe jo-shqiptarėve tė Kosovės, qė tė mos pajisen me pasaporta dhe letėrnjoftime tė lėshuara nga qeveria e Kosovės.

Bogdanoviq i ka thėnė mediave serbe nė Kosovė se me pajisjen e tyre, nė mėnyrė tėrthortė do tė njihet, siē ka thėnė ai, "i vetėshpalluri shtet i Kosovės", ndėrsa Serbia do ta ketė vėshtirė ta mbrojė sovranitetin dhe tėrėsinė e saj territoriale."Njė hap i tillė ėshtė absolutisht i papranueshėm. Ne i kemi dokumentet tona dhe nė pėrputhje me Rezolutėn 12 44, kėto dokumente janė ende tė vlefshme", ka thėnė Bogdanoviq.

lirik
20-10-08, 10:30
Si askush mbi dhe ne vuajtėm per dokumenta e me viza tranzite duke na tallė kush tė qohet ma heret
sepse qeverija jonė shteti njerzit tonė kombi ynė nuk po punon nė kėt drejtim s a duhet
GJermani shkon ne francė e itali e spanjė portugali austri pa kurfar dokumenti me shetit
mjafton te tregon se ku banon nese e takon policia rastsesisht
Ndėrsa ne akoma nuk na u qel ambasada ne vendet e huaja akoma nuk mund ta kalojm pa viz kroacinė as tranzit maltretohemi per ni dokument me kalue shtete e shtete e me u tall me ne
Shteti dhe qeveria jon dzuhet te kujdesen per popullin e vet per secilin qytetar duhet ta ddi ku e ka se secili qytetar esht pasuri e saj e madhe njeri potencial secilin duhet ta mbroj e ta ruaj e ti ndihmoj nat e dit qeveria duhet te kekroj rrug e metoda se si te ua lehtsoj qytetarve te vete jeten e te mos i
s hkattroaj ata por ti ruaj e te din se si duhet me i perdor se i duhen
Per se thot njeriu kam shtet shteti i kosves dhe shteti shqiptar i shqipris o sot o kurr duhet tė bėjn qmos qe ti japin rendesi qytetarit t e vet secili njeri esht nji pasuri
pra secili shqiptar ku do qe eht ne qdo skut te botes sheteti duhet ta din se e ka banor te vetin
ta ruaj e ta ndihmoj se i duhet
DERI SA NUK KRIJOHET KJO VETEDIJE GJITHMON DO TE VUAJN PER DOKUMENTA E VIZA PRA
ka pas njerz shum qe e kan humb punen duke vrapu mbas dokumentave me at puhn e ka mbajt nji familje ne kosov qeveria nuk don as shteti nuk po don me ekuptu se sa e rendesihme esht me i dhan rendesi qytetarit te vet ku do qe e sht
Lėnja pas dore e qytetarit shihni s ene qfar pasojash na ka sjell kjo nuk ėsht ne rregull
Shqiptart duhet te ken pasaporta te shtetit t ė vet ndersa qeveria menjiher duhet te reagoj e ti mbroj qytetart e vet ku do e qka te ju ndoh ti siguroj ata dhe te reagoj menjiher energjikisht
per secilin rast menjiher dhe tejet energjikisht ne qoft se esht nevoja edhe ne okb me e paraqit rastin
menjiher per seclin qytetar vetem kshtu mbrohet jeta banori shteti civilizmi rregulli
Shqiptart kan vaujt mjaft ata duhet ti ken doikumentet me vlerė e duhet ti ken rruget e hapura per biznis ne gjith boten pa vizė kurfare ne secilin shtet
PER KET DUHET TE LUFTOJ QEVERIA SHQIPTARE
E DY SHTETEVE KOSOV SHQIPERI ATO DUHET TI ANGAZHOJN EDHE DIASPOREN
pROPZOJ QE DIASPORA TE KET ROL MA TE MADH TE JET NJI LLOJ SEKSIONI BASHKPUNUES I SHTETIT DHE TE DEPARTIAKIZOHET
QE SA E SA VITE KAM E THEM KET EDHE PO E THEM ME SHKRIM PARTIT NE DIASPOR NUK NA DUHEN SE E SHKATRROJN UNITETIN E DIASPORES
SHTETI NUK DUHET TI PRANOJ PARTIT VETEM BASHKIMI I DISAPSORES SI UNITET
PARTIT LE TI MBAJ VATANI ATDHEU
por partit duhet te kufizohen edhe atje ne numer nuk mund te behet nji populll veq parti kush don me punu e me prodhu ti jepen ma shum hapsira qytetarve ne at shtyp te shkret e ne ne media e telöevizion per tu ankuar per shum proble me epikpamje e per vrejtje e sugjerime
e kan mbyll shtypin e televizionin klane e mjera dreq qe e tho fjalen nuk ka per asnji hall
edhe pse njerzt kan mjaft qka me than kan mjaft vrejtje e porbleme ka
KA NJERZ TE ZGJUAR ME IDE QE NUK JU NDEGJOHET FJALA KA PROPOZIME EZGJIDHJE TE MENQURA S ATE DUASH KA SHTIIGJE KAH MUND TE DELET NGA KRIZAT
KA S ATE DUASH ALTERNATIVA QE NJERZT I DIJN POR NUK JU JEPET FJALA PUBLIKE
SE KA INTELEGJENT PER SHEMBULL SE SI TI IMPONOHEMI T EJTERVE ME QFAR MUNDSISH
E FORMASH PER SHEMBULL PER DI OKUMENTA E VIZA TRANZITE
AMNDEJ FORMAT DHE ALTERNATIVAT TJERA
MENDOJ S EDUHET TE JET NJI EMISION I HAPUR TELE VIZIV PER QYTETAR QE POPULLI TI NDEGJOJ ATA E FJALEN E LIR HALLET DHE PIKPAMJET E TYRE GJITHNJI MENDOJ SE KA SHUM FORMA SE SI MUND TI IMPONOHEMI KROACIS ME NA I HEQ URGJENTISHT VIZAT TRANZITE E FORMAT E PLAQKITJES NE TRANZIT

DHE DIHET S E KA SHUM ANKESA PSE PER SHEMBULL NUK HAPET NJI EMISION SPECIAL PER ANKESA Qė VET QYTETARI TA DENONCOJ RASTIN SJELLJET E DIKUJ ETJ
KA NJERZ Q EJA KAN PRISH PASAPORTEN NE KUFI PER NJI REAGIM JA KAN PRISH VIZAT
PSE NUK I LEJOHET FJALA NJI NJERIU T ETILL HAPUR NE TELEVIZION QE TE SHPREHET
Si duket ne jo vetem qe nuk jemi aspak ne demokraci e fjalen e lirė por nuk kemi askund te ankohemi per kurgja prandaj ka mbet e izoluar diaspora
shoh shum enmisione televizive por duhet me i pa edhe hallet e dikuj ankesat deshirat alternativat propozimet e dikuj se ka miljon a njerz jasht shteti esht potencial i madh ete mos ju jepet hapsirė ne nji emision ku thjesht seecili mund te shkon e te tregon diqka
ME KUJTOHET NJI HER NJI ITALIAN KUR MA PAT SHKY FOTOGRAFIN E PASAPORTIT E DESHTI ME MA SHKY PASAPORTEN NDERSA NJI POLIC NE PORTIN E DURRSIT DESHTI ME MA MARR PASAPOTRTEN E NJI POLIC TJETER VRAPOI E JA MORI PREJ DORE PATA FAT QE INTERVENOVA SHPEJT
NJIHER NUKDESHTEN ME ME LAN ME KALU ME FAMILJE ME U KTHYE NE GJERMANI
DY TRI HER KAM PAS PROBLEME E FYERJE NGA POLICIA KROATE RRUGES
POASHTU NE KUFIRIN KROAT NJIHER NUK DASHTEN ME ME LAN ME HI ME KAN DETYRU NE SHKUP ME SHKU ME E RENOVU GJOJA VIZEN E ME MI MARR EDHE 80 EURO PLUS DHJET EUROP FOTOGRAFI SE GJOJA AT TE PAREN NUK E PRANONIN E VET ME KISHIN LAN ME HY EME U KTHY GJOJA NUK PO Tė LEJOJM
NE O VLLA NUK KEMI KU ANKOHEMI JEMI DIASPOR E MJERė NIUK KEMI NJI EMISION TE HAPUR DIKUND HAPSIR T E LIRė Q ė PUNON 24 ORė
PA NDEPRE VEQ PER FJALEN ELIR DHE IDET E NJERZVE
SECILI LE TA TREGON HALLIN E VET NDERSA NJI KROAT POLIC QE DESHTI TE MI PLAQKIS
NJIMI EURO ARRITA ME JA MSU EDHE EMRIN NGA DISA POLIC TJER QE ISHIN ATY
SE AI DESHTI ME ME LAN ATY NUK ME LSHONTE MA KISHTE MARR LEJEN KERRIT'
E KUR HYNA NE MAQEDONI PASTAJ ME SHKU NE SHKUP ME MARR VIZEN NE AMBASADė KROATE
PRAP ME U KTHY KAH KROACIA NE GJERMANI
AQ SHUM ME KAN MALTRETU POLICT MAQDONAS DUKE ME LAN PO THUAJS E GJITH NANETN ATY DUKE ME MALTRETUAR BILE ME HYNI DYSHIM QKA PO DOJN ME BA SE ISHTE TERR KREJT
ÜPOR PER FAT NE LAJMRUAM SE ISHA ME DY SHOK SHQIPTAR NGA TETOVA QE I LAJMRUAN FAMILJET ME TELEFON CELULAR S EKU JAN NDALUR DHE JAN DHAN EDHE TARGAT EMAKINES SE POLICIS FAMILJEVE TE TYRE E SI DUKET E DIKTUAN MAQEDONT E NA LAN MANDEJ ME KALU ME EC
NE NUK KEMI ASKUND MBROJTJE PASHA BACEN SHTETI DUZHET ME NA E LAN NJI HAPSIR PER ANKESA DIKUND PER KSO RASTE NE TELEVIZION QDO HER TE HAPUR NESE QYTETARI KA TELASHE LE TE SHKON E LE TA PARAQET RASTIN KREJT ME DATė ME DIT ME FAKTE
NE JEMI SI JETIMA NUK KA KUSH NA MBRON AS KUSH N AKUSHTON KUJDES PRANDAJ
SI ME DOKUMENTE SI ME GJITHQKA TALLEN ME NE PSE JO ASKUND QYTETARI SHQIPTAR NUK ESHT I LIR PER LEVIZJE E BIZNESE VUAJTEM NJI JET NJI GJENRAT ME KTO PROBLEME
NUKE DI KUR PO RREGULLOHET PUNA E DOKUMENTEVE QE PASAPORTI YN TE VLEJ PA VIZ E TE KET RRESPEKT NE GJITH BOTEN

lirik
20-10-08, 10:43
Dokumente Dhe Vuajtjet Qe Paten Me To Shqiptart E Telashet Neper Kalime Kufijsh Jan Vuajtjet Ma Te Pa Shembullta Ne Botė Habitem Me Indifrrencen Q E Verive Shqiptare Shqiperi Kosov Ndaj Ktiu Problemi Kaq Madhorė
Mendoj S Eduhet Te Jet I Hapur Nji Skeksion Dikund I Veqant Per Shembull
Edhe Nes E Maltretohet Ndoj Qytetar I Jon Ku Mund Te Intervenoj Kujdestari I E Perhershhem I Shtetit Per Kto Probleme Nese Qytetarit I Ndodh Diqka Duhet Te Jet Nji Numer Telefoni Kujdestar I Qeveris Ku Mundet Qytetari Shqiptar Me Thirr Menjiher E Jo Si Ne Nji Rast E Di Un Ku As Malazezt As Kroatet Nuk Donin Me E Lan Nji Shqiptar Me Familje Mbeti Ne Zonen Neutrale E Talelshin Me Te
Per Dokumenta
Sjelljet E Koracis Arrogante Me Shqiptar Dhe Vizat Qe Po I Shtrejotjn Gjithnji E Ma Teper Duhet Te Nderpriten“ Kto Maltretime Menjiher Te Dy Qeverit Tona Shqiptare Shqiperi Kosovė Duhet Te Shkojn Nne Bisedime Bashk Ne Zagreb
Per Kto Probleme Kroacia Po Sillet Ne Menyr Arrogante Me Disa Njerz Tranzit
Un Per Shembull Do T E Kisha Vepruar Si Ndaj Sllovenve Te Gjitha Mallrat Kroate Apo Qdo Lloj Kontrate Me Kroaci Me E Zhvlersu Nes E Sht Nevoja E Dhe Prishja E Mardhenjeve Diplomatike Deri Sa Te Ndryshon Kroacia Qendrimin Ndaj Shqiptarve
Pa Reagime Te Vendosura E Te Ashpra Gjithmin Do Te Tallen Me Ne
Sepse Mediat Tona E Televizionin Na E Kan Mbyll Fjalen E Lir Ekan Uzurpuar
Klanoret Njerzt Qe Au Japin Fjalen Vetem Aty Ku U Intrson Atyre Ndersa Per Hallet E Problemet E Tjerve As Qe Duan Me Dit Se Me Qfar Telashesh Po Ballafaqohemi Ne Ne Diaspor Me Ardh Ne Atdhe
E Sa Po Sillemi Posht E Lart Per Nji Dokument
Esht Koha Te Na I Qelin Ambsadat Kosova Neper Vende Te Huaja E Te Na I Japin Pasaportat Ktu Neper Vende Te Huaja Edhe Atyre Shqiptarve Ne Turqi Qe Kan Deshir Me Marr Pasaport Shqiptare Le Te Ju Jepet Pa Kurfar Zvarritjesh
Ndersa Ne Bisedime Me Kroacin Te Dy Qeverit Shqiptare Do Te Duhej Ta Organizonin Nji Takim Para Vitit T E Ri Dhe Te Mos Na Maltrrton Ma Kroacia Me Viza Tranzite Tash Per Ket Vit Te Ri Na Hiqen Neve Diaspores Vizat
Per Kalim Tranzit Kah Kroacia Pa Viza Ne Jemi Ne Shtete Te Huaja Duke Jetuar Pse Kroacia Na Plaqkitė Vetem Ne Shqiptarve

lirik
20-10-08, 10:49
Mendoj s eky tolerim i matutjeshėm ndaj kroacis esht turp per ne dhe do te kisha propozuar nji demostratė tė madhe te shquiptarve ne europė kunder ktyre dukurive
kjo gazeta bota sot gazet dhe gazetat tjera katastrofė asnjiher nuk ebejn t e madhe ket problem
ka fillu po na shkon ne nerva tash
sjlelja etill indiferente mjaft na kan maltretuar
edhe kur te del pasaporrta e kosoves kroatet kan me qit vizė
si mund te rrijn te dy qeverit tona shqiptare indiferente
por edhe partit politike shqiptare ne maqedoni e diaspora shqiptare e banort shqiptar ne kroaci ndaj kti keq trajtimi barbar kam filluar te neveritem nga fashizmi ne kroaci sjlejjen e till e quaj fashizem
ndaj shqiptarve