PDA

View Full Version : Gjeneratori i krizes se Kosoves se pas luftes


Zani
30-05-04, 19:09
Gjenerator i krizes ne kosoven e pas luftes:

Pas perfundimit te luftes ne kosove ku me ndihmen e luftes te popullit te kosoves (UCK-s) dhe ndihmen e botes demokratike kosova u lirua nga
kthetrat e bishes serbe. Pas gjith asaj qe ndodhi populli shqipetar kaloi ne avantash kundrej serbve per nje shekull. Dhe ajo duhej ta shfrytezonte kete avantash, por ndodhi e kunderta ku avantazhi u humbi per nje dite
te kobshme e kjo dite e kobshme ishte takimi i "shqipetarve"me pakicen serbe dhe ate me ndihmen e ndrmjetsimit te bashkesis nderkombtare,
e ku pasojat e keti takimi po shifen edhe pas pes vitesh por keto pasoja do ti kemi edhe sot e 50 vitet e ardhshme. Une befasohem si deri me tani asnje intelektual, historian, politikan, parlamen qeveri apo analist te ndryshem nuk e dhan ndoni vlersim pozitiv apo negativ per kete gabim fatal per popullin Shqipetar te Kosoves, apo kane ra preh e politikes ditore. Une kame vlersimet negative nga ky takim por pres mendime nga te tjeret. Nje fjal popullore thot nje budall e gjuan gurin ne deti e njeqindmij nuk muajn ta nxjerin e kjo kosoves do ti kushtoj edhe pesedhjet vite lufte per ta permisuar kete gabim.
Fjala eshte per takimin Thaqi Qosaj me kompanin e tij dhe te cilet u takuan me kriminelet serb trajkoviq dhe popin artenije.

nota
31-05-04, 12:56
Gjeneratori i krizes ne kosove nuk eshte as Thaqi e as Qosja, ta shohim realitetin me sy. E verteta qendron ndryshe, nese dikush eshte fajtor per nje situat te till ne Kosov jan LDK-ja dhe Ibrahim Rugova, si para lufte ashtu edhe pas lufte,
Hashim Thaqi, Ramush Haradinaj jan njerezit qe kan lufruar per qlirimin e Kosoves nga Serbia derisa Ibrahim Rugova flente dhe pinte shlir ne shtepin e vet ne velani duke mbeshtetur dhe ruajtur njerezit e Millosheviqit dhe se fundmi duke u takuar edhe me vet me Millosheviqin dhe njerezit e tij.
Ndersa Hashim Thaqi dhe Ramush Haradinaj luftonin ndersa siq e dim Ramush Haradinajt ju kan vra edhe dy vellezer ne vijen e pare te frontit.
E them qe s'mund te jen kta qe e kan shkaktuar kete kriz politike ne Kosov.Ndersa per Regjep Qosjen si ke guxim te flasesh ashtu kur e dim se edhe politikisht e edhe ne gjuhen letrare asht shum ma i fort se I. Rugova i cili mendoj jo vetem une por edhe nje perqindje e madhe e njerezve se eshte nje karrierist i perbetuar pasi qe edhe si kryetar shteti ende i mban gjith postet tjera. Por prap s'ja ze per te madhe sepse gjithmon asht i alkoolizuar dhe nuk e din se q'bene. A ka dem ma te madh se per nje popull te udheheqet nga njerez pijanec .......

VARDARI
06-06-04, 12:05
Gjenerator i krizes ne kosoven e pas luftes:

-Jan ata njerez qe ne udheheqjej e Kosoves jan me bindje Ateiste
-. A ka dem ma te madh se per nje popull te udheheqet nga njerez (te pa fe qafira)
-ATEISTA
-Pra mbas mendimit tim mendoj se pikerisht ketu qendron problemi se ketu duhet te kerkohet Gjeneratori i krizes ne Kosoven ton martire

Zani
08-06-04, 11:32
Pergjegje per dy te inkuadrurit ne kete tem.
Une nuk kam kerkuar qe te behen paralele mes rugoves e thaqit sepse per keta eshte folur qe pes vite ma teper se qe e meritojn por kame kerkua qe te ipet opinioni lidhur me ate takim fatal per popullin shqiptar i cili sipas meje ja ka vazhduar dominimin e pakices serbe edhe per 50 vitet e ardhshme dhe dominim icili do te jet edhe ma i rezikshem se ne kohen " e vetqeverisjes se titos", sepse sa here qe te dojn serbet do ta provokojn popullin shqipetar sikur me 17 mars e kjo do ti kushtoj kosoves shtrejt me shum te mbytur dhe nga 5 miljon euro qe qeveria ne vend se ti ndaj per ata qe kane nevoj e ata jane te shumt ,une nuk po i numroj se kush ka nevoj per ndihme sepse e dine te gjith por ma se pakti kane nevoj ata qe ju ndan keto mjete. Kurse sa i perket ramushit une nuk e di se ai ka qen prezent ne at takim. pra edhe nje her kerkoi vetem se te ipet vlersimi lidhur me at takim pozitiv apo negativ sepse per kete tem edhe pas 5 viteve seshte shkruar asgje sepse per tema tjera eshte folur dhe shkruar sa te duash.

Ardi_pr
08-06-04, 11:49
Zoteri Zani, ma merr mendja se kete teme e ke hapur me nje qellim te mire, besoj.
Por, une mendoj se nuk eshte dhe nuk mund te jete gjenerator i krizes nje takim me serbet kushdoqofshin ata, popa apo politikan. E para them se nuk kemi fake dhe nuk e dime se cfare eshte biseduar, por edhe nese e dime aty nuk eshte vendosur fati i Kosoves, sepse artemije nuk eshte ndonje faktor qe mund te vendos dicka. Prandaj mendoj se takime te tilla edhe mund te behen, pse jo, e kjo duhet te ndodhe vetem sa per sy e faqe ne sy te botes, per shkak se sic po e shohim, ne si shqiptar nuk do kemi qare pa i inkuadruar ne shoqerine tone edhe ata pak shkije qe kane mbetur e me pastaj ata e dine kete pune dhe vet do te ikin per ne serbi.
Tjetra, nuk mund te jete shkak ky takim qe sebet sot te na provokojne. Nje duhet ta dijme se serbet edhe pa kete takim po edhe pa takime e me takime te shumta te tjera, do te na provokojne, sepse ata e duan Kosoven me duket me shume se sa ne shqiptaret, prandaj do te kete edhe provokime te tjera vetem e vetem qe ne te dalim para botes si kriminel etj etj. pershendetje......

Zani
16-06-04, 12:44
Une respektoi cdo mendim qe vjen lidhur me kete tem, por ju ardi mendoni se nuk ka pasur shume randesi ky takim, dhe kisha deshiruar qe
per ket takim ta thon fjalen e vet expertat juridik te cilet e din ma se miri se sa negativ ka qen ky takim sepse ma se pakti edhe per 50 vite ja kashtyar pavarsin e kosoves. Sipas mendimit tim mu nga ky takim i cili u be me ndermjetsimi e bashkesisnderkombetare u njofen serbet se elementkonstituiv i kosoves dhe prej ati takimi lindi ideja per kosoven multietnike. ku nje 5% i tyre u kthyar ne 22% pjesmarje ne te gjitha organet e zgjedhura pas luftes. Kurse dem i politik eshte edhe ma i madh.
1.Sepse pas hyrjes se natos ne ishim deshmitar se te gjith serbet ishin pregaditur te largohen nga kosova pas gjitha atyre krimeve qe kishin ber.
por kur pan se kane me ke te bisedojn ata vendosen te ndalen dhe te barikadohen neper enklava ku tani bashkesija nderkombtare i ruan si faren e kuqe.sikur ata te largoheshin per shum vite ne serbi ata te vetmin qellim do ta kishin kthimin ne kosove e per tu kthyar ata do te detyroheshin edhe ata ta kerkonin pavarsin e kosoves sepse serbia do ti
debonte me dhun sepse ata serbis ju kane desht vetem gjat okupimit te kosoves. Por pasi ata siguruan vend ne kosov ata filluan fushaten e tyre e cila te gjthve eshte e njohur. 1 Nuk kerkuan kurr falje popullit shqipetar,
shtuan dhunen ne kosoven lindore okupuan pasurit ma te medhaja te kosoves Trepcen nuk i zbuluan kurr kriminelet u fundos fati i te zhdukrve etj. kame shpres se ne kete tem do te na ndihmojn shume njerez intelektual, jurist historian etj dhe mos te jet vetem nje tem e disa intuziastve per qeshtjen e kosoves ose ndoshta situata ne kosove eshte edhe ma e renduar e cenzuruar ku ata qe i permenda ma lart rrin iddiferent ndaj qeshtjes se kosoves pershendetje te gjithve.

Ardi_pr
16-06-04, 13:15
Zani, une do ta kisha zgjatur me shume, por vetm dua te te pyes se cili nga lideret tane i done me shume shkijet. Rugova qe e kerkon pavaresine me se shumti, apo thaci dhe haradinaj qe kane luftuar kunder tyre.
Prandaj them dhe mendoj se asnjeri nga keta nuk i duan shkijet, e sa per ate qe shkijet kanembete ketu ky eshte skenar i botes e jo i njerezve te uck-se. Kur e vret ti nje njeri apo kur ta vrasin ty dike nuk besoj se ke me dashte me.

IB
26-06-04, 18:22
Ardi si duket po i shmangeni temes sepse ketu eshte pytja per nje tem te caktuar dhe jo se kush idon shkjiet ma shum apo ma pak se sot 100% te shqiptarve ne bot nuk i dojn ata(shkjie), por nuk po e di se a po i shmangeni temes me qellim apo pa qellim e nese me qellim atehere nuk kemi se qka te vazhdojm ma tutje sepse tema te tilla si ju i permendeni kemi pasur dhe do te kemi edhe ma tutje por tema per te cilen jam i interesuar eshte folur vetem nje here edhe ate ne ate takimin e kobshem per mua dhe gjith popullit shqitar i cili vetem nje her u transmetua ne RTK
drejtperdrejt gjatakimit dhe kur me nuk u pa dhe as qe u diskutue dhe u meshef ne opinionin shqipetar sikur mos te kishte egzistuar kur dhe nga kjo kam ardhur ne perfundim se sikur te kishte qen mire per interesin e
popullit shqipetar ai takim do te ishte transmetuar ne RTK sikur ndoni reklam ditore.

Te pershendes i nderuari Ardi qe sa dopak u munduat te inkuadroheni ne kete tem, kurse ata qe duheshin te dhan mendimin e tyre per kete tem
ndoshta i ka perfshi vala e pushimeve verore por une do ti kthehem prap kesaj teme gjat kohes se dimrit ku ndoshta duke pir qaj te nxeht do te na bjer ndermend per kete tem e sidomos( per historian,RTK,jurist,politikaj, dhe sidomos per nagip hasanaj i cili villte vrer per takimin e vjenes i cili u be pas 5 viteve te gjenocidit ndaj shqipetarve kurse kurr nuk e tha asnje fjal per takimin i cili u be pas 5 diteve te gjenocidit te ndaj shqipetarve).