PDA

View Full Version : Njė marveshje e ohrit edhe pėr kosovėn.


driton
01-06-04, 22:06
ēka mendoni pėr propozimin e Hashim thaqit, qė nė Kosovė tė bėhet njė llojė marveshje e Ohritė nė mes shqiptarve dhe sėrbėve.

fadil
03-06-04, 20:37
Pershendetje:
Hashim Thaqi me iden e tije ka treguar se ka politikan Kosovar qe dine te qeverisin vendin e tyre drejt integrimit evropjan?
Ideja e Hashim Thaqit per nje marrveshje me serbet e Kosoves ngjashem si ajo e ohrit natyrisht se eshte e mirseardhur pasi qe serbet e Kosoves me Korrnizen kushtetuese te nenshkruar nga Ibrahim Rugova jan te priveligjuar se tepermi,paramendojeni ju serbet ne baze te korrnizes kushtetuese kan arritur qe gjuhen serbe ta bejne gjuhe zyrtare ne nivel te Kosoves, te ken dhjet vende falas ne parlamentin e Kosoves, nje ministri e shum e shum privilegje tjera!
kurse shqiptaret e maqedonis gjuhen shqipe e kan gjuhe zyrtare sipas marrveshjes se ohrit vetem aty ku jan mbi njezet perqind 20%, nuk e kan te garantuar as edhe nje ulse falas ne parlamentin e maqedonis e shum e shum gjera tjera !
duke u nisur nga faktet e lartcekura Hashim Thaqi me iden e tyre ka dashur te ju jep serbeve te drejtat qe ju takojn e jo te lejoj ata te jen te privilegjuar?
por nje filozof thote :
Shum kush i refuzon idet e mira vetem qe ato ide nuk jan te tije?
keshtu ne kete raste edhe ne shum raste te tjera kan vepruar Kryesia e LDK_se dhe e disa partive tjera?
Paramendojeni ju se si mundet nje Politikan ta refuzoj nje ide pa e lexuar ate ide e madje as pa e ditur se qka shkruan ne te, siq ishte rasti me propozimin apo Iden e Hashim Thaqit?
Ruaje zote Kosoven dhe Kosovaret nga njerzit qe i refuzojn idet pa e ditur se qfar kuptimi kan ato?

Dilaver
03-06-04, 23:14
IVANOVIQ DHE THAĒI PRO, SOLANA KUNDER / 15:55 ->16:24 / BURIMI: FoNet, Beta

Prishtinė, Bruksel - Ivanoviq e ka vlerėsuar pozitivisht idenė e decentralizimit sipas konceptit tė Ohrit, Solana nuk ėshtė pajtuar.
“Idea e Kryetarit tė Partisė Demokratike tė Kosovės Hashim Thaqit,ėshtė potez pozitiv dhe princip i ri nė zgjedhjen e problemit tė Kosovės.
Inicijativa e Thaqit qė decentralizimi nė Kosovė tė bėhet sipas tė ashtuquajturit koncept i Ohrit,nė kėtė moment ėshtė i mirėserardhur edhe pėr bashkėsinė serbe” ka deklaruar Ivanoviq tė hėnėn kur u kthye nga Lucerni.

fadil
05-06-04, 15:05
Pershendetje:
Mendoj se faktet te cilat i kam cekur me lart jan te mjaftueshme dhe te pakontestueshme !
por me gjithe ate ne qytetaret Kosovar ende nuk kan arritur ta kuptojn filozofin Politike te Beogradit!
Kjo eshte nje e vertet e argumentuar!
Per Shembull nje Pyetje per lexuesit e kesaj tem?
A eshte me mir qe gjuha serbe te jet gjuhe zyrtare vetem aty ku serbet bejne pjes per njezet perqind 20% apo ne tere Kosoven?
Me korrnizen kushtetuese qe e ka nenshkruar Rugova e qe e ka kundershtuar Thaqi Gjuha serbe eshte gjuhe zyrtare ne tere Kosoven njejt si gjuha shqipe!
kurse ideja e Hashim Thaqit serbeve jav merr kete privilegj te dhen nga Rugova dhe Hakerupi i at'hershem i perzen nga Kosova nga Deputetet e PDK-se!
Me Korrnizen kushtetuese te nenshkruar nga Rugova dhe te kundershtuar nga Thaqi serbeve te Kosoves iu jan falur 10 ulse ne parlamentin e Kosoves dhe nje ministri ne qeverin e Kosoves!
Kurse propozimi Thaqit per nje lloje marrveshje te Ohrit jav merr edhe ket privilegj.
A mendoni se serbet e Kosoves dhe te beogradit jan budallenje dhe do ta pranojn kete propozim te Thaqit?
Pergjigjja natyrisht eshte se Jo ata me deshir kurr nuk do ta pranojn kete ide te Thaqit por qellimi i tyre eshte qe ta diskualifikojn Hashim Thaqin duke e perkrahur publikisht, pasi qe serbet e din psikologjin e shiptarve shkeqyeshem, dhe ne kete forma ata mendojn se kur ne e perkrahim publikisht Hashim Thaqin shqiptaret e Kosoves e urrejn, dhe fatkeqsisht kjo ka suksese ne shumicen e rasteve, te jem me konkret serbet e Kosoves duke e perkrahur Hashim Thaqin publikisht ne menyr dinake jan ka e perkrahin rugoven pasi qe ky eshte edhe personi me i preferuar per serbet pasi qe per dhjet vite politik nuk ke ne gjendje as edhe nje deme moral apo ekonomik ti shkaktoj serbis kurse Hashim Thaqi per nje vite Politik te mbeshtetur me kallashnikov arriti ta shkatrroj serbin dhe ta bombardoj ne qender te saje aty ku Millosheviqi dhe klika e tije pregaditshin plane kunder Kosoves.per qka edhe Hashim Thaqin gjykata e serbis e ka denuar me dhjet vite burge me perpjekje dhe lufte te hapur kunder serbis .
Natyrisht se kjo disave nuk ju intereson e as qe deshirojn te mendojn per kete !

Shum kush i refuzon idet e mira vetem pse ato nuk jan te tije?!...

VARDARI
05-06-04, 20:53
-Pershendetje
-Un personalisht nuk e perkrah kete marveshje por jam per te qe te kete ndryshime interne te kushtetutes qe kur te aktivizohet ne te ardhmen vete normat ligjore te vehen ati dhe ne menyr radikale duhet te injorohen serbet nuk duhet me u mar me hallin e serbve a jan te knaqet keshtu ose ndryshe qe te miret mendim prej tyre.
-Sa jan nderkombtaret nuk kisha preferu qe te bien keshtu akte per regullimin shoqror te Kosoves .Nese dikushi nuk esht i knaqet me statutin e vet athere aji etnitet le ta kerkoj dhe le ta inicoj vet at problem artificial.
-E jo ne shqiptaret te inicojm keshtu projektesh si duhet me kalu me srbet
-Ne kemi detyrimet dhe hallet tona si me gjet nje formul qe te bashkjetojm me vetveten si ta ribashkojm vetveten tone pra nje marveshje qe te inicohet nga Tirana si dhe nga Prishtina kjo esht puna e jo me u lodh dhe me argju energi si tja bajm me srbet edhe nje her ata duhet qe te anashkalohen te injorohen komplet .
-Te krahasohet nje Shqiptar ne shumadi te miren te dhena prej shumadije edhe e njejti model te funksionone ne Kosov .Me perjashtim te Kosoves lindore-Bujanovcit
Per momentin jam i mendimit qe mos te nxitemi se skemi qfar humbim edhe ashtu puna ka ngel as Peshk as Mish .....?

-Sa per Hashimin kam respekt te madh ky shkrim esht mendimi im personal nuk ka te bej aspak me inicuesin e kesaj marveshje te modelit te Ohrit siq esht z.Hashim

progoni
05-06-04, 21:33
hej Vardari krejt ma ke pshtjell qitash.
mos ke sipati per zotin Hashimi per gell e frizurė, aha si ata nen urė tė shenjėt (gjakovarė se kam pė ju po pė nuset me musteqe).

hajt hajri e dafėt kėha ne Europė se bėjn tė madhe kėt punė, ishalla si bėn behane as zoti Hashimi.

Dilaver
06-06-04, 13:01
Eu Fadil gati na ke bindė, hajt tire edhe pak se ndoshta del far budalle e tė nxen besė!

fadil
08-06-04, 13:08
Pershendetje:
daliver dhe ju te gjithe qe trilloni ne kete rubrik dhe ne te gjitha rubrikat tjera .
mos u beni merak apo mos lodheni duke menduar se kush do te ju besoj shkrimeve temija por jepne mendimin e juaj dhe ate te argumentuar !
por ju nuk dini te shkruani diqka te argumentuar perpos trillimeve dhe shpifjeve te turpshme ne deme te atyre qe tere qenjen e tyre intelektuale dhe njerzore e kan futur ne sherbim te zgjidhjes se qeshtjes se Kosoves.
Ibrahim Rugova dhe LDK-ja e tije edhe kur eshte formuar Ushtria Ēlirimtare e Kosoves e kan quajtur dore e zgjatur e serbis pa menduar fare dhe pa e ditur se per qka flasin te cilen ushtri pas pes viteve parlamenti i Kosoves e shpalli Ushtri Ēlirimtare, gjithashtu u refuzua edhe moratoriumi (afatizimi) i kerkuar nga Hashim Thaqi pa e ditur se qka shkruan ne te, te cilin moratorium e zyrtarizoj nensekretari i shteteve te Amerikes per qeshtje Politike Majkell Grosman deri ne vitin 2005, gjithashtu vepruat edhe tashte kur thaqi kerkoj nje marrveshje te llojit te ohrit , vetem nje dua te ju them se nese Kosovaret arrijn ta ruajn tersin territoriale te Kosoves me nje marrveshje te tille do te jemi te knaqur por me njerzit si Rugova dhe disa te tjer qe i refuzojn idet pa e ditur se qka shkruan ne to eshte rrezik se ne kemi me e humbur tere Kosoven por ishalla populli e kupton apo i kupton keta njerze dhe distancohet nga ta sepse duke u distancuar nga politika e Rugoves dhe e bashkmendimtarve te tije distancohen nga intekrimi nene serbi siq kemi qen me heret e qe eshte dashur te luftohet per tu ndar nga ky shtet agrosor i cili na ka vrar dhe masakruar me vite te tera pa pasur se kush te i thote mjaft dhe te ja kthej pushken .

4ever
08-06-04, 14:10
Une nuk i d detalet e marveshjes se Ohrit,mirepo e di qendrimin e lidereve te shqipetareve te Maqedonise qe jane kunder qe nje marveshje e tille te behet edhe ne Kosove.Sigurisht qe lideret e shqipetarev ete Maqedonise i njohin shume me mire detajet e kesaj marveshje sesa H.Thaqi,e mos te flas per ndonje njeri qe nuk din ende me shkru si duhet e e merr guximin me shkru ne forum per gjana ne te cilat nuk merr ere.
Poashtu edhe dy partit LDK dhe AAK jane kunder kesaj marreveshje,pra kjo marrveshje eshte e destinume me mbete vetem si ide e nje partie e cila ka shume pak ide.

Shpati
10-06-04, 19:23
ēka mendoni pėr propozimin e Hashim thaqit, qė nė Kosovė tė bėhet njė llojė marveshje e Ohritė nė mes shqiptarve dhe sėrbėve.

Pershendes diskutuesit e kesaj Teme,

Ne qoft se esht vetem "taktik" ather nuk ka lidhje...

Por marrveshje simbas modelit te Ohrit ne Maqedoni ne mes Shqiptarve dhe Serbeve ne Kosov nuk duhet te ket.

Pse ?
Ne Maqedoni jetojn dy grupe te medha etnike Shqiptaret dhe Maqedonet.
Palet esht dashur te i rregullojn raportet me nje "marrveshje" edhe pse Shqiptaret kan marrur shum pak.

Dallimi ?
Kosova esht e banuar me Shqiptaret si shumic te cilet edhe kan te drejten te formojn Shtetin.
Serbet jan nje pakic e pa rendsishme ne kosov.

Konflikti ne Kosov nuk ka qen me Serbet qe jetojn ne Kosov por Serbin.

Me kapitullimin e Serbis marrveshje ose bisedimet me nuk jan te nevojshme.
Por njohje reciproke ben edhe pa te.

Te drejtat dhe obligimet e qytetarve pra edhe te Serbeve qe jetojn ne Kosov duhet te rregullohen me Kushtetuten e Kosoves,gjegjsisht me bashkimin e Shqiptarve me Kushtetuten e Shqiperis.
Personalisht mendoj se Serbeve qe jetojn ne Kosov nuk mund tu jepen me shum te drejta se sa kan Shqiptaret qe jetojn ne Beograd.

Shpati

VARDARI
10-06-04, 20:55
SHPATI PLOTESISHT JAM DAKORT ME JU 100%