PDA

View Full Version : Pse Rugova, asnjeher nuk e permendi Luften e UCK-se


Ardi_pr
12-06-04, 13:00
Pse Rugova nuk e permendi asnjehere luften e UCK-se ne pesevjetorin e clirimit te Kosoves?

MemphiSx
17-06-04, 09:19
Pershendetje
Une mendoj se meritat Kryesore per qlirlimin e Kosoves i Ka Nato edhe ajo i meriton te gjitha Kurse sa i perket Me rendesi eshte se i ka permend familjet e deshmoreve dhe te gjithe ata qe e kan jap jeten per Kosove
Kurse une mendoj se nuk e meritojn me u permend ata qe jan mundu me e vra, qdo nate krijojn ide qe si te vrahet Rugova e si te shuhet kjo Levizje Gjithekombetare Une mendoj qe edhe ti po te ishe ne vendin e tij do ta kishe bere te njejtin veprim

fadil
17-06-04, 15:10
Pershendetje:
I vetmi njeri ne bote qe turprohet nga emri i Uhstris se Kombit te vet eshte Ibrahim Rugova aktualish kryetar i Kosoves Fatkeqsishte!
Te gjithe kryetaret e te gjitha shteteve krenohen me Ushtrin e tyre kurse Ibrahim Rugova turprohet nga keta njerze per shkak se ky leje qe ska dhen kurfar kontributi ne forcimin e kesaj Ushtri por per kundrazi ka qen kunder formimit te saje?
dihet shum mir se Rugva nuk ka se si ti falenderohet kesaj Ushtrie per Ēlirimin e vendit pasi qe ne kohen kur u formua kjo Ushtri ky e ka pas quajtur dore e zgjatur e serbis!
Rugova per te ju falenderuar Ushtris Ēlirimtare te Kosoves per luften e saj aq sa ka mundur natyrisht kunder forcave serbe fillimisht duhet te kerkoj falje publike per ate qe ka thene kur eshte formuar UĒK-ja (pra qe e ka quajtur dor e zgjatur e serbis)!
e nese Rugova e bene kete ai e dine se qka e gjen ?
mua me vjen keq se si disa njerze ketu meritat kryesore per qlirimin e vendit mundohen te ja japin te haujve, jo te nderuar shqiptar te mirfillt miritat kryesore per qlirimin e vendit i ka Ushtra Ēlirimtare e Kosoves dhe njerzit qe e kan formuar dhe udhehequr kete Ushtri te lavdishme shqiptare!
Kurse trupat e natos natyrisht qe kan dhene nje perkrahje te pa pare ndonje here ne historin e saj ne qlirimin e Kosoves por edhe ky eshte nje rezultat i Liderve te UĒK-se me ne krye Hashim Thaqin i cili ne ate kohe ishte drejtor Politik i UĒK-se i cili me filozofin e tije Politike arriti ta binde boten me te qytetruar se duhet ti ndihmohet UĒKse qe ta qliroj Kosoven nga regjimi serbe!

Ushtria ĒLirimtare e Kosoves nga parlamenti i Kosoves eshte shpallur Ushtri Ēlirimtare dhe kete titull nuk mundet te ja mohoj askush e aq me pak Rugova i mjer?
nese dikush eshte kunder Parlamentit te Kosoves te zgjedhur nga vota e lir e qytetarve te Kosoves dhe kunder historis se kombit shqiptar le te deklarohet ketu publikisht siq eshte deklaruar Presidenti i mjer i Kosoves Ibrahim Rugova.

VARDARI
17-06-04, 16:16
-Dihet shum mire tash edhe publikisht qe Rugova ka shum probleme.
-Pik se pari ka probleme me vetveten, eshte njeri qer esht i humbur edhe ne kohe edhe me faktorin e vendodhjes. Per te nuk ka rendesi se ne cilin vite ndodhet a ne 1958,1963.1969,1974,1979,1981,...1989,1999.,2004 per te esht e njejte se esht i humbur ne kohe apsulutisht harku kohor nuk ka asnifar pershtypje te ky njeri problematik.
-Pse ndodh kjo doemosdo duhet te kete donje shkak e shkaku kty problemi shume te thjshte i kty njeriut qendron se smundet me e gjete identifikimin e vete ka met i gjori as ne kish as xhami si puna Mark-Muharemit.

-E ju Ardi_pr parashtroni pyetje:
Pse Rugova nuk e permendi asnjehere luften e UCK-se ne pesevjetorin e clirimit te Kosoves?


-Mendoj se me shkrimin e mesipert e gjitha eshte e qarte
-Une tash parashtroj pyetje:
Rugova a eshte ne dijeni se ne cilen vit ndodhemi

Ardi te pershenfdes

MemphiSx
17-06-04, 21:43
Edhe sot e ksaj dite une e shum si une i konsiderojm si dore e zgjatur e serbis te gjith ata qe formojn lista te zeza per vrasjen e Njerzve me kombetare qe i ka pas ndonjeher Kosove e prej asaj liste jan vra disa prej tyre qe ka nevoje edhe emrat i shenoj por po e di qe keni frike prej tyre edhe per se vrari :)

VARDARI
18-06-04, 12:45
Edhe sot e ksaj dite une e shum si une i konsiderojm si dore e zgjatur e serbis te gjith ata qe formojn lista te zeza per vrasjen e Njerzve me kombetare qe i ka pas ndonjeher Kosove e prej asaj liste jan vra disa prej tyre qe ka nevoje edhe emrat i shenoj por po e di qe keni frike prej tyre edhe per se vrari :)

Memphis shihet qart se e paske profesion babe shkrimin e emrave neper lista....por mendo se edhe ti dot shkruhesh se bol keni shkrujt ju per serbin o Mempis...

Ardi_pr
18-06-04, 13:20
Memphis, Vardar e Fadil, une jam gazetar dhe e kam percjell ngjarjen per diten e pse vjetorit te clirimit te Kosoves, dhe me te vertet asnjeher nuk e ka permendur UCK-ne edhe pse ajo njihet nga Kuvendi i Kosoves. Kjo me ka quditur shume. Nuk e di pse ia ka inate UCK-se, e para pse ka luftu, e dyta mos po frikohen se po i rrezikohet vend etj.

Ndersa sa per vete sjam me asnje parti sepse asnjera nuk po din te punojne dhe sdua te hyje ne detaje se kush apo cfare ehste, por mendoj se rendi ne nje dite hitsorike per ne ehste qe te permendet edhe UCK-ja nga kryetari sepse ashtu e do rendi. Nese ka pasur njerez te keqinje dhe nese edne ka tash pas luftes Rugova duhet ta dij se e gjithe UCK-ja nuk ehste e keqe.

VARDARI
18-06-04, 13:35
Ardi ju thuani:
Rugova duhet ta dij se e gjithe UCK-ja nuk ehste e keqe.

Ardi sa i perket Rugoves ai nuk e ka dite ner tani UCK dhe ska per ta ditur. Por ne nuk duhet te miremi me ket personalitet se Rugova nuk esht Kosov. Po jam i mendimit qe mos te miremi tek e fundit me kta njerez Ateista siq eshte ky Rugova . Dhe kura e kures mos e vizitofte se nuk na vine ky maneken i programit serb PINK

MemphiSx
18-06-04, 21:36
Ardi_Pr Edhe pse je gazetar po shihet qe anon ka majtistet por ska rendesi se nuk po i percjellshe krejt gjerat qka ndodhin ne Kosove
Shum mir e dini te gjithe se eshte duke u pergatitur Dekorimi i Adem Jasharit me Dekoraten me te larte te Shtetit te Kosoves edhe Rugova e din se cilet jan ate qe duhet te pershendeten neper Pervjetore e kon jo Ata qe e meritojn per me u permend jane Familjet e Deshmoreve dhe Te gjithe ata qe rane per Ket dite qe ne po e jetojme :)

fadil
19-06-04, 17:05
Pershendetje:
MemphiSx sipas shkrimit tende per tu pershendetur nga Presidenti i Kosoves Ibrahim Rugova paska qen dashur qe te gjithe ata qe qe e kan formuar UĒK-ne dhe te gjithe ata qe kan ne qene ne UĒK te vriten ne lufte dhe ky te fole ne emrin e tyre pa e penguar askush per formimin e ushtris Ēlirimtare te Kosoves kur dihet shum mir nga te gjithe ata qe duan ta dijen se Ibrahim Rugova ne kohen kur eshte inicuar procesi Politik per formimin e ushtris ĒLirimtare te Kosoves ky ka qen kunder ketij vendimi Politik me pesh te rende Pozitive per realizimin e deshirave te popullit shqiptar, dhe gjithashtu dihet se qka ka deklaruar kur u shfaq UĒK-ja ne skenen kosovare publikisht ne varrimin e mesuesit Halil Geci, ne ate kohe Adem Jashari ende ishte gjall dhe Rugova kete levizje e quajti Dore e zgjatur e serbis, e tashte po dashka ta dekorojka ate njeri qe ky e ka quajtur dore e zgjatur e serbis! kjo eshte qesharake dhe asgje me shum.
Rugova deklaron se i pershendet familjet e deshmorve por nuk e cek se te cilve te deshmor?te atyre te Ushtris ĒLirimtare te Kosoves apo te atyre qe rane duke luftuar qe ta mbajn kosoven nen sundimin serbe sepse edhe ata jan deshmor per shtetin e vete!
keshtu qe Rugova duhet separi te del para popullit dhe te kerkoj Falje qe ai kur Adem Jashari dhe bashkveprimtaret e tije e formuan UĒK-na i pat quajtur dore e zgjatur e serbis dhe pastaj te del dhe te thote se si president i Kosoves perkulem me rrespekt para sakrifices se Ushtris Ēlirimtare te Kosoves dhe te njerzve qe e formuan dhe luftuan nen kete emer per lirin e popullit tim Shqiptar?

MemphiSx
19-06-04, 22:12
Oooo inson ti as inson nuk je Adem Jashari Zahir Pajaziti Sali Qeku jan themeluset e UQK a din shqip a din histori me lexu ti Kush jan tjert Kontrabandistet e Kosoves Xhavit Halit Hashim Thaq Fatmil Lime Jakup Krasniq e krejt ky grup yjer se spo muj as emrat me ju permend jan e zeza e Kosoves Siq po e sheh kohet e fundit kan fillu me ju largu disa prej grupit se e kan pa sa sahati Rexhep selimi e Ramiz Lladrovci iken tashe fillojn tjert deri ne zgjedhje Yhaaaa vetem Thaqi vetem ka me met ahahahahahah

VARDARI
19-06-04, 23:01
-MemphiSx mos u zgerdhin se nuk asht shaka me i perbuz Fatmir Limen etj. Shihet qarte se ju i perkisni konjutures komuniste gjth ata trima qe nuk jan ne mesin tone si baca Adem Jashari e tjer ju i emnoni si themelues te UCK qe esht shum normale.
A ne anen tjeter gjith trimat qe jan ne mesin ton gjall ju i quani kriminel
mbas logjikes suaj po ta zem se te ishte gjall baca Adem Jashari per ju dot ishte kriminel PSE? Sepse i vetmi mekat i ti dot ishte pse esht ne mesin tone gjalle.

-Shoku MemphiSx ju lutem te keni pak me shum respekt edhe per kta sokola qe jan ne mesin tone/biologjikisht te gjalle/
-Te them biologjikisht se edhe ata qe nuk jan ne mesin ton nuk kan vdekur por dot jetojne brez mas brezi ne zemrat e popullit tone martir.

MemphiSx
20-06-04, 09:25
VARDAR Te gjithe ata qe e kan keqperdore Luften e Shejte te UQK-se do ta ken ket emer prej meje e prej shumices se qytetareve Te Kosoves
Dhe te gjithe ata qe i qiten n'prita Themeluset e UQK-se do te marrin denimin e merituar nga populli si dhe nga drejtesia Shum mir e dim se Adem Jasharit Ju ka imponu lufta frontale me serbi sepse ai e ka preferu luften guerile
Kurse ata qe deshen te hypin ne krye te UQK-se e tradhetun Adem Jasharin Ndoshta nuk e din por ja po te tregoj une

fadil
21-06-04, 12:53
Pershendetje:
sa per informim te lexuesve te kesaj teme dua te ju rikujtoj se kur Adem jashari ishte gjalle keta qe sote kete e quajn legjend e paten quajtur dore e zgjatur e serbis!
kur ne varrimin e halit gecit per her te pare u paraqit UĒK-ja dhe ju than qytetarve te Kosoves se ne do te luftojm per trojet tona ishin Daut Haradinaj,Rexhep Selimi dhe nje tjeter qe sme kujtohet emri ne kete moment, Adem Jashari ishte Gjalle! ku pas ketij prezentimi te UĒK-se Ibrahim Rugova doli dhe tha keta nuk jan asgje tjeter perpos dore e zgjatur e serbis!

keto ishin fjalet e Ibrahim Rugoves kurse pas vrasjes apo te them me mir martirizimit te familjes jashari ju mundoheni ta lavdroni jo qe doni por ju detyron populli!

sepse sikur te ishte gjall edhe adem jashari e edhe Zahir Pajaziti ju edhe keta do ti quani tradhtar,komandanta te vetshpallur e gjera te ngjashme te turpshme!

4ever
21-06-04, 19:24
Vardarit,
Ti zoteri e ke marr rolin e referit,mbas qdo postimi di mundohesh me tregu qe din diqka si te kjo rubrik si gati te te gjitha rubrikat tjera.Mos e bjere veten ne poziten e femijes qe pas postimeve te kerkosh falje qysh ke vepru deri tash.I menquri meson prej gabimeve kurse ti qdo here e ma teper po e tregon naivitetin dhe papjekurin tende.
Dikush plaket e mend nuk mbledh,ti je rast tipik!
Nuk ke nevoj me marr pjese me shkrime ne tema qe nuk ke njohuri sepse mandej po leshohesh ne gabime qe po te detyrojn me kerku falje te njepasnjeshme si qyqare.
Te kisha preferu me marr pjese te temat e humorit ndoshta aty askush nuk ta shef per te madhe se qka je tu shkru!
Pranoje keshillen time se eshte ne te miren tende.

4ever
22-06-04, 16:26
O Vardar,merri dhe analizij postimet qe i ke bo dhe e shef nivelin tende(nuk e kam fjalen per gabime gjuhesore qe nuk ti qon traktori , po e kam fjalen per permbajtjen e tyre qe jan komike).
Ti e njeh situaten politike ne Kosove ma mire se ne qe jetojm ketu ??
E merr guximin dhe na quan ateist pa postu ne asnje shkrim per fene,ndoshta ne jemi shume ma fetare se ti !!
Ti nuk po i ngjan Vardarit mirepo po i ngjan disa prrockave te vogla qe ngado qe kalojn e lene eren e Amonjakut mbrapa
Mos na e ofendo Presidentin sepse ne asnjeri nuk ta ofendum Presidentin tende,as qe e kemi ndermend me bo nje gje te tille.I keq apo i mire ai eshte President i Kosoves dhe nuk ke te drejt me ofendu.

MemphiSx
23-06-04, 21:12
fadil po ta kujtoj une kush ka qen i treti Muje Krasniqi ka qen edhe sa per informat se e di qe nuk te pelqen Adem Jasharit ju ka gjind Foto e Rugoves ne dhomen e tij mbas bombardimit ndoshta ti se ki pa sepse ski pas kohe :P Edhe ne Tirane ka qen Adem Jashari me ni tubim qe e ka pas Rugova Mos i harro kto gjera se ne ket kohe ti ke qen ka lun me llastyk me qika te mahalles :P

progoni
26-06-04, 01:46
Pse Rugova nuk pėrmendi asnjėher luftėn e UĒK-sė po thot njėfar ardi-pr gazetar medemek.
Rugova gjithėher e potencon luftėn, sakrificat e popullit tė Kosovės.
Mos ti UĒK po menon nė qata drejtorat nė kullė tė Likovcit ,qata generalla me zemra sakat, se pa e pas zemren sakat nuk mahet "politiqka nastav" tu vra e tu pre nė shqiptarhane maleve ,jo unė i mirė e ky i keqė, nuk e bėn njeri ata,pėr qit luftė tė tyne
oooo ard-pr oooo
nuk kan ba pasha tokė e qiell generallat e kullės tė likovcit, kan pas pun tjera ata.

qysh i kini punėt kėshtu nė gazetari, kėshtu po a din ti,me padronat medemek,se pa kan hyzmetqar shtirė me fitu lekun,i kan kėrrnamet e rėna- valla e di ,e di...zoti ju nimoft.

qikaq pej meje

nuk dij a ta letova a ta renova

progoni

Ardi_pr
26-06-04, 11:31
Progoni, as nuk ma lehtesove e as nuk ma rendove. E para po te them se shume pak te kuptova me ato fjalet e tua gjysme serbe dhe e dyta me nje fjalor shume te doteb te gjuhes shqipe edhe ne ato pak fjale qe i ke perdore, por nejse se njeriu aq sa dine edhe perdore ska rendesi. Sa iperket asaj qe ke shkruar une zoteri nuk kam menduar ne asfar UCK-je tjeter vetem ne ate qe ka qene. Une nuk e di se kane qene disa UCK, pervec njeres. Tjetra nuk po mendoj dhe nuk kam pyetur pse Rugova nuk i ka permendur komandantet, por kam pyetur pse nuk e permendi luften e UCK-se e luften nuke kane bere komandntet qe sot jane ne parti por e kane bere ushtaret.
Mos i perziej gjerat Progon, ndersa herave tjera mundohu te shkruash me mire te kesh leksik dhe gjuhe te paster shqipe

IB
26-06-04, 20:58
I nderuari fadil ju si duket je verbuar nga politika ditore qe nuk e qon kosoven ma larg se nje mahall perfaqsuesit e te cilve i adhuron sepse rugova qdo her e falenderon popullin per qlirimin e kosoves sepse populli eshte opcion gjithperfshirs i nje shteti e ne kuader te keti populli ben pjes edhe pjesa ma e lavdishme e saj eshte UCK-ja. por ai nuk e permend kete emer sepse mu ata qe e shfrytezuan gjat luftes UCK-n si perde per afirmime fallse politike dhe mu ata e ja qlyn emrin nga faqja e historis se lavdishme te kosoves ku sod ne asnje dokument zyrtar te kosoves nuk permendet UCK-ja dhe rugova si kryetar ai eshte element zyrtar i kosoves
dhe nuk ka faj pse nuk e permed dhe nuk eshte ai qe ja qleu emrin nga faqja e dheut te kosoves por nga zemra e popullit ky emer kur nuk do te shlyhet te cilin gjithnje rugova e pershendet popullin dhe se UCK-n e ka krijuar populli e jo UCK-ja popullin.

progoni
26-06-04, 23:02
Ardi-pr nuk ta paskam rendu e as letu, hajt se po ta kėshtu leht,meq mė ke preferu tė mėsoj shqipen.
Ty a hiq medemek kėt tė folme tė timen.
Po Ju njė vizionar shum i madhė,kėto projektet politike (pėr Ty se mė katolik se Papa)asnjė nuk vlejn.
Ehe po hjek Kosova se nuk po tė njef, tregoju pakėz,tregoju edhe se je gazetar ,paj nashta ta din vlerėn.

"Se qitu forum valla tėėėrrt hiqė"-pak po kie kimet.
Ani,ani, sa UĒK jan kan- pfffa e zbulove amerikėn,ani Ti si gazetarė, hehehe katuni dy ēoban i ka pasė e tre kapetana.

Ti ardi-pr masi po u merrėshe me Rugovėn, ata bejagi mirė tė pagujėn,se po e din Ti nise mu mu dhimėt.


Qė don e lėshoj pllugun ta rėndoj pak,
qysh dush, kėsaj radhe kaq zotrate me gramatik.

progoni

Ardi_pr
28-06-04, 08:24
JO more progon naivi, pllugun ta leshoj une sa te duash ty, por nuk po dua sepse eshte vend diskutimi e jo per t'u fyer.
E sa per te folmen tane nuk po dua as te shohe sepse spaske qene asnje dite me duket ne shkolle. Une jam vizionar per vetveten e jo per ty, sepse qenke nje njeri palaco (nese nuk e din cka eshte palaco ateher te tregoj heren tjeter). Ndersa a vlejne projektet e mia politike qe thua ti ajo nuk eshte pune per ty sepse nuk merrem me asnje projekt.

Tjetra Kosova nuk hjek per askend as per ty e as per mu. Edhe me ke thene qe te trefoj se jam gazetar natyrisht se po se nuk eshte marre me qene gazetar, sepse eshte nje pune e paster dhe nuk merrem me gjera te keqija sikurse ti. Tregoju ti se me cka mirresh palaco.
Ndersa sa i perket Rugoves une nuk merrem me te shkruaj per te aq sa shkruaj edhe per te tjeret edhe po te tregoj se pagesen e kam shume te mire besoj se nese ke rroge ti une e kam nja tri here me te madhe se ti e nese nuk ke rroge ske faj se me koken qe e paske kurr ske me pase.

Me fal se ndoshta nuk e kupton gjuhen shqipe qe te kam shkruar , por skam cka beje une di te shkruaj vetem shqip, e jo si ti serbisht te perzier me turqisht dhe magjupisht, e ndoshta i takon ndonjerit nga ky popull ose i adhuron palaco

fadil
28-06-04, 12:21
Pershendetje:

IB kam pas menduar se jeni zhdukur mga kjo faqe nga rsye se e keni ndier veten te turpruar para qytetarve me shkrimet e juaja te turpshme per nje kohe dhe per kete me erdhi mir sepse mendove se keni menduar dhe e keni verejtur se nuk jeni ka thuani asgje ne interes te kosovarve shqiptar!
mirpo fatkeqsisht paska qen e kunderta dhe ju e keni ndrruar vetem nikun dhe sigurisht nuk keni menduar te permirsoheni kjo eshte nje fatkeqsi per ty dhe per kombin qe ka njerze si ju!

UĒK-ja eshte e vertet qe eshte krijuar nga gjiri i popullit dhe eshte perkrahur maksimalisht nga populli!
por Lidhja Demokratike dhe Kryetari i popullit kan qen kunder UĒK.se dhe kunder popullit sepse kjo ska qebn edhe deshir e tyre, sepse kan qen mesuar me ate vllaznim bashkimin qe e paten krijuar me serbet e kosoves dhe te beogradit.


te gjitha shtetet demokratike mburren me ushtrin qe vendit te tyre kur ata arrijn rezultate ne lufte per qlirimin e vendit te tyre apo per perfitime politike , kurse Rugova eshte ndier i turpruar nga fitorja e UĒK-se pasi qe ky Ruova i mjer leje qe se ka perkrahur por edhe eshte munduar ne qdo form ta pengoj ne realizimin e e kerkesave te saj per qlirimin e Kosoves?

Pajtohem me ty kur thua se UĒK-ja eshte krijuar nga gjiri i ketij populli!

por desha te pyes qka duhet te ndodhe kur nje politikan siq eshte rugova eshte kunder vulknetit te popullit?

e dije qe nuk te pelqen te me pergjigjesh ne menyr te sinqert sepse jeni te turpshem kombtarisht dhe moralisht.

nese deshir e popllit ka qen formimi i UĒK-se ateher pse te mos ket qen edhe deshir e rugoves?
dhe nese populli i falenderon UĒK-ne per sakrificen e tyre per qlirimin e Kosoves pse te njejten gje te mos e beje edhe rugova , apo ndoshta rugova eshte krejtsisht kunder deshirave te popullit shqiptar?


apo ndoshta Rugova nuk i ka interesuar deshira e popullit shqiptar por te ndonje kombi rtjeter ndoshta te atij serbe pasi qe eshte edhe shum logjike te besoshe ne kete duke e par menyren apo filozofin e tije politike ne kundershtim te plot me interesat e historis dhe te kombit shqiptar.

Gjdo Politikan i botes krenohet kur ushtria e atij vendi arrin ta mposht armikun e shtetit qe e perfaqson ai kurse rugova e bene te kunderten turprohet nga ky fakt i pamohueshem historikisht.

progoni
28-06-04, 17:40
Heu ardi-pr po shumė tė paska dhimbėt,se me que ashtu brimė e piskam,pa tė dhimėt hiq nuk po ma merr menja,e unė thash nuk po e lėshoj fell.
Ardi-pr falėm burrė,se unė vet e lypa,bėjsha politikė me ty.
Jo ma mozallah e liga,me ty veq-


qysh je,
qysh i ke lopėt,
a keni kullosa hiq,
a po i qoni lopėt me i mjel nė megez
a e keni qit hala kulaqin.
se ma nej jo.

Ardi-pr hej a po ta qel bali atė punėn e magarit hiqė,
Ti veq lopė e bullica-keq,
bile bre ardi-pr ta kishė ble bali njė magaricė,se asė punėn e magarit nuk po ta bėn llafė e nashta tė kishė bėr hyzmet qikjo magarica,se lopėt qysh po doket po tė bajkan muhabet.


Hej ardi-pr allahile shkruan prap se kėtu ku jemi po mėriztmi e qillon najkushė qushtu,

unė kam qefė me lue k...... (vo)

po tė pres prap


progoni

Ardi_pr
29-06-04, 08:43
progon
lum nena qe te paska, e mjere mahalla jote per ty

progoni
29-06-04, 15:59
Ardi-pr shkruajti
-----------------------------------------------------------------------
progon lum nena qe te paska,e mjere mahalla jote per ty
---------------------------------------------------------------------


Jo hiqė nuk po e dij sa po shkon pasuliArdi-pr Laruka nuk ėshtė ardhė.


progoni

Ardi_pr
01-07-04, 08:49
Progon magari, sa kembe i ke tregona se me duket qe qenke vetem me dy

MemphiSx
01-07-04, 09:58
fadil sa per informim Kur e ka dit Rugova per Adem Jasharin qe po organizon Luften Guerile Ju jeni kan tuj lujt me gogla ;)

lazdrani
01-07-04, 10:19
fadil sa per informim Kur e ka dit Rugova per Adem Jasharin qe po organizon Luften Guerile Ju jeni kan tuj lujt me gogla ;)
MemphiSx ashtu eshte, po q'ti bejme disave qe kane vetem iluzione dhe nuk duan te verteten ta shohin :wink: Mirembeteshit

progoni
01-07-04, 11:50
Ardi-pr erdhe e unė u mėrzita qė je hup, hajde edhe nė tė hupshin lopėt.
Se valla qitash tė paskan hup krejt.

Ardi-pr bali nuk e ka njetė me ta ble magaricėn.


Unė edhe Ti kėsaj vere lujm gugjasė(lojė e qobanėve),valla hiqė birėn(vrimė e qelurė nė tokė ekstra pėr kėt lojė) se kam njetė me ta lėshu.
Qysh po mė dokesh ki pėr me bajt gugjėn (mjetė druni,madhsia e topit tė pinpogut, pėr tė lujtur) deri tė plasė.

Sillu pėr rrethė kazani sillu


E kam njetė me tė plasė,

tu e bajtė gugjėn

progoni

fadil
02-07-04, 13:58
Pershendetje:

Une pajtohem me disa se Rugova e ka ditur se Adem Jashari dhe bashkpuntoret e tije jan duke u organizuar per te luftuar per qlirimin e Kosoves?
mirpo a e dini ju qe Rugova ka qen kuner ketij vullneti te adem Jasharit dhe te bashkmendimtarve te tije?
a e dini ju se Rugova ka qen kunder qlirimit te Kosoves.
kur them kunder qlkirimit te Kosoves mendoj ne faktin se Rugova veq ka dashur qe qytetaret e kosoves ti thojn president e nuk i ka interesuar se qka ju mungon poipullit dhe qka duhet bere qe te jav siguroj popullit ate qe ata kan nevoj

kete e mbeshtes ne faktin se Rugova Adem Jasharin dhe beashkpuntoret e tije i pat quajtur dore e zgjatur e serbis me te vetmin fakte se keta luftonin kunder serbis dhe interesave te Rugoves.
pasi qe interesat e Rugoves kishin shumqka te perbashket me ato te serbis!

e UĒK-ja i diskualifikoj edhe interesat e serbis edhe te Ibrahim Rugoves.

filozofija politike e Ibrahim Rugoves me ka bere te besoj se vet Ibrahim Rugova dhe klika e tije kan qen dore e zgjatur e serbis.

MemphiSx
02-07-04, 21:55
Shi Shi hahahah shkruj bre pak ma mir se tybe san spo te marr vesh ahahha Qka eshte kjo fjali qlkirimit Tjetra poipullit
Shkruj ma mir se spo te iki Forumi e as rrenat qy

Adem Jasharin mos e perzi me asken Tu kisha lut sepse Adem JASHARI eshte vetem nje edhe vetem ka vdek
Kurse per tjert spo di per cilet e ki fjalen Kush jan ata qe kan luftu per Kosove :( Kallxomi bre pash zoten :P[/b]

fadil
04-07-04, 17:08
Pershendetje;

Adem jashari ka vdekur dhe bashkmendimtaret e tu ju kan gezuar kesaj vdekje.
siq ju keni gezuar te gjithe vdekjeve te atyre qe kan qen kunder mendimeve te juaja antikobtare.

po ta donit ju Adem Jasharin sepaku njeher do te shkoni dhe do te perkuleni para varrit te tije dhe te familjes se tije.

MemphiSx
04-07-04, 22:31
HaHaHaHaHa Ju kemi lon juve me shku te vorri i Adem Jasharit en mujshit qito zgjedhje mi fitu en shpin t'Adem Jasharit
Po qe se keni mi hup edhe qeto zgjedhje Familja e Adem Jasharit skan me ju lan me hy mbrenda mo ne ate shpi ;)

fadil
05-07-04, 18:08
Pershendetje:
ne me knaqsi mburremi dhe perkulemi para varrit te adem jasharit dhe heroizmit te tije.

Por ketu eshte tama se perse Ibrahim Rugova nuk e permende kurr kurr emrin UĒK?
e jo kush do ti fitoj zgjedhjet.

lazdrani
05-07-04, 18:30
Pershendetje:
ne me knaqsi mburremi dhe perkulemi para varrit te adem jasharit dhe heroizmit te tije.

Por ketu eshte tama se perse Ibrahim Rugova nuk e permende kurr kurr emrin UĒK?
e jo kush do ti fitoj zgjedhjet.
Para Heroizmit te Adem Jasharit,Agim Ramadanit,Ahmet Krasniqit,Tahir Zemes perkulet e gjithe Kosova....Por Kurre kunder tradhetareve te disa Lidereve te PDK ne krye me Thaqin.Popullin nuk mundesh ta mashtroshe...
Te gjithe keta trima jane perkulure Presidentit Dr.Rugoves......
Se vetem Presidenti mundet te jete Gjenerali i Ushtrise.....

MemphiSx
05-07-04, 22:55
Ehhhh Nese eshte fjala se kush do te i fiton Zgjedhjet ateher pergjigja eshte se LDK-ja
A nuk e ki dit a ?

fadil
06-07-04, 12:43
ku je o i nderuari administrator.

shikoj keto postime qe se kan vendin ketu.

ketu tema eshte se perse Ibrahim Rugova nuk e permend asnjeher emrin UĒK?

e jo cila parti do ti fitoj zgjedhjet.

MemphiSx
06-07-04, 13:17
Haahah fadil qitash je bo me lyn ndihme edhe n'Spital e jo vetem te Administratoret :P

fadil
06-07-04, 15:41
Pershendetje:

Jo une sjam ka kerkoj apo lypi ndihm nga askush.
pasi qe skam nevoj e aq me pak nga keta qe jan antar te ketij forumi.
por une po kerkoj sinqeritet dhe rrespekt te njejt per te gjithe antaret e forumit.

por e dije qe skam nga kush pasi qe vet administratori nuk eshte i sinqert.

cufa
06-07-04, 17:21
Ibrahim Rugova nuk e permend kurr emrin UĒK pasi qe Rugova ka qen edhe kunder formimit te Ushtris Ēlirimtare te Kosoves.

Por ai njeri qe eshte kunder Ushtris Ēlirimtare te Kosoves eshte kunder vullnetit te Shqiptarve ku do qe ndodhen ata.

MemphiSx
06-07-04, 18:02
Qy qY Koka hi njo me maska n'Forum
Cufa krejt populli eshte kunder atyne qe e kan keqperdore emrin UĒK-se

fadil
07-07-04, 14:52
Pershendetje:

Kush po e keqperdor emrin e UĒK-se?
Kjo eshte nje pyetje qe kerkon pergjigjje te argumentuar!
Emrin UĒK e kan krijuar Hashim Thaqi dhe bashkmendimtaret e tije.
Emrin e UĒK-se e kan ngritur ne pietet ata qe luftuan nen kete emblem.
Emrin e UĒK-se a kan ngritur te gjithe ata qe u sakrifikuan per lirin e ketij vendi.

Kush deshiron ta ja humb vleren e emrit UĒK?

Emrin UĒK deshiron ta humb Ibrahim Rugova dhe bashkmendimtaret e tije.
Ibrahim Rugova ka qen kunder ketij emri sepse eshte rritur dhe mesuar me emrin Uj(Ushtria Jugosllave) dhe natyrisht qe i pengon emri Ushtria Ēlirimtare e Kosoves.

Por Historia e Kosoves do te shkruar nga njerzit me te pregaditur kombtarisht se Rugova.
nga njerzit qe mendojn per te ardhmen e Historis se Kosoves.
nga njerzit qe kan rrespekt per ata qe e pasuruan Historin e kosoves me emrin e lavdishem UĒK/

MemphiSx
08-07-04, 12:33
Emrin E UQK-se Po e njollos pikerisht Hashim Thaqi&CO

Ja pse

1.Ne Kohen e mbas Luftes shum gjera jan ber ne emer te UQK-se
Si p.sh.
Uzurpime
Reketime
Vrasje Politike
Kindapime
Krim i Organizuar
Kontrabanda
Korrupsioni
Prostuticioni etj

Siq dihet nga te gjithe Sabit Geci nje bashkepunetore i Hashim Thaqit eshte duke e vuajtur denimin dikun ne Burgjet e Kosoves sepse Ky eshte nje person Unikat qe eshte marr me te gjitha ato qe i ceka me larte
Kjo eshte vetem nje e deshmi e vogel per fadilin se kush e ka keqperdore Uniformen e UQK-se Qe don prap jam ne gjendje qe te shkruaj fakte te pa kontestushme prej askujt se per ty e di qe ki me thon
Me ksi njerz si une e si disa tjer ski as qka me komentu
Por mos i ik realitetit behu burre e ti qesim ne shesh te gjitha kto probleme Oki

fadil
10-07-04, 17:57
Pershendetje:

MemphiSx pajtohem me ty se mbas luftes shum gjera jan bere ne emer te UĒK-se!
Por sigurishte keto gjera nuk i kan bere Ushtaret te cilet kan qen ne vijat e frontit por i kane bere ata qe kan ardhur sebashku me ty nga qegrani apo nga cili do vende tjeter.

Ne gjdo shoqeri te botes ka njerze te tille qe mundohen te perfitojn ilegalisht ne emer te nje vlere te forte historike, por ajo qka eshte me e rendesishmja ne kete tem eshte se Ibrahim Rugova i ka perkrahur keta njerze qe kan vjedhur dhe bere pislleqe ne emer te UĒK-se ne menyr indirekte vetem e vetem qe ai te del dhe te thote para popullit se Ushtaret e UĒK-se po vjedhin (qellimi i Rugoves qysh prej formimit dhe deri me tashte eshte njellosja e vlerave te UĒK-se)

Por eshte nje fate i madhe per kombin shqiptar qe Historin nuk do ta shkruaj Rugova por do ta shkruajn historianet dhe ajo histori do te testohet ( te argumentohen ajo qe shkruhet ne ate histori) dhe kjo histori qe ka filluar te shkruhet do ta denoj per veprime antikombtare Ibrahim Rugoven dhe kliken e tije.

Rugova dhe klika e tije e urrejn UĒK-ne dhe njerzit qe kan qen ne te njejte si serbia, pasi qe njerzit e UĒK-se me vlera kombtare e kan rrezikur karrieren e deshtuar te Ibrahim Rugoves.

Shum Kush I Refuzon Vizionet(IDET0 E Mira Vetem Qe Ato Nuk Jan Te Tije!

MemphiSx
10-07-04, 21:47
Hahahah a mos po don edhe vendet me ti tregu se ku i kan zan edhe qka kan zane tuj u nis prej Thaqit qe eshte ma i madhi e deri te tjert ma te vegjel se qka kan uzorpu e qka kan ba
Eshte nje e Gje e Mire se ne Komunat e Kosoves ka Fillu Regjistrimi i Prones Edhe shum Komandanta jan dal qe kan Uzorpu proba te Shtetit dhe privat edhe keto Deshmi me emer e mbiemer jan te Regjistruara ne Kuvendet Komunale
Per Gjakove qe don ti numeroj Te gjithe Komandantat se qka kan Uzorpu edhe qka kan Ndertu ne ato prona te Shtetit apo Private
Une pajtona me ty se keto Gjera nuk i kan ba ata qe kan luftu me Pushke n'dore por ata qe jan si Thaqi qe eshte ardhe Prej Shipnis ;) Qishtu me bacin

fadil
11-07-04, 16:12
Pershendetje:

po e dije qe komunat jan duke i regjistruar Pronat sebashku me Habitatin dhe jan ka i vertetojn se kush gjindet ne banesa te uzurpuara .
por une e dije qe disa nga zyrtaret Komunal qe punojn ne K-K- Te prishtines e qe vijne nga antarsia e LDK-se jan duke jetuar ne banesa te ozurpuara nga ata.

Por Pyetja eshte se perse Ibrahim Rugova nuk e permende Emrin UĒK Kurr.?

sipas shkrimit tende a do te thuashe se Ushtaret e UĒK-se jan hajna, a do te thote se Rugova kurr sdo te ju falenderohet ketyre pishtarve te liris per sakrificen e tyre per qlirimin e Kosoves.

Ushtrin ĒLirimtare te Kosoves Kuvendi i Kosoves e ka shpallur Ushtri Ēlirimtare kurse njerzit qe kan qen ne Ēlirimtar. ju pelqej apo jo kjo eshte e vertet, por ndoshta ti je kunder vendimeve te kuvendit sikur edhe deputetet e kualicionit Kthimi.

Shum Kush i Refuzon Idet E Mira Vetem Sepse Ato Nuk Jan Te Tije.

MemphiSx
11-07-04, 22:29
I gjithe populli eshte me ata qe kan luftu per ker Dite qe ta kan pru ti me dal e me shpif ktu n'Forum

Por nje dije se Populli nuk eshte me ta e as Parlamenti Me ata njerz qe u shetitshin neper Tirane e Ushtaret ka 24 ore kan qendru ne vija te frontit pa buke e pa uje Ky eshte nje mekat qe nuk ju falet e siq po shihet qdo dit as qe do te ju falet Populli ju ka jap nje leksin qe ne zgjedhje te para e vazhdon te ju tregon qdo vit
Por qti bejsh qe te verberit tregoj sa te dushe ai nuk sheh

Fishta2
12-07-04, 09:27
[quote="fadil"]Pershendetje:

po e dije qe komunat jan duke i regjistruar Pronat sebashku me Habitatin dhe jan ka i vertetojn se kush gjindet ne banesa te uzurpuara .
por une e dije qe disa nga zyrtaret Komunal qe punojn ne K-K- Te prishtines e qe vijne nga antarsia e LDK-se jan duke jetuar ne banesa te ozurpuara nga ata.

Por Pyetja eshte se perse Ibrahim Rugova nuk e permende Emrin UĒK Kurr.?

sipas shkrimit tende a do te thuashe se Ushtaret e UĒK-se jan hajna, a do te thote se Rugova kurr sdo te ju falenderohet ketyre pishtarve te liris per sakrificen e tyre per qlirimin e Kosoves.
quote]

O Fadil Polici, po shifet, ne te gjitha shkrimet tuaja, se JE POLIC edhe ate I KEQ bile!
Eshte e vertet se po regjistrohen pronat dhe banesat e huaja por ato prona jan identifikua edhe me heret!
Lere qe jane identifikuar por jan identifikuar edhe "pronaret" e tyre, uzurpatoret, e ATA nuk jane siq ke theksuar ti por, heheheh, do te befasohesh kur te lexosh te dhenat BURIMORE!
Aty do ti gjesh: Ramush Haradinajn me co, i cili ka bere TAPI vendin MU NE MES TE QENDRES UNIVERSITARE!, Thacin me co i cili nuk mbetet shume prapa Ramushit, e normalishte pasi MIU ka kaluar me te madhe meper mustaqe, dmth. kur "qlirimtaret" plaqkisin, uzurpojne, tjetersojne, kercnojne, perqajne etj. eshte prit qe edhe "dikush" tjeter, jo nga ata "qlirimtaret" te hyj ne kete loj te djallit!

Tjetra: I. Rugova e ka permend, e permend dhe DO TA PERMEND UCK-ne por JO si keni deshire ju: si papagall, me vend e pa vend! Ai nuk mshifet pas UCK-se! Nuk ka pervetesua nga e lavdishmja UCK!
Eshte edhe tjetra: UCK-ne e TJETERSUAT JU oooo te mjere! dhe jeni ber aq naiv sa kur te permendet UCK-ja menjehere e identifikoni me Thaca etj. dhe KJO ESHTE ARSYEJA PSE NUK PERMENDET UCK-ja, sa here qe deshironi ju me co!

Ooooooo Fadil Polici, e shef sa Polic i KEQ qe je: Ne ASNJE RAST I. Rugova, e jo vetem Rugova por, nese doni, edhe LDK-ja nuk ka thene ashtu siq pretendon nje POLIC, nje "njeri" qe pretendon se e mbron ligjin, nje njeri qe thot se eshte i PA INFEKTUAR!

Hajt Fadil Polici se deri sa te kemi Polic si ti KURRE NE KOSOVE NUK DO TE ZBULOHET KRIMI DHE NUK DO TE KETE PAQE DHE QETESI!!!!!!!!!
Bile JO per pjesen dermuese te Kosovareve!

Edhe "serialit" tend do i vie fundi, si shume SHOKEVE TUAJ TE IDEALIT!!!!!!

fadil
12-07-04, 10:41
Pershendetje;

Une kam shkruar ate qe eshte e vertet dhe asgje me shum .
i pelqej apo jo kjo dikujt apo edhe i shkaktoi kokedhembje.
Une disa her kam thene se une jam Polic mirpo disa njerze po mendojn se une jam ka frigohem ta tregoj te verteten , por une do te isha mburrur te jem Polic pasi qe do ti kisha sherbyer vendit tim dhe qytetarve te mije, dhe njekohsishte do te kisha luftuar me te gjitha forcat e mija kunder atyre qe nuk e rrespektojn ligjin ne Kosove.

por une do te vazhdoj te shkruaj ne kete tem dhe do ti demantoj te gjitha trillimet qe disa njerze i shkruajn por keto trillime do ti demantoj me fakte e jo me trillime siq e beni ju.

Ushtria Ēlirimtare e Kosoves ka egzistuar deri me 15 qershor te vitit 1999, kurse pas ketij viti me nuk ka agzistuar , dhe te gjithe ata njerze qe ne emer te UĒK kan kryer ndonje veper penale te qfar do natyre ata nuk e kan perfaqsuar UĒK.ne por e kan püerfaqsuar identitetin e tyre personal.

Shum Kush I Refuzon apo Nuk i Pranon Potezat e Rendesishme Historik Me te Vetmin shkak se ai ska dhene kontribut ne ate Rezultat.

Fishta2
12-07-04, 11:57
[quote=fadil]Pershendetje:

po e dije qe komunat jan duke i regjistruar Pronat sebashku me Habitatin dhe jan ka i vertetojn se kush gjindet ne banesa te uzurpuara .
por une e dije qe disa nga zyrtaret Komunal qe punojn ne K-K- Te prishtines e qe vijne nga antarsia e LDK-se jan duke jetuar ne banesa te ozurpuara nga ata.

Por Pyetja eshte se perse Ibrahim Rugova nuk e permende Emrin UĒK Kurr.?

sipas shkrimit tende a do te thuashe se Ushtaret e UĒK-se jan hajna, a do te thote se Rugova kurr sdo te ju falenderohet ketyre pishtarve te liris per sakrificen e tyre per qlirimin e Kosoves.
quote]

O Fadil Polici, po shifet, ne te gjitha shkrimet tuaja, se JE POLIC edhe ate I KEQ bile!
Eshte e vertet se po regjistrohen pronat dhe banesat e huaja por ato prona jan identifikua edhe me heret!
Lere qe jane identifikuar por jan identifikuar edhe "pronaret" e tyre, uzurpatoret, e ATA nuk jane siq ke theksuar ti por, heheheh, do te befasohesh kur te lexosh te dhenat BURIMORE!
Aty do ti gjesh: Ramush Haradinajn me co, i cili ka bere TAPI vendin MU NE MES TE QENDRES UNIVERSITARE!, Thacin me co i cili nuk mbetet shume prapa Ramushit, e normalishte pasi MIU ka kaluar me te madhe meper mustaqe, dmth. kur "qlirimtaret" plaqkisin, uzurpojne, tjetersojne, kercnojne, perqajne etj. eshte prit qe edhe "dikush" tjeter, jo nga ata "qlirimtaret" te hyj ne kete loj te djallit!

Tjetra: I. Rugova e ka permend, e permend dhe DO TA PERMEND UCK-ne por JO si keni deshire ju: si papagall, me vend e pa vend! Ai nuk mshifet pas UCK-se! Nuk ka pervetesua nga e lavdishmja UCK!
Eshte edhe tjetra: UCK-ne e TJETERSUAT JU oooo te mjere! dhe jeni ber aq naiv sa kur te permendet UCK-ja menjehere e identifikoni me Thaca etj. dhe KJO ESHTE ARSYEJA PSE NUK PERMENDET UCK-ja, sa here qe deshironi ju me co!

Ooooooo Fadil Polici, e shef sa Polic i KEQ qe je: Ne ASNJE RAST I. Rugova, e jo vetem Rugova por, nese doni, edhe LDK-ja nuk ka thene ashtu siq pretendon nje POLIC, nje "njeri" qe pretendon se e mbron ligjin, nje njeri qe thot se eshte i PA INFEKTUAR!

Hajt Fadil Polici se deri sa te kemi Polic si ti KURRE NE KOSOVE NUK DO TE ZBULOHET KRIMI DHE NUK DO TE KETE PAQE DHE QETESI!!!!!!!!!
Bile JO per pjesen dermuese te Kosovareve!

Edhe "serialit" tend do i vie fundi, si shume SHOKEVE TUAJ TE IDEALIT!!!!!!


Oooooooo Fadil Polici, shko ne KONKRETE!!!!!!!!!!

Pergjigju ne ate qka te shkruajta, edhe pse e di qe NUK KE KOKE per nje gje te tille!!!!!!

Duhet te jeni, se paku, 10 Police qe te pergjigjeni denjesishte!

Po po: 10!!! A din pse: Pse keni nga nje KURS tre (3) javore te kryer! Bile bile, nese nuk gabohem, ti je nga gjeneratat e para pa ate tre javeshin dhe, me siguri, me diplome te shkolles se mesme FALSO!!!!!

Mesohu se KE PREJ KUJT TE MESOSH: Debati zhvillohet ME ARGUMENTE e JO me FILQI TE FORTA, siq po ben TI!!!!!!!

Ardi_pr
12-07-04, 12:05
Pershendetje per te gjithe.

Me falni por tema eshte "pse rugova nuk e permendi UCK-ne" eshte fjala per ceremonine e dates 12 qershor ne Teatrin kombetar. Aty u ekzekutuan 5 hymne kombetare. Nje i Shqiperise, nje kenge popullore "kur ka ra kushtrimi ne Kosove" dhe i SHBA-se, Bashkimit Evropian dhe NATO-s.

Prandaj ju nuk keni nevoje te flsini per gjkerat tjera jo beri ky politikan me shume e ky tjetri me pak, shkruani vetem per temen. Ndersa dua t'i pergjigjem, FISHTA 2, qe ka thene se "Rugova nuk eshte papagal dhe nuk e permend UCK-ne vend e pa vend". Me kete desha te them se nuk e di ku ka qene rasti me i mire dhe ku duhet tjeter te permendet UCK-ja ne nje ceremoni aq madheshtore me rastin e hyrjen se forcave ne NATO-s ne Kosove?!!!!!!!!!!!!

Fishta2
12-07-04, 12:22
Pershendetje per te gjithe.

Prandaj ju nuk keni nevoje te flsini per gjkerat tjera jo beri ky politikan me shume e ky tjetri me pak, shkruani vetem per temen. Ndersa dua t'i pergjigjem, FISHTA 2, qe ka thene se "Rugova nuk eshte papagal dhe nuk e permend UCK-ne vend e pa vend". Me kete desha te them se nuk e di ku ka qene rasti me i mire dhe ku duhet tjeter te permendet UCK-ja ne nje ceremoni aq madheshtore me rastin e hyrjen se forcave ne NATO-s ne Kosove?!!!!!!!!!!!!


Z. Ardi, pajtohem plotesishte me ju por, me qellim apo pa te, ka munguar ne citatin tend, fjalia e plote te cilen une e kam dhene!

Arsyeja per mos permendjen e UCK-se, qendron aty ku e kam cek une!

Te lutem kthehu pak mbrapa dhe e gjene ate pergjigje, ne menyre qe mos te humbas shume kohe ti perseris gjerat, vend e pa vend, sikur disa neper forume!

Mbes me shprese se nuk do te keqkuptohemi, z. Ardi!

MemphiSx
12-07-04, 12:57
Ardi_Pr une te kam tregu se pse nuk e ka permend Rugova UQK
E po te tregoj edhe njeher
Sepse eshte turp ti Thuhet se UQK-ja e Qliroj Kosoven ose me ja jap meritat asaj
Kur te gjithe e dim se fale Zotit USA Natos Kosova u qliru se sa per UQK asnje i gjalle nuk ish sot ne Kosove
E kam fjalen per UQK-ne e Thaqit
Sepse UQK-ja e Thaqit u pa me se miri ne Malishev e cila ishte zon e qliruar prej UQK-se Thaqit E dim krejt se qysh hin serbi aty pa u derdh asnje plumb prej UQK-se Thaqit
Qfare merita ka ateher UQK-ja e Thaqit per Qlirimin e Kosoves Qfare arsye ka qe te permendet ne ate ceromoni para Trupave te Natos
Eshte Rasti tjeter Ne fshatin Kralan te Gjakoves Kur UQK-ja e Ramushit i merr ne mbrojtje qindra qytetare te Klines e i fut ne Shkollen e Kralanit kinse jan te sigurte ketu sepse ketu operon UQK-ja
Qka ndodhi masnej mbas 30 min hyn forcat serbe e u masakruan dhjetra te ri pleq e plaka u dhunuan dhjetra femra shqipetare
Ku jan meritat e Ketyre Dy UQK-ja
Tregom Ardi_Pr a e meritojn keta Komandanta qe te permenden
Bilem ne ceremoni te Natos nuk ben se hiq
Trimerit e tyre ti shesin ne fshatet e tyre sepse te Populli nuk kan nevoje

Ardi_pr
12-07-04, 13:39
Ok po pergjigjehm ne dy pyetje. Se pari per Fishten. Ok e shikova edhe nje here shkrimin tuaj me larte dhe ashtu ehste se ne citatin tende ka te shkruar me pak e une e kam shkurtuar, jo me nje qellim te keq, por vetem thelbin e citatit e kam marr. Ok pajtohem me ty dhe nuk them se ne cdo hap duhet te permendet UCK-ja, por mendoj se kryetari i shtetit megjithate ne nje ceremoni cfare ishte ajo per clirimin e Kosoves, mendoj se eshte dashur te pakten nje here te permendet lufta e UCK-se.
Prandaj Fishta me fal qe nuk e kam marre tere citain por e kam shkurtuar.

Ndersa per MemfhisX eshte dicka tjeter. Une ti djale te kam thene se nuk me hane... per asnje parti, por te thuash si ti qe ke thene citati i juaj "Eshte turp te permdendet UCK-ja" kjo nuk do koment, le ta vlersojne dhe te tjeter madje edhe kundershtaret me te medhenje te UCK-se. e kundershtaret e UCK-se jane vec serbet e askush tjeter edhe ti MempihsX. Ndersa eshte marre per ty ti thuash keto fjale nese je shqiptar e nese jo ateher ke te drejte. Tjetra e di se prap me me me thene se e ke pasur fjalen per UCK-ne e Hashim Thacit, nese po une te them se UCK-ja ka q ene nje, por pse pas luftes u dnajten te gjithe si maca me miun ne s'kemi faj. Prandaj ti antishqiptar (MemphisX) nuk ke nevoje te ma permendesh emrin tim as te me drejtohesh, ti mundesh por une ste kthej pergjigje fare sepse me njerez te nivelit tende nuk flitet. Une bisedoj me te gjithe anetaret e partive, por ti me fjalet e tua nuk po ia dojshe te miren as LDK-se. Njeriu flet keq per dike tjeter vetem me i hy ne hater partise, prandaj mos u be sikur komunistet e paafte te cilet vetem per nje kaqik te pules me e hanger me udheheqesit kane vrare edhe njerez. Ndersa ti po me dukesh keshtu, qe t'u hysh ne hater atyre te LDK-se qe spo ta rraskan fare po vjelle kaq keq. Ruaje nderin djalo se nuk bene keshtu, sepse as njerezit e LDK-se nuk flasin keshtu siq po flet ti. tung

MemphiSx
12-07-04, 17:21
Shum pak po me iontereson per mos me ta permend nickun tone

Por sdi pse spo i shkrun krejt fjalin po e len ne gjys Shkruje krejt fjalin e masnej lexoja kuptimin mir fjalis
Edhe per krejt qka kam shkru kam argumente nuk kam fole prej kafenes siq shkruani ju gazetarucet e mas luftes

Edhe eshte e vertet se Qdo krah e ka pas USHTRINE e vet Thaqi Te Veten Ramushi Te Veten Bajrush Xhemajli te veten e keshtu me rradhe
Sepse ne Kosove nuk eshte ber lufte
Lufte eshte ber ne mes klaneve te lartpermendura se cili po fitojm me shum autoritet te populli por populli ju japi leksion te gjitheve sepse nuk fitohet asgje ne kurriz te Popullit
Qishtu shoku gazetaruc

progoni
12-07-04, 18:37
Vetėm pėr tė nderuarin MemphiSx

Rugova nderon ata qė e meritojn,sidomos sakrificėn e popullit,
njerzit qė dhanė, miqėt e Kosovės ,PENAMERT e Kosovės qė luftuan
me shliru Kosovėn edhe heroi i ka shpallė.

Nuk i han palla pėr hajna,pėr kėte populli i Kosovės po e nderon.

MemphiSx

disa gazeta mė heret i kan ble me pshtellė cigare pleqėt tan,

disa sot me fshi b........

ajo ėshtė vlera e tyre

MemphiSx po tė pėrshendes shumė

kovėsh i nderuar zotri

progoni

OROSHI
13-07-04, 00:34
Zoterinj majtista/islamike,dihet se perse e urreni ju I.Rugoven,kjo tashme nuk asht nji gja e re.Dihen gjithashtu se kush ishin ata qe dhane urdhera per vrasje Komandantesh,patriotesh,deputetesh e ushtaresh te thjeshte,dihen se kush jane ata qe moren 1milione dollare nga Brigada Mergimi e pastaj masakruan,vrane,burgosen shume nga ushtaret e kesaj Brigade,dihet se kush u bani prite Brigades "atlantiku".Dihen lidhjet e Xhavit Halimit me Sigurimin shqiptar,te kryesuar nga anti-shqiptari Fatos Nano,dihet se ku ka qene vend-fshehja e hashim Thaqit kur filloi lufta(tek blloku i Nanos),dihet injoranca/budalleku/arroganca e Jakup Krasniqit.Dihet se kush dha urdher per eliminimin e patriotit Zekeria Canes,dihen lidhjet klanore/mafioze te komandantit te vetequajtur Ramush Harajdinajt,dihet depertimi i njerezve me bindje thellesisht marksiste ne UCK.Familja e Ramush Harajdinajt nuk dha jeten qe te perfitoje Ramushi me praktika mafioze,as Ramushi askush tjeter,ideali i tyre ishte LIRIA.sikur I.Rugova te ishte nje diktator dhe jo nje nje njeri me pikpamje paqesore/demokratike/perendimore ju nuk do ishit ketu duke llomotitur kunder tij.Do kisha edhe une deshire qe ne vend te tije te ishte dikush qe do kishte qene ma i rrepte me shume kriminele/hajdute/komuniste/anti-shqiptare/mafioze qe i gjen neper vilat ma luksoze te Prishtines.

Ardi_pr
13-07-04, 12:43
Ua ruajt zoti Rugoven. Ti Memphis shkau se po shkruan sikur te sihe shka, nese nuk flet nga kafennet ateher shpjegoma tani ti mua se cka po deshiron LDK-ja tani me kercenime kunder atyre qe po e leshojne kete parti. Ju njerzit me zor po doni me i ndale ne parti apo si ? Me vjen keq per ju qe jeni kah hmbni dhe me te vertet se jeni mundu shume me i ndale njerezit, por spo ndalen e me arme askush nuk ndalet. Tani po del e verteta se kush paska organizata terroriste brenda partise. Vazhdoni dhe vrisni te gjithe ata qe ua kthejne shpinen ju hajnave

MemphiSx
13-07-04, 12:51
Ohhhh bre sa me emocione paske shkru shoku proletar

LDK-ja aske me zor se mban ne parti sepse eshte e vetmja parti Demokratike qe e kan deren qel te gjithe ata qe sju pelqen kjo Parti
Edhe nje dije Prej LDK-se dalin te gjithe ata qe ju ka shfrytezu truni maksimalisht edhe masnej kan nevoje partit e tjera per ksi njers
Mandej edhe krenohen Partit e Luftes se ja kemi marr nje njeri qe e ka leshu LDK-ne
Dije se LDK ka mjaft Njerz per me jap kontribut ne LDK
Ska nevoje per asi qe hajn me ka dy luge ;)
E per a humbim a jo do e shohim zgjedhjet jan afer por po kam frike se mbas ketyre zgjedhjeve keto Parti te mas luftes do te shuhen e ju do te mbeteni pa pune ahahhaha :)

Ardi_pr
13-07-04, 12:57
a ke pergjigje ne pyetjen pse LDK-ja po i kercenon njerzit qe po e leshojne partine te pyeta me heret, mos fole ne qiell por pergjigju ne pyetje nese ke pergjigje se lehte ehste vetem me ia fute kot

fadil
13-07-04, 16:38
Pershendetje:

Rugova dhe keta simpatizantet e mjer ne kete faqe e perkrahin SIGURIMIN E ATDHEUT i cili ka leshuar nje komunikat e cila komunikat eshte e vulosur me vulen e Ibrahim Rugoves!

ne kete Komunikat thuhet se Sigurimi i Atdheut do ti godas pa paralajmrim te gjithe ata qe largohen nga Lidhja Demokratike e Kosoves dhe Ibrahim Rugova siq e quajn ata kryetari pavarsis.

Kjo komunikat eshte botuar e plot ne Kohen ditor dhe njekohsishte eshte fotokpopjuar komunikata origjinale.

SIGURIMI I ATDHEUT eshte ka tregon shum kjart se kush eshte ka i vrete lideret Politik qe deshirojn te largohen nga LDK-ja dhe kryatari i "pavarsis" siq po e quajn ata.

Keshtu qe tashte po del ne sheshe se te gjitha ato vrasje te antarve te LDK-se qe jan bere i paska vrar ky fare SIGURIMI I ATDHEUT pasi qe keta paskan dashur te largohen nga LDK-ja dhe lideri i mjer i kesaj parti Ibrahim Rugova.

a thua cili nga lideret e LDK-se e paska radhen tashte me u vra nga SIGURIMI I ATDHEUT?

MemphiSx
13-07-04, 16:44
Koha Ditore eshte marre edhe me nje fare zyre te LDK-se ne Itali qe nuk ekziston
Edhe per ate nuk eshte befasi edhe kjo shpifje ndaj LDK-se
Nuk po na bon shum pershtypje hiq Se u mesum mo qe 5 vite mbas lufte vetem e vetem qe ti humbet Autoriteti LDK-se
Prandaj deri ne fund te zgjedhjeve kush e di se qka kan me zbulu gazetat majtiste me Nanoistat tjer si Ardi_Pr e fadili sepse ja u kan gjujt ka ni asht per me lpi deri sa ti humbin edhe kto zgjedhje e masnej me met me gishta ne goje si zakonishte ahahahaahahahaha

OROSHI
13-07-04, 18:04
O Fadil Hoxha,a kujton ti se LDK-ja asht kaq amatore sa me nxjerr kesi deklaratash mor budall??LDK-ja ka qeverin ne dore tani per tani dhe nuk ka nevoje me kriju sigurime e klane kriminele,per kete te jap garanci une,mos ke frike,se perndryshe duhet me eliminu te gjithe politikanet Kosovare,se te gjithe kane dal prej LDK-se,edhe kjo na duhet ne vend qe te mendojm per fuqizimin e shtetit te pare te Kosoves,merremi me shpifje te tipit Sllav.

fadil
13-07-04, 20:57
Pershendetje:
Ja OROSHI mos te ardhte merzi qeverin e ka ne dore Partia Demokratike pasi qe shefe i qeveris eshte Dr.Bajram Rexhepi qe vjen nga radhet e PDK-se a e dine ti kete apo jo.

edhe une vetem nje e di qe ket Sigurimin e Atdheut e ka pas perkrahur publikisht Ibrahim Rugova dhe klika e tije.

dhe emri yt a e din se ciles kombsi i perket/

Dilaver
13-07-04, 21:03
O Fadilo, na e sjell me argument se kur e perkrahi Dr Rugova cilendo levizje pra edhe ketė far Sigurimi i Atdheut, e mos rrėj bre bac se nė kanun tė lek Dukagjinit shkruan: ndera burrit i merret me i thanė nder sy burrave po rren, e ti le qe po tė thojnė tė gjith por secilėn herė edhe mė tepėr po rren, me qka mund tė konkludoj se ti nuk ke nder dhe nuk je burr.

Keto qe ti thua ėshtė njejtė suikurse njeni qe kishte shkruar dikun nė ketė faqe USA=United States of Albania

fadil
13-07-04, 21:07
Daliver une e dije pasi qe une e kam pare me syte e mije dhe e kam degjuar me veshet e mije Ibrahim Rugoven duke thene se e perkrah kete organizat te quajtur Sigurimi i Atdheut.

Kjo organizat eshte formua menjeher pas vrasjes se Tahir Zemes.

dhe ai ateher e ka perkrahur publikisht .

Dilaver
13-07-04, 21:16
Po ti shum gjera din, por nji gjė nuk e din!

Nuk e din akoma se ti nuk din asgjė.

Bjeshka me gjoks nuk shtyhet o Fadilo.

Ardi_pr
14-07-04, 08:44
Valla nuk e di se cka po thoni, por nje gje qe shihet me sy dhe qe degjohet me vesh nuk do edhe shume fjale. Nuk e di pse po iu vie inate me e pranu se kjo organizate pernjemend egziston dhe e ka dergu ate komunikate numer 2. Nuk e di se cfare faktesh deshironi me shume. Cka kemi me ba ky eshte realiteti ne Kosove, keto ndodhin para zgjedhjeve dhe ai qe u frikesohet zgjedhjeve ai edhe bene gjera te ketilla. Po mos te frikesoheshin LDK-cat nuk do te ishin angazhuar kaq shume para zgjehdjeve. Vetem nje shembull

A mund te me thoni se pse I Rugova qe 5 vjet asnjeher nuk ka dale ne popull dhe nuk i ka hanger ai sendi per qytetaret e Kosoves... ndersa tani kur e ka verjetur se po i ike dheu nga kembet ka fillu me dale dhe me i vizitu edhe arat e kosoves e lere me katundet. Prandaj ai del sepse jo pse i han per popull por pse i kane thene "o budalla dile se humbem".

MemphiSx
14-07-04, 13:16
Rugova nuk ka nevoje me dal qdo dite ne TV e gaezeta me bo bla bla me fitu poena politik
Rugova e din se kur duhet me dal ne TV e kur me jap Intervista e kur me dal me vizitu qytete te ndryshme te Kosoves ;) Mos u merakos shume ti se a del apo nuk del Rugova :) Kqyri ma mir pislleqet e juja qe po i beni ;)

Ardi_pr
14-07-04, 15:12
Natyrisht qe nuk me hane se kur dhe ku del Kosova. Po ti mempis gjithmone po i ike temes. Nuk thash asgje per TV dhe per intevista dhe nuk thash asgje a flet apo nuk flet Rugova, por thash pse deri tash 5 vjet rresht Rugova nuk doli kurse tani qe e ka hetu se po i bie perqindja ka fillu me dal. Prandaj po them mos dil her ne ate teme e here ne kete po fol per ate qe po flasim se askush nuk i permendi TV as intervistat

MemphiSx
17-07-04, 15:28
Ja edhe disa Prova se pse Rugova nuk e Permend UQK-se ne Pervjetore te ndryshme

1.Ne vrasjen e Ismet Rracit Kish shqipetare nga krejt Kosova ne voorrimin e tij Kurse TMK-ja As qe ishte e pranishme
Kurse te njejten dite e kryente vorrimin e Komunistit me te keq qe ka pas Kosova ndonjeher fadil hogjen e vorroste me nderime te larta TMK-ja eshte Trashegimtare e UQK-se
2.Te akuzuarit Idriz Bala i akuzuar per vrasjen e 4 ushtareve te brigades MERGIMI i shtohet aktakuza edhe per dhunimin e nenes me te dy bijat kurse ne fund i ka pushkatu te trijat dhe djalin e saj ? TRAGJEDI
3.Ne nje restaurant Ne Gjakove nje Komandant me emrin Hekuran Hoda e plagos nje person vetem e vetem qe i ka ra nga gjepi nje kartel e LDK-se
4. Fyerjet qe iu kan ber vazhdimisht Dr.RUGOVES nga UQK-ja
5.Dhunimi i vajzes 26 vjeqare nga Mitrovica nga Sabit Geci me Urdher te Sylejman Selimit
Keto jan vetem disa prej fakteve qe i kam te argumentura qe jan ber ne dem te popullit te Kosoves nga UQK-ja
Dihet shum mir se TMK-ja qe eshte pasardhese e UQK-se nuk e ka perkrahjen as nga populli sepse kjo eshte e formuar me e ndihmu Kosoven e jo me e shkaterru
Dihet mir se qfare pritje i behet Kforit ku do qe te shkon kurse TMK-se:( Sepse perderisa ka kriminel ne TMK nuk ka perkrahje prej askuj :) Nese doni edhe ja u argumentoj me fakte kto qe ja u shkrova ka plot e plotttt kesi marrina te UQK dhe mbas luftes te TMK-se:)

fadil
17-07-04, 16:59
Pershendetje:

Parlamenti i Kosoves Ushtaret e UĒK-se i ka shpallur Ēlirimtar.

Parlamenti i Kosoves Ushtrin Ēlirimtare te Kosoves e ka shpallur Ushtri Ēlirimtare.

Kunder ketij vendimi te Kuvendit kan qen deputetet e kualicionit KTHIMI(Serbet).

Kundert ketij vendimi te Parlamentit Te Kosoves eshte edhe ky MemphiSx dhe disa bashkmendimtar te tije.

Nje njeri i cili eshte qytetar i Kosoves nese nuk i njehe vendimet e organeve legjitime te zgjedhura nga Vota e lir e qytetarve te Kosoves ai njeri deshmon se eshte kunder gjithqkaje qe eshte shqiptare njesoj siq ka qendrim edhe beogradi.

I till eshte edhe MemphiSx i cili ne gjdo menyr mundohet te krijoj nje trillim (rrene) dhe me kete rrene te mundohet ta paraqes Ushtrin Ēlirimtare si te kriminalizuar?!!!

por nje gje te tille nuk e lejon Historia e Kombit Shqiptar dhe instutucionet e zgjedhura nga vota e popullit, por MemphiSx ne kete tem dhe ne temat tjera per gjdo dite e me shum eshte ka e tregon veten para lexuesve te kesaj teme se ky nuk eshte asgje me shum se nje njeri qe ne kete forum i mbron interesat e serbis dhe me gjdo kushte mundohet ta ule lavdin e kombit shqiptar.

MemphiSx
17-07-04, 23:13
Parlamenti i Kosoves e ka njoft Luften e UQK-se e jo edhe kriminelat qe i ka pas ne te edhe qe i a ne te

Kurse sa i perket asaj fjalis qe po ma thu Po i mbroj interesat e serbis po me pelqen kjo fjale sepse po shihet se kush o i mbron kto interesa dhe kush ii ka mbrojt nuk po merzitna per kto fjale

sepse Qdo her shqipetaret jan akuzu me kso lloj fjalish prej Komunistav vetem e vetem per me i njollos Njerzit me te moralshem Por nuk eshte interesant kjo fjali kur e di se prej kuj po me vjen

Kurse sa i perket Ligjit e kam edhe nje fjale

Me trego cilin ligj e keni perfill ju ?

Edhe kur me flet per parlament a e shihni veten se jeni bo prejt povratak qe e leshoni parlamentin sa herr te ju teket :( Mjerim per juve

Dilaver
18-07-04, 00:59
E din ai qka permend e qka jo.

fadil
19-07-04, 13:32
Pershendetje:

po pajtohem qe ai e din se qka fole e qka jo apo kende e permende e kende jo?

por lind pyetje se a eshte e qelluar ajo dija e tije?

ne kete ju duhet te gjeni pergjigjje.

sipas juve Ju e deshironi vetem emrin e UĒK-se por jo edhe njerzit qe e kan krijuar kete emer dhe qe i kan dhene emrin apo epoitetin e qlirimtarit.

jo i te mjer jo UĒK.ne e kan formuar njerzit qe ju i akuzoni dhe ata i kan meritat se ajo vetvetiu si emer nuk do te kishte kurfar vlere pa njerzit qe kan qen ne te dhe qe e ikan udhehequr.

MemphiSx
19-07-04, 14:23
UQK-ne e ka formuar Adem Jashari Sali Qeki Zahir Pajaziti

Per fat te keq asnjeri nuk eshte gjalle sepse jan te vrar ne menyra te ndryshme te pritave qe u jan ber te treve nga kuqaloshet e LPK-se

Edhe mir dihet se askush nuk i akuzon ata qe nuk kan ber asgje por ata qe kan ber krime ne popullin e vet

Per ket arsye e shum arsye tjera Rugova nuk e permend UQK-ne edhe aq shume


Rugova e ka njoft Adem Jasharin si Komandant i Gueriles qe ka qen ne formim e siper te nje Ushtrie te Kosoves

Sa ka qen Adem Jashari gjalle jan leshuar disa komunikata ne emer te UQK-se por asnjera ska qen e nenshkruar nga komandanti i kesaj Ushtrie Adem Jashari
Kjo tregon me se miri se qfare TRADHETIE ju ka be Adem Jashari
e tani kuqaloshet derdhin lot krokodili sa her qe vjen koha e zgjedhjeve me fitu vota ne shpin te Adem Jasharit :) Ky eshte nje MJERIM per kuqaloshet e Karpateve:P

fadil
26-07-04, 22:06
Pershendetje;

Rugova kur Adem Jashari ka qen gjalle e ka quajtur dore e zgjatur e serbis.
kjo eshte ajo qe ka thene Rugova.
dhe Rugova para se ta permende emrin UĒK dhe Adem Jasharin duhet separi te ju kerkoj falje publike kombit shqiptar dhe te pendohet publikishte per ate qe i ka thene Adem Jasharit dhe te gjithe atyre qe kan qen ne formim e siper te UĒK.se./

MemphiSx
27-07-04, 10:14
Rugova ska nevoje me i kerku falje kerkuj

Se kush duhet me i kerku falje popullit e din krejt Shqipetaret

Rugova ka pas te drejt qe e ka qujt Thaqin dore e zgjatur e serbise sepse po punohet ne ate drejtim se cili sherbim sekret e ka kyq thaqin ne LPK e me vone ne UQK sepse kur ka hy thaqi ne UQK menjeher jane vra kryesort e UQK-se per ket rast duhet me jap pergjithsi Thaqi e jo Rugova

Une jam me se i sigurt se klani i Thaqit ka lidhje me klanin e Zemunit per shkaterrimin e UQK-se dhe te LDK-se por deri me tani nuk ja ka arrit asnjeres perveq disa perfitimev te tij edhe ato deri mas ketyre zgjedhjev


Pra nuk ka asnje pik dyshimi se thaqi ka qen i kyqyr ne UQK nga sherbimi sekret i Shqiperis me intervenim te UDB serbe

Qe ki fakte Reago ne menyre te drejt

Disa argumente po ti ceki une

Marreveshja e Cyrihut LPK-PSSH per marrjen e UQK-se ner komand te tyre
Shkaterrimi i PDSH dhe LDK-se

Fillo prej ketuhit se qka eshte bisedu ne ate Mbledhje e mandej bisedojm

fadil
27-07-04, 17:23
Pershendetje:

Kur Ibrahim Rugova e ka quajtur dore te zgjetur teserbis UĒK.ne askush nuk e ka ditur se kush qendron ne te perpos qe eshte ditur se Adem Jashari dhe familja e tije antar apo formues te kesaj ushtrie.

Keshtu qe Ibrahim Rugova dore te zgjetur te serbis e ka pas quajtur Adem Jasharin e jo Hashim Thaqin. por tashti pasi Adem Jashari ka vdekur e ai nuk fole me kunder juve deshironi te thoni se ju nuk keni pasur asgje me te.

e me direktiva te klanit te zemunit ka ardhur Tahir Zema i cili ka qen antar i KOS.it Sherbimit te intelegjences se Ushtris >Jugosllave, edhe ky ka qen i paguar per shkatrrimin e UĒK.se e jo ata qe e kan formuar dhe udhehequr.

besa saraqini
27-07-04, 18:06
Tung nga Besa unew mendoj se Rugova nuk i permend asnje her UQK se
ka qen kunder tyre mendoj une ka menduar se do te mund ta fitoj panvarsin ne paq liria nuk pik nga qjelli per te duhet gjak tung nga Besa

MemphiSx
28-07-04, 06:58
Rugova Adem Jasharin do ta nderon me qmimin me te larte te Shteti

Pse spo e nderon thaqin pra? me ate qmim

Rugova e ka dit per Adem Jasharin qysh ne fillimin e organizimit te formimit te celulav te para te UQK-se Por kur e ka kuptu se UDB-ja dhe SHIK po i perzohen ne kto pune Adem Jasharit ai qe ne fillim i ka emertu me emrin e duhur keta njerz siq eshte thaqi

besa saraqini
28-07-04, 13:24
tung nga besa

Si po mendoni ju e ka dit normal qe Rugova e ka dit per Adem Jashari por ai nuk ka the kurr asnje perkrahje atyr. Ata kan qen luftetar te liris dhe gjith populli duhet ti nderoj po mendoj familjen Jashari por edhe te gjith deshmoret e liris.
tung

Loloku
28-07-04, 14:22
pse nuk e ka bere kete deri tash Rugova ai e di. Une nuk kam koment per kete, por qe e ka dite eshte e vertete se Ademi qe nga fillimi ka dale hapur i armatosur dhe per kete e ka dite edhe UB-ja.

Per me dekoru nuk do te me pelqente ta nivelizoja Ademin me nje qen shari.

Une nuk e pi cigaren memfis, por per ata qe e pijne kete lloj cigareje, ti aq vlene, z. MemphiSx...

MemphiSx
29-07-04, 10:27
Dr.Ibrahim Rugova ka qen i percaktuar per paqe per ket arsye ka pas perkrahjen nga krejt bota

Njekohsisht ka qen njeriu i ngarkuar me detyren per formimin e Forcave te Armatosura te Republikes se Kosoves Ka qen Fehmi Agani ai qe ka komuniku me kto Forca me Komandantin e Forcave te Armatosura Adem Jasharin

Fehmi Agani ka qen i ngarkuar me ket detyre

Ju keni qen duke luajtur fshehtas ne ate kohe nuk ju ka interesu Politika
e tashe vini shitni patriotizem ncnccncncn vazhdone lojen bre ma mir ja u qet

Loloku nuk krahasohet emri MemphiS me vleren

Por qeky MemphiS po ja u ban 8 me hiq e keshtu qe ne munges te faktev mundesh me ngjit shum emra ;)

fadil
30-07-04, 17:00
Pershendetje:

Une nuk e dije se cili Komandant qe eshte gjalle e qe ka kontribuar ne lufte e rrespekton Ibrahim Rugoven apo edhe eshte antar i partis se tije.

Natyrishte qe asnje. si ke mundesi o i mjer te thuash se Adem Jashari ka qen i ngarkuar per ta formuar FARK-un? kjo sa eshte qesharake aq eshte edhe e turpshme veq te mendohet se leje me te besohet.

Ibrahim Rugova dhe klika e tije Adem Jasharin dhe familjen e tije e kan quajtur dore e zgjatur e serbis. por pasi Adem Jashari ka vdekur ju o te mjer folni ne merin e tije sa per te perfituar poena Politike se po te ishte gjalle edhe ate do te mundoheshi ta injoroni dhe ta fusni ne burge siq po beni me kta tjeret.

MemphiSx
30-07-04, 21:45
fadil kot e ki qe mundohesh me e perly Familjen Jashari

Une nuk e di qe Rugova e ka cek dike me emer qe eshte dore e zgjatur e serbis

Mos u mundo me fitu poena politik edhe ne forum
Rugova e ka qujt dore e zgjatur e serbis thaqin dhe kompanin e tij kriminele

Ket emer do ta ket perderisa te behet zbardhja e shum vrasjev enigmatike qe jan be ;)

Adem Jashari ka qen ai qe ka komuniku me Fehmi Aganin per Formimin e Forcave te Armatosura te Kosoves ;)

Kurse ju ne ate kohe keni pas pune me Leviska Loqkum Mos bon propagand se Bondi po te kqyr keq hahaahahah

fadil
31-07-04, 21:03
Rugova dore e zgjatur e serbis e ka quajtur UĒK.ne kur ka dalur per here te pare ne skne ne varrimin e Halit Gecit.

ne ate Kohe Adem Jashari ka qen Gjalle e jo i vdekur.

keshtu qe Ibrahim Rugova ne kete kategori e ka futur edhe Adem Jasharin.

keto jan fakte e jo trillime.
ka kaseta dhe dukumente te mjaftueshme qe e deshmojn kete , dhe veq per kete ky do te jet i denuar nga Historia e kombit Shqiptar e leje me per te tjerat pislleqe qe ka bere.

MemphiSx
31-07-04, 23:15
Kallxom ti mu bre fadil qfar lidhje kan pas Adem Jashari e Thaqi bashke qy

A e din ti Qka i ka thane Adem Jashari Thaqit?
Qka po ja perlyn Emrin Adem Jasharit ?

Qdo her kur te eshte ne rrezik posti i Thaqit menjeher edhe per se vdekuri fitoni ne emer te Adem Jasharit
e ne realitet e kan lane me u vra me krejt Familje kU ishte Thaqi ne ate kohe me kompani pse nuk e gjujten as ni plumb qe te lirohet nga ai rrethim qe iu kishte bere
Pse spo tregon realitetin se ai rrethim Adem Jasharit ju ka pergatit nga vet Thaqi
Nese ti nuk e din HISTORIA do te analizoj me mir se qysh eshte ardhe puna deri te vrasja e te gjithe familjes Jashari

E mandej flasim une dhe ti e shohim se ku jemi se kush eshte me patriot se kush shet patriotizem ne emer te Heronjeve

kaedhemazi
06-08-04, 10:17
eigentlich...........nuk e ka cliru UCK-ja Kosoven por LDK-ja.
ska cka me permend Rugova.
Ku keni pa ju me bo punen vet e me lavderu tjetrin...............nuk bon nuk osht e natyrshme

besa saraqini
09-08-04, 16:20
Kush e ka qliru Kosovan LDK-ja ne asnje menyr sosht e vertet se LDK e ka qliruar Kosova por UQK,ja dhe NATO
TUNG

kaedhemazi
09-08-04, 17:01
UCK-ja as nuk ka marr pjes ne clirim as ne Luft.Prralle e Kontrabandim Komunist.
Njerezit e LDK-se e kan pergaditur kete situat qe eshte sot dhe inkluzivisht edhe Luften e fundit.Kujt si pelqen le te lexoje prralla por per ata qe i kan mbylle sy dhe vesh per tu pasuruar, shikoni rezultatet e zgjedhjeve deri me tani dhe mund te shihni te gjithe se ku qendron realiteti.
Pike

besa saraqini
09-08-04, 17:05
PO me vjen shum keq se perralla paskni lexur vet se LDK,ja as qe ka marr pjes ne luften e Kosoves por vet UQK dhe Nato normalish
ok tung dhe shko lexo edhe pak se nuk paske lexuar mir ok tung

Murgesha
09-08-04, 19:59
PO me vjen shum keq se perralla paskni lexur vet se LDK,ja as qe ka marr pjes ne luften e Kosoves por vet UQK dhe Nato normalish
ok tung dhe shko lexo edhe pak se nuk paske lexuar mir ok tung

More kta te UQK-se tende Besa Saraqini mos valle kane ardhe nga planeti i Marsit??? Apo ndoshta UQK e atehershme krejt paskan qene me PDK-ne dhe AAK-ne???

kaedhemazi
10-08-04, 08:47
.........po si jo NATO po e UCK jo asnji pike.!!!!!!!!!

progoni
10-08-04, 14:07
POme vjen shum keq se pralla paskeni lexuar vet se LDK,ja as qe ka marr pjes ne luften e Kosoves por vet UQK dhe Nato normalish

LDK ėshtė njė program i njė grupi njerėzėsh ,vizion pėr Kosovėn,nuk ėshtė formacion ushtarak.
Kurse kėt vizion pėr njė Kosovė pėr tė gjithė e kan pėrkrahur qytetaret e Kosovės (ėshtė deshmuar nė tė gjitha votimet,para dhe pasė lufte).
E gjithė LDK (njerėz qė kėt vizion e kishin tė tyrin) jan tė inkuadruar nė luftėn e fundit nė Kosovė:

nė frontė tė luftės(antarė dhe funksionarė tė LDK),pėr dallim nga tė tjerėt pėr antarė tė LDK previlegjė ishte pushka(jo kapetanllaku si disave),ata do tė qėndronin vertikalishtė parimeve kombtare sa do jen viktima duke mbrojtė kėto parime nė luftė e pasė saj.

nė strehimin e popullatės,aktivisėt e LDK do jen nė ballė tė mobilizimit tė qytetarėve qė kafshata e fundit tė jet e tė gjithėve,fal pėrvojės mbi dhjetė vjeqare qė kishte .

LDK do pėrdorke gjithė diplomacin ,miqėt e vetė, qė Serbia tė denohet .
mėse dhjetėvite do e ēveshte atė regjim kolenial ,sa qė pėr herė tė parė nė historin e OKB do merrej nė mbrojtje populli i Kosovės pa miratim tė kshillit tė sigurimit.


P.S.
LDK kurrė nė emėr tė luftės nuk ka mbuluar krimin,nuk ka arsytuar korrupcionin nė emėr tė saj.

Nėse vlerė e luftės jan:
vrasjet politike,
uzorpimet,
komplotet,
fyrjet,
(a ka ma mjerim kombtar kur njė axhami nė emėr tė luftės fyen intelektualėt,
Ata tė cilėt pėrballė gjithė asaj agjenture mafioze jugosllave do nxirrnin nė dritė tė vėrteten tonė kombtare nė mėnyrė shkencore dhe do mbrojn Ate,qė ėshtė fatė qė i kishim).

Kėto nuk jan vlera lufte
kėto fatėkeqėsishtė ishin ,janė dhe fatėkeqsishtė mbrohen.

besa saraqini
10-08-04, 14:52
Tung nga Besa
Hej une vertet nuk jam ka e mbroj asnje parti por UQK
nese e kupton dhe LDK ska marr pjes ne luften e Kosoves.
Dhe fal luftetarve te UQK dhe NATOS jemi ne tani ketu ne liri
edhe nje her po them se nuk jam tuj e mbroj asnje parti keshtu partit e sotme nuk kan ber asgje per Kosoven por disa njerz te tyre ok e sidomos Rugova asgje nuk ka ber na ka premtuar panvarsin dhe ka menduar se panvarsia i vjen nga qjelli
tung nga besa :) :) :) :) :) :)

kaedhemazi
10-08-04, 15:05
1. Ki pengesa te medha ne drejtshkrim.
2. Mos shkruaj pa pas njohuri te duhura.
3. Bjer shahadet kur ta permendesh Presidentin dhe
4. Nuk eshte ai per ty Rugova se nuk i keni ruajt delmet bashk ( i ke ruajt vet me siguri ) por eshte Dr.Ibrahim Rugova

besa saraqini
10-08-04, 15:10
Hej si shkruaj une esht pune e imja
dhe ty fare nuk te intereson kupton
tung

kaedhemazi
10-08-04, 16:43
........mos mem interesu nuk te pergjigjem, kupton??
mos u mundo mem urdheru ti cka te pergjigjem une, qyre niher.........

besa saraqini
11-08-04, 15:58
Hej ti nuk po me kupton se qka kam desht te them si shkruaj une nuk te intereson ty far se pari shiko se ti ke vet gabime drejshkrimor
tani besoj qe ke me kupto
tung kalofsh mir ne forumin e dardanis

besa saraqini
11-08-04, 16:49
edhe nuk po te urdhroj se qka pergjesh ti :x :x :x :x :x :x :x

besa saraqini
11-08-04, 16:50
edhe nuk po te urdhroj se qka pergjesh ti :x :x :x :x :x :x :x :x

kaedhemazi
12-08-04, 08:15
loqken ta hongsha, me gabime drejtshkrimore inkluzivisht(bile ne emer te LDK-se)

besa saraqini
12-08-04, 13:07
hej vertet je ti ka ben hajgare aaaaaaaaaaaaa
shko e ruaj lopet pra

kaedhemazi
12-08-04, 14:17
hej dil rrime nese ki Kohe se ato qe i ke permend nuk kom nevoje te i ruj se i kom inkuadru ne Politike, ne PDK.Edhe AAk-ja konkuroi por kete te paret po paguanin ma mire..........

besa saraqini
12-08-04, 14:35
une nuk kam nevoj te te shkruaj ty por vetem temes qe esht paraqitur ketu ne forun ju kam pergjigj dhe mendimin tim e kam then e kerkush nuk ka te drejt te me tregoj se qka pergjigjem une me kend jam une esht pune e imja
tung nga besa

fadil
12-08-04, 16:22
Pershendetje:

he moj besa saraqini me kende je ka diskuton ne kete forum , me nje njeri qe para nja kater pes muajve ja kam pas bere vetn bajat dhe e kam pas detyruar qe te largohet nga ky forum, dhe kam pas menduar se ky ka shkuar ne ndonje kur te aftesimit dhe kur te kthehet do te jet me i arsyeshem ne shkrimet e tije por siq po duket ky koka bere edhe me budall se ka pas qen me heret/

besa saraqini
13-08-04, 11:32
hej tung
por nuk e di se kush esht ky njeri por me akuzon mua se kam gabime drejt shkrimor por nuk po e shef vete hiq se qka po flet nuk jam e intersume te merrem me kesi pallavra por te pergjigjem ne temen qe esht parashtruan ne forumdhe askush nuk ka te drejt te me tregoj se qka shkruaj une a po jo
tung nga besa

MemphiSx
13-08-04, 12:21
HaHaHaHa kaedhemazi Mos i bo bre nervoz se qysh eshte nxeht edhe qysh ju ka hup kontrolla jan bo me myt veten ;)

fadil
13-08-04, 21:18
Pershendetje:

Kaedhemazi edhe Membhisx jan te atij neveli qe mendojn se din gjithqka kurse e verteta eshte se keta nuk din asgje apo sepaku te till duken ne kete forum.

MemphiSx
13-08-04, 21:23
Hahahaah fadil per te dishem e te menqem te kem ty ;)

Lum nana qe te ka rrit e te jep buke me hanger ;)

Na knaqe prralla Si spo em merr gjumi kajher veq po hi en forum e po i lexoj shkrimet tua :P

fadil
14-08-04, 22:31
Pershendetje:

Mendoj se ti fillimisht duhet te aftesohesh dhe ta vlersosh veten para se te mundohesh te dheshe ndonje vlersim per te tjeret pasi qe ti ske aftesi mendore ti vlersosh te tjeret pasi qe ty te mungon kjo aftesi.

MemphiSx
14-08-04, 22:47
Qka me te bo ty se sje met per san tjeter krejt truni tu ka shtjerr veq me bo hajgare me ty ku ka vlersim ma te mir :P

fadil
15-08-04, 20:21
Tema eshte se perse Ibrahim Rugova kurr nuk e permend Emrin UĒK ?

ne kete tem pergjigju mos mundoheni te ja humbni kuptimin pyetjes?!

MemphiSx
15-08-04, 21:50
Pershendetje:

Kaedhemazi edhe Membhisx jan te atij neveli qe mendojn se din gjithqka kurse e verteta eshte se keta nuk din asgje apo sepaku te till duken ne kete forum.

A vlen edhe per ty kjo thenie

Tema eshte se perse Ibrahim Rugova kurr nuk e permend Emrin UĒK ?

ne kete tem pergjigju mos mundoheni te ja humbni kuptimin pyetjes?!

Permbaju Temes!!!!

fadil
23-08-04, 13:05
Pershendetje:

Po tema vlen edhe per mua por ajo ka qen nje verejtje per juve pasi qe ju zakonisht postoni shkrime qe jan ne kundershtim me temen qe eshte e hapur dhe une e kam shkruar ate shkrim qe ka qen dashur te ju detikohet juve e jo temes.

sepse titulli i temes eshte ndryshe dhe ju ne munges te argumenteve shkruani diqka qe ska lidhje me temen por natryrisht ju kuptoj se duhet te shkruani diqka qe ta mbuloni te keqen e juaj , pasi qe do te ishi ndier ne vetvete te turpshem nese do te kishi shkruar se ne nuk kemi pergjigjje ne kete qe thua ti, por ju jeni te turperuar para lexuesve te kesaj teme, per shkrimet e juaja banale dhe trilluese.

MemphiSx
23-08-04, 22:35
Jo oj zemra socialiste komuniste ski nevoje me fol per neve se qka shkrujm apo qka mendojm na
Ti fol per veti edhe Kqyr qka te vjen per dore me rrejt ma shume qy ani kush po na kqyrke se qka shkrujm na A mos je Polic ???

Mixha_Cool
28-08-04, 21:56
TUNG ARDI.....

ti po thu se pse IBRAHIM RUGOVA nuk e permend asnjehere UĒK-ne

ai bre djale e ka permend me fakte dhe me vepra ok
ktheju pak historise se viteve te fundit dhe analizo
ai i ka pas njerezit ne front edeh dihen rezultatet e tyne me ne kry ish kolonel TAHIR ZEMEN ,RRUSTEM BERISHEN dhe gjithe ata oficere te nderuar qe moren pjese ne betejat e suksesshme te UĒK-se .
te pershendes gjithsesi...............

ThE_OnE
05-09-04, 15:38
FaDil he Burr DEri sa te kete kosova njerz si ti sja kom Friken
po deri sa te jen Do tipa sy ky mephis kam frik e i mbaj armet ende ne Shtepi se ja kam frik se me duket se ky po punoka per "Narodna Odbrana"
hajt tung se njerZit qe kon lufTu jan te ndjekur nga KfoRie unmiku e RRin maleve si KaCak Dikur...
turp per ca nejrZ

MemphiSx
05-09-04, 20:05
The_One HuH Sa per mu edhe Tanken shtine n'oborr :) Armet mundesh me i mbajt vetem per kolegt tu PDK-ista
Mbas zgjedhjeve po ju garantoj se edhe ju qe sjeni kerkusho ken me qen te rrezikun nga vet PDK-istat sepse mbas humbjes se katert sju mbet gje tjeter vetem te vrani njeri tjetrin!!!! Pa hidherime a ;)

eagleboy0809
05-09-04, 22:49
Mos u quditni shume pse ai nuk mund te permend UCK-ne,sepse ai i ka premtuar per kete kushedi se kujt.Ai nuk mund te duroje madje edhe himnin kombetar sepse aty jane disa fjale te cilat ai thjesht nuk mund ti duroje e sidomos flamurin sepse ai deshiron qe historia e shqipetareve te filloje nga Ibrahim( ZEZE) Rugova

MemphiSx
05-09-04, 22:57
eagleboy0809 Je hi i ri n'forum Mundesisht lexo temen prej fillimit

Me duket se Ju PDK-istat po mendoni se Historia ka fillu ne vitin 1999 prej qe ju jeni dal n'skenen politike me dhune :D

Dilaver
05-09-04, 23:00
He, po Dr Ibrahim Rugova presidenti i Kosovės, luften e permend si edhe ushtarėt e vertetė, sepse mu nga radhėt e LDK-sė ishin shumica e ushtarėve, por nuk i permend kriminelėt si p. sh. rast mė i freskėt.

Nė vitin 2004. 02. 16 shkurt u arrsetuan komandanti i Zonės sė dytė tė TMK-sė gjeneral brigade Selim Krasniqi, togeri Milaim Latifi, kapiteni Xhavit Elshani dhe nėnkoloneli Bedri Zyberaj.

Tė arrestuarit dyshohet se kanė kryer krime tė rėnda siē janė vrasjet. Viktima tė kėtyre krimeve ishin shqiptarėt e Kosovės.

R-|-P
07-09-04, 12:31
HuH Djal MephiS qy Djali me te thon DrejT skom Frik nga vdekja se ajo do te me marr nuke di se si ja Sot ja neSer po sa i perKet Armeve i mbaj edhe jam krenar qe e mbaj ende armen e babes edhe te vllaut e nese dikush ja mer mendja me Ardhe me i marr Duhet me kalu neper Trupine gjakun tem ..
Per InFormaten Tone Un jam Qai qe pas luFtes ne Kosove kam Punu Per Grupin "PASTRIMI" Booll kemi pasTru po ka ende neVoj e PreS edhe Pak a mos po na AkTiViZoj lalush se kuku se kisha Dite qe ka aq Shum njerz qe punojn e Votojn Per ESPESA Buha


pa keQkuPtime Nashta me sheh ne EndeRR naj here


ju Dua hahhaha Cop e Grim ishalla Bohet LonG Live BAJRAM REGJEPI !!!!
PDK PDK ne Emer Te ThE_OnE-s po Shkruj more FiToj PdK e shkum perPara

MemphiSx
07-09-04, 12:52
HaHaHa R-|-P A din qysh po t'paramendoj qe nese ki pas arme ndonjeher po t'paramendoj tuj i gjujt neper ara e tuj ik per Bllace :D

E keshtu qe qeta trima qe shiten trima n'forum si tu na kan pru ktu ku jemi ne ket dite :P
Ehh edhe une quditem se sa shum paska pas ksi si ti qe votojn per sps :)

The Best LDK

fadil
07-09-04, 14:43
Pershendetje:

Sepse Rugova eshte e pandergjegjshem perball historis se Kombit Shqiptar.
Me e Mir Eshte Gjuha e Memecit Se e Genjeshtarit.

MemphiSx
10-09-04, 11:19
o fadil ceke ma mir e me i sepse po ja ndryshon gjinin hahaahaahahahahahaahahahaahahaa

DannyAus
22-09-04, 13:55
He, po Dr Ibrahim Rugova presidenti i Kosovės, luften e permend si edhe ushtarėt e vertetė, sepse mu nga radhėt e LDK-sė ishin shumica e ushtarėve, por nuk i permend kriminelėt si p. sh. rast mė i freskėt.

Nė vitin 2004. 02. 16 shkurt u arrsetuan komandanti i Zonės sė dytė tė TMK-sė gjeneral brigade Selim Krasniqi, togeri Milaim Latifi, kapiteni Xhavit Elshani dhe nėnkoloneli Bedri Zyberaj.

Tė arrestuarit dyshohet se kanė kryer krime tė rėnda siē janė vrasjet. Viktima tė kėtyre krimeve ishin shqiptarėt e Kosovės.

PER IBRAHIM RUGOVEN PATRIOTAT E KOSOVES ISHIN ATA USHTARET E VERTET,SHPIJUNAT,, TE CILET I PERMEND KOH PAS KOHE,,
** ATA TRIMAT E IBRAHIM RUGOVES TE CILET VDIQEN NGA DORA E SELIM KRASNIQIT XHAVIT ELSHANI BEDRI ZYBERAJ,,--ata PASTRUAN KOSOVEN NGA BERLLOGU I NDRYER I CILI ME VITE TE TERA KA QEN NJE PJES E SERBIS DHE INFORMACIONI NR 1 NE FAVOR TE SERBIT DHE NE TE KEQE TE POPULLIT SHQIPETAR,, KETA TRIMA I THIRR DR IBRAHIM RUGOVA LUFTETAR DHE I PERMEND EMRAT E TYRE...KURSE ... SELIM KRASNIQIN XHAVIT ELSHANIN BEDRI ZYBERAJ I QUAJ KRIMINEL..... MARRIIIIII
POSHTERSI DHE MARRI NGA NJE KRYETAR I SHTETIT,, I CILI NUK GUXON TE DAL NGA VET SHTEPIA E TI,, MARRI MOS TE PERMENDET USHTRIA QLIRIMTARE E KOSOVES,, TE CILET LUFTETAR KAN DHEN JETEN PER KOSOVEN ATEHERE KUR DR IBRAHIM RUGOVA KA BER SHETITJE PRISHTINE BEOGRAD,, MJERIM I NJE SHTETI TE KET KRYETAR I CILI NUK E PERKRAH USHTRIN E VET,,VET PERLAMENTI I KOSOVES E PRANON SI USHTRI QLIRIMTARE KRYETARI NUK E PRANON :shock: , ****SOD ATE DITE DR IBRAHIM RUGOVA NUK E DIN SE KU ESHTE DRENICA,,
**KUR KREJT KOSOVA PO ASHTU SHUM POLITIKAN NGA SHQIPERIA (KRYEMINISTRI) KAN VIZITU VARRIN E ADEM JASHARIT DHE E KAN VU NE NJE LIST ME GJERGJ KASTRIOTIN SKENDERBEUN SI LEGJEND SHQIPETARE QE KA DHEN JETEN PER ATDHE... DR IBRAHIM RUGOVA LE QE NUK E KA VIZITU VARRIN POR AS EMRIN NUK JA DIN... PAQESORI

sadik 5553
25-09-04, 15:53
po se permend se kryetari i kosoves se pari nuk i eshte mirenjohes luftes se uēk pastaj sipas tij kosoven e ka ēliruar nato e jo populli me gjakun e saj e ato viktima qe ran per kryetarin e kosoves jan pak pun ma me rendesi eshte angazhimi i natos (me zero viktima ne njerez gjat luftes ne kosov) keshtu qe nese e permend duhet ta pranoj si ushtri te rregullt e po e pranoj vaj halli per te . Vlen sintagma PERQAJ E SUNDO

Fatos_G
08-09-05, 23:35
[color=blue][b]po ti a e din njeher kan e ka dekoru ai kryecari yt para ADEM JASHARIT po ai i ka dekoru ar qete e sharrit .ai per ne nuk eshte njeri edhe ti e din mir kete por nuk don ta pranosh se me siguri ti je njeri prej atyre qe shkon e deshmon ne hag kunder Fatmir Limajt e shum e shum te tjerve qe gjinden edhe ne burgjet e unmiserbeve ne kosov ne kohen kur me se shumti ju duhen kosoves se ata jan njerzit qe na kan sjellur deri ktu por me ndihmen e njerzve sikur ti do te mundoheni me na kthyer mbrapa por ajo enderr per juve ka mbaruar qysh ne vitin 1999 e tash zgjohuni sa eshte heret .e sa per listat e zeza qe i kan bere dihet mir se kush i ka perpiluar ato eshte dori rugova yt me se pari me kryetarin e prizrenit UDB-ashin me te madh te gjitha kohrave edhe me te tjert sebashku .e sa per Hashim Thaqin ti nuk din sen me fol veq je kah ja fut sikur eshte nje fjal popullore kau- peles se ai me gjith shoket e tij jan me meritoret per gjith kete qe ti e gzon sot.

Ju pershendes te gjitheve edhe nje mesazh per ju koolaboracionist zgjohuni nga gjumi se nje dite do te ju mallkoj historia.[b][color]

MemphiSx
09-09-05, 08:47
e sa per Hashim Thaqin ti nuk din sen me fol veq je kah ja fut sikur eshte nje fjal popullore kau- peles se ai me gjith shoket e tij jan me meritoret per gjith kete qe ti e gzon sot.


Fatoni a thu per qata po i humb krejt zgjedhjet a :P

Ku ka merita bre ai,ai ka merita veq qe ja ka arrit me nda popullin e Kosoves me ba copa copa ;) Ska merit tjeter :P
Po me siguri ti paske qen kolaboracionist e jeten ta paska shpetu Kompania e Thaqit fale parave t'majme qe ja u ke dhane ;)

GURI SYLAJ
09-09-05, 10:42
Atje ku ka shume zhurme ka pak pune.
U.C.K. nuk eshte prone ku dikush mund te ladroj neper te . Kjo Ushtri i takon atij populli qe i fali bijat dhe bijte me te mire, dhe ky popull e tha dhe do te thot fjalen e tij.
Por nje qe nuk eshte e re , po vertetohet edhe sot :

"Luften e fillojn idealistet, e bejne trimat dhe e shfrytezojn dallavergjinjet".

Me nderime Guri Sylaj

Guri i madh
09-09-05, 16:47
[quote="progoni"]Pse Rugova nuk pėrmendi asnjėher luftėn e UĒK-sė po thot njėfar ardi-pr gazetar medemek.

zotri progon ju pershendes po me dhimbesh me kan paske diskutue
kta jan do patriota te lagjeve sidomos pas darke tuj pie qaj cejloni
i vrasin ter shkjet .
bile edhe serbin e pushtojn ne goj e kan patriotizmin e ne zemer
e kan tradhtin D M TH me vra mbas shpine
U Q K E PERMEND RUGOVA RRALL POR PESHEN E KA TE MADHE
sidomos nese e keni pa ne hag deshmitar kunder millosheviqit
kurse kta qkulanat ne hag than se nuk ka pas UQK te organizuar
DMTH ka ba kush qka ka desht
malisheven ne nuk e kemi shlirue vet jen hjek shkjet rahoveci asht
sulmue jo me urdhnin ton bardhi i madh jo me urdhnin ton
kosharen dihet e ka qlirue farku
E ATHER ZOTRI TE HASHIM QKA ME JU PERMEND
per burgun e llapushnikut per burgun e likofcit per burgun
e cahanit te krumes ku ishin raketat tok tok te jakup krasniqit
ku ishin katerdhjet perqind te kosoves te qliruar
ME NDERIME GURI IMADH

laliloli
09-09-05, 19:34
Per fat te keq inatet dhe injorimi nga te dyja anet ka ekzistuar edhe ne koherat me te veshtira

me rrespekt per te gjithe simpatizantet e partive te ndryshme politike

Lali

fadil
10-09-05, 15:23
Pershendetje:

Ushtria Ēlirimtare e Kosoves ka bere ate qe eshte pritur ta beje nje guerile siq ka qene UĒK.ja, dhe ne kushtet qe eshte formuar Ushtria Ēlirimtare e Kosoves ka qene e pamundur te behet me shume ne organizimin e saje dhe kontrollin e saje te plote.

Mirpo kjo Ushtri dhe njerzit qe e kan krijuar kete kane bere maksimumin per te pasur sekses dhe fatmirsisht ky sukses eshte shperblyer me lirin qe ne qytetaret e kosoves e gezojm sode.

Ushtria Ēlirimtare e Kosoves ka qene e vetmja guerile ne bote qe ka arritur ta fitoj mbeshtetjen e bashksis nderkombtare dhe i ka detyruar ata politikisht ta sulmojn ushtarakisht kundershtarin shekullor te shqiptarve.

por ata qe kan qene te mjer ne te kaluaren jane te mjer edhe sode dhe do te jen te mjer edhe ne te ardhmen.

Turpi qendron mbi ata qe mundohen ti turprojn vlerat e kombit qe i takojn.

MemphiSx
10-09-05, 20:43
Ushtria Ēlirimtare e Kosoves ka qene e vetmja guerile ne bote qe ka arritur ta fitoj mbeshtetjen e bashksis nderkombtare dhe i ka detyruar ata politikisht ta sulmojn ushtarakisht kundershtarin shekullor te shqiptarve.


Sa shkrim palidhje,e qysh pra se fitoj perkrahjen e Popullit??

Te populli se fitoj perkrahjen sepse Komandosat e Malev t'Dajtit,fillun me uzurpu,plaqkit,vra pasuri t'shtetit,duke vra kundershtar politk etj.

Sa interesant kur ne thojm qe Rugova ka perkrahjen nga Evropa SHBA kta Komunistat thojn "po se Rugova eshte i perkdheluri i Evropes qka ti thojn ata Rugova ka me bo" e ne ket rast UCK-ja paska pas mbeshtetje nga Bashkesia Nderkombetare,e tani po kjo Bashkesi Nderkombetare po i gjykon per Krime kunder Njerzimit.

Tekst palidhe ke shkru o fadil oooooooo :D :D :D

AXHA
10-09-05, 21:34
Selam pej meje.
O pse si permen ata qi e kan pa luften ntelevizor pej atyne venave qi rrike ktynehere enverkerkushi,tjert i ka permen vallha edhe shum bile,bile llafin trimat e kosovs sja ka qkoq kurr.
Po qatyne qi po u dhem qi si paska permen maj madhi i kosovs,a e diten najhere mat madhin e kosovs edhe si mat madhin e tyne.

IB
11-09-05, 15:08
pershendetje fadil kerkoj falje se kete reagim po e beje shume vone por tani pasi ju kemi kthyar kesaj teme e pashe se ne afishimin e juaj te prillit 2004 paskeni dhane nje mendim te juajin lidhur me afishimet e mija.
zotri fadil mindimi i juaj po i perngjan nje periudhe te viteve 88-90 kur serbija perpiloi nje planeprogram per diferen“cimin e shqipetarve ne gjitha poret e jetes dhe kete planeprogram mjerisht me perpikeri e realizuan disa shqipefoles duke njollosur gjithe ata qe nuk mendonin si serbija dhe te gjithe i futeshin ne thes si iredentist apo tradhetar te vendit nder ta u parfshiva edhe une ku per nje veper te vogel humanitare te cilen e kryva per ata qe ja vun themelet e kosoves se ardheshme xehtaret e trepqes ku ata shqipefoles me denuan du duke thanur se e meriton nje denim per arsye se i ke ndihmuar qelizat e iridentes te stacionuar ne horizontin e nande te trepces por une kurre nuk i thira keta shqipefoles tradhetar apo diqka te ngjajshme por i cilsoja vetem si karijerist dhe profiter ne kurriz te mjerimit te popullit e tani pas gjitha ketyre viteve ju po i perdorni te njejtat metoda duke me njollosur vetem e vetem se kame shprehur nje mendim te ndryshem nga i juaji dhe tani po dyshoj se mu ju jeni nga ata qe me denuat per nje veper humanitare veper e cila nuk denohet ne asnje vende te vertet demokratik.por prape nuk jame i befasuar dhe nuk deshiroi te revanshohem sepse njevjet e gjysme pas asaj i shofe afishimet e juaja qe kane perparuar dukshem dhe je ne rruge qe ta kuptojsh njeher e pergjithmon se cdo individ ka te drejt ta shpreh mendimin e vete dhe per kete ta kame pas shpreh nje urim para disa jave.
tani disa fjal lidhur me temen une jame nje njeri qe ma se pakti kame ndoni leverdi karijeriste qe ta perkrahi apo ta njollosi ndoni individ apo parti te kosoves e sidomos kryetarin e kosoves te cilin kurre ne jeten time se kame takuar por vetem se e kame pare neper mes ekranit televiziv dhe nuk kame pasur nderin as qe ta votoj por e kame percjellur me vemendje kete personalitet dhe se gjithemon do ta perkrahu dhe respektoj voten e lire te popullit te kosoves pa marr parasyshe per kend eshte fjala kurse sa i perket akuzes se kryetari rugova e ka qujtur UCK_ne dore e zgjatur e serbis une nuk pajtohem me kete deri sa nuk argumentohet sepse me thash e theme te rugeve nuk munde te gjykohet askush ne shtete ku funkcionon shteti demokratik dhe te kisha lutur vetem nje deshmi ma te vogel qe ki per kete akuze ttregoma me date dhe nga kush ka rrjedhur ateher mund ne dy te vazhdojm kete teme por ne te kunderten nuk kemi se qka te vazhdojm ma tutje se si duket nuk jemi te nje rangu te njejt se" ju patriot dhe atedhetar e une tradhetar dhe anmik"

GURI SYLAJ
11-09-05, 16:47
Do te ishte e udhes qe , ata qe dijne , te n'a tregojn se cilat jan vlerat e kombit tone qe duhet t'i ruajm e cilat jan antivlerat qe duhet t'i hudhim.
Vleren kombetare nuk munden me e ruajt individet sado te mdhenje e te fuqishem qe te jene ato i ruan populli edhe atehere kur guxon me i thene boterisht e edhe atehere kur ..........
Ne shpesh thirremi ne emra e fjale te mdha por qe ne rreshtat e pare shihet cartazi se as nuk e njohim problemin , as nuk dijme (nuk deshirojm ) me e bere nje vleresim real dhe e gjithe ajo qe mbetet eshte deshira per te ditur ose per te treguar se une jam dikushi.

afrim preniqi
11-09-05, 20:48
me se miri e trajton luften gjenerali i mdruar kudusi lama, ne librin e tije ushtria qlirimtare e kosovese,merreni librin e gjeneralit ,shiheni te verrteten ,e mose u merrni me puthadore te beogradit siq jane ldk-stat,keta ishini para ca javesh qe ja shtrine doren gjeneralit qetnik serrb,kurse familjart pritnin kufomat e bijve te tyre ne merdare,ishte daci adem salihaj e "ministra "te tjere qe u puthen me popat dhe gjeneralin qetnike serrb.e sa i perket ibrahim rugoves, ky do te vdese e sdo ta n
johe ushtrin heroike qlirimtare.
poshte titistat e kosovese.
lavdi gjithe deshmorve qe rane per lirine e kosovese!

MemphiSx
11-09-05, 20:56
me se miri e trajton luften gjenerali i mdruar kudusi lama, ne librin e tije ushtria qlirimtare e kosovese,merreni librin e gjeneralit ,shiheni te verrteten ,e mose u merrni me puthadore te beogradit siq jane ldk-stat,keta ishini para ca javesh qe ja shtrine doren gjeneralit qetnik serrb,kurse familjart pritnin kufomat e bijve te tyre ne merdare,ishte daci adem salihaj e "ministra "te tjere qe u puthen me popat dhe gjeneralin qetnike serrb.e sa i perket ibrahim rugoves, ky do te vdese e sdo ta n
johe ushtrin heroike qlirimtare.
poshte titistat e kosovese.
lavdi gjithe deshmorve qe rane per lirine e kosovese!

Enderr t'veshtir paske pa bre :D Kush eshte ky far Kudusi Lama,gjeneral n'penzion n'shtet t'vetin :D
Hajt kallxom ti,kush po punon me direktiva t'serbis n'Kosove,mos vall LDK-ja po lyp zgjedhje t'reja,demostrata,rrzim te qeveris.
Gjitha keto jan direktiva te serbis vetem qe te pengohet Pavarsimi i Kosoves.
Ushtria e Kosoves do t'formohet nga po ky President,QEVERI,Parlament,m'vjen keq me t'than se ne Ushtrin e Kosoves nuk do t'ken dore putha doret e Nanos ;)

Kastri
11-09-05, 21:11
Pershendetje

Po mirrete historia e popullite Shqiptare,do te shifete se,Gjergj Kastrioti Skenderbeu,Mreti Zoge,Ismail Qemajli,Qeveria e NOLIT,Enver Hoxh,Sali Berisha,FatosNano...te gjithe e kritikoine paraardhsine e ti,me disa toleranca te vogla,ne Kosove qe pase luftese se dyte botrore,Fadil Hoxh,Dr Ibrahim Rugova....po ashtu gjithnje ka qen i pari tradhtare,kame friken se edhe pase erese se Rugoves do thuhete se na paska qen tradhtare,kjo e prete edhe pasardhsine e ti.

Enveri paska bashkpunue me Serbin,Nano me Grekun,Fadili me Serbin,Rugova ende nuk po dihete se me kene paska punue,deri sa te vie paseardhsi i ti,e ai kushe e di se me ke do te bashkpunoi....po per Shqiptari a ka punue dikushe ejjjjjjjjj.

Se cili e ka meriten e ti ne kohene e caktuare,gabimete viene kure nje politikane formone kultine e ti si te pa vdekshem,kjo u pa me rastine e Shqiprise se pase komunizmite.

Rugova edhe pse une nuk jame perkrahes i ti apo i LDKse ai edhe pse nuk e ka perkrahe UQKne-nuk do ishte gabime po te mos hidhte dyshime ne popullate (dore e zgjature e Serbise)ky ka qene gabime fatale per popullaten e fitore e ti pase lufte-nuk jan uzurpatore vetem ata qe kane luftuare,por edhe me shume ka asi qe nuk kane luftuare edhe jane perkrahes te Pacifizmite,propaganda se keta paskane luftuare vetem per uzurpomine e lokaleve etj,ka be qe aty ku nuk ka pase shume luftime te fitoi LDKja.

Me nderime te nderuare.

IB
11-09-05, 22:30
te pershendes fadil "ju thate se bashkesija nderkombetare e ka njoftur te vetmen gueril ne bote UCK-n" une do te isha i kenaqur te ishte ashtu siqe thoni ju por e verteta ishte e kundert se sikur bashkesija nderkombetare ta kishte njohur UCK-ne dihet mire se vendimin e pare qe muarr nato ishte qarmatosja dhe ndrimi i emrit te kesaj ushtrije" ose siq e quani ju guerile" dhe nje rast tjeter gjate luftes keshilli i sigurimit pruni vendim qe te hudhet ushqim nga ajri per popullsin e gjvendosur neper male por kete nuk e beri me preteks se ate do ta marrin "guerilet" dhe nuk do tju bie ne dore popullates" pra sipas meje ajo (nato dhe ata qe u thirren ma se shumti ne kete emer vet ja qlyan emrin sepse tani ma nuk ju nevoitej ky emer)dhe tani me sa e dije une ne asnje dokument zyrtar te kosoves nuk figuron ky emer dhe sa ndegjova edhe ne librat e historis emri i UCK-se perfshihet vetem ne nje faqe te saj por pa marr parasysh se kush nenshkrou per ndrimin e keti emri te lavdishem ky emer i ushtris se UCK-se kosoves do te mbetet ne zemrat dhe ndjenjat e popullit dhe a thua pas gjithe kesaj qe ceka ju mendoni se ne kete forme bashkesija nderkombetare e paska njoftur UCK-n apo si e quani ju" guerilen"

i_retardumi
12-09-05, 09:27
Hmmm.Keti kontesti rreth Rugoves i kisha shtu vetem nje vlersim se injorimi i luftes clirimtare eshte vetm njera nga pikat qe e bene kete njeri te deshtuar.

1.Titizmi i perbetuar

2.Diferencimet politike ne peridhiudhen e te burgosurve politik

3.Injorimi i luftes clirimtare

4.Ideologjia pacifiste e llojit:"pacifizem pa limit" dhe "promovimi" i tij si figure e kultit politik.

Keto per mendimin tim jane kater hendeqet kryesore qe e katastrofalizojnė figuren e Ibrahim Rugoves!

IB
12-09-05, 12:43
Te pershendes i_retarduari gjitha keto pika qe i ceke jane te pa argumentuara dhe pa vend por gjuha eshte prej tuli e per kete argumenti ma i fort eshte fitorja e katerfisht e vetbesimit te pjeses dermuse te popullit dhe te ishte ashtu siqe e shifni ju ateher kurre nuk do te kishte fituar ne kater zgjedheje me radhe dhe ky eshte nje rast i rralle ne boten demokratike dhe te lutna argumentoj pikat e cekura me fakte vendin dhe kohen kur ishte titist kure beri diferencim politik dhe ndaj kuj kur ishte pacifist dhe injorus i luftes.

Fshatari
12-09-05, 13:51
Njė gazetar i vockėl i (radio France Internationale) pėrshkruan Rugovėn si njė "temporizues", qė nė shqipen pėrkthehet si :"tėrhiq e mos kėput"! Pjesa dėrmuese e kosovarve, vazhdon gazetari nuk ia kanė mė besėn kėtij individi, qė ka shėrbyer interesat e s. millosheviēit, saktėson ai.
Nėse ju kujtohet, qysh vitin e kaluar, presidenti Rugova kishte deklaruar pėr mediat kosovare se "Kosova do tė pavarėsohej para fundit tė vitit", vitit 2004, natyrisht!
Njeriu i zhveshur nga tė gjitha ndjenjat kombtare, i paskurpullt, debil, pa vizione politike as strategjike, ai paska shėrbyer 15 vjet mė radh interesat serbe, duke kundėrshtuar vazhdimisht me tė gjitha forcat pavarėsin e Kosovės. Kėshtu mendon, dhe nuk gabon, gazetari francez.
Gazetari nė fjalė shpreh shqetėsimin se "spijuni i vockėl" serbo-frėng vuan nga njė kancer dhe nuk qenka nė gjendje tė ushtrojė mė tutje dhe me entuziazėm aq tė madh "temporizimin" (shtyrje afati)tė pavarėsisė tė Kosovės.
Habitem pa masė kur lexoj kėtu diku nė forum se ky personazh aq i parėndėsishėm (nėnkupto : qė nuk ngre peshė) po "nėnshkruaka" pavarėsinė e vendit tanė!
Ore zotrinjė tė nderuar, Rugova ėshtė zotėruar se do tė punojė sipas kėshillave tė disa shėrbimeve sekrete tė huaja dhe nuk guxon tė tejkalojė kurrė kufijt qė ia kanė caktuar sepse pėrfundon jetėn nė mėnyrźn identike me Jaser Arafatin : ky i fundit ka shkuar i gjallė pėr kurim nė njź spital ushtarak francez (pse ushtarak ?) dhe ėshtė kėthyer nė arkovol njź javė mė pas nė rripin e Gazės!
Cdo kosovar tjetėr mund tė firmos pavarėsinė! Firma e Rugovės do tė ishte njollosje dhe pėrbuzje e tė gjitha viktimave martire qė kanė flijuar jetėn pėr ēlirimin e vendit tė tyre!
Rugova nuk ka bėrė diēka tė tillė, pėr kundrazi...!

alb1
12-09-05, 14:04
Njė gazetar i vockėl i (radio France Internationale) pėrshkruan Rugovėn si njė "temporizues", qė nė shqipen pėrkthehet si :"tėrhiq e mos kėput"! Pjesa dėrmuese e kosovarve, vazhdon gazetari nuk ia kanė mė besėn kėtij individi, qė ka shėrbyer interesat e s. millosheviēit, saktėson ai.
Nėse ju kujtohet, qysh vitin e kaluar, presidenti Rugova kishte deklaruar pėr mediat kosovare se "Kosova do tė pavarėsohej para fundit tė vitit", vitit 2004, natyrisht!
Njeriu i zhveshur nga tė gjitha ndjenjat kombtare, i paskurpullt, debil, pa vizione politike as strategjike, ai paska shėrbyer 15 vjet mė radh interesat serbe, duke kundėrshtuar vazhdimisht me tė gjitha forcat pavarėsin e Kosovės. Kėshtu mendon, dhe nuk gabon, gazetari francez.
Gazetari nė fjalė shpreh shqetėsimin se "spijuni i vockėl" serbo-frėng vuan nga njė kancer dhe nuk qenka nė gjendje tė ushtrojė mė tutje dhe me entuziazėm aq tė madh "temporizimin" (shtyrje afati)tė pavarėsisė tė Kosovės.
Habitem pa masė kur lexoj kėtu diku nė forum se ky personazh aq i parėndėsishėm (nėnkupto : qė nuk ngre peshė) po "nėnshkruaka" pavarėsinė e vendit tanė!
Ore zotrinjė tė nderuar, Rugova ėshtė zotėruar se do tė punojė sipas kėshillave tė disa shėrbimeve sekrete tė huaja dhe nuk guxon tė tejkalojė kurrė kufijt qė ia kanė caktuar sepse pėrfundon jetėn nė mėnyrźn identike me Jaser Arafatin : ky i fundit ka shkuar i gjallė pėr kurim nė njź spital ushtarak francez (pse ushtarak ?) dhe ėshtė kėthyer nė arkovol njź javė mė pas nė rripin e Gazės!
Cdo kosovar tjetėr mund tė firmos pavarėsinė! Firma e Rugovės do tė ishte njollosje dhe pėrbuzje e tė gjitha viktimave martire qė kanė flijuar jetėn pėr ēlirimin e vendit tė tyre!
Rugova nuk ka bėrė diēka tė tillė, pėr kundrazi...!
Shkrim tipik Katunaresk apo siq e quani ju "qytetar tė fshatit ..." shpifje, rrena, llafe tė kota tė kafeve.... :P

Fshatari
12-09-05, 14:39
Nergut pėr avokatin e Rugovės, "sheherliu" e jo qytetas, sepse qytetasi ėshtė i qytetėruar e jo arrogant si ky zotriu qė as vetė nuk di se ē'shkruan!

Njė gazetar i vockėl i (radio France Internationale) pėrshkruan Rugovėn si njė "temporizues", qė nė shqipen pėrkthehet si :"tėrhiq e mos kėput"! Pjesa dėrmuese e kosovarve, vazhdon gazetari nuk ia kanė mė besėn kėtij individi, qė ka shėrbyer interesat e s. millosheviēit, saktėson ai.
Nėse ju kujtohet, qysh vitin e kaluar, presidenti Rugova kishte deklaruar pėr mediat kosovare se "Kosova do tė pavarėsohej para fundit tė vitit", vitit 2004, natyrisht!
Njeriu i zhveshur nga tė gjitha ndjenjat kombtare, i paskurpullt, debil, pa vizione politike as strategjike, ai paska shėrbyer 15 vjet mė radh interesat serbe, duke kundėrshtuar vazhdimisht me tė gjitha forcat pavarėsin e Kosovės. Kėshtu mendon, dhe nuk gabon, gazetari francez.
Gazetari nė fjalė shpreh shqetėsimin se "spijuni i vockėl" serbo-frėng vuan nga njė kancer dhe nuk qenka nė gjendje tė ushtrojė mė tutje dhe me entuziazėm aq tė madh "temporizimin" (shtyrje afati)tė pavarėsisė tė Kosovės.
Habitem pa masė kur lexoj kėtu diku nė forum se ky personazh aq i parėndėsishėm (nėnkupto : qė nuk ngre peshė) po "nėnshkruaka" pavarėsinė e vendit tanė!
Ore zotrinjė tė nderuar, Rugova ėshtė zotėruar se do tė punojė sipas kėshillave tė disa shėrbimeve sekrete tė huaja dhe nuk guxon tė tejkalojė kurrė kufijt qė ia kanė caktuar sepse pėrfundon jetėn nė mėnyrźn identike me Jaser Arafatin : ky i fundit ka shkuar i gjallė pėr kurim nė njź spital ushtarak francez (pse ushtarak ?) dhe ėshtė kėthyer nė arkovol njź javė mė pas nė rripin e Gazės!
Cdo kosovar tjetėr mund tė firmos pavarėsinė! Firma e Rugovės do tė ishte njollosje dhe pėrbuzje e tė gjitha viktimave martire qė kanė flijuar jetėn pėr ēlirimin e vendit tė tyre!
Rugova nuk ka bėrė diēka tė tillė, pėr kundrazi...!
Shkrim tipik Katunaresk apo siq e quani ju "qytetar tė fshatit ..." shpifje, rrena, llafe tė kota tė kafeve.... :P

Jo, e vėrtetė ėshtė zotri i nderuar!
Sa pėr mua,
gjithėmon kam jetuar nė njė kryeqytet tė madh evrpjan, kam ushtrua profesionin e gazetarit nė mediat perėndimore dhe pėr radion televizionin shqiptar!
Nė kafe nuk shkoj kurrė! Kaloj kohėn nėpėr biblioteka, se tė kryesh shkallė tė tretė studimesh nź njź universite perėndimor nuk ėshtė shumė lehtė!
Para luftės nė Kosovė, nė cilėsin e gazetarit, kam takuar disa herė kryetarin Rugova, prandaj konfirmoj fjalėt e kolegut tź RFI-sė!
Pėr hirė tź sė vėrtetės, duke kėrkuar ndjesė nga forumistėt pėr shkak tź gjuhės, po e ngjes kėtu mė posht artikullin e plotė tź gazetarit francez nė gjuhėn frėnge dhe adresėn elektronike tė RFI-sė ku firguron artikulli nė fjalė, nė mėnyrė qė personi qė ka kontestuar tė bindet vetė para se t'i lejojė vetėvetės tė mė gjykojė prej odės tė qytetit tė vetė prej "sheherliu"!


Njė gazetar i vockėl i (radio France Internationale) pėrshkruan Rugovėn si njė "temporizues", qė nė shqipen pėrkthehet si :"tėrhiq e mos kėput"! Pjesa dėrmuese e kosovarve, vazhdon gazetari nuk ia kanė mė besėn kėtij individi, qė ka shėrbyer interesat e s. millosheviēit, saktėson ai.
Nėse ju kujtohet, qysh vitin e kaluar, presidenti Rugova kishte deklaruar pėr mediat kosovare se "Kosova do tė pavarėsohej para fundit tė vitit", vitit 2004, natyrisht!
Njeriu i zhveshur nga tė gjitha ndjenjat kombtare, i paskurpullt, debil, pa vizione politike as strategjike, ai paska shėrbyer 15 vjet mė radh interesat serbe, duke kundėrshtuar vazhdimisht me tė gjitha forcat pavarėsin e Kosovės. Kėshtu mendon, dhe nuk gabon, gazetari francez.
Gazetari nė fjalė shpreh shqetėsimin se "spijuni i vockėl" serbo-frėng vuan nga njė kancer dhe nuk qenka nė gjendje tė ushtrojė mė tutje dhe me entuziazėm aq tė madh "temporizimin" (shtyrje afati)tė pavarėsisė tė Kosovės.
Habitem pa masė kur lexoj kėtu diku nė forum se ky personazh aq i parėndėsishėm (nėnkupto : qė nuk ngre peshė) po "nėnshkruaka" pavarėsinė e vendit tanė!
Ore zotrinjė tė nderuar, Rugova ėshtė zotėruar se do tė punojė sipas kėshillave tė disa shėrbimeve sekrete tė huaja dhe nuk guxon tė tejkalojė kurrė kufijt qė ia kanė caktuar sepse pėrfundon jetėn nė mėnyrźn identike me Jaser Arafatin : ky i fundit ka shkuar i gjallė pėr kurim nė njź spital ushtarak francez (pse ushtarak ?) dhe ėshtė kėthyer nė arkovol njź javė mė pas nė rripin e Gazės!
Cdo kosovar tjetėr mund tė firmos pavarėsinė! Firma e Rugovės do tė ishte njollosje dhe pėrbuzje e tė gjitha viktimave martire qė kanė flijuar jetėn pėr ēlirimin e vendit tė tyre!
Rugova nuk ka bėrė diēka tė tillė, pėr kundrazi...!


Shkrim tipik Katunaresk apo siq e quani ju "qytetar tė fshatit ..." shpifje, rrena, llafe tė kota tė kafeve.... :P

Shikoje vetė zotri :

"Kosovo


Les tensions s’accumulent


La maladie d’Ibrahim Rugova est désormais officielle. Hospitalisé ą la fin du mois d’aoūt dans un hōpital militaire américain en Allemagne, le président du Kosovo, de retour ą Pristina, a annoncé lundi soir qu’il souffrait d’un cancer des poumons. Son éventuel retrait de la vie politique interviendrait au pire moment pour le Kosovo, alors que les négociations sur le statut futur du protectorat international ont de fait déją commencé.


Souvent présenté ą l’étranger comme un modéré, Ibrahim Rugova est un nationaliste albanais, qui n’envisage pas d’autre perspective que celle de l’indépendance complčte du Kosovo. Fondateur de la Ligue démocratique du Kosovo, devenu président de la République autoproclamée en 1992, figure tutélaire de la lutte contre le régime serbe de Slobodan Milosevic tout au long des années 1990, Ibrahim Rugova est devenu président du Kosovo en janvier 2002, aprčs les premičres élections organisées dans le territoire placé sous protectorat des Nations unies.Mźme si la LDK demeure le premier parti du Kosovo, l’étiage électoral du parti d’Ibrahim Rugova ne cesse de baisser depuis 2000 et le «petit homme au foulard» s’attire de nombreuses critiques au sein de la société albanaise. Pour beaucoup d’intellectuels comme pour les principaux acteurs de la société civile kosovar, il symbolise une approche politique de notable, clientéliste et paternaliste. Beaucoup de déēus de la LDK dénoncent aussi l’affairisme et les pratiques autoritaires du «clan Rugova», ainsi que l’absence de toute possibilité de débat au sein du parti.

De leur cōté, les forces politiques issues de l’ancienne guérilla de l’UCK ne sont toujours pas prźtes ą pardonner ą Ibrahim Rugova ses collusions secrčtes du passé avec le régime de Milosevic. Malgré cela, le prestige d’Ibrahim Rugova demeure vif auprčs d’une bonne part de la population, et lui seul paraīt capable de faire accepter aux Albanais des compromis qui n’iraient pas dans le sens de l’indépendance souhaitée du Kosovo.

Le Kosovo se trouve en effet dans une période bien incertaine de son histoire. Depuis l’été, l’ONU est censée évaluer l’évolution d’un certain nombre de «standards» concernant notamment le respect des droits des minorités non-albanaises. Un rapport positif est, en théorie, la condition indispensable pour entamer les discussions sur le statut «futur» du Kosovo. Il est en effet acquis que l’on ne parlera pas du statut «final» de la province, qui reste donc condamnée ą une situation provisoire et transitoire.

Le rapport sur les «standards» se fait attendre depuis juillet et le meurtre de deux jeunes Serbes, ą la fin du mois d’aoūt, a réveillé les craintes d’une nouvelle flambée de violence intercommunautaire. Cependant, les négociations, de facto, ont déją commencé. L’ONU a nommé au printemps un émissaire spécial chargé de négocier ce statut, le diplomate norvégien Kai Eide. Ce dernier a multiplié les navettes entre Belgrade et Pristina, en particulier pour parvenir ą un consensus sur l’épineux dossier de la décentralisation. Les Serbes du Kosovo, appuyés par Belgrade, cherchent en effet ą obtenir la reconnaissance de formes élargies d'auto-administration locale dans les zones oł ils sont regroupés. Pour éviter la reconnaissance officielle de cantons ethniques, le gouvernement du Kosovo suggčre d’élargir ces zones serbes aux villages albanais des alentours afin de dessiner des zones plus ou moins mixtes.

Ainsi que le note l’analyste albanais Besnik Pula, les protagonistes nagent dans l’hypocrisie. La décentralisation est en effet présentée comme une question «technique», quasiment administrative, alors qu’il s’agit bien évidemment du statut du Kosovo qui commence ą se définir. Selon lui, faute de pouvoir obtenir une partition totale du Kosovo, la Serbie essaie au moins d’arracher une trčs large autonomie pour les zones serbes. En contrepartie, Belgrade pourrait accepter la reconnaissance d’une forme de «semi-souveraineté» du Kosovo.

Rugovar dans le rōle du temporisateur

La communauté internationale exclut en effet toujours l’option d’une indépendance totale et inconditionnelle. Le scénario le plus probable serait donc de renforcer les compétences des institutions du Kosovo, tout en maintenant une importante tutelle internationale. L’Europe serait probablement amenée ą jouer le rōle aujourd’hui assumé par les Nations Unies.

Malgré les habituelles querelles qui déchirent la scčne politique serbe, Belgrade semble avancer avec une stratégie ą peu prčs cohérente. Toutes les incertitudes se trouvent dans le camp albanais, oł aucun leader ne peut publiquement envisager une autre option que l’indépendance. L’ensemble des médias participent également ą ce conditionnement de l’opinion publique.

Alors que des attentats sans grande gravité se sont multipliés ces derniers mois contre des cibles internationales, notamment le sičge des Nations unies ą Pristina, les craintes ne cessent de grandir d’une confrontation ouverte entre la communauté internationale et la population albanaise du Kosovo. On comprend dans ces conditions que l’état de santé du président Rugova soit un enjeu majeur. Malgré ses convictions nationalistes, l’homme au foulard n’a jamais été partisan de méthodes violentes. Il pourrait encore une fois jouer un rōle de temporisateur.


Jean-Arnault Dérens
Article publié le 08/09/2005
Derničre mise ą jour le 08/09/2005 ą 12:08 (heure de Paris) "

Ja adresa elektronike e RFI-sė ku mund tė lexohet ky artikull nė tėrėsi :

http://www.rfi.fr/actufr/articles/069/article_38403.asp

alb1
12-09-05, 14:59
[quote="Fshatari"]Nergut pėr avokatin e Rugovės, "sheherliu" e jo qytetas, sepse qytetasi ėshtė i qytetėruar e jo arrogant si ky zotriu qė as vetė nuk di se ē'shkruan!
........................
Jo, e vėrtetė ėshtė zotri i nderuar!
Sa pėr mua,
gjithėmon kam jetuar nė njė kryeqytet tė madh evrpjan, kam ushtrua profesionin e gazetarit nė mediat perėndimore dhe pėr radion televizionin shqiptar!
Nė kafe nuk shkoj kurrė! Kaloj kohėn nėpėr biblioteka, se tė kryesh shkallė tė tretė studimesh nź njź universite perėndimor nuk ėshtė shumė lehtė!
Para luftės nė Kosovė, nė cilėsin e gazetarit, kam takuar disa herė kryetarin Rugova, prandaj konfirmoj fjalėt e kolegut tź RFI-sė!
Pėr hirė tź sė vėrtetės, duke kėrkuar ndjesė nga forumistėt pėr shkak tź gjuhės, po e ngjes kėtu mė posht artikullin e plotė tź gazetarit francez nė gjuhėn frėnge dhe adresėn elektronike tė RFI-sė ku firguron artikulli nė fjalė, nė mėnyrė qė personi qė ka kontestuar tė bindet vetė para se t'i lejojė vetėvetės tė mė gjykojė prej odės tė qytetit tė vetė prej "sheherliu"!
/quote]
Njė fjalė e urtė popullore thotė: "mos e vet b... se tė kallxon vet".Pėr fat tė keq e dokumentove vet.Se nuk ke lidhje me gazetari aty mund tė shihet nga vet shkrimi juaj :!:
Nė kohėn e sotme bashkohore tė internetit dhe mundėsit e shumta tė informimit shkrimet e tilla "gazetareske" nuk qojnė ujė.Rrena dhe shpifje tė tilla nuk qojnė peshė ma as te "qytetarėt e fshatit". :)
Avokatė i Rugovės nuk jam po e respektoj votėn e shumicės sė popullit qė i takoj.
Pėrēarėsve tuaj (PeeDeeKucave) tuaj nuk do tju vlej kjo... ta dini se populli shqiptar nė Kosovė di tė vlerėsoj.... nė zgjedhjet tjera sdo ti merrni as ēerekun e votave; plus asaj udhėheqėsi i juaj "shpirtėror" komunist Nano tashmė ėshtė larguar nga pushteti.
HIJE.... HIJE :P

Fshatari
12-09-05, 15:17
alb1 ka shkruar :"...Njė fjalė e urtė popullore thotė: "mos e vet b... se tė kallxon vet".Pėr fat tė keq e dokumentove vet.Se nuk ke lidhje me gazetari aty mund tė shihet nga vet shkrimi juaj
Nė kohėn e sotme bashkohore tė internetit dhe mundėsit e shumta tė informimit shkrimet e tilla "gazetareske" nuk qojnė ujė.Rrena dhe shpifje tė tilla nuk qojnė peshė ma as te "qytetarėt e fshatit".
Avokatė i Rugovės nuk jam po e respektoj votėn e shumicės sė popullit qė i takoj.
Pėrēarėsve tuaj (PeeDeeKucave) tuaj nuk do tju vlej kjo... ta dini se populli shqiptar nė Kosovė di tė vlerėsoj.... nė zgjedhjet tjera sdo ti merrni as ēerekun e votave; plus asaj udhėheqėsi i juaj "shpirtėror" komunist Nano tashmė ėshtė larguar nga pushteti.
HIJE.... HIJE "!

- Nėqoftėse ke lexuar atė artikull zotri nė adresėn qė komunikova, atėherė duhet tė pranosh se atė qė kisha shkruar nuk ėshtė pjellź odash por e vėrtetė!
- Nė Kosovė nuk patur kurrė votim presidencial. Askush nuk mund tė konfirmojė se Rugovėn e ka zgjedhur populli qė ju rrespektoni. Pėr cilėn votė flitni ju? I keni ngattėrruar gjėrat!

Ai qė mban"vath" dhe ai qė e mbron cilėsohet si "PeeDeeKucave", a po jo!

alb1
12-09-05, 15:44
- Nėqoftėse ke lexuar atė artikull zotri nė adresėn qė komunikova, atėherė duhet tė pranosh se atė qė kisha shkruar nuk ėshtė pjellź odash por e vėrtetė!
gjėrat!
Jo njeri nuk lexoj bėrllok :P
- Nė Kosovė nuk patur kurrė votim presidencial. Askush nuk mund tė konfirmojė se Rugovėn e ka zgjedhur populli qė ju rrespektoni. Pėr cilėn votė flitni ju? I keni ngattėrruar
-E nėnēmoni popullin tė cilit i "takoni".... kjo ėshtė ajo qė menjėherė mė bėnė tė dyshoj se skeni tė bėni fare me gazetari dhe punė tė shkallės sė "tretė" shkencore :!:
...Mė ēudit fakti pse jeni kaq aktivė kohėt e fundit :?: ... ju "gazetarėt" dhe "qeveria e juaj HIJE" ;
Ėshtė kjo nga frika e humbjes sė udhėheqėsit tuaj "shpirtėror" Nano :?: dhe rėnja e "shokut Zulo" (lexo Hashumit); apo dėshira pėr tė ardhur nė pushtet ; pėr tė ardhur te paraja .... pėr hajni dhe uzurpime tė pronave nė "shehėr"... siq "bėtė" nė kryeqendėr :!:
Apo qėllimet e "mira" tė shėrbimeve sekrete ala SHIK e tė ngjashme me to :?: :!:
.... HIJE .... HIJE

Fshatari
12-09-05, 16:43
Pėr alb1:

Mė sa di unė, miqėt mė tė mirė tė Rugovės kanė qenė dhe janė francez !
Prandaj kur pėrēmoni artikullin e njė gazetari tė "bėrllokut"(pajtohem me ju, francezėt janė bėrllok), je vėni nė pikėpyetje miqėsin e Rugovės me ta.
Ngjan qė francezėt janė poashtu miq e aleat tė denjė tė serbisė! Kėtu komplikohen paksa gjėrat!
Pėr sa iu pėrket zgjedhjeve nė Kosovė, e pėrseris edhe njė herė me plotė bindje : nė Kosovė nuk ka patur deri tani zgjedhje prezidenciale! Por vetėm parlamentare! Askush nuk mund tė pohojė se Rugoven e ka zgjedhur populli i Kosovės president tė vetin.
Pėr sa i pėrket ndarjes katunar/qytetar, atė problem (qė nuk e kam patur asnjėherė) ėshtė i zgjidhur mirė nė mėntjen time : kjo dikotomi i takon njė tė kaluareje tė lashtė e tė harruar !
Lufta pėr ardhje nė pushtet : ėshtė ambicja mė e natyrshme e njerzve! Ajo qė ėshtė mė pak e natyrshme ėshtė prania diktatoriale e njė indivi tė vetėm vite me radhė, e qytetarėt tjerė qė durojnė njė dukuri tė tillė kundėr natyrė!
Nė kėtė kontekst duhet pranuar se :
- Ose Kosova nuk ka asnjė person tjetėr qė mund tė jetė president i saj (dmth bnorėt e saj janė "gomar" qė presin tė dal bar nė shkretirėn e premtuar tė Rugovės, e pritja do jetė e pambarim!);
- Ose rekomandojnė versionin tjetėr qė konsiston nė kėthimin e njė diktature tė imponuar nga jasht nė dėm tė Kosovės nė njė demokraci tė vėrtetė, dmth njė person i zgjedhur me votėn e lirė tė popullit i cili do gėzonte mbėshtetjen e plotė tė tij dhe do kishte mandatin tė flas nė emrin e tij !

PS. Informohuni edhe njė herė dhe tregonani kėtu nė forum se nė cilėn datė janė mbajtur zgjedhjet prezidenciale nė Kosovė nė mėnyrė qė tė mos humbim kohėn me gjepurat e shpifjet e "ēajtoreve" tė Prishtinės!

alb1
12-09-05, 17:03
Nė kėtė kontekst duhet pranuar se :
- Ose Kosova nuk ka asnjė person tjetėr qė mund tė jetė president i saj (dmth bnorėt e saj janė "gomar" qė presin tė dal bar nė shkretirėn e premtuar tė Rugovės, e pritja do jetė e pambarim!);

Nuk besoj se njeriu e quan vetvehten "gomar".Prandaj ti mund tė jesh ndonjė "i shkėrdhatė"nga ana tjetėr.
....Njė fjalė popullore thotė : prej dy tė kqijave zgjidhe ma tė mirėn.
Pėr mua kėta komunistėt e tu - PeeDeeKėėė i takojnė kėsaj kategorie.Populli ka zgjedhur ashtu siq ka zgjedhur e duhet respektuar.
Ende ėshtė koha e mirė prandaj... HIJE .... HIJE dhe gjithmonė nėn HIJE!

Fshatari
12-09-05, 17:15
Nė kėtė kontekst duhet pranuar se :
- Ose Kosova nuk ka asnjė person tjetėr qė mund tė jetė president i saj (dmth bnorėt e saj janė "gomar" qė presin tė dal bar nė shkretirėn e premtuar tė Rugovės, e pritja do jetė e pambarim!);

Nuk besoj se njeriu e quan vetvehten "gomar".Prandaj ti mund tė jesh ndonjė "i shkėrdhatė"nga ana tjetėr.
....Njė fjalė popullore thotė : prej dy tė kqijave zgjidhe ma tė mirėn.
Pėr mua kėta komunistėt e tu - PeeDeeKėėė i takojnė kėsaj kategorie.Populli ka zgjedhur ashtu siq ka zgjedhur e duhet respektuar.
Ende ėshtė koha e mirė prandaj... HIJE .... HIJE dhe gjithmonė nėn HIJE!

Kėshtu ėshtė kur nuk kupton njeriu!
Unė pyes kur janė mbajtur zgjedhje presidenciale nė Kosovė, e ai pėrgjigjet "ti mund tė jesh..."!
Medet pėr individ qė pėr tė vetmėn pėrgjigje kanė "fyerjen" e "sharjen" kur nuk din tė shkruajt asgjė tjetėr!
Ky vend ka nevojė pėr reforma nė arsim e edukim!

IB
12-09-05, 19:20
Te pershendes fshatar ju deklaroni se jeni gazatar dhe po te besoj se gazetari ngan si zagar mbas artikujve te cilat i sjellin leverdi por te pyes ne rrugetim te gjetjes se keti artikulli a takove ndoni artikull pozitiv per kryetarin rugova te zgjedhur nga vota e popullit (per fate te keqe une nuk kame te drejt vote) dhe me siguri se jo se me pase hase ndoni artikull pozitiv ju si gazetar do ta kishit botuar edhe ate sepse nuk do te kishte lejuar etika dhe morali i gazetaris por une po e vrej dy ftyresin e juaj dhe tani po ta argumentoj kete 1 deri sa shtetin e frances e konsiderojn te gjithe shqipetaret aleate tradicional te serbise dhe armik i popullit shqipetar kur te kihet parasyshe kjo thenje do te thote se aty perfshihen te gjitha prej politikes deri te mjetet e informimit por dy ftyresija e juaj nuk paska kufi sepse tani kur eshte ne pytje njollosja e kryetarit te kosoves ju na i paraqitni dhe i besoni plotesisht artikujve te armiqeve tradicional te shqipetarve dhe nje dite ndoshta do te na sillni edhe ndoni artikull te ndoni gazete te beogradit dhe tani te pyes me etiken dhe moralin e cilit shtet na paraqiteni ne kete forum dhe ne fund sikur une ta kisha bere kete nuk do te kishte quar peshe sepse une nuk e di se qka do te thote etika dhe morali i gazetaris sepse nuk jame gazetar .