PDA

View Full Version : «ka Mendoni per dy Korrigun?kujt i takojn meritat???!!!!!!!!


fadil
02-07-04, 19:32
Pershendetje:

Me 2 Korrik te vitit 1990 nga deputetet e kuvendit te atehershem publikisht u shpall Kushtetuta e kosoves Akti me i lart juridik i nje shteti.

Kryetar i parlamentit te atehershem ishte Ilaz Ramajli.

Kurse ne Shtator te vitit 1991 nga te njejtit Deputet u Shpall Referendumi per Pavarsin e Kosoves dhe per ne vitin 1992 u caktuan zgjedhjet parlamentare dhe Presidenciale per Kosoven.

Kjo eshte nje merit e ish deputetve te atehershem te Parlamentit te kosoves !

Ibrahim Rugova dhe bashkmendimtaret e tije ne kete ngjarje Historike nuk kishin luajtur asnje role as Pozitiv e as negativ.

Mirpo si rezultat e shpalljes se ketyre akteve jetike per te ardhmen e kosoves Ibrahim Rugova u Be President i Kosoves , mirpo Ibrahim Rugova nuk ne gjendje te beje realitet asnjeren nga Obligimet qe i merrte nga kjo Kushtetut dhe referendumi i Popullit per pavarsi.

Madje ne shumicen e rasteve u be edhe penges per realizimin e ktyre obligimeve qe dalshin nga kjo kushtetut.

kurse per marketing politik shpesheher ne deklarat e tije metonte te i genjente qytetaret se kinse ai i kishte bere keto gjera per popullin e Kosoves.

KY ISHTE MENDIM I IMI GJITHASHTU EDHE FAKT I PAMOHUESHEM

Tashte per te gjithe forumistet kam nje Pyetje.

Cilen nga Obligimet Kushtetuese e permbushi Ibrahim Rugova gjate asaj periudhe sa ishte president i Kosoves.

Ne shtetet Demokratike te Gjitha organet qeveritare jan te obligur ti permbushin obligimet qe dalin nga kushtetuta e ati vendi , nese nuk arrijn ti permbushin dhe nese nuk e rrespektojn kushtetuten denohen me burge.

MemphiSx
02-07-04, 21:14
Hahahaaha Nuk ka pas njerz qe i prin Kosoves Si p.sh.Rexhep Qosja e disa Komunista tjer qe kan lehh mas zgjedhjes se Rugoves si Kryetar i Kosoves se na kishim bo kshtu e ashtu ku ken ne ate kohe pse nuk e morren ate detyre te rendesishme per Kosoven por iken si qent e shtin bishtin ner kembe edhe i iken pergjegjsive qe u duhke mi marr ne ate kohe e keshtu qe
Meritat kryesore i ka Populli i Kosoves me Ne Krye Ibrahim Rugoven Te cilet 15 vjet i qendrun besnik qdo urdheri Te Rugoves deri sa hyn Kuqaloshet dhe argatet e serbis fillun ti perqajn Shqipetaret ;)

lazdrani
02-07-04, 21:33
DR.IBRAHIM RUGOVES 8)

Cool_Boy
03-07-04, 10:45
DR.IBRAHIM RUGOVES 8)Pajtohem me ju 100000%%%%%%%%%%%

Cool_Boy

cufa
06-07-04, 17:32
Une nuk e dije qe Ibrahim Rugova gjate mandatit te tije e ka realizuar as edhe minimumin e kerkeses se Kushtetutetes se kosoves.

dhe Ibrahim Rugova eshte pergjegjes i drejtperdrejt per kete kohe te humbur kote.

MemphiSx
06-07-04, 21:17
Edhe une pajtona me ty se nuk din san bilem se di se pse je hi ktu kur nuk dine
Bilem nuk din se nuk ki pas kohe me dit se me siguri ki pas pune ma te menqme se me u marr me pune t'Kosoves ;) Me siguri me noj biznes me shkije ;)

fadil
10-07-04, 18:07
Pershendetje:
askush nuk eshte ka e konteston qe Rugova i ka prir popullit, por po pyesim juve se cilat obligime kushtetuese i ka realizuar.

ne ne dijme se nuk e ka realizuar asnje.

dhe politikani nuk matet me vite qe qendron ne pushtet por me rezultate te prekshme.

Shum Kush I Refuzon Vizionet (Idet) E Mira Vetem Sepse Ato Nuk JAn Te Tije!

mr_beni
10-07-04, 18:49
Po more ti fadil koke mbet shum mbrapa more kallxom ti bre burr prej kurshit merresh me politik kaq shum qe po dishe.

Edhe ti per kryetaarin e Kosoves nuk ke qa me than se ne at koh, ne vitet e 90 krejt kosova e dojshin Rugoven po tash erdhi nje njeri i malit dhe i mashtroi njerzit dhe pastaj po mundohet qe pushtetin ta merr me dhun por nejse mos te hyj ne detaje se qka ka bo aj e qka jo


JU PERSHENDET MR_BENI

MemphiSx
10-07-04, 21:20
Dr.Ibrahim Rugova ka arrit qe Qeshtjen e Kosoves ta ngrit deri ne OKB
ti fadil nuk i din kto qeshtje sepse je kan i vogel ateher
Burreshtetas te shteteve te ndryshme nuk kan arrit me u taku Me Kofi Ananin ne ate kohe kur Dr.Rugova ka qen aty edhe i ka tregu se ne Kosove jan 90%Shqipetare e jo qysh thojke serbija se ne Kosove jetojn nje pakic e vogel shqipetare
Mandej ne SHBA Der me der Neper Evrope Duke ju tregu se ne Kosove po behet Diskriminim ndaj Shqipetareve
Mandej Formimi i Ministrs Mbrojtjes
Lufta Guerile me Ne Krye Komandantin e Saj Adem Jasharin
Shpallja e Kushtetutes Se Kaqanikut
Shpallja e Referendumit Per Pavarsin e Kosoves
Protestat Paqesore te Organizuara nga LDK-ja
Organizimi per mbajtjen e Familjeve te Minatoreve me gjera Ushqimore per shum vite
Po ashtu edhe te Arsimtareve me ato mundesi qe kan qen
Thirrjet e Vazhduara nga DR.Rugova Per nje Prokterot Ne Kosove ne te cilen jemi tani
Thirrja per Intervenim te Natos Ne Kosove
Keto jan Disa permbushje te Punes Se LDK-se Ndaj Qytetareve te Kosoves Dhe per ket Qytetaret e Kosoves kan besim te LDK-ja e Udhehequr nga Dr.Rugova

fadil
14-07-04, 17:10
Pershendetje:

rugova nuk e ka shpall referendumin per pavarsin e Kosoves, kjo eshte merit e dikujt tjeter e jo e Rugoves.
Rugove nuk e ka shpallur Kushtetuten e Kosoves, por dikush tjeter i ke me larte se kush.
Rugove nuk e ka perkrahur Adem Jasharin per fillimin e luftes kunder serbis por perkundrazi e ka penguar kete hape te guximshme te Adem Jasharit dhe te bashkpuntorve te tije, Rugova Adem Jasharin dhe bashkpuntoret e tije i ka pas quajtur dore e zgjatur e serbis , pasi kur eshte bere varrimi i Halit Gecit Adem Jashari ka qen gjalle dhe kur ne kete vende per her te par publikisht doli Ushtria «lirimtare e Kosoves Rugova i pate quajtur dore e zgjatur e serbis.
Rugova nuk e ka shpallur referendumin per pavarsi por deputetet e atehershme te Kosoves pasi qe Rugova ne ate Kohe ka qen ne France.
Protestat ne shumicen e rasteve i ka pas organizuar Levizja Studentore dhe rektorati i Univerzitetit te Prishtines.

Me nje fjale Rugova nuk ka bere asgje perpos qe jav ka humbur kohen Kosovarve dhe shumicen prejt tyre i futi ne bugje serbia kurse Rugova qendronte ne mes te prishtines pa e ngucur askushe.

NATO ka intervenuar per ta mbrojtur popullin e Kosoves fale sakrifices se ushtarve te U«K-se dhe Politikes shum te fuqishme dhe vizionale te Liderve te U«K-se duke u nisur nga Hashim Thaqi dhe bashkmendimtaret e tije.

Murgesha
14-07-04, 17:44
E more Fadil more Fadil, vertet po e tregon veten se je i vogel.
Nese tenton te na tregojsh per disa gjera qe nuk i dime, besoj se te gjithe do hapnim sy e veshe per te te ndegjuar, beso se edhe duartrokitje frenetike te kishim dhuruar, por kur mundohesh te paraqesish disa gjera qe edhe femijet e asaj kohe e dijne per Rugoven, e kur mundohesh te shpifesh e genjesh pa dorza hiq, ateher nuk e di se pse admini i kesaj faqeje nuk te ka nxjerre me kohe per veshit e jashte.
O njeri po me dhimbsesh, nese ke nane e babe, apo grua e femije shko dhe kushtoju pak me teper atyre se te kendojne rahmet per se gjalli, e jo neket menyre veq hargjon para dhe kohe te kote neper net kafet e qytetit tend. Ti ose duhet te jesh je njeri i zhytyr pa fundesisht ne jashteqitjen e Thaqit ose je nje sahanlepires i tij.
Mjeft me me rrena se askush nuk ti blen keto. Te kishin ndodhur keto gjera para 50-60 viteve e ti te ishe njeriu i vetem i asaj kohe nashta edhe te kishim besuar. Por zoteri ne ket forum qe ti ndoshta mendon se eshte i femijeve ka edhe njerez ne nje moshe me ty, e bile edhe me te moshuar qe mbajne mend se cka ka ndodhe ne Kosove ne ket 10 vjeqarin e fundit.

lazdrani
14-07-04, 19:13
Pershendetje:

rugova nuk e ka shpall referendumin per pavarsin e Kosoves, kjo eshte merit e dikujt tjeter e jo e Rugoves.
Rugove nuk e ka shpallur Kushtetuten e Kosoves, por dikush tjeter i ke me larte se kush.
Rugove nuk e ka perkrahur Adem Jasharin per fillimin e luftes kunder serbis por perkundrazi e ka penguar kete hape te guximshme te Adem Jasharit dhe te bashkpuntorve te tije, Rugova Adem Jasharin dhe bashkpuntoret e tije i ka pas quajtur dore e zgjatur e serbis , pasi kur eshte bere varrimi i Halit Gecit Adem Jashari ka qen gjalle dhe kur ne kete vende per her te par publikisht doli Ushtria «lirimtare e Kosoves Rugova i pate quajtur dore e zgjatur e serbis.
Rugova nuk e ka shpallur referendumin per pavarsi por deputetet e atehershme te Kosoves pasi qe Rugova ne ate Kohe ka qen ne France.
Protestat ne shumicen e rasteve i ka pas organizuar Levizja Studentore dhe rektorati i Univerzitetit te Prishtines.

Me nje fjale Rugova nuk ka bere asgje perpos qe jav ka humbur kohen Kosovarve dhe shumicen prejt tyre i futi ne bugje serbia kurse Rugova qendronte ne mes te prishtines pa e ngucur askushe.

NATO ka intervenuar per ta mbrojtur popullin e Kosoves fale sakrifices se ushtarve te U«K-se dhe Politikes shum te fuqishme dhe vizionale te Liderve te U«K-se duke u nisur nga Hashim Thaqi dhe bashkmendimtaret e tije.
Po de po Fadil zeza..Oh Fadilo shko e lute Thaqin ndoshta ti jap disa lope dhe dele e shko ne bjesheke e ruaj ato e lere Politiken se Politika e Thaqit shume shpejt kryet ka me ta humbe :!:

fadil
14-07-04, 20:15
Pershendetje:

Mir e ke vallahi se tashte ka dalur publikisht ky sigurimi i atdheut e ndoshta ka me ardhe e me me vra.

edhe une po quditem me juve se si ne gjdo tem te diskutimit ju rubriken e politikes e ktheni ne urrejtje ne mes forumisteve.
sigurishte kjo eshte se juve ju mungojn faktet qe ta deshmoni te kunderten e asaj qe thuhet per juve dhe e vetmja forme qe ju te keni se qka te shkruani ne kete tem ateher filloni te shpifni shkrime per ata qe jan te argumentuar.
por juve sju pelqejn argumentet.

4ever
16-07-04, 18:58
Jo more Lazdran se tash eshte ne mode ne Kosove qe qobanat me u marr me politik,e mos e ngux djalin se i ka shit bollicat edhe lopet gati i ka me i shit e qathere bohet tamon polifikan...

Barbaroza
17-07-04, 09:04
Te gjitha meritat e deritashme,per gjithcka qe ka bere per Kosoven dhe popullin e saj,pa dyshim i takojne Dr.Ibrahim Rugoves dhe popullit qe i zbatoi aq sa pati mundesi detyrat qe i takonin.Dhe te dale tash dikush dhe t'i mohoje,eshte baraz me tradheti!
Nese disa i lexojne ato pak te dhena qe paska paraqitur Memphis per punen e Dr.Ibrahim Rugoves dhe ate me vemendje dhe pa asnje doze nervoziteteti,besoj se ndryshe do te mendojne prej tash e tutje!

Dilaver
18-07-04, 01:12
Eh more Barbaroza, po gabim e ke more e nderuar, se tŽ gjitha meritat i takojnŽ Fadilit hahahhahhahahahahah.

fadil
19-07-04, 13:19
Pershendetje:

Me 2 Korrik te vitit 1990 nga deputetet e kuvendit te atehershem publikisht u shpall Kushtetuta e kosoves Akti me i lart juridik i nje shteti.

Kryetar i parlamentit te atehershem ishte Ilaz Ramajli.

Kurse ne Shtator te vitit 1991 nga te njejtit Deputet u Shpall Referendumi per Pavarsin e Kosoves dhe per ne vitin 1992 u caktuan zgjedhjet parlamentare dhe Presidenciale per Kosoven.

Kjo eshte nje merit e ish deputetve te atehershem te Parlamentit te kosoves !

Ibrahim Rugova dhe bashkmendimtaret e tije ne kete ngjarje Historike nuk kishin luajtur asnje role as Pozitiv e as negativ.

Mirpo si rezultat e shpalljes se ketyre akteve jetike per te ardhmen e kosoves Ibrahim Rugova u Be President i Kosoves , mirpo Ibrahim Rugova nuk ne gjendje te beje realitet asnjeren nga Obligimet qe i merrte nga kjo Kushtetut dhe referendumi i Popullit per pavarsi.

Madje ne shumicen e rasteve u be edhe penges per realizimin e ktyre obligimeve qe dalshin nga kjo kushtetut.

kurse per marketing politik shpesheher ne deklarat e tije metonte te i genjente qytetaret se kinse ai i kishte bere keto gjera per popullin e Kosoves.

KY ISHTE MENDIM I IMI GJITHASHTU EDHE FAKT I PAMOHUESHEM

Tashte per te gjithe forumistet kam nje Pyetje.

Cilen nga Obligimet Kushtetuese e permbushi Ibrahim Rugova gjate asaj periudhe sa ishte president i Kosoves.

Ne shtetet Demokratike te Gjitha organet qeveritare jan te obligur ti permbushin obligimet qe dalin nga kushtetuta e ati vendi , nese nuk arrijn ti permbushin dhe nese nuk e rrespektojn kushtetuten denohen me burge.

Kjo eshte e verteta por ju jeni te lindur qe shtetin ta lidhni me individin i cili gjate karrieres se tije nuk ka bere asgje per vendin e vete perpos perfitimeve te tije Politike ne emer te kombit.

MemphiSx
19-07-04, 14:47
O Qopa Lopa qe koka pse se mori ate detyre REXHEP QOSOVIQI qe ju ka ofru
Po joooo ai i menqem pse mi prish marredheniet me bashkim vllaznim

Keshtu qe ja nisi me leh si klysh bla bla

Rugova me shum besnikeri e menquri e prani ate detyre qe iu ofrua nga delegatet e Kuvendit te Kosoves
Ky kuvend ishte qe ju kuqalosht e Karpateve kerkonit mbas luftes qe te shuhej
Edhe sot e asaj dite ju as qe e keni njoft ndonjeher Republikn e Kosoves te Shpallur po nga ky Kuvend TURP!!!!