PDA

View Full Version : Sigurimi i atdheut kėrcėnon me vrasje dezertoret e LDK-sė


Dilaver
13-07-04, 19:29
http://www.iliria.net/pics/lowres/sigurimi-atdheut.jpgSIGURIMI I ATDHEUT

K O M U N I K A T Ė
Nr. 002 / 12/07/2004 / Prishtinė

Sigurimi i Atdheut: Reagojmė ashpėr, me rastin e minimit tė aktivitetit tė LDK-sė nėpėr degė tė ndryshme nė Kosovė, nga ana e njė grupi dezertorėsh, tė cilėt, nė pamundėsi pėr tė realizuar synimet e veta idioteske, tradhėtuan djathtizmin kombėtar, duke i dalė pėrballė atij dhe duke u bėrė me vetėdije pararojė e majtistėve kuislingė tė cilėt kanė vrarė atdhetarėt mė tė devotshėm tė Pavarėsisė sė Kosovės.

Sigurimi i Atdheut: Tėrheqim vėrejtjen, se ēdo shantazh qė Ju dezertorė do tė bėni kundrejt degėve dhe nėndegėve tė LDK-sė, do tė pėsoni me jetė. Ju ftojmė qė pėr tė mirėn e familjeve tuaja dhe pėr tė mirėn e Kosovės, tė reflektoni dhe tė kėrkoni falje, derisa nuk ka ardhur momenti i fushatės elektorale, kur ju mund tė ē’orientoni dhe shantazhoni anėtarė dhe personalitete tė tjera tė LDK-sė, sepse atėherė, ju betohemi se do t’ju godasim pa paralajmėrim.

Sigurimi i Atdheut: Ftojmė qytetarėt e Kosovės, posaqėrisht anėtarėt e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, qė tė mos bijnė pre e mashtruesve dhe e matrapazėve mospėrfillės tė cilėt kanė dezertuar sot nga LDK-ja duke mos qenė tė aftė tė kryejnė detyrat e ngarkuara. Ata janė tė dezertuar edhe nga interesat e qytetarėve tė Kosovės. Ata kanė qėllime mashtrimi dhe nuk janė tė aftė pėr ta drejtuar Kosovėn dhe pėr ta bėrė tė pavarur. Kėta matrapazė kanė ikur nga pėrgjegjėsitė qė kanė pasur dhe tani kėrkojnė pėrsėri pėrgjegjėsi nga Ju, tė cilėve u tradhėtuan pikėrisht nė momentin e fundit kur ēėshtja e Kosovės do tė fitoj statusin pėrfundimtar. Ata janė tė shitur te majtistėt tė cilėt kanė vrarė dhe po vrasin atdhetarėt mė tė denjė tė pavarsisė sė Kosovės. Ata janė kundėr pavarėsisė sė Kosovės dhe sot janė bėrė aleatė tė majtistėve tė cilėt i kanė paguar mirė qė nė tė ardhmen t’i kenė pėr vete kur tė vendosin qė Kosovėn t’ia bashkojnė Shqipėrisė. Majtistėt duan qė ta rikthejnė Shqipėrinė e madhe dhe kėshtu tė bėhen rreziku pėr Ballkanin. Prandaj mos e pėrkrahni tradhėtinė e cila na e prishė imazhin; ta bėjmė Kosovėn sipas planeve tė Dr.Ibrahim RUGOVĖS, tė pavarur demokratike me fqinjėsi tė mirė dhe tė integruar nė tė gjitha mekanizmat ndėrkombėtar.

Sigurimi i Atdheut: Jemi tė informuar edhe pėr anėtarė tė tjerė tė “pakėnaqur” tė kryesisė sė LDK-sė, tė cilėt po planifikojnė qė nė momentin e fundit ta lėnė LDK-nė tė boshatisur dhe t’i kthejnė shpindėn Presidentit tė Pavarėsisė sė Kosovės, Dr.Ibrahim RUGOVA. Po kėtyre u bėjmė thirrje tė tėrhiqen nga lojėrat e pista dhe tė pa krye sepse mė kėtė strategji ata do tė jenė pėrgjithmonė tė humbur. Jemi tė detyruar tė ju informojmė se njėra nga tė rebeluarat e LDK-sė mban lidhje dhe ka mbėshtetje nga ekstremistėt tė cilėt veten e kanė quajtur Armata Kombėtare Shqiptare, dhe synojnė qė me forma terroriste ta bashkojnė Shqipėrinė, qė Kosovėn t’ia bashkojnė Shqipėrisė dhe me ne tė udhėheq Fatos NANO apo Gafurr ADILI i cili ėshtė ngusht i lidhur me trashigimtarėt e Enver HOXHĖS dhe cilėsohet si “Enveri i dytė”. Ata kanė plane tė shkatėrrimit tė LDK-sė dhe tė bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė; ndėrsa populli i Kosovės ka votuar dhe do ta votojė Dr.Ibrahim RUGOVĖN, Presidentin e Pavarėsisė. Lėvizja juaj do tė fitoj turpin dhe do tė vejė nė humnerė me majtistėt tė cilėt nuk do tė kenė vend nė Kosovėn e Pavarur.

Sigurimi i Atdheut: Urdhėrat janė tė prera. Sigurimi i Atdheut ėshtė gjithmonė nė mbrojtje tė atdheut dhe tė strukturave atdhetare tė Pavarėsisė sė Kosovės. Kosova nuk ėshtė e vejė, ajo ka burra qė i dalin zot.


Kolonel. R. Miftari.................................................. .............................................

Ėshtė kjo komunikatė e lėshuar nė emėr tė ashtuquajturės Levizje "Sigurimi i Atdheut" e jo nga Dr Ibrahim Rugova, as nga subjekti politik LDK-sė, si pretendojnė disa analfabet tė vetquajtur gazetar!

Unė personalisht distancohem dhe denoj ketė komunikatė si dhe autorėt e kesaj komunikate kushdoqofshin ata, sepse ata tė cilėt e kanė shkruar ketė komunikatė mė sė shumti e deshirojnė shkatėrrimin e LDK-sė si edhe tė mbarė shoqerisė, dhe nuk ia dojnė tė mirėn as kombit as LDK-sė.

fadil
13-07-04, 20:19
Pershendetje:

1.Nese te kujtohet ty daliver kjo arganizat famkeqe publikisht ka dalur menjeher pas vrasjes se Kolonelit serbe Tahir Zema dhe kete organizat e pate perkrahur publikisht Ibrahim Rugova dhe klika e tije.

2.Kjo komunikat mbante vulen e Presidentit te Kosoves, qe e ka perpiluar Ibrahim Rugoves dhe qe e perdor te vulos dokumenta zyrtare te presidences.

3.jo rastesishte kam thene zoti e ruajt Kosoven dhe Kosovaret nga klika e juaj.

4.Pyetje Kush e ka radhen ne LDK tashte te vritet nga SIGURIMI I ATDHEUT???!!!

fadil
13-07-04, 20:27
Pershendetje:


dal ngadal po dalin te gjitha ne sheshe dhe po shifet shum kjart se kush qenka duke i vrar ata Politikant e LDK-se?
kush tjeter perpos sigurimit te atdheut.

Allahile daliver cilin nga antaret e LDK-se doni me vra tashte ?
Edita Tahirin,Edi Shukriun,Adnan Merovcin,Muharrem Shabanin edhe disa tjer qe ishin gati mu larguar nga LDK-ja?
tregona se cili e ka radhen se ndoshta je edhe antar i ketij far SIGURIMIT TE ATDHEUT!!!!????

Lidhja Demokratike dhe Ibrahim Rugova deshirojn te detyrojn intelektualet me force ta perkrahin Ibrahim Rugoven.
a do te ja arritni kete apo jo.

4ever
13-07-04, 20:42
Une mendoje qe kjo far organizete qe e quan veten "Sigurimi i Atedheut" eshte nje organizat e imagjinuar prej ndokujt qe mendon qe permes ketyre intrigave te fus huti te populli i Kosoves,mirepo populli e din shume mire se kush eshte i prirur te formoj organizata te tilla.
Vete anetaresia e LDK-se eshte e perbere prej njerezve te urte ,te ndershem,qe nuk kan as prirjen minimale per gjana te tilla ,mirepo zgjedhjet po afrohen dhe si duket dikush ka vendosur qe te perdore te gjitha "idet"qe i pjell mendja-patologjike per intrig dhe huti ne popull.

fadil
13-07-04, 21:04
Pershendetje:

A po 4ever ju e dije qe tashte duhet te thoni se kete e ka imagjinuar dikush se ja kjo svjen nga ju , qfarti ju bubrrecat si shkelni kur ti takoni ne rruge me juve ska hiq.

Mjer Kosova qe ju ka juve .

ja ju jeni te prir qe paradite ta perkrahni nje organizat e kur e shifni se nuk eshte ne rregull pastaj e thuani jo kjo seshte nga ne jo more qfarti ne ne gjdo raste jemi viktima kurr nuk i bejme asgje kerkujt.

MemphiSx
13-07-04, 21:17
Eshte nje e gje e mir se sot permen internetit qitash muj me leshu komunikat ne emer te Alkaides Por kush me beson

Edhe kjo eshte nje montim i ndonje te paguari prej Proleterve te Enverit Ose mundet me kan edhe shoku polic me qit ket komunikat sepse eshte polic
Edhe shoku gazetaruc mundet me qit n'Fletushken ditore edhe qishtu bohet Propaganda
Po spo merzitem hiq per ket pune eshte populli ai qe e vlerson ket Komunikat ;)
Nese del LDK-ja ne Media dhe tregon qe eshte e lejurar prej LDK-se kjo Deklarat Une kisha me kan shum i knaqu qe me ne fund edhe Ata qe jan te rrezikuar prej Proletarve te kuq po del dikush e i mbron
Sepse Shoku polic me mujt i vran vet :) Sa qe eshte per mbrojtjen e qytetarve te Kosoves :) fadil qishtu lum baca se kem menen mu merzit hiq per ket PAMFLET te marune prej Naj shpijuni te juaj :)

4ever
13-07-04, 21:38
fadil polifika.
LDK-ja kurr ne historin e vet nuk eshte marr me krim sepse eshte e percaktume qe vetem me pune dhe bisedime me i zgjith problemet,kurse partija jote gjithmon eshte marr me pune te liga ,me krim te organizum,me reketim te tregetareve,eshte mundu me fute panik dhe frik ne popull,si rezultat nje pjese e frigacakve dhe ish bashkpunetorve te serbis ju kan bashkangjit partise se juve "fitore e madhe"!!
Jam shume i bindur qe edhe "Sigurimi i Atedheut " eshte pjell e juve dhe koha ka me tregu kete.
Keni perparu pakesa, perderisa ne zgjedhjet e maparshme i eliminojshit kundeshtaret politik tash keni fillu me u marr me intriga"perparim i madh"!

fadil
14-07-04, 16:45
Pershendetje:

Lidhja Demokratike e Kosoves dhe liderti i saje mbas luftes filluan ta perqajn popullin dhe te folin ne emer te te vdekurve ne lufte pasi qe asnje qe ishte i gjalle nuk e perkrahte kete parti perpos kolonelity serbe tahir Zema, pasi tashte kjo dul ne sheshe dhe me spo ka mundesi me e perqa popullin dhe me perfitu ne kurriz te popullit e ka formuar nje organizat qe meton ti mbaj intelektualet me dhune ne strukturat e LDK-se.
si ne Kohen e Enver Hoxhes se Shqiperis i cili i mbante me dhune njerzit ne partin komuniste sepse nese dikush e ngriste zerin dhe thoshte se ne nuk pajtohemi me juve ai e eliminonte nga skena Politike dhe nga jeta qe ia kishte dhuruar zoti. keshtu po vepron edhe LDK-ja dhe presidenti Rugova.

Vet i vrasin dhe pastaj per te perfituar Poena Politike i akuzojn te tjeret.
mbrojtja me e mir eshte sulmi.

__________________________________________________ ___________

Per hire te lexuesve te kesaj teme.
Nje sqarim.

Une jam qytetar i Kosoves dhe ne kete tem shkruaj ne emerin tim personal , dhe nuk jam Polic i Sherbimit Policor te Kosoves.
do ta kisha ndier veten te privilegjuar nese do te mu kishte dhene Rasti te punoj ne kete sherbim pasi qe do te ju kisha sherbyer qytetarve te kombit tim dhe shtetit qe jemi ka e ndertojm.

Por disa njerze te turpshme ne kete tem deshirojn qe edhe sherbimin Policor te Kosoves te politizojn dhe ta humbin besimin e Popullit ne te sikur qe kan vepruar me UĒK-ne.
Por nuk do te ja arrijn pasi kjo nuk eshte deshir e kombit. por e individeve te turpshme.

Dilaver
14-07-04, 19:27
Haj ku je more Fadil, na prishe me rrena, sa thua jam ky sa thua nuk jam, sa kėshtu sa ashtu, po aspak nuk na interson se kush je e nga je!

E kam vetėm njė porosi nėse ka mundėsi herė tjetėr kur tė shkruan, perpilo njė rren qe shitet bile nja 2 minuta.

Pershendetje;

Une kam shkruar ate qe eshte e vertet dhe asgje me shum .
i pelqej apo jo kjo dikujt apo edhe i shkaktoi kokedhembje.
Une disa her kam thene se une jam Polic mirpo disa njerze po mendojn se une jam ka frigohem ta tregoj te verteten , por une do te isha mburrur te jem Polic pasi qe do ti kisha sherbyer vendit tim dhe qytetarve te mije, dhe njekohsishte do te kisha luftuar me te gjitha forcat e mija kunder atyre qe nuk e rrespektojn ligjin ne Kosove.

fadil
14-07-04, 20:32
Pershendetje:

po e lexova dhe aty ishte bere nje gabim drejtshkrimor.

dhe per kete kerkoj falje .

Dilaver
14-07-04, 20:40
Hahahahahahhahahahah o Fadilo po e ke humb udhėn nė oborr tė shtepisė, vet ke deklaruar edhe atė nė forumin e parė apo nė tė vjetrin para se me u fshi ai se punon nė SHPK, se ke qenė nė UĒK, etjera etj. o Fadilo, po shiqo e bjeri veti mbas se tė rroi djalli e dikur bėhet vonė, se kėshtu nė ketė gjendje qe ke ardhė shum afėr je tė kapitullojsh me mend!

fadil
14-07-04, 20:48
Pershendetje:

Ne forumin e vjeter kam deklaruar se kam qen Ushtar i Ushtris Ēlirimtare te Kosoves ne Koshare ne brigaden 138 Agim Ramadani dhe pak para se te perfundon lufta me eshte caktuar detyra e Policit Ushtarak te UĒK-se e jo te SH.P.K.se

4ever
14-07-04, 21:31
O fadil, po nuk eshte marre me qene polic veq me kusht qe te jesh polic i ndershem e jo te punojsh me tendenc me persona qe nuk kan mendim politik te njejt me ty.
Mos po na takon naj dit ne rrug e po na denon :lol:

Dilaver
14-07-04, 21:42
O Fadilo, t'u kan perzier kabllot!

Po i ndrron fjalėt si e ke shprehi mbrenda pak minutave.

Sa herė tė kam thėnė se nuk me intereson fare se kush je e qka je, por pse njiher e thua vet, e pastaj kthehe e mohon atė qka e ke thėnė, apo ndoshta edhe atje e ke shkruar gabimisht.

fadil
16-07-04, 15:49
P.S. Kjo komunikate mbane flamurin e I.Rugoves, kryetarit te Kosoves dhe logo ka nje shqiponje te bardhe.!


Nga kjo qe lexova munda te kuptoj qe LDK, perkatesisht Ibrahim Rugova jane ne krize te thelle. Zgjedhjet po afrohen e kjo levizje asesi nuk po arrine te konsilidoj radhet e veta.
Braktisjet nga kjo parti nuk kane te ndalur. Nuk ka mbetur asnje aktviste i kohereva te hershme, eshte familjarizu e tere partia, nuk ka demokraci te mbrendshme, (per te jashte mos te flasim, runa zot). Lumi i genjeshtrave eshte ne shterrje e siper.

-Atehere cfare te beje kjo parti apo me mire I.Rugova? ti humbe zgjedhjet dhe se bashku me te edhe kryetarllekun?
-Jo kurre, nuk jane mesuar keta te vetequajtur djath-titista te jetojne pa poste.
Kjo komunikate si dhe kur kemi parasysh komunikaten e pare te kesaj organizate(ndoshta komunikata I eshte dikund ne forum, une nuk e di ), vetevetiu njeriu bindet qe vrasjet misterioze te pazbulara deri me tash, nuk kane si te mos jene pjell e vete LDK- per te paraqitur veten si viktime (sa per t'i fituar votat). Fundja kercenimet e kesaj organizate te I.Rugoves nuk kane si te kuptohen ndryshe
-Si ka mundesi nje komunikate e ketij lloji te mbaje vulen e kryetarit I.Rugova?
I.Rugova, ky hipokrit, per te mbetur ne pushtet, eshte ne gjendje te jap ēdo gje, eshte ne gjendje ta ndeze luften qytetare, vetem edhe kjo i ka mbet, sepse per t'i perqare ja ka arritur moti qellimit.
Ndryshe nuk mund te kuptohet heshtja e atij ngelqi, ai deri me tash asnjehere nuk e ka kundershtuar punen e kesaj organizate.

fadil
16-07-04, 15:54
Hajde perhajr ju koft qyqyq hej ku jon more keta te LDK-se qe nuk paskan shkru hiq allahile a po tutni edhe ju a?

E more burra von ju ka dal gjumi sa hallakamat jan ka bohen brenda LDK-se e ju po mundoheni me jav mbulu.

hej ju kam than rrini baco rahat mos rreni se nuk jav ka inati kerkush ju prap kcejshi si speci n`pasul e tash edhe ushtria juve koka kthy kuder juve kukuuuuuuuu ata jan te fort baco jan betu para vorrin te Tahir Shkollovanit, ore ju kujtohet se cka paten than ne varrim keta ushtar se do ta qojm ne fund amanetin e komandantit tone dhe ja po e qojne se amaneti ti ka qen vllavrasja e tash ne komunikat vllavrasjen do e arsyetojne me dezertim.

Keta burra do te bin ne kudershtim me vetveten nese vrasin diken pasi qe vet kan qen dezertore ne kohen e UCK-se, keta i lan pushket e iken bjeshkeve e sot po e quajn diken dezertor.

fadil
16-07-04, 16:06
shume interesant, kur ledxjom prononcimin e LDK-se dhe disa zedhensve te saj ketu ne DF ne lidhje me "sigurimin e atdheut" tani del se nuk qendrojne mbrapa tyre, ndersa po te ledxosh pronocimet e zedhensve te tyre neper shtyp dhe DF ishin keto qe mbronin dhe propagandonin kete organizate si te domosdoshme dhe me qellime te mira kombetare per te cilen ka nevoje Kosova dhe populli i saj !!!!! Keshtu psh. ne nje teme te mehershme: Del nė publik organizata “Sigurimit i Atdheut”: Do tė mbrojmė interesat kombėtare dhe do tė ndjekim shkruhej:

http://www.kosova.de/index/forum/index.html

------------------------------

Pro et Contra


Anėtar qė nga: Jul 29, 2002
Afishime: 72 Afishuar me: 2003-01-17 10:55
--------------------------------------------------------------------------------
ME PARAQITJEN PUBLIKE TĖ ORGANIZATĖS „SIGURIMI I ATDHEUT“

PO I VIE FUNDI KRIMIT POLITIK DHE
KORRUPSIONIT NĖ KOSOVĖ?!

A ka detyrė mė tė shenjtė se sa tė dalėsh nė mbrojtje tė vullnetit tė lirė tė popullit tė tėnd tė shumėvuajtur; tė dalėsh nė mbrojtje tė inteligjencės sė pėrjashtuar nga rrjedhat normale tė jetės; tė mbrosh interesat e rinisė dhe tė studentėve tanė; tė luftosh kundėr krimit poolitik, korrupsionit, prostitucionit si dhe kundėr tė gjitha dukurive tjera negative qė nuk po e lėnė Kosovėn tė shohė dritėn e bardhė?! Kėto janė arsyet mė tė mėdha pėr tė formuar ndonjė organizatė kombėtare me njerėz tė pėrgaditur profesionalisht (qoftė ajo edhe ilegale), dhe jo tė dalim me emra bombastik tė organizatave qė shtrojnė kėrkesa politike jashtė konteksteve kohore dhe qė janė totalisht nė kundėrshtim me vullnetin e lirė tė popullit shqiptar tė Kosovės.

Shkruan: Besim KRASNIQI

Vrasjet e njėpasnjėshme politike nė Kosovė nga strukturat e organizuara kriminale antishqiptare e sidomos vrasja e kolonel Tahir Zemės nė Pejė dhe rreziku i mėtejmė pėr vrasjet tjera politike me qėllime tė errėta ndaj statusit tė ardhshėm tė Kosovės, siē po shihet nuk i ka lėnė indiferente disa forca profesionale ushtarake me orientim tė drejtė kombėtar, qė tė organizohen nė mbrojtje tė vlerave tė Lirisė dhe nė veprim konkret kundėr krimit politik dhe korrupsionit ekonomik, tė cilat pėrkundėr prezencės sė UNMIK-ut dhe KFOR-it nė Kosovė, kanė marrė hov tė madh. Nė Komunikatėn Nr.001 tė organizatės „Sigurimi i Atdheut“ dėrguar njėrit nga televizionet e Kosovės (RTV21), janė shprehur hapur qėllimet e formimit tė kėsaj organizate, e qė konsistojnė plotėsisht me situatėn e krijuar nė periudhėn e pasluftės nė Kosovė nga strukturat e organizuara politiko-ushtarake, gjė qė nėnkupton se kjo organizatė paraqitet mu nė momentin kur organet e sigurisė ndėrkombėtare dhe tė vendit e kanė humbur luftėn kundėr krimit politik dhe korrupsionit nė Kosovė. Se vėrtetė e kanė humbur luftėn kundėr krimit nė Kosovė flasin shumė fakte, e ndėr to flet edhe moszbulimi i asnjė vrasjeje politike tė pasluftės nga organet policore ndėrkombėtare dhe ato tė vendit.
Njė formė e tillė e organizimit sikurse qė ėshtė „Sigurimi i Atdheut“ do tė ishte vėrtetė i tepėrt poqėse organet policoro-ushtarako-gjyqėsore nė Kosovė do tė funksiononin efektivisht dhe nė bazė tė rregullativave tė parapara me norma pėrkatėse ligjore, e qė nėnkupton njėkohėsisht edhe veprimin nėn moton e njohur „Zero tolerancė krimit“. Mirėpo, shoqėria e Kosovės sė lirė, inteligjenca demokratike e Kosovės, personalitetet politike si dhe e gjithė ajo pjesė e shoqėrisė qė ndjehet e pėrafėrt me Lidhjen Demokratike tė Kosovės dhe me subjektet tjera politike aleate tė LDK-sė janė lėnė nėn mėshirėn e krimit politik dhe korrupsionit tė ashpėr, janė lėnė pa ndonjė pėrkrahje (as morale), e tė gjitha kėto qė vijnė drejtpėrdrejtė si pasojė e luftės sė grupeve kriminale pėr pushtet tė dhunshėm politiko-ekonomik nė Kosovė.
Prandaj, a ka detyrė mė tė shenjtė se sa tė dalėsh nė mbrojtje tė vullnetit tė lirė tė popullit tė tėnd tė shumėvuajtur; tė dalėsh nė mbrojtje tė inteligjencės sė pėrjashtuar nga rrjedhat normale tė jetės; tė mbrosh interesat e rinisė dhe tė studentėve tanė; tė luftosh kundėr krimit poolitik, korrupsionit, prostitucionit si dhe kundėr tė gjitha dukurive tjera negative qė nuk po e lėnė Kosovėn tė shohė dritėn e bardhė?! Kėto janė arsyet mė tė mėdha pėr tė formuar ndonjė organizatė kombėtare me njerėz tė pėrgaditur profesionalisht (qoftė ajo edhe ilegale), dhe jo tė dalim me emra bombastik tė organizatave qė shtrojnė kėrkesa politike jashtė konteksteve kohore dhe qė janė totalisht nė kundėrshtim me vullnetin e lirė tė popullit shqiptar tė Kosovės. Pėr kėtė arsye, organizata e oficerėve shqiptarė„Sigurimi i Atdheut“ duhet tė jetė plotėsisht e vetėdijshme pėr barrėn e madhe qė po e merr mbi vete, si dhe pėr pėrgjegjėsinė qė po ia ngarkon vetes, nė mėnyrė qė edhe veprimet e saj tė jenė nė pėrputhje me interesat e popullit shqiptar tė Kosovės. Bazuar nė Komunikatėn Nr.001 tė „Sigurimi i Atdheut“, synimet janė shumė tė drejta, kombėtare, tė qėlluara dhe konstruktive dhe janė tė papėrballueshme pėr strukturat e organizuara kriminale nė Kosovė. Pakėnaqėsia, pasiguria dhe mospajtimi i shoqėrisė sė Kosovės me vrasjet politike dhe korrupsionin kanė arritur kulminacionin e vet, e sidomos frika pėr tė lėvizur i lirė edhe nė orėt e mbrėmjes nė kohėn kur Kosova quhet e lirė ėshtė njė ndjenjė e papranueshme pėr qytetarėt e lirė, sikurse qė janė bėrė tė papranueshme moszbulimi dhe mosdėnimi i vrasėsve tė personaliteteve tė ēmuara politike e ushtarake tė Kosovės. Me formimin e organizatės „Sigurimi i Atdheut“ nė Kosovė shpresohet tė arrihen kthesa tė mėdha dhe pozitive nė sferėn e sigurisė sė intelektualėve, politikanėve, bartėsve tė pushtetit politik dhe tė popullit tė Kosovės nė pėrgjithėsi, si dhe nė vazhdimėsinė e proceseve tė nisura tė shtetėzimit dhe pavarėsimit tė Kosovės, padyshim duke llogaritur gjithnjė nė mbėshtetjen morale e juridike tė SHBA-sė, si aleate dhe mike e pėrhershme e shqiptarėve.--------------------------------

apo pershembull ky tjetri thonte ne te njeten teme DHE ATE NE BLOD:

ornamenti


Anėtar qė nga: May 17, 2002
Afishime: 220 Afishuar me: 2003-01-17 15:25
--------------------------------------------------------------------------------
SIGURIMI I ATDHEUT

Prishtinė, mė 04 janar 2003
KOMUNIKATA NR. 001

Nė bazė tė rrethanave tė krijuara pas luftės nė Dardaninė tonė dhe pjesėve tė tjera tė banuara me shumicė shqiptare jemi tė detyruar tė veprojmė duke formuar Sigurimin e Atdheut tonė.

1. Do t’i mbrojmė interesat tona kombėtare tė cilat pėrputhen plotėsisht me interesat e SHBA-ve dhe tė botės perėndimore.

2. Do t’i mbrojmė intelektualėt dhe gjithė atdhetarėt e shquar kombėtarė.


3. Do ta mbrojmė votėn e lirė tė qytetarėve tonė dhe institucionet e zgjedhura nga vota e popullit.

4. Do t’i mbrojmė interesat e rinisė dhe studentėve tanė.


5. Do t’i ndjekim kėmba kėmbės vrasėsit e burrave mė tė mėdhenjė tė Kosovės qė u vranė pas luftės, tė cilėt gėzuan besimin e popullit.

6. Do t’i luftojmė kriminelėt, rrjetin e prostitucionit, korrupcionin, drogės, krimit tė organizuar politik dhe ekonomik dhe tė gjitha dukuritė tjera negative.


7. Kundėr atyre qė nuk iu binden kėtyre urdhėrave do tė veprojmė pa mėshirshėm.

8. Kėrkojmė nga populli ynė qė tė respektojė oficerėt e Sigurimit tė Atdheut, tė cilėt janė nė shėrbimin e tyre tė shenjtė.

Ata tė cilėt po vrasin shqiptarė pas shpine tani e tutje duhet tė llogarisin se do tė ndeshėn drejtėpėrdrejt me oficerėt e Sigurimit tė Atdheut ! Ne kemi punuar qė moti pėr t’i identifikuar keqbėrsit, vrasėsit, kriminelėt e ēdo ngjyre, por kjo ėshtė vėrejtje shumė serioze pėr tė gjithė kėta qė u pėrmendėn mė lart, pra veprimet tona tė jenė direkte nė kokėn e krimit !

<<<<<<
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Tash kane filliue do edhe qe po me kercasin dhembet sikur me i ngrie ne akull e trupi po me dridhet sikur thupra ne uje. Ju e dini qe une nuk kam shkruar moti ketu!!!


[ Ky Mesazh u ndryshua nga: ornamenti mė 2003-01-17 15:27 ]

Gentiani
16-07-04, 17:38
fadil, si e pate mbiemrin se si duket qenka pėrvjedhur emri yt tek ajo lista e kemi kaluar te Gafurri i Adilit! :lol:

Nė komunikatėn tjetėr do ta kemi parasysh! :wink:

Dilaver
16-07-04, 17:47
O Fadilo, tani nė kohė tė fundit ke fillue me u qmend, apo edhe me u terbu, qka janė keto shkrime more daj e keto linqe, a sot per herė tė parė hyn nė forume e nė internet, edhe ne tjerėt shkruajmė dhe lexojmė nė faqe tjera, tė pata thėnė mė parė per nji shkrim, shkruaj nga koka jote e mos baj shkrime tė diskutuesve tjerė se ėshtė dorėzim apo pranim i paaftėsisė per tė thėnė gjė nga koka jote.

Po ti ke pas mundėsi tė bartėsh shkrimin e Besim Krasniqit e jo sa shytani shkruan nėper forume tė ndryshme tė bartėsh shkrimet e tyre, nuk shkohet me halet tė huaj nė darsėm o Fadilo se haleti i huaj tė len nė lloq, por nuk ke faj ti se shkretira jote mendore aq din.

Sa i perket kesaj komunikate tė ketij grupi unė e kam hap temėn dhe e kam postuar komunikatėn si ėshtė leshuar, por edhe e kam dhėnė mendimin tim se distancohem nga kjo deklaratė, por edhe se nuk ka tė bėj asgjė me LDK-nė kjo deklaratė, sepse kjo ėshtė leshuar nga njerėz tė cilėt nuk i perkasin as kėsaj organizate, as LDK-sė, por gjinden nė taborrin tuaj Fadilo, e me ketė mendojnė se do tė bėjnė far rrėmuje, e nė realitet vetėm se e ngrisin edhe mė tepėr imazhin dhe respektin per ketė subjekt politik.

fadil
16-07-04, 18:28
Pershendetje:

aiiiiiiiiiiiiiiiiiii daliver ti krejt shkrimet i ke te kopjuara nga gazetat serbe e une e paskna postuar nje lajme qe eshte dhene nga gazetat shqiptare.

e dije qe ty ste pelqejn faktet por qka me te ba, kjo eshte ajo qe eshte ka ndodhe ne taborrin e juaj te mjer.

fadil
16-07-04, 18:30
Se ekziston organizata terroriste "Sigurimi i Atdheut" nuk ka asnjė dyshim. Apo ndoshta dikush mendon se harrohet nga njerzit "defilimi" nė kėmisha tė zeza i kėtyre farė sigurimsave nė varrimin e Tahir Zemės, komandantit tė tyre "legjendar"?!
Pra, kjo organizatė terroriste edhe ekziston, por edhe vepron, ashtu siq ka vepruar deri tani duke vrarė tė gjithė ata qė ka mundur ti vras. Viktimat e kėtyre farė sigurimsave kanė qenė nė tė shumtėn e rasteve vet anėtarėt e LDK-sė, dhe me kėtė kanė dashur ta paraqesin para opinionit LDK-nė si viktimė, por ata faqezinjė kanė vrarė e plagosur edhe shumė ish ushtar tė UĒK-sė dhe TMK-sė.
Unė kam bindjen se shumica e vrasjeve tė pasluftės, tė pasqaruara deri mė tani, janė vepra tė kėsaj bande terroriste tė ashtuquajtur "Sigurimi i Atdheut".
Gjithashtu, unė besoj se shumica e kėtyre sigurimsave faqezinjė janė ish pjestar tė ish Sigurimit Shtetror tė ish Jugosllavisė, pra Serbisė, (UDB-sė dhe KOS-it) dhe tė tillėt janė edhe profesionist nė misionin e tyre antishqiptar.

fadil
16-07-04, 18:36
Marrur nga ILIRIA.

Nė mass-mediat shqiptare depėrtoi njė “komunikatė” e njė grupi kriminal, tė emėruar “Sigurimi i atdheut”, qė mbron me mjete mafioze “interesat” e LDK-sė dhe “planet” e Ibrahim Rugovės.

Nuk e dimė pėr cilin “Sigurimi i atdheut” ėshtė fjala, por duke gjykuar sipas pėrmbajtjes sė “komunikatės”, “atdheu” i kėtyre njerėzve mund tė jetė nė ēdo dhomė tė selisė sė shėrbimėve e fshehta serbe!

Ėshtė pėr tė ardhur keq se niveli i kėtyre individėve shkon aq ulėt se pėrdoren kėrcenime dhe paralajmėrime ndaj Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) dhe Armatės Kombėtare Shqiptare (AKSH), pa marrė parasysh etiketimet helmuese ndaj strukturave kombėtare dhe kryetarit e nderuar tė FBKSH-sė, zoti Gafurr Adili. Pretektsi e kėtyre sharjeve, dezinformatave dhe kėrcėnimeve, armė tė njohur tė luftės psikologjike anti-shqiptare gjehet nė atė se njė grup i supozuar anėtarėsh tė LDK-sė kreu “tradhėti” ndaj “djathtizmit” dhe ėshtė i paguar nga “e majta”, pėr tė shkatėrruar kjo parti, qė pa dyshim ėshtė nė ērrėnjosje tė sipėrme si pasoje e paaftėsisė sė majme pėr tė punuar pėr tė mirėn e popullit shqiptar tė Kosovės.

Shmanget “prejardhja” e LDK-sė si “kopil” i Lidhjes Komuniste Jugosllave dhe politikės e saj shkatėrrimtare qė nuk njohu tė drejtat e popullit shqiptar tė Kosovės historike pėr tė qenė i lirė dhe i bashkuar, me “arsyetimin” titist se “s’do tė kuptojė populli serb”…Interesi pėr tė krijuar njė “variantė krahinore” e LKJ-sė nė Kosovė nuk qėndroi nė dhėnien e sinjalit pėr shumėpartishmėri nė hapėsirėn e ish-Jugosllavisė socialiste, por veē mbeshtetej dėshirėn e Beogradit pėr tė mbyllur zėrin e disa shqiptarėve atdhėtarė, qė pas hyrjes sė ēastit nė LDK, nuk pajtuan politikėn antikombėtare tė kėsaj partie. Ata ishin pastaj tė ndjekur, tė arrestuar apo tė detyruar tė emigrojnė nė Perėndim, si pasojė e vėnies sė tyre nė shėnjeshtrėn tė terrorizmit shtetėror serb, me dorėn ndihmėse tė “demokratėve kosovarė”.

Ėshtė e shqetėsueshme se LDK-ja ka mbetur e njejtėn parti inkuizitoriale, qė kėrcėnon pėrmes kaēakėve tė bandės “Sigurimi i atdheut”, se ata kanė “urdhėra tė prera” pėr eliminimin e kundėrshtarėve politikė tė ēdo lloji. Dhe nesė kėta individė nuk kanė lidhje drejtėpėrdrejtė me kėtė parti dhe veprojnė sipas kokės sė vetė (implikimi i shėrbimit sekret serb nė kėto punė e vlerėsoj si tė garantuar), lė tė merret masat vetė LDK, nė bashkėpunim me UNMIK-un dhe KFOR-in, kundėr aktivitetit tė njė bande tė rrezikshme pėr jetėn e njerėzve tė pafajshme dhe tė dėmshme pėrmes thirrjes pėr hakmarrje mes shqiptarėve mbi baza ideologjike, bandė e ngjashme me grupet paramilitare serbe qė ishin mbjellur prej Beogradit nė Kosovė.

Qėllimi i kėsaj “komunikatė” ėshtė mė i dėmshėm se sa thjeshtė “njė larje hesapėsh” me “devicionistėt” e LDK-sė dhe synon tė shkatėrrojė pėrkrahjen e popullit pėr mundėsinė e vetme tė shpėtimit tė Kosovės nga hekurat e kolonializmit serb, nė momentin kur Beogradi fėrkon vargonjtė ende njė hėrė, pėr tė “orjentuar” Kosovėn kah Serbisė, pėrmes mashtrimeve tė tipit “njohja formale e pavarėsisė”. Ky projekt i paraqitur jo si koincidencė nė “axhendėn” e Ibrahim Rugovės, pėr tė ndėrtuar njė Kosovė “tė pavarur demokratike, me fqinjėsi tė mirė dhe tė integruar nė tė gjitha mekanizmat ndėrkombėtare” tenton gjithashtu tė hedhin nė ajer uniteti kulturor e linguistik tė kombit shqiptar, duke fantazuar lidhur me njė komb i ri, “kosovar” apo “dardan”.Edhe pse shqiptarėt tė Kosovės kanė tė njėjtin identitet dhe histori me pjesėn tjetėr tė kombit, qė jeton nė shtetin e pėrgjysėmuar shqiptar, pėrveē periudhės sė kolonizimit sllav.

Njė thenie e kėtillė se njė sundim ashtu siē ka qenė ai sllav, mund tė ndryshojė karakteri i shqiptarėve aq tepėr se nė mėnyrė natyrale tė krijohet njė “komb kosovar” apo “dardan” sfidon krejtėsisht logjikėn. Nesė thellojmė mė shumė gjėrat, fisi dardan ka qenė pjesė e etnikut ilir, pra pasardhėsit e dardanėve antikė janė pjesė e pashkėputshme tė kombit shqiptar.

Ėshtė njė fakt i njohur se njerėzit qė tėrė jetėn e tyre ishin “bishtat e sopatėve” tė “fqinjesisė sė mirė” dhe “politikės paqėsore” pro-serbe, pėr pėrparimin e “vėllazėrim-bashkimit” midis sllavėve dhe popullit tė kolonizuar shqiptar s’munden tė harrojnė punėt e vjetra, tė propaganduar tash “institucionalisht”.

Ata janė plotė me nerva kur shohin dhe kuptojnė se strukturat kombėtare shpjegojnė qartė popullit tė vėrtetėn. FBKSH dhe AKSH kanė zbardhur tė gjithė qėndrimet antikombėtare tė disa bėrthamave karrieriste qė janė tė gatshme tė ulin kokėn ndaj “rekomandimeve” tė Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave dhe tjerėve tė shėndrruar nė “dėgjuese” tė vullnetit hegjemonist serb, duke pranuar tė nėnshkruajnė, nė rastin e dhėnies sė “pavarėsisė” pėr Kosovėn, se kjo trevė shqiptare s’do tė bashkohet kurrė me Shqipėrinė.

Jashtė interesit pėr tė komentuar lidhur me “fraksionėt” brenda LDK-sė, ky shkrim ėshtė shtruar pranė opinionit publik pėr tė shprehur indjnatėn tė thellė lidhur me mėnyrėn vulgare nė tė cilėn e ashtuquajtura bandė “Sigurimi i atdheut” guxon, pa kokė e pa kėmbė, tė shpifė kundėr strukturave kombėtare, duke perdorur tektikat e vjetra gestapoiste tė UDB-sė sė famėkeqe. Sa absurde janė kėto trillime “made in Beograd” ndaj FBKSH-sė dhe AKSH-sė, tė hedhur nga “frika” se kur Shqipėria do tė ribashkohet, ata tė “partisė-shtet” LDK do tė humben postėt, tė shohim nė vazhdim:

Tėrheqin vėrejtjen “filozofitė” e futur kot se : “Majtistėt duan tė rikthejnė Shqipėrinė e Madhe dhe kėshtu tė bėhen rreziku pėr Ballkanin”.

Duket se askush nga ky grup kriminal nuk ka lexuar veē njė herė Platformėn politike dhe kombėtare tė FBKSH-sė, e cila ėshtė njė “ bashkim demokratik forcash politike, organizatash e shoqata joqeveritare, personalitetesh intelektuale e atdhetare pa dallim bindjesh politike, si dhe, i masave tė gjera popullore nė tė gjitha hapėsirat shqiptare, qėllim final i tė cilit ėshtė bashkimi i trojeve shqiptare dhe gjithė popullit qė jeton nė to, nė njė shtet tė vetėm kombėtar shqiptar nė Ballkan” ( Platforma e FBKSH-sė ). < /o:p>

Dhe nesė e kanė lexuar, s’munden tė arrijnė nė nivelin e saj tė kuptimit, mendjet e tyre kriminale depėrtojnė veē pėrmes “perdesė qorre” tė ideologjive dhe luftės pėr karrig. Trutė e individėve tė tilla bllokohen nesė vjen fjala pėr diēka aq fisnike ashtu siē ėshtė ribashkimi i Shqipėrisė, zgjidhja e sė cilės nuk ėshtė “prona private” e asnjė ideologji, por veē detyra e tė gjithė atyre shqiptarėve qė duan qė trojet shqiptare tė mos lihen nė kolonizimin sllav.

Veprimtaria e Lėvizjes sė FBKSH-sė s’ka tė bėjė me politikėn ditore (e cila as nė praktikėn e saj nuk njeh baza tė qarta ideologjike por veē interesin vetjak) sepse ekziston pikėrisht pėr ēlirimin e tė gjithė viseve shqiptare dhe integrimin i tė gjithė shqiptarėve brenda shtetit e tyre etnik kombėtar, Shqipėra e Bashkuar.

Personalisht nuk mė intereson as cili mund tė ishte ideologjia personale e drejtuesėve tė FBKSH-sė, kjo ėshtė puna e tyre, unė e di se ata bėjnė ēka munden pėr tė ribashkuar Shqipėrinė, gjė qė e respektoj mė shumė se gjithėēka.

Kemi pėr tė bėrė edhe me “tezėn e famshme” se njėsimi i kombit shqiptar ėshtė i barabartė me “Shqipėrinė e Madhe”, pra me lakmitė pėr tė pushtuar territore qė nuk u pėrkasin shqiptarėve. Njihen burimet e kėsaj “metamorfozė”.. Shqiptarėt asnjėherė nuk kanė filluar ndonjė luftė pėr shtypjen e territorėve tė ndonjė popullsi tjetėr, pėrkundrazi, kanė ndihmuar nė ēlirimin e shumė tokave tė huaj edhe deri nė Egjipt. Nesė kėrkohet qė trojet e Kosovės historike tė mos jenė mė nėn sundimin e shtetėve kolonialiste Serbia, Maqedonia dhe Mali i Zi, sepse njė situatė tė tillė rrėmbėn zhvillimin e kombit shqiptar dhe “qendrueshmėrinė” e Ballkanit, kjo nuk mund tė cilėsohet si njė vrapim i marrė pas zgjerimit territorial deri nė skajin e botės.

Ėshtė interesante pse serbėt, qė “dhanė bukė” kėsaj teorie e ēmendur, duke synuar tė frikėsojnė ndėrkombėtarėt me hyjen e paekzistueshme tė rrezikimit tė “sekuritetit” nė Ballkan nesė do tė zhdukeshin kufijtė artificiale shqiptaro-shqiptare, nuk arsyetuan ēfarė lloj stabiliteti ka sjellė rajonit projekti “Narēetanje”(i zgjerimit territorial tė Serbisė deri nė Detin Adriatik, pėr tė pėrmbushur testamentin pansllavist tė carit rus Petru i Parė).

Burimi i luftėrave nė Ballkan e pėrbėn “Serbinė e Madhe” (e dizajnuar nė praktikė pėrmes krijimit tė Jugosllavisė, e cila nė fazėn e parė mori “dhuratė” trojet e Kosovės historike) dhe kokėfortėsia e disa qarqeve ndėrkombėtare pėr tė mos ndryshuar status - kuon e padrejtė e rajonit.

Shkėnctarin Jean Franēois Revel ka thenė se: “edhe pėrpara se tė bėhej komuniste, Jugosllavia ishte njė strukturė artificiale. Dhe prej kėsaj, fajėsinė tė njė Clemenso (Clemenceau - president i Francės), tė njė Uilson (Wilson - president i SHBA - sė) ėshtė e dukshme. Dėshira e tyre pėr tė marrė hak mbi Austro - Hungarinė ka sjellė krijimin tė disa strukturave artificiale”. “Situata nga ky shtet nuk ka pėrparuar nė njėėjtėn shpėjtėsi me gjendjen nga Evropa Perėndimore. Kėta fenomene, qė nė Perėndim jetuan jetėn e tyre normale, nė Jugosllavi ishin ngrirė, tė ndaluar artificialisht nga evolucioni i tyre normal. Jugosllavia ka mbetur faktikisht nė vitin 1939, nė rastin mė i mirė 1944… Tash tė gjithė botėn dridhet, duke hyrė nė rezonancė me ngjarje tė zhvilluar para 50 viteve”.

Ky ėshtė njė fragment domėthenės tė njė interviste tė zhvilluar mė 1991. Prej atėherė, prej problemėve tė akumuluar brenda RSFJ-sė mbeti e pazgjidhur ēėshtja e kolonizimit tė trojeve shqiptare, qė daton para lindjes sė “filit federativ jugosllav”. Vihet re tendenca e njejtė tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr tė imponuar artificialitetin vizatimin e kufive tė Ballkanit, duke ofruar si “kundėrhelm” shqiptarėve tė kolonizuar statusin e “minoritetit” brenda shtetėve kolonialiste IRJM dhe Serbia, “pavarėsimin” e Kosovės dhe “integrimin” e Shqipėrisė sė pėrgjysmuar nė “Ballkanin Perėndimor”, i drejtuar nga zėri i “demokracisė pro-perėndimore” serbe. Dhe kjo nuk ėshtė e dėshiruar nga populli shqiptar, i cili vetėm nė 10 vjeēarė tė fundit ka luftuar nė tre luftėra ēlirimtare pėr ēlirimin dhe ribashkimin e Shqipėrsė.

Mund tė jetė sukses i pėrkohshėm transformimi i Ballkanit nė njė "akullnajė multietnike", qė pa dyshim do tė shkrihet, duke liruar tė gjithė baltėn e mbledhur me kalimin e kohės. Si pasoje, do tė ishte mirė tė mirret nė konsideratė e drejtėn ndėrkombėtare, e cila nuk pajtohet me shtypjen e asnjė populli tė botės, duke ardhur nė ndihmė kombėve pėrmes sė drejtės sė vetvendosjes dhe shkolonizimit.

Dhe edhe lufta e armatosur pėrbėn sipas kuadrit ligjor ndėrkombėtar njė mjet i ligjshėm. Por siē u theksova, strukturat kombėtare do ta pėrdoren nė rastin e mohimit total tė sė drejtave historike tė shqiptarėve etnikė pėr tė ribashkuar, duke pėrpjekur sė pari tė zgjidhen ēėshtjen shqiptare pėrmes politikės dhe diplomacisė.

Nė kėtė kontekst, si guxon "Sigurimi i atdheut", njė bandė qė nė komunikatėn e vet ka parajmėruar likuidimin e civilėve tė pafajshme, qė nuk janė "besnikė" rikthimit tė Kosovės me tė gjithė "lumturinė" nė sferėn e ndikimit tė Serbisė, pėrmes " pavarėsimit" tė saj, tė vėjnė epitete anėtarėve tė Armatės Kombėtare Shqiptare, duke i quajtur si "ekstremistė" qė "synojnė me forma terroriste ta bashkojnė Shqipėrinė, qė Kosovėn t’ia bashkojnė Shqipėrisė” ?!! Nuk mund tė dėshmohet veē njė akt i AKSH-sė, i cili ka shėnuar viktima civile shqiptare apo tė etnive tė tjėra. Dhe, "Sigurimi i atdheut" nuk ėshtė nė pozitėn qė ngrihet nė pozitėn e gjyqėtarit dhe tė jepė "vlerėsime" tė ndyra AKSH-sė, qė pėrputhen veē me kėtė kaēakėt e kolonelit R.Miftari. Ata kanė njė tė kaluarėn e mbeshtetur nė plaēkitjet dhe grabitjet e popullit dhe s'munden tė jenė bėsuar si "mbrojtjėsė" e tij, ashtu siē tenton tė vetquhet kjo "milici e dhjathtizmit"

Nė zgjedhjet e ardhshme lokale do tė shihet sa shumė pėrqindje tė shqiptarėve tė Kosovės do tė shkojnė nė votime dhe sa shumė, jo. Pas ngjarjeve tė 17-19 marsit kulmi i durimit pėr popullin ka arritur fundin. Politika e "mikrobotės" karrieriste nuk u lėviz pastaj asnjė minut pėr tė marrė me problemet tė vėrteta e tij, dėshtoi thekshėm. Demaskimi i synimėve tė pista tė klikės karrieriste, tė mbyllur nė kullėn e fildishte tė “institucionėve formale” tė Kosovės thotė vdekje e pėrfitimeve qė e thithen gjatė kohės kur janė nė krye. Populli me siguri nuk ėshtė njė shpuzė qė absorbon tė gjithė marrėzitė tė pėrpiluar me kujdes nga kolonialistėt sllavė dhe shėrbėtorėt e tyre, kjo duhet tė merret parasysh nė vazhdim nga tė gjithė qė synojnė tė pranojnė votat e banorėve tė Kosovės sė ngushtė.Ashtu si Pavlovi me qenin e vet, politika nėve tė kėtij lloji duhet t’ua krijohet njė refleks i kushtėzuar, se nesė nuk janė tė ndėrshėm dhe nuk respektojnė premtimet, s’do tė puthen mė karrigun…

Pėrkundėr tė gjithė shpresave qė armiqet e ribashkimit tė Shqipėrisė e kanė, se FBKSH dhe AKSH do tė zhduken, jo, kjo nuk do tė ndodhte. Strukturat kombėtare janė tė pėrforcuar dhe punojnė pėr tė pergatitur njė "mirupafshim" i pėrhershėm kolonizimit tė trojeve shqiptare. Dhe nė kėtė gjithėmonė do tė gėzohen nga pėrkrahja dhe respektin e popullit, i cili nuk mund mė tė pranojė zgjedhen sllave dhe kėtė ndarje e tmerrshme.

Dilaver
16-07-04, 18:40
O nuk ėshtė kjo gazetė Fadilo, ky ėshtė forum, Pro et Contra ėshtė njė diskutues anonim sikurse ti qe je njė diskutues por ti si duket nuk je nė gjendje tė dallosh, pastaj ornamenti edhe ai ėshtė diskutues, por ti ke shkuar e ke bėrė kopi shkrimin aty se i ke gjet nja dy rreshta qe t'u kan pershtat e nuk ke shiquar me vonė se qka po del, hahahahhahahaa edhe njiherė tė thash se kishe mundėsi tė bėsh kopi shkrimin e Besim Krasniqit e jo Oranamenta e Proet Contra, etj.

fadil
16-07-04, 18:48
a spo te pelqen a daliver? se kum dite se se kisha shkruar valla?

hajte se heren tjeter e postoj nje shkrim qe te pelqen ty.

po tregomni qato adresat e atyre gazetave serbe apo greke.

Dilaver
16-07-04, 18:52
O Fadilo un nuk ta imponoj se qfar tė shkruash apo si tė mendosh por po tė them se keto janė gabime per njė person qe din shkrim leximin, pra ėshtė gabim tė thuash e solla njė shkrim nga gazeta shqiptare, po qfar gazete more forumi kosova.de ku 95% e shkrimeve janė sharje e grindje nė mes diskutuesve, e ti na thua se ke sjell shkrim nga gazeta e autor i shkrimit qenka ornamenti hahahahhahahahhaahh apo Pro et Contra hahahaha

4ever
16-07-04, 18:53
O fadilo,shko more djal e puno nashta po i gjeni se kush jan keta te Sigurimit te Atedheut e nashta po te bojn polic te muajit.

fadil
17-07-04, 17:26
Pershendetje:

jo ska nevoj te punoj une per kete sepse per ketye ka me punu Ibrahim Rugova ai ka me kallxu kush jan keta njerze qe po i kerrcnojn dezerteret e LDK-se .

keq ju ka kan valla po qka me ba se populli me zorte nuk mahet.

e ju deri tashte e keni mbajtur popullin duke i akuzuar ata qe luftuan per qlirimin e Kosoves e tashte keto rrena dhe akuza spo kan ma kuptim keni filluar ta perdorni kete fare sigurimin e atdheut qe me force ti mbani ne partin e juaj..


jo jo jo skeni me pas suksese sepse gjaku i derdhur per Kosoven nuk ju lejon ta beni kete.

Ai Nexhat Daci per qeta qe paska qen friguiar prej ketij sigurimit te atdheuy dha dorheqje nga LDK-ja ne heshtje pa e bere te madhe madje tha se as ne pralament nuk do te vjen ma veq sa ta kryen qet mandat qe ka .

e sa e sa Nexhat Dacat Tjer jan ? ka shum valla veq ke me i pa nje dite kur te eksplodojn.

4ever
17-07-04, 19:47
Parti e "fort" PDK-ja kohen e fundit eshte pasuru me disa doktora te shkencave!!
O nuk ju don populli juve se e keni kryt e kalbun,qysh more nuk po e kuptoni kur prej aeroplanit po shihet.

MemphiSx
17-07-04, 22:36
O fadil polici lokal LDK-ja u distancu prej ksaj organizate

Po ju pse nuk u distancut kurr prej Organizatave te juja si

SHISH
SHIK
Shqiponjat e Zeza
ZKZ etj.

Ju nuk mundeni me u distancu sepse jeni ju vet pjesmarres te ktyre organizatav qe e kan terrorizu Kosoven

Dilaver
18-07-04, 01:09
O tjetėr kush e ka shkruar atė komunikatė, se po tė ishte komunikatė e sigurimcave ata do tė kercėnonin ata tė cilėt bėjnė vrasje e krime, se sa i perket kush deshiron tė formoj parti si Rexh mjekra udha e mbar i qoftė.

fadil
19-07-04, 13:23
Pershendetje:

Ata sigurimcat e atdheut qe po e quajn veten jan betuar para varrit te "Heroit" te kombit tradhtarit Kolonelit serbe Tahir zema.

a te kujtohet ty kjo ?

madje ata kan dalur edhe me nje komunikat tjeter e cila eshte botuar e plot ne Epoka e Re. ne te cilen Komunikat shkruante se Sigurimin e Atdheut nuk e Kontrolloon LDK-ja por sigurimi i Atdheut e kontrollon LDK.ne dhe per kete ata kan bekimin e presidentit Ibrahim Rugova>!

Kjo deshmon se LDK.ne e kontrollojn mafija ?

fadil
19-07-04, 14:10
Pershendetje:

Sigurimi i Atdheut del edhe me nje deklarat Publike.

Tekstin Komplet e postojm ne vijim:
DEKLARATĖ PĖR MEDIA
Nr. 001 /17/07/2004 / Prishtinė


Pas bėrjes publike tė komunikatės 02, tė Sigurimit tė Atdheut, politikanė anonimė dhe media tė shumta nė Kosovė kanė demantuar ekzistimin e organizatės Sigurimi i Atdheut dhe tė njėjtit, nė tė njėjtėn kohė, kanė kėrkuar qė pjesėtarėt e kėsaj organizate tė sillen para drejtėsisė; absurditet. Me kėtė rast, politikanė anonimė, tė lemerisur nga frika e fajėsisė sė mundshme, janė munduar ti mbyllin sytė sikur gomari pėrpara ujkut, dhe po luten tė janė nė ėndėrr, ose Sigurimi... tė jetė ėndėrr. Ndėrsa dezertorėt, nė shumė qytete tė Kosovės nuk janė parė nė vendet e mė parshme publike, janė dukur me fytyra tė zymta dhe disa nga viktimat e tyre si duket janė vetėdijėsuar dhe u janė shmangur.

Pas deklaratės 02 tė Sigurimit tė Atdheut, disa nga mediat majtiste tė cilat janė tė instaluara kundėr interesave tė qytetarėve tė Kosovės, kundėr pavarėsisė dhe kundėr Presidentit Dr.Ibrahim RUGOVA, kanė luajtur njė rol tejet destruktiv dhe shantazhues kundėr LDK-sė dhe Sigurimit...tė saj. Disa nga kėto media, janė munduar qė kėtė komunikatė ta paraqesin nė aspektin negativ dhe hipokrizia e tyre ka shkuar aq largė saqė kanė deformuar edhe portretin e shenjtė tė Presidentit Dr.Ibrahim RUGOVA. Shantazhi qė ėshtė bėrė duke shfrytėzuar deklaratėn nė fjalė ėshtė antiatdhetar, nuk paraqet etikė gazetare dhe aq mė keq s’ėshtė as pėr sė afėrmi profesional nė fushėn e informimit. Nė formėn mė profesionale, deklaratėn e ka paraqitur gazeta e pėrditshme KOSOVA SOT, e cila pas njoftimit qė letra ka shkuar pėrmes E-mailit, ka dhėnė deklaratėn e plotė ashtu siē ėshtė kėrkuar.

Pas kėtyre shantazheve, Sigurimi i Atdheut ėshtė i detyruar tė sqarojė, duke lėshuar kėtė deklaratė me sa vijon:

1. Demanti qė disa gazeta kanė botuar, nė emėr tė Kryesisė sė LDK-sė ėshtė i pavlefshėm, sepse ėshtė demantuar nga njė organ tjetėr i cili nuk ėshtė pjesė pėrbėrėse e organit tonė tė sigurimit. Sikur, me firmėn tonė, me simbolin dhe emrin Sigurimi i Atdheut tė kishte manipuluar dikush tjetėr, vetėm ne kemi pasur tė drejtėn qė ta demantonim atė dhe askush tjetėr pa marrė parasysh vinė partiake. E vėrteta ėshtė se ne qėndrojmė pas deklaratės numėr 1 dhe 2, dhe do tė realizojmė obligimet tė cilat ia kemi vėnė vetes.

2. Ėshtė absurde qė pėr Sigurimin e Atdheut gazetarėt kanė pyetur anėtarė tė rėndomtė tė LDK-sė. Ėshtė absurde dhe joprofesionale qė ēdokush qė ndodhet nė LDK apo nė kryesi tė saj tė ketė qasje edhe tek Sigurimi..., sepse ne jemi sekret, ndėrsa LDK ėshtė publike dhe nė tė ėshtė i gjithė populli i Kosovės. Ne mbikėqyrim veprimtarinė e LDK-sė e jo LDK-ja veprimtarinė tonė.

3. Askush nuk ka tė drejtė tė na e mohojė tė drejtėn qė ne tė jemi nė mbrojtje tė pavarėsisė sė Kosovės dhe rrjedhimisht edhe tė Presidentit Dr.Ibrahim RUGOVA. Ne jemi nė mbrojtje tė vullnetit dhe tė votės sė lirė tė qytetarėve tė Kosovės. Ne kemi bekimin e Presidentit tė Kosovės Dr.Ibrahim Rugova dhe jemi betuar publikisht pėrpara varrit tė heroit tė Kosovės sė Pavarur, Kolonelit Tahir Zemaj, dhe kemi qenė transparent vetėm nė rastin e ceremonisė sė varrimit tė tij, ku prezenca jonė pati jehonė tė madhe dhe pėrkrahje nga qytetarėt e Kosovės; prezencė kjo e cila pati lemerisur vrasėsit majtistė. Ju rikujtojmė se qė prej atėherė kur jemi paraqitur ne, nė Kosovė nuk ka pasur asnjė vrasje politike.

Kolonel. R. Miftari

http://www.iliria.net/politike/sigurimi170704.htm

MemphiSx
19-07-04, 14:32
Ne e kemi nje te mir se kuqalosheve te Karpateve siq jeni ju ju themi keshtu

Karvani ec perpara e QENTE te lehin prapa ;) A pajtohesh ti me ket thenje ahahah me siguri qe po :P

driton
19-07-04, 23:55
o fadil politika(****) shko edhe ti shkrujė kėtė sigurim se tė vynė najė ditė e mos na thi neve mo me kėto pallavra tė leninit.

fadil
20-07-04, 07:30
Pershendetje:

a spo ju pelqejn faktet a.
e dije valla qe sjav kana hiq po qka me ba ato i ka shkruar SIGURIMI I ATDHEUT e jo une.
nese deshironi te hidheroheni ateher hidherohuni me Ibrahim Rugoven qe po i perkrah keta sigurimca te atehdeut.

MemphiSx
20-07-04, 07:41
Ne nje Deklarat te Leshuar nga Presidenca e Kosoves Thuhet se Presidenti nuka asgje te baj me ket organizate Dhe kerkon nga organet e Ligjit qe te zbulohet dhe te denohet kjo organizate
Presidenti i Kosoves Punon per Nje Kosove Te Lir Demokratike Pa Dhune


Karvani Ec Perpara Qent si Fadili Lehin prapa

OROSHI
20-07-04, 23:03
Fadil Hoxha,nqs do te ekzistonte nje "sigurim i atdheut" sic po thu,ti do ishe mshef shkurreve e ferrave.A e more vesht,u vra Jakup Krasniqi,Edita Tahiri,Edi Shukriu....te gjithe keta jane karrieriste te te ndyte qe nuk e pane me vedin ne mesin e njerezve te ndershem,por shkuan e krijuan aleanca me njerez qe i kane duart te lyera me gjak shqiptari.I thoni JO komunizmit ne Kosove,i thoni JO kriminelave ne Kosove(me voten tuaj),Kosoven duhet ta udheheqin njerez patriote dhe jo njerez karrierista,pro-Nanoista e komunista!!!

fadil
21-07-04, 16:49
Pershendetje:

Krejt ata qe jan kunder LDK.se per juve jan kriminel dhe i kan duart e lyera me gjake te shqiptarit!
diku mbi gjashtdhjet perqind te popullit shqiptar ne Kosove.

Por e verteta eshte se duart me gjakun e shqiptarve i keni te lyera ju permes SIGURIMIT TE ATDHEUT, i cili sigurim ne menyr publike i ka akuzuar me likuidim te gjithe ata qe largohen nga LDK,ja dhe folin kunder Rugoves.

Sigurimi i Atdheut shum kjart ka treguar se ne e kemi bekimi e Ibrahim Rugoves qe ti godasim pa paralajmrim te gjithe ata qe dezertojn nga LDK.ja dhe e shantazhojn Ibrahim Rugoven.

fadil
21-07-04, 17:31
Marrur nga ILIRIA.

Nė mass-mediat shqiptare depėrtoi njė “komunikatė” e njė grupi kriminal, tė emėruar “Sigurimi i atdheut”, qė mbron me mjete mafioze “interesat” e LDK-sė dhe “planet” e Ibrahim Rugovės.

Nuk e dimė pėr cilin “Sigurimi i atdheut” ėshtė fjala, por duke gjykuar sipas pėrmbajtjes sė “komunikatės”, “atdheu” i kėtyre njerėzve mund tė jetė nė ēdo dhomė tė selisė sė shėrbimėve e fshehta serbe!

Ėshtė pėr tė ardhur keq se niveli i kėtyre individėve shkon aq ulėt se pėrdoren kėrcenime dhe paralajmėrime ndaj Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) dhe Armatės Kombėtare Shqiptare (AKSH), pa marrė parasysh etiketimet helmuese ndaj strukturave kombėtare dhe kryetarit e nderuar tė FBKSH-sė, zoti Gafurr Adili. Pretektsi e kėtyre sharjeve, dezinformatave dhe kėrcėnimeve, armė tė njohur tė luftės psikologjike anti-shqiptare gjehet nė atė se njė grup i supozuar anėtarėsh tė LDK-sė kreu “tradhėti” ndaj “djathtizmit” dhe ėshtė i paguar nga “e majta”, pėr tė shkatėrruar kjo parti, qė pa dyshim ėshtė nė ērrėnjosje tė sipėrme si pasoje e paaftėsisė sė majme pėr tė punuar pėr tė mirėn e popullit shqiptar tė Kosovės.

Shmanget “prejardhja” e LDK-sė si “kopil” i Lidhjes Komuniste Jugosllave dhe politikės e saj shkatėrrimtare qė nuk njohu tė drejtat e popullit shqiptar tė Kosovės historike pėr tė qenė i lirė dhe i bashkuar, me “arsyetimin” titist se “s’do tė kuptojė populli serb”…Interesi pėr tė krijuar njė “variantė krahinore” e LKJ-sė nė Kosovė nuk qėndroi nė dhėnien e sinjalit pėr shumėpartishmėri nė hapėsirėn e ish-Jugosllavisė socialiste, por veē mbeshtetej dėshirėn e Beogradit pėr tė mbyllur zėrin e disa shqiptarėve atdhėtarė, qė pas hyrjes sė ēastit nė LDK, nuk pajtuan politikėn antikombėtare tė kėsaj partie. Ata ishin pastaj tė ndjekur, tė arrestuar apo tė detyruar tė emigrojnė nė Perėndim, si pasojė e vėnies sė tyre nė shėnjeshtrėn tė terrorizmit shtetėror serb, me dorėn ndihmėse tė “demokratėve kosovarė”.

Ėshtė e shqetėsueshme se LDK-ja ka mbetur e njejtėn parti inkuizitoriale, qė kėrcėnon pėrmes kaēakėve tė bandės “Sigurimi i atdheut”, se ata kanė “urdhėra tė prera” pėr eliminimin e kundėrshtarėve politikė tė ēdo lloji. Dhe nesė kėta individė nuk kanė lidhje drejtėpėrdrejtė me kėtė parti dhe veprojnė sipas kokės sė vetė (implikimi i shėrbimit sekret serb nė kėto punė e vlerėsoj si tė garantuar), lė tė merret masat vetė LDK, nė bashkėpunim me UNMIK-un dhe KFOR-in, kundėr aktivitetit tė njė bande tė rrezikshme pėr jetėn e njerėzve tė pafajshme dhe tė dėmshme pėrmes thirrjes pėr hakmarrje mes shqiptarėve mbi baza ideologjike, bandė e ngjashme me grupet paramilitare serbe qė ishin mbjellur prej Beogradit nė Kosovė.

Qėllimi i kėsaj “komunikatė” ėshtė mė i dėmshėm se sa thjeshtė “njė larje hesapėsh” me “devicionistėt” e LDK-sė dhe synon tė shkatėrrojė pėrkrahjen e popullit pėr mundėsinė e vetme tė shpėtimit tė Kosovės nga hekurat e kolonializmit serb, nė momentin kur Beogradi fėrkon vargonjtė ende njė hėrė, pėr tė “orjentuar” Kosovėn kah Serbisė, pėrmes mashtrimeve tė tipit “njohja formale e pavarėsisė”. Ky projekt i paraqitur jo si koincidencė nė “axhendėn” e Ibrahim Rugovės, pėr tė ndėrtuar njė Kosovė “tė pavarur demokratike, me fqinjėsi tė mirė dhe tė integruar nė tė gjitha mekanizmat ndėrkombėtare” tenton gjithashtu tė hedhin nė ajer uniteti kulturor e linguistik tė kombit shqiptar, duke fantazuar lidhur me njė komb i ri, “kosovar” apo “dardan”.Edhe pse shqiptarėt tė Kosovės kanė tė njėjtin identitet dhe histori me pjesėn tjetėr tė kombit, qė jeton nė shtetin e pėrgjysėmuar shqiptar, pėrveē periudhės sė kolonizimit sllav.

Njė thenie e kėtillė se njė sundim ashtu siē ka qenė ai sllav, mund tė ndryshojė karakteri i shqiptarėve aq tepėr se nė mėnyrė natyrale tė krijohet njė “komb kosovar” apo “dardan” sfidon krejtėsisht logjikėn. Nesė thellojmė mė shumė gjėrat, fisi dardan ka qenė pjesė e etnikut ilir, pra pasardhėsit e dardanėve antikė janė pjesė e pashkėputshme tė kombit shqiptar.

Ėshtė njė fakt i njohur se njerėzit qė tėrė jetėn e tyre ishin “bishtat e sopatėve” tė “fqinjesisė sė mirė” dhe “politikės paqėsore” pro-serbe, pėr pėrparimin e “vėllazėrim-bashkimit” midis sllavėve dhe popullit tė kolonizuar shqiptar s’munden tė harrojnė punėt e vjetra, tė propaganduar tash “institucionalisht”.

Ata janė plotė me nerva kur shohin dhe kuptojnė se strukturat kombėtare shpjegojnė qartė popullit tė vėrtetėn. FBKSH dhe AKSH kanė zbardhur tė gjithė qėndrimet antikombėtare tė disa bėrthamave karrieriste qė janė tė gatshme tė ulin kokėn ndaj “rekomandimeve” tė Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave dhe tjerėve tė shėndrruar nė “dėgjuese” tė vullnetit hegjemonist serb, duke pranuar tė nėnshkruajnė, nė rastin e dhėnies sė “pavarėsisė” pėr Kosovėn, se kjo trevė shqiptare s’do tė bashkohet kurrė me Shqipėrinė.

Jashtė interesit pėr tė komentuar lidhur me “fraksionėt” brenda LDK-sė, ky shkrim ėshtė shtruar pranė opinionit publik pėr tė shprehur indjnatėn tė thellė lidhur me mėnyrėn vulgare nė tė cilėn e ashtuquajtura bandė “Sigurimi i atdheut” guxon, pa kokė e pa kėmbė, tė shpifė kundėr strukturave kombėtare, duke perdorur tektikat e vjetra gestapoiste tė UDB-sė sė famėkeqe. Sa absurde janė kėto trillime “made in Beograd” ndaj FBKSH-sė dhe AKSH-sė, tė hedhur nga “frika” se kur Shqipėria do tė ribashkohet, ata tė “partisė-shtet” LDK do tė humben postėt, tė shohim nė vazhdim:

Tėrheqin vėrejtjen “filozofitė” e futur kot se : “Majtistėt duan tė rikthejnė Shqipėrinė e Madhe dhe kėshtu tė bėhen rreziku pėr Ballkanin”.

Duket se askush nga ky grup kriminal nuk ka lexuar veē njė herė Platformėn politike dhe kombėtare tė FBKSH-sė, e cila ėshtė njė “ bashkim demokratik forcash politike, organizatash e shoqata joqeveritare, personalitetesh intelektuale e atdhetare pa dallim bindjesh politike, si dhe, i masave tė gjera popullore nė tė gjitha hapėsirat shqiptare, qėllim final i tė cilit ėshtė bashkimi i trojeve shqiptare dhe gjithė popullit qė jeton nė to, nė njė shtet tė vetėm kombėtar shqiptar nė Ballkan” ( Platforma e FBKSH-sė ). < /o:p>

Dhe nesė e kanė lexuar, s’munden tė arrijnė nė nivelin e saj tė kuptimit, mendjet e tyre kriminale depėrtojnė veē pėrmes “perdesė qorre” tė ideologjive dhe luftės pėr karrig. Trutė e individėve tė tilla bllokohen nesė vjen fjala pėr diēka aq fisnike ashtu siē ėshtė ribashkimi i Shqipėrisė, zgjidhja e sė cilės nuk ėshtė “prona private” e asnjė ideologji, por veē detyra e tė gjithė atyre shqiptarėve qė duan qė trojet shqiptare tė mos lihen nė kolonizimin sllav.

Veprimtaria e Lėvizjes sė FBKSH-sė s’ka tė bėjė me politikėn ditore (e cila as nė praktikėn e saj nuk njeh baza tė qarta ideologjike por veē interesin vetjak) sepse ekziston pikėrisht pėr ēlirimin e tė gjithė viseve shqiptare dhe integrimin i tė gjithė shqiptarėve brenda shtetit e tyre etnik kombėtar, Shqipėra e Bashkuar.

Personalisht nuk mė intereson as cili mund tė ishte ideologjia personale e drejtuesėve tė FBKSH-sė, kjo ėshtė puna e tyre, unė e di se ata bėjnė ēka munden pėr tė ribashkuar Shqipėrinė, gjė qė e respektoj mė shumė se gjithėēka.

Kemi pėr tė bėrė edhe me “tezėn e famshme” se njėsimi i kombit shqiptar ėshtė i barabartė me “Shqipėrinė e Madhe”, pra me lakmitė pėr tė pushtuar territore qė nuk u pėrkasin shqiptarėve. Njihen burimet e kėsaj “metamorfozė”.. Shqiptarėt asnjėherė nuk kanė filluar ndonjė luftė pėr shtypjen e territorėve tė ndonjė popullsi tjetėr, pėrkundrazi, kanė ndihmuar nė ēlirimin e shumė tokave tė huaj edhe deri nė Egjipt. Nesė kėrkohet qė trojet e Kosovės historike tė mos jenė mė nėn sundimin e shtetėve kolonialiste Serbia, Maqedonia dhe Mali i Zi, sepse njė situatė tė tillė rrėmbėn zhvillimin e kombit shqiptar dhe “qendrueshmėrinė” e Ballkanit, kjo nuk mund tė cilėsohet si njė vrapim i marrė pas zgjerimit territorial deri nė skajin e botės.

Ėshtė interesante pse serbėt, qė “dhanė bukė” kėsaj teorie e ēmendur, duke synuar tė frikėsojnė ndėrkombėtarėt me hyjen e paekzistueshme tė rrezikimit tė “sekuritetit” nė Ballkan nesė do tė zhdukeshin kufijtė artificiale shqiptaro-shqiptare, nuk arsyetuan ēfarė lloj stabiliteti ka sjellė rajonit projekti “Narēetanje”(i zgjerimit territorial tė Serbisė deri nė Detin Adriatik, pėr tė pėrmbushur testamentin pansllavist tė carit rus Petru i Parė).

Burimi i luftėrave nė Ballkan e pėrbėn “Serbinė e Madhe” (e dizajnuar nė praktikė pėrmes krijimit tė Jugosllavisė, e cila nė fazėn e parė mori “dhuratė” trojet e Kosovės historike) dhe kokėfortėsia e disa qarqeve ndėrkombėtare pėr tė mos ndryshuar status - kuon e padrejtė e rajonit.

Shkėnctarin Jean Franēois Revel ka thenė se: “edhe pėrpara se tė bėhej komuniste, Jugosllavia ishte njė strukturė artificiale. Dhe prej kėsaj, fajėsinė tė njė Clemenso (Clemenceau - president i Francės), tė njė Uilson (Wilson - president i SHBA - sė) ėshtė e dukshme. Dėshira e tyre pėr tė marrė hak mbi Austro - Hungarinė ka sjellė krijimin tė disa strukturave artificiale”. “Situata nga ky shtet nuk ka pėrparuar nė njėėjtėn shpėjtėsi me gjendjen nga Evropa Perėndimore. Kėta fenomene, qė nė Perėndim jetuan jetėn e tyre normale, nė Jugosllavi ishin ngrirė, tė ndaluar artificialisht nga evolucioni i tyre normal. Jugosllavia ka mbetur faktikisht nė vitin 1939, nė rastin mė i mirė 1944… Tash tė gjithė botėn dridhet, duke hyrė nė rezonancė me ngjarje tė zhvilluar para 50 viteve”.

Ky ėshtė njė fragment domėthenės tė njė interviste tė zhvilluar mė 1991. Prej atėherė, prej problemėve tė akumuluar brenda RSFJ-sė mbeti e pazgjidhur ēėshtja e kolonizimit tė trojeve shqiptare, qė daton para lindjes sė “filit federativ jugosllav”. Vihet re tendenca e njejtė tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr tė imponuar artificialitetin vizatimin e kufive tė Ballkanit, duke ofruar si “kundėrhelm” shqiptarėve tė kolonizuar statusin e “minoritetit” brenda shtetėve kolonialiste IRJM dhe Serbia, “pavarėsimin” e Kosovės dhe “integrimin” e Shqipėrisė sė pėrgjysmuar nė “Ballkanin Perėndimor”, i drejtuar nga zėri i “demokracisė pro-perėndimore” serbe. Dhe kjo nuk ėshtė e dėshiruar nga populli shqiptar, i cili vetėm nė 10 vjeēarė tė fundit ka luftuar nė tre luftėra ēlirimtare pėr ēlirimin dhe ribashkimin e Shqipėrsė.

Mund tė jetė sukses i pėrkohshėm transformimi i Ballkanit nė njė "akullnajė multietnike", qė pa dyshim do tė shkrihet, duke liruar tė gjithė baltėn e mbledhur me kalimin e kohės. Si pasoje, do tė ishte mirė tė mirret nė konsideratė e drejtėn ndėrkombėtare, e cila nuk pajtohet me shtypjen e asnjė populli tė botės, duke ardhur nė ndihmė kombėve pėrmes sė drejtės sė vetvendosjes dhe shkolonizimit.

Dhe edhe lufta e armatosur pėrbėn sipas kuadrit ligjor ndėrkombėtar njė mjet i ligjshėm. Por siē u theksova, strukturat kombėtare do ta pėrdoren nė rastin e mohimit total tė sė drejtave historike tė shqiptarėve etnikė pėr tė ribashkuar, duke pėrpjekur sė pari tė zgjidhen ēėshtjen shqiptare pėrmes politikės dhe diplomacisė.

Nė kėtė kontekst, si guxon "Sigurimi i atdheut", njė bandė qė nė komunikatėn e vet ka parajmėruar likuidimin e civilėve tė pafajshme, qė nuk janė "besnikė" rikthimit tė Kosovės me tė gjithė "lumturinė" nė sferėn e ndikimit tė Serbisė, pėrmes " pavarėsimit" tė saj, tė vėjnė epitete anėtarėve tė Armatės Kombėtare Shqiptare, duke i quajtur si "ekstremistė" qė "synojnė me forma terroriste ta bashkojnė Shqipėrinė, qė Kosovėn t’ia bashkojnė Shqipėrisė” ?!! Nuk mund tė dėshmohet veē njė akt i AKSH-sė, i cili ka shėnuar viktima civile shqiptare apo tė etnive tė tjėra. Dhe, "Sigurimi i atdheut" nuk ėshtė nė pozitėn qė ngrihet nė pozitėn e gjyqėtarit dhe tė jepė "vlerėsime" tė ndyra AKSH-sė, qė pėrputhen veē me kėtė kaēakėt e kolonelit R.Miftari. Ata kanė njė tė kaluarėn e mbeshtetur nė plaēkitjet dhe grabitjet e popullit dhe s'munden tė jenė bėsuar si "mbrojtjėsė" e tij, ashtu siē tenton tė vetquhet kjo "milici e dhjathtizmit"

Nė zgjedhjet e ardhshme lokale do tė shihet sa shumė pėrqindje tė shqiptarėve tė Kosovės do tė shkojnė nė votime dhe sa shumė, jo. Pas ngjarjeve tė 17-19 marsit kulmi i durimit pėr popullin ka arritur fundin. Politika e "mikrobotės" karrieriste nuk u lėviz pastaj asnjė minut pėr tė marrė me problemet tė vėrteta e tij, dėshtoi thekshėm. Demaskimi i synimėve tė pista tė klikės karrieriste, tė mbyllur nė kullėn e fildishte tė “institucionėve formale” tė Kosovės thotė vdekje e pėrfitimeve qė e thithen gjatė kohės kur janė nė krye. Populli me siguri nuk ėshtė njė shpuzė qė absorbon tė gjithė marrėzitė tė pėrpiluar me kujdes nga kolonialistėt sllavė dhe shėrbėtorėt e tyre, kjo duhet tė merret parasysh nė vazhdim nga tė gjithė qė synojnė tė pranojnė votat e banorėve tė Kosovės sė ngushtė.Ashtu si Pavlovi me qenin e vet, politika nėve tė kėtij lloji duhet t’ua krijohet njė refleks i kushtėzuar, se nesė nuk janė tė ndėrshėm dhe nuk respektojnė premtimet, s’do tė puthen mė karrigun…

Pėrkundėr tė gjithė shpresave qė armiqet e ribashkimit tė Shqipėrisė e kanė, se FBKSH dhe AKSH do tė zhduken, jo, kjo nuk do tė ndodhte. Strukturat kombėtare janė tė pėrforcuar dhe punojnė pėr tė pergatitur njė "mirupafshim" i pėrhershėm kolonizimit tė trojeve shqiptare. Dhe nė kėtė gjithėmonė do tė gėzohen nga pėrkrahja dhe respektin e popullit, i cili nuk mund mė tė pranojė zgjedhen sllave dhe kėtė ndarje e tmerrshme.Strugane_de

Dilaver
21-07-04, 20:30
Haj more Fadil pordha, po a tė kam thėnė se nuk e ke koken ti per kompjuter, po pse po rren se e ke marr nė ILIRIA ketė shkrim kur e ke marr nė paqavren e kuqaloshėve tė qujatur Kosova.de e shkrimi i diskutueses helaqe strugane_de.

Po nejse nuk ka lidhje po qka po tė shtyn me rrejtė se!!!!!

Presidenti Rugova nuk ka lidhje me organizatėn "Sigurimi i Atdheut" Kosovė

Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova nuk ka lidhje me organizatėn “Sigurimi i Atdheut”, as njohuri pėr kėtė organizatė qė propagandon dhunė dhe kėrcėnime. Nuk ėshtė e vėrtetė se kjo organizatė e vetėshpallur ka bekimin e Presidentit. Presidenti Rugova udhėheq punėt dhe institucionet legale shtetėrore tė Kosovės, thuhet nė njė reagim tė Presidencės.


Prandaj, Presidenti Rugova e dėnon fuqishėm njė propagandė tė tillė kėrcėnuese tė kėsaj organizate kundėr insitucionit mė tė lartė shtetėror dhe rendit publik tė vendit tonė, thuhet ė reagim.

fadil
24-07-04, 15:16
Pershendetje:

eshte e vertet se te njejtin shkrim ne Kosova de e kishte postuar edhe ajo strugane .de por edhe strugane de e ka marrur nga iliri.

keshtu qe burimi i shkrimit eshte iliria e jo strugane de.

e dije qe ste ka pelqyer por kjo eshte ajo qe ka ndodhur dhe ska kush ta mohej.

Dilaver
24-07-04, 17:00
Hahahahhahahahah o Fadilo, vetėm mos thuaj qe ajo e patru e ka marrė prej teje atė shkrim se nė keto faqe interneti nuk njof njeri mė tė cekėt se ty, sepse as nuk din tė shkruash, kur gėnjen, gėnjen aq keq sikur nė ketė rast qe thua ėshtė marr nga Iliria e nė fund tė shkrimit por edhe nė fillim tė shkrimit figuron emri i postuesit tė shkrimit.

Sipas teje shkrimi nuk ka autor as burim, e ka njė parathėnje tė cilėn nuk e ka dhėnė autori i shkrimit (Mona Agrigoroaiei nga Rumania me titullin Politika e baltės) pa marr parasysh se a ka tė drejtė apo jo.

E ti e paraqet struganen si autore njė tė patru si ti qashtu!

fadil
28-07-04, 17:44
Pershendetje:

O i mjeri daliver ti ne munges te fakteve mundohesh te nxjerresh qime nga vezet. jo voja nuk ka qime po mos humb kohe shume.
por mir e ki se edhe ashtu koha jote si duhet askujt.

Dilaver
28-07-04, 18:18
O Fadiloooooooo, burimi apo autor i shkrimit ėshtė:

Mona Agrigoroaiei nga Rumania e jo strugane_de njė e patru si ti Fadilo.

E nuk luan kurrfar roli se kush ėshtė autor apo edhe qfar shkruan por ėshtė nė pyetje se nė secilin afishim tėndin, ti Fadil gėnjen aq pa kripė sikur tė thuash Faidili ėshtė autor i Kapitalit e jo Marksi hahahahhahahahahhaha

fadil
30-07-04, 17:14
--------------------------------------------------------------------------------

SIGURIMI I ATDHEUT

K O M U N I K A T Ė
Nr. 002 / 12/07/2004 / Prishtinė

Sigurimi i Atdheut: Reagojmė ashpėr, me rastin e minimit tė aktivitetit tė LDK-sė nėpėr degė tė ndryshme nė Kosovė, nga ana e njė grupi dezertorėsh, tė cilėt, nė pamundėsi pėr tė realizuar synimet e veta idioteske, tradhėtuan djathtizmin kombėtar, duke i dalė pėrballė atij dhe duke u bėrė me vetėdije pararojė e majtistėve kuislingė tė cilėt kanė vrarė atdhetarėt mė tė devotshėm tė Pavarėsisė sė Kosovės.

Sigurimi i Atdheut: Tėrheqim vėrejtjen, se ēdo shantazh qė Ju dezertorė do tė bėni kundrejt degėve dhe nėndegėve tė LDK-sė, do tė pėsoni me jetė. Ju ftojmė qė pėr tė mirėn e familjeve tuaja dhe pėr tė mirėn e Kosovės, tė reflektoni dhe tė kėrkoni falje, derisa nuk ka ardhur momenti i fushatės elektorale, kur ju mund tė ē’orientoni dhe shantazhoni anėtarė dhe personalitete tė tjera tė LDK-sė, sepse atėherė, ju betohemi se do t’ju godasim pa paralajmėrim.

Sigurimi i Atdheut: Ftojmė qytetarėt e Kosovės, posaqėrisht anėtarėt e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, qė tė mos bijnė pre e mashtruesve dhe e matrapazėve mospėrfillės tė cilėt kanė dezertuar sot nga LDK-ja duke mos qenė tė aftė tė kryejnė detyrat e ngarkuara. Ata janė tė dezertuar edhe nga interesat e qytetarėve tė Kosovės. Ata kanė qėllime mashtrimi dhe nuk janė tė aftė pėr ta drejtuar Kosovėn dhe pėr ta bėrė tė pavarur. Kėta matrapazė kanė ikur nga pėrgjegjėsitė qė kanė pasur dhe tani kėrkojnė pėrsėri pėrgjegjėsi nga Ju, tė cilėve u tradhėtuan pikėrisht nė momentin e fundit kur ēėshtja e Kosovės do tė fitoj statusin pėrfundimtar. Ata janė tė shitur te majtistėt tė cilėt kanė vrarė dhe po vrasin atdhetarėt mė tė denjė tė pavarsisė sė Kosovės. Ata janė kundėr pavarėsisė sė Kosovės dhe sot janė bėrė aleatė tė majtistėve tė cilėt i kanė paguar mirė qė nė tė ardhmen t’i kenė pėr vete kur tė vendosin qė Kosovėn t’ia bashkojnė Shqipėrisė. Majtistėt duan qė ta rikthejnė Shqipėrinė e madhe dhe kėshtu tė bėhen rreziku pėr Ballkanin. Prandaj mos e pėrkrahni tradhėtinė e cila na e prishė imazhin; ta bėjmė Kosovėn sipas planeve tė Dr.Ibrahim RUGOVĖS, tė pavarur demokratike me fqinjėsi tė mirė dhe tė integruar nė tė gjitha mekanizmat ndėrkombėtar.

Sigurimi i Atdheut: Jemi tė informuar edhe pėr anėtarė tė tjerė tė “pakėnaqur” tė kryesisė sė LDK-sė, tė cilėt po planifikojnė qė nė momentin e fundit ta lėnė LDK-nė tė boshatisur dhe t’i kthejnė shpindėn Presidentit tė Pavarėsisė sė Kosovės, Dr.Ibrahim RUGOVA. Po kėtyre u bėjmė thirrje tė tėrhiqen nga lojėrat e pista dhe tė pa krye sepse mė kėtė strategji ata do tė jenė pėrgjithmonė tė humbur. Jemi tė detyruar tė ju informojmė se njėra nga tė rebeluarat e LDK-sė mban lidhje dhe ka mbėshtetje nga ekstremistėt tė cilėt veten e kanė quajtur Armata Kombėtare Shqiptare, dhe synojnė qė me forma terroriste ta bashkojnė Shqipėrinė, qė Kosovėn t’ia bashkojnė Shqipėrisė dhe me ne tė udhėheq Fatos NANO apo Gafurr ADILI i cili ėshtė ngusht i lidhur me trashigimtarėt e Enver HOXHĖS dhe cilėsohet si “Enveri i dytė”. Ata kanė plane tė shkatėrrimit tė LDK-sė dhe tė bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė; ndėrsa populli i Kosovės ka votuar dhe do ta votojė Dr.Ibrahim RUGOVĖN, Presidentin e Pavarėsisė. Lėvizja juaj do tė fitoj turpin dhe do tė vejė nė humnerė me majtistėt tė cilėt nuk do tė kenė vend nė Kosovėn e Pavarur.

Sigurimi i Atdheut: Urdhėrat janė tė prera. Sigurimi i Atdheut ėshtė gjithmonė nė mbrojtje tė atdheut dhe tė strukturave atdhetare tė Pavarėsisė sė Kosovės. Kosova nuk ėshtė e vejė, ajo ka burra qė i dalin zot.


Kolonel. R. Miftari

E kjo nga kush eshte marre Daliver.

MemphiSx
30-07-04, 21:26
Aiiiii hala po merresh me ket biznes a

Na kto pune ja kemi lon njerve qe jan Kompetent me u marr me kto pune e ti hala je ka ban bla bla

Per LDK-ne kjo organizate eshte terroriste si shum tjera edhe kerkon nga Policia e Unmik-ut she Shpk-ja qe te arrestohen kta kriminel

E ti zbuloj en mujsh edhe arrestoi a je Polic a qka je qy :P

fadil
31-07-04, 21:10
Pershendetje;

qy qy Policis po ja leni ju a?!

shum qesharake vallahi , pasi qe deri tashte as ketyre sju keni besuar , dhe as qe ju besoni pasi qe keta spo punojn per interesat e juve si sigurimi i atdheut por po e mbrojn ligjin aq sa po munden.


ju skeni qka thoni pasi qe kete fakte mese 20 antar te kryesis se LDK.se e kan pranuar ne mbledhjen e pergjithshme te LDK, ku edhe u rrafeb Naim Jerliu ,Sabri Hamiti, Alush Gashi edhe Fatmir Rexhepi.

Nga njeri nga antaret e ketij sigurimi i quajtur Fadil Geci.

progoni
31-07-04, 21:35
Fadil pse na dhunon me pralla.

Ato komunikata prej areplani shifen se jan shkruar pėr propagandė nga krahu i juaj.

Le burrė se e ke fituar besimin
se je

ĒOBAN

kaedhemazi
06-08-04, 11:01
Aiii sa emri osht bo bre..........APJ,UCK, AKSH, tash edhe sigurimi i atedheut........osht bo Kosova si Diskotek e gjermanise me Securita.

fadil
06-08-04, 13:56
Pershendetje<

po knaqem duke qeshur me shkrimet e juaja pa asnje lloj fakti apo kuptimi thjeshte jan te pavlera dhe qesharake.

kaedhemazi
06-08-04, 14:46
paj tybe nuk ishte fort per me kesh po nejse.........ti ki pak veshtiresi me perdorimin e mendimit me duket

fadil
06-08-04, 17:13
Hamleti afishoj me 2004-07-12 21:20 :

S I G U R I M I I A T DH E U T ‘

K O M U N I K A T Ė
Nr. 002 / 12/07/2004 / Prishtinė

Sigurimi i Atdheut: Reagojmė ashpėr, me rastin e minimit tė aktivitetit tė LDK-sė nėpėr degė tė ndryshme nė Kosovė, nga ana e njė grupi dezertorėsh, tė cilėt, nė pamundėsi pėr tė realizuar synimet e veta idioteske, tradhėtuan djathtizmin kombėtar, duke i dalė pėrballė atij dhe duke u bėrė me vetėdije pararojė e majtistėve kuislingė tė cilėt kanė vrarė atdhetarėt mė tė devotshėm tė Pavarėsisė sė Kosovės.

Sigurimi i Atdheut: Tėrheqim vėrejtjen, se ēdo shantazh qė Ju dezertorė do tė bėni kundrejt degėve dhe nėndegėve tė LDK-sė, do tė pėsoni me jetė. Ju ftojmė qė pėr tė mirėn e familjeve tuaja dhe pėr tė mirėn e Kosovės, tė reflektoni dhe tė kėrkoni falje, derisa nuk ka ardhur momenti i fushatės elektorale, kur ju mund tė ē’orientoni dhe shantazhoni anėtarė dhe personalitete tė tjera tė LDK-sė, sepse atėherė, ju betohemi se do t’ju godasim pa paralajmėrim.

Sigurimi i Atdheut: Ftojmė qytetarėt e Kosovės, posaqėrisht anėtarėt e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, qė tė mos bijnė pre e mashtruesve dhe e matrapazėve mospėrfillės tė cilėt kanė dezertuar sot nga LDK-ja duke mos qenė tė aftė tė kryejnė detyrat e ngarkuara. Ata janė tė dezertuar edhe nga interesat e qytetarėve tė Kosovės. Ata kanė qėllime mashtrimi dhe nuk janė tė aftė pėr ta drejtuar Kosovėn dhe pėr ta bėrė tė pavarur. Kėta matrapazė kanė ikur nga pėrgjegjėsitė qė kanė pasur dhe tani kėrkojnė pėrsėri pėrgjegjėsi nga Ju, tė cilėve u tradhėtuan pikėrisht nė momentin e fundit kur ēėshtja e Kosovės do tė fitoj statusin pėrfundimtar. Ata janė tė shitur te majtistėt tė cilėt kanė vrarė dhe po vrasin atdhetarėt mė tė denjė tė pavarsisė sė Kosovės. Ata janė kundėr pavarėsisė sė Kosovės dhe sot janė bėrė aleatė tė majtistėve tė cilėt i kanė paguar mirė qė nė tė ardhmen t’i kenė pėr vete kur tė vendosin qė Kosovėn t’ia bashkojnė Shqipėrisė. Majtistėt duan qė ta rikthejnė Shqipėrinė e madhe dhe kėshtu tė bėhen rreziku pėr Ballkanin. Prandaj mos e pėrkrahni tradhėtinė e cila na e prishė imazhin; ta bėjmė Kosovėn sipas planeve tė Dr.Ibrahim RUGOVĖS, tė pavarur demokratike me fqinjėsi tė mirė dhe tė integruar nė tė gjitha mekanizmat ndėrkombėtar.

Sigurimi i Atdheut: Jemi tė informuar edhe pėr anėtarė tė tjerė tė “pakėnaqur” tė kryesisė sė LDK-sė, tė cilėt po planifikojnė qė nė momentin e fundit ta lėnė LDK-nė tė boshatisur dhe t’i kthejnė shpindėn Presidentit tė Pavarėsisė sė Kosovės, Dr.Ibrahim RUGOVA. Po kėtyre u bėjmė thirrje tė tėrhiqen nga lojėrat e pista dhe tė pa krye sepse mė kėtė strategji ata do tė jenė pėrgjithmonė tė humbur. Jemi tė detyruar tė ju informojmė se njėra nga tė rebeluarat e LDK-sė mban lidhje dhe ka mbėshtetje nga ekstremistėt tė cilėt veten e kanė quajtur Armata Kombėtare Shqiptare, dhe synojnė qė me forma terroriste ta bashkojnė Shqipėrinė, qė Kosovėn t’ia bashkojnė Shqipėrisė dhe me ne tė udhėheq Fatos NANO apo Gafurr ADILI i cili ėshtė ngusht i lidhur me trashigimtarėt e Enver HOXHĖS dhe cilėsohet si “Enveri i dytė”. Ata kanė plane tė shkatėrrimit tė LDK-sė dhe tė bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė; ndėrsa populli i Kosovės ka votuar dhe do ta votojė Dr.Ibrahim RUGOVĖN, Presidentin e Pavarėsisė. Lėvizja juaj do tė fitoj turpin dhe do tė vejė nė humnerė me majtistėt tė cilėt nuk do tė kenė vend nė Kosovėn e Pavarur.

Sigurimi i Atdheut: Urdhėrat janė tė prera. Sigurimi i Atdheut ėshtė gjithmonė nė mbrojtje tė atdheut dhe tė strukturave atdhetare tė Pavarėsisė sė Kosovės. Kosova nuk ėshtė e vejė, ajo ka burra qė i dalin zot.


Kolonel. R. Miftari
--------------------------------------------------
Prishtinė - 12/07/2004


P.S. Kjo komunikate mbane flamurin e I.Rugoves, kryetarit te Kosoves dhe logo ka nje shqiponje te bardhe.!


Nga kjo qe lexova munda te kuptoj qe LDK, perkatesisht Ibrahim Rugova jane ne krize te thelle. Zgjedhjet po afrohen e kjo levizje asesi nuk po arrine te konsilidoj radhet e veta.
Braktisjet nga kjo parti nuk kane te ndalur. Nuk ka mbetur asnje aktviste i kohereva te hershme, eshte familjarizu e tere partia, nuk ka demokraci te mbrendshme, (per te jashte mos te flasim, runa zot). Lumi i genjeshtrave eshte ne shterrje e siper.

-Atehere cfare te beje kjo parti apo me mire I.Rugova? ti humbe zgjedhjet dhe se bashku me te edhe kryetarllekun?
-Jo kurre, nuk jane mesuar keta te vetequajtur djath-titista te jetojne pa poste.
Kjo komunikate si dhe kur kemi parasysh komunikaten e pare te kesaj organizate(ndoshta komunikata I eshte dikund ne forum, une nuk e di ), vetevetiu njeriu bindet qe vrasjet misterioze te pazbulara deri me tash, nuk kane si te mos jene pjell e vete LDK- per te paraqitur veten si viktime (sa per t'i fituar votat). Fundja kercenimet e kesaj organizate te I.Rugoves nuk kane si te kuptohen ndryshe
-Si ka mundesi nje komunikate e ketij lloji te mbaje vulen e kryetarit I.Rugova?
I.Rugova, ky hipokrit, per te mbetur ne pushtet, eshte ne gjendje te jap ēdo gje, eshte ne gjendje ta ndeze luften qytetare, vetem edhe kjo i ka mbet, sepse per t'i perqare ja ka arritur moti qellimit.
Ndryshe nuk mund te kuptohet heshtja e atij ngelqi, ai deri me tash asnjehere nuk e ka kundershtuar punen e kesaj organizate.

MemphiSx
06-08-04, 21:17
o fadil mir se u ktheve ne mesin tone beso se shum jam merzit per ty

Kallxona bre ka ke kshtu se na hupe niva qe ishe ner hetime ne polici hahhaah

Ja me duket qe Thaqi te kish pas thirr me te jap detyra te reja se tash zgjedhjet e i vyn atin ksi njerz lojala si ti

Veq vazhdo se mir e ki krejt Kosoven e ki per mas :P

kaedhemazi
10-08-04, 09:07
njerezit qe nuk kan aftesi te krijojne mendimin e tyre.....kopiojn deklarata nga Revista te ndryshme dhe i depozojne ne Forum.
Cka po na duhen ato Deklarata Fadilooo...cka je ka don me than me ate pune.
Secili prej nesh mundet me ble gazeten dhe ta lexoje por Forumi oshte per mendimin tend Personal.
Fatkeqesisht ti nuk ki fare dicka te tille se ki frike se mos nuk ta pranojn komunistat mendimin.

fadil
12-08-04, 16:26
Pershendetje:

sa her po i lexoj shkrimet e juaj po jepni nje frymzim qe te vazhdoj te shkruaj edhe me tutje pasi qe kam kuptuar se keni mbetur ne poziten mate , dhe nuk jeni ka dini se ka duhet te levizni.

keshtu qe eshte duke u verejtur qarte se ju jeni diskualifikuar para mendimeve te juaja, pasi qe ju kur nuk keni fakte qe e kunderargumentoijn shkrimet e mija.

4ever
12-08-04, 18:26
fadilo,merre nje pasqyre dhe shife veten najhere!!!
Vec perpara numero deri ne 10 dhe pije nje gote uje te ftohet nashta po kfillesh pak.

MemphiSx
13-08-04, 12:31
o fadil po na vjen mir qe koke ardhe n'veti edhe niher se niher ke demoralizu krejt HUpe as nuk erdhe ma na pa bilem ehhehehe

Qashtu mos lesho pe vazhdo me shkrimet tuja analfabatike ;)

fadil
13-08-04, 17:31
Komunikata me e re e sigurimcave!

SIGURIMI I ATDHEUT
Zona Operative Prizren

K O M U N I K A T Ė
Nr. 011 / 11/08/2004 / Prizren

Sigurimi i Atdheut: Reagojmė ashpėr, me rastin e minimit tė aktivitetit tė LDK-sė nė komunėn e Dragashit, nga ana e njė grupi majtistėsh dhe bashkėpunėtorėt e tyre dezertorė qė mshefen nėn ombrellen e LDK-sė.

Sigurimi i Atdheut: Tėrheqim vėrejtjen, pėr herė tė fundit se kėta matrapaz do ti godasim pamėshirshėm dhe veprimtarinė e tyre kundėr LDK-sė do ta paguajnė me jetė.
Sigurimi i Atdheut: Me veprimet e tyre armiqsore kundėr Lidhjes Demokratike tė Kosovės, dhe kundėr interesave tė qytetarėve tė Kosovės, e kanė mbushur kupėn dhe do ti godasim pamėshirshėm kėta pėrsona:
1. DEMIR RESHITI, armik i pėrbetuar i LDK-sė, njėri me ideologji marksiste, pioner i diktatorit Enver Hoxha, idetė e tė cilit edhe sot pėrpiqet ti vej nė vepėr pėrmes angazhimeve tė tija pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Fundamentalist i urryer qė shfrytėzon ēdo rast pėr ta minuar punėn e udhėheqjes komunale nė Dragash dhe e pengon drejtpėrdrejt kryetarin Halim Shemsedini pėr tė kryer me nder funksionin e kryetarit qė e ka fituar me vota tė popullit.
2. IZET ALIU, i vetquajtur kapiten i TMK-sė dhe shok i Demirit. Ditė e natė bėn plane se si ta rrėzoj udhėheqjen e Dragashit. Ėsht person qė e urrejn edhe familja e tij. Merret me drogė e prostitucion dhe ua fut tmerrin tė gjithė atyre qė e duan me shpirt presidentin tonė tė nderuar Ibrahim Rugova dhe rrugėn e tij paqėsore pėr pavarėsinė e Kosovės.
3. SALIH SHALA, njė pėrson me tė kaluar tė dyshimtė majtiste. Bashkėpunėtor i kėtyre dy tė parėve i cili mshefet nėn ombrellen e LDK-sė duke qenė edhe deputet i saj nė kuvendin e Dragashit.
4. XHEMAJL ILJAZI, dallaveregji dhe kartrierist i madh. Demagog i fėlliqur dhe bashkėpunėtor i majtistėve tė lartpėrmendur.
5. SALAJDIN TAFILI, njėri i cili ia ka ktyer shpinėn LDK-sė dhe bukshkelės i cili bashkė me familjen e tij shfrytėzon ēdo moment pėr ti kritikuar shokėt e deridjeshėm nga tė cilėt ka pėrfituar nė tė kaluarėn shumė duke qenė nė poste tė rėndėsishme.


Sigurimi i Atdheut: Jemi duke pėrcjellur me sukses edhe aktivitetin e disa tė tjerėve qė po e zhvillojnė kundėr LDK-sė dhe kundėr Presidentit tė Pavarėsisė sė Kosovės, Dr.Ibrahim RUGOVA. Po kėtyre u bėjmė thirrje tė tėrhiqen nga lojėrat e pista dhe tė pa krye sepse mė kėtė strategji ata do tė jenė pėrgjithmonė tė humbur. Ata kanė plane tė shkatėrrimit tė LDK-sė dhe tė bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė; ndėrsa populli i Kosovės ka votuar dhe do ta votojė Dr.Ibrahim RUGOVĖN, Presidentin e Pavarėsisė.
Sigurimi i Atdheut: Kjo ėshtė vėrejtja e fundit, dhe nėse vazhdohet me veprimtari destruktive, do ti godasim pamėshirshėm.
Sigurimi i Atdheut: Urdhėrat janė tė prera. Sigurimi i Atdheut ėshtė gjithmonė nė mbrojtje tė atdheut dhe tė strukturave atdhetare tė Pavarėsisė sė Kosovės. Kosova nuk ėshtė e vejė, ajo ka burra qė i dalin zot.

MemphiSx
13-08-04, 21:56
Ku Ku Ku per ty gati te paska ardhe rendi se edhe ti ishe ne list hahahahahaahahahah ;)

fadil
14-08-04, 16:26
Pershendetje:

Si duket tashte e keni verejtur se ato genjeshtrat se dikush po i vret antaret me te devotshem te LDK.se per ta shkatrruar LDK.ne , jan bere te kuptueshme dhe nga te gjithe qytetaret e Kosoves eshte Kuptuar se ju keta i keni vrar vete vetem e vetem qe keta te mos ja prishin timin e duahnit siq thojme ne klanit komunist te Rugoves.

Koha ka deshmuar se te gjithe ata qe kan ngritur zerin kunder Politikes Komuniste dhe familjare ne LDK jan vrar, per ti lene rruge te lir klanit te Rugoves dhe te Kriminelit Fadil Geci qe LDK.ne ta bejne si kompani Ptivate njejt si Bujar Bukoshi fondin e qeveris se Kosoves.

Tasjhte Sigurimi i Atdheut ka dalur ne publik dhe i kerrcnon me vrasje te gjithe ata qe sipas tryre dezertojn nga LDK,ja dhe Presidenti i "PAVARSIS" Ibrahim Rugova.

ky eshte fundi i turpit te juaj dhe Populli me nuk do te ju lejoj qe ju ti vrisni intelektualet shqiptar e ne fushata parazgjedhore ti perkujtoni dhe te pregaditni referate se kinse kan qen perkrahes te flakt te LDK, duke u paraqitur si viktima ku realisht ju jeni te dyshuarit kryesor per vrasjen e ketyre njerzve qka edhe do te deshmoj koha qe e kemi perpara siq po deshmon edhe kjo e tashmja ne te cilen po kalojm.

Jo o te mjer jo Elektorati perfitohet duke i afruar ati kushte cilsore per jete e jo duke i kerrcnuar me likuidime apo edhe duke i likujduar apo ia rrafur vetem e vetem qe smendojn njejte ma klanin e Rugoves dhe te Fadil Gecit.

Dilaver
14-08-04, 17:06
He he, o Fadilo, pa me thuaj sa aktivistė tė LDK-sė janė nėper burgje, perderisa permbi 200 kriminel tė PDK-sė e AAK-sė janė nėper biruca e pritet qe edhe vet kreu i tyre shpejt tė gjej vend nėper biruca tė ndryshme.

Keto komunikata janė tė shkruara nga keta pismileta tipa si ti Fadilo, se ai qe vret nuk trumpeton, e ketė edhe ti e din fare mirė, kush vret, pėr tė pas mė tė qartė se kush vrau shqiptarė e aktivistė tė dalluar ja lexoje njė debat qe jemi duke zhvilluar me Lum mo-nė reporterin e luftės http://forum.kosova.de/forum/viewtopic.php?topic=11106&forum=1&start=20&38

fadil
14-08-04, 19:06
Komunikata me e re e sigurimcave!

SIGURIMI I ATDHEUT
Zona Operative Prizren

K O M U N I K A T Ė
Nr. 011 / 11/08/2004 / Prizren

Sigurimi i Atdheut: Reagojmė ashpėr, me rastin e minimit tė aktivitetit tė LDK-sė nė komunėn e Dragashit, nga ana e njė grupi majtistėsh dhe bashkėpunėtorėt e tyre dezertorė qė mshefen nėn ombrellen e LDK-sė.

Sigurimi i Atdheut: Tėrheqim vėrejtjen, pėr herė tė fundit se kėta matrapaz do ti godasim pamėshirshėm dhe veprimtarinė e tyre kundėr LDK-sė do ta paguajnė me jetė.
Sigurimi i Atdheut: Me veprimet e tyre armiqsore kundėr Lidhjes Demokratike tė Kosovės, dhe kundėr interesave tė qytetarėve tė Kosovės, e kanė mbushur kupėn dhe do ti godasim pamėshirshėm kėta pėrsona:
1. DEMIR RESHITI, armik i pėrbetuar i LDK-sė, njėri me ideologji marksiste, pioner i diktatorit Enver Hoxha, idetė e tė cilit edhe sot pėrpiqet ti vej nė vepėr pėrmes angazhimeve tė tija pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Fundamentalist i urryer qė shfrytėzon ēdo rast pėr ta minuar punėn e udhėheqjes komunale nė Dragash dhe e pengon drejtpėrdrejt kryetarin Halim Shemsedini pėr tė kryer me nder funksionin e kryetarit qė e ka fituar me vota tė popullit.
2. IZET ALIU, i vetquajtur kapiten i TMK-sė dhe shok i Demirit. Ditė e natė bėn plane se si ta rrėzoj udhėheqjen e Dragashit. Ėsht person qė e urrejn edhe familja e tij. Merret me drogė e prostitucion dhe ua fut tmerrin tė gjithė atyre qė e duan me shpirt presidentin tonė tė nderuar Ibrahim Rugova dhe rrugėn e tij paqėsore pėr pavarėsinė e Kosovės.
3. SALIH SHALA, njė pėrson me tė kaluar tė dyshimtė majtiste. Bashkėpunėtor i kėtyre dy tė parėve i cili mshefet nėn ombrellen e LDK-sė duke qenė edhe deputet i saj nė kuvendin e Dragashit.
4. XHEMAJL ILJAZI, dallaveregji dhe kartrierist i madh. Demagog i fėlliqur dhe bashkėpunėtor i majtistėve tė lartpėrmendur.
5. SALAJDIN TAFILI, njėri i cili ia ka ktyer shpinėn LDK-sė dhe bukshkelės i cili bashkė me familjen e tij shfrytėzon ēdo moment pėr ti kritikuar shokėt e deridjeshėm nga tė cilėt ka pėrfituar nė tė kaluarėn shumė duke qenė nė poste tė rėndėsishme.


Sigurimi i Atdheut: Jemi duke pėrcjellur me sukses edhe aktivitetin e disa tė tjerėve qė po e zhvillojnė kundėr LDK-sė dhe kundėr Presidentit tė Pavarėsisė sė Kosovės, Dr.Ibrahim RUGOVA. Po kėtyre u bėjmė thirrje tė tėrhiqen nga lojėrat e pista dhe tė pa krye sepse mė kėtė strategji ata do tė jenė pėrgjithmonė tė humbur. Ata kanė plane tė shkatėrrimit tė LDK-sė dhe tė bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė; ndėrsa populli i Kosovės ka votuar dhe do ta votojė Dr.Ibrahim RUGOVĖN, Presidentin e Pavarėsisė.
Sigurimi i Atdheut: Kjo ėshtė vėrejtja e fundit, dhe nėse vazhdohet me veprimtari destruktive, do ti godasim pamėshirshėm.
Sigurimi i Atdheut: Urdhėrat janė tė prera. Sigurimi i Atdheut ėshtė gjithmonė nė mbrojtje tė atdheut dhe tė strukturave atdhetare tė Pavarėsisė sė Kosovės. Kosova nuk ėshtė e vejė, ajo ka burra qė i dalin zot.Deklaratat e Sigurimit te Atdheut mbajn vulen identifikuese te Ibrahim Rugoves dhe simbolet e tije Politike.
ne mledhjen e fundit te kryesis se LDK.se mbi 20 antar te kryesis kan pranuar haptazi se jan mbeshtetes te kesaj organizate famkeqe.Pershendetje:

Si duket tashte e keni verejtur se ato genjeshtrat se dikush po i vret antaret me te devotshem te LDK.se per ta shkatrruar LDK.ne , jan bere te kuptueshme dhe nga te gjithe qytetaret e Kosoves eshte Kuptuar se ju keta i keni vrar vete vetem e vetem qe keta te mos ja prishin timin e duahnit siq thojme ne klanit komunist te Rugoves.

Koha ka deshmuar se te gjithe ata qe kan ngritur zerin kunder Politikes Komuniste dhe familjare ne LDK jan vrar, per ti lene rruge te lir klanit te Rugoves dhe te Kriminelit Fadil Geci qe LDK.ne ta bejne si kompani Ptivate njejt si Bujar Bukoshi fondin e qeveris se Kosoves.

Tasjhte Sigurimi i Atdheut ka dalur ne publik dhe i kerrcnon me vrasje te gjithe ata qe sipas tryre dezertojn nga LDK,ja dhe Presidenti i "PAVARSIS" Ibrahim Rugova.

ky eshte fundi i turpit te juaj dhe Populli me nuk do te ju lejoj qe ju ti vrisni intelektualet shqiptar e ne fushata parazgjedhore ti perkujtoni dhe te pregaditni referate se kinse kan qen perkrahes te flakt te LDK, duke u paraqitur si viktima ku realisht ju jeni te dyshuarit kryesor per vrasjen e ketyre njerzve qka edhe do te deshmoj koha qe e kemi perpara siq po deshmon edhe kjo e tashmja ne te cilen po kalojm.

Jo o te mjer jo Elektorati perfitohet duke i afruar ati kushte cilsore per jete e jo duke i kerrcnuar me likuidime apo edhe duke i likujduar apo ia rrafur vetem e vetem qe smendojn njejte ma klanin e Rugoves dhe te Fadil Gecit.

4ever
14-08-04, 19:14
O fadilo le more ti mos na kallxo se qysh fitohen votat po shko e shite djathin se po te prishet.

fadil
14-08-04, 22:29
Pershendetje:

ti 4ever sinqerisht je per me u qesh me ty!

a e din pse?

sepse nuk din se qka shkruan dhe perkqka shkruan!

MemphiSx
14-08-04, 22:35
hahahhah sa informata te bukura po i merr ne fletushken e re :P

Shum je i kendshem fadil veq ruju se kish me te vra edhe ty Sigurimi i Atdheut ;)

fadil
15-08-04, 20:25
Pershendetje;

Ju keni vrara njerze edhe me kombtar se une edhe su be kurgje e nese keta me vrasin mua nuk do te jet vrasja e pare qe keta sigurimca e kryejn kunder atyre qe smendojn njejt me ta.

MemphiSx
15-08-04, 20:45
Vorrimin e ki gratis nga kompania e vorrimeve ne Prishtine "LOTI" edhe ni permendore ne fshatin Llapushnik edhe kem me te shpall hero te kombit :P hahhahahaahah

Dilaver
15-08-04, 20:51
He he, o Fadilo, pa me thuaj sa aktivistė tė LDK-sė janė nėper burgje, perderisa permbi 200 kriminel tė PDK-sė e AAK-sė janė nėper biruca e pritet qe edhe vet kreu i tyre shpejt tė gjej vend nėper biruca tė ndryshme.

Keto komunikata janė tė shkruara nga keta pismileta tipa si ti Fadilo, se ai qe vret nuk trumpeton, e ketė edhe ti e din fare mirė, kush vret, pėr tė pas mė tė qartė se kush vrau shqiptarė e aktivistė tė dalluar ja lexoje njė debat qe jemi duke zhvilluar me Lum mo-nė reporterin e luftės http://forum.kosova.de/forum/viewtopic.php?topic=11106&forum=1&start=20&38

fadil
23-08-04, 13:13
Pershendetje:

Regjimi i Beogradit i ka pas shfrytzuar Tradhtaret e kombit per ti eliminuar ata qe punonin per te miren e ketij Kombi , kurse Marrveshja Hakerup _Qoviq e parashihte te njejten Politik kunder Ēlirimtarve dhe UNMIK-u i beri Bashkpuntor qe te deshmojn Kunder qlirimtarve ata qe deri dje ishin bashkpuntor te serbis.

Avokati i Shquar Shqiptar TOM Gashi ne nje intervis per nje telivizion tonin ka deklaruar se me deshmitar te tille edhe mua do te me burgosnin per krime Lufte.

MemphiSx
23-08-04, 22:32
Pse a mos po te doket ma i mir Tome Gashi se qata qe jan ne burge per krime
Une Tome Gashin se kisha vre se mu kish dhimt ni plum po e kisha vjehrr qaty afer Skenderbeut Se ai eshte se shum Xhepin e Qytetarve e ka shtjerr tuj ju premtu se ja une do ja u liroj nga burgu djalin apo burrin apo dikend tjeter
Po jo asnje sukses nuk e ka tregu deri me tani Drejtesia edhe pse eshte shum e manget ne disa raste ka TRIMFU para avokatit Gashi :)

Juristi81
31-08-04, 22:01
Po me pelqen ky formulim i fjalis tende ore Memphisx zeza kur ke thene "Une Tome Gashin se kisha vre se mu kish dhimt ni plum po e kisha vjehrr qaty afer Skenderbeut" Mire shume e paske tregu fytyren tende. E di se je frymezuar nga idete e gjagjit Enver Hoxha sepse vetem ai ka dite te medoj si ti dhe klika e juve.
I lutna zoti qe njerezve te mendimit te tille te mos u jep pushtet se vaj halli per popullin.
Besa po me krijohet pershtypja se bukur mire ti paguhesh per keto shkronja qe po i shkrune ne cilsine e nje avokati apo?

MemphiSx
31-08-04, 22:10
Juristi81 Ne baze te shkrimeve qe i ki ti veq masken e paske nderru
Edhe normal qe e kisha bo ate per nje kriminel qe vetem plaqkit popullin pa e be asnje te mir per popull me trego ti mu nje te mir qe ja ka bo populli si avokat

e dua jeten...e ti...
01-09-04, 10:06
Zoterinje mos u shtyni si mistreca,,,,
mos u beni te ligj,,,,mos e tregoni injorancen e poshtersine duke fyer te tjeret.
Mos harroni se dielli me shoshe nuk mbulohet.
kjo organizate kriminale e ligavecesh egziston dhe eshte e vertete se i takon Rugoves,e ne mesin e ketyre anetareve eshte dhe nje kusheri i imi
eshte bir spihuni me damke...
E per kesaj organizate qe i ha njerzit e vete dhe ua le fajin te tjereve dhe kjo u pa....
Prej kesaj organizate nuk eshte distancuar as vete .Rugova_(mener me then)

MemphiSx
01-09-04, 10:55
O ti bre e dua jeten edhe ti koke si kusherini yt

A ki TV n'shpi ose as din me lexu me siguri te mungojn te dyjat

Dr.Rugova dhe LDK-ja jan distancu prej kriminelve te tille


Kurse ti e fadili kqyrni interesohi e gjone let organizate e regjistrohi se ju jeni t'msune me u marr me ksi sene ;)

fadil
01-09-04, 17:50
Pershendetje;

Mebmhisex shkruan ketu se Rugova eshte distancuar nga kjo organizat????????!!!!!!!!!!!

Por Membhisx nuk shkruan se menjeher kjo organizat ka dal me nje kunder komunikat kur e riperserit qendrimin e saje dhe mbeshtetjen qe merr nga Ibrahim Rugova dhe klika e tije.

pse pas kesaj deklarate nuk dha ndonje distancim tjeter Rugova???????

pergjigju ne kete pyetje o i mjere.

MemphiSx
01-09-04, 21:44
o fadil deklarata e kujt vlen ma shum per ty
E presidentit apo e nje grupi kriminelesh
Edhe ska nevoje aj me dal me deklarat kunder tyre sa her qe ata dalin me asi shkrime kriminele :)

fadil
02-09-04, 18:08
Pershendetje:

Komunikata e pare:

S I G U R I M I I A T DH E U T ‘

K O M U N I K A T Ė
Nr. 002 / 12/07/2004 / Prishtinė

Sigurimi i Atdheut: Reagojmė ashpėr, me rastin e minimit tė aktivitetit tė LDK-sė nėpėr degė tė ndryshme nė Kosovė, nga ana e njė grupi dezertorėsh, tė cilėt, nė pamundėsi pėr tė realizuar synimet e veta idioteske, tradhėtuan djathtizmin kombėtar, duke i dalė pėrballė atij dhe duke u bėrė me vetėdije pararojė e majtistėve kuislingė tė cilėt kanė vrarė atdhetarėt mė tė devotshėm tė Pavarėsisė sė Kosovės.

Sigurimi i Atdheut: Tėrheqim vėrejtjen, se ēdo shantazh qė Ju dezertorė do tė bėni kundrejt degėve dhe nėndegėve tė LDK-sė, do tė pėsoni me jetė. Ju ftojmė qė pėr tė mirėn e familjeve tuaja dhe pėr tė mirėn e Kosovės, tė reflektoni dhe tė kėrkoni falje, derisa nuk ka ardhur momenti i fushatės elektorale, kur ju mund tė ē’orientoni dhe shantazhoni anėtarė dhe personalitete tė tjera tė LDK-sė, sepse atėherė, ju betohemi se do t’ju godasim pa paralajmėrim.

Sigurimi i Atdheut: Ftojmė qytetarėt e Kosovės, posaqėrisht anėtarėt e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, qė tė mos bijnė pre e mashtruesve dhe e matrapazėve mospėrfillės tė cilėt kanė dezertuar sot nga LDK-ja duke mos qenė tė aftė tė kryejnė detyrat e ngarkuara. Ata janė tė dezertuar edhe nga interesat e qytetarėve tė Kosovės. Ata kanė qėllime mashtrimi dhe nuk janė tė aftė pėr ta drejtuar Kosovėn dhe pėr ta bėrė tė pavarur. Kėta matrapazė kanė ikur nga pėrgjegjėsitė qė kanė pasur dhe tani kėrkojnė pėrsėri pėrgjegjėsi nga Ju, tė cilėve u tradhėtuan pikėrisht nė momentin e fundit kur ēėshtja e Kosovės do tė fitoj statusin pėrfundimtar. Ata janė tė shitur te majtistėt tė cilėt kanė vrarė dhe po vrasin atdhetarėt mė tė denjė tė pavarsisė sė Kosovės. Ata janė kundėr pavarėsisė sė Kosovės dhe sot janė bėrė aleatė tė majtistėve tė cilėt i kanė paguar mirė qė nė tė ardhmen t’i kenė pėr vete kur tė vendosin qė Kosovėn t’ia bashkojnė Shqipėrisė. Majtistėt duan qė ta rikthejnė Shqipėrinė e madhe dhe kėshtu tė bėhen rreziku pėr Ballkanin. Prandaj mos e pėrkrahni tradhėtinė e cila na e prishė imazhin; ta bėjmė Kosovėn sipas planeve tė Dr.Ibrahim RUGOVĖS, tė pavarur demokratike me fqinjėsi tė mirė dhe tė integruar nė tė gjitha mekanizmat ndėrkombėtar.

Sigurimi i Atdheut: Jemi tė informuar edhe pėr anėtarė tė tjerė tė “pakėnaqur” tė kryesisė sė LDK-sė, tė cilėt po planifikojnė qė nė momentin e fundit ta lėnė LDK-nė tė boshatisur dhe t’i kthejnė shpindėn Presidentit tė Pavarėsisė sė Kosovės, Dr.Ibrahim RUGOVA. Po kėtyre u bėjmė thirrje tė tėrhiqen nga lojėrat e pista dhe tė pa krye sepse mė kėtė strategji ata do tė jenė pėrgjithmonė tė humbur. Jemi tė detyruar tė ju informojmė se njėra nga tė rebeluarat e LDK-sė mban lidhje dhe ka mbėshtetje nga ekstremistėt tė cilėt veten e kanė quajtur Armata Kombėtare Shqiptare, dhe synojnė qė me forma terroriste ta bashkojnė Shqipėrinė, qė Kosovėn t’ia bashkojnė Shqipėrisė dhe me ne tė udhėheq Fatos NANO apo Gafurr ADILI i cili ėshtė ngusht i lidhur me trashigimtarėt e Enver HOXHĖS dhe cilėsohet si “Enveri i dytė”. Ata kanė plane tė shkatėrrimit tė LDK-sė dhe tė bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė; ndėrsa populli i Kosovės ka votuar dhe do ta votojė Dr.Ibrahim RUGOVĖN, Presidentin e Pavarėsisė. Lėvizja juaj do tė fitoj turpin dhe do tė vejė nė humnerė me majtistėt tė cilėt nuk do tė kenė vend nė Kosovėn e Pavarur.

Sigurimi i Atdheut: Urdhėrat janė tė prera. Sigurimi i Atdheut ėshtė gjithmonė nė mbrojtje tė atdheut dhe tė strukturave atdhetare tė Pavarėsisė sė Kosovės. Kosova nuk ėshtė e vejė, ajo ka burra qė i dalin zot.


Kolonel. R. Miftari
--------------------------------------------------
Prishtinė - 12/07/2004

Komunikata e dyte:

DEKLARATĖ PĖR MEDIA
Nr. 001 /17/07/2004 / Prishtinė


Pas bėrjes publike tė komunikatės 02, tė Sigurimit tė Atdheut, politikanė anonimė dhe media tė shumta nė Kosovė kanė demantuar ekzistimin e organizatės Sigurimi i Atdheut dhe tė njėjtit, nė tė njėjtėn kohė, kanė kėrkuar qė pjesėtarėt e kėsaj organizate tė sillen para drejtėsisė; absurditet. Me kėtė rast, politikanė anonimė, tė lemerisur nga frika e fajėsisė sė mundshme, janė munduar ti mbyllin sytė sikur gomari pėrpara ujkut, dhe po luten tė janė nė ėndėrr, ose Sigurimi... tė jetė ėndėrr. Ndėrsa dezertorėt, nė shumė qytete tė Kosovės nuk janė parė nė vendet e mė parshme publike, janė dukur me fytyra tė zymta dhe disa nga viktimat e tyre si duket janė vetėdijėsuar dhe u janė shmangur.

Pas deklaratės 02 tė Sigurimit tė Atdheut, disa nga mediat majtiste tė cilat janė tė instaluara kundėr interesave tė qytetarėve tė Kosovės, kundėr pavarėsisė dhe kundėr Presidentit Dr.Ibrahim RUGOVA, kanė luajtur njė rol tejet destruktiv dhe shantazhues kundėr LDK-sė dhe Sigurimit...tė saj. Disa nga kėto media, janė munduar qė kėtė komunikatė ta paraqesin nė aspektin negativ dhe hipokrizia e tyre ka shkuar aq largė saqė kanė deformuar edhe portretin e shenjtė tė Presidentit Dr.Ibrahim RUGOVA. Shantazhi qė ėshtė bėrė duke shfrytėzuar deklaratėn nė fjalė ėshtė antiatdhetar, nuk paraqet etikė gazetare dhe aq mė keq s’ėshtė as pėr sė afėrmi profesional nė fushėn e informimit. Nė formėn mė profesionale, deklaratėn e ka paraqitur gazeta e pėrditshme KOSOVA SOT, e cila pas njoftimit qė letra ka shkuar pėrmes E-mailit, ka dhėnė deklaratėn e plotė ashtu siē ėshtė kėrkuar.

Pas kėtyre shantazheve, Sigurimi i Atdheut ėshtė i detyruar tė sqarojė, duke lėshuar kėtė deklaratė me sa vijon:

1. Demanti qė disa gazeta kanė botuar, nė emėr tė Kryesisė sė LDK-sė ėshtė i pavlefshėm, sepse ėshtė demantuar nga njė organ tjetėr i cili nuk ėshtė pjesė pėrbėrėse e organit tonė tė sigurimit. Sikur, me firmėn tonė, me simbolin dhe emrin Sigurimi i Atdheut tė kishte manipuluar dikush tjetėr, vetėm ne kemi pasur tė drejtėn qė ta demantonim atė dhe askush tjetėr pa marrė parasysh vinė partiake. E vėrteta ėshtė se ne qėndrojmė pas deklaratės numėr 1 dhe 2, dhe do tė realizojmė obligimet tė cilat ia kemi vėnė vetes.

2. Ėshtė absurde qė pėr Sigurimin e Atdheut gazetarėt kanė pyetur anėtarė tė rėndomtė tė LDK-sė. Ėshtė absurde dhe joprofesionale qė ēdokush qė ndodhet nė LDK apo nė kryesi tė saj tė ketė qasje edhe tek Sigurimi..., sepse ne jemi sekret, ndėrsa LDK ėshtė publike dhe nė tė ėshtė i gjithė populli i Kosovės. Ne mbikėqyrim veprimtarinė e LDK-sė e jo LDK-ja veprimtarinė tonė.

3. Askush nuk ka tė drejtė tė na e mohojė tė drejtėn qė ne tė jemi nė mbrojtje tė pavarėsisė sė Kosovės dhe rrjedhimisht edhe tė Presidentit Dr.Ibrahim RUGOVA. Ne jemi nė mbrojtje tė vullnetit dhe tė votės sė lirė tė qytetarėve tė Kosovės. Ne kemi bekimin e Presidentit tė Kosovės Dr.Ibrahim Rugova dhe jemi betuar publikisht pėrpara varrit tė heroit tė Kosovės sė Pavarur, Kolonelit Tahir Zemaj, dhe kemi qenė transparent vetėm nė rastin e ceremonisė sė varrimit tė tij, ku prezenca jonė pati jehonė tė madhe dhe pėrkrahje nga qytetarėt e Kosovės; prezencė kjo e cila pati lemerisur vrasėsit majtistė. Ju rikujtojmė se qė prej atėherė kur jemi paraqitur ne, nė Kosovė nuk ka pasur asnjė vrasje politike.

Kolonel. R. Miftari

Kjo e demanton demantin e Rugoves dhe te Ledkistave tjere!!!!!


Komunikata e trete:

Komunikata me e re e sigurimcave!

SIGURIMI I ATDHEUT
Zona Operative Prizren

K O M U N I K A T Ė
Nr. 011 / 11/08/2004 / Prizren

Sigurimi i Atdheut: Reagojmė ashpėr, me rastin e minimit tė aktivitetit tė LDK-sė nė komunėn e Dragashit, nga ana e njė grupi majtistėsh dhe bashkėpunėtorėt e tyre dezertorė qė mshefen nėn ombrellen e LDK-sė.

Sigurimi i Atdheut: Tėrheqim vėrejtjen, pėr herė tė fundit se kėta matrapaz do ti godasim pamėshirshėm dhe veprimtarinė e tyre kundėr LDK-sė do ta paguajnė me jetė.
Sigurimi i Atdheut: Me veprimet e tyre armiqsore kundėr Lidhjes Demokratike tė Kosovės, dhe kundėr interesave tė qytetarėve tė Kosovės, e kanė mbushur kupėn dhe do ti godasim pamėshirshėm kėta pėrsona:
1. DEMIR RESHITI, armik i pėrbetuar i LDK-sė, njėri me ideologji marksiste, pioner i diktatorit Enver Hoxha, idetė e tė cilit edhe sot pėrpiqet ti vej nė vepėr pėrmes angazhimeve tė tija pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Fundamentalist i urryer qė shfrytėzon ēdo rast pėr ta minuar punėn e udhėheqjes komunale nė Dragash dhe e pengon drejtpėrdrejt kryetarin Halim Shemsedini pėr tė kryer me nder funksionin e kryetarit qė e ka fituar me vota tė popullit.
2. IZET ALIU, i vetquajtur kapiten i TMK-sė dhe shok i Demirit. Ditė e natė bėn plane se si ta rrėzoj udhėheqjen e Dragashit. Ėsht person qė e urrejn edhe familja e tij. Merret me drogė e prostitucion dhe ua fut tmerrin tė gjithė atyre qė e duan me shpirt presidentin tonė tė nderuar Ibrahim Rugova dhe rrugėn e tij paqėsore pėr pavarėsinė e Kosovės.
3. SALIH SHALA, njė pėrson me tė kaluar tė dyshimtė majtiste. Bashkėpunėtor i kėtyre dy tė parėve i cili mshefet nėn ombrellen e LDK-sė duke qenė edhe deputet i saj nė kuvendin e Dragashit.
4. XHEMAJL ILJAZI, dallaveregji dhe kartrierist i madh. Demagog i fėlliqur dhe bashkėpunėtor i majtistėve tė lartpėrmendur.
5. SALAJDIN TAFILI, njėri i cili ia ka ktyer shpinėn LDK-sė dhe bukshkelės i cili bashkė me familjen e tij shfrytėzon ēdo moment pėr ti kritikuar shokėt e deridjeshėm nga tė cilėt ka pėrfituar nė tė kaluarėn shumė duke qenė nė poste tė rėndėsishme.


Sigurimi i Atdheut: Jemi duke pėrcjellur me sukses edhe aktivitetin e disa tė tjerėve qė po e zhvillojnė kundėr LDK-sė dhe kundėr Presidentit tė Pavarėsisė sė Kosovės, Dr.Ibrahim RUGOVA. Po kėtyre u bėjmė thirrje tė tėrhiqen nga lojėrat e pista dhe tė pa krye sepse mė kėtė strategji ata do tė jenė pėrgjithmonė tė humbur. Ata kanė plane tė shkatėrrimit tė LDK-sė dhe tė bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė; ndėrsa populli i Kosovės ka votuar dhe do ta votojė Dr.Ibrahim RUGOVĖN, Presidentin e Pavarėsisė.
Sigurimi i Atdheut: Kjo ėshtė vėrejtja e fundit, dhe nėse vazhdohet me veprimtari destruktive, do ti godasim pamėshirshėm.
Sigurimi i Atdheut: Urdhėrat janė tė prera. Sigurimi i Atdheut ėshtė gjithmonė nė mbrojtje tė atdheut dhe tė strukturave atdhetare tė Pavarėsisė sė Kosovės. Kosova nuk ėshtė e vejė, ajo ka burra qė i dalin zot.


Nėnkolonel. Dardan Shpati

MemphiSx
02-09-04, 20:58
O budalla se je bo
A e din qka don me thon fjala DEMANTIM apo ndoshta spo te punojn integralat

LDK-ja e ka demantu ket deklarat edhe sdi qka ki nevoje me perserit mo

Kerkush so ka i lexon kto shkrime palidhje qe je ka i poston :(

fadil
05-09-04, 17:49
Pershendetje:

A jam une budall a jo kjo eshte nje qeshtje qe ti smundesh me vlersuar pasi qe ti ske kapacitet per vlersim si deshmi eshte se ti nuk je ne gjendje ta vlersosh vetveten.

e a i lexon dikush a jo shkrimet e mija eshte nje qeshtje tjeter , edhe ti nese e dine qe askush nuk i lexon shkrimet e mija ti je me shum se i knaqur por problemi eshte se shkrimet e mija lexohen nga lexuesit e kesaj teme dhe ata japin vlersimin e tyre , dhe ti e dine se shkrimet e mija jan te argumentuara dhe qytetaret i vlersojn pozitivisht dhe ty kjo ste pelqen se shkrimet e mija jan kunder deshirave te turpshme qe i ke ti.

pra nese askush nuk i lexon shkrimet e mija ti knaqu , por hidherov dhe ndieje veten te humbur nese i lexojn sepse rrenatr e tua do te jen aq tre dukshme sa qe do te qeshin te gjithe me shkrimet e tua perpos atyre qe mendojn njejt me ty.

Me e Mir Eshte Gjuha e Memecit se e Genjeshtarit.

MemphiSx
05-09-04, 19:59
Shkrimet e tua jan kundershtuar shume ashper nga te gjithe forumistet

Perveq 2-3 nikav qe i ki shti ti vet ;)

fadil
07-09-04, 14:52
Pershendetje:

Ate Postimin e lartcekur une nuk kam shkruar nga koka ime por e kam kopjuar ate qe e kan shkruar kriminelete qe p[erkrahen nga Ibrahim Rugova i cili Mjerisht eshte kryetar i Kosoves.

E une ne kete rubrik shkruaj vetem me emrin fadili.

por ka shum te tjer qe kan te njejtat mendime me mua por ska nerva te debatojn me njerze te nivelit tende.

pasi qe je nje njeri me nje nivel te ulte dhe antikombtar.

Bond
07-09-04, 16:21
I nderuari Fadil!

Pasi qe disa herė ta kam terhjekė verejtjen, por edhe intervenuar per herė tė fundit po tė drejtohem, mos u bėn shkaktar qe ndoshta edhe dikush i pafajshėm tė ndeshkohet shkaku i juaj.

Paraqitjen tuaj me emra tjerė per ditė ju kam thėnė se nuk do tė toleroj, sepse je shum i padisplinuar dhe banal, deri tani i kam larguar ato shkrime e disa emra, ndersa tani e tutje po tė njoftoj se do tė largohesh nga forumi po vazhdove me keto sjellje.

Asnjiherė nuk tė ėshtė kufizuar shprehja e mendimit tė lirė.

Qe tė jem mė i qartė edhe njiherė po tė them publikisht se paraqitja jote me emra tjer e duke ofenduar me sharje e kercėnime diskutuesit tjerė nuk do tė tolerojmė ma.

GjIlAnAsI_cSi
07-09-04, 16:58
Shkrimet e Tua Fadil po tregojn se kush je dhe cfar Personi je , thjesht je mesu sikur Kryetari juaj apo vrasesi i Shqiptarve Hashim Thaqi , Un per vete sdi cka te shtoj Sme interesuan sepse kam pa shum shkrime te pa vend qe i ke be ti dhe sme intersojn keto Shkrime te '' Epoka e Re ''

Gjith te mirat.

4ever
07-09-04, 18:24
Jo more fadili nuk paraqitet me emera tjere se keta jane njerezit ma te "sinqert" ne Kosove.
fadil shko e ruj bollicat e leje politiken se je bo shume qesharak.

MemphiSx
10-09-04, 11:24
ncncncncn sa her duhet ti terhjeket vrejtja nje njeriu te "ditur"

DannyAus
22-09-04, 13:24
Pershendetje:

1.Nese te kujtohet ty daliver kjo arganizat famkeqe publikisht ka dalur menjeher pas vrasjes se Kolonelit serbe Tahir Zema dhe kete organizat e pate perkrahur publikisht Ibrahim Rugova dhe klika e tije.

2.Kjo komunikat mbante vulen e Presidentit te Kosoves, qe e ka perpiluar Ibrahim Rugoves dhe qe e perdor te vulos dokumenta zyrtare te presidences.

3.jo rastesishte kam thene zoti e ruajt Kosoven dhe Kosovaret nga klika e juaj.

4.Pyetje Kush e ka radhen ne LDK tashte te vritet nga SIGURIMI I ATDHEUT???!!!

TE PERSHENDES FADIL,, JAM ME JU PLOTESISHT,, NUK KAM QKA TE SHTOJ VEQSE TE THEM SE VET LDK-ja ESHTE NJE ORGANIZAT E ASHTUQUAJTUR SIGURIMI I ATDHEUT I CILI ME SYNIM SHKATRIMIN E TE TJEREVE SHKATERRON VETEN DHE SYNIMET E POPULLIT SHQIPETAR...

Kaltrina
22-09-04, 13:50
Pershendetje:

1.Nese te kujtohet ty daliver kjo arganizat famkeqe publikisht ka dalur menjeher pas vrasjes se Kolonelit serbe Tahir Zema dhe kete organizat e pate perkrahur publikisht Ibrahim Rugova dhe klika e tije.

2.Kjo komunikat mbante vulen e Presidentit te Kosoves, qe e ka perpiluar Ibrahim Rugoves dhe qe e perdor te vulos dokumenta zyrtare te presidences.

3.jo rastesishte kam thene zoti e ruajt Kosoven dhe Kosovaret nga klika e juaj.

4.Pyetje Kush e ka radhen ne LDK tashte te vritet nga SIGURIMI I ATDHEUT???!!!

TE PERSHENDES FADIL,, JAM ME JU PLOTESISHT,, NUK KAM QKA TE SHTOJ VEQSE TE THEM SE VET LDK-ja ESHTE NJE ORGANIZAT E ASHTUQUAJTUR SIGURIMI I ATDHEUT I CILI ME SYNIM SHKATRIMIN E TE TJEREVE SHKATERRON VETEN DHE SYNIMET E POPULLIT SHQIPETAR...

Kam degjuar se njeri prej anetareve te sigurimit te atdheut eshte edhe Enver Sekiraqa, te cilin vete rugova e ka bo milioner, e ka paguar shtrenjte per te deshmuar kunder pjesetareve te UQK-se, perkatesisht, Fatmir Limajn dhe Rrustem Mustafen-Remin, Prishtinalite e njohin me siguri se kush eshte (mos kofte).
Edhe une pajtohem me ju te dy 100%.


Edhe si eshte e mundur gjithmone te fshihen postimet e simpatizuesve te PDK-se :twisted: :twisted: :twisted: , ju spo jeni te zot ta mbani ne rend nje forum pa anuar kah partite politike, e po e mbani shtetin.

pershendetje************************************************** **********

I nderuari apo si po prezentohesh e nderuara Kaltrina, per ligjerata nuk kemi nevoj e pėr verejtje egziston rubrikė specilale.

A tė ka ndodh tė fshihet ndonjė afishim i juaji si Kaltrina, jo sigurtė jo, por as tė tjerėve pa marr parasysh se qfar bindjesh politike a fetare kan.

Janė fshi disa shkrime qe njė anėtarė i regjistronte edhe nga 5 apo 6 emra nė ditė e me ata emra shante e ofendonte diskutuesit tjerė, tė njejtit i ėshtė tėrhjekė vėrejtja disa herė bile edhe publikisht, por kot vazhdon me atė tė vetėn.

Unė po ju them edhe njėherė se mund tė na kaloj ndonjė afishim pa e lexuar, por nuk do tė lejojmė cirk, e sa i perket bindjeve politike, asnjėherė nuk ka ndodh e as qe do tė ndodh tė fshihen mesazhe nė mėnyrė tė njėanshme por keto i ke dezinformime.

Janė fshi shkrime vetėm nė raste ekstreme kur ndonjeni prej diskutuesve ka ofenduar njė diskutues tjeter edhe atė me sharje banale duke ofenduar anėatrėt e familjes, atėherė kemi intervenuar e jo kurr per bindje tė ndryshme politike.

Ju ftoj qė tė pėrmbaheni nga ofendimet e fyerjet sepse aspak nuk e preferojmė censurėn dhe imponimin e mėnyrės se si tė shkruaj pėr asnjerin.

DannyAus
22-09-04, 14:20
****KAM DEGJUAR PER KETE ENVER SEKIRAQEN SI HAJDUT NE PRISHTINE
****POR NUK E PASNA DIT SE IBRAHIM RUGOVA KA MIQESI ME HAJDUT TE PRISHTINES,,,,
**** EDHE NJE ARSYE MA E MADHE TE JEM I SIGURT SE LDK-ja PUNON PER SHKATRRIMIN E KOSOVES,,
**** BASHKUNON ME HAJDUT KUNDER ISH PJESETARVE TE UQK-se TE CILET LUFTUAN OKUPATORIN SERB,, .......
TE PERSHENDES KALTRINA
.

Kujtimi
29-09-04, 21:32
PO PSE PO HYNI BRE NE PUNE TE PRESIDENTIT PO AJE E DINE ME MIRE SE JU KUSHE ESHTE SIGURIA E ATDHEUT........[
PO EDHE MOSE MEJ DISTANCU QKA KA LIDHJE TA HOHIN HAJNAT E PDK-es SE MJAFT VRANE ATA SHQIPTAR NE BASHKPUNIM ME UDB-en E BEOGRADIT DERI SA JAV QUN KRYTARIN NE HAGE TASHE JU KA MBETE EDH FATOS NANO POR EDHE ATI JA HEKIM FLAMEM...O TE MJERE JU MALLKOFT GJAKU I TE RENVE PER PAVARSINE E KOSOVES!!!!
TE VRARE NGA DORA KRIMINELE E THAQIT DHE E KLYSHVE TE TI;QE I KANE SHTRI RRENJET ATHINE TIRANE BEOGRAD.....JU VRAFT BUKA E DUKAGJINIT!!!!color=red][/color]

DannyAus
30-09-04, 07:56
kujtim a shum tu kan dhimt ata kinse shqiptaret qe kan punu me UDB-n a ata kan meritu me vdek ,, dhe rrnoft sa malet ai qe e ka bere kete pun,,,,,, mos ke pas ti dikan qe ka bashkpunu me kete UDB-n apo mos e njeh qe ka mbet gjall ende????
ka shum asi ne partit tuaja...... nuk do te ket shum gjat

DannyAus
30-09-04, 08:00
nuk e di qka folni kot,, ja futni prej kodres tu fol me njani tjetrin,,,
PDK-ja dhe AAK-ja ka qen ajo qe ka luftu kunder okupatorit,, ata kan dhan jeten per atdhe,, PDK-ja ka pastru kosoven prej ndyresirave te UDB-s,, qka doni tjeter,, po shihni me sy po nuk doni ta kuptoni,,
LDK-ja prej luftes e deri tani kurr nuk ka ber mire per kosovaret,, vetem se i ka ngaterru gjerat deri tash,,,, shpresojm per nje te ardhme me te mire
pershendetje

DannyAus
30-09-04, 08:05
[b]per qfar arsye po dezertojn bashkpunetoret e LDK-se kan nje arsye,,,,
tash edhe me vrasje kercenohen,,,,, dezertoni hiq mos tjau nin,,, se dal nga dal do te dezerton edhe vet kryetari Dr Ibrahim Rugova,,,, paqesori
dhashte zoti e nuk e leshon kosoven,, por behet ndonje shkrimtar i mire,, sepse na duhet,,,, po ashtu shpresojm ta shkruan historin e jetes se ti,, si Bill Klintoni.....

progoni
30-09-04, 13:25
DannyAus mė trego drejtė si tė shkon muhabeti me vetėveten,shum kam takuar te politika veqė tė i bėjn qef vetvetės ende jo.
Bile,shoki tregoj diqka tė re vetės suaj,e ke lodhė me tėnjejtin tregim.


Vėrtet atė sigurimin e atdheut e pata harru fare,ende je nė atė ėndėrr,vėrtet qenka e gjat nata tek atje.

DannyAus
30-09-04, 13:33
progoni qfar hallit ke a :) te dhemb realiteti apo e ke pa qe me te vertet LDK-ja eshte e shkuar dhe e harruar.........

Kujtimi
30-09-04, 14:52
DannyAus........valla danny me vjen keqe se une si takoj asnje partie,jam me kete organizaten e sigurimit te athdheut... Se me klyshet e Millosheviqit nuke po u merrke njeriu vesh me fjal !!
Ju sa her qe ju kape zori ikni e shkoni te Fatos Nano per ndihm,kure te keni deshir shkoni dhe konsulltonu edhe me ish krytarin e juaj Millosheviq,e sa per kosove tani me keni marre fund!!
Koha e juaj qe dhe shkoj sikur regjimi i Milloshevicit...Tani ju ka mbet ti numroni ditet. E nje gje e tille do ta gjeje edhe ate qe ju toleron juve mbeturinat komuniste te ish Jugosllavis.
Se besa edhe Rugova mban pergjegjsi qe ju ka toleru deri ketu!!
se juve ka dufte ather ku ishte i ndjeri kolonel gjall me ju zhduk nga kjo toke ,na mbarruat me turpin e juaj sa qe po te vazhdoj keshtu po na vjen turp te identifikohem si shqiptar,jeni bere si koalicini povratak apo ish LBD-e Rexhep Qosoviqit qe i bllokonte gjitha proceset ne Kosove.
:!: P.S kjo vlen edhe per te gjithe ata qe mendojn si ju zotri!!!

Gentiani
30-09-04, 14:57
Ha,hahahaaaaaaa Kujtimi, po prit njėherė pas zgjedhjeve se ankohen se iu ėshtė bėrė padrejtėsi nė zgjedhje :lol: :lol:

nitushe
01-10-04, 10:14
Hajt more se ata te LDK-se vrahen ne mes veti se smunen me i nda mire lekt e tani nau lane fajin ktyne krahut te luftes keni me pa kane me u faru krejt kta te LDK :lol: :lol:

Arberi_121
01-11-04, 14:45
Ju pershendes po keto far sherbimesh e keto far SHiqesh te atij apo te ketij krahu e kan lodhe populline, e me mire do te ishte me i orientu forcat e tzre kunder armiqve shekullore e ata dihen e jo ne permjet sherbimeve te realziojne intersat e veta e te ndonj grupi, se ka kriminel te mjaftueshem serb qe deri dje kan, dhunu maskaru ne Kosve dhe ne viset tjera te ballkanite , e sot levizin lirisht ne evrop e ne Kosove e qdo kunde , te lireeeeeeeeee dhe krenar , per kriem qe kan kry ne Kosove

afrim preniqi
21-11-04, 08:12
ju lumt"sigurimi i atdheut"ju mos hidhni kumunikata ,por veproni se keni marr nji detyre te madhe ti ndeshkoni dezertoret ,prandaj filloni nga rugova e vazhdoni deri me i fundit lulzim zeneli,sepse e ter ldk-ja esht dezertore e luftes se uqk-se.
rroft uqk-ja

beku
21-11-04, 17:27
dilaver o dallaver

ky far kercnimi qi nė kuptim tė parė e pėrmban ni vulė pule, ka pėrqėllim me ba si ekzistente i kaēak pulaxhish qi nxerrin kokėn pas korrunave. Mbase kshtu po tigllon kokrizma e torollėkut dilaver e dallaver ne emen tė DJATHĖTIZMIT atėher shko tek pazari e ngopu me djath se spo ditke se ēka asht djathtizmi i vertet mos u paraqit si i marrė se i marri ma se shumti marre i le vetit se sa munet me ba tjetrit nuk po du me u lodh me punė pulaxhish.

Dilaver
21-11-04, 18:30
Hej o shoki, shkundi lependrat njiher e hyn mbrenda, qartėsohu njėherė kah po tė dhemb a mos ėshtė nė pyetje sindromi i paszgjedhjeve http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=3407 se edhe per ate kemi ilaq edhe pse e paske gabuar temėn.

Emėrllahu
21-11-04, 21:54
Pershendetje i ashtuquajturi Fadili apo juristi81,u inkuadrova shume vone por megjithate per shkake te realitetit, dua ta beje vetem nje sqarim.Thua ne nje raste se ke qene ne brigaden 138 Agim Ramadani-per moskeqkuptim ne kete brigade nuk ka pasur ushtar me Emrin fadil, e ne qofte se e ke pseudonim kerkoj falje,por megjithate jam i sigurte se ne Brigaden 138 Agim Ramadani,nuk ka pase ushtare me mendime dhe prapavija si te juajat,Ju flm per mirekuptim

BeeP
13-04-05, 00:14
Shkrimet e Tua Fadil po tregojn se kush je dhe cfar Personi je , thjesht je mesu sikur Kryetari juaj apo vrasesi i Shqiptarve Hashim Thaqi , Un per vete sdi cka te shtoj Sme interesuan sepse kam pa shum shkrime te pa vend qe i ke be ti dhe sme intersojn keto Shkrime te '' Epoka e Re ''

Gjith te mirat.

Gjilanasi_Csi a mos e ke pa ti Hashim THaēin apo ndokend nga PDK-ja qe ka Vrar dikand apo mos ki ndonje deshmi qe ka vrare dikend nese po shko ne ndonje Stacion Policore e trego se Ata Kriminel kerkohen qysh Moti qysh qe 5 Vite SHPK-ja ne Bashkpunim me UNMIK Akoma nuk gjeten asnje Faktor qe ka kryer Veper kriminale deri sote e tii ni Fmijaq i keq del e shkruan me Emra ketu se ky paska Vra dikan .. Une per Vete deri sa nuk jam 100% i Sigurte smundem ta Akuzoj as LDK-ne as PDK-ne as AAK-ne po as nje Individe te thjesht ... Mos komentoni gjera te Kota se marre duhet me ju ardh se qfare jeni kah bani !

pirroja1
13-04-05, 12:41
DannyAus mė trego drejtė si tė shkon muhabeti me vetėveten,shum kam takuar te politika veqė tė i bėjn qef vetvetės ende jo.
Bile,shoki tregoj diqka tė re vetės suaj,e ke lodhė me tėnjejtin tregim.


Vėrtet atė sigurimin e atdheut e pata harru fare,ende je nė atė ėndėrr,vėrtet qenka e gjat nata tek atje.

Prrokopi!!!
Ende ti me ato paravolite tuaja!Shko lum miku e merre lopaten se te mungon profili !!!

markopollo
13-04-05, 15:32
o njerez besoni se kurre ma shume ky popull nuk ka qene ma kunder vetvetes......................yoti na kthjelloft mendjen e na cliroft nga pisllaqet qe jemi duke i bere

progoni
13-04-05, 18:45
DannyAus mė trego drejtė si tė shkon muhabeti me vetėveten,shum kam takuar te politika veqė tė i bėjn qef vetvetės ende jo.
Bile,shoki tregoj diqka tė re vetės suaj,e ke lodhė me tėnjejtin tregim.


Vėrtet atė sigurimin e atdheut e pata harru fare,ende je nė atė ėndėrr,vėrtet qenka e gjat nata tek atje.

Prrokopi!!!
Ende ti me ato paravolite tuaja!Shko lum miku e merre lopaten se te mungon profili !!!

Pirrovin (bari qenefesh) Progoni kte afishim e ka shenuar ne muajin e 9 te 2004.
Sa herė eshte tentuar me kto loja neti te stilit YuGiUh karte me etiketuar porsenalitete tė politikės ty ore bari qenefesh nje vit mbrapa Denyy aus.

progoni
13-04-05, 18:47
DannyAus mė trego drejtė si tė shkon muhabeti me vetėveten,shum kam takuar te politika veqė tė i bėjn qef vetvetės ende jo.
Bile,shoki tregoj diqka tė re vetės suaj,e ke lodhė me tėnjejtin tregim.


Vėrtet atė sigurimin e atdheut e pata harru fare,ende je nė atė ėndėrr,vėrtet qenka e gjat nata tek atje.

Prrokopi!!!
Ende ti me ato paravolite tuaja!Shko lum miku e merre lopaten se te mungon profili !!!

Pirrovin (bari qenefesh) Progoni kte afishim e ka shenuar ne muajin e 9 te 2004.
Sa herė eshte tentuar me kto loja neti te stilit YuGiUh karte me etiketuar porsenalitete tė politikės ty ore bari qenefesh tė ka dalur gjumi nje vit mbrapa Denyy aus.

progoni
13-04-05, 19:14
Postuar: Tue Jul 13, 2004 5:52 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Satani don gjakė

Po i afrohemi zgjedhjeve nacionale,dhe tani ėshtė kohė gjaku.

I hudhet DF kėtu surrati mė i ulėt i quajtur nga vehtja gazetari.
Unė jam gazetar qirret,mė sjellė parasyshė tė menduarit monistė,
unė thashė,tė tjerėt duhet heshtur,unė dhe vetėm unė,e gjithė kjo botė
mendon se sillet rrethė tij,shpirti i mjerė i ktij lloji "SYRET INSANI".
(ky llojė "SYRET INSANI"thrretė prefesionin nė ndihėm)

Shkalla mė analfabete nė gazetari ėshtė ajo kur gazetari analfabet merret me spekulime e jo me informatėn.
Ēfarė parimi ka politika (qė qirrni je shka je shpiun)"koha ditore" edhe "forumi "i demaqit jan tė vetmet gazeta qė jan regjistru nė jugosll. e milloshit (mbas dejtonit).koha ka qen pikėtakimi i krejt farės titiste,sidomos pikėtakim i pasėarėdhsėve tė funksionarėve tė titės(me u a qėplue rrėnjėt gjysėma jugosllav jan me kombėsi)kan bėr aleancė me farėn e komunistave tė dullės(enver hoxhės).

Fantazma (nė kėtė rastė,keqėpėrdoruesit e emrit tė fantazmės)SIGURIMI
I ATDHEUT e paska quajtur vehten,kurgjė e re ,krejt vrasjet nė emėr tė atdheut i kemi bėr kėto vitet e fundit,
paska lėshuar kushtrimin.

Nė qofse mbasė kėsaj qėndrojn grupi iniciativ i ADK, ėshtė afėr mendėsh.
Tė paknaqur qė kushė nuk ua veti pullat.

Mbasė ktij kaqamakė shtrigash ja pavėshin hajrin, veq tani kėta pėr me vėrtetu kėt teori do sakrifikojn njėrin nga Ju,bile hiq rėnd nuk e kanė se tani qė mė heret e kan gjet vrarėsin edhe arsyen, jet ajo mė e lehta pėr ta me vra ,satani gjakė do sikur peshku ujė.

Sorrat e zeza Kosovės i siellėn mbi krye,

vallė, deri kur kėshtu mė

progoni
-------------------------------------------------------------------------------------
Kte shenim e kam sjellur pėr pirrovinen kte bari tė qenefeve ,qė nga dalja e ksaj komunikate i ėshtė versulur forumeve thua qė e zbuloj stambollin ,joooooooooo rritu pirrovin ti aty pran qenefeve.

Ajo qė dua tė qes ktu nė kte forum ėshtė se sa i duhet Kosovės sot njė komunikat e trilluar, kur po i afrohemi fillimit tė bisedimeve, ku u tregua pjekuria politike e ndertimit tė instutucioneve shtetrore,kur u tregua pjekuria qytetare me rastin Hajredinaj,ku vet Haredinaj tregoj pjekuri politike dhe tregoj haptazi se ka mbaruar tek AI tregimi i keslkuqeve tė malit.
Dhe tani shtrohet pyetja kush qendron pas saj, apo thėn mė mirė mbas ktij veprimi tė nxitjes dhe kerkimit te trathtareve ne kte fushat shtrigash

QĖ PARA BOTĖS TĖ DALIM ENDE TĖ VERDHĖ PĖR PROĒESET QĖ FILLOJN

e sigurt ata qė rrin para zyrave tė nderkomtareve me lista nė dorė duke deshiruar qe Kosovėn ta paraqesin tė kriminalizuar,ata qė luajėn loja neti me trillime .
pooooooooooor koooooooooooooooot

pėr INAT tė tyre dhe tė MIRĖ e KOSOVĖS grupi plus dha vlersimin mė tė MIRIN pėr KOSOVĖN.

Pirrovin flej qenefeve.

p.s.
boll tė durova

GASHI75
13-04-05, 22:04
Postuar: Tue Jul 13, 2004 5:52 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Satani don gjakė

Po i afrohemi zgjedhjeve nacionale,dhe tani ėshtė kohė gjaku.

I hudhet DF kėtu surrati mė i ulėt i quajtur nga vehtja gazetari.
Unė jam gazetar qirret,mė sjellė parasyshė tė menduarit monistė,
unė thashė,tė tjerėt duhet heshtur,unė dhe vetėm unė,e gjithė kjo botė
mendon se sillet rrethė tij,shpirti i mjerė i ktij lloji "SYRET INSANI".
(ky llojė "SYRET INSANI"thrretė prefesionin nė ndihėm)

Shkalla mė analfabete nė gazetari ėshtė ajo kur gazetari analfabet merret me spekulime e jo me informatėn.
Ēfarė parimi ka politika (qė qirrni je shka je shpiun)"koha ditore" edhe "forumi "i demaqit jan tė vetmet gazeta qė jan regjistru nė jugosll. e milloshit (mbas dejtonit).koha ka qen pikėtakimi i krejt farės titiste,sidomos pikėtakim i pasėarėdhsėve tė funksionarėve tė titės(me u a qėplue rrėnjėt gjysėma jugosllav jan me kombėsi)kan bėr aleancė me farėn e komunistave tė dullės(enver hoxhės).

Fantazma (nė kėtė rastė,keqėpėrdoruesit e emrit tė fantazmės)SIGURIMI
I ATDHEUT e paska quajtur vehten,kurgjė e re ,krejt vrasjet nė emėr tė atdheut i kemi bėr kėto vitet e fundit,
paska lėshuar kushtrimin.

Nė qofse mbasė kėsaj qėndrojn grupi iniciativ i ADK, ėshtė afėr mendėsh.
Tė paknaqur qė kushė nuk ua veti pullat.

Mbasė ktij kaqamakė shtrigash ja pavėshin hajrin, veq tani kėta pėr me vėrtetu kėt teori do sakrifikojn njėrin nga Ju,bile hiq rėnd nuk e kanė se tani qė mė heret e kan gjet vrarėsin edhe arsyen, jet ajo mė e lehta pėr ta me vra ,satani gjakė do sikur peshku ujė.

Sorrat e zeza Kosovės i siellėn mbi krye,

vallė, deri kur kėshtu mė

progoni
-------------------------------------------------------------------------------------
Kte shenim e kam sjellur pėr pirrovinen kte bari tė qenefeve ,qė nga dalja e ksaj komunikate i ėshtė versulur forumeve thua qė e zbuloj stambollin ,joooooooooo rritu pirrovin ti aty pran qenefeve.

Ajo qė dua tė qes ktu nė kte forum ėshtė se sa i duhet Kosovės sot njė komunikat e trilluar, kur po i afrohemi fillimit tė bisedimeve, ku u tregua pjekuria politike e ndertimit tė instutucioneve shtetrore,kur u tregua pjekuria qytetare me rastin Hajredinaj,ku vet Haredinaj tregoj pjekuri politike dhe tregoj haptazi se ka mbaruar tek AI tregimi i keslkuqeve tė malit.
Dhe tani shtrohet pyetja kush qendron pas saj, apo thėn mė mirė mbas ktij veprimi tė nxitjes dhe kerkimit te trathtareve ne kte fushat shtrigash

QĖ PARA BOTĖS TĖ DALIM ENDE TĖ VERDHĖ PĖR PROĒESET QĖ FILLOJN

e sigurt ata qė rrin para zyrave tė nderkomtareve me lista nė dorė duke deshiruar qe Kosovėn ta paraqesin tė kriminalizuar,ata qė luajėn loja neti me trillime .
pooooooooooor koooooooooooooooot

pėr INAT tė tyre dhe tė MIRĖ e KOSOVĖS grupi plus dha vlersimin mė tė MIRIN pėr KOSOVĖN.

Pirrovin flej qenefeve.

p.s.
boll tė durovao progon pse djal po quditesh por kto jan realitet ne kosovė edhe ky far sigurimi ekziston nė zyrat e sigurimitė te rugoves dhe e mbronė korupcionin krimin e organizuarė dhe vrasjet politike dhe tentim atentatet.
Sepse sdojn qė kosova tė hec pėrpara.
tashė policia e shpkės dhe e unmikitė do e hetojn rastin dhe do zbulohen tė gjitha edhe sėshtė pėr tė quditur a.
e mos u sy mas tyne se ske pėrspejktivė me ta por shikoje ardhėmerin tane nė tjeter pari si dushė e jo nė krime e nė korupcion mos i mbroj ata tė kqitė.

progoni
14-04-05, 22:26
o progon pse djal po quditesh por kto jan realitet ne kosovė edhe ky far sigurimi ekziston nė zyrat e sigurimitė te rugoves dhe e mbronė korupcionin krimin e organizuarė dhe vrasjet politike dhe tentim atentatet.
Sepse sdojn qė kosova tė hec pėrpara.
tashė policia e shpkės dhe e unmikitė do e hetojn rastin dhe do zbulohen tė gjitha edhe sėshtė pėr tė quditur a.
e mos u sy mas tyne se ske pėrspejktivė me ta por shikoje ardhėmerin tane nė tjeter pari si dushė e jo nė krime e nė korupcion mos i mbroj ata tė kqitė.

JOOOO mo Gashi me nr. nuk quditem unė,veq mos u qudit ti ,ani si the UNMIKU po hetojka rastin phaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-------------------------------------------------------------------------------------
UNMIK-u ende nuk ka as njė dėshmi pėr ekzistimin e organizatės "Siguria e Atdheut"

Prishtinė, 14 prill - UNMIK-u ende nuk ka as njė dėshmi pėr ekzistimin e organizatės sė pėrfolur ilegale "Siguria e Atdheut". "Aktualisht nuk kemi fakte qė dėshmojnė ekzistimin e njė stukture tė tillė ilegale tė ashtuquajtur 'Siguria e Atdheut'. Policia ka vėnė nė prioritet hetimet nė kėtė drejtim dhe ftojmė ēdo qytetar qė ka ndonjė informatė lidhur me kėtė ēėshtje, qė tė raportoj nė polici", tha zėdhėnėsi i UNMIK-ut Niraxh Sing. Lidhur me interpretimet se nė kėtė organizatė me gjasė ka tė involvuar edhe pjesėtarė tė policisė dhe stuktura shtetėrore, z.Sing tha se edhe pėr kėtė ēėshtje do tė bėhen hetime.
"Nėse gjenden dėshmi pėr involvim tė pjestarėve tė policisė apo tė stukturave shtetėrore nė ndonjė organizatė ilegale, ata do tė arrestohen pavarsisht se nė ēfar pozite janė. Nėse dyshohet ndonjė prej tyre pėr veprime ilegale nė Kosovė, atėherė do tė zhvillohen hetime dhe do t'iu lexohet procedura e ndjekjes penale pėr vepėr penale", tha Sing.

------------------------------------------------------------------------------------

ēfare ndodhi me tyyyyyyyyyyyy djaliiiiiiiiiiiiii ve sigurime tu ka bėr kryet,
phaaaaaaaaaaaaaa gjunah nga zoti ,mos po i shef dhe ėndėrr !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
----------------------------------------------------------------------------------
Gazetari paulin pashku i expresitė gazetė ditore burgosetė nga antaret sigurimi i atėdheutė ,qė veprojn nėn masken e shpkės pėr qashtje politike dhe fjales sėlirė sepse kjo gazet e para e ka publikuar dokumentin e opozites dorzuarė unmikutė kujan te inkriminuar disa qeveritar nė krye me adem salihajnė.

para ca dite u burgos dhe u malltretua nga sigurimi i atėdheutė nėn amblemen e shpkės nė vushtri gazetari i rtkės sepse ky gazetar ju ra nė gjurmė udbashve nė shkollen policore te vushtrisė nji herit ju murr edhe kaseta e inqizuarė ku udbashet nė bashkėpunim me sigurimin bėjn planet e tyre.

-----------------------------------------------------------------------------------

Pse djali bjen viktim e agjenturave tė djallit dhe del ktu qesharak, kjo kartė ėshtė e vdekur dhe me te edhe ata qė qėndrojn pas ksaj karte

Tomori
14-04-05, 22:30
NO COMENT

ARVANITI
15-04-05, 17:23
C' jane keto mut organizatash????

Bejne nje faqe interneti e bejne si te forte. Kesaj i thone "Pirdh, pirdh se lirohesh".


Organizate interneti, fantazem.

Eshte njesoj sikur te bej une nje faqe interneti e te nxjerr nje Komunikathe.

Hajt tung

Arb
16-04-05, 14:17
Kėrcėnimi me vdekje ndaj opozitės, kėrcėnim nė lirinė e shprehjes

Prishtinė, 13 prill 2005

Partia Demokratike e Kosovės, tė mėrkurėn nė njė konferencė pėr media nė Prishtinė, ka dėnuar ashpėr kėrcėnimet e hapura me vdekje nga organizata e ashtuquajtur “Sigurimi i atdheut” bėrė sekretarit tė kėsaj partie, njėherit shef i grupit parlamentar tė PDK-sė, Jakup Krasniqi, kryetarit tė ORA-s Veton Surroit, atij tė PreK-ut, Bujar Bukoshi dhe kryetarit tė KK tė Ferizajt Faik Graincės. Fehmi Mujota, anėtar i Kryesisė sė PDK-sė tha se kėto kėrcėnime nuk janė ēėshtje vetėm tė njė personi apo njė personaliteti publik, por janė kėrcėnime pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.

Eh, sikur te ishin keto kercenime te verteta, dhe te realizoheshin se shpeti!

Arb
16-04-05, 14:34
Pothuajse te gjitha vrasjet me motive politike te pasluftes jane kryer mbi veprimtare te LDK-se.

Nese iu kujtohet, reagimet e zyrtareve te LDK-se dhe anetaresise se gjere te saj konsiderohesishin nga Folete Enveriste te Kosoves, si nje qendrim qe LDK-ja e ka perdorur tash e sa vite per te luajur rolin e viktimes.

Ne anen tjeter, kur ne adrese te Arradhave Enveriste te Kosoves (AEK) shkojne "kercenime," ata nuk hezitojne te demaskojne "kriminelet."

Kjo eshte vetem nje loje e fares se keqe, qe e tashme ka deshmuar se eshte e gatshme te bej te pa-munduren qe te krijoj nje Kosove te destabilizuar, nje Kosove pa-udheheqje te denje.

Deri kur kjo shtrese e piste e Kosoves do ta kuptoj se ne nuk iu besojme atyre. Na duhet vetem te lexojme per disa momente veprat e tyre te deritanishme, e te cilet vjen ere anti-kombetarizmi.

Pacavrat Komuniste le te ulerijne kot... Kosova le te shkoj perpara... Ashtu kerkon populli i saj...

GASHI75
16-04-05, 15:52
BUKOSHI: PĖRGJIGJJA IME NDAJ KĖTYRE QENĖVE RRUGAĒĖ ĖSHTĖ PĖRBUZĖSE: PUSHKA TOP JU BĖFTĖ!Bujar Bukoshi i ka thėnė “Epokės se re” se kėta kėrcėnues janė rrugaēė, banditė, apo fundėrrina me tė cilėt nuk duhet pasur punė. Me kėta duhet tė merret policia dhe organet e drejtėsisė, tė cilat pėr fat tė keq tė Kosovės dhe qytetarėve tė saj, nuk po mjaftojnė.

Pėrsa mė pėrket mua, pėrgjigjja ime kėtyre qenėve rrugaēė, ekskrementė tė Kosovės sė pasluftės, ėshtė pėrbuzėse: pushka top ju bėftė!

Mirėpo, nuk ėshtė kėtu i tėrė muhabeti! Me kėtė rast, i bėj thirrje z. Ibrahim Rugova qė publikisht tė deklarohet, qė do tė ishte normale, lidhur me kėto zhvillime qė po ndodhin kėto ditė. Nė tė kundėrtėn, jam i prirur tė besoj se edhe ai personalisht ėshtė i implikuar nė bekimin e kėtyre dhe tė tjerave marrėzira.

progoni
16-04-05, 20:19
BUKOSHI: PĖRGJIGJJA IME NDAJ KĖTYRE QENĖVE RRUGAĒĖ ĖSHTĖ PĖRBUZĖSE: PUSHKA TOP JU BĖFTĖ!Bujar Bukoshi i ka thėnė “Epokės se re” se kėta kėrcėnues janė rrugaēė, banditė, apo fundėrrina me tė cilėt nuk duhet pasur punė. Me kėta duhet tė merret policia dhe organet e drejtėsisė, tė cilat pėr fat tė keq tė Kosovės dhe qytetarėve tė saj, nuk po mjaftojnė.

Pėrsa mė pėrket mua, pėrgjigjja ime kėtyre qenėve rrugaēė, ekskrementė tė Kosovės sė pasluftės, ėshtė pėrbuzėse: pushka top ju bėftė!

Mirėpo, nuk ėshtė kėtu i tėrė muhabeti! Me kėtė rast, i bėj thirrje z. Ibrahim Rugova qė publikisht tė deklarohet, qė do tė ishte normale, lidhur me kėto zhvillime qė po ndodhin kėto ditė. Nė tė kundėrtėn, jam i prirur tė besoj se edhe ai personalisht ėshtė i implikuar nė bekimin e kėtyre dhe tė tjerave marrėzira.


OOOOOOO Gashi me nr. lere kte punė se njė organizat e till veq nė qofse e bėn nga LLOQI ,apo si atė pamfletin e kupit tu pasporteve .

Del qesharak mė pastaj djali ,le tė sundoj ARSYJA tek ti bile deri tė mbaron varrimi i tė ndierit Haradinaj


P.s.
tė drejtohem nga dhimbja pėr ty

Gentiani
16-04-05, 21:50
Shkruan: Xhafer SHATRI

1. Krahasimi qė vret

Muajt e fundit nė Beograd janė bėrė pėrpjekje serioze pėr unifikimin e qėndrimit politik serb lidhur me tė ardhmen e vendit; pėr qėndrimin ndaj Kosovės, nė radhė tė parė, dhe pėr fatin e Bashkėsisė Shtetėrore Serbi dhe Mali i Zi, nė radhė tė dytė. Mė sa shihet, jo vetėm nga protokolli, ky qėndrim ėshtė kristalizuar dhe takimi i fundit i parisė serbe me Grupin e Kontaktit e dėshmon kėtė: pėrballė mysafirėve qėndronin jo ndarazi si deri dje por bashkė: Maroviē, Tadiē, Koshtunica, Drashkoviē dhe Ēoviē.

Edhe deklaratat e tyre, pas shumė kohėsh, ishin unison, sepse ēėshtja e kombit dominoi tekat e personaliteteve dhe grindjet partiake nė Beograd.

Krejt e kundėrta po ndodh nė Prishtinė. Kėtu ėshtė njė ēaprapikje e pashėmbullt: harrohet kaq shpejt dėrgimi i kryeministrit tė Kosovės nė Hagė si rezultat i pazarllėqeve diplomatike, harrohet tentim atentati kundėr kryetarit tė Kosovės, e qė tė dyjat u bėn me qėllim qė t’i futet flaka Kosovės; lihen anash probleme madhore tė vendit dhe personalitetet dominuese politike lėshohen nė ndėrskamca tė ulėta tė luftės pėr pushtet, ndėrkohė qė nė muajt qė vijnė ravijėzohet e ardhmja e vendit.

Mė e keqja ėshtė se edhe ata pak personalitete prej tė cilėve pritej njė qėndrim burrėshteti, po bėhen pjesė e kėsaj loje, thėnė mė sė buti, tė rrezikshme dhe tė ndyrė.

2. Sekretet publike pėr tė cilat nuk flet askush

Me kėdo qė tė bisedosh nė Kosovė di tė tregojė se partitė kryesore, LDK dhe PDK, i kanė shėrbimet e veta sekrete, shikat dhe shikasit e vet (shėrbimi informativ kombėtar apo i Kosovės!). Fjala ėshtė pėr struktura tė organizuara anė e kėnd Kosovės, nė tė cilat pa dyshim ka jo pak njerėz tė ndershėm, qė mashtrohen se po i shėrbejnė vendit, por ka edhe jo pak tė tjerė pėr tė cilėt dihet poashtu se janė banditė, qė punojnė pėr dreqin e tė birin, por mė sė shumti pėr Serbinė.

Kėta shika prej themelimit tė tyre e deri mė sot kanė vepruar nė mėnyrė ilegale, pa pasur mandatin e askujt, e aq mė pak tė qytetarėve tė Kosovės. Gjithė energjinė e tyre diabolike e kanė harxhuar nė luftė kundėr njėri-tjetrit, ndėrkohė qė shėrbimet serbe kanė bėrė dhe bėjnė nė Kosovė ēka ua do qejfi. Ka fakte se jo pak dosje qė kėta shika i kanė sajuar kundėr kundėrshtarėve tė vetė, kanė pėrfunduar nė duart e shėrbimeve sekrete serbe. Pa folur pėr shėrbimet e tjera tė shumta qė veprojnė krejt hapur nė Kosovė.

Krahas luftės partiake shikat "tanė" janė marrė aktivisht me disiplinimin e biznesmenėve, pėr tė siguruar edhe kėshtu financimin e aktivitetit tė vet. Nė kėtė funksion, kėto pyka, qė janė pasqyra mė e mirė e mjerimit tonė kolektiv, kontrollojnė edhe segmente tė krimit tė organizuar nė Kosovė.

Duke pasur mbėshtetjen e subjekteve dhe personaliteteve kyēe tė vendit, kėto struktura ilegale antikombėtare, duke shfrytėzuar dosje e shantazhe, kanė disiplinuar jo vetėm politikanė, por edhe shumė gazetarė dhe bosė tė mediave. Sepse nuk mund tė shpjegosh ndryshe faktin se pėr ta nuk shkruan dhe nuk flet askush, edhe pse njėri prej tyre i ka zyrat pėrball Grandit ndėrsa tjetri disa qindra metra mė larg.

Ndėrkaq raporti i fundit qė PDK-ja i dorėzoi UNMIK-ut ėshtė vetėm maja e Aisbergut e njė lufte sans merci qė kėta shika e bėjnė, jo kundėr armiqve tė Kosovės, por kundėr njėri-tjetrit dhe bashkė kundėr ne tė gjithėve.

Tė ashtuquajturit analistė qė dominojnė gjithandej ekranet dhe faqet e gazetave tona, e qė bėhen se ua ka hapur sytė denoncimi publik i PDK-sė, me dosjet e shėrbimit tė saj sekret, dėshmojnė se janė tė pamoralshėm, nė radhė tė parė, dhe njerėz me ndėrgjegje tė mbėrthyer, nė radhė tė dytė.

Prandaj edhe s’ėshtė pėr t’u ēuditur pse opinioni i Kosovės manipulohet kaq lehtė, sepse jo pak nga ata qė sajojnė opinionin, janė njerėz qė, veē tė tjerėve, edhe shikat “tanė” ua kanė zėnė bishtin me derė.

3. Kur pėrleshen qentė, bishat hedhin valle

Nė kohėn kur lufta e shikave partiakė tė Kosovės mori pėrmasa tė jashtėzakonshme ridoli nė skenė shėrbimi fantom "Sigurimi i Atdheut". Kjo sajesė e stisur dy vjet mė parė nėpėr "banhofet" e Zvicrės nga oficerė e kalemxhinj tė dėshtuar, ka dėrguar herė pas herė nėpėr redaksi kumtesa gjoja nė mbrojtje tė LDK-sė dhe tė kryetarit tė Kosovės. Askush nuk e ka marrė seriozisht kėtė sajesė. Pėr mė tepėr LDK-ja dhe Zyra e z. Rugova kanė dalė me kumtesa qė dėnonin dhe distancoheshin prerazi nga dacibaot e "Sigurimit tė Atdheut".

Mirėpo leximi i fjalėpėrfjalshėm nė lajmet kryesore tė RTK-sė i njė kumtese tė tė ashtuquajturit "Sigurimi i Atdheut", mė 12 prill tregon pėrmasat e mėdha e tė rrezikshme qė ka marrė lufta e nėntokės politike nė Kosovė.

Kjo kumtesė kėrkon pėgjigje nė shumė pyetje:

- A mund ta kenė shkruar kėtė kumtesė shėrbimet serbe tė zbulimit nė mėnyrė qė ta shfrytėzojnė rastin dhe zjarrit tė pėrēarjeve nė Kosovė t’i japin dimension edhe mė tė madh?

- A mund ta kenė shkruar kėtė kumtesė analistėt e shikut tė PDK-sė, nė funksion tė mbėshtetjes sė tė dhėnave qė ia dorėzuan UNMIK-ut nė formė tė njė dosjeje prej 150 faqesh me fotografi e skema plotėsuese?

- A mund ta kenė shkruar analistėt e shikut tė LDK-sė?

Pėrgjigja duhet kėrkuar nė njė pyetje tjetėr: kush pėrfiton nga kjo kumtesė?

Logjika mė e thjeshtė thotė se, kėsaj radhe, prapa "Sigurimit tė Atdheut" qėndron ose kreu i PDK-sė, ose shėrbimet serbe, ose njė klan i LDK-sė qė ka humbur luftėn pėr pushtet, ose njė i tretė nė spektrin e imtė politik kosovar qė mėton tė pėrfitojė nga rrėmuja. Pėrndryshe strukturat e mirėfillta tė LDK-sė gjithsesi jo, sepse kjo do tė ishte njė vetėvrasje para ekranit televiziv.

Por kryepyetja duhet tė jetė: Si i lejon vetės RTK-ja, qė si institucion publik tė lexojė kumtesa tė dyshimta, tė cilat hapin terren pėr qėrim hesapesh nė Kosovė?

Nė kėtė rast detyra elementare e ēdo gazetari do tė ishte tė pyes zyrat e informacionit tė institucioneve tė Kosovės, zyrat e partive politike etj. Dhe vetėm atėherė tė japė njė informacion tė ekuilibruar, profesional.

Mjerisht, ky shembull dėshmon se nėntoka politike po e bėn ligjin edhe nė mediat e Kosovės.

4. Lufta pėr ta rrėzuar qeverinė

Lufta e shėrbimeve sekrete partiake nė Kosovė nxjerr nė pah krizėn e thellė nė partitė kryesore politike tė vendit. LDK-nė vazhdojnė ta trandin bėrrylimet e brendshme tė klaneve, qė po reflektohet edhe nė skandalin e fundit.

Ndėrkaq PDK-ja pas humbjes radhazi tė 4 zgjedhjeve pėrballet me krizė tė identitetit. Nė vend qė tė merret me shkaqet e kėtyre humbjeve tė thella kreu i saj ėshtė lėshuar nė njė luftė tė rrezikshme politike pėr ta rrėzuar qeverinė me ēdo kusht. Zatėn dosja e famshme ka kėtė qėllim dhe vetėm kėtė qėllim.

Mė tė zhgėnjyerit duhet tė jenė ata qė kanė pritur qė PDK-ja tė jetė njė opozitė e mirėfilltė, qė do tė hapė debat pėr statusin, pėr decentralizimin, pėr privatizimin, pėr papunėsinė, pėr reformat rrėnjėsore e aq tė domosdoshme nė tė gjitha fushat nė Kosovė, sidomos nė arsim e shėndetėsi. Mirėpo, PDK-ja po merret me veprime qė nuk u takojnė shėrbimeve sekrete partiake, por organeve tė drejtėsisė.

Sipas logjikės sė kreut tė PDK-sė ne duhet tė presim nė ditėt qė vijnė dosjen e shėrbimit rival, ku do tė lexojmė gjėra edhe mė tė zeza se kėto qė kemi lexuar kėsaj radhe.

Skandali i shėrbimeve sekrete partiake dhe i dosjeve tė tyre qė dihen e qė nuk dihen nxjerr nė pah stėrkeqjen kolektive tė lėvizjes politike nė Kosovė dhe kthimin e saj nga njė lėvizje shtetformuese nė njė lėvizje shtetrrėnuese.

Te ekzistenca e kėtyre shėrbimeve duhet tė kėrkojmė pėrgjigjen e vėrtetė pse paria e Kosovės nuk ka kėrkuar asnjėherė para ndėrkombėtarėve themelimin e agjencisė kombėtare tė zbulimit si organ i domosdoshėm pėr t’u pėrballur me sfidat e kohės: luftėn kundėr terrorizmit, luftėn kundėr krimit tė organizuar, luftėn kundėr shėrbimeve qė punojnė natė e ditė pėr t’ia futur flakėn Kosovės…

Vetė ky fakt tregon pėr mungesėn e njė qėndrimi shtetformues nė partitė kryesore tė Kosovės.

Sepse jo mė shumė se para 5 muajsh Kosova ka pasur njė "qeveri gjithėpėrfshirėse", por ajo asnjėherė gjatė gjithė mandatit tė saj nuk ka dalė me njė projekt konkret pėr themelimin e shėrbimit tė zbulimit, pa tė cilin ėshtė qesharake tė mendosh se do tė formosh ndonjėherė shtetin.

Eshtė pėr tė adhur keq se kėtyre praktikave tė rrezikshme jo vetėm nuk po u dalin nė udhė subjekte e personalitet tė tjera nė Kosovė, por, pėr mė keq, ose po u fryjnė flakėve ose po i fėrkojnė duart.

Kjo e bėn perspektivėn edhe mė tė errėt, sepse dėshmon apatinė kolektive dhe mungesėn krejt tė dukshme tė burrave tė shtetit.

Llapi
20-04-05, 23:15
Kėrcėnimi me vdekje ndaj opozitės, kėrcėnim nė lirinė e shprehjes

Prishtinė, 13 prill 2005

Partia Demokratike e Kosovės, tė mėrkurėn nė njė konferencė pėr media nė Prishtinė, ka dėnuar ashpėr kėrcėnimet e hapura me vdekje nga organizata e ashtuquajtur “Sigurimi i atdheut” bėrė sekretarit tė kėsaj partie, njėherit shef i grupit parlamentar tė PDK-sė, Jakup Krasniqi, kryetarit tė ORA-s Veton Surroit, atij tė PreK-ut, Bujar Bukoshi dhe kryetarit tė KK tė Ferizajt Faik Graincės. Fehmi Mujota, anėtar i Kryesisė sė PDK-sė tha se kėto kėrcėnime nuk janė ēėshtje vetėm tė njė personi apo njė personaliteti publik, por janė kėrcėnime pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.

Eh, sikur te ishin keto kercenime te verteta, dhe te realizoheshin se shpeti!


eh sikur te ishe ti shqiptar nuk do te thuash keshtu ore ĒETNIKU i flliqt

Arb
21-04-05, 03:29
keto kercenime te verteta, dhe te realizoheshin se shpeti!


eh sikur te ishe ti shqiptar nuk do te thuash keshtu ore ĒETNIKU i flliqt[/quote]

Llap,

A ksajde na paske dal a?

Llapi
21-04-05, 11:12
keto kercenime te verteta, dhe te realizoheshin se shpeti!


eh sikur te ishe ti shqiptar nuk do te thuash keshtu ore ĒETNIKU i flliqt

Llap,

A ksajde na paske dal a?[/quote]

Po ku eshte armiku i popullit shqiptar, edhe une aty do te jem per ball armikut dhe do ta luftoi ata.

MemphiSx
21-04-05, 11:34
keto kercenime te verteta, dhe te realizoheshin se shpeti!


eh sikur te ishe ti shqiptar nuk do te thuash keshtu ore ĒETNIKU i flliqt

Llap,

A ksajde na paske dal a?

Po ku eshte armiku i popullit shqiptar, edhe une aty do te jem per ball armikut dhe do ta luftoi ata.[/quote]


Llapi me mir me pas thone se Ti je armiku i popullit edhe se kurr skom me lon rehat ;) Deri sa te hypin ne pushtet shkijet e Hashim Thaqit ;)
E ate filem skeni me pa kurr :D hahahahh Veq a din qka,Llapi ktu hahet pasula ka ni kokerr :D Qe nuk beson mundesh me vet pirron me kompani ;)

Llapi
21-04-05, 18:45
LDK (SPS) e di qe ketu ishin shumica te minoritetit serb dhe gabel por nuk jau vari veshin fort juve te sps-it te shkieve dega per siq i thoni ju kosove e metohi.

GASHI75
21-04-05, 19:44
keto kercenime te verteta, dhe te realizoheshin se shpeti!


eh sikur te ishe ti shqiptar nuk do te thuash keshtu ore ĒETNIKU i flliqt

Llap,

A ksajde na paske dal a?

Po ku eshte armiku i popullit shqiptar, edhe une aty do te jem per ball armikut dhe do ta luftoi ata.
OOOO MEMPHISX PO SHIQO O DOSTI JEM SOTĖ RUGOVA HJEK TRUPROJEN CIVILE DHE TASH SHPKĖJA E RUAN PRESIDENTIN SE EDHE AI KA QEN NĖ RREZIKĖ NGA SIGURIMCATĖ KTO TJESH I BINDURĖ SE VETĖ LDKĖJA E SHNOSHĖ IKA DORZUE KTO DOSJE OPOZITES PĖR TI DENONCUE KTA NJERZ QĖ SJA DOJN TĖ MIREN KOSOVES.

SOTĖ BURGOSEN CA TRUPROJE CIVILE TĖ PRESIDENTITĖ NGA POLICIA E UNMIKUTĖ DHE SHPKĖJA.


Llapi me mir me pas thone se Ti je armiku i popullit edhe se kurr skom me lon rehat ;) Deri sa te hypin ne pushtet shkijet e Hashim Thaqit ;)
E ate filem skeni me pa kurr :D hahahahh Veq a din qka,Llapi ktu hahet pasula ka ni kokerr :D Qe nuk beson mundesh me vet pirron me kompani ;)[/quote]

Reana
21-04-05, 19:50
SHIF ti LLAPI dhe ti MemphiSx :evil: :evil: :evil:

a do filloni te silleni me PJEKURI apo si thoni????
CKA ESHTE KJO?????
QERIM HESAPESH???? :evil:
o te MJERE....!!!!a spo mundeni me e nda pasurine e babes?????

GOJEN PLOT VRER PER NJERI-TJETERIN!!!!
SI NUK IU VJEN TURP!!!!!
PO NE SHQIPETARET E KOSOVES E KEMI BERE SHTETIN E MADH SA FEDERATA E RUSISE, DHE MILIONA HEKTARE TOKE NUK DIJME SI TI NDAJME!!!!

DRJETONI ENERGJINE NEGATIVE NE DREJTIM TE SERBISE, O TE VERBER!!!!

Drenicaki
21-04-05, 20:00
SHIF ti LLAPI dhe ti MemphiSx :evil: :evil: :evil:

a do filloni te silleni me PJEKURI apo si thoni????
CKA ESHTE KJO?????
QERIM HESAPESH???? :evil:
o te MJERE....!!!!a spo mundeni me e nda pasurine e babes?????

GOJEN PLOT VRER PER NJERI-TJETERIN!!!!
SI NUK IU VJEN TURP!!!!!
PO NE SHQIPETARET E KOSOVES E KEMI BERE SHTETIN E MADH SA FEDERATA E RUSISE, DHE MILIONA HEKTARE TOKE NUK DIJME SI TI NDAJME!!!!

DRJETONI ENERGJINE NEGATIVE NE DREJTIM TE SERBISE, O TE VERBER!!!!te lumtė!
pajtohem plotesisht me ty!

Serial Clicker
21-04-05, 21:03
SHIF ti LLAPI dhe ti MemphiSx :evil: :evil: :evil:

a do filloni te silleni me PJEKURI apo si thoni????
CKA ESHTE KJO?????
QERIM HESAPESH???? :evil:
o te MJERE....!!!!a spo mundeni me e nda pasurine e babes?????

GOJEN PLOT VRER PER NJERI-TJETERIN!!!!
SI NUK IU VJEN TURP!!!!!
PO NE SHQIPETARET E KOSOVES E KEMI BERE SHTETIN E MADH SA FEDERATA E RUSISE, DHE MILIONA HEKTARE TOKE NUK DIJME SI TI NDAJME!!!!

DRJETONI ENERGJINE NEGATIVE NE DREJTIM TE SERBISE, O TE VERBER!!!!

mempfhisx leje llapin ai oshte shka gabel i maxhupistanit. veq shkrun laperi prej nishit natane merdares e shkrun kishe oshte prej llapi shka-gabel-shkjau.

Reana rri ti qaty ne Manhattan e mos u perzije se nuk i dine ti sendet a

napoleoni
21-04-05, 22:16
Intervistoi : BURIM ETEMAJPrishtinė, 18 prill 2005 - Shefi i Grupit Parlamentar tė Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK) nė Kuvendin e Kosovės, Jakup Krasniqi, nė njė intervistė speciale pėr “Epoka e re” thekson se ka qenė paksa i habitur me komunikatėn e fundit tė “Sigurimit tė Atdheut”, jo pėr faktin qė e ka kėrcėnuar me vdekje, por pėr atė qė nė njė mėnyrė apo tjetėr ajo i ka vulosur akuzat e PDK-sė pėr inkriminimin e disa ministrave tė qeverisė Kosumi, pėrfshirė edhe zv/kryeministrin Adem Salihaj. “Bile kam menduar se dikush tjetėr ka mundur ta bėjė atė pėr tė krijuar raporte tė ērregulluara nė Kosovė, por duke e parė reagimin e njerėzve qė janė marrė nė mbrojtje, sidomos reagimin tepėr tė butė tė LDK-sė, tė kreut tė LDK-sė (Rugovės), tė kryesisė sė LDK-sė, unė kam fituar bindjen se ata nė njė formė ose tjetėr sikur janė pajtuar me atė qė ėshtė thėnė nė komunikatėn e ‘SIA-s’”, ėshtė shprehur Krasniqi.EPOKA E RE: Para disa ditėve keni marrė njė kėrcėnim nga “Sigurimi i Atdheut”. A jeni kontaktuar nga organet e sigurisė nė Kosovė?Jakup Krasniqi: Po. Ēėshtja e sigurisė ėshtė njė nga ēėshtjet qė kemi pasur interesim tė veēantė qė nga fillimi. Pėr ēėshtjen e sigurisė shpeshherė ėshtė biseduar edhe nė qeverinė e kaluar, ku e kam ngritur disa herė kėtė ēėshtje. E kam ngritur pas rasteve tė ndryshme qė i dėmtonin proceset politike nė Kosovė. Qeveria e kaluar e ka pasur njė material nga njė mbledhje qė i ėshtė pėrkushtuar vetėm sigurisė dhe ndoshta ėshtė momenti qė ai material tė bėhet publik nė mjetet e informimit.EPOKA E RE: Ju kujtohet kur ėshtė mbajtur kjo mbledhje?Jakup Krasniqi: Kjo mbledhje ėshtė mbajtur nė vitin 2003, pas vrasjes sė fėmijėve serbė nė fshatin Gorazhdec tė Pejės, dhe pas njė sulmi tjetėr qė nuk mė kujtohet tash, e qė ka ndodhur nė prag tė vizitės sė njė personaliteti tė lartė ndėrkombėtar nė Kosovė. Nė qeverinė e kaluar kemi biseduar pėr ēėshtjen e sigurisė edhe pas ngjarjeve tė marsit dhe do tė ishte mirė qė kėto materiale tė bėhen tė njohura pėr opinion. Po e them kėtė, sepse vetėm atėherė opinioni ynė do ta formonte njė koncept se ēėshtjet qė i kemi ngritur nė seancėn e fundit tė Kuvendit tė Kosovės, nuk kanė qenė tė rastėsishme. Ne e kemi ngritur njė ēėshtje duke qenė tė bindur nė atė qė themi. Ne i kemi dhėnė vėrejtjet tona qė nga formimi i qeverisė sė re, ndoshta nė mėnyrė pak mė tė shpalosur i kemi dhėnė me rizgjedhjen e sė njėjtės qeveri me pak ndryshime. Ne nuk e kemi sulmuar tė gjithė qeverinė, sepse nuk kemi tė dhėna konkrete pėr tė gjithė anėtarėt e qeverisė, nuk e kemi sulmuar as gjithė LDK-nė, sepse nuk kemi tė dhėna konkrete pėr tė gjithė drejtuesit e LDK-sė, e as pėr tė gjithė ministrat e LDK-sė nė qeverinė Kosumi. Por, nė njė mėnyrė kemi kėrkuar qė organet e sigurisė, tė hetuesisė, tė drejtėsisė, tė bėjnė disa hetime ndaj disa anėtarėve tė kabinetit qeveritar, gjithashtu edhe shkallėn e implikimit tė tyre nė vepra tė dėnueshme me ligj. Dhe nga kjo si duket janė goditur qarqe tė caktuara qoftė gjysmė ilegale, legale apo edhe ilegale, qė janė mekanizma tė jashtėligjshėm, janė mekanizma nė njė formė edhe paramilitare. Jo rrallė flitet se nė Rugovė ka vende ku formacione tė ndryshme tė ndaluara me ligj bėjnė ushtrime.

Dihet se ekzistojnė edhe poligonet e ushtrimit tė tyre, dhe ėshtė ditur qė sa kohė e nuk ėshtė thėnė nė njė institucion siē ėshtė Kuvendi. Dhe tash njerėzve iu duket diēka e madhe, nė fakt shumica e qytetarėve e kanė dėgjuar jo rrallė herė tė flitet se nė Rugovė ka vende ku formacione tė ndryshme, tė ndaluara me ligj, bėjnė ushtrime dhe ato ushtrime nuk i bėjnė pėr tė mirė tė Kosovės. Tash kjo ka nxitur reagimin e qarqeve tė caktuara qė janė goditur nga informacionet tona qė ia kemi dhėnė UNMIK-ut, nga fjala ime nė Kuvend nė emėr tė PDK-sė, dhe janė kėrcėnuar. Do tė thotė njė formacion i caktuar ėshtė goditur dhe ai ka reaguar duke kėrcėnuar njerėz qė, megjithatė, para opinionit kanė shpalosur disa veprime mjaft argumentuese tė anėtarėve tė kabinetit qeveritar, tė pėrfshirė nė vepra tė dėnueshme. Nė fakt, para dy- tri ditėsh kanė qenė dy policė, njė ndėrkombėtar dhe njė vendor, ku nė pika tė shkurtra iu kam thėnė se kėtė e shoh jo si sulm tė drejtpėrdrejtė nė mua, por e shoh si njė sulm qė bėhet kundėr gjithė qytetarėve tė Kosovės, nėse ata guxojnė ta denoncojnė krimin dhe veprat e ndalueshme me ligj.“SIGURIMI I ATDHEUT” PĖR MUA NUK ĖSHTĖ ASGJĖ TJETĖR PĖRVEĒSE MBETURINĖ E UDB-SĖEPOKA E RE: Personalisht keni kėrkuar ndonjė masė sigurie?Jakup Krasniqi: Natyrisht qė unė kam kėrkuar tė kem njė mbrojtje tė veēantė, por jo tė afėrt, por nga distanca siē thuhet, dhe kam dhėnė disa argumente pėr disa kėrcėnime qė mė janė bėrė edhe me herėt, qoftė nėpėrmjet telefonit me njė mesazh, dhe kėrcėnime tė tjera, pėrfshirė edhe kėtė tė fundit. Nė njė formė apo tjetėr, mua mė lidhin me individė qė janė pėrfolur dhe pėrfliten. Opinioni nuk ėshtė i pa njohuri, me emra dhe mbiemra, qė njihen si anėtarė tė organizatės sė ashtuquajtur “Sigurimi i Atdheut”, qė pėr mua nuk ėshtė asgjė tjetėr veēse mbeturinė e UDB-sė, e cila ka krijuar formacione kriminale qė rrezikojnė sigurinė e qytetarėve tė Kosovės, dhe qė nė fakt me veprimet e tyre, me implikimet e tyre dhe me futjet e tyre nė institucione, si nė institucionin e policisė, tė hetuesisė, tė prokurorisė dhe tė gjyqėsisė, unė jam i bindur se kėta pengojnė zbardhjen e krimeve qė janė bėrė nė pesė-gjashtė vitet e fundit nė Kosovė. Kjo ka qenė ajo qė unė e kam thėnė dhe mendoj se kjo ēėshtje ėshtė mjaft.VRASJA E ENVER HARADINAJT ĖSHTĖ NJĖ VRASJE POLITIKEEPOKA E RE: A ju ėshtė ofruar siguri?Jakup Krasniqi: Unė kam kėrkuar, por kėto ditė nuk isha nė Kosovė dhe sa di unė ata janė tė interesuar tė shkojnė edhe mė tej. Por, si duket ngjarjet qė ndodhėn nė ndėrkohė kanė orientuar interesimin e policisė (gjė qė ėshtė e natyrshme) nė zbardhjen dhe ndriēimin e vrasjes sė Enver Haradinajt, vrasja e tė cilit ėshtė njė humbje e madhe jo vetėm pėr familjen Haradinaj, por pėr tė gjitha forcat qė ia duan tė mirėn Kosovės, pėr tė gjitha forcat qė kanė krijuar njė realitet tė ri nė Kosovė. Dhe tash do tė shikojmė se si do tė ecė procesi i zbardhjes sė kėsaj vrasjeje. Por, nėse sistemi i policisė dhe i drejtėsisė nuk pastrohen nga elementėt e inkriminuar, qė ne i kemi me emra e mbiemra, nė “Sigurimin e Atdheut”, qė janė nė tė njėjtėn kohė nė polici, nė mėnyrė tė veēantė nė policinė hetimore, nuk mund tė flasim se do tė kėtė gjasa pėr t’u zbardhur rasti, ndoshta do tė kemi vazhdimin e mosndriēimit tė vrasjeve kriminale, nė tė cilat dikush ka pėrfituar e dikush ka humbur, sepse edhe vrasja e Enver Haradinajt ėshtė njė vrasje politike.EPOKA E RE: Ju vrasjen e Enver Haradinajt e vlerėsoni politike?Jakup Krasniqi: Po. Nė radhė tė parė familja Haradinaj ėshtė njė nga familjet qė ka dhėnė shumė pėr Kosovėn, ka dhėnė dy dėshmorė, gati e gjithė familja ka qenė e rreshtuar nė radhėt e UĒK-sė, vetė Enveri ka qenė pjesėtar dhe i plagosur nė luftėn ēlirimtare. Tani disa akuza qė i bėhen dhe qė i janė bėrė edhe me herėt Daut Haradinajt, dhe tani nga TPI-ja, qė i bėhen Ramush Haradinajt, kanė ndikuar ndoshta qė njerėzit qė mendojnė se dikush u ka borxh. Dikush e quan vrasjen e fundit vrasje mbi bazėn e Kanunit tė Lekė Dukagjinit, por unė nuk do tė thosha kėshtu, sepse sipas Kanunit, kur ėshtė bėrė hakmarrja kryesi i veprės e ka pranuar. Mendoj se kjo ėshtė fyerje qė mund t’i bėhet Kanunit. Kėtu duhet ta shikojmė njė kanun tjetėr, njė kanun qė ėshtė i huaj nė Kosovė, i njerėzve qė janė tė udhėhequr nga politika e qendrave armiqėsore ndaj Kosovės dhe ndaj proceseve qė zhvillohen nė Kosovė, sepse ēdo vrasje qė bėhet mbi ish-pjesėtarėt e UĒK-sė, ėshtė sulm jo vetėm mbi individin, por ėshtė sulm mbi njė vlerė qė ka krijuar populli shqiptar. Prandaj, kjo vrasje nuk mund tė cilėsohet ndryshe, pėrveēse si vrasje politike, pėr faktin se ajo ėshtė vrasje e vėllait tė njė lideri tė njė subjekti politik qė ėshtė nė bashkėqeverisje, ėshtė vėlla i ish-kryeministrit tė Kosovės, i cili ėshtė akuzuar nga TPI-ja me dėshmi tė rrejshme.EPOKA E RE: A keni fakte tė mjaftueshme pėr ta bindur opinionin se “Sigurimi i Atdheut” ėshtė njė organizatė paramilitare, mbeturinė e UDB-sė?Jakup Krasniqi: Fakt i parė ėshtė se ajo organizatė ka dalė me emėr e mbiemėr, ka disa komunikata dhe po tė lexohen komunikatat shihet se e kanė njė vijė. Tjetėr po tė shikohet reagimi i tyre pas denoncimit qė ua kemi bėrė, nė dy raste, dhe jo vetėm nė rastin e komunikatės sė SIA, por edhe me rastin e reagimit tė dy gazetave qė janė pak a shumė nė vijėn e qėllimit tė SIA-s, “Bota sot” dhe “Pavarėsia”. Mėnyra se si ata i shtrojnė problemet si dhe reagimet e pėrqendruara kundėr meje, si ngritės i problemeve nė fjalė, pėr mua janė shumė fakte bindėse, por mendoj dhe jam i bindur se policia ka fakte edhe mė konkrete. Policisė i janė ofruar informacione dhe dokumente me emra dhe mbiemra dhe tash ajo duhet t’i trajtojė, dhe nėse kėtė e bėn me vendosmėri dhe profesionalizėm, unė jam i bindur se fakte tė tjera nuk i duhen.EPOKA E RE: Si e shpjegoni mosdistancimin e qartė tė Rugovės dhe tė institucioneve tė tjera tė Kosovės ndaj “SIA-s”?Jakup Krasniqi: Me komunikatėn e fundit tė “SIA-s” unė kam qenė paksa i habitur, pėr faktin se nė njė mėnyrė apo tjetėr ajo e ka vulosur atė qė e kam thėnė unė. Bile kam menduar se dikush tjetėr ka mundur ta bėjė atė, pėr tė krijuar raporte tė ērregulluara nė Kosovė, por duke e parė reagimin e njerėzve qė janė marrė nė mbrojtje, sidomos reagimin tepėr tė butė tė LDK-sė, tė kreut tė LDK-sė, tė kryesisė sė LDK-sė, unė kam fituar bindjen se ata nė njė formė ose tjetėr sikur janė tė pajtuar me atė qė ėshtė thėnė nė komunikatėn e “SIA-s”.JAM I BINDUR DHE NUK MUND TĖ PRANOJ SE RUGOVA NUK ĖSHTĖ ENDE KRYETAR I LDK-SĖEPOKA E RE: Pėr kėnd e keni fjalėn kur thoni “kreu i LDK-sė”? LDK-

ja, pas dorėheqjes sė Rugovės, ende nuk ka kryetar?Jakup Krasniqi: Jo, Rugova nė fakt nuk ka dhėnė dorėheqje, sepse po tė jepte dorėheqje, atėherė kryesia e LDK-sė do ta caktonte ushtruesin e detyrės sė kryetarit, gjė qė nuk ėshtė bėrė, pastaj nė tė gjitha manifestimet e LDK-sė, ėshtė Rugova. Jam i bindur dhe nuk mund tė pranoj se Rugova nuk ėshtė ende kryetar i LDK-sė?EPOKA E RE: Zoti Krasniqi, nė lidhje me dokumentin qė i ėshtė dorėzuar UNMIK-ut, a keni marrė ndonjė pėrgjigje se deri ku kanė shkuar hetimet, apo a jeni intervistuar nga ndonjė gjyqėsori kosovare ?Jakup Krasniqi: Nga gjykatat mendoj se ėshtė herėt, por policia pas komunikatės sė “SIA-s”, siē e ceka mė lart, ishin, kurse diēka mė konkrete ende nuk ka. UNMIK-u na ka thėnė se materialin e ka pranuar dhe se ia kanė dhėnė policisė dhe tani ėshtė ēėshtje e policisė se si do ta trajtojė atė material. Ne presim rezultate konkrete rreth asaj qė kemi thėnė, pėrndryshe ēėshtjen e sigurisė do ta ngrisim edhe nė nivel tė Kuvendit.EPOKA E RE: Faktet qė i janė dorėzuar UNMIK-ut, a janė tė mjaftueshme qė individė tė caktuar tė gjinden para drejtėsisė?Jakup Krasniqi: Unė nuk dua ta marr rolin as tė policit e as tė gjykatėsit. Ne si subjekt politik e kemi ngritur kėtė ēėshtje, e cila mendoj se ėshtė mjaft e rėndėsishme pėr Kosovėn. Shumė njerėz mendojnė qė e kemi bėrė vetėm pse jemi opozitė, natyrisht ky ėshtė edhe roli i opozitės, edhe pse nuk e kemi bėrė thjesht qė jemi nė opozitė, por e kemi bėrė qė Kosovės i duhen institucione tė painkriminuara, institucione qė vėrtet nuk kanė lidhje me krimin nė asnjė formė tjetėr. Kosova ka nevojė pėr institucione me autoritet dhe institucionet me autoritet nuk mund tė ndėrtohen me njerėz qė nuk kanė autoritet nė lagjet e tyre, mos tė them as nė familjet e tyre.PDK-JA SIGURISHT QĖ NUK KA SHĖRBIM INFORMATIVEPOKA E RE: Jo pak njerėz janė habitur me atė se si keni arritur tė mblidhni tė dhėna se personalitete tė ndryshme janė tė lidhura me krimin e organizuar nė Kosovė. A ka PDK-ja shėrbim tė vetin informativ?Jakup Krasniqi: Ajo qė ėshtė ngritur, nuk ėshtė ngritur vetėm nga PDK-ja, por ėshtė ngritur edhe nga individė tė tjerė qė vijnė ndoshta edhe nga LDK-ja. Nė kėtė rast duhet shikuar se sa ėshtė shkalla e seriozitetit tė akuzave qė janė ngritur, dhe organet pėrkatėse a po merren seriozisht me kėto probleme. PDK-ja sigurisht qė nuk ka shėrbim informativ, por ka simpatizantė. Nė Kosovė ka qytetarė qė janė tė gatshėm tė ofrojnė tė dhėna qė do t’i hynin nė shėrbim policisė. Tani kėto tė dhėna e godasin pozitėn dhe kėta njerėz qė i kanė dhėnė informacionet nuk kanė besim te pozita, nuk kanė besim ndoshta as te policia, pėr shkak tė paaftėsisė pėr tė ndriēuar veprat, andaj na i kanė ofruar neve (PDK-sė), dhe ne i kemi ngritur e do tė vazhdojmė tė kėmbėngulim se pėr atė qė e kemi ngritur kemi tė drejtė, kemi argumente. Nėse jo pėr t’i futur njerėzit nė burg e pėr t’i dėnuar, kemi argumente qė policia tė merret seriozisht me to. Ne ia kemi ofruar policisė njė material qė pėr ne ėshtė njė material i bollshėm pėr tė filluar njė hulumtim serioz dhe kėrkojmė qė organet pėrgjegjėse ta kryejnė detyrėn e tyre. Pėrsėri po them, nėse ato organe e kryejnė punėn e tyre nė mėnyrė profesionale, pa ndėrhyrje politike nga tė fuqishmit, unė kam bindje se kėto organe do ta konfirmojnė shumė mė shumė sesa qė iu kemi ofruar ne material.EPOKA E RE: Por, ēka nėse ndodh e kundėrta?Jakup Krasniqi: Nėse ndodh e kundėrta, ne do ta analizojmė situatėn dhe natyrisht do tė kėrkojmė nga institucionet e fuqishme ndėrkombėtare qė tė merren seriozisht me kėtė ēėshtje dhe tė mos lejojnė inkriminimin e institucioneve. Sepse, nėse nė kėtė fazė ndodh inkriminimi i institucioneve mė tė larta tė Kosovės dhe kėto institucione do tė kenė ndikim tė fuqishėm nė dy segmentet mė vitale pėr tė ardhmen e Kosovės, nė siguri dhe drejtėsi, atėherė nuk do tė sundojnė institucionet, por krimi dhe njerėzit e inkriminuar nė krim e mafi.PĖR TĖ GJITHĖ ATA QĖ NDODHEN NĖ HAGĖ DHE NĖ BURGJET E KOSOVĖS, AKUZAT JANĖ HARTUAR NĖ SERBI DHE PĖRFOLUR NĖ “BOTA SOT”EPOKA E RE: Pse, a nuk janė tregues ngjarjet e fundit, kėrcėnimet e SIA-s, vrasja e vėllait tė ish-kryeministrit Haradinaj, pastaj sulmi mbi selinė e ORA-s, kėrcėnimet ndaj gazetarėve etj., qė Kosova dalėngadalė ėshtė duke kaluar nė duart e mafisė?Jakup Krasniqi: Vėrtet aktet e fundit duhet tė jenė shqetėsuese jo vetėm pėr PDK-nė, por pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, duhet tė jenė shqetėsuese edhe pėr mekanizmat ndėrkombėtarė nė Kosovė. Nė Kuvendin e Kosovės u ngrit para disa ditėsh ēėshtja e inkriminimit tė mundshėm tė kabinetit qeveritar dhe mendoj qė nuk pati ndoshta njė interesim serioz nga organet pėrkatėse, duke pėrjashtuar kėtu mjetet e informimit, tė cilat nė njė masė e kanė kryer detyrėn e tyre ndoshta mė mirė se ēdo herė tjetėr. Dhe tash u ngrit njė ēėshtje mjaft serioze, pėr tė cilėn ėshtė dashur qė edhe vetė subjektet qė e kanė formuar koalicionin tė ulen e tė bisedojnė seriozisht, bile ta kėrkojnė edhe opozitėn, qoftė nė njė takim, nė njė tryezė apo debat. Por, kjo nuk ndodhi- ndodhi e kundėrta, filluan kundėrakuzat dhe tash kundėrakuzat nė njė formė u bėnė edhe nga qeveria, e cila nuk qe e zonja qė seriozisht ta marrė atė qė e kemi thėnė ne. Tjetra, Kuvendi nė njė formė e heshti dhe vazhdon gjumin dimėror. Ndoshta njė gjallėri mė e madhe vėrehet tek administrata ndėrkombėtare, qė ėshtė njė shenjė e mirė. Nė anėn tjetėr, tė gjitha qendrat, tė gjitha segmentet, edhe pse janė tė pavarura, ēdo qytetar e di se kanė lidhje tė forta me LDK-nė, me kryesinė e LDK-sė, me njė klan tė LDK-sė, mos tė themi me tėrė LDK-nė, por me njė klan joformal tė fuqishėm nė kuadėr tė LDK-sė, qė nuk i pėrfill as organet e LDK-sė, siē janė “SIA” dhe gazetat “Bota sot” e “Pavarėsia”. Kėto segmente menjėherė filluan tė ngrisin kundėrakuza ndaj atyre qė i kanė bėrė akuzat, apo qė kanė kėrkuar tė verifikohen ato. Ne nuk kemi thėnė se ata janė fajtorė, por kemi thėnė se dėshmitė tona tregojnė se ata njerėz janė tė pėrfshirė dhe organet pėrkatėse le tė merren me ta. E tash kėto segmente reagojnė. Nėse ata nuk janė tė fajshėm, nėse ata nuk janė tė pėrfshirė dhe nuk janė prekur nga akuzat tona, pse tani kundėrpėrgjigjja e tyre ėshtė nė kėtė shkallė dhe nė mėnyrė tė veēantė ndaj atyre qė kėrkojnė sqarim. Tash dalin “Bota sot” dhe “Pavarėsia” me njė serė shkrimesh, del komunikata e “SIA” qė kėrcėnon, ndodh vrasja e Enver Haradinajt nė Dukagjin, dhe menjėherė “Bota sot” i gjen kush janė ata. Kjo flet vetvetiu. Tamam ėshtė ajo logjika sllave qė ka filluar nė vitet e ’70 e kėndej. Vriteshin nė perėndim vėllezėrit Gėrvalla e Kadri Zeka, dhe menjėherė kjo cilėsohej si qėrim hesapesh. Kush e bėnte kėtė? E bėnte sistemi i UDB-sė. Edhe sot ata njerėz qė kanė dalė nga UDB-ja menjėherė fajin pėrpiqen t’ia gjuajnė tjetrit- t’i them sa nuk mė ka thėnė. Qė sa vite kėto qarqe janė duke shpifur, duke ngritur aktakuza, tė gjitha aktakuzat njėherė janė ngritur nė Beograd nga institucionet e Serbisė, pastaj tė njėjtat akuza janė pėrfolur nė “Bota sot” deri para muajit dhjetor, pėr tė gjithė ata qė janė nė Hagė, e edhe pėr ata qė janė nėpėr burgjet e Kosovės. Tė gjithė janė pėrfolur nė “Bota sot” dhe sot pėrsėri vazhdojnė me tė njėjtėn. Nė njė mėnyrė, e kanė kthyer Kosovėn nė njė terren ku pasiguria e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės ėshtė nė njė shkallė mjaft tė lartė.EPOKA E RE: A e dėshmon kėtė edhe sulmi ndaj selisė sė partisė ORA?Jakup Krasniqi: Po. ORA e ka mbėshtetur atė qė e kemi ngritur ne nė Kuvend dhe ka kėrkuar qė organet pėrkatėse tė merren me seriozitet, ata hedhin njė eksploziv nė selinė e tyre. Do tė thotė se kemi njė koordinim, si duket ato qarqe e shohin veten nė njė rrethim. Njė fjalė thotė “Gomari para ngordhjes i ka shqelmat me tė rrezikshėm”. Si duket, kėto qarqe e kanė parė pasigurinė e vet dhe reagimet i kanė tė pakontrolluara, dhe nė njė formė ose nė njė tjetėr, janė material tjetėr pėr organet e sigurisė, tė cilat duhet ta studiojnė dhe analizojnė mirė.

Reana
21-04-05, 23:09
Reana rri ti qaty ne Manhattan e mos u perzije se nuk i dine ti sendet a

Kokat e ndezur me leter te bardhe brenda (tabula rasa)!!!

shume siklet i keni dhene, shume akuza pa fakte, e fjale ne ajer!!!!

[b]NESE DIKUSH KA PER TE THENE GJE, APO PER TE AKUZUAR DIKEND, PERDORNI ARGUMENTE DHE FAKTE!

S'ME INTERESON PERKATESIA PARTIAKE E ASKUJT, DHE ASNJERI PREJ JUSH NUK DUHET TE MERRNI FRYME PER T'IU SHERBYER PARTIVE!!!!

SHQIPETARET NUK U KRIJUAN PER T'IU SHERBYER PARTIVE, PARTITE DUHET T'IU SHERBEJNE INTERESAVE TE SHQIPETAREVE....

cka jeni bere te gjithe rober te ideologjive e formacioneve partiake????

ARVANITI
22-04-05, 11:33
Me thoni pak adresn e inetrnetit te kesaj organizate.

Do te deshiroja te ma conit ne mesazh privat.

Tung

MemphiSx
22-04-05, 13:24
LDK (SPS) e di qe ketu ishin shumica te minoritetit serb dhe gabel por nuk jau vari veshin fort juve te sps-it te shkieve dega per siq i thoni ju kosove e metohi.

Hehe Llapi ende ndjen nostalgji per SPS ;) Aty e ke vendin hiq mos ta ndin hiq sje ma i mir si SPS-at
Kjo PO shihet ne mbledhjet e Kuvendit te Kosoves,gjestet e juaja hiq nuk jan ma te mira si te Povratakut apo edhe te partis e cila eshte ne opozit ne Beograd SPS-it ;)
Ti nuk je asgje me shum se nje egersir e opozites shekullore ne Kosoves PDK-se ;)

Llapi
22-04-05, 15:51
Haaaaaaaaaaaaaaaa
po qfar pergjigjie kemi prit tjeter perpos kesaj qe e ke than pun sllavo-komunistash ma SPS (LDK) haaaaaa tash kthena me tito tito tito si rugovna i juaj qe i shkruente dikur vjerrsha e tash kishe djadhtitist haaaaaa hor u bat pash rizen e zotit po skini ftyr ju veq u met me than.

IB
26-04-05, 23:22
Une mendoi se udheheqes te sigurimit te atedheut (SIA-s) jane zotri adem demaqi dhe rexhep qosaj. Vetem keta kane arsye te jene sepse ne cdo lami keta dulen te deshtuar dhe kane vendosur te kalojn ne ilegalitet kurse sa i perket deklarates se fundit te SIA-s kjo eshte per per dy arsye dhe "qe me nje te rame ti bej dy te vrame"
1 i denuan me vrasje dezertoret e levisjes leniniste-staliniste-enveriste ku vet zotri jakup krasniqi ka deklarue se i ka perkit kesaj levizje. 2 Me kete deklarat SIA-ja del si perkrahes i rugoves ne menyr qe tja leshoi bashkesin nderkombetare ne qafe por duhet ditur se bashkesija nderkombetare nuk eshte rexhim i kalbur monist dhe te punoi me dosje te deshtuarve.dhe jame i bindur se keso gjera sod ne kosove mund ti bej dhe kan aftesi vetem zoterit e lartepermendur, dhe kame mendimin se perplasjet qe behen prej se majtes ne te djadhten dhe anasjelltas jane vetem mendime te kota dhe jo te sakta
pershendetje te gjithve.

experti_lu
27-04-05, 02:53
SHIF ti LLAPI dhe ti MemphiSx :evil: :evil: :evil:

a do filloni te silleni me PJEKURI apo si thoni????
CKA ESHTE KJO?????
QERIM HESAPESH???? :evil:
o te MJERE....!!!!a spo mundeni me e nda pasurine e babes?????

GOJEN PLOT VRER PER NJERI-TJETERIN!!!!
SI NUK IU VJEN TURP!!!!!
PO NE SHQIPETARET E KOSOVES E KEMI BERE SHTETIN E MADH SA FEDERATA E RUSISE, DHE MILIONA HEKTARE TOKE NUK DIJME SI TI NDAJME!!!!

DRJETONI ENERGJINE NEGATIVE NE DREJTIM TE SERBISE, O TE VERBER!!!!te pershendes,kritike me vend.
une jem per polemika te qeta,jo per kerrcnime personale.

Llapi
28-04-05, 01:29
Une mendoi se udheheqes te sigurimit te atedheut (SIA-s) jane zotri adem demaqi dhe rexhep qosaj. Vetem keta kane arsye te jene sepse ne cdo lami keta dulen te deshtuar dhe kane vendosur te kalojn ne ilegalitet kurse sa i perket deklarates se fundit te SIA-s kjo eshte per per dy arsye dhe "qe me nje te rame ti bej dy te vrame"
1 i denuan me vrasje dezertoret e levisjes leniniste-staliniste-enveriste ku vet zotri jakup krasniqi ka deklarue se i ka perkit kesaj levizje. 2 Me kete deklarat SIA-ja del si perkrahes i rugoves ne menyr qe tja leshoi bashkesin nderkombetare ne qafe por duhet ditur se bashkesija nderkombetare nuk eshte rexhim i kalbur monist dhe te punoi me dosje te deshtuarve.dhe jame i bindur se keso gjera sod ne kosove mund ti bej dhe kan aftesi vetem zoterit e lartepermendur, dhe kame mendimin se perplasjet qe behen prej se majtes ne te djadhten dhe anasjelltas jane vetem mendime te kota dhe jo te sakta
pershendetje te gjithve.

ti sja paske qillue hiq se sigurimcat e udb-es ldk-se kreun komandues jau gjen ne velani aty sillet rame maraj.
dhe me trego nese din se qfar ndodhi ne villen e kryetradhtarit keto dit ne velani perse intervenoi policija e shpk-se e unmikut qfar gjeti qfar kerkoi kend e qarmatosi kend e burgosi e keshtu me radhe .

Odise
28-04-05, 08:21
hah qe partizanet,
ej a jane partizan ata te partise, partizan, qe ia ngritin zanin partise:)

besoni se na keni gerdite pluralizmin politik. Po si ore nuk ju vie turp, per shprehje te tilla, po kujt dreqit i sherbeni ju. A isherbeni popullit a interesave partiake edhe ne forume. Ikni o dreqer se ketu nuk eshte tubim partiak. Nese eshte forum politik, nuk eshte forumi i partise, as i partive, por thjeshte shprehja e mendimit te lire demokratik, lidhur me politiken aktuale. Posa te takohen dy partizan, nxierrin koburet: ldk,pdk,aak,ora... shkoni ore keputni qafen me ato marrezira e mos helmoni rinine ketu me helme partiake, se ju nuk jeni as nuk dini asgje per pluralizem politik. Nuk eshte pluralizem ta etiketoni njeritjetrin ne shkalle skizofrenie me etiketa te armiqve. Te huajt qe jane ne sherbim ne Kosove, qeshin si me lope, kur shohin akuza ndershqiptare, qe iu parashtrojne per gjykim. Duke pare gomaret e tille edhe mund te zhagitet e cungohet edhe statusi i Kosoves (pavaresi pa sovranitet) kjo eshte qesharake te iu paraqitet dikujt ne Afrike - e krejt kjo mu per shkak te gomarive (magarhaneve, si thot populli), te njerezve te paskrupullt. Po a mund te konpton njeriu, se lufta eshte lufte, ka padrejtesi e cfaredo tjeter, sepse eshte ne pyetje JETA! Po nuk keni faj ju, kur ata 'te medhajt' luajne role komike, gjoja duke i qitur ne shesh veprimet e njeritjetrit - e vuaje Kosova e shkrete, ashtu sikur Shqiperia me matrapaz politik. Po a po shihni se nje bote u iritua nga politikucat, qe vetem dine ofendime publike!

Njeriu mund te japi nje mendim origjinal, nje shprehje politike, ta bej nje analize politike te shkurt (ngase nuk ka krye per pune te medha kombetare), e me respekt per njeritjetrin si shqiptare, duke analizuar si vllazer ceshtjet, duke gjetur shtigje tejkalimi te situatave te renda, qe sa vijne e shtohen (ne vend se te tejkalohen).

A duhet te pyesim: kujt po i sherben ky pluralizem politik yni? A po i sherben popullit e lirise, konstitucionalizimit te nje udheheqesie te re, a ardhmerise se kombit - apo bajraktareve modern si politikuca te partive politike? E merr njeri nje shenim gazetaresk, e hop e ne kembe te para: ja shihe cfare shkruan kjo gazete e kjo interviste... ithtare te grupacioneve politike, qe as dje as sot nuk kane ere politike e diplomacie!

Pa kthehuni prapa e rilexoni cfare shkruani, si nuk iu vie turp, ta ofendoni vllaun si spiun, udbash, tradhtar etj. Ne vend se ta krijojme nje atmosfere te mire bisedimi te ftofte e te logjikshme, te jep secili mendimet e tia personale dhe kur te vie ne pyetje Kosova e shqiptaria, te gjitha marrezirat duhet te bijne poshte!

Trimat u vrane, edhe ata qe vyjne dicka u izoluan e burgosen per shkak te inateve personale e familjare, e grupive te partive politike - tash cuca e mica ngrehen gjoja po bejme politike! A nuk po shihet haptazi se secilen dite po ngushtohen gjithnje e ma teper rrathet e ardhmerise shqiptare?

A jeni shqiptar separi, a zagar te partive politike, sepse nje anetar i mirefillte i nje partie politike, nuk vjelle vner me vllazerit, po ben gara se kush po punon e vepron ma shume per ardhmerine e atij populli qe duket sikur eshte ne nje zgjedhe te re te vuajtjes e mjerimit konstant, qe iu pi gjaku e po i pihet edhe djeresa! Anetari i nje partie politike flet duke buzeqeshur, me sharme e maturi politike, duke shtruar pyetje logjike, ku secili te japi mendimin e vet (e jo te merr fryme per gabzherr ujku) dhe te bisedohet se si mund te fitojme ne koncenzues politik nderkombetar!

Ju disa me simbole politike ne forume (jo nuk e din ti, jo e din ti, gjoja po them dicka) jeni bere si postaret e lavireve, gjoja po mbroni interesat partiake. Ne vend se ta shfrytezoni forumin per lidhje nderkontinentale shqiptare, sikur te mbledhur ne nje dhome a ode shqiptare, e te flisni vllazerisht - ju silleni si egersirat ne pyll, fshehur pas nofkave! Turp!

MemphiSx
28-04-05, 11:46
Une mendoi se udheheqes te sigurimit te atedheut (SIA-s) jane zotri adem demaqi dhe rexhep qosaj. Vetem keta kane arsye te jene sepse ne cdo lami keta dulen te deshtuar dhe kane vendosur te kalojn ne ilegalitet kurse sa i perket deklarates se fundit te SIA-s kjo eshte per per dy arsye dhe "qe me nje te rame ti bej dy te vrame"
1 i denuan me vrasje dezertoret e levisjes leniniste-staliniste-enveriste ku vet zotri jakup krasniqi ka deklarue se i ka perkit kesaj levizje. 2 Me kete deklarat SIA-ja del si perkrahes i rugoves ne menyr qe tja leshoi bashkesin nderkombetare ne qafe por duhet ditur se bashkesija nderkombetare nuk eshte rexhim i kalbur monist dhe te punoi me dosje te deshtuarve.dhe jame i bindur se keso gjera sod ne kosove mund ti bej dhe kan aftesi vetem zoterit e lartepermendur, dhe kame mendimin se perplasjet qe behen prej se majtes ne te djadhten dhe anasjelltas jane vetem mendime te kota dhe jo te sakta
pershendetje te gjithve.

ti sja paske qillue hiq se sigurimcat e udb-es ldk-se kreun komandues jau gjen ne velani aty sillet rame maraj.
dhe me trego nese din se qfar ndodhi ne villen e kryetradhtarit keto dit ne velani perse intervenoi policija e shpk-se e unmikut qfar gjeti qfar kerkoi kend e qarmatosi kend e burgosi e keshtu me radhe .Ehh na sdim san qka u bo ne rezidencen e Presidentit,ata qe dijn jeni ju,sepse ju jeni SHIK ju i ndjekni kto sene ju montoni vrasje,sulme me bomba, qka mos
Rezidenca e Rugoves tanime po kontrollohet ne menyre rigoroze,Rezidenca tani me mbikqyret nga Njesit speciale te SHPK-se per arsye se kriminelet e SHIK-ut dhe te PDK-se kan pergatit aksione te reja per eliminimin sa me te shpejt te Rugoves
PDK-ja dhe SHIK-u deshtuan ne disa plane te tyre,tani sipas sherbimeve sekrete te UNMIK-ut jan ne pergatitje plane te reja kunder institucioneve te Kosoves,ky koment i UNMIK-ut i qet poshte te gjitha felliqstirat e Epokes se re,gazet kjo qe botohet nga disa kriminel qe nuk do te ngopen kurr me gjak shqiptari.

GASHI75
28-04-05, 20:59
Une mendoi se udheheqes te sigurimit te atedheut (SIA-s) jane zotri adem demaqi dhe rexhep qosaj. Vetem keta kane arsye te jene sepse ne cdo lami keta dulen te deshtuar dhe kane vendosur te kalojn ne ilegalitet kurse sa i perket deklarates se fundit te SIA-s kjo eshte per per dy arsye dhe "qe me nje te rame ti bej dy te vrame"
1 i denuan me vrasje dezertoret e levisjes leniniste-staliniste-enveriste ku vet zotri jakup krasniqi ka deklarue se i ka perkit kesaj levizje. 2 Me kete deklarat SIA-ja del si perkrahes i rugoves ne menyr qe tja leshoi bashkesin nderkombetare ne qafe por duhet ditur se bashkesija nderkombetare nuk eshte rexhim i kalbur monist dhe te punoi me dosje te deshtuarve.dhe jame i bindur se keso gjera sod ne kosove mund ti bej dhe kan aftesi vetem zoterit e lartepermendur, dhe kame mendimin se perplasjet qe behen prej se majtes ne te djadhten dhe anasjelltas jane vetem mendime te kota dhe jo te sakta
pershendetje te gjithve.

ti sja paske qillue hiq se sigurimcat e udb-es ldk-se kreun komandues jau gjen ne velani aty sillet rame maraj.
dhe me trego nese din se qfar ndodhi ne villen e kryetradhtarit keto dit ne velani perse intervenoi policija e shpk-se e unmikut qfar gjeti qfar kerkoi kend e qarmatosi kend e burgosi e keshtu me radhe .Ehh na sdim san qka u bo ne rezidencen e Presidentit,ata qe dijn jeni ju,sepse ju jeni SHIK ju i ndjekni kto sene ju montoni vrasje,sulme me bomba, qka mos
Rezidenca e Rugoves tanime po kontrollohet ne menyre rigoroze,Rezidenca tani me mbikqyret nga Njesit speciale te SHPK-se per arsye se kriminelet e SHIK-ut dhe te PDK-se kan pergatit aksione te reja per eliminimin sa me te shpejt te Rugoves
PDK-ja dhe SHIK-u deshtuan ne disa plane te tyre,tani sipas sherbimeve sekrete te UNMIK-ut jan ne pergatitje plane te reja kunder institucioneve te Kosoves,ky koment i UNMIK-ut i qet poshte te gjitha felliqstirat e Epokes se re,gazet kjo qe botohet nga disa kriminel qe nuk do te ngopen kurr me gjak shqiptari.

Nuk ka tė bėj ktu shiku i bukoshit apo pdkėja e aspak gazeta ditore epoka ere por SIA qė don ta eliminoj presidentin ku ky i kerkoj pdkės ti denoncoj kta harbutė nė tė gjitha organet dhe nė institucione tė kosoves.

IB
30-04-05, 11:57
Te pershendes Odise per mendimin qe keni dhane per temat qe po shtjellohen ne kete forum dhe se mase 90% te temave jane jasht rregullave qe i parashef ky forum
pershendetje zotri odise

GASHI75
04-05-05, 23:41
Kush dhe pse e nxit dhe e pėrkrah e dhunėn politike nė Kosovė-Shkruan Bedri Halimi

Qė nga largimi i trupave serbe nga Kosova, nė mungesė tė mekanizmave ekzekutiv, ka filluar tė qojė krye si krimi ekonomik po ashtu edhe krimi ordiner (prostitucioni, droga, plaēkitjet, kidnapimet, vjedhjet) e deri te gjuajtjet, plagosjet dhe vrasjet e personave tė caktuar, nė mesin e tė cilėve edhe figura tė njohura tė jetės ushtarake dhe politike si: Shaban Manaj, Xhemajl Mustafa, Ekrem Rexha, Smajl Hajdaraj, Rexhep Luci, Shefki Popova, Ismet Raci, Agim Murtezi - komandant Murrizi, Sadri Berisha, Tahir Zemaj, Avni Elezi, Smajl Elezi, Bekim Kastrati, Sadik Musaj, Enver Haradinaj etj. Gati pėr tė gjitha kėto vrasje LDK pėrmes organit tė saj “Bota Sot”, gishtin e kanė drejtuar nga kundėrshtarėt politik, duke aluduar hapur se prapa tė gjitha kėtyre veprimeve qėndron PDK dhe njerėzit e saj. Ndėrkohė qė drejtėsia, deri mė sot asnjė nga kėto vrasje nuk ka arritur madje ta zbardh, e lere mė tė vėrtetoj akuzat e “Botės Sot” dhe LDK-sė. Kėto akuza vazhdimisht pėrseriten e stėrpėrseriten sa herė tė ketė nevojė LDK dhe “Bota Sot”, sa herė tė afrohen zgjedhjet apo tu dobėsohet pozicioni. Ndėrkaq dihet se pėr tė gjitha rastet kriminale qė kanė ndodhur nė Kosovė, PDK me kohė e ka ngritur zėrin fuqishėm, duke kėrkuar ndriqimin e tė gjitha kėtyre akteve dhe venjen e fajtorėve para pėrgjegjėsisė. Pse nuk zbulohen vrasjet? Do tė ishte mrekulli sikur tė zbuloheshin tė gjitha aktet kriminale qė kanė ndodhur nė Kosovė, njė nga njė, sepse nė kėtė rast “Bota Sot” dhe LDK do tė mbeteshin me gishta nė gojė. Sepse nuk do tė kishin ēfarė tė shkruajnė mė pėr rastet e tilla.

Nė kėtė drejtim, logjikisht parashtrohet pyetja, se: nė mullirin e kujt qojnė ujė tė gjitha kėto veprime?

Organizata e fshehtė “Sigurimi i Atdheut” - kėrcėnon me ngritjen e spiralės sė dhunės

Natyrisht se nė mullirin e Kosovės jo, sepse, paqja dhe siguria nuk mund tė krijohet duke ngjarė raste tė tilla, qė e shqetėsojnė opinionin edhe ashtu tė traumatizuar e tė sapo dalė nga lufta. Nė mungesė tė ligjit dhe tė organeve tė mirėfillta tė ndjekjes, pėr vetė faktin se pothuaj asnjė nga rastet e rėnda nuk ėshtė zbardhur gjer mė tani, ka rrezik qė spiralja e dhunės tė mos pėsoj rėnie. Sidomos pas paraqitjes sė hapur dhe kėrcnimeve pėrmes komunikatave e organizatės sė fshehtė “Sigurimi i Atdheut” ndaj veprimtarėve e personaliteteve tė ndryshme politike si:

Jakup Krasniqit – sekretar i PDK-sė dhe kryetar i grupit parlamentar tė kėsaj partie, Veton Surroit – kryetar i partisė ORA, Bujar Bukoshit - kryetar i PREK-ut dhe Faik Graincės – kryetar i komunės sė Ferizajit dhe njė fanatik i LDK-sė. Nė kėtė atmosferė tė tensionuar, dalin individ dhe subjekte tė caktuara, pėr tė pėrfituar nga kjo gjendje amullie. Dhe pėrfitimin, natyrisht, do tė mundohen ta bėjnė, jo duke dhėnė kontribut nė drejtim tė qetėsimit tė situatės apo edhe zbardhjes sė rasteve tė caktuara, por nė drejtim tė tensionimit tė saj, pėrmes manipulimit me rastet e caktuara, pėrvetėsimit tė personave tė cilėve u ndodh rasti, pėr ta bėrė kėshtu mė tė besueshėm paraqitjen e subjektit pėrkatės nė rolin e "viktimės".

S'ka dyshim se nė kėtė lojė, prijatare ėshtė LDK-ja, e cila e pakėnaqur me pozitėn e saj tė tanishme nė shoqėri, pėr shkak tė rolit mohues dhe destruktiv tė saj gjatė luftės, ndaj bartėsve tė luftės dhe pjesėmarrėsve tė saj, mundohet qė kėtė hendikep ta plotėsoj nė mėnyrėn mė tė pandershme. Kėshtu duke e paraqitur veten nė rolin e "viktimės", nė fushata parazgjedhore ajo donte tė arrijė dy qėllime; tė luftohen ish pjestarėt e UĒK-sė edhe nė kushte paqeje, duke krijuar pėrshtypjen, se autor tė veprimeve tė tilla nė Kosovė, janė ish pjesėtarėt e UĒK-sė, dhe sė dyti, tė krijoj bindjen se "njerėzit e ish UĒK-sė, nuk dinė tė qeverisin por vetėm dinė tė krijojnė probleme". Meqenėse UĒK-ja u transformua nė TMK dhe PDK, sulmet drejtohen edhe kundėr drejtuesve tė TMK-sė edhe kundėr PDK-sė.

Kundėr TMK-sė, sulmet drejtohen me qėllim pėr ta komprometuar atė, pėr t'ia prishur imazhin pozitiv qė ajo e gėzon jo vetėm nė popull, por edhe nė qarqet ndėrkombėtare. Nė kėtė funksion ėshtė edhe deklarimi i njohur i Rugovės, pas luftės, se : "nuk na duhet neve as ushtri, as polici e as qeveri". Po nė kėtė funksion ėshtė edhe mos prononcimi vetėm i LDK-sė nė Kosovė, ndaj fushatės sė egėr tė organizuar nga qarqe tė caktuara antishqiptare kundėr TMK-sė. Ndėrkaq, kundėr PDK-sė pėr shkak se kjo parti tashmė ėshtė mė me ndikim nė skenėn politike kosovare, pa tė cilėn nuk mund tė vendoset asgjė, ashtu siē pa pjesėmarrėsit e drejtorisė politike tė UĒK-sė, nuk mund tė mbahej as konferenca e Rambujesė. Prandaj, propaganda qė bėhet kundrejt kėsaj partie, dhe udhėheqėsve tė saj nga LDK-ja, ka pėr synim, qė tė krijojnė ndjenjėn e frikės nė popull, dhe pėrmes frikės, ndjenjėn e mosbesimit ndaj PDK-sė.

Si reagoi PDK-ja ndaj krimeve ordinere mbi pjestarėt e saj

Cila do tė ishte arsyeja qė njė parti politike serioze me shtrirje solide, me ndķkim nė masė dhe nė qendrat vendosėse, tė bėnte qoftė edhe njė veprim tė vetėm kriminal, i cili veprim do t'i kthehej bumerang vetė kėtij subjekti politik?! Vetėm njerėzit me defekte logjike, do tė besonin se nė aventura tė tilla, do tė mund tė hynte edhe njė subjekt i tillė siē ėshtė PDK-ja.

Se kush ėshtė i interesuar pėr ngritje tė tensioneve nė Kosovė dhe kush ėshtė i interesuar pėr uljen e tyre, tregojnė edhe tė dhėnat se ndaj disa veprimtarėve tė PDK-sė deri tani janė bėrė disa tentim-vrasje: rasti i prof. dr Sabajdin Cenės, gjatė kohės sa ishte kryetar i PDK-sė nė Rahovec dhe antar i KD tė PDK-sė; tentim atentati ndaj Ramadan Krasniqit, gjatė kohės sa ishte kryetar i bordit administrativ tė Klinės; tentim atentati ndaj Haxhi Ramės veprimtar i PDK-sė pėr Pejė, dhe antar i Kėshillit Qėndror pėr Zgjedhje; vrasjen e njė antari tė PDK-sė nė Sllatinė, etj., kurse PDK-ja, pėrpos qė i ka gjykuar si raste kriminale, ka kėrkuar ndriēimin e kėtyre rasteve dhe marrjen nė pėrgjegjėsi tė autorėve tė kėtyre akteve kriminale, asnjėherė, nuk ka deklaruar se prapa kėtyre rasteve qėndron ndonjė subjekt politik.

Manipulimet pėr marketing politik tė LDK-sė me krimet ordinere

Kurse nė disa raste tjera, siē ishte vrasja e njė njeriu nė Nabėrgjan tė Pejės, LDK-ja menjėherė e pėrvetėsoi si aktivist lokal tė saj, por pasi qė u konstatua se pėr kė ėshtė fjala (si duket individ me emėr tė pakėndshėm) doli kryetari i LDK-sė sė Pejės dhe e mohoi, se personi nė fjalė ėshtė antarė i LDK-sė, por, kjo u bė, pasi qė propaganda mori dhenė.

Ndėrkaq, nė rastin e njė shpėrthimi nė Sharr (Dragash), ku vdiq bashkėshortja e njė antari tė LDK-sė, LDK-ja pėrmes QIK-ut deklaroj se "ėshtė sulmuar dhe ėshtė plagosur rėndė sė bashku me tė birin antari i kryesisė sė LDK-sė dhe antari i bordit administrativ Avni Salihu, ndėrkaq gruaja e tij nga shpėrthimi ka vdekur nė vend".

Tė vėrteten e kėtij rasti e patėn konfirmuar edhe KFOR-i dhe UNMIK-u, qė ishte krejt tjetėr nga deklarimi i LDK-sė dhe Botės Sot. Kler Trevena, zėdhėnėse e atėhershme e UNMIK-ut, pati deklaruar se: “bashkėshortja e Avni Salihut ka vdekur nė njė fatkeqėsi tė rastit, nė shtėpi ka shpėrthyer njė bombolė gazi nė shporet, dhe se me atė rast nuk ka pasur tė lėnduar tė tjerė”. Por, edhe pėrkundėr kėsaj, disa minuta pas deklaratės sė zėdhėnses sė UNMIK-ut, kryetari i LDK-sė Ibrahim Rugova, nė po tė njėjtėn ndėrtesė, deklaron me gjuhėn e gėnjeshtarit patologjik se "dėnojmė sulmin me granata ndaj antarit tė kryesisė tė LDK-sė ,nė Dragash". Tani Ibrahim Rugova, ose deshi tė manipuloj qėllimisht me opinionin, ose ishte totalisht i shkėputur nga realiteti dhe nuk i di as anėtarėt e kryesisė sė partisė sė vet. Kėsisoji QIK-u dhe Ibrahim Rugova vetėm nė kėtė rast gėnjyen:

Kur thanė se Avni Salihu ėshtė antarė i kryesisė sė LDK-sė nė Dragash, ngase Avniu ėshtė vetėm antarė i kėsaj partie; Kur thanė se Avni Salihu ėshtė plagosur rėndė dhe gjendet nė spital tė Prizrenit, kur ai nė momentin kritik fare s'ka qėnė nė shtėpi; Kur thanė se edhe djali i tij ėshtė poashtu i plagosur dhe gjendet nė kėtė spital, kur ky sapo ishte liruar nga policia dhe ende s'kishte arritur deri nė shtėpi; Kur thanė se Avni Salihu ėshtė antar i bordit administrativ, e ai ishte vetėm referent pėr kulturė, dhe sė fundi, kur Rugova tha, se, "ky aktivist ėshtė gjuajtur me granata" dhe njėkohėsisht nė po tė njėjtėn deklaratė kėrkon "vėnjen para pėrgjegjėsisė pėr ata qė kanė gjuajtur me granata"!

Ja pra sa serioze ėshtė LDK-ja, dhe veēmas sa serioz ėshtė kryetari i saj, Ibrahim Rugova, kur edhe nė pikė tė ditės gėnjejnė.

Po a duhet dikush tė pėrgjigjet pėr gėnjeshtra dhe para kujt?

Kėsaj pytjeje dikush duhet t'i jep pėrgjegje. A duhet tė pėrgjigjej Rugova nė kėtė rast pėr dezinformim?

Nė kėtė vazhdė tė dezinformimeve, ishte edhe pėrvetėsimi i njė ekcesi nė Abri tė Drenicės, gjoja se ėshtė plagosur kryetari i LDK-sė sė kėtij fshati. Mirėpo, vetė personi nė fjalė-Mehmet Qerkini, doli publikisht dhe deklaroj se nuk i takon as LDK-sė dhe as njė partie tjetėr politike!

Prandaj, me krime ordinere, tė cilat i ka dėnuar dhe i dėnon PDK-ja, dhe mbarė opinioni kosovar, ėshtė e domosdoshme qė tė mos manipulohet me to pėr marketing politik, sepse, ēfarė autoriteti politik dėshironte tė arrijė PDK-ja, nė Skenderaj pėr shembull, kur dihet se 90 % tė popullatės janė antarė tė kėsaj partie?!

Nė kėtė drejtim, kur dihet se nė Kosovė ka shumė shėrbime informative, nė mesin e tė cilėve edhe shėrbimi sekret serb, proklamimi i rasteve qė ndodhin, si dhunė politike, dhe pėrvetėsimi i tyre nga LDK-ja, pėr tė luajtur rolin e "viktimės", tė bėn tė dyshosh, se, pėrderisa ky subjekt politik ėshtė kaq i interesuar qė ta paraqes veten si "viktimė", ėshtė indikative, se prapa ndonjė rasti, a mund tė qėndrojė edhe vetė LDK-ja, pėr tė "eksportuar dhunė politike", fillimisht pėr ta paraqitur veten si "viktimė", e mė vonė, si arsyeshmėri e instiktit tė vetmbrojtjes, tė ndėrmarrin masa edhe ndaj aktivistėve dhe personaliteteve tė partive tė tjera, e veqmas ndaj PDK-sė.

Nė kėtė drejtim logjika iracionale e LDK-sė, u mundua pėr tė krijuar pėrqarje edhe nė mes PDK-sė dhe AAK-sė, sepse kėsi soji do tė arrihej suksesi i triumfit pėr majėn e piramidės politike tė LDK-sė, aq mė tepėr kur nė kėtė drejtim, kanė nė dispozicion edhe shuma tė mėdha parash qė nga koha e paraluftės. Pėrserisa me ato para, u sabotua lufta dje, nuk ėshtė vėshtirė tė konkludohet se pėr kėtė qėllim, nuk do tė kursehen pėr asnjė ēast, ngase vetė logjika destruktive e sabotimit tė luftės, a nuk do ta pėrqafonte edhe nė kėtė rast, parimin makiavelist "qėllimi arsyeton mjetin"?

Kėto veprime ta kujtojnė njė kohė jo fort tė largėt, kur pushteti serb, inskenonte raste tė dhunės ndaj serbėve nė Kosovė, si dhe ndaj shqiptarėve lojal, duke inskenuar, plagosje, rrahje, dhunime, hudhje bombash, prishje tė varrezave, prerje tė pemėve, etj. etj., tė cilat aq shumė pėrngjajnė me rastet e njėjta tė cilat ndodhin sot nė Kosovė. Dhe dihet se ēfarė korri nė fund Serbia./04-05-05/

Mr.Cracker
26-08-10, 19:20
Eshte nje e gje e mir se sot permen internetit qitash muj me leshu komunikat ne emer te Alkaides Por kush me beson

Edhe kjo eshte nje montim i ndonje te paguari prej Proleterve te Enverit Ose mundet me kan edhe shoku polic me qit ket komunikat sepse eshte polic
Edhe shoku gazetaruc mundet me qit n'Fletushken ditore edhe qishtu bohet Propaganda
Po spo merzitem hiq per ket pune eshte populli ai qe e vlerson ket Komunikat ;)
Nese del LDK-ja ne Media dhe tregon qe eshte e lejurar prej LDK-se kjo Deklarat Une kisha me kan shum i knaqu qe me ne fund edhe Ata qe jan te rrezikuar prej Proletarve te kuq po del dikush e i mbron
Sepse Shoku polic me mujt i vran vet :) Sa qe eshte per mbrojtjen e qytetarve te Kosoves :) fadil qishtu lum baca se kem menen mu merzit hiq per ket PAMFLET te marune prej Naj shpijuni te juaj :)


Memphisx ket e ka raportuar edhe nje politikan i huaj dhe ka dhen shum fakte

Mr.Cracker
26-08-10, 19:23
Ka filluar ndal ngadal te zbulohen te vertetat kem disa ketu qe jan betuar mbane veten ne disponim ju lutem qe kur ti kuptoni te gjitha mos bani ndonje vetvrasje se shum keni pas bindje tek disa njers qe ne fund do tju dalin SHEJTONA

Zanzi/M
27-08-10, 21:03
UDB-ja dhe Sigurimi Atdheut ne nje vend I kan pasur qellimet a.....? Megjithate te dyjat deshtuan.

Guri i madh
27-08-10, 21:54
UDB-ja dhe Sigurimi Atdheut ne nje vend I kan pasur qellimet a.....? Megjithate te dyjat deshtuan.

ky sigurimi i atdheut esht si i imagjinuar nga PDKja edhe UDBja


kshtu qe une e shof situaten ma ndryshe SHIKu esht krijes e UDBes

Lapsi
28-08-10, 00:05
qenka teme e vjeter, shefi i sigurimit ka vdekur- eshte vrare nga shiku :P

Guri i madh
28-08-10, 00:26
qenka teme e vjeter, shefi i sigurimit ka vdekur- eshte vrare nga shiku :Pti po kupton qka esht sigurimi i atdheut


personi i perfolur nga cila komun vjen dhe qfar esht me profesion


qfar profesoni ka RAM MARAJ dy minuta i kie koh nese nuk pergjigjesh kurr te politika mis i fut hundet o la pis

Mr.Cracker
28-08-10, 18:56
Prej formimit te LDK ka ekzistu edhe ky far sigurimi po mos u ngutni tash veq sa ka filluar te zbulohet e verteta DURIM edhe pak sa te fillon arrestimet EULEX_i