PDA

View Full Version : Nga e krijuan gjithe ate pasuri politikanet tane?


SHEKSPIRI
15-09-04, 10:44
Kush mund te besonte se Rugova dhe Bukoshi kane aq "pak" pasuri, kur jetojne ne shtepi milioneshe, dhe per dhjet vjet i kane kan pervetesuar parate e popullit, si ne Fondin e Ahenit dhe ate te qeverise se perkoheshme te Bukoshit?

MemphiSx
15-09-04, 10:51
SHEKSPIRI SA PER SHTEPI MILIONESHE PO T'GARANTOJ UNE SE E KAM SHTEPINE ME TE MIR SE TE RUGOVES

TE GJITHA ATO PARA QE JAN MBLEDHUR NGA AKTIVISTET E LDK ATO JAN DERDHUR NE FONDIN E EMERGJENCES DHE JAN SHPERNDARE NEPER ZONAT E KRIZES

ME E MIR ISH DALE TEMA PO TE KISHE KET EMERTIM

NDIHMA PER THAQIN

I CILI NE NJE GAZET DITORE ISH CEK SI RAST SOCIAL ME NJE BUXHET PREJ 5000 E DIQKA EURO SI SHUM VJETORE
VERTET PER TE ARDHUR KEQ EDHE E KAM HAP XHIROLLOGARIN QE QDO ZEMERMIR TE JAP KONTRIBUTIN E VET PER THAQIN SEPSE ME KET SHUM PARASH PREJ 5000 E CA EURO NUK MBAHET FAMILJA :(

SHEKSPIRI
15-09-04, 10:54
Po e marr me mend se qenke argat i Uke Rugoves , prandaj s'esht cudi ta kesh e dhe shtepine aq te shtrenjte.

MemphiSx
15-09-04, 11:06
hehe jo bre syn Uke Rugoves mos ja permend emrin se po i qohet lemza :)

Une e kam maru me shum munde valla:) Po ty t'paska met marak se spaske perfitu san nga QPK-ja :( Gjunah qitash ska san prej tyne a e ki pa me 5000 euro n'vit o ka rrnon e tjerat se i ka qu n'Serbi te braqa kariqat si ka qit hiq :P:D

SHEKSPIRI
15-09-04, 11:09
He ti me logon e LDK-se, nuk do me qe te kembejme mendime rreth kesaj teme? Nuk vuja nga kompleksi partiak se nuk i takoj asnje partie, prandaj mos u frigo se nuk i qe te gjitha te palarat e politikaneve tane, sepse i di mjaft mire.

SHEKSPIRI
15-09-04, 11:13
Shkruaje ate te shkret shqipe krej shqip se nuk po te marr vesh, po flet bash si ata qe mundohen ta mesojne e ta shkruajne per her te pare gjuhen tone te mire.
E sa per Kariqet ti e di se bazen e kane pasur ne vendlundjen e Rugoves!!

rida
15-09-04, 11:22
Ata qi i mbrojne politikanet e tanishem kosovare, ose jane ne lidhje familjare me ata, ose puneojne per ta, por ekziston edhe mundesia qe nuk perfitojne asgje nga politikanet qe i mbrojne por nuk e njohin situaten dhe flasin ashtu pa ditur se cfare pasurie kane politikane.

Ne rregull, sot pothuajse te gjithe i kane lexuar gazetat dhe kane pare se cila eshte pasuria e tyre.
Rugova: une nuk e di se cka ben ai dhe sa para ka, por nje e di se une si i papune qe jam kam me shume para ne banke se sa kishte rugova, harrova sa ishin 200 e dicka euro, pastaj Thaci nuk ishte para dhe ishte per rast social. Me te vertet kjo eshte edhe nje hajgare e politikaneve qe po e bejne me popullin,sepse me dale ne publik burrat e shtetit dhe me thene se i kane ne banke nga 200 euro kjo ehste marre per ata. Tash po e shohe se pernjemend politikanet tane popullin po e konsiderojkan te paditur dhe po thojkan me vete hajt se qytetareve te kosves ne ua rrasim kur te duam. Edhe po na e rrasin dhe na koft perhajr te gjitheve. Une nuk ua besoj ne kete deklarata te tyre sepse ai qe ka sy e sheh se sa kane dhe cfare po bejne. Edhe nje here keto deklarat te tyre si te thacit rugoves apo edhe te tjereve ketu ne forum i mbrojne vetem ata qe jane perkrahes, apo familjar te tyre, sepse nese dikush ketu ne forum del e na thote se me te vertet kaq kane politikane le te dal me argumente.

SHEKSPIRI
15-09-04, 11:32
Rida, rezononi drejte dhe arsyshem. Kjo me pelqen. T'ju them te drejten, ceshtjen qe e shtrova ishte ajo se " nga e krijuan pasurine politikanet tane", dhe kur kete nuk e dime atehere pse mos t'i besojme neser edhe Leme Xhemes si politikane?

rida
15-09-04, 12:26
Shekspiri ju keni te drejte kur thoni pse te mos i besojme edhe Leme Xhemes. Me te vertet ndoshta dikush ketu nga adhuruesit e partive politike do ma shoh per te madhe qe them se keto deklara te politikaneve rreth pasurise se tyre jane rrena te kulluara. Por une po flas nga pozita e nje njeriu qe nuk e perkrah asnje parti. Me genjeshtra nuk fitohet asgje, e keto genjeshtrat e fundit te gazetat tona nuk perbihen. Kisha me e besu nje politikan kur thote se "kam punu shume per Kosoven, kame bere ate kam bere kete", por me thene se "ne banke i kam 200 euro ose tjetri me thene se i kam 50 mije euro, plus 30 mije jam borxh se kam blere banese" me te vertet eshte e padurueshme e kete e duron ose e perbine vetem ai njeri qe eshte naiv dhe beson ne njerezit qe po pasurohen brenda nates.

rida
15-09-04, 12:30
Shekspiri, vetem desha te te them, se ti ehste dashur te shtrosh temen, jo nga e krijuan politikanet tane pasurine, sepse dihet se nga hajnia, por eshte dashur te thuash, "Pasi ata jane te varfer te behemi te gjithe bashke ta hapim nje xhirollogari ne banke dhe t'i ndihmojme, sidomos Rugoven qe kishte vetem 200 euro dhe Thacin se per bese jane kah heqin shume femijet e tyre GJYNAH

MemphiSx
15-09-04, 14:09
Shekspiri, vetem desha te te them, se ti ehste dashur te shtrosh temen, jo nga e krijuan politikanet tane pasurine, sepse dihet se nga hajnia, por eshte dashur te thuash, "Pasi ata jane te varfer te behemi te gjithe bashke ta hapim nje xhirollogari ne banke dhe t'i ndihmojme, sidomos Rugoven qe kishte vetem 200 euro dhe Thacin se per bese jane kah heqin shume femijet e tyre GJYNAH


Epo rida edhe une propozova me hap nje xhirollogari per ta valla po ky far SHEKSPIRI ket teme e hapi ne menyre te politizune duke e akuzu menjeher Rugoven e Bukoshin per shtepit milionshe

Nuk e di sa e ka fytyren e madhe ky far SHEKSPIRI e me krahasu 20 vjet pune t'Rugves me nje shtepi qe e paska bo

Kur kta t'luftes per 4 vjet i kan ba ka 4-5 villa milionshe e tjera tjera

Politizimi i gjerav eshte shum i keq qdo politizim n'forum eshte i pa pranueshem per Forumista edhe menjeher pasojn reagimet ;)

MemphiSx
15-09-04, 14:12
Shekspiri, vetem desha te te them, se ti ehste dashur te shtrosh temen, jo nga e krijuan politikanet tane pasurine, sepse dihet se nga hajnia, por eshte dashur te thuash, "Pasi ata jane te varfer te behemi te gjithe bashke ta hapim nje xhirollogari ne banke dhe t'i ndihmojme, sidomos Rugoven qe kishte vetem 200 euro dhe Thacin se per bese jane kah heqin shume femijet e tyre GJYNAH


Epo rida edhe une propozova me hap nje xhirollogari per ta valla po ky far SHEKSPIRI ket teme e hapi ne menyre te politizune duke e akuzu menjeher Rugoven e Bukoshin per shtepit milionshe

Nuk e di sa e ka fytyren e madhe ky far SHEKSPIRI e me krahasu 20 vjet pune t'Rugves me nje shtepi qe e paska bo

Kur kta t'luftes per 4 vjet i kan ba ka 4-5 villa milionshe e tjera tjera

Politizimi i gjerav eshte shum i keq qdo politizim n'forum eshte i pa pranueshem per Forumista edhe menjeher pasojn reagimet ;)

rida
16-09-04, 11:39
Memphis, pajktohem me ty pak por jo edhe shume, seppse asnjeri nga lideret tane nuk e ka vetem nga nje shtepi. Nuk pajtohem me ty qe thua se rugova per 20 vjet pune e ka vetem nje shtepi. Ka njerez qe nuk jane ne skenen politike e qe kane punuar shume here me shume se thaci e rugova e nuk e kan asnje dhome. Une po e marre vetem nje shembull. Ne amerike asnje kryetari nuk i japin shtepi pse ka bere shume per shtetin, por nese vije ne pozite ia japin pagen e mire. E ashtu si po thua ti, po udashka qe te gjithe lidereve me ua fale nga nje shtepi, nje rugoves se paska bere shume, nje thacit se edhe ai thote se kam bere shume, nje ramushit se edhe ai i ka fjalet e njejta. E une mendoj se jo qe kane bere dicka por vetem sa na kane demtuar dhe po na demtojne sidomos ne kete kohe. Une nuk e di se cili lider po mendon per popullin, nese din dikush ketu le ta thote se ky ose ai ka bere keshtu. Nese e kam gabim kerkoj falje

Gentiani
16-09-04, 18:38
Nga e krijuan gjithe ate pasuri politikanet tane?

pyeti SHEKSPIRI!

SHEKSPIRI edhe unė po tė pyes ty, prej nga e krijuan gjithė atė pasuri politikanėt? :wink: por mos harro se nuk janė politikanė vetėm Rugova dhe Bukoshi, ose ndoshta e ke tė fiksuar qysh moti se nuk guxon tė ketė mė shumė se dy personazhe.

Nėse e shtron njė ēėshtje pėr diskutim, atėherė shtroje komplete, por jo vetėm atė qė tė duket e rėndėsishme ty. Pra bėhet fjalė pėr pasurinė e gjithė politikanėve nė Kosovė, e aty bėjnė pjesė edhe Hashimi e edhe Ramushi dhe tė tjerėt, sipas raportit qė kam lexuar.

korrekto temėn dhe qėllimin e saj, atėherė e vazhdojmė diskutimin pa dorėza dhe pa pardon pėr mėnyrėn e pasurisė sė politikanėve, prej atyre nė tė majtė e deri te ata nė tė djathtė dhe anasjelltas...

shkruajti Romeo :wink: dhe i bėri tė fala edhe Xhuljetės nga forumi i politikės :wink:

rida
17-09-04, 08:08
Gentiani, e lexova shkrimin tende, por edhe te shekspirit dhe une askund nuk pashe se ai ka fiksuar vetem dy politikane, por ka thene lideret e lider te Kosovas jane shume. Nuk dua ta mbrij shekspirin sepse as nuk e njof, por sipas shkrimit te tij ka pyetur per te gjithe.

progoni
17-09-04, 10:18
Gentiani, e lexova shkrimin tende, por edhe te shekspirit dhe une askund nuk pashe se ai ka fiksuar vetem dy politikane, por ka thene lideret e lider te Kosovas jane shume. Nuk dua ta mbrij shekspirin sepse as nuk e njof, por sipas shkrimit te tij ka pyetur per te gjithe.
Kush mund te besonte se Rugova dhe Bukoshi kan aq"pak"pasuri,ku jetojne ne shtepi milioneshe,dhe per dhjet vjet i kan pervetesuar parat e popullit,si ne Fondin e Ahenit dhe ate te qeveris se perkoheshme te Bukoshit?
Po e marr me mend se qenke argat i Uke Rugoves ,prandaj s'esht cudi ta kesh edhe shtepin aq te shtrenjte.

Edhe unė e lexova shkrimin tuaj rida dhe u pajtova me Ty.

rida
17-09-04, 14:00
Progoni ti e paske perserite tekstin tim dhe me ke treguar se jam gabim qe jam pajtuar me shkepirin. Progoni, e vertet ehste se aty jane fiksuar dy emra politikanesh, por jo ne fillim te temes, por me vone kur ata politikane jane mbrojtur kinse kane pasur te drejte dhe ishin real ne deklarimin e pasurise se tyre. Tema ne fillim ehste nisur shume mire dhe pa fyerje, kjo me pelqeu, por e pashe se memphisx dhe shekspiri filluan tenxehen njeri duke i sulmuar te gjithe politikanet se kane genjyer ne paraqitjen e pasurive te tyr ndersa tjetri duke e mbrojtur nje politikane e duke e sulmuar tjetrin.
Mendoj se duhet te jemi real, dhe t'i shikojme gjerat ashtu siq jane. Pse kam nevoje t'ia fshehi une pasurine RUgoves, Thacit apo Ramushit, kur dihet se sa kane. Te gjithe e dime se rugova ka nje shtepi te shtrenjte milionshe, pastaj veturat luksoze qe vetem ajo limuzina i ka kushtuar rreth 1 milion euro pastaj te tjerat, pastaj bizneset tjera sikur qe dihet se e ka ne dore tere sisteim postar ne Kosove tje tj qe ne nuk i dime mire. Pastaj tegjithe e dime se ka apo nuk ka miliona Thaci, natyrisht se, sepse e ka ne dore naften ne tere Kosoven e ka shtepine e shtrenjte dhe veturat, e mos te flas edhe per te per bizneset e tjera qe sjellin para te majme. Pastaj Ramushi, qe ka shume para e qe nuk i ka treguar. te gjithe e dime per shtepine teper te shtrenjte ne Dragodan, , biznesi i tij me duhanin ne Kosove e biznese tjera qe i ka sikur Rugova e Thaci.
Une nuk po e kuptoj nje gje, pse nje person ketu mundohet tia mbuloje nje politikani gjerat qe i dine te gjithe. Per keta njerez e kam nje porosi, "Mos u mundoni te na qitni hi syve,sepse kot e keni se tashme i njohim te gjithe keta lideret tane te "mire".

Me tregoni nese e e kam gabim

Barbaroza
17-09-04, 16:54
Kush mund te besonte se Rugova dhe Bukoshi kane aq "pak" pasuri, kur jetojne ne shtepi milioneshe, dhe per dhjet vjet i kane kan pervetesuar parate e popullit, si ne Fondin e Ahenit dhe ate te qeverise se perkoheshme te Bukoshit?

Tema eshte e pergjithshme e pyetja e posacme :lol:

Gentiani
17-09-04, 19:49
Gentiani, e lexova shkrimin tende, por edhe te shekspirit dhe une askund nuk pashe se ai ka fiksuar vetem dy politikane, por ka thene lideret e lider te Kosovas jane shume. Nuk dua ta mbrij shekspirin sepse as nuk e njof, por sipas shkrimit te tij ka pyetur per te gjithe.

Nejse rida, u kuptuam gati, por pikėrisht e fiksuar ishte tema, ashtu siē e paska cekur dhe vėrejtur edhe Progoni e Barbaroza.

Parimisht mė pėlqeu shkresae yte, qė kishe filluar me diskutimin tė dalėsh nga fiksimi i mėparshėm qė ishte dhe e kishe zgjeruar edhe nė politikanėt tjerė dhe kėtu ishte ajo qė kėrkova, qė tema tė diskutohet nė pėrgjithėsi.

Tomori
17-09-04, 19:57
-Genti :arrow: :arrow: :arrow: :?: :?: :?: :!: :!: :!:
hahahaha e din ti punen e partis se kingjit besoj qe me kuptove hahahaha
te gjith keta politikanet tan i perkasin ksaj garniture si thua ti hahaha Genti te pershendes kalofsh mir :wink:

Gentiani
17-09-04, 20:16
-Genti :arrow: :arrow: :arrow: :?: :?: :?: :!: :!: :!:
hahahaha e din ti punen e partis se kingjit besoj qe me kuptove hahahaha
te gjith keta politikanet tan i perkasin ksaj garniture si thua ti hahaha Genti te pershendes kalofsh mir :wink:

Po, po, puna e partisė sė kingjit, por duhet pasur pasuri se pėrndryshe nuk e sheh kingjin njeriu me sy :wink: :lol: :lol: :lol:

Si po e shoh, qenka shkruar edhe unė me e bė tė njohur kandidaturėn pėr zgjedhje dhe nja dy shtėpi e tri banesa me i marrė me kreditė nja 2000.000 Euro dhe gjendjen financiare tė deklaruar me 15 Euro nė Xhirollogarinė e Bankės plus borgjin e papaguar, pa llogaritur veturat e blinduara (mė duhet patjetėr, se mė kanė kėrcėnuar te politika) :lol: :lol: veturat tjera luksoze, pėr mbrėmje, pikniqe dhe organizme tjera :lol: :lol: :lol:

Ndonjė ditė tjetėr do tė kyēem mė shumė nė kėtė temė, sepse jam duke i shikuar shifrat qė kishin dhėnė!

Me njė fjalė, mė kanė befasuar tė gjithė me ato shifrat e tyre !!! :roll: :roll: :roll: :!: :!: :!:

Tomori
17-09-04, 23:16
Genti ska problem per lek,,,,ndigjom mua Tomorin futu edhe ti Genti ne kanditatur se nuk esht problemi madh per pasuri!!!! Genti vene ne hipotek xehroren e Mitrovices Trepcen komplet a si thua,,,dhe ja pasuria Gentit futja ni shum sa ta pjell mendja hahahahaha Genti qfar na ka gjet,,,,e mor Genti vaj mileti e vaj vatani,,,,,me kta kapitalistet tan hahahaha

afrim preniqi
18-09-04, 07:04
kosova e varfer me lider pasanik,si esht e mundur qe mbrenda nji kohe te shkurt te pasurohen politikuajt e kosoves eshte e tmerrshme kur ndegjon se veton surroi biri jugosllav ka hiq me pak se 40 milion euro,si esht emundur qe bujar bukoshi te ket mbi nji milion euro,si esht e mundur qe ramush haredinaj te ket mbi 2 milion euro,si esht emundur qe daci te ket mbi 500 mije euro pastaj ftyra me qesharake e kosoves rugova mbi 400 mije pastaj hashim thaqi mbi 372 mije
une mendoj se keta kan edhe me shum por para osbe-se,kan deklaruar vetem kaq,keta jan sulltanet e kosoves ,qe bejn jet pa brenga,kurse populli i yne vuan per buken e gojes ,kosova esht vendi me i varfer,i zhytur ne mjerim,atje luftohet per nji cop buke ,prandaj mendoj qe populli duhet te ngritet ne kemb,e ti luftoj keta tiran ,tani esht koha e zgjedhjeve ne duhet ti bojkojtjm njisoj si serrbin,ldk,pdk dhe aleanca nji program kan gjendja le te vazhdoj keshtu ne do vjedhim.

vushtrria
18-09-04, 12:19
ju ngjat jeta juve te gjithve

desha edhe une te kyqem ne ket tem dhe ta jap mendimin tim pak a shum,politikajt ton kan te drejt te jen te pasur,por nuk eshte mundur te jen te pasur me ket koh kaq te shkurter.P.sh cilin ta marrim se nga u pasuruan nuk eshte afat shum rekord se si erdhen deri te kjo pasuri, ta shiqojme o vllezer se sa koh jemi edhe ne ne perendim mezi e kemi be ndonje streh sa per me fut koken mbrenda,me vjen shum keq por eshte e pa mundur, nje shembull per vehten time une e kam firmen time qe kater vite ne zvicer me 50 puntor dhe ju them me plot pergjegjesi se nuk ka mundesi te bej nje gje te till siq kan ber politikajt ton, edhe nje po them haram ju kofte djersa e popullit e se sen ma veshtir nuk ka ne ket dynja se me hanger paran e popullit. E keta tipa tani i kemi edhe te ashtuquajtur lider, merre me mend se kush do na shpetoi o shok, keta jan ne gjendje edhe shum me shum sene te kqija te bejne,une per vehten time mendoi keshtu edhe nuk mundet kush me ma hjek prej mendje ket marifetine tyre.

me nderime vushtrria

dr.hektor
26-09-04, 12:53
Te nderuar vellezer kudo qe jeni jashte kosoves apo brenda ju pershendes.
Se ne cfare gjendje gjendet populli i kosoves i manipuluar nga politikuajt tane mese miri do ta kuptojne ata qe sot jetojne ne Kosove.Me qindra e mijera familje jane pa kushte elementare ,pa buken e gojes ,pa uje, femijet pa libra etj etj.Ndersa politikajt tane cdo dite po pasurohen.
Ne skenen kosovare nuk ka engjej,te gjithe me rend po vjedhin djersen tone.Rregull e pashkruar eshte qe cdo tender ne fyt te ministrave tane te derdhen qindra mijera euro per nje tender.Nese ke firme private dhe konkurron per tender ateher do ta shohesh haptas para syve ti kerkojne 20000 deri 100000 euro per tender.Keto nuk jane genjeshtra.
Per momentin per nga nr tenderave dhe vjedhjeve po prine ne toplisten e hajnive jane :
1.Rexhep Osmani (tenderat per shkolla etj) dhe Zef Morina (rruget)
2.Behgjet Brajshori (ndertimet e shtepive te serbeve,objektet e kultures)
3.Jakup Krasniqi (higjiena etj)
4.Ali sadrija (financat ,tendera etje)
5.Pleurat Sejdiu (barnat,ambulancat etj)
6.Eqerem Kryeziu (komuna e PZ)
7.Ismet Beqiri (komuna PR)
et etj etj etj
Lista eshte shume shume e gjate sa nuk ka vend ne kete leter time.
Por vellezer a thua sa eshte gjate lista e problemeve ekonomike.
Papunesia 60-75 %,importi 98% ndersa eksportojme vetem 2%,rrogat e arsimtarev 150 E,e mjekeve 210 E etj tj
Cka duhet ne te bejme si ti ndalim nga turri keta hajna te xhepave tane keta hajna te ardhmerise sone. dhe femijve tane.
A tua japim voten qe te vjedhin edhe 4 vite .Kur do te na del gjumi atehere eshte shume vone.
Prandaj keshilla ime per ju eshte mos votoni per partite e koalicionit te korrupcionit LDK-PDK-AAK.
Ata jane zgjedhja e jone fatale.