PDA

View Full Version : Presidenti Rugova nesėr merr Ēmimin e Evropės


Dilaver
17-09-04, 16:42
Prishtinė, 17 shtator - Nesėr mė 18 shtator, nė mjediset e Kuvendit tė Kosovės Dr. Oto fon Habsburg, kryetar i Unionit Panevropian Ndėrkombėtar, do t'i dorėzojė Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova Ēmimin e Evropės pėr vitin 2004.
Kėtė ēmim Presidentit Rugova ia ka dhėnė Fondacioni Coudenhove-Kalergi.
Dr. Oto fon Habsburg nesėr nė njė sesion solemn do t'i drejtohet edhe Kuvendit tė Kosovės. Zoti Hamsburg njihet si pėrkrahės i ēėshtjes sė Kosovės.
Fillimisht ishte menduar qė Ēmimin do t'ia dorėzonte Presidentit Rugova zoti Aloiz Mok, ish-ministėr i Jashtėm dhe zv.kancelar i Austrisė, i cili, pėr shkaqe shėndetėsore, nuk ka mundur tė vijė pėr vizitė nė Kosovė sė bashku me delegacionin evropian, qė e kryeson Dr. Habsburg.

K-man
17-09-04, 21:36
pirrolla i koft Rugoves

Dilaver
18-09-04, 21:41
DILAVER afishoj me 2004-09-18 20:51 :
Dr.Oto fon Habsburg: Presidenti Rugova ka qenė shembull i rrallė, i cili ka luftuar me fjalė kundėr tankeve

http://www.kosova.com/~news/foto/040918rugova_cmimievropes.jpg
Prishtinė, 18 shtator - Nė njė ceremoni solemne tė zhvilluar sot nė mjediset e Kuvendit tė Kosovės kryetari i Unionit Panevorpian Dr. Oto fon Habsburg, ia dorėzoi Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova Ēmimin e Evropės pėr vitin 2004, tė cilin ia ka akorduar Fondacioni panevropian Coudenhove-Kalergi. Fillimisht ishte paraparė qė kėtė Ēmim Presidentit Rugova t'ia dorėzojė kryetari i Fondacionit Coudenhove-Kalergi, Dr. Aloiz Mok (Alois Mock), ish-ministėr i Jashtėm i Austrisė, por pėr shkak tė problemeve shėndetėsore, ai nuk ka mundur tė vijė nė Prishtinė.
Kryetari i Unionit Paneuropian, Oto fon Habsburg u shpreh se ėshtė shumė i kėnaqur qė e nderon Ibrahim Rugovėn, kėtė evropian tė madh, Presidentin e Republikės sė Kosovės, me tė cilėn, siē tha, ėshtė njofur para shumė vitesh.
"Presidenti juaj ka qenė shembull i rrallė, i cili ka luftuar me fjalė kundėr tankeve", tha nė Dr.Fon Habsburg.
"Presidenti juaj Rugova ka qenė njė shembull nė dy rrafshe. Para sė gjithash, nė vėshtirėsi... ai luftoi pa armė kundėr tankeve. Kurajoja e tij qė e ka shpėrndarė nė vendin tuaj, paraqesin ideale pėr Kosovėn. Dhe sė dyti ėshtė njė njeri qė ka prezentuar traditėn demokratike dhe liberale e cila ėshtė gjithashtu traditė e vendit tuaj", tha Oto fon Habsburg.
"Ndiehem i previligjuar qė kam pasur rastin tė njoh Presidentin Rugova qė njė kohė tė gjatė. I kam treguar tė gjithėve se sa i madhėrishėm ka qėnė Rugova kur bashkėpunonim sė bashku nė Unionin Panevropian ku ai ishte prezent nė raste shumė tė veēanata", tha Fon Habsburg, duke shtuar se ėshtė jashtėzakonisht i lumtur qė ka mundėsi tė jetė sot nė Kosovė nė kėtė ceremoni "pėr tė nderuar njėrin nga pionierėt e mėdhenj qė ne kemi nė kėtė kontinent", theksoi Dr. Oto fon Habsburg.
"Ky ēmim evropian qė ėshtė mirėnjohje pėr njerėzit e mėdhenj qė u ėshtė dhėnė edhe shumė udhėheqėseve qė kanė bėrė shumė pėr bashkimin e Evropės, por jo vetem pėr kėtė, por pėr
bashkimin e mendjeve edhe tė shpirtrave e grupeve gjuhėsore e nacionaliteteve tė cilat nė fund tė fundit e pėrbėjnė Evropėn".
"Ju President Rugova keni punuar pėr kėtė tėrė jetėn tuaj, prandaj pėr kėtė arsye ėshtė kėnaqėsi tepėr e madhe pėr mua qė nė emėr tė Fondacionit dhe nė mungesė tė njėrit prej njerėzve mė tė medhenjė tė historisė evropiane z. Aloiz Mok qė tė ndajė pėr Presidentin Rugova: njė evropian shumė i madh dhe njė shqiptar i madh i Kosovės", u shpreh mes tjerash Dr.Oto fon Babsburg.
Presidenti Rugova duke u falenderuar pėr Ēmimin, tha se
"Ēmimi Europian i Fondacionit Coundenhove-Kalergi", "ėshtė
njė nder i ēmueshėm pėr mua, pėr popullin dhe vendin tim Kosovėn".
Ky ēmim, tha Presidenti Rugova, ka vlerė tė veēantė, sepse vjen nga Fondacioni qė mban emrin e themeluesit tė Idesė paneuropiane Coundenhove-Kalergi, qė gjithė jetėn ia kushtoi integrimit tė familjes sė madhe europiane qė sot po bėhet realitet.
Pasi vlerėsoi progesin e arritur nė liri, Presidenti tha se Kosova ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės.
"Duke pasur parasysh kėtė progres, mendoj se ka ardhur koha qė sa mė shpejt tė bėhet njohja e pavarėsisė sė Kosovės, ēfarė do t'i shpejtonte proceset e brendshme dhe do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Europės e tė botės. Pra, njė Kosovė e pavarur, demokratike, paqėsore e tolerante e integruar nė Bashkimin Europian, nė NATO dhe nė strukturat euroatlantike e nė miqėsi permanente me SHBA. Ky ėshtė objektivi ynė nacional nė tė cilin po punojmė. Po ashtu ne jemi nė gjendje tė garantojmė mbrojtjen e minoriteteve dhe integrimin e tyre nė shoqėrinė dhe shtetin e Kosovės".
Poashtu Presidebnti Rugova tha se ky ēmim ėshtė shumė i dashur pėr tė sepse vjen nga Presidenti i Fondacionit Coundenhove-Kalergi Ministri Mok, i cili pėr vite tė tėra e ka pėrkrahur ēėshtjen e Kosovės.
"Duke pranuar kėtė Ēmim, Ju premtoj se do tė punoj me tė gjitha mundėsitė e mia nė tė mirė tė vendit tim Kosovės, pėr vlerat europiane, euroatlantike e njerėzore", nėnvizoi nė fund
Ibrahim Rugova, President i Kosovės.
Laureatė tė mėhershėm tė Ēmimit tė Evropės janė mbreti i Spanjės Huan Karlos, kancelari gjerman Helmut Kol, presidenti amerikan Ronald Regan, Oto fon Habsburg dhe Emil Konstantinesku.

rida
30-09-04, 11:49
e ishalla po knaqemi me keto cmime. rugova merr cmime e ne gjithnje e me shume ne fukarallek. mire mire , keni kerkuar shikoni

Gentiani
30-09-04, 15:01
Rida vetėm ty tė duket ashtu, se nuk ėshtė edhe ashtu jo.