PDA

View Full Version : Merret Ne Pyetje Ramush Haradinaj!!!


MemphiSx
04-11-04, 21:07
Nga Tribunali i Hages Informohet se Kryetari i AAK-se duhet te merret ne pyetje per 2 dite rresht ne lidhje me aktivitetin e tij te luftes te vitit 1998-1999
Kryetari i AAK deklaroj se jam i gatshem te ju pergjigjem te gjitha petjeve te Tribunalit Nderkombetare te Hages

Honesty^uk.
04-11-04, 22:13
Ballkani Ramush Haradinaj do tė intervistohet nga Gjykata e Hagės
4 nėntor 2004


Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės konfirmoi sonte se Zyra nė Prishtinė e Gjykatės Ndėrkombėtare pėr Krime Lufte nė ish Jugosllavi, ka thirrur pėr interviste kryetarin e kėsaj partie Ramush Haradinaj. Nė njė komunikatė tė kėsaj partie thuhet se „intervistimi ka tė bėjė me disa hetime qė ėshtė duke i bėrė Gjykata pėr periudhėn e luftės ēlirimtare nė Kosovė dhe rolin e z. Haradinaj nė atė periudhė“.
Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės populli i Kosovės dhe institucionet demokratike tė saj e kanė ēmuar luftėn Ēlirimtare nė Kosovė si luftė tė drejtė, luftė pėr liri dhe pėr mbrojtjen e popullit tė Kosovės, thuhet ne komunikatėn e partisė.

Ramush Haradinaj ka qenė pjesė e kėsaj lufte, thuhet dhe ēdo spekulim kundėr rolit tė tij nė kėtė luftė nuk pėrputhet me drejtėsinė, por me politikėn anti-Kosovė tė Beogradit.

Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės kėrkon nga Gjykata e Hagės qė tė merret mė aktivisht me dėnimin e kriminelėve tė vėrtetė tė luftės nė hapėsirat e ish-Jugosllavisė dhe tė mos pranojė pazarllėqe me Beogradin pėr tė krijuar politika gjoja ballancuese, thuhet ne komunikatėn e kėsaj partie.

adrioni
05-11-04, 00:48
Gjakova ku je..nermal qe merret ne pyetje bile bile sigurisht qe e marrin edhe ne Hage sepse ai eshte njeriu i cili e ka ēliru Pejen dhe Kosoven, qe i ka perzon shkiet dhe i ka eliminu te gjithe ata qe kan bashkepunu me serbet....pse mos mendove ti qe qifti Tahir Zemes e ka ēliru Pejen aaa???
Vertet duhet te ndihemi keq sepse tek e fundit keta jane ata qe na ēliruan dhe nuk ben me i nenēmu....sepse ty pot tregon ikona se ēfare kategorie e njeriut je!!!!!!!

Kaltrina
05-11-04, 09:35
Nga Tribunali i Hages Informohet se Kryetari i AAK-se duhet te merret ne pyetje per 2 dite rresht ne lidhje me aktivitetin e tij te luftes te vitit 1998-1999
Kryetari i AAK deklaroj se jam i gatshem te ju pergjigjem te gjitha petjeve te Tribunalit Nderkombetare te Hages

:cry: :cry: :cry: :evil:

Krokodilli
05-11-04, 09:46
Gjakova ku je..nermal qe merret ne pyetje bile bile sigurisht qe e marrin edhe ne Hage sepse ai eshte njeriu i cili e ka ēliru Pejen dhe Kosoven, qe i ka perzon shkiet dhe i ka eliminu te gjithe ata qe kan bashkepunu me serbet....pse mos mendove ti qe qifti Tahir Zemes e ka ēliru Pejen aaa???
Vertet duhet te ndihemi keq sepse tek e fundit keta jane ata qe na ēliruan dhe nuk ben me i nenēmu....sepse ty pot tregon ikona se ēfare kategorie e njeriut je!!!!!!!

te pershendes adrioni,, asgje nuk do te ndodh me Ramushin,,, eshte njeri qe ka luftu per qlirimin e kosoves,, dhe nuk ka ber asnje krim,,

**kurse i pershendes disa qe mezi nuk presin te shohin gjysmen e kosoves ne hag,, eshte nje tragjedi..
edhe pse e Perkrahi LDK-ne me vjen shum keq kur ndegjoj gjera te tilla....

pershendetje per te gjith shqiptaret....

Kaltrina
05-11-04, 10:02
Gjakova ku je..nermal qe merret ne pyetje bile bile sigurisht qe e marrin edhe ne Hage sepse ai eshte njeriu i cili e ka ēliru Pejen dhe Kosoven, qe i ka perzon shkiet dhe i ka eliminu te gjithe ata qe kan bashkepunu me serbet....pse mos mendove ti qe qifti Tahir Zemes e ka ēliru Pejen aaa???
Vertet duhet te ndihemi keq sepse tek e fundit keta jane ata qe na ēliruan dhe nuk ben me i nenēmu....sepse ty pot tregon ikona se ēfare kategorie e njeriut je!!!!!!!

te pershendes adrioni,, asgje nuk do te ndodh me Ramushin,,, eshte njeri qe ka luftu per qlirimin e kosoves,, dhe nuk ka ber asnje krim,,

**kurse i pershendes disa qe mezi nuk presin te shohin gjysmen e kosoves ne hag,, eshte nje tragjedi..
edhe pse e Perkrahi LDK-ne me vjen shum keq kur ndegjoj gjera te tilla....

pershendetje per te gjith shqiptaret....

Epo ku me besu se nuk e arrestojne edhe keta tash? :roll:

Gjumashja
05-11-04, 10:26
jo ishalla se arrestojn se familja e tij boll djem ka jep per Kosoven :(

Kaltrina
05-11-04, 10:44
jo ishalla se arrestojn se familja e tij boll djem ka jep per Kosoven :(

Epo dikush s'merzitet per ate pune hiq, bile perkundrazi gezohen kur ndodhin gjana te tilla, qysh jane gezu deri tash kur u arrestun disa tjere...

pershendetje

Gjumashja
05-11-04, 11:09
jo ishalla se arrestojn se familja e tij boll djem ka jep per Kosoven :(

Epo dikush s'merzitet per ate pune hiq, bile perkundrazi gezohen kur ndodhin gjana te tilla, qysh jane gezu deri tash kur u arrestun disa tjere...

pershendetje
ke plotsisht te drejt moj Kaltrina po qka me bo kur se dojm na njani tjetrin pse me na desht i huaji :?

Buli_00
05-11-04, 11:09
Legjenda e madhe e epopes sė lavdishme tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, "ngacmohet" rishtazi nga tendencat e politkave "balancuese" tė qarqeve antishqiptare.

Kuzhina politike e Beogradit, sikurse edhe kuzhinat e shteteve dhe politikave aleate tė saj, fatkeqėsishtė, kėsaj radhe edhe ajo e Tribunalit tė Hagės, sikur kan krijuar instrumente, nga mė tė ndryshmet, dhe po i futen njė loje testuese, njė loje e cila, pėr mendimin tim, jo qė do tė krijonte "balance" joshėse pėr Beogradin dhe aleatėt e saj por, thjeshtė, kjo lojė shumė e ēuditshme dhe e pa justifikueshme, do tė krijonte kundė efekte tė mėdha, kundėr efekte tė cilat, padyshim, do tė rezulltonin me njė ērregullim total tė tė gjitha zhvillimeve nė Kosovė dhe rreth Kosovės, si dhe nė rajon e mė gjėrė.

Marrja e Tribunalit tė Hagės me Ramush Haredinajn, padyshim, ėshtė marrje me tėrėsinė e luftės ēlirimtare, me sakrificėn sublime tė popullit tonė, ėshtė marrje me idealin e lirisė, ėshtė marrje me dėshmorėt, ėshtė marrje me synimin e Kosovės pėr tu bėrė shtet, ėshtė tendencė pėr fundosjen e tė gjitha vlerave qė populli i Kosovės i ndėrtoi dhe po i ndėrton me gjakun e bijve tė saj.

Vazhdimėsia e burgosjes sė ēlirimtarėve, pa asnjė dyshim, ėshtė njė vazhdimėsi pėr tė cilėn Beogradi ka investuar dhe po investon shumė. Prandaj, kėsaj radhe, mendoj unė, populli i Kosovės, dhe pse jo, tė gjithė shqiptarėt, kudo qė janė, do tė duhej ngritur zėrin e madh dhe tė fuqishėm pėr ti thėnė JO Tribunalit tė Hagės, Beogradit si dhe qakejve tė tyre.

JO -nė, kėsaj radhe, ne do tė duhej bėrė dhe artikuluar nė tė gjitha metodat e lejueshme dhe tė mundshme pėr mbrojtjen e vlerave tė luftės pėr liri.

Nė kėtė JO, tė tundshme dhe tė lėvizshme, vepruese... do tė duhej treguar vendosshmėrinė e skajshme, qoftė edhe luftarake, se mund tė pėrgjakemi edhe njė herė, apo edhe shumė herė tė tjera, por lojėrave qė kanė tė bėjnė me nėpėrkėmbjen e dinjitetit tonė kombėtar, nė kėtė rastė, me tribunin e madh dhe tė lavdishėm tė UĒK -sė, z. Ramush Haradinaj, do ti themi STOP!

Ne dijmė, duam, guxojmė dhe mund ti themi STOP dhe do ti themi...

MemphiSx
05-11-04, 15:32
jo ishalla se arrestojn se familja e tij boll djem ka jep per Kosoven :(

Epo dikush s'merzitet per ate pune hiq, bile perkundrazi gezohen kur ndodhin gjana te tilla, qysh jane gezu deri tash kur u arrestun disa tjere...

pershendetje


Sado qe eshte shum e rende per Kosoven qe nje njeri siq eshte Ramush Haradinaj te arrestohet per Hage duhet edhe nje ta dim se edhe Ramush Haradinaj eshte viktime e Hashim Thaqit
Arsyjet jan te shumta Hashim Thaqi Edhe Fatmir Limen e ka perdore si vegel te tij siq e perdori edhe Bajram Rexhepin gjate gjithe fushates zgjedhore e knaqi tuj e shetit me autobus e mbushi Kosoven postera me te e ne fund nuk e lejoi te kandidoje per Kryeminister
Keto jan disa prej elementeve qe tregojn se Thaqi eshte nje karrierist i semure qe lufton ashper dhe eshte ne gjendje qe krejt rrethin e tij partiak ta shes per nje Post
Me vjen shum keq nese arrestohet Ramush Haradinaj sepse edhe ky ka qen viktima e rradhes e Thaqit
Por me shiku anen e drejtesis Edhe Ky duhet me jap llogari per te gjitha viktimat qe kan ndodhe ne Rrafshin e Dukagjinit
e kam fjalen per viktimat Shqipetare te cilat per fat te keq jane te shumta
Ata te cilet derdhin Lot Krokodili ne rast se arrestohet Ramush Haradinaj duhet qe vetem per nje qast te nderrohen me ato Familje te cilet te dashurit e tyre sot nuk ekzistojn per arsye se njerz te cilet jan thirr ne emer te Luftes e Te Ramushit i kan ekzekutu ne menyre te ndryshme per qellime te ndryshme

Barbaroza
05-11-04, 17:53
Sinqerisht ndjehem shume keq kur degjoj lajme per arrestim shqiptaresh nga Gjykata e Hages e aq me pare per nje shqiptar qe ne fronin e luftes ka vrare te pakten nje shka,por te gjitha do t'ia leme kohes sepse ai eshte gjykatesi me i mire!

lipca
05-11-04, 20:43
un jam nga nje qytet i kosoves pra ma fell spo hi veq sa i perket ramush haradinajt kam veq nja dy fjal , jam idhtar i madh i LDK pra sa i perket asaj letre te tribunalit te hages sme vjen mir hiq bile edhe kur dihet kur ne jemi ne prag te formimit te qeveris se re pra sipas mendimit tim tribunali ma mir kishte me qen sikur tu mirrte me qeshtjet e kriminelave SERB qe masakruan e vran shum shqiptar ne kosov se sa te mirrej me ramushin e shum te tjer qe i ka ne listat e veta ,pra sme vjen mir hiq kur osht ne pyetje nje njeri qi i ka kuntribuar kosoves shum ,a sa i perket te thash ethanave te tjera ketu te ne ne kosov ateher te mbi zotroj drejtesia ,dhe te fitoj i drejti ,kaq kish ju pershendes te gjith shqiptarve ku do qe jeni

MemphiSx
05-11-04, 22:03
un jam nga nje qytet i kosoves pra ma fell spo hi veq sa i perket ramush haradinajt kam veq nja dy fjal , jam idhtar i madh i LDK pra sa i perket asaj letre te tribunalit te hages sme vjen mir hiq bile edhe kur dihet kur ne jemi ne prag te formimit te qeveris se re pra sipas mendimit tim tribunali ma mir kishte me qen sikur tu mirrte me qeshtjet e kriminelave SERB qe masakruan e vran shum shqiptar ne kosov se sa te mirrej me ramushin e shum te tjer qe i ka ne listat e veta ,pra sme vjen mir hiq kur osht ne pyetje nje njeri qi i ka kuntribuar kosoves shum ,a sa i perket te thash ethanave te tjera ketu te ne ne kosov ateher te mbi zotroj drejtesia ,dhe te fitoj i drejti ,kaq kish ju pershendes te gjith shqiptarve ku do qe jeniTe gjithe jemi te ketij mendime Asgje tjetr nuk duam vetem Drejtesia te Triumfoje

4ever
05-11-04, 22:04
Ramush Haradinaj pa dyshim qe ka dhane nje kontribut shume te madhe per clirimin e Kosoves,me punen qe kan bo familjet Haradinaj dhe Jashari jane pa dyshim familje qe kan nje respekt te veqant ne popullin e Kosoves.
Kontributin e tij konstruktiv siq u shpreh edhe kryetari Rugova ,Ramushi e ka dhane edhe ne politik,ky ne nje fare menyre arriti qe ta zbuse polarizimin qe u kriju mbase luftes ne mes te LDK-se dhe PDK-se.
Per dallim prej disa ish udheheqesve tjere te UCK-se (te cilet gjate luftes kan jetu neper hotele luxoze te Tiranes dhe Perendimit) Ramushi disa here eshte shprehe qe ka respekt per te gjitha perpjekiet qe ka bo populli shqipetare per clirimin prej Serbise duke perfshi edhe periudhen e mbase viteve 1990 kjo tregon qe ky njeri nuk vun prej paragjykimeve dhe punon sinqerisht per te miren e Kosoves.

Gentiani
05-11-04, 23:52
Po kyēem nė kėtė temė e cila ėshtė e ndieshme, edhe pse informacioni i plasur ėshtė neutral ashtu siē duhet tė jetė gjithmonė dhe nuk prejudikon kėtu kurrfarė gėzimi pėr arrestim, siē tenton ta faturoj Kaltrina nė shkrimin e sajė.

Unė kėtė ftesė pėr intervistim e shohė si ftesė dhe nuk bėhet fjalė pėr kurrfarė arrestimi, pėrndryshe nuk do tė hezitonin ta shpallnin fletėarrestimin!

Personalisht me keqardhje e lexova kėtė lajmė dhe mė bėri pėrshtypje deklarata e Ramush Haradinajt:

"Vitet e fundit unė kam qenė i shurdhėt ndaj thashethėmeve dhe akuzimeve tėrėsisht tė pavėrteta. Andaj, mirėpres mundėsinė qė tė merrem me kėtė ēėshtje para njė trupi ndėrkombėtar qė vepron me autoritetin e ligjit ndėrkombėtar" thuhet nė deklaratėn e kryetarit tė AAK-sė, Ramush Haradinaj.

Pėr mendimin tim, ishin fjalė dhe qėndrim burrėrorė i tij i cili meritonė Rrespekt! e jo sikur qyqari Limaj qė fshehej herė Slloveni e herė Austri dhe bla,bla asnjė milimetėr e minutė - shko sqarohu atje nė vendin e duhur me milimetra e minuta dhe veprat qė tė rėndojnė.

Po edhe nė rast se do tė ndodhė qė Haradinaj tė arrestohet nga Haga, jam shumė i bindur se nuk do ti gėzohej askush arrestimit tė tij. Ēka nuk mund tė them pėr Limajn, se vėrtetė ka qenė mizerabėl dhe destruktive sjelljet e tiaj nė skenėn politike, besa edhe pėrkrahės i krimit dhe vrasjeve edhe nė Kosovėn e pasluftės. Besoj se shumicės i kujtohen deklaratat e tija dhe komentet e tija idioteske pėr vrasjet qė ndodhnin nė Kosovėn e pasluftės nė stilin "se nuk ka qenė vrasje politike" dhe nuk kishte fare rėndėsi se ėshtė marrė jetė njeriu tė pafajshėm! Kriminelit ku i han palla pėr krimin e bėrė- me njė fjalė zgėrdhirje ironike dhe tallje kanė qenė deklaratat e tija lidhur me vrasjet enigmatike qė ndodhnin nė Kosovė.

Mu pėr ate mendoj se "krahu i luftės" dhe bla,bla bla tjerė nuk munden dhe nuk guxojnė tė krahasohen me sjelljen dhe personalitetin e Haradinajt, i cili ėshtė i rrespektuar edhe si luftėtarė, e edhe si njeri i cili ka qenė dhe ėshtė konstruktiv dhe i matur nė skenėn politike tė Kosovės.

Ramush Haradinaj, e meritonė pėrkrahjen e popullit dhe tė institucioneve tė Kosovės pėr veprėn dhe personalitetin e tij.

Buli_00
06-11-04, 00:13
Si Forumistė qė jeni, me tė vėrtetė mė vjen keq dhe, padyshim, kam respekt. Kam respekt dhe ju ēmoj edhe kur flisni pėr drejtėsinė, ama, ju lutem shumė, mos e teproni.

Nė kėtė rastė do t'ju pyesja shumė njerėzishėm dhe me shumė sinqeritet: - Ēka ju keni bėrė apo bėni pėr drejtėsinė e Kosovės apo tė hapėsirave tė tjera etnike shqiptare? Respekt!

sadik 5553
06-11-04, 00:40
Eshte mekat qe disa ne ket forum veq e shofin ramush haradinajn ne hag si psh memfisi, o kadal he bur e mos u gzo kaq heret, se aj per sa te jen gjall ne burg ska me qen , e sa per luft qe ka ber lavdi i qoft e sa per kolaboracionista qe kan pastru ajo eshte normale ne gjdo luft se shum shqiptar kan luftu krahas ushtris serbe kunder uēk, normale se ajo pjelle ne lufte luftohet si gjdo armik tjeter o memfiso kthjellu pak more ... nese ki gjak shqiptari.... :(

MemphiSx
06-11-04, 00:48
Eshte mekat qe disa ne ket forum veq e shofin ramush haradinajn ne hag si psh memfisi, o kadal he bur e mos u gzo kaq heret, se aj per sa te jen gjall ne burg ska me qen , e sa per luft qe ka ber lavdi i qoft e sa per kolaboracionista qe kan pastru ajo eshte normale ne gjdo luft se shum shqiptar kan luftu krahas ushtris serbe kunder uēk, normale se ajo pjelle ne lufte luftohet si gjdo armik tjeter o memfiso kthjellu pak more ... nese ki gjak shqiptari.... :(Mos u bon ma patriot se papa bre Inson se kerkush su gezu per Ni njeri qe ka merita
Pa marr parasysh se kush eshte Ramush Haradinaj apo Rugova apo kush do qofte Para drejtesis jane zero
Drejtesia e flet fjalen e fundit

Buli_00
06-11-04, 06:52
Z. Memphisx, ju lutem shumė, sqarohuni. Pėr cilėn drejtėsi flisni ju. Ku e shihni ju at drejtėsi, apo ndoshta nė Beograd? Ishalla jo!

Kercovari
06-11-04, 11:29
Haga eshte tmeri edhe per shqiptaret ne munges te drejtesis qe s`ka ekzistuar kurre.

MemphiSx
06-11-04, 16:22
Z. Memphisx, ju lutem shumė, sqarohuni. Pėr cilėn drejtėsi flisni ju. Ku e shihni ju at drejtėsi, apo ndoshta nė Beograd? Ishalla jo!


Jo zoteri nuk ke te drejt te besh krahasime drejtesin e Beogradit me nje Gjykate Nderkombetare
Kjo gjykate nuk eshte e formune veq per Shqipetare vete emrin Nderkombetare tregon se ajo eshte e obligune me i ndjek kriminelet ane e mbare botes
Kur them kriminelet nuk don te thot tashe qe Ramush Haradinaj eshte kriminel
Nese Ramush Haradinaj eshte i pafajshem ket mund ta argumenton para drejtesis sado e dhimbshme eshte
Kurse sa i perket Respektit duhet ta dim te gjithe se Ramush Haradinaj eshte Ushtaraku qe ka respekt te veqant ne Kosove
Siq e tha edhe Dr.Ibrahim Rugova se Ramush Haradinaj ka merita te veqanta ne Kosove

Buli_00
06-11-04, 17:17
I nderuar z. Memphisx. Nuk ėshtė as e ndershme e as e moralshme, nuk ėshtė as njerėzore qė ti, pra ti, apo edhe kushdo qoftė tjeter, tė kėrkosh nga tė tjerėt qė tė flasin me gjuhėn e tjetrit, nė kėtė rastė, me gjuhėn e Dr. Rugovės.

Gjykata e Hagės ėshtė ndėrkombėtare ama , tė lutem shumė, nuk ėshtė Gjykatė nė ndėrtimin e sė cilės kan marrė pjesė edhe shqiptarėt. Ne, si Kosovė dhe si tėrėsi kombėtare, jemi ngopur dhe jemi ngulfatur a, kur them jemi ngulfatur, e kam parasyshė se "drejtėsitė" e tė tjerėve mbi ne, gjithmonė dhe nė tė gjitha periudhat, na e kanė zėnė frymėn dhe kėshtu ėshtė edhe nė rastin aktual.

Ėshtė njė kategori e njerėzve qė nuk shohin mė larg se hunda e tyre dhe ok. Kjo edhe do tė ishte disi normale, ama nuk ėshtė normale qė dikush tė tenton ti shes tjetrit kaēa pėr mollė.

E pranove ti apo jo, kjo s'ka rėndėsi aspak, Ramush Haradinaj ėshtė simboli mė titanik, ėshtė tribuni mė popullorė dhe ėshtė fizionomia mė fisnike e luftės ēlirimtare.

Tė mjerė janė ata, kushdoqofshin, qė barazimet e njė lufte, nė kėtė rastė agresorė, koloboracionistė, nė njėrėn anė, dhe ēlirimtarė, nė anėn tjetėr, i vejnė nė kandarin e baraspeshės.

Po e pėrmbylli me proverbin tonė tė mrekullueshėm: - "Jep zot mend aty ku s'ka"

MemphiSx
06-11-04, 20:40
Buli_00 Askush nuk e mohon punen dhe kontributin e familjes Haradinaj
Por te shikohet e tere lufta qe nga fillimi dhe te analizohet mir e mir shihet qe Ramush Haradinaj eshte viktime e Hashim Thaqit
Duke u bazuar ne argumente dhe si pjesmarres i disa ngjarjeve qe kam qene ku Hashim Thaqi e ka perdore Ramushin si vegel tijen Vim deri te fakti se po qe se Ramush Haradinaj te punonte me Krahun e Tahir Zemes sot Ramush Haradinaj nuk ka pas nevoje me jap Llogari para kerkuje per luften qe e ka ba
Gabimi i pare i Ramushit ka qen njeher pranimi i Tahir Zemese si Komandant i UQK-se per Rrafshin e Dukagjinit
E mandej Me intervenimin e Hashim Thaqit kjo Marreveshje u prish dhe Ramush Haradinaj vazhdoj te jete Komandant i UQK-se pa pelqimin e te ghith Banoreve te Rrafshit te Dukagjinit
Keshtu qe ky eshte vetem nje prej shum argumenteve qe Ramush Haradinaj eshte Viktime e Thaqit

sadik 5553
06-11-04, 21:24
te pershendes buli ki te drejt plotesisht , mos bir ne nivel te gjithkujt.....

Dilaver
06-11-04, 22:10
HAGA PĖR ISH-"USHTARĖ E KOMANDANTĖ" SHQIPTARĖ

Tė akuzuarit e Gjykatės sė Hagės akuzohen pėr gjenocid ndaj tė tjerėve, Serbėt pėr vrasje e gjenocid ndaj Kroatėve, Boshnjakėve e Shqiptarėve. Edhe Kroatėt e Boshnjakėt akuzohen pėr dhunė, vrasje dhe gjenocid ndaj etniteteve tė tjera armike. Tė vetmit janė "komandantėt" e UĒK-sė, qė akuzohen nga Gjykata e Hagės, por edhe nga drejtėsia e britshtė vendėse, pėr krimet e bera ndaj bashkėkombasve.

Shkruan: Rrok Berisha

Keto ditė serish ėshtė aktualizuar Gjykata e Hagės, Karla Del Ponte, ėshtė e vendosur, qė tė gjithė kriminelėt e luftrave nė ish-Jugosllavi, pra edhe ata tė luftės nė Kosovė, t'i ballafaqojė me drejtėsinė, nė Gjykatėn pėr Krime Kundėr Njerėzimit nė Hagė. Para Gjykatės sė Hagės, janė paraqitur shumė tė akuzuar, qė bėnė gjenocid ndaj Kroatėve, Boshnjakėve dhe Shqiptarėve. Haga e gjunjėzoi edhe kryekriminelin Millosheviē.

Gjatė dhe pas luftės nė Kosovė ndodhėn shumė gjėra tė rėnda, tė cilat thanė shpirtin e shumė nėnave. Gjatė luftės, eprorėt profesionistė dhe aktivistėt politikė kishin apeluar dhe kėrkuar nga njerėzit me ndikim qė kontrollonin formacionet e UĒK-sė, qė ata tė ndikojnė aq sa ėshtė e mundshme tė disa ish-ushtarė e komandantė tė vetėshpallur rrebelė, qė tė mos bėjnė veprime tė pahijėshme, duke dėmtuar shumė individė pa bazė dhe arėsye.

Ky veprim nė atė kohė, nė masė tė madhe ia uli autoritetin UĒK-sė. Nė mungesė tė shtetit tė sė drejtės, deshmitarėt heshtin, sepse kėrcenohen, por pati edhe likuidime tė deshmitarėve, apo detyrim tė tyre qė tė ushtrojnė dhunė ndaj tė tjerėve. Pasoja e dhunes brenda-shqiptare janė pasoja nė sigurinė e gjithėmbarshme tė qytetarėve tė Kosovės.

Pati vrasje "enigmatike" qė nga hakmarrja, qerimi i hesapeve e deri tė vrasjet e njerėzve qė janė tė informuar mirė. Vrasja e tė cilėve behet pėr t'i mbyllur rrugėn e tė vertetės. Me kėto tė keqija brenda-shqiptare duhet tė merret Gjykata pėr Krime Kundėr Njerėzimit nė Hagė.

Rasti i Shqiptarėve ėshtė i papresedencė. Deri sa tė gjithė tė tjerėt, serbėt, Kroatėt, Boshnjakėt, akuzohen pėr krime kundėr popujve tė tjerė, disa Shqiptarė, gjatė dhe pas luftės, bėnė krime ndaj kombit tė vetė, tė prirė nga Bajraktarizmi dhe ideologjia e shemtuar e majtė, e kundėr interesave madhore tė Kombit, e tė Shtetit tė Kosovės.

Akuza qe u bėnė disa ish-luftetareve e komandantėve tė UĒK-sė, ėshtė e rėndė dhe hedh hije tė zezė dhe pėr lirinė e kėtyre viteve nė frikė dhe ankth.

A kemi mundur t'i shpetojmė Hages? Natyrisht se po. Kemi pasur tė drejtė natyrore, tė mbrojmė pragun e shtepisė. U organizuam dhe pėrmes institucioneve tė Republikės sė Kosovės, formuam ushtrinė e rregullt. Por, bajraktarė, ushtarė dhe komandantė tė vetėshpallur qė nė atė kohė deshironin vetėm pushtet dhe ēdo gjė e matnin me peshėn e forcės, ligj kishin dhunėn dhe armėn, duke shpallur rajone tė ēliruara, ata u shėrbyen me ligjin e dhunės, duke sulmuar tė degjueshmit, pėr ata qė i respektonin institucionet.

Ata asnjėherė nuk menduan e as qė kanė dashur tė besojnė se njė ditė, pėr tė gjitha veprimet e tyre dikush do te kėrkoj llogari. E dikush duhet tė japė pėrgjegjėsi. Kjo i ka inkurajuar kėta keqbėrės. Gjykata e Hages nuk ėshtė dashur pėr te gjykuar Kombet e Popujt, por ėshtė pėr tė gjykuar keqbėrėsit, kriminelet. Gjykata e Hages nuk do ta gjykoj gjakun, sakrificen e trimerinė e Shqiptarėve, e as tė luftėtareve tė UĒK-sė, por vetėm do tė gjykoj individė keqbėrės, tė cilėt nuk kanė pasur tė drejtė t'i bėjnė tė keqe askujt, e sidomos civilėve tė pafajshėm.

Buli_00
07-11-04, 02:12
Z. Memphisx , me vjen shumė keq, me te vertetė mė vjen keq , qė ti akoma vazhdon tė ushqehesh me iluzione qė dikur i kishte Beogradi pėr Koasovėn. Ramush HARADINAJ me trashėgiminė e madhe dhe tė ndritshme atdhetare, patriotike dhe luftarake asnjėherė dhe nė asnjėlloj rrethane nuk ishte pre e ndikimeve te askėrkujtė. Lufta e tij, nė cilėsinė e organizatorit dhe tė Komandantit ishte tipike autoktone.
Ato qė ju i thoni, me tė vėrtetė janė cilėsime dhe kualifikime tė demoduara dhe as qė i afrohen realiteteve objektive.
Z. Memhisix, ju lutem shumė, ju lutem si njeri dhe si bashkėkombas, si vėlla, qė tė keni kujdes.
Me fatin e historirisė sė njė populli, nė kėtė rastė me fatin e pėrshkrimit tė figurės madhore tė z. Ramush Haradianj, mund tė mirren dhe kan tė drejtė tė mirren vetėm ata qė ishin pėrkrah ti nė angazhimet pėr ēlirimin e Kosovės.

Tė tjerėt ēkado qė tė flasin, sikurse ju z. Memphisix, janė marrje me vjeljen e rrushit, nė vend tė lėvrimit.

Herėn tjetėr, tė paralajmėroj se do tė mirrem mė shumė me ju, dhe ate
pa dorėza. Kujdes z. Memphisx. Tė respektoj vetėm si Forumist dardan!

Krokodilli
07-11-04, 07:54
Liderėt politikė mbėshtetėn Haradinajn

Udhėheqėsit e institucioneve tė Kosovės dhe subjekteve politike i dhanė pėrkrahje Ramush Haradinajt, pasi ka konfirmuar se do tė intervistohet pėr ēėshtje jospecifike tė lidhura me vitet 1998 – 1999, nga Gjykata Ndėrkombėtare pėr Krimet nė ish-Jugosllavi, me seli nė Hagė. Kryetari i Kosovės, Ibrahim Rugova, e quajti Haradinajn “njė njeri qė ėshtė mjaft konstruktiv nė jetėn politike e institucionale tė Kosovės”.


Kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, tė premten nė njė takim me shefin e UNMIK-ut kėrkoi nga ana e tij mė shumė informacione nė lidhje me kėtė rast. Ndėrkohė, drejtuesi i iniciativės “Ora”, Veton Surroi, kėrkoi nga udhėheqėsit politikė qė tė nėnshkruajnė njė deklaratė pėrkrahėse pėr mbrojtjen e dinjitetit tė Ramush Haradinajt, si hero i luftės, anėtar i Parlamentit dhe si udhėheqės partiak, dhe njėkohėsisht pėr mbrojtjen e dinjitetit tė luftės ēlirimtare.

Krokodilli
07-11-04, 08:05
Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės populli i Kosovės dhe institucionet demokratike tė saj e kanė ēmuar luftėn Ēlirimtare nė Kosovė si luftė tė drejtė, luftė pėr liri dhe pėr mbrojtjen e popullit tė Kosovės.

Ramush Haradinaj ka qenė pjesė e kėsaj lufte, dhe ēdo spekulim kundėr rolit tė tij nė kėtė luftė nuk pėrputhet me drejtėsinė, por me politikėn anti-Kosovė tė Beogradit.

Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės gjithmon ka kerkuar nga Gjykata e Hagės qė tė merret mė aktivisht me dėnimin e kriminelėve tė vėrtetė tė luftės nė hapėsirat e ish-Jugosllavisė dhe tė mos pranojė pazarllėqe me Beogradin pėr tė krijuar politika gjoja ballancuese..

Por,, ka ende shqipetar te pandergjegjshem,, te cilet me padurim presin lajme sikur keto lajmet e fundit lidhur me Liderin e partis AAK Ramush Haradinajt,,,, ..
Nje pjes e njerezimit jetojn per mposhtjen e atyre te arriturve,, kurse ka te arritur qe jetojn per te miren e ati populli te paarritur.

Dilaver
07-11-04, 11:21
Versione tė ndryshme rreth incidentit tė sė enjtės nė Strellc tė Deēanit dhe plagosjes sė Ramush Haradinajt


Prishtinė, 10 korrik (QIK) - Nė lidhje me incidentin gjatė natės midis tė enjtės dhe tė premtės sė kaluar, kur u plagos Ramush Haradinaj, kryetar i AAK-sė, vazhdojnė tė qarkullojnė lajme kontradiktore.

Zėdhėnėsi i UNMK-ut Brus Llojd thotė se incidenti ka ndodhur nė orėn 1.30 pas mesnatės nė shtėpinė e familjes sė Sadik Musės nė Strellc tė Deēanit. Zėdhėnėsi thotė se nė vendin e ngjarjes janė gjetur gjurma gjaku dhe se Ramush Haradinaj mund tė jetė qėlluar ose plagosur gjatė incidentit dhe nuk ka tė dhėna qė makina e zotit Haradinaj ėshtė qėlluar apo dėmtuar, thotė Llojd pėr gazetėn "Zėri", duke shtuar se hetimet janė duke vazhduar.

Ndėrkaq zėdhėnėsi i KFOR-it po pėr kėtė gazetė thotė se rasti i zhdukjes sė njė anėtari tė familjes Musa njė vit mė parė do tė merret nė konsiderim pėr hetime. Ajo qė mund tė ketė ndodhur natės e sė njė enjtės nė fshatin Strellc duket si njė betejė me armė dhe jo se atentat ndaj zotit Haradinaj, shkruan mė tutje gazeta, duke cituar burimet e KFOR-it se ka pasur informacion tė gabuar pėr ngjarjen dhe se raportet paraprake kundėrshtojnė ēdo gjė qė ėshtė thėnė fillimisht pėr ngjarjen.

Po gazeta "Zėri" sot jep edhe versionin e Daut Haradinajt, i vėllai i Ramushit, komandant i Zonės sė tretė tė TMK-sė. Daut Haradinaj thotė se gjatė natės kritike i kishte thėnė Ramushit se si njė familje e Strellcit ka shkuar te babai i tyre duke i thėnė se u ka borxh pėr disa meshkuj tė tyre qė u kanė humbur pas luftės. "Meqė nesėr nuk kam kohė tė shkoj, sepse do tė jem i zėnė gjithė ditėn, atėherė po shkojmė sonte me ketė rrugė dhe po merremi vesh", i ka thėnė Ramush Haradinaj tė vėllait Dautit. Duke u kthyer nga Peja "jemi ndalur te shtėpia e familjes Musa dhe kemi trokitur nė derė", thotė Daut Haradinaj dhe se Ramushi u ka thėnė se "kam ardhur t'ju them se nuk ju kam hak as hile dhe mundėsisht tė ma leni familjen e qetė, sepse i kanė mėrzitė e veta dhe nėse keni diēka, ejani tek unė dhe merremi vesh si tė doni".

Duke u larguar, ka plasur njė bombė mes Ramushit dhe Dautit dhe e kishte plagosur nė kėmbė Dautin, kurse Ramushin nė fytyrė. Pastaj ėshtė hapur zjarr me lloj loj armėsh nė drejtim tė tyre dhe ėshtė dėgjuar njė shpėrthim i fuqishėm, thotė Daut Haradinaj, duke shtuar se edhe vetė ka zbrazur 13 fyshekė.

Daut Haradinaj mohon se atė natė tė kenė qenė 30 veta me ta, por vetėm katėr.

"Ata thirren nė emėr tė LDK-sė, gjė qė nuk ėshtė e vėrtetė", thotė Dauti, duke shtuar se me kryetarin e LDK-sė nė Deēan ka marrėdhėnie tė mira si dhe me atė tė Pejės. Ai mohon se ky incident ka pravijė politike.

Babai i Ramush Haradinaj, Hilmiu, thotė po pėr kėtė gazetė, se dy ditė para incidentit, dhjetė veta kishin qenė nė shtėpinė e tij, tė cilėt nuk i kishte njohur. Ata i kanė thėnė me fjalė tė ashpra se familja e tij u paska borxh pėr djemtė e tyre tė zhdukur gjatė luftės. Ai u ka thėnė qė ta lenin rehat dhe nėse kanė diēka le tė shkojnė te djemtė e tij e tė merren vesh me ta.

Gazeta "Zėri" po nė numrin e sotėm jep edhe versionin e familjes Musa nga Strellci pėr incidentin e asaj nate. Anėtari i kėsaj familjeje Sadik Musa i ka deklaruar kėsaj gazete se natėn midis tė enjtės dhe tė premtės (rreth orės 1) kishin ardhur me 10-15 makina, xhipa e vetura tė ndryshme, rreth 40 vetė dhe kishin hyrė nga tė gjitha anėt nė oborrin e shtėpisė sė tyre, kurse Ramush Haradinaj ka qenė i pari, i shoqėruar nga Dauti, Togeri - Idriz Balaj, Faton Mehmetaj.

Sadiku thotė se porsa kishte dalė nga shtėpia Ramushi ia ka drejtuar armėn duke e kėrcėnuar. Nė momentin kur drejt tij ishin drejtuar armėt, thotė Sadiku, ia kap nga dora bombėn Togerit dhe atij nė dorė i mbetet siguresa dhe ua kishte lėshuar bombėn, duke kėrcyer vetė shpejt nė njė anė. Pastaj, thotė ai, janė dėgjuar shumė armė automatiku dhe e tėrė kjo zgjati rreth dy orė dhe ata filluan tė tėrhiqeshin dhe tėrė kohėn nuk pushuan tė shtėnat nga tė dy anėt. Pas tėrheqjes sė tyre, thotė Sadiku, ka shkuar dhe ka informuar KFOR-in dhe UNMIK-un. Ata panė gjakun e tė plagosurve dhe gjetėn lejen zyrtare tė Ramush Haradinajt.

Sadiku mė tutje rrėfen se vėllai i tij Sadik Musaj, ish-pjesėtar i UĒK-sė, ėshtė rrėmbyer mė 24 qershor tė vitit tė kaluar nga pjesėtarė tė UĒK-ė, bashkė me katėr shqiptarė tė tjerė. Prej tyre vetėm Vesel Muriqi ka arritur tė shpėtojė duke ikur nga Ratishi. Pas arrestimit tė tyre, familjet e tyre kanė shkuar tė babai i Ramushit, por ai u ka thėnė se kjo punė nuk u intereson atij dhe le tė shkojnė te djemtė e tij e le tė merren vesh pėr kėtė punė.

Kujtimi
07-11-04, 13:34
Ju Pershendes te gjithve.
Une personalisht jame simpatizus i LDK-se Por jam Kategorikisht kunder kesaj qe po ndodh me Z.Ramush Haradinaj
Kjo eshte e padrejt qe na behet si popull kure dihet se kriminelet qe jane te shkojn ne Hage shetisin te lire neper Prishtine,bile e kan marre edhe Drenicen e gjor si peng te politikes se tyre Staliniste!
Sa per Z.Haradinaj ju kerkoj gjitha subjektev politike. Parlamentit te kosoves Presidences kryministris dhe gjithe popullit te Kosoves,tja bej me dije tribunalit te Hages se Z.Haradinaj nuke e japim se Kosova ska me djem te kalben neper burgje te padrejta!!!
Se per ndryshe do kallet Dukagjini ne Flake.............Peja e para
Kure eshte puna per politike e kemi zgjedh Dr.Rugoven
Por nese na impunohet lufta e kemi Z.Ramush Haradinaj

O sa mire me qene te bashkuar!!!

Buli_00
07-11-04, 15:15
Z. Dilaver,

E kam parasysh dhe e kuptoj prapaskenėn e kėti ribotimi dhe nxjerrjen e tij nė faqen e Forumit Dardan . Mė vjen mirė qė qenkeni me tė vėrtetė njė "arkivistė" i devotshėm.
"Kėmbana bie pėr ata qė kan veshė" - thot populli. Prandaj, nė kėtė rast, nuk ėshtė aspak e vėshtirė tė kuptohet qėllimi dhe prapaskena, misioni i rikujtimit tė njė ngjarjeje e cila, padyshim se ka ndodhur. Ama, pse merakoseni aq shumė, z. Dilaver? Hetuesit e Tribunalit tė Hagės dhe ata tė shėrbimeve sekrete serbe, disponojnė me tė gjitha verzionet e mundshme tė asaj ngjarjeje, po se po, por edhe me biografinė, e zgjėruar, personale dhe familjare, me biografinė prej ushtaraku dhe komandanti tė z. Ramush Haradinaj. Prandaj, edhe nėse do tė ishe njė djal i mirė, pse nxitohesh aq shumė?

Beogradi ka njerėz, shėrbime shumė mė tė sotisfikuara se qė je ti, ndoshta ti nuk je njėri nga ata, dhe, qė ta dijsh ti, ne asnjėherė nuk jemi zmbrapsur para tyre.

Tendencat si kjo, e jotja, kanė pėr qėllim, ama tė paarritshėm, groposjen e asaj qė ka qenė dhe ėshtė sinonim i pėrhershėm i popujve tė shtypur dhe tė robėruar, si "Vdekje a Liri", "Vdekje Tradhtarėve - Liri Popullit" e tė tjera tė ngjashme.

Zotėri i nderuar. Nuk ka ndodhur ndonjėherė, nė asnjėlloj revolucioni apo lufte ēlirimtare, qė antiēlirimtarėt tė lihen tė lirė e nė liri. Ata, mendoj se e din edhe ti, dihet se ku e kan vendin. Prandaj, tė lutem shumė, lėre kėtė punė, tė "pa punė" fare, sepse..., Beogradi ka arsenal tė mjaftueshėm pėr kėtė punė, dhe jo vetėm pėr kėte.

Z. Dilaver, pėr fund fare, kam njė porosi: - Jetoje jetėn tėnde, sepse ėshtė mė mirė pėr ty. Gėzoju lirisė sė fituar me gjak, bėhu pjesė e krenarisė dhe lavdisė sė atyre qė na e kthyen dinjitetin...! Mos lejo qė tė bėhesh pjesė pėr zgjatjen, mė tej, tė "konopit" sėrb nė Kosovė.

Njė popull e meriton lirinė poaq sa e kupton filozofinė e artit tė luftės dhe tė lirisė. Pėrshėndetje dhe respekt!

Dilaver
07-11-04, 16:00
Zotėri Buli_00 ju si besimtar qe tė pakten paraqiteni, a mendon se ėshtė drejtė tė vriten njerėz tė pafajshėm, civil, tė paarmatosur, nė prita e pabesi, tė sulmohen njerėz nė shtepi e kur shpėrblehen me plumba nė prapanic atėherė deklarojnė se qenka kryer atentat kunder tyre.

Askund nė botė por as nė bazė tė ligjeve fetare nuk perkrahet krimi e vrasjet por denohen nė baz tė gjitha dsipozitave ligjore e fetare.

Cili ėshtė ai ligj qe po e lejojka vrasjen e njerėzve dhe burrave mė tė devotshėm tė kombit duke mos kursyer edhe femij e gra shtatzėna, a thua edhe femijėt qenkan tradhėtar e kolaboracionista!!???

I thash kėto mė lartė pėr t'u lidhur nė njė fjalė tė urtė popullore;
"m..it mashalla nuk i thuhet" e nėse ti e preferon t'i thuash ėshtė problem i juaji.

Lexo me vemendje;Para Gjykatės sė Hagės, janė paraqitur shumė tė akuzuar, qė bėnė gjenocid ndaj Kroatėve, Boshnjakėve dhe Shqiptarėve. Haga e gjunjėzoi edhe kryekriminelin Millosheviē.

Tė akuzuarit e Gjykatės sė Hagės akuzohen pėr gjenocid ndaj tė tjerėve, Serbėt pėr vrasje e gjenocid ndaj Kroatėve, Boshnjakėve e Shqiptarėve. Edhe Kroatėt e Boshnjakėt akuzohen pėr dhunė, vrasje dhe gjenocid ndaj etniteteve tė tjera armike. Tė vetmit janė "komandantėt" e UĒK-sė, qė akuzohen nga Gjykata e Hagės, por edhe nga drejtėsia e britshtė vendėse, pėr krimet e bera ndaj bashkėkombasve.

Shtrohet pyetja a thua nuk paten armiq (shkie) pėr tė vra por bashkėkombas?

bredhi
07-11-04, 16:43
Me sa e vrejta une se te gjith shkruesit kan te njejtin mendim dhe qendrim se kontributi i Z.haradinaj ne luften e fundit per qlirimin e kosoves ka qen i madh dhe andj meriton nje respekt te veqant,kete mendim edhe une e kam ,kuptohet per te familjen haradinaj dhe kontributin e saj gjat luftes, vlersimin me tė mir do tė bej hisorija dhe historjanet. Prandaj kontributi i tij dhen perpjekjes se fundit per lirin e kosoves esht i pa kontestushem dhe i qmuar lart.
po nje e dim te gjith se para gjygjit te hages edhe ne do te pergjigjemi edhe pse nuk esht e drejt ajo. Po une mendoj qe duhet te jem te pregaditur ta bejm kete dhe ta deshmojm se nuk mbajm pergjegjsi kolektive si ka serbia po pergjegjsi individuale .
dhe ne qoft se duhet te mbrohet edh ne hag lufta e jon ateher duhet ta mbrojm te gjith. PO ne qoft se duhet te mbrohet ne hag ateher duhet ta ben aj njeri qe esht deklaruar si pergjegjs kryesor i UĒK Z. Thaqi ky njeri duhet tė jet i gatshem te shkoj dhe te pergjigjet nese ka nevoj e mos te shkoj komandante te cilet jan fare te pa fajshem. Se gjat luftesh ky njeri akuzonte dhe perqante shqiptaret dhe prezentohej si shtab dhe udheheqs i ushtris e mbas lufte hesht dhe pergjegjsin e marrin usjhtare dhe eproret e thjesht kurse ky vetem hesht dhe i mbron neper odat e drenicesluften e ton....

Buli_00
07-11-04, 17:45
Z. Dilaver.

Pėrsėri me ty a. Dhe, me tė vėrtetė, mė vjenė shumė keq. Mė vjen keq edhe pėr mungesė sensi dhe kuptueshmėrie, jo vetėm politike e kombėtare, por edhe njėrėzore qė, nė kėtė rastė, fatkeqėsishtė e shprehni.
Tendencat pėr balancimin e viktimės me kasapin, nė kėtė rastė, tė politikės ekspansioniste sėrbe, nė njėrėn anė, dhe tė UĒK -sė, nė anėn tjetėr, kanė qenė dhe janė synim i shtetit dhe tė tė gjitha politikave serbe.
Nė mullirin e projekteve antishqiptare tė sėrbisė, Millosheviqi ishte vetėm njėra prej figurave tė shumta tė ati mulliri. "Figurat" e mbetura vazhdojnė lojėn e tyre, me tė njejtat instrumente dhe "melodi" dhe ate, nga i njeti "mulli".
Qė tė sqarohemi a. Ky "mulli" ka investuar dhe investon shumė, investon pa kursyeshėm, shumė dimenzionalishtė dhe nė rrafshe tė ndryshme pėr ti vu nė tė njejtin "kandar" Millosheviqianėt dhe UĒK -nė. Nė kėtė rast, do tė ishte e natyrshme dhe e pranueshme, ama pėr Sėrbinė, qė barazimi matematikor, i interesave tė tyre, tė nxirret pėrmes z. Ramush Haradinaj.

Pėrshkrimi qė ti i bėnė njė ngjarjeje, pavarėsisht se si e pse ka ndodhur, ose edhe, pavarėsishtė se si ti e kupton dhe vlerėson, ėshtė e drejtė e jote personale, ėshtė qėllim i lakuriqėzuar dhe, ndoshta, edhe pa dashje, ky qėllim i yti, pėrkon dhe ėshtė identik me ate tė qarqeve antishqiptare.

Ti, mund tė pėrdorėsh ēfarėdo fjalori, mund tė shėrbehesh, pėrveq me insinuata, edhe me banalizma, ama ti zoteri nuk e ke ate forcė pėr tė bėrė pėrzierje "lamshi" apo ndryshime nė ngjarje, nė asnjė ngjarje, e cila pėr lavdi do tė kishte realitetin aktual tė Kosovės, pra, e Kosovės sė lirė.

Mendoj se e njoh mirė realitetin e luftėrave qė ti i pėrmendė, dhe ato realitete, nėse ti don, shko bashkėbisedo dhe pyeti gratė apo fėmėijėt e tradhėtarėve dhe kolabaracionistėve serb, krot e boshnjak, sepse do ti mėsosh mė mirė

I nderuari z. Dilaver. Nė tė gjitha luftėrat, kudo nė botė, vlenė i njejti ligj. Ka raste kur ato ligje, me tė vėrtetė janė trishtuese dhe tė dhembshme, nė kuptimin human dhe njerėzor, ama janė tė domosdoshme dhe tė paevitueshme.

P.S.

Me tė vėrtetė mė vie keq qė, padashtaz, u futa nė kėto tema.
Nga ju Forumistė tė nderuar, kėrkoj mirėkuptim.
Me tė vėrtetė, ju them sinqerishtė, nuk i takoj grupimit politiko - partiak tė z. Ramush Haradinaj dhe nuk bėj pjesė nė zingjirin familjarė tė tij. Edhe gjeografikishtė jemi shumė larg.


"Heshtja ėshtė flori", thot njė fjalė e mrekullueshme e populit tonė! Ama, a do tė ishte flori heshtja, nėse floriri pėrballė do tė kishte vrasės apo grabitės tė lirisė. Nė rastin konkret, tė atyre qė lirinė e bėnėn realitet. ME RESPEKT!

MemphiSx
07-11-04, 18:22
Z. Memphisx , me vjen shumė keq, me te vertetė mė vjen keq , qė ti akoma vazhdon tė ushqehesh me iluzione qė dikur i kishte Beogradi pėr Koasovėn. Ramush HARADINAJ me trashėgiminė e madhe dhe tė ndritshme atdhetare, patriotike dhe luftarake asnjėherė dhe nė asnjėlloj rrethane nuk ishte pre e ndikimeve te askėrkujtė. Lufta e tij, nė cilėsinė e organizatorit dhe tė Komandantit ishte tipike autoktone.
Ato qė ju i thoni, me tė vėrtetė janė cilėsime dhe kualifikime tė demoduara dhe as qė i afrohen realiteteve objektive.
Z. Memhisix, ju lutem shumė, ju lutem si njeri dhe si bashkėkombas, si vėlla, qė tė keni kujdes.
Me fatin e historirisė sė njė populli, nė kėtė rastė me fatin e pėrshkrimit tė figurės madhore tė z. Ramush Haradianj, mund tė mirren dhe kan tė drejtė tė mirren vetėm ata qė ishin pėrkrah ti nė angazhimet pėr ēlirimin e Kosovės.

Tė tjerėt ēkado qė tė flasin, sikurse ju z. Memphisix, janė marrje me vjeljen e rrushit, nė vend tė lėvrimit.

Herėn tjetėr, tė paralajmėroj se do tė mirrem mė shumė me ju, dhe ate
pa dorėza. Kujdes z. Memphisx. Tė respektoj vetėm si Forumist dardan!


Zoteri skam deshire te replikoj me njeri qe merret me thashe e theme ose me fjale te rrugeve e te qajtoreve
Une qe ne fillim te thash flas si deshmitare i shum ngjarjeve te ndodhura ne Kosove si gjate luftes po edhe pas saj
Askush ska te drejt te kontestoj luften e Ramush Haradinajt Por askush nuk eshte i madhe Apo komandant para Drejtesis ne ket rast para Gjykates Nderkombetare te Hages
Nese ti ke argumente dhe din me shum se sa je ka shkrun ne forum nese je i gatshem te ballafaqohesh me fakte e argumente une jam i gatshem qe me ty te shihem sy me sy dhe te bisedojme si vllezer apo si bashkekombas
E pashe qe kishe fillu edhe me kercnime
Shum jam i interesune qe keto kercnime me mi paraqit me kunderargumente sepse me ndryshe mos t'shkon mendja sepse ksi kercnime kam pas gjate gjithe paraluftes e pas saj sepse e kam mbrojt drejtesin pa marr parasysh se per ke behet fjale
Nese ke argumente Urdhero i qesim ne shesh sy me sy
E mos te flasim per Kot se koti pa dit se per qka

Dilaver
07-11-04, 18:46
Z.Buli-00, paske hyrė nė filozofi thellė, nėse ti dhe cilidoqoftė e quan tradhėtar Ahmet Krasniqin,Tahir Zemajn, Ilir Konushevcin, Sali Qekun, Ekrem Rexhėn, Smajl Hajdarajn, Ukė Bytyqin, Xhemail Mustafėn, Enver Malokun, Ilir Selimaj e shum tė tjerė ėshtė problem i juaji.

Ramushi ėshtė nxėnė me pel perdore.

Nuk bėhet fjalė per Luftėn dhe UĒK-nė por pėr disa individ tė cilėt devijuan nga rruga e drejtė dhe bėnė krime e vrasje makabre edhe atė ndaj bashkombasve vetėm per shkak se kishin bindje tė ndryshme politike, e keta individ po e devalvojnė vleftėn e Luftės.

Shtrohet pyetja pse i fitoi zgjedhjet Ali Ahmeti, sepse nuk bėri vrasje e krime ndaj bashkkombasve.

Nuk bėhet balancimi i viktimės me kasapin jo zotėri, sepse viktimė ishte populli dhe kurr nuk e ka bėrė kush njė krahasim tė tillė apo edhe me UĒK-nė por fjala ėshtė pėr ata individ tė cilėt bėnė krime, e nė ketė rast as krahasim nuk bėhet me agresorin e kasapin e Ballkanit sepse keta kriminelėt tanė ishin edhe ma tė zi se kasapėt dhe armiqt.

Sa i pėrket investimeve leri ato se prralla janė ato, se shumica e atyre tė cilėt janė konsideruar si kolaboracionistė, asnjeni nuk ėshtė vra (edhe pse unė nuk e shof tė asryeshme qe tė vritet askush por tė jep fjalėn drejtėsia), por kan krijuar kapital marramendės e ajo kuptohet nė bashkpunim me disa udhėheqės si ky pėr tė cilin e kemi fjalėn (rast konkret Ekrem Lluka).

Zotėri Buli_00 nuk egziston ligj nė botė i cili lejon vrasje e krime, por gjithkun nė botė janė tė denueshme vrasjet dhe krimet, e sa i perket tradhėtarėve sipas juve ėshtė dasht tė vriten mbi 80% e popullsis shqiptare nė Kosovė sepse aq ishte numri i elektoratit nėse jo mė i madh qe perkrahnin pėrfaqėsuesit e institucioneve shtetėrore tė zgjedhur nga vota e popullit.

Pra nėse mendon se duhet tė vriten me tepėr se gjysma e popullsisė shqiptare edhe sot !!

MemphiSx
07-11-04, 19:46
Kush duhet te jap pergjegjesi per keto vrasjeKush e vrau gazetarin e "Bota Sot"??
http://www.trepca.net/foto/bekim_kastrati.jpgKush e vrau Truprojen e Presidentit Rugova??
http://www.trepca.net/2003/1003/besim.dajaku1.jpg

Kush e vrau Kolonel Tahir Zemaj??
http://www.trepca.net/2001/zemaj/zemaj8.jpg


Kush e vrau Enver Malokun 1 dit para formimit te Radios Kosova e Lire

http://www.trepca.net/foto/enver_maloku_1.jpg


Kush e vrau Ministrin e pare te Mbrojtjes ???

http://www.trepca.net/2003/0903/ahmet_krasniqi-5v-22.09.03.jpg


Kushe e vrau Sabahate Tolajn ???

http://www.trepca.net/2003/1103/sabahatja1.jpg


Kushe e vrau Komandant Drinin??


http://www.trepca.net/2001/05/KOMANDANT-Ekrem-Rexha-DRINI.jpg


Kush duhet te jap llogari per te gjitha keto vrasje
A duhet qe ne te i mbrojme kriminelet per te gjitha keto vrasje
Kush eshte ai Shqipetare qe shet mend e patriotizem ne Forum e i harron Lotet e te gjithe Familjeve e ketyre te vrarve
A ka gjak Shqipetari ai njeri i cili i mbron keto vrasje

vushtrria
07-11-04, 20:00
herdokur, nuk kan ku te shkojne ata kriminel, qe vran pas shpine figurat me eminente te popullit ton,nje dit do te pergjegjen para zotit dhe para popullit, ne ket nuk kam kurr far dyshimi heret a von.


ju pershendet vushtrriu

Buli_00
08-11-04, 02:44
Z.Buli-00, paske hyrė nė filozofi thellė, nėse ti dhe cilidoqoftė e quan tradhėtar Ahmet Krasniqin,Tahir Zemajn, Ilir Konushevcin, Sali Qekun, Ekrem Rexhėn, Smajl Hajdarajn, Ukė Bytyqin, Xhemail Mustafėn, Enver Malokun, Ilir Selimaj e shum tė tjerė ėshtė problem i juaji.

Ramushi ėshtė nxėnė me pel perdore.

Nuk bėhet fjalė per Luftėn dhe UĒK-nė por pėr disa individ tė cilėt devijuan nga rruga e drejtė dhe bėnė krime e vrasje makabre edhe atė ndaj bashkombasve vetėm per shkak se kishin bindje tė ndryshme politike, e keta individ po e devalvojnė vleftėn e Luftės.

Shtrohet pyetja pse i fitoi zgjedhjet Ali Ahmeti, sepse nuk bėri vrasje e krime ndaj bashkkombasve.

Nuk bėhet balancimi i viktimės me kasapin jo zotėri, sepse viktimė ishte populli dhe kurr nuk e ka bėrė kush njė krahasim tė tillė apo edhe me UĒK-nė por fjala ėshtė pėr ata individ tė cilėt bėnė krime, e nė ketė rast as krahasim nuk bėhet me agresorin e kasapin e Ballkanit sepse keta kriminelėt tanė ishin edhe ma tė zi se kasapėt dhe armiqt.

Sa i pėrket investimeve leri ato se prralla janė ato, se shumica e atyre tė cilėt janė konsideruar si kolaboracionistė, asnjeni nuk ėshtė vra (edhe pse unė nuk e shof tė asryeshme qe tė vritet askush por tė jep fjalėn drejtėsia), por kan krijuar kapital marramendės e ajo kuptohet nė bashkpunim me disa udhėheqės si ky pėr tė cilin e kemi fjalėn (rast konkret Ekrem Lluka).

Zotėri Buli_00 nuk egziston ligj nė botė i cili lejon vrasje e krime, por gjithkun nė botė janė tė denueshme vrasjet dhe krimet, e sa i perket tradhėtarėve sipas juve ėshtė dasht tė vriten mbi 80% e popullsis shqiptare nė Kosovė sepse aq ishte numri i elektoratit nėse jo mė i madh qe perkrahnin pėrfaqėsuesit e institucioneve shtetėrore tė zgjedhur nga vota e popullit.

Pra nėse mendon se duhet tė vriten me tepėr se gjysma e popullsisė shqiptare edhe sot !!

KENI SHKUAR TEPĖR LARG, ZOTĖRINJĖ MEMPHISX DHE DILAVER!?

Ama s'ka dert. " Lisi forcohet nė fortunė" -thot njė poet.

Nė rastin konkret, ju zoti Dilaver, shėrbeheni me emra tė personaliteteve me pozicione dhe angazhime tė ndryshme, gjatė dhe para luftės. Qė tė gjithė ata, pra nga i ndjeri Ahmet Krasniqi e deri te Ali Ahmeti (dhe jo vetėm kėta), i kam njohur nga afėr, shumė afėr, me ndonjėrin nga ta edhe kam bashkėvepruar, nė kushte e rrethana tė caktuar, disa prej tyre edhe i kam pėrkrahur dhe ndihmuar shumė, kuptohet gjatė periudhės sė luftės. Prandaj, duke u nisur nga ky realitet, besoj se e keni tė qartė tani, as qė do tė vazhdoj mė tej me ju. Nė fakt unė s'kisha asnjė punė me ju e as me askend tjetėr, pėrveqėse u vura nė spikamė tė asaj qė unė e kam vlerėsuar dhe e vlerėsoj si shumė tė dėmshme pėr Kosovėn dhe pėr vlerat e luftės, nėqoftėse eventualishtė do tė ndodhte ajo qė nuk guxon dhe nuk lejohet tė ndodhė me z. Ramush Haradinaj dhe rreth tij. Ju, secili prej jush, mund ti keni dhe ti ruani mendimet e juaja, pavarėsishtė se unė i vlerėsoj si jo tė drejta, tendencioze dhe tė dėmshme pėr Kosovėn. Ky ėshtė mendim dhe qėndrim personal i imi.

Dhe sa pėr vrasėsit e atyre nė tė cilėt filluat tė thirreni, ndoshta mė mirė do tė ishte tė drejtoheni nė adresė tė Beogradit apo edhe tė trokitni nė dyert e tė mbi dyzet e sa shėrbimeve tė ndryshme sekrete, tė cilat aktualishtė veprojnė nė Kosovė dhe tė cilat, padyshim, kan qenė dhe janė njė gur i rėnd nė qafėn e Kosovės. Ndoshta tė njejtat edhe do t'ju japin sqarime pėr kėto ēėshtje. Nuk i dihet. Pėrpiquni!

A do tė kishte lajm mė tė mirė dhe mė tė gėzueshėm se sa lajmi U ZBULUAN DHE U KAPĖN VRASĖSIT E ATYRE QĖ S'KAN GUXUAR TĖ VRITEN.

Ndėrsa, sa mė pėrket mua, sa pėr dijeni, jua pėrkujtoj se asnjėherė dhe nė asnjėlloj rrethane nuk i kam duartrokitur dhe nuk i duartrokas vrasjeve ndėrshqiptare.

Pajtohem plotėsishtė se kriminelėt e kanė vendin nė harkoren e gjykatės sė drejtėsisė, ama e keqja ėshtė se unė nuk mirrem me prejudikime dhe, pėr qėndrimet e mia, personale, nuk marr leje nga askėrkush e as nuk mbėshtetem nė parafrazime tė nėntokės sė politikave apo politikanėve afaristė e puthadorės, cilėt do qofshin ata.

Ato qė i kam thėnė dhe i them, janė qėndrime personale tė mia, nė origjinalitet, dhe qėndroj, skajshmėrishtė, pranė tyre.

E dij saktėsishtė se e drejta dhe argumentet janė nė anėn time.

Propozimin e z. Memphisx pėr njė bashkėbisedim tė pėrbashkėt e mirėpres dhe e pėrshėndes. Kėtė inisiativė, personalishtė e mendoj kėsisoji:

- Zgjedhė z. Memphis. E merr ti pėrsipėr organizimin apo ma len mua. Kujtohu dhe mė shkruajė.

Nė kėtė organizim bashkėbisedues, sqarues - siē e potencon ti, janė tė lirė dhe tė mirėseardhur tė gjithė Forumistėt Dardan (tė tjerėve ju ndalohet hyrja). Moderatorėve ju takon, nėse duan tė na ndihmojnė, qė ta bėjnė evidentimin e tė dhėnave mbi tė interesuarit. Pėrveq anės sqaruese tė "problematikės", ky takim do tė mund tė na shėrbente edhe pėr njohje mė tė drejtėpėrdrejtė me anėtarėt e familjes sonė tė madhe FORUMI DARDAN.

P.S.

Pėr mua si polemikė, nėse do tė klasifikohej kėsisoji, ėshtė e pėrfunduar. I lėmė vend bashkėbisedimit sqarues. OK.

Tė gjithė tė tjerėve, anėtarėve tė familjes sonė, tė pėrbashkėt, respekt pėr kuptueshmėri dinjitoze tė problematikės pėr tė cilėn edhe erdhėm deri kėtu.

nota
08-11-04, 12:53
I lexova disa faqe qe kishin te benin me marrjen ne pyetje ne zyren e Hages ne Kosove te kryetarit te Aleances per Ardhmerin e Kosoves z. Ramusha Haradinaj. Por vertet jam rrenqeth nga disa diskutime te njerezve qe ndoshta pa qellim po behen dor e zgjatur e anti shqiptareve.
Ramush Haradinaj eshte legjenda e gjalle e shqiptareve. Njeriu qe luftoi bashke me tere familjen, qe ju vran dy vellezer ne vijen e pare te frontit te luftes, njeriu qe vete eshte i plagosur disa here per ta qliruar Kosoven nga barbaret serbe te cilet edhe gjate ketyre pese vjeteve vazhdimisht dhe ne Parlamentin e Kosoves ne diskutime Kosoven e quajn "Kosova dhe Metohija". Familja Jashari dhe familja Haradinaj jane dy familje qe me shekuj kane dhane deshmi qe jane patriota dhe qe gjithmon shkau i ka pas hale ne sy.
Gjate diskutimeve ketu lexova qka s'lexova,nder to lexova edhe shkrimin e kolumnistit Rrok Berisha shpiunit qe shkruan ne Boten Sot kriminel mbi kriminel eshte ky Rrok Berisha i cili helm e vrere vjell mbi luftetaret e liris e posaqerisht ka bere qmos qe Ramush Haradinaj shkoj ne Hage. Por kjo nuk mbaron me kaq sepse atehere Rrok Berisha do te ishte deshmitari i pare kunder Ramush Haradinajt mirpo kete knaqesi s'do ta kete Rroki.......
Natyrisht Rroki asht mesuar se veprimet e veta shkojn ne llogarin e tij dhe po aq do te jete pergjegjes per ato qe ka shkruar dhe krimet qe i ka bere po ky Rroki jo bashkombasve te tij por shqiptareve sepse ende nuk e di se si e ndien veten me mir si shqiptar apo si shka.
Ky far Rroki ka qene dhe eshte dore e zgjatur e serbise po aq sa jan gezuar serbet qe Ramush Haradinaj eshte thir per intervist nga Haga ky edhe disa here me shum do te jete i gezuar po te shkoj ne Hage Ramush Haradinaj.

Por kurren e kurres nuk do te lejojme qe kemba e Legjendes sone te gjalle Ramush Haradinaj te shkele ne Hage, sepse e tere Kosova jane ne anen e tij. E sa per njerezit si Rrok Berisha e kemi te qarte ne anen e kujt eshte por koha do te tregoi se cili asht rrok kolumnisti.
Sikur te kthehet edhe nje here e kalumja ateher do ta shikonit se kush eshte ky rroki.

Sa i perket atyre qe jane shqiptar i pergezoi per mbeshtetjen qe i dhan legjendes tone e per ata qe shiten shqiptar e jane dore e zgjatur e Serbise i leshoft toka nga mllefi po e them sepse kishte ardhur koha qe te jemi te bashkuar.

Ju pershendes dhe mos u beni pa qellim dore e armikut si Rrok Berisha dhe Bota sot

gzogaj
08-11-04, 13:38
jo ishalla se arrestojn se familja e tij boll djem ka jep per Kosoven :(

Epo dikush s'merzitet per ate pune hiq, bile perkundrazi gezohen kur ndodhin gjana te tilla, qysh jane gezu deri tash kur u arrestun disa tjere...

pershendetje


Sado qe eshte shum e rende per Kosoven qe nje njeri siq eshte Ramush Haradinaj te arrestohet per Hage duhet edhe nje ta dim se edhe Ramush Haradinaj eshte viktime e Hashim Thaqit
Arsyjet jan te shumta Hashim Thaqi Edhe Fatmir Limen e ka perdore si vegel te tij siq e perdori edhe Bajram Rexhepin gjate gjithe fushates zgjedhore e knaqi tuj e shetit me autobus e mbushi Kosoven postera me te e ne fund nuk e lejoi te kandidoje per Kryeminister
Keto jan disa prej elementeve qe tregojn se Thaqi eshte nje karrierist i semure qe lufton ashper dhe eshte ne gjendje qe krejt rrethin e tij partiak ta shes per nje Post
Me vjen shum keq nese arrestohet Ramush Haradinaj sepse edhe ky ka qen viktima e rradhes e Thaqit
Por me shiku anen e drejtesis Edhe Ky duhet me jap llogari per te gjitha viktimat qe kan ndodhe ne Rrafshin e Dukagjinit
e kam fjalen per viktimat Shqipetare te cilat per fat te keq jane te shumta
Ata te cilet derdhin Lot Krokodili ne rast se arrestohet Ramush Haradinaj duhet qe vetem per nje qast te nderrohen me ato Familje te cilet te dashurit e tyre sot nuk ekzistojn per arsye se njerz te cilet jan thirr ne emer te Luftes e Te Ramushit i kan ekzekutu ne menyre te ndryshme per qellime te ndryshme
NJerezit diqka duhet nje here e per gjithmon ta marrin vesh, se ekziston nje dallim ne mes kolaboracionistit(bashkpunetorit te armikut) dhe luftetarit te lirise. Emeta ketu ekziston ne paraqitjen e naivitetit ku nje pjes e njerezve kete e bejne me qellim e disa te tjer si preteks mbrojtje e marrin nga te tjeret pa dijeni kuptimi.Po ne kuader te kesaj ekziston nje e keqe shume e madhe,qe nje pjes e njerezve, qe me ane te nje egoizmi mundohet qe ne nje far menyre te arsyeton iden e vet si perkrahes i partis, duke shfrytezuar dhe njeherit duke shkelur mbi aspektin dhe dinjitetin kombetar.
Ne tane rruzullin kombetar nacionalizmi vleresohet edhe qmohet , ketu tek ne ndodh nje diqka e kundert, a thua vall pse.
Nje pjes e madhe e njerezve tane e kan mesuar historin e partizanve dhe me te jane rritur, si njerez qe kinse kan luftu kunder okupatorit nazifashist, e po me duket ajo teori u ka flejt ne mendje, dhe keta njerez frikohen te largohen nga ne thojza krenaria e asaj lufte, e ta pranojn luften qe e kan ba bashkombasit tane, aq shume sa edhe te pakten te mos ja u vizitojm varrezat, te pakten njehere sa per sy e faqe. Kjo dukuri nuk me duket edhe aq shume interesant per grupmoshat e vjetra ,sepse ata jane rrite edhe jan pjek ne ate jete, e qysh thot populli kur diqka piqet shum veshtir hiqet, po ma shume me duket dukuri interesante, tek nje pjes e te rinjeve, te cilet po duket, po bien nen ndikimin e disa fjalev, kinse properendimore. Veq diqka mos harroni se ne jemi ne ballkan edhe para se te shkojm ne Evrop ne duhet te kalojm neper nje periudhe kohore, te cilen duhet ta mbeshtesim me nje nacinalizem, sikur vendet fqinje. Mos harroni pa kan nacionalist, e me deshte vehten njehere, nuk mund te behemi menjehere properendimor e me i deshte te tjeret me shum se vehten.

MemphiSx
08-11-04, 17:03
Z.Buli-00, paske hyrė nė filozofi thellė, nėse ti dhe cilidoqoftė e quan tradhėtar Ahmet Krasniqin,Tahir Zemajn, Ilir Konushevcin, Sali Qekun, Ekrem Rexhėn, Smajl Hajdarajn, Ukė Bytyqin, Xhemail Mustafėn, Enver Malokun, Ilir Selimaj e shum tė tjerė ėshtė problem i juaji.

Ramushi ėshtė nxėnė me pel perdore.

Nuk bėhet fjalė per Luftėn dhe UĒK-nė por pėr disa individ tė cilėt devijuan nga rruga e drejtė dhe bėnė krime e vrasje makabre edhe atė ndaj bashkombasve vetėm per shkak se kishin bindje tė ndryshme politike, e keta individ po e devalvojnė vleftėn e Luftės.

Shtrohet pyetja pse i fitoi zgjedhjet Ali Ahmeti, sepse nuk bėri vrasje e krime ndaj bashkkombasve.

Nuk bėhet balancimi i viktimės me kasapin jo zotėri, sepse viktimė ishte populli dhe kurr nuk e ka bėrė kush njė krahasim tė tillė apo edhe me UĒK-nė por fjala ėshtė pėr ata individ tė cilėt bėnė krime, e nė ketė rast as krahasim nuk bėhet me agresorin e kasapin e Ballkanit sepse keta kriminelėt tanė ishin edhe ma tė zi se kasapėt dhe armiqt.

Sa i pėrket investimeve leri ato se prralla janė ato, se shumica e atyre tė cilėt janė konsideruar si kolaboracionistė, asnjeni nuk ėshtė vra (edhe pse unė nuk e shof tė asryeshme qe tė vritet askush por tė jep fjalėn drejtėsia), por kan krijuar kapital marramendės e ajo kuptohet nė bashkpunim me disa udhėheqės si ky pėr tė cilin e kemi fjalėn (rast konkret Ekrem Lluka).

Zotėri Buli_00 nuk egziston ligj nė botė i cili lejon vrasje e krime, por gjithkun nė botė janė tė denueshme vrasjet dhe krimet, e sa i perket tradhėtarėve sipas juve ėshtė dasht tė vriten mbi 80% e popullsis shqiptare nė Kosovė sepse aq ishte numri i elektoratit nėse jo mė i madh qe perkrahnin pėrfaqėsuesit e institucioneve shtetėrore tė zgjedhur nga vota e popullit.

Pra nėse mendon se duhet tė vriten me tepėr se gjysma e popullsisė shqiptare edhe sot !!

KENI SHKUAR TEPĖR LARG, ZOTĖRINJĖ MEMPHISX DHE DILAVER!?

Ama s'ka dert. " Lisi forcohet nė fortunė" -thot njė poet.

Nė rastin konkret, ju zoti Dilaver, shėrbeheni me emra tė personaliteteve me pozicione dhe angazhime tė ndryshme, gjatė dhe para luftės. Qė tė gjithė ata, pra nga i ndjeri Ahmet Krasniqi e deri te Ali Ahmeti (dhe jo vetėm kėta), i kam njohur nga afėr, shumė afėr, me ndonjėrin nga ta edhe kam bashkėvepruar, nė kushte e rrethana tė caktuar, disa prej tyre edhe i kam pėrkrahur dhe ndihmuar shumė, kuptohet gjatė periudhės sė luftės. Prandaj, duke u nisur nga ky realitet, besoj se e keni tė qartė tani, as qė do tė vazhdoj mė tej me ju. Nė fakt unė s'kisha asnjė punė me ju e as me askend tjetėr, pėrveqėse u vura nė spikamė tė asaj qė unė e kam vlerėsuar dhe e vlerėsoj si shumė tė dėmshme pėr Kosovėn dhe pėr vlerat e luftės, nėqoftėse eventualishtė do tė ndodhte ajo qė nuk guxon dhe nuk lejohet tė ndodhė me z. Ramush Haradinaj dhe rreth tij. Ju, secili prej jush, mund ti keni dhe ti ruani mendimet e juaja, pavarėsishtė se unė i vlerėsoj si jo tė drejta, tendencioze dhe tė dėmshme pėr Kosovėn. Ky ėshtė mendim dhe qėndrim personal i imi.

Dhe sa pėr vrasėsit e atyre nė tė cilėt filluat tė thirreni, ndoshta mė mirė do tė ishte tė drejtoheni nė adresė tė Beogradit apo edhe tė trokitni nė dyert e tė mbi dyzet e sa shėrbimeve tė ndryshme sekrete, tė cilat aktualishtė veprojnė nė Kosovė dhe tė cilat, padyshim, kan qenė dhe janė njė gur i rėnd nė qafėn e Kosovės. Ndoshta tė njejtat edhe do t'ju japin sqarime pėr kėto ēėshtje. Nuk i dihet. Pėrpiquni!

A do tė kishte lajm mė tė mirė dhe mė tė gėzueshėm se sa lajmi U ZBULUAN DHE U KAPĖN VRASĖSIT E ATYRE QĖ S'KAN GUXUAR TĖ VRITEN.

Ndėrsa, sa mė pėrket mua, sa pėr dijeni, jua pėrkujtoj se asnjėherė dhe nė asnjėlloj rrethane nuk i kam duartrokitur dhe nuk i duartrokas vrasjeve ndėrshqiptare.

Pajtohem plotėsishtė se kriminelėt e kanė vendin nė harkoren e gjykatės sė drejtėsisė, ama e keqja ėshtė se unė nuk mirrem me prejudikime dhe, pėr qėndrimet e mia, personale, nuk marr leje nga askėrkush e as nuk mbėshtetem nė parafrazime tė nėntokės sė politikave apo politikanėve afaristė e puthadorės, cilėt do qofshin ata.

Ato qė i kam thėnė dhe i them, janė qėndrime personale tė mia, nė origjinalitet, dhe qėndroj, skajshmėrishtė, pranė tyre.

E dij saktėsishtė se e drejta dhe argumentet janė nė anėn time.

Propozimin e z. Memphisx pėr njė bashkėbisedim tė pėrbashkėt e mirėpres dhe e pėrshėndes. Kėtė inisiativė, personalishtė e mendoj kėsisoji:

- Zgjedhė z. Memphis. E merr ti pėrsipėr organizimin apo ma len mua. Kujtohu dhe mė shkruajė.

Nė kėtė organizim bashkėbisedues, sqarues - siē e potencon ti, janė tė lirė dhe tė mirėseardhur tė gjithė Forumistėt Dardan (tė tjerėve ju ndalohet hyrja). Moderatorėve ju takon, nėse duan tė na ndihmojnė, qė ta bėjnė evidentimin e tė dhėnave mbi tė interesuarit. Pėrveq anės sqaruese tė "problematikės", ky takim do tė mund tė na shėrbente edhe pėr njohje mė tė drejtėpėrdrejtė me anėtarėt e familjes sonė tė madhe FORUMI DARDAN.

P.S.

Pėr mua si polemikė, nėse do tė klasifikohej kėsisoji, ėshtė e pėrfunduar. I lėmė vend bashkėbisedimit sqarues. OK.

Tė gjithė tė tjerėve, anėtarėve tė familjes sonė, tė pėrbashkėt, respekt pėr kuptueshmėri dinjitoze tė problematikės pėr tė cilėn edhe erdhėm deri kėtu.O zoteri mos u perpjek me ja nderru destinacionin krimit

Nese mendon ti se keto vrasje i ka bere UDB-ja Mos harro se UDB-ja i ka filialet e veta ne Shqiperi dhe ne Kosove
Permes SHISH eshte formu SHIK ne Kosove
Kurshe SHIK eshte i udhehequr nga Shqipetaret
UDB-ja permes Shqipetareve qe punojn ne SHIK i ka be keto vrasje sepse per UDB kan qen hale ne sy
Nese ti vertet e ki ndohmu Ahmet Krasniqin Ndihmo edhe per zbulimim e vrasesve te tij
Kush e vrau ate ne mes te Tiranes
Kush ia qarmatosi truprojet e tij 1 dit para vrasjes
Perse iu nderru vendbanimi
A e din se vrasesit kan fol Shqip
A e din se Xhavit Haliti eshte udheheqes i SHIK-ut
A e din se vllau i Ramush Haradinajt i ka vra dy bashkeluftetare te Shkezen Haradinajt vetem sepse ata kan shpetu pa u vra kurse Shkelzeni eshte vra
A e din ti se eshte marr i vetmi djal i Familjes Krasniqi nga Nabergjani i Pejes eshte marr me dhune ne Gjamin e Krumes dhe menjeher eshte fute ne front mbas 2 dite eshte vrare
Kush i rrembente djemt e ri me dhune ne portin e Durresit
Kush i pyetke vullnetaret qe vinin nga Diaspora se me cilen Parti jeni
Ata qe thojshin jan me Rugoven ka pasu dajaki per ta
Per qka eshte perdore Restaurant Drenica ne Durres etjjj

Nese ke pergjigje vetem prej disa pyetjeve qe ti kam parashtru

Zoteri mundem me u ballafaqu me ty

Amo te jesh shum korrekt

4ever
08-11-04, 18:27
Disa postues ne forum kan dale prej temes,perderisa tema eshte per thirrjen e z.Ramush Harsdinaj ne Hage disa po na tregojn per vrasjet politike qe jan bo gjate kohes se luftes apo eshe mbase luftes.Paragjykimet kurr nuk jan te mira , une edhe pse jam perkrahes i LDK-se disa postuesve mundem me ju thon qe me paragjykimet qe i kan per z.Ramush Haradinajn vetem e tregojn naivitetin e tyre.Une jam shume i bindur qe z.Ramush nuk eshte thirre ne Hage per vrasjet e shqipetareve.
Nuk ka njeri qe nuk bene gabime,mirepo nese mirret parasysh kontributi i z.Ramush per clirimin e Kosoves dhe kontributi i tij ne jeten politike mbase luftes me siguri qe popujt tjere na e kan lakmi se cfare personaliteti kemi ne ne mesin tone.
Duhet njehere e pergjithemon ti largojm paragjykimet "nje njeri qe nuk eshte ne partin qe une e perkraki, nuk eshte njeri i mire",sepse perndryshe nuk ka me mbete njeri i mire ne Kosove.Kujdese te veqant duhet me pase sidomose per individet qe si ne skenen plitike si luftarake e kan rreziku jeten e tyre per pamevaresin e Kosoves sepse eshte shume lehet me kritiku Ibrahim Rugoven per konferenca per shtype mirepo kur ai e ka kerku pamevaresin e Kosoves shumica prej nesh nuk kan pase guxim as radios Zeri i Amerikes apo D.Welle me ja leshu shume zerin prej frikes e mos po na ndegjon policia,apo me kritiku z.Ramush e kur ai ka dale ne front shumica e kosovareve kan ik ne Maqedoni ,Shqiperi apo jan meshefe neper biruca te miut.

MemphiSx
08-11-04, 18:48
4ever Askush nuk eshte i interesune qe Shqipetaret te akuzohen per krime
Por duhet te kemi parasysh se deri me tani ne te gjitha gjykimet qe jan mbajtur ne Kosove,deshmitare jane Shqipetaret
Duke fillu nga Grupi i Dukagjinit,Grupi i Llapit,Fatmir Limes e te tjereve te gjithe deshmitaret jane shqipetare qe don t'thote se edhe te vraret jane Shqipetare dhe te akuzuarit po denohen per vrasje ndaj Shqipetarve
Keshtu qe Shqipetaret jane ata qe me se paku jan te interesune qe Shqipetare te tjer te akuzohen per krime lufte te bera ndaj bashkekombesve te tyre sepse nuk po njolloset nje individ por nje popull i tere

Loloku
09-11-04, 09:46
Keqardhja eshte njerezore!

Une nuk jam i menqur si Fishta te shpreh deshprimin e trishtet permes mohimit, por nuk mund te kaloj indiferent as permes mjerimit te kultivuar nen pushtim dhe te shprehur kaq paturpsisht kundrejt figurave emblematike te ēlirimit dhe kjo nuk do te meritonte vemendjen time, por nuk mund te mos e perseris porosine biblike:

Fali o zot se nuk dine ēka bejne!

Buli_00
10-11-04, 15:56
[quote=Dilaver]Z.Buli-00, paske hyrė nė filozofi thellė, nėse ti dhe cilidoqoftė e quan tradhėtar Ahmet Krasniqin,Tahir Zemajn, Ilir Konushevcin, Sali Qekun, Ekrem Rexhėn, Smajl Hajdarajn, Ukė Bytyqin, Xhemail Mustafėn, Enver Malokun, Ilir Selimaj e shum tė tjerė ėshtė problem i juaji.

Ramushi ėshtė nxėnė me pel perdore.

Nuk bėhet fjalė per Luftėn dhe UĒK-nė por pėr disa individ tė cilėt devijuan nga rruga e drejtė dhe bėnė krime e vrasje makabre edhe atė ndaj bashkombasve vetėm per shkak se kishin bindje tė ndryshme politike, e keta individ po e devalvojnė vleftėn e Luftės.

Shtrohet pyetja pse i fitoi zgjedhjet Ali Ahmeti, sepse nuk bėri vrasje e krime ndaj bashkkombasve.

Nuk bėhet balancimi i viktimės me kasapin jo zotėri, sepse viktimė ishte populli dhe kurr nuk e ka bėrė kush njė krahasim tė tillė apo edhe me UĒK-nė por fjala ėshtė pėr ata individ tė cilėt bėnė krime, e nė ketė rast as krahasim nuk bėhet me agresorin e kasapin e Ballkanit sepse keta kriminelėt tanė ishin edhe ma tė zi se kasapėt dhe armiqt.

Sa i pėrket investimeve leri ato se prralla janė ato, se shumica e atyre tė cilėt janė konsideruar si kolaboracionistė, asnjeni nuk ėshtė vra (edhe pse unė nuk e shof tė asryeshme qe tė vritet askush por tė jep fjalėn drejtėsia), por kan krijuar kapital marramendės e ajo kuptohet nė bashkpunim me disa udhėheqės si ky pėr tė cilin e kemi fjalėn (rast konkret Ekrem Lluka).

Zotėri Buli_00 nuk egziston ligj nė botė i cili lejon vrasje e krime, por gjithkun nė botė janė tė denueshme vrasjet dhe krimet, e sa i perket tradhėtarėve sipas juve ėshtė dasht tė vriten mbi 80% e popullsis shqiptare nė Kosovė sepse aq ishte numri i elektoratit nėse jo mė i madh qe perkrahnin pėrfaqėsuesit e institucioneve shtetėrore tė zgjedhur nga vota e popullit.

Pra nėse mendon se duhet tė vriten me tepėr se gjysma e popullsisė shqiptare edhe sot !!

KENI SHKUAR TEPĖR LARG, ZOTĖRINJĖ MEMPHISX DHE DILAVER!?

Ama s'ka dert. " Lisi forcohet nė fortunė" -thot njė poet.

Nė rastin konkret, ju zoti Dilaver, shėrbeheni me emra tė personaliteteve me pozicione dhe angazhime tė ndryshme, gjatė dhe para luftės. Qė tė gjithė ata, pra nga i ndjeri Ahmet Krasniqi e deri te Ali Ahmeti (dhe jo vetėm kėta), i kam njohur nga afėr, shumė afėr, me ndonjėrin nga ta edhe kam bashkėvepruar, nė kushte e rrethana tė caktuar, disa prej tyre edhe i kam pėrkrahur dhe ndihmuar shumė, kuptohet gjatė periudhės sė luftės. Prandaj, duke u nisur nga ky realitet, besoj se e keni tė qartė tani, as qė do tė vazhdoj mė tej me ju. Nė fakt unė s'kisha asnjė punė me ju e as me askend tjetėr, pėrveqėse u vura nė spikamė tė asaj qė unė e kam vlerėsuar dhe e vlerėsoj si shumė tė dėmshme pėr Kosovėn dhe pėr vlerat e luftės, nėqoftėse eventualishtė do tė ndodhte ajo qė nuk guxon dhe nuk lejohet tė ndodhė me z. Ramush Haradinaj dhe rreth tij. Ju, secili prej jush, mund ti keni dhe ti ruani mendimet e juaja, pavarėsishtė se unė i vlerėsoj si jo tė drejta, tendencioze dhe tė dėmshme pėr Kosovėn. Ky ėshtė mendim dhe qėndrim personal i imi.

Dhe sa pėr vrasėsit e atyre nė tė cilėt filluat tė thirreni, ndoshta mė mirė do tė ishte tė drejtoheni nė adresė tė Beogradit apo edhe tė trokitni nė dyert e tė mbi dyzet e sa shėrbimeve tė ndryshme sekrete, tė cilat aktualishtė veprojnė nė Kosovė dhe tė cilat, padyshim, kan qenė dhe janė njė gur i rėnd nė qafėn e Kosovės. Ndoshta tė njejtat edhe do t'ju japin sqarime pėr kėto ēėshtje. Nuk i dihet. Pėrpiquni!

A do tė kishte lajm mė tė mirė dhe mė tė gėzueshėm se sa lajmi U ZBULUAN DHE U KAPĖN VRASĖSIT E ATYRE QĖ S'KAN GUXUAR TĖ VRITEN.

Ndėrsa, sa mė pėrket mua, sa pėr dijeni, jua pėrkujtoj se asnjėherė dhe nė asnjėlloj rrethane nuk i kam duartrokitur dhe nuk i duartrokas vrasjeve ndėrshqiptare.

Pajtohem plotėsishtė se kriminelėt e kanė vendin nė harkoren e gjykatės sė drejtėsisė, ama e keqja ėshtė se unė nuk mirrem me prejudikime dhe, pėr qėndrimet e mia, personale, nuk marr leje nga askėrkush e as nuk mbėshtetem nė parafrazime tė nėntokės sė politikave apo politikanėve afaristė e puthadorės, cilėt do qofshin ata.

Ato qė i kam thėnė dhe i them, janė qėndrime personale tė mia, nė origjinalitet, dhe qėndroj, skajshmėrishtė, pranė tyre.

E dij saktėsishtė se e drejta dhe argumentet janė nė anėn time.

Propozimin e z. Memphisx pėr njė bashkėbisedim tė pėrbashkėt e mirėpres dhe e pėrshėndes. Kėtė inisiativė, personalishtė e mendoj kėsisoji:

- Zgjedhė z. Memphis. E merr ti pėrsipėr organizimin apo ma len mua. Kujtohu dhe mė shkruajė.

Nė kėtė organizim bashkėbisedues, sqarues - siē e potencon ti, janė tė lirė dhe tė mirėseardhur tė gjithė Forumistėt Dardan (tė tjerėve ju ndalohet hyrja). Moderatorėve ju takon, nėse duan tė na ndihmojnė, qė ta bėjnė evidentimin e tė dhėnave mbi tė interesuarit. Pėrveq anės sqaruese tė "problematikės", ky takim do tė mund tė na shėrbente edhe pėr njohje mė tė drejtėpėrdrejtė me anėtarėt e familjes sonė tė madhe FORUMI DARDAN.

P.S.

Pėr mua si polemikė, nėse do tė klasifikohej kėsisoji, ėshtė e pėrfunduar. I lėmė vend bashkėbisedimit sqarues. OK.

Tė gjithė tė tjerėve, anėtarėve tė familjes sonė, tė pėrbashkėt, respekt pėr kuptueshmėri dinjitoze tė problematikės pėr tė cilėn edhe erdhėm deri kėtu.[b]O zoteri mos u perpjek me ja nderru destinacionin krimit

Nese mendon ti se keto vrasje i ka bere UDB-ja Mos harro se UDB-ja i ka filialet e veta ne Shqiperi dhe ne Kosove
Permes SHISH eshte formu SHIK ne Kosove
Kurshe SHIK eshte i udhehequr nga Shqipetaret
UDB-ja permes Shqipetareve qe punojn ne SHIK i ka be keto vrasje sepse per UDB kan qen hale ne sy
Nese ti vertet e ki ndohmu Ahmet Krasniqin Ndihmo edhe per zbulimim e vrasesve te tij
Kush e vrau ate ne mes te Tiranes
Kush ia qarmatosi truprojet e tij 1 dit para vrasjes
Perse iu nderru vendbanimi
A e din se vrasesit kan fol Shqip
A e din se Xhavit Haliti eshte udheheqes i SHIK-ut
A e din se vllau i Ramush Haradinajt i ka vra dy bashkeluftetare te Shkezen Haradinajt vetem sepse ata kan shpetu pa u vra kurse Shkelzeni eshte vra
A e din ti se eshte marr i vetmi djal i Familjes Krasniqi nga Nabergjani i Pejes eshte marr me dhune ne Gjamin e Krumes dhe menjeher eshte fute ne front mbas 2 dite eshte vrare
Kush i rrembente djemt e ri me dhune ne portin e Durresit
Kush i pyetke vullnetaret qe vinin nga Diaspora se me cilen Parti jeni
Ata qe thojshin jan me Rugoven ka pasu dajaki per ta
Per qka eshte perdore Restaurant Drenica ne Durres etjjj

Nese ke pergjigje vetem prej disa pyetjeve qe ti kam parashtru

Zoteri mundem me u ballafaqu me ty

Amo te jesh shum korrekt

Nė jetėn time gjithmonė kam qenė korrekt dhe jam skajshmėrishtė, sot e tėrė ditėn, korrekt.

(Shpjegim e jo vazhdim i marrjes me problematikėn pėr tė cilėn veq i kam shpalosur qėndrimet e mia).

Gjatė kėtyre ditėve jam menduar shumė pėr dhe rreth pyetjeve qė mi keni parashtruar ju, z. Memphisx. Janė pyetje me tė vėrtetė interesante dhe, pse jo, edhe tė respektueshme.

Pėrgjegja ime nė tė gjitha ato pyetje do tė ishte nė njė pyetje, shoqėrore, qė unė kam pėr ty. Psh:

- Zoti (ati i qofshim falė), a ka fėmijė?
- Dhe, nėse ka, sa i ka?
- Prej tyre, pra nėse pėrgjegja do tė ishte pozitive, sa janė djem e sa vajza?
- A dashurohen ata apo jo?
- A janė tė martuar/a apo jo?
- Jetojnė nė bashkėsi familjare apo tė ndarė?
- A kan ata venbanim, adresė, apo jo?

Dhe...
- A,A,A..., dhe shumė A,A,A..., tė tjera.

Kjo ishte pėrgjegja ime i nderuar. Dhashtė zoti e tė pėlqen.

Honesty^uk.
10-11-04, 16:16
[quote=Dilaver]Z.Buli-00, paske hyrė nė filozofi thellė, nėse ti dhe cilidoqoftė e quan tradhėtar Ahmet Krasniqin,Tahir Zemajn, Ilir Konushevcin, Sali Qekun, Ekrem Rexhėn, Smajl Hajdarajn, Ukė Bytyqin, Xhemail Mustafėn, Enver Malokun, Ilir Selimaj e shum tė tjerė ėshtė problem i juaji.

Ramushi ėshtė nxėnė me pel perdore.

Nuk bėhet fjalė per Luftėn dhe UĒK-nė por pėr disa individ tė cilėt devijuan nga rruga e drejtė dhe bėnė krime e vrasje makabre edhe atė ndaj bashkombasve vetėm per shkak se kishin bindje tė ndryshme politike, e keta individ po e devalvojnė vleftėn e Luftės.

Shtrohet pyetja pse i fitoi zgjedhjet Ali Ahmeti, sepse nuk bėri vrasje e krime ndaj bashkkombasve.

Nuk bėhet balancimi i viktimės me kasapin jo zotėri, sepse viktimė ishte populli dhe kurr nuk e ka bėrė kush njė krahasim tė tillė apo edhe me UĒK-nė por fjala ėshtė pėr ata individ tė cilėt bėnė krime, e nė ketė rast as krahasim nuk bėhet me agresorin e kasapin e Ballkanit sepse keta kriminelėt tanė ishin edhe ma tė zi se kasapėt dhe armiqt.

Sa i pėrket investimeve leri ato se prralla janė ato, se shumica e atyre tė cilėt janė konsideruar si kolaboracionistė, asnjeni nuk ėshtė vra (edhe pse unė nuk e shof tė asryeshme qe tė vritet askush por tė jep fjalėn drejtėsia), por kan krijuar kapital marramendės e ajo kuptohet nė bashkpunim me disa udhėheqės si ky pėr tė cilin e kemi fjalėn (rast konkret Ekrem Lluka).

Zotėri Buli_00 nuk egziston ligj nė botė i cili lejon vrasje e krime, por gjithkun nė botė janė tė denueshme vrasjet dhe krimet, e sa i perket tradhėtarėve sipas juve ėshtė dasht tė vriten mbi 80% e popullsis shqiptare nė Kosovė sepse aq ishte numri i elektoratit nėse jo mė i madh qe perkrahnin pėrfaqėsuesit e institucioneve shtetėrore tė zgjedhur nga vota e popullit.

Pra nėse mendon se duhet tė vriten me tepėr se gjysma e popullsisė shqiptare edhe sot !!

KENI SHKUAR TEPĖR LARG, ZOTĖRINJĖ MEMPHISX DHE DILAVER!?

Ama s'ka dert. " Lisi forcohet nė fortunė" -thot njė poet.

Nė rastin konkret, ju zoti Dilaver, shėrbeheni me emra tė personaliteteve me pozicione dhe angazhime tė ndryshme, gjatė dhe para luftės. Qė tė gjithė ata, pra nga i ndjeri Ahmet Krasniqi e deri te Ali Ahmeti (dhe jo vetėm kėta), i kam njohur nga afėr, shumė afėr, me ndonjėrin nga ta edhe kam bashkėvepruar, nė kushte e rrethana tė caktuar, disa prej tyre edhe i kam pėrkrahur dhe ndihmuar shumė, kuptohet gjatė periudhės sė luftės. Prandaj, duke u nisur nga ky realitet, besoj se e keni tė qartė tani, as qė do tė vazhdoj mė tej me ju. Nė fakt unė s'kisha asnjė punė me ju e as me askend tjetėr, pėrveqėse u vura nė spikamė tė asaj qė unė e kam vlerėsuar dhe e vlerėsoj si shumė tė dėmshme pėr Kosovėn dhe pėr vlerat e luftės, nėqoftėse eventualishtė do tė ndodhte ajo qė nuk guxon dhe nuk lejohet tė ndodhė me z. Ramush Haradinaj dhe rreth tij. Ju, secili prej jush, mund ti keni dhe ti ruani mendimet e juaja, pavarėsishtė se unė i vlerėsoj si jo tė drejta, tendencioze dhe tė dėmshme pėr Kosovėn. Ky ėshtė mendim dhe qėndrim personal i imi.

Dhe sa pėr vrasėsit e atyre nė tė cilėt filluat tė thirreni, ndoshta mė mirė do tė ishte tė drejtoheni nė adresė tė Beogradit apo edhe tė trokitni nė dyert e tė mbi dyzet e sa shėrbimeve tė ndryshme sekrete, tė cilat aktualishtė veprojnė nė Kosovė dhe tė cilat, padyshim, kan qenė dhe janė njė gur i rėnd nė qafėn e Kosovės. Ndoshta tė njejtat edhe do t'ju japin sqarime pėr kėto ēėshtje. Nuk i dihet. Pėrpiquni!

A do tė kishte lajm mė tė mirė dhe mė tė gėzueshėm se sa lajmi U ZBULUAN DHE U KAPĖN VRASĖSIT E ATYRE QĖ S'KAN GUXUAR TĖ VRITEN.

Ndėrsa, sa mė pėrket mua, sa pėr dijeni, jua pėrkujtoj se asnjėherė dhe nė asnjėlloj rrethane nuk i kam duartrokitur dhe nuk i duartrokas vrasjeve ndėrshqiptare.

Pajtohem plotėsishtė se kriminelėt e kanė vendin nė harkoren e gjykatės sė drejtėsisė, ama e keqja ėshtė se unė nuk mirrem me prejudikime dhe, pėr qėndrimet e mia, personale, nuk marr leje nga askėrkush e as nuk mbėshtetem nė parafrazime tė nėntokės sė politikave apo politikanėve afaristė e puthadorės, cilėt do qofshin ata.

Ato qė i kam thėnė dhe i them, janė qėndrime personale tė mia, nė origjinalitet, dhe qėndroj, skajshmėrishtė, pranė tyre.

E dij saktėsishtė se e drejta dhe argumentet janė nė anėn time.

Propozimin e z. Memphisx pėr njė bashkėbisedim tė pėrbashkėt e mirėpres dhe e pėrshėndes. Kėtė inisiativė, personalishtė e mendoj kėsisoji:

- Zgjedhė z. Memphis. E merr ti pėrsipėr organizimin apo ma len mua. Kujtohu dhe mė shkruajė.

Nė kėtė organizim bashkėbisedues, sqarues - siē e potencon ti, janė tė lirė dhe tė mirėseardhur tė gjithė Forumistėt Dardan (tė tjerėve ju ndalohet hyrja). Moderatorėve ju takon, nėse duan tė na ndihmojnė, qė ta bėjnė evidentimin e tė dhėnave mbi tė interesuarit. Pėrveq anės sqaruese tė "problematikės", ky takim do tė mund tė na shėrbente edhe pėr njohje mė tė drejtėpėrdrejtė me anėtarėt e familjes sonė tė madhe FORUMI DARDAN.

P.S.

Pėr mua si polemikė, nėse do tė klasifikohej kėsisoji, ėshtė e pėrfunduar. I lėmė vend bashkėbisedimit sqarues. OK.

Tė gjithė tė tjerėve, anėtarėve tė familjes sonė, tė pėrbashkėt, respekt pėr kuptueshmėri dinjitoze tė problematikės pėr tė cilėn edhe erdhėm deri kėtu.O zoteri mos u perpjek me ja nderru destinacionin krimit

Nese mendon ti se keto vrasje i ka bere UDB-ja Mos harro se UDB-ja i ka filialet e veta ne Shqiperi dhe ne Kosove
Permes SHISH eshte formu SHIK ne Kosove
Kurshe SHIK eshte i udhehequr nga Shqipetaret
UDB-ja permes Shqipetareve qe punojn ne SHIK i ka be keto vrasje sepse per UDB kan qen hale ne sy
Nese ti vertet e ki ndohmu Ahmet Krasniqin Ndihmo edhe per zbulimim e vrasesve te tij
Kush e vrau ate ne mes te Tiranes
Kush ia qarmatosi truprojet e tij 1 dit para vrasjes
Perse iu nderru vendbanimi
A e din se vrasesit kan fol Shqip
A e din se Xhavit Haliti eshte udheheqes i SHIK-ut
A e din se vllau i Ramush Haradinajt i ka vra dy bashkeluftetare te Shkezen Haradinajt vetem sepse ata kan shpetu pa u vra kurse Shkelzeni eshte vra
A e din ti se eshte marr i vetmi djal i Familjes Krasniqi nga Nabergjani i Pejes eshte marr me dhune ne Gjamin e Krumes dhe menjeher eshte fute ne front mbas 2 dite eshte vrare
Kush i rrembente djemt e ri me dhune ne portin e Durresit
Kush i pyetke vullnetaret qe vinin nga Diaspora se me cilen Parti jeni
Ata qe thojshin jan me Rugoven ka pasu dajaki per ta
Per qka eshte perdore Restaurant Drenica ne Durres etjjj

Nese ke pergjigje vetem prej disa pyetjeve qe ti kam parashtru

Zoteri mundem me u ballafaqu me ty

Amo te jesh shum korrekt

Nė jetėn time gjithmonė kam qenė korrekt dhe jam skajshmėrishtė, sot e tėrė ditėn, korrekt.

(Shpjegim e jo vazhdim i marrjes me problematikėn pėr tė cilėn veq i kam shpalosur qėndrimet e mia).

Gjatė kėtyre ditėve jam menduar shumė pėr dhe rreth pyetjeve qė mi keni parashtruar ju, z. Memphisx. Janė pyetje me tė vėrtetė interesante dhe, pse jo, edhe tė respektueshme.

Pėrgjegja ime nė tė gjitha ato pyetje do tė ishte nė njė pyetje, shoqėrore, qė unė kam pėr ty. Psh:

- Zoti (ati i qofshim falė), a ka fėmijė?
- Dhe, nėse ka, sa i ka?
- Prej tyre, pra nėse pėrgjegja do tė ishte pozitive, sa janė djem e sa vajza?
- A dashurohen ata apo jo?
- A janė tė martuar/a apo jo?
- Jetojnė nė bashkėsi familjare apo tė ndarė?
- A kan ata venbanim, adresė, apo jo?

Dhe...
- A,A,A..., dhe shumė A,A,A..., tė tjera.

Kjo ishte pėrgjegja ime i nderuar. Dhashtė zoti e tė pėlqen.

[b]Ka kohe qe po e percjell kete bised, dhe tani besoj se zoteri MEMPHISX nuk do te vazhdoj me gjate me kete zoteriun Buli_00 sepse ai kete radhe ka treguar thjesht dhe qarte SE NUK KA ASPAK NJOHURI PER RRJEDHOJAT E LUFTES, vetem se eshte munduar te shkruaj dicka nga ato qe i ka lexuar ne faqet e gazetave te neokomunisteve te kosoves , qe zbatojne urdherat e NANOSEVE te Tiranes dhe te VICEVE te Beogradit.

Gentiani
10-11-04, 18:31
Haradinaj pas intervistimit: Ne duhet tė mbesim tė bashkuar

Kryetari i AAK-sė, Ramush Haradinaj ėshtė takuar sot me pėrfaqėsuesit e Tribunalit tė Hagės, nė Prishtinė. Nė deklaratėn e lėshuar pas takimit, nga zoti Haradinaj thuhet: “Jam thellė i bindur se ne jemi mė tė fortė kur jemi tė bashkuar. Para nesh qėndrojnė sfida tė rėnda, individuale dhe kolektive, nė rrugėtimin tonė drejt Kosovės sė lirė, tė pavarur dhe tėrėsisht demokratike"


“Ne duhet tė mbesim tė bashkuar, shton mė tej nė deklaratėn e tij Haradinaj pėr t’i ballafaquar kėto sfida dhe pėr tė kryer shėrbimin tonė ndaj popullit tė Kosovės".


Pas takimit me perfaqsuesit e Hages, Haradinaj deklaron: Kam kerkuar sqarime per nje varg ceshtjesh
Lajmi i ores 2:30 PM

PRISHTINE (10 Nentor) -Pas takimit me perfaqesuesit e Gjykates te Hages sot ne Prishtine, kryetari i AAK-se Ramush Haradinaj dha nje deklarate per opinionin publik. Pasi konfirmon takimin me perfaqesuesit e Gjykates te Hages, Haradinaj thote se ka kerkuar sqarime per nje varg te ceshtjesh, duke perfshire edhe natyren e procedurave qe ndiqen nga Gjykata. "Une kam ngritur nje sere pyetjesh rreth rolit te kryeprokurores, znj. Karla del Ponte, dhe kam shprehur shqetesimin tim te thelle per verejtjet e saj, te parashtruara te merkuren e kaluar para Keshillit te NATO-s, ne te njejten dite kur mua me kane vizituar zyrtaret e saj", thote Haradinaj, duke shtuar se zyrtaret e Gjykates kane dhene ndihmese te madhe, duke iu pergjigjur pyetjeve te tij dhe duke ndare shqetesimet e tij. "Kam dhene mendimin tim per ceshtje te caktuara. Megjithate, kane ngele disa ceshtje te pazgjidhura per te cilat do te jete e nevojshme qe diskutimet tona te metejme te vazhdojne me vone. Diskutimet tona jane ende te kufizuara ne ceshtjet preliminare dhe procedurale", thote Haradinaj dhe shton: "I kam informuar per kete ceshtje kryetarin Rugova, kryeministrin Rexhepi, kryetarin e Parlamentit Daci dhe lideret e tjere te partive politike, te cileve u jam mirenjohes per mbeshtetjen". "Para nesh qendrojne sfida te renda, individuale dhe kolektive, ne rrugetimin tone drejt Kosoves se lire, te pavarur dhe teresisht demokratike. Ne duhet te mbesim te bashkuar per t'i ballafaquar keto sfida dhe per te kryer sherbimin tone ndaj popullit te Kosoves", shprehet ne fund te kesaj deklarate pe media, kryetari i AAK-se Ramush Haradinaj. db/db (RTK/BalkanWeb)


Eh sikur tė kishim qenė tė bashkuar, atėherė kur mė sė shumti kishte nevojė atdheu, nuk do ti ndodhte as Limajt e as Haradinajt tė ballafaqoheshin me Hagėn.

MemphiSx
10-11-04, 21:33
Ehhh sa vone iu ka dal gjumi se pa institucione te zgjedhura me voten e popullit s'mund te behet asgje
Po te kishin informu Dr.Ibrahim Rugoven me kohe per te gjitha te bemat qe i kan bere te gjithe ata qe i kan fy njerzit e zgjedhur me voten e popullit,Sot po ky Ibrahim Rugova me te gjitha kompetencat dhe predispozitat qe i ka kish garantu qe asnje Ushtar i UQK-se mos te akuzohet ne Hage por ne vendin e tij
Por ja qe kjo eshte jeta karrieriste e disa prej tyre qe ende enderrojn ne karrierizem

Malsiu_5
11-11-04, 03:40
[quote="Gentiani"]Haradinaj pas intervistimit: Ne duhet tė mbesim tė bashkuar

Kryetari i AAK-sė, Ramush Haradinaj ėshtė takuar sot me pėrfaqėsuesit e Tribunalit tė Hagės, nė Prishtinė. Nė deklaratėn e lėshuar pas takimit, nga zoti Haradinaj thuhet: “Jam thellė i bindur se ne jemi mė tė fortė kur jemi tė bashkuar. Para nesh qėndrojnė sfida tė rėnda, individuale dhe kolektive, nė rrugėtimin tonė drejt Kosovės sė lirė, tė pavarur dhe tėrėsisht demokratike"


“Ne duhet tė mbesim tė bashkuar, shton mė tej nė deklaratėn e tij Haradinaj pėr t’i ballafaquar kėto sfida dhe pėr tė kryer shėrbimin tonė ndaj popullit tė Kosovės".


[[b]b]Zotėrinjė Honesty, Gentian dhe Memphis. Shkrimet e juaja neverisin secilin shqiptar. Mė neveritėn dhe mė bėnėn nervoz edhe mua, si dhe shumė shokė e shoqe, student/e nga Kosova, Maqedonia, M. Zi dhe nga Lugina e Preshevės, kėtu nė Univrzittin e Tiranė. Pikpamje tė njejta me ne kan edhe shumė konviktor vendas nga anė tė ndryshme tė Shqipėrisė. Tė gjithė pyesin se si ka mundėsi qė shqiptarėt ti gėzohen tendencave tė TPI -sė pėr dėrgimin e shqiptarėve nė Hagė, nė veqanti tė atyre qė ishin nė ballė tė luftės pėr liri.

Zotėrinjė tė nderuar, pse nuk i veni gishtin kokės dhe pse kaq shumė urrejtje dhe padurueshmėri ndaj ēlirimtarėve?

Shkrimet e juaja i pėrngjajnė dhe janė shumė identike me shkrimet groko -serbofile. Sikur keni harruar se ēizmja e shkjaut ishte e rėndė dhe peshonte pamėshirshėm nė frymėmarrjen e shqiptarit. Ndoshta keni nostalogji pėr ta?

Ne, nga kėtu; goni, beni, bashka, selimi, adri, moza, shpresa, mondi, ylli..., dhe shumė tė tjerė, i kemi nė duar tė gjitha shkrimet pėr rastin e komandantit tė lavdishėm tė UĒK -sė - z. Ramush Haradinaj, po i lexojmė edhe ato qė ju i keni shkruar dhe po i shkruani. Sa keq dhe sa turp. Edhe neve kėtu po na zė tavani nga veprimet e juaja tė turpshme dhe pyesim: Vallė a ka mundėsi qė aq shpejtė tė keni harruar ku ishim deri mė dje?

Juve zotėrinjė duket haptazi se ju janė verbuar sytė.

Zotin Buli_00 e pėrshėndesim nga zemra dhe i urojmė shėndet. Po sa mirė dhe sa rrsastė jua kish palosur shuplakėn futyrės.

Tė keni turp zotėrinjė. Shqiptarėt si ju nuk i duhen Kosovės. I pėrshėndesim tė gjithė bashkėvendasit tanė, kudo nė botė, ata qė nuk mendojnė si ju!

MemphiSx
11-11-04, 14:48
Zoteri Malsiu_5 Pergjigjen me se miri mundet ta jap Fatos Nano dhe kryetradhetaret tjer qe i ka Ne Kosove
Sepse ky Kryetradhetare me kryeshpijunat qe i ka ne Kosove ja kan kurdis ket Ramush Haradinajt ket pisllek qe tani ai duhet te jap llogari per kontributin e tij gjate luftes
Ramush Haradinaj ka respekt ne Kosove dhe do te ket edhe me shum nese qe tani fillon te mendon per te ardhmen e tij dhe fillon qe ti qes ne shesh te gjitha pislleqet qe ja ka ofru Thaqi me kompani per me i realizu Ramush Haradinaj
Duhet me vepru njejt siq veproi Nikol Lesi ndaj Fatos Kryekriminelit [b]

Emėrllahu
11-11-04, 16:01
Zoteri Malsiu_5 te pershendes perzemersishte ty dhe ata/ato qe te ndihmuan ta shkruani ate formulim,ti duke jetuar ne tiran afer fatos mutit me siguri qe do marresh edhe me shume mesime nga ai qe ti quash te tjeret qe nuk mendojn si ju tradhtare dhe te gjithe si ju patriot, oh sa mire qe kemi patriot si ju,se per bese nuk do te na ngrenshin as qente.or zoteri qitja gishtin kokes e mendo se te gjithe keta shqiptare qe po gjykohen dhe do te gjykohen ne te ardhmen kane mbytur shqiptare e jo serb(kete duhet edhe ju ta pranoni,sepse ashtu eshte realiteti)shqiptare qe shumica e tyre nuk ka qene e mendimit te njejte si ata,nje shembull me siguri qe e ke ndegjuar fatmir limaj me kompani e marrin ne malisheve njeriun gyrbetqare i cili ka qene duke punuar ne gjermani me se 30 vite dhe e torturojne gjate luftes ne kosov(Thuase nuk kane pasur serb mjaft)dhe me ne funde e mbysin duke ja qitur trupin ne rruge me nofullen tradhtare e pse tradhtare ai qe perveq punes nuk ka dite gje tjeter.por arsyeja ka qene se ai per kosove e jo per thaqin me kompany ka dhene me shume se 30 mije marka per shkolle etj pra ka paguar ne 3 perqindshin e atehershem dhe kjo ka qene arsyeja e vrasjes Ky eshte vetem nje raste ndersa ka shume kesi dhe ti shkruan se ne nuk jemi ne vete se i gezohemi hages jo jo ore por ne i gezohemi ligjit i cili duhet per te gjithe njejte e jo vetem per disa si ju te cilet e keni humbur rrugen ne oborr(MOS keni frige se e drejta do te triumfoje heret a vone)dhe te gjithe pa dallim do te pergjigjen nje dite.disa ne hage e disa ne kosove por te mbyllur ne burgje.SA per Ramush haradinajn nuk kam informata te sakta se qka ka bere gjate luftes ne kosove.por ne qofte se nuk ka bere asgje te keqe ai nuk duhet te frigohet sepse ka edhe te tjere qe kane shkuar ne hage por jane kthyer prap te pafajshem,ndersa jam i sigurte qe ai ne hage nuk eshte duke shkuar per serbe te mbytyr por per shqiptare dosido dhe te shohim te presim se qka do te ndodhe me tej.Ne kosove nuk do te lejojme te rrine vrasesit pa marr parasysh se kush eshte ai,por te presim e drejta triumfone gjithnje
te gjithe te mirat juve ne shqipri dhe nje keshill nga une mos merrni mesim nga nano me kompani per te na perqare edhe neve ketu.kaq te pershendes me deshiren qe ta shohesh me mire realitetin

Gentiani
12-11-04, 00:06
[[b]b]Zotėrinjė Honesty, Gentian dhe Memphis. Shkrimet e juaja neverisin secilin shqiptar. Mė neveritėn dhe mė bėnėn nervoz edhe mua, si dhe shumė shokė e shoqe, student/e nga Kosova, Maqedonia, M. Zi dhe nga Lugina e Preshevės, kėtu nė Univrzittin e Tiranė. Pikpamje tė njejta me ne kan edhe shumė konviktor vendas nga anė tė ndryshme tė Shqipėrisė. Tė gjithė pyesin se si ka mundėsi qė shqiptarėt ti gėzohen tendencave tė TPI -sė pėr dėrgimin e shqiptarėve nė Hagė, nė veqanti tė atyre qė ishin nė ballė tė luftės pėr liri.

Zotėrinjė tė nderuar, pse nuk i veni gishtin kokės dhe pse kaq shumė urrejtje dhe padurueshmėri ndaj ēlirimtarėve?

Shkrimet e juaja i pėrngjajnė dhe janė shumė identike me shkrimet groko -serbofile. Sikur keni harruar se ēizmja e shkjaut ishte e rėndė dhe peshonte pamėshirshėm nė frymėmarrjen e shqiptarit. Ndoshta keni nostalogji pėr ta?

Ne, nga kėtu; goni, beni, bashka, selimi, adri, moza, shpresa, mondi, ylli..., dhe shumė tė tjerė, i kemi nė duar tė gjitha shkrimet pėr rastin e komandantit tė lavdishėm tė UĒK -sė - z. Ramush Haradinaj, po i lexojmė edhe ato qė ju i keni shkruar dhe po i shkruani. Sa keq dhe sa turp. Edhe neve kėtu po na zė tavani nga veprimet e juaja tė turpshme dhe pyesim: Vallė a ka mundėsi qė aq shpejtė tė keni harruar ku ishim deri mė dje?

Juve zotėrinjė duket haptazi se ju janė verbuar sytė.

Zotin Buli_00 e pėrshėndesim nga zemra dhe i urojmė shėndet. Po sa mirė dhe sa rrsastė jua kish palosur shuplakėn futyrės.

Tė keni turp zotėrinjė. Shqiptarėt si ju nuk i duhen Kosovės. I pėrshėndesim tė gjithė bashkėvendasit tanė, kudo nė botė, ata qė nuk mendojnė si ju!

:roll: shumė po tė hanė palla ty se a e neveritėn shqiptarėt nga shkrimet e dikujt a? E ty qė tė kanė neveritur dhe nervozuar jamė shumė i lumtur dhe mė vjen jashtėzakonisht shumė mirė, ndoshta e vazhdoj edhe nė tė ardhmen me neveritur diskutues si ti, se tjera punė nuk kemi ne, pos qė tė neverisim studentė tė cilėt kanė lėnė anash shkencėn dhe librat qė i presin dhe mirren me TPI-nė dhe Hagėn.

Pse edhe lėndė mėsimore e paskan vendosur nė Univerzitetin e Tiranės TPI-nė dhe Hagėn a? Interesant ē`po na pėrparon shkenca universitare. Vazhdoni tė hulumtoni edhe me lagjet pėrskaj konvikteve, ndoshta edhe ata banorėt pėrskaj ndajnė pikėpamje tė njejta me ju tė irrituarit dhe nervozuarit :wink:

pjesa tjetėr ishte fare bla, bla, bla... hė edhe sa provime ju kanė ngelur juve tė brengosurve dhe irrituareve, e nėse ju intereson mundem tė ju shkruajė sipas porosisė, nėse keni nevojė dhe ju nevojiten materiale pėr provim ose nė formė skripte t`ua pregadisim. Diskutojeni njėherė me vehte ju studentėn konviktorė e patsaj sqarohemi. :wink:

Turpin ta mbani vehtė dhe ju bėftė mirė, shkenca nė vehte qė qenkeni nuk jeni nė gjendje ta kuptoni njė shkrimė e hapesh nė diskutim.

Herėn tjetėr tė na dėrgosh pėr replikė moza ose shpresėn, ndoshta janė mė tė menēura se puna e yte dhe ēunave tjerė u pa. :wink:

Se ēka thėnė e ka shkruar Buli i takon dhe mbetet Bulit, e ēka shkruar Malsiu, mė takon ti jap pėrgjigje sė paki kėsaj here pėrderi sa ka apostrofuar emra, nuk i mbetem askujt borxh.

eh kėshtu ėshtė kur nė Univerzitet edhe injorantėt si ti, ndeshen me shkencėn...

Malsiu_5
12-11-04, 16:34
Zoteri Malsiu_5 te pershendes perzemersishte ty dhe ata/ato qe te ndihmuan ta shkruani ate formulim,ti duke jetuar ne tiran afer fatos mutit me siguri qe do marresh edhe me shume mesime nga ai qe ti quash te tjeret qe nuk mendojn si ju tradhtare dhe te gjithe si ju patriot, oh sa mire qe kemi patriot si ju,se per bese nuk do te na ngrenshin as qente.or zoteri qitja gishtin kokes e mendo se te gjithe keta shqiptare qe po gjykohen dhe do te gjykohen ne te ardhmen kane mbytur shqiptare e jo serb(kete duhet edhe ju ta pranoni,sepse ashtu eshte realiteti)shqiptare qe shumica e tyre nuk ka qene e mendimit te njejte si ata,nje shembull me siguri qe e ke ndegjuar fatmir limaj me kompani e marrin ne malisheve njeriun gyrbetqare i cili ka qene duke punuar ne gjermani me se 30 vite dhe e torturojne gjate luftes ne kosov(Thuase nuk kane pasur serb mjaft)dhe me ne funde e mbysin duke ja qitur trupin ne rruge me nofullen tradhtare e pse tradhtare ai qe perveq punes nuk ka dite gje tjeter.por arsyeja ka qene se ai per kosove e jo per thaqin me kompany ka dhene me shume se 30 mije marka per shkolle etj pra ka paguar ne 3 perqindshin e atehershem dhe kjo ka qene arsyeja e vrasjes Ky eshte vetem nje raste ndersa ka shume kesi dhe ti shkruan se ne nuk jemi ne vete se i gezohemi hages jo jo ore por ne i gezohemi ligjit i cili duhet per te gjithe njejte e jo vetem per disa si ju te cilet e keni humbur rrugen ne oborr(MOS keni frige se e drejta do te triumfoje heret a vone)dhe te gjithe pa dallim do te pergjigjen nje dite.disa ne hage e disa ne kosove por te mbyllur ne burgje.SA per Ramush haradinajn nuk kam informata te sakta se qka ka bere gjate luftes ne kosove.por ne qofte se nuk ka bere asgje te keqe ai nuk duhet te frigohet sepse ka edhe te tjere qe kane shkuar ne hage por jane kthyer prap te pafajshem,ndersa jam i sigurte qe ai ne hage nuk eshte duke shkuar per serbe te mbytyr por per shqiptare dosido dhe te shohim te presim se qka do te ndodhe me tej.Ne kosove nuk do te lejojme te rrine vrasesit pa marr parasysh se kush eshte ai,por te presim e drejta triumfone gjithnje
te gjithe te mirat juve ne shqipri dhe nje keshill nga une mos merrni mesim nga nano me kompani per te na perqare edhe neve ketu.kaq te pershendes me deshiren qe ta shohesh me mire realitetin

Ahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. Te gjithė njezeri po qeshemi. Ju, zuz... juaj ta porosisni R. Haradinajn qė te mos frigohet. Qesharake. Shume qesharake.
Pėr neve as mos qaj bythen. Nuk jemi nanoist e as saloist. Jemi student kosovarė. Ne mesin tone ka simpatizant te PDK, te LDK, te AAK dhe kjo as qe na pengon neve.
Realitetin e shikojme drejte dhe ate ne sy. Vetem ne sy. Dhe mos u inatos. Ardhmeria eshte e jona!

Malsiu_5
12-11-04, 16:49
[[b]b]Zotėrinjė Honesty, Gentian dhe Memphis. Shkrimet e juaja neverisin secilin shqiptar. Mė neveritėn dhe mė bėnėn nervoz edhe mua, si dhe shumė shokė e shoqe, student/e nga Kosova, Maqedonia, M. Zi dhe nga Lugina e Preshevės, kėtu nė Univrzittin e Tiranė. Pikpamje tė njejta me ne kan edhe shumė konviktor vendas nga anė tė ndryshme tė Shqipėrisė. Tė gjithė pyesin se si ka mundėsi qė shqiptarėt ti gėzohen tendencave tė TPI -sė pėr dėrgimin e shqiptarėve nė Hagė, nė veqanti tė atyre qė ishin nė ballė tė luftės pėr liri.

Zotėrinjė tė nderuar, pse nuk i veni gishtin kokės dhe pse kaq shumė urrejtje dhe padurueshmėri ndaj ēlirimtarėve?

Shkrimet e juaja i pėrngjajnė dhe janė shumė identike me shkrimet groko -serbofile. Sikur keni harruar se ēizmja e shkjaut ishte e rėndė dhe peshonte pamėshirshėm nė frymėmarrjen e shqiptarit. Ndoshta keni nostalogji pėr ta?

Ne, nga kėtu; goni, beni, bashka, selimi, adri, moza, shpresa, mondi, ylli..., dhe shumė tė tjerė, i kemi nė duar tė gjitha shkrimet pėr rastin e komandantit tė lavdishėm tė UĒK -sė - z. Ramush Haradinaj, po i lexojmė edhe ato qė ju i keni shkruar dhe po i shkruani. Sa keq dhe sa turp. Edhe neve kėtu po na zė tavani nga veprimet e juaja tė turpshme dhe pyesim: Vallė a ka mundėsi qė aq shpejtė tė keni harruar ku ishim deri mė dje?

Juve zotėrinjė duket haptazi se ju janė verbuar sytė.

Zotin Buli_00 e pėrshėndesim nga zemra dhe i urojmė shėndet. Po sa mirė dhe sa rrsastė jua kish palosur shuplakėn futyrės.

Tė keni turp zotėrinjė. Shqiptarėt si ju nuk i duhen Kosovės. I pėrshėndesim tė gjithė bashkėvendasit tanė, kudo nė botė, ata qė nuk mendojnė si ju!

:roll: shumė po tė hanė palla ty se a e neveritėn shqiptarėt nga shkrimet e dikujt a? E ty qė tė kanė neveritur dhe nervozuar jamė shumė i lumtur dhe mė vjen jashtėzakonisht shumė mirė, ndoshta e vazhdoj edhe nė tė ardhmen me neveritur diskutues si ti, se tjera punė nuk kemi ne, pos qė tė neverisim studentė tė cilėt kanė lėnė anash shkencėn dhe librat qė i presin dhe mirren me TPI-nė dhe Hagėn.

Pse edhe lėndė mėsimore e paskan vendosur nė Univerzitetin e Tiranės TPI-nė dhe Hagėn a? Interesant ē`po na pėrparon shkenca universitare. Vazhdoni tė hulumtoni edhe me lagjet pėrskaj konvikteve, ndoshta edhe ata banorėt pėrskaj ndajnė pikėpamje tė njejta me ju tė irrituarit dhe nervozuarit :wink:

pjesa tjetėr ishte fare bla, bla, bla... hė edhe sa provime ju kanė ngelur juve tė brengosurve dhe irrituareve, e nėse ju intereson mundem tė ju shkruajė sipas porosisė, nėse keni nevojė dhe ju nevojiten materiale pėr provim ose nė formė skripte t`ua pregadisim. Diskutojeni njėherė me vehte ju studentėn konviktorė e patsaj sqarohemi. :wink:

Turpin ta mbani vehtė dhe ju bėftė mirė, shkenca nė vehte qė qenkeni nuk jeni nė gjendje ta kuptoni njė shkrimė e hapesh nė diskutim.

Herėn tjetėr tė na dėrgosh pėr replikė moza ose shpresėn, ndoshta janė mė tė menēura se puna e yte dhe ēunave tjerė u pa. :wink:

Se ēka thėnė e ka shkruar Buli i takon dhe mbetet Bulit, e ēka shkruar Malsiu, mė takon ti jap pėrgjigje sė paki kėsaj here pėrderi sa ka apostrofuar emra, nuk i mbetem askujt borxh.

eh kėshtu ėshtė kur nė Univerzitet edhe injorantėt si ti, ndeshen me shkencėn...

Eh more Gentian, more Gentian.
Me keto qe i shkruan futesh ne borgj ke populli yt, futesh ne borgj edhe ke ne.
Jane disa lloje te borgjeve qe kusuriten vetem me kurriz. Ruaju, mos bjer pre e ngarkesave tė teperta, ti Gentiani i ledhatuar i dardania de.
Kesaj radhe nuk po flete ma lazdrajka te pispillosura, me ato te lyerat e te ngjyerat e nenave.

Behu qun i mire. Kosova ka nevoje edhe per ty.

Gentiani
12-11-04, 18:38
Eh more Gentian, more Gentian.
Me keto qe i shkruan futesh ne borgj ke populli yt, futesh ne borgj edhe ke ne.
Jane disa lloje te borgjeve qe kusuriten vetem me kurriz. Ruaju, mos bjer pre e ngarkesave tė teperta, ti Gentiani i ledhatuar i dardania de.
Kesaj radhe nuk po flete ma lazdrajka te pispillosura, me ato te lyerat e te ngjyerat e nenave.

Behu qun i mire. Kosova ka nevoje edhe per ty.

E cila ishe moj ti qė ke shkruajtur kėte tekst Moza apo Shpresa, nejse de nuk ėshte me rėndėsi cila, por qenkeni gjithsesi tė lazdruara e pispillosura kaluar tė lyerave dhe tė ngjyerave tė nėnave :wink:

Dėgjoni kėtej, ti merrni librat dhe tė mos mungoni ligjėratave, sepse prindėrve tė juaj nuk u intereson pėr TPI-nė dhe Hagėn por rezultatet nė Indeks, nė tė kundėrteėn rrezikoni tė ju hudhet Indeksi nė surratė dhe vonė do ta kuptoni se Gentiani kishte tė drejtė por nuk e keni dėgjuar :wink: :lol: :lol:

Lajmėrohuni kohė pas kohe, se nuk i dihet ndoshta do tė keni nevojė tė ju japė Tipps tė ēmueshėm.

Rrini urtė goca! :wink: ju porositi

Gentiani!

Kujtimi
12-11-04, 19:24
Malsiu 5
Valla koleg per ty sqenka ase Nano ase Berisha po mese miri ik ne Rusi atje studio stalinizmin veq alla hile kure te dojsh me shku eja ne Kosove dhe merri edhe do te pdk-es.Se ju qka po studioni jasht Kosove mbase lufte ju ka mbete kogja marak Fatos Majka!!!
Se Kosoves nuke i duhen mbeturinat staliniste ase mbrenda ase nga jshte Kosoves.......
Pershendetje te tjeret

Emėrllahu
13-11-04, 00:45
Zoteri Malsiu_5
ju nuk qenkeni kurrfare studente ne shqiperi,por vetem me siguri beni pjese ne sigurimin e fshehur te xhavit halitit dhe te pdkdhe thuani se jeni studente(rrene qofte)sepse po te ishit studente do te mesonit e ju veq neper kafe po ndejshi,por nejse edhe une kam qene nje kohe para jush studente dhe fatkeqesishte nuk kam pasur kaq shume kohe si ju.TI me kompani nuk ju ishit pergjigj mesazhit tim por vetem kishit kercenuar pak dhe diqka kishit shkarravit.e sa i perket zuzes time per me msu ramush haradinajn une nuk kam tentuar dikend ta mesoj por vetem kam shprehur mendimin tim personal dhe po deshet ta dini se a kame zuz a jo une do te jua tregoj(une jam ne gjendje te bisedoj me ju edhe drejteperse drejdi pasi qe une vije shume shpesh ne shqiperi ,dhe po te keni deshir mund te takohemi ose ne gjermani ku jetoj.mendoni dhe me shkruani.Une kam lene punen ne gjer dhe i jam pergjigj kosoves kur ka qene koha nga 12 05 1998deri me 21 05 1999 kur jam plagosur ne malet e pashtrikut,dhe per ket une i di disa gjera me mire se ju pasi qe i kam perjetuar.ju mos guti se qenkeni te ri e mendoni se e keni kape zotin per ....por ate nuk e arrini .Thash une shprehi deshiren te bisedoj me ju personalishte ne qofte se doni me shkruani adresen dhe une nga fundi i muajit jam ne shqiperiose ejani ketu te une dhe bisedojme dhe une do te ėju jape faktet per gjerat qe i kam shkruar,adresa ime *********************************. do te bisedojme shtruar si burrat e mos ofendoni njerez permes internetit se nuk eshte ne rregull.shpresoj se do te me plotesohet deshira
ju pershendes dhe pres pergjigjen

************************************************** ***********
I nderuar Emėrllahu, unė ndryshova ketė afishim tuajin, apo adresėn qe ju e kishit publikuar, ju lutem tė jeni mė tė qetė nė diskutime, pa emocione.

Besoj se nuk do tė keqkuptohemi.

Me nderime Bond

Emėrllahu
13-11-04, 13:47
Me fale zoteri bond,mire e keni ju kur thuani qe te diskutojme te qete dhe pa emocione ,dhe ju kerkoj falje per shpalljen e adreses sime,por prap mendoj se me kesi studenta te ashtuquajtur duhet me mire te bisedojme shtruar dhe peerball njeri tjetrit,une jam nje person qe keto ngjarje te luftes i kam perjetuar vete dhe me siguri se atyre do ti ndihmonja qe ta kuptojne realitetin,por megjithat e drejta eshte ne anen tende,,se ne duhet te diskutojm pa emocione prandaj e shohe te arsyeshme qe e ke hequr adresen time.Te pershendes perzemersishte
Emėrllahu

Gentiani
13-11-04, 23:48
I nderuari Emėrllahu, lėre more mos ua merr pėr tė madhe, se edhe mua ajo Moza apo Shpresa mė kėrcėnuan se me kurriz duhet tė kusuritem me to, por nuk kam kohė se ishim kusuritė, po kėrkesa tė mėdha parashtruan e besa ku e gjetėn kėshtu publikisht me ato kėrkesa para 3500 vehtave kėtu se :oops: :lol: :lol: tė kishin thėnė sė paku tu kėrkoj falje hajde, hajde e kishim rregulluar :wink: :lol: :lol:

Gentiani!

Malsiu_5
15-11-04, 14:09
Eh more Gentian, more Gentian.
Me keto qe i shkruan futesh ne borgj ke populli yt, futesh ne borgj edhe ke ne.
Jane disa lloje te borgjeve qe kusuriten vetem me kurriz. Ruaju, mos bjer pre e ngarkesave tė teperta, ti Gentiani i ledhatuar i dardania de.
Kesaj radhe nuk po flete ma lazdrajka te pispillosura, me ato te lyerat e te ngjyerat e nenave.

Behu qun i mire. Kosova ka nevoje edhe per ty.

E cila ishe moj ti qė ke shkruajtur kėte tekst Moza apo Shpresa, nejse de nuk ėshte me rėndėsi cila, por qenkeni gjithsesi tė lazdruara e pispillosura kaluar tė lyerave dhe tė ngjyerave tė nėnave :wink:

Dėgjoni kėtej, ti merrni librat dhe tė mos mungoni ligjėratave, sepse prindėrve tė juaj nuk u intereson pėr TPI-nė dhe Hagėn por rezultatet nė Indeks, nė tė kundėrteėn rrezikoni tė ju hudhet Indeksi nė surratė dhe vonė do ta kuptoni se Gentiani kishte tė drejtė por nuk e keni dėgjuar :wink: :lol: :lol:

Lajmėrohuni kohė pas kohe, se nuk i dihet ndoshta do tė keni nevojė tė ju japė Tipps tė ēmueshėm.

Rrini urtė goca! :wink: ju porositi

Gentiani!

Je qun? shumė i mirė, je edhe i ėmbėl. Kan tė drejtė ata tė stafit drejtues tė dardania. de qė ju pėrkdhelin. Njė muqqqqqqqqqqq ke edhe nga grupi i studentėve kosovarė, ku bėjnė pjesė edhe motrat tona, Moza dhe Shpresa.

Gentiani, na vjen mirė qė brengosesh pėr neve, por, qė tė gjithė ne, jemi nė pėrfundim tė fakultetit. Mos u brengos. Porosite njė kaffe nga dikush prej faqes sė Forumit se pagesėn e bėjmė ne dhe pije i qetė e tė bėftė mirė. :D

Gentiani
15-11-04, 15:29
Je qun? shumė i mirė, je edhe i ėmbėl. Kan tė drejtė ata tė stafit drejtues tė dardania. de qė ju pėrkdhelin. Njė muqqqqqqqqqqq ke edhe nga grupi i studentėve kosovarė, ku bėjnė pjesė edhe motrat tona, Moza dhe Shpresa.

Gentiani, na vjen mirė qė brengosesh pėr neve, por, qė tė gjithė ne, jemi nė pėrfundim tė fakultetit. Mos u brengos. Porosite njė kaffe nga dikush prej faqes sė Forumit se pagesėn e bėjmė ne dhe pije i qetė e tė bėftė mirė. :D


Po pra, shihe sa bukur e keni vėrejtur dhe mė erdhi shumė mirė qė e keni kuptuar se jamė ēun i mirė dhe i ėmbėl. Gjithsesi se stafi drejtues i dardania.de ka tė drejtė qė mė pėrkdhelin, sė fundit nuk mundet tė jenė tė gjithė tė pėrkdhelur si unė dhe nuk kam fajė unė, qė kėta nga stafi kanė qėlluar, kusherinjė, dajė, teze e farefis qė i kam. E pse tė erdhi keq ty pėr kėtė punė?! Ju lutem shumė, por nuk keni nevojė tė brengoseni pėr kėtė punė, kjo ėshtė ēėshtje simpatie :wink:

Mė erdhi mirė gjithashtu se qenkeni nė pėrfundim tė fakultetit. Ej dilni sonte se desha tė ju qerosė nėse jeni nė Tiranė!! :wink: :wink:

Tė them tė drejtėn ju prisja me atė Nikun tjetėr, sepse mė bukur po ju rrinė dhe tė prita mos po lėshohesh nė debate, por nuk u lajmėrove e na erdhe me kėtė tjetrin. Jo, jo nuk kam asgjė kundėr, por mė duket si e padrejtė ndaj diskutuesve tjerė nė forum, sepse mendojnė se jeni: goni, beni, bashka, selimi, adri, moza, shpresa, mondi, ylli..., dhe shumė tė tjerė, qė i keni nė duar tė gjitha shkrimet pėr rastin e komandantit tė lavdishėm tė UĒK -sė - z. Ramush Haradinaj dhe dhe studjoni nė Tiranė, e nuk e dijnė se Malsiu_5, nuk ėshtė askush tjetėr, por i njėjti i cili ka shkruar pak mė lartė…

Pastaj mė erdhi keq kur kuptova pėr goni, beni, bashka, selimi, adri, moza, shpresa, mondi, ylli..., dhe shumė tė tjerė e nuk keni qasje nė Forum. Do tė bėjė tė pamundurėn tė mundur si i pėrkdhelur i stafit drejtues tė dardania.de, t`ua mundėsojnė edhe atyre tjerėve regjistrimin falas dhe tretmanin korrekt nė forum, nėse mundesh ti gjesh gonin, benin, bashkan, selimin, adrin, mozėn, shpresėn, mondin, yllin dhe shumė tė tjerė, ēka dyshoj pėr njė gjė tė tillė.

Edhe mos e leni ēudi kėtu, se nuk keni nevojė tė xhelozoni aq shumė pse jam i pėrkdhelur nga stafi nė forum. Pse nuk ktheheni nė temė? Nuk besoj se ėshtė aq vėshtirė tė diskutojmė pėr temėn e inicuar pėr Ramush Haradinajn qė po diskutohet. Tė na vini te kafja e forumit dhe e vazhdojmė kafe e muhabet, e gjithashtu keni mundėsinė, qė sapo tė dilni nga aty tė iniconi njė temė pėr tė pėrkdhelurin e dardanisė.

Ju pres te kafja e forumit me ato shokė e shoqe qė do ti sillni, jam shumė kurreshtarė ti njoftojė edhe ata tjerėt :wink:

P.S Kėrkoj falje qė dola nga tema, uuhhh harrova po unė jam i pėrkėdhelur nė forum dhe nuk kam nevojė tė kėrkoj falje aspak nga staffi :wink:


Pėrshėndetje nga

i pėrkėdheluri i Stafit Gentiani :wink:

Malsiu_5
15-11-04, 15:47
Malsiu 5
Valla koleg per ty sqenka ase Nano ase Berisha po mese miri ik ne Rusi atje studio stalinizmin veq alla hile kure te dojsh me shku eja ne Kosove dhe merri edhe do te pdk-es.Se ju qka po studioni jasht Kosove mbase lufte ju ka mbete kogja marak Fatos Majka!!!
Se Kosoves nuke i duhen mbeturinat staliniste ase mbrenda ase nga jshte Kosoves.......
Pershendetje te tjeret

Tė qofshin pėr hajr edhe Rusia dhe stalinizmi. Tė tjerat i di vetė pėr veten tėnde. Veq herave tė tjera mos shko te mbeturinat staliniste, sepse ato pėr ne shqiptarėt janė shumė shumė larg. Ne, pra me tė cilėt po shkruhesh ti, as i kemi njohur e as kurr mos i njfshim!

Ti qė ke kohė, nėse ke dhe nėse do, merru me titosistėt, sepse i ke me bollėk. Uhaaaaa, as mos tė mbetet merak se i ke edhe ata tė SPS -it, tė cilėt ladrojnė lirshėm "luadheve" tė Kosovės.

Shoki, tung dhe kalofsh mirė.

Malsiu_5
16-11-04, 09:16
Eh more Gentian, more Gentian.
Me keto qe i shkruan futesh ne borgj ke populli yt, futesh ne borgj edhe ke ne.
Jane disa lloje te borgjeve qe kusuriten vetem me kurriz. Ruaju, mos bjer pre e ngarkesave tė teperta, ti Gentiani i ledhatuar i dardania de.
Kesaj radhe nuk po flete ma lazdrajka te pispillosura, me ato te lyerat e te ngjyerat e nenave.

Behu qun i mire. Kosova ka nevoje edhe per ty.

E cila ishe moj ti qė ke shkruajtur kėte tekst Moza apo Shpresa, nejse de nuk ėshte me rėndėsi cila, por qenkeni gjithsesi tė lazdruara e pispillosura kaluar tė lyerave dhe tė ngjyerave tė nėnave :wink:

Dėgjoni kėtej, ti merrni librat dhe tė mos mungoni ligjėratave, sepse prindėrve tė juaj nuk u intereson pėr TPI-nė dhe Hagėn por rezultatet nė Indeks, nė tė kundėrteėn rrezikoni tė ju hudhet Indeksi nė surratė dhe vonė do ta kuptoni se Gentiani kishte tė drejtė por nuk e keni dėgjuar :wink: :lol: :lol:

Lajmėrohuni kohė pas kohe, se nuk i dihet ndoshta do tė keni nevojė tė ju japė Tipps tė ēmueshėm.

Rrini urtė goca! :wink: ju porositi

Gentiani!


Njė mpuuuuuuuuuuuuq pėr ty Gentiani. Je shumė i kujdesshėm, i urtė dhe i butė. Mozėn apo Shpresėn, cilėn?
Pėrcaktohu
Jemi nė pėrfundim tė fakultetit. I thonė 16 - 17 vite shkollim, por, s'ka dert, tė pėrshėndesim pėr kėshillėn.
Kalofsh mirė. Na i pėrshėndet gocat dhe qunat e lagjes.

Malsiu_5
16-11-04, 09:55
Zoteri Malsiu_5
ju nuk qenkeni kurrfare studente ne shqiperi,por vetem me siguri beni pjese ne sigurimin e fshehur te xhavit halitit dhe te pdkdhe thuani se jeni studente(rrene qofte)sepse po te ishit studente do te mesonit e ju veq neper kafe po ndejshi,por nejse edhe une kam qene nje kohe para jush studente dhe fatkeqesishte nuk kam pasur kaq shume kohe si ju.TI me kompani nuk ju ishit pergjigj mesazhit tim por vetem kishit kercenuar pak dhe diqka kishit shkarravit.e sa i perket zuzes time per me msu ramush haradinajn une nuk kam tentuar dikend ta mesoj por vetem kam shprehur mendimin tim personal dhe po deshet ta dini se a kame zuz a jo une do te jua tregoj(une jam ne gjendje te bisedoj me ju edhe drejteperse drejdi pasi qe une vije shume shpesh ne shqiperi ,dhe po te keni deshir mund te takohemi ose ne gjermani ku jetoj.mendoni dhe me shkruani.Une kam lene punen ne gjer dhe i jam pergjigj kosoves kur ka qene koha nga 12 05 1998deri me 21 05 1999 kur jam plagosur ne malet e pashtrikut,dhe per ket une i di disa gjera me mire se ju pasi qe i kam perjetuar.ju mos guti se qenkeni te ri e mendoni se e keni kape zotin per ....por ate nuk e arrini .Thash une shprehi deshiren te bisedoj me ju personalishte ne qofte se doni me shkruani adresen dhe une nga fundi i muajit jam ne shqiperiose ejani ketu te une dhe bisedojme dhe une do te ėju jape faktet per gjerat qe i kam shkruar,adresa ime *********************************. do te bisedojme shtruar si burrat e mos ofendoni njerez permes internetit se nuk eshte ne rregull.shpresoj se do te me plotesohet deshira
ju pershendes dhe pres pergjigjen

************************************************** ***********
I nderuar Emėrllahu, unė ndryshova ketė afishim tuajin, apo adresėn qe ju e kishit publikuar, ju lutem tė jeni mė tė qetė nė diskutime, pa emocione.

Besoj se nuk do tė keqkuptohemi.

Me nderime Bond


Mirėnjohje dhe respekt pėr ty z. Emėrllahu. Krenohemi edhe me angazhimet e tua pėr ēlirimin e Kosovės. Na vjen keq pėr plagėn, por lufta kėto i ka. Ishalla pa pasoja.
Sa pėr takimin rreth sqarimeve, pse jo. Ne mund tė kemi mendime tė ndryshme pėr ēėshtje nga mė tė ndryshmet, por kemi respekt dhe pėrkulemi me pietet para sakrificės, edhe tė asaj qė ju keni bėrė.

Nė brendi tė rrethojave tė Fakultetit Juridik ėshtė njė Restoran, pronė e njė kosovari, dhe mund tė takohemi sa herė qė ti tė duash.

Por, nga ne, ke njė porosi vllezėrore. Mos lejo qė vlera mė sublime e kėti populli, pra UĒK -ja, tė bėhet manovėr e debateve, nga mė tė pa nevojshmet, gjithsesi edhe tė dėmshme pėr aktualitetin e Kosovės.

Mund tė shkruajsh edhe nė privat. Si dihet. Ndoshta dalim tė njohur. Mirupafshim!

Gentiani
16-11-04, 18:20
Hehe Malsiu_5, shihe unė jamė shumė i kujdeshėm e edhe i pėrkdhelur, por nuk guxoj ta teproj tek stafi dhe ta vazhdojė bisedėn kėtu, se nuk vlenė mė tė pėrkdhelurit. Po tė pres me Nikun tjetėr, vetėm urdhėro e vazhdojmė debatin lidhur me temėn, ndėrsa pėr bisedė ta shkruajta edhe herėn e fundit se mundemi te kafja e forumit ta vazhdojmė, le tė vijnė edhe Moza e Shpresa se edhe tjerėt nė forum janė kurreshtarė ta dijnė se a ekzistojnė ato, emrat e tė cilave po i cekė nė forum :wink: Thuaj tė mos turpėrohen.

Shkollimin me vite e njehsoni a?! ju lumtė! e nė rast se dikujt i shkon edhe deri 30 vite edhe ato janė shkollim, besa edhe specializim i thonė. Interesant me kėto masat matėse tė shkollimit tuaj :wink: :wink:

Tė fala edhe Malsiut_5 me Nikun tjetėr :wink: i thuaj se jemi duke e pritur tė na lajmėrohet te politika, e din ti ose ndoshta duhet tė tė ndihmoj :wink:

Malsiu_5
17-11-04, 09:51
Hehe Malsiu_5, shihe unė jamė shumė i kujdeshėm e edhe i pėrkdhelur, por nuk guxoj ta teproj tek stafi dhe ta vazhdojė bisedėn kėtu, se nuk vlenė mė tė pėrkdhelurit. Po tė pres me Nikun tjetėr, vetėm urdhėro e vazhdojmė debatin lidhur me temėn, ndėrsa pėr bisedė ta shkruajta edhe herėn e fundit se mundemi te kafja e forumit ta vazhdojmė, le tė vijnė edhe Moza e Shpresa se edhe tjerėt nė forum janė kurreshtarė ta dijnė se a ekzistojnė ato, emrat e tė cilave po i cekė nė forum :wink: Thuaj tė mos turpėrohen.

Shkollimin me vite e njehsoni a?! ju lumtė! e nė rast se dikujt i shkon edhe deri 30 vite edhe ato janė shkollim, besa edhe specializim i thonė. Interesant me kėto masat matėse tė shkollimit tuaj :wink: :wink:

Tė fala edhe Malsiut_5 me Nikun tjetėr :wink: i thuaj se jemi duke e pritur tė na lajmėrohet te politika, e din ti ose ndoshta duhet tė tė ndihmoj :wink:

Hej, ti Gentiani,

E dėgjove ti Fatmirin. E dėgjove apo jo? Ok, s'ka problem. Ai foli. Foli nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Hagės, nė atė Gjykatėn e drejtėsisė sate. Foli edhe me ty dhe me gjithė sojin tėnd.
Tė pėrshėndeti dhe tė bėri shumė tė fala.
E pe ti apo jo?
Ai u interesua edhe pėr Dardania.de., pėr shkrimet nė faqen e Forumit, ama pėr ty, pėr ty, kishte njė interesim tė veqant.

Njė bisedė, disi sekrete, vesh mė vesh, a mė kupton, kishte zhvilluar edhe me korospodentin e "Bota Sot", tė cilin, si mė tė besueshmin qė e kishte, e kishte porositė, me atė porosinė e vjetėr tė nėnlokeve, qė tė tė kėrkojė, ku je e ku s'je, dhe mė pas e din ti a...

S'ke ēi bėn Gentiani. Jeta kėshtu e ka.
Dikush andej e dikush kėndej. Tė gjitha janė normale, nė nivelin e normalitetit, pėr tė cilin edhe shkruajti "Bota Sot". S'e dij. E lexove apo jo?
Ishte "njė" shkrim me tė vėrtetė interesant. Sidoqoftė, s'ka problem. Unė e kam palosur shkresėn, ku bėhet fjalė pėr Fatmirin e nėnlokės sė madhe, bile jo vetėm pėr te, por edhe pėr tė tjerėt, pėr tė cilėt, interesant shumė, ky korospodenti i "kombėtares" kosovare, kishte njė "respekt dhe dashamirėsi" marramendėse, dhe po ti ruaj. Dhe ti mos ke dert, sepse edhe po mos tė jem unė, sepse nuk i dihet a, marimanga e drejtėsisė serbe ėshtė edhe aty ku "ti" se pret, do ta kesh Mozėn dhe Shpresėn, dhe jo vetėm kėto, ka edhe simotra tė tjera, tė cilat para teje do tė dijnė tė nusėrojnė. Amaneti ėshtė amanet!

Eh more Gentiani, Gentiani,

Sa i mirė dhe sa i ėmbėl je. Pa hajt, si qun i mirė dhe i drejtė, i ėmbėl e butė qė je, mė trego, mė trego... Besoj se mė kupton a.

Ok, Gentiani. Tė fala vėllezėrore, jo vetėm pėr ty, edhe pėr "vėllezėrit" e kombėtares sonė.

Pėrqafime tė zjarrta, nga unė, Malsiu_5

Gentiani
18-11-04, 14:52
Hė ē`pate more Sorollop ?!

Paske filluar ti pėrzieshė edhe temat nga ēoroditja qė tė paska marrė para vehte.

Qenke gėzuar si duket qė e paske dėgjuar. Foli, po, po foli mu nė atė Gjykatė ku e kanė vendin e rezervuar kriminelėt. Foli edhe nė emėr tė sorollopit dhe sojit tėndė tė bastardėve dhe idiotėve qė keni pėrkrahur dhe gėzuar vrasjeve tė kryera ndaj shqiptarėve.

Hehee ishte interesuar pėr dardania.de. Unė kam dėgjuar se gjykata ua ka lejuar tė kyēen nė forume e besa edhe nė Chatt, por Limaj e kishte refuzuar kėtė ofertė duke u pėrgjigjur se mua nuk mė bjen tė mendoj as pėr vehten time dhe „ Ah medet ē`i bėra vehtes“ si do ti kisha shėndrruar ato sekondat dhe minutat e kėsaj jete nė milion orė dhe kilometra largė vendin tė krimit.

Paska kohė edhe Gentianin ta kėrkojė, qy sa mirė! More ti Malsiu llogaritje tė gabuara paske bėrė dhe nuk besoj se Limaj e kėrkon Gentianin, shihe sa keqė ke llogaritur si ndonjė kalama i keqė e thėrras unė kėte e ate dhe pastaj do ta shihni… Por unė kam dėgjuar se familjarėt e atyre viktimave janė duke ju gėzuar edhe mė shumė lirimit tė tij, edhe pse para nja 10 viteve e pamundur ėshtė tė ndodhė njė gjė e tillė. Si shqiptarė mė! qė nuk ja falin askujt, i kishin rezervuar nja 7-8 plumba ta ngordhin si qenin, edhe ashtu kishin vendosur ta shpėrblenin.

Kėshtu pra sorollop m..i kėtu ishte tema Merret Ne Pyetje Ramush Haradinaj!!! E askush nuk ishte duke diskutuar pėr kriminelin Limaj, e nėse tė intereson shko dhe gjeje temėn e diskutuar pėr kėtė bastardė dhe e lexon edhe mendimin tim.

I bėnė tė fala edhe Buli_00 :wink: :wink: :lol: :lol: :lol: e din ti a ?!

Malsiu_5
20-11-04, 11:13
Gentiani, emėr qė do tė duhej tė tė turpėronte.
Gjak i pėrzier, gjak bastard!

E shfrytėzon faqen publike dhe anonimitetin pėr pėrdorjen e fjalorit idiotesk, shfryrjen idioteske dhe rrugaqėrinė prej vagobandi.

Zuza jote e ndotur tė mirresh me Ramush -a, me Fatmir -a, me Buli_00... me ideatorėt, protogonistėt dhe arkitektėt e LUFTĖS E TĖ LIRISĖ.

Pėrgjegja jonė mė e mira pėr ty dhe sojin si ti do tė jetė vazhdimėsia e pakompromisė, siē ishte nė mė tepėr se gjysmėn e jetės, pėr avancimin e mėtejmė tė Lirisė dhe bėrjen realitet tė asaj qė ishte synim i tė gjitha gjeneratave tė popullit tonė.

Me tė huajin, kolonialistės sėrbo - maqedono - malazez, nė tė gjitha periudhat, jemi ballafaquar ballėlartė, mbi pengesat, paqavrat, kemi ditė tė shkelim, dijmė edhe sot, e do tė ecim mė tej, pandalshėm, deri nė frymėmarrjen e fundit.

Ti je njė pengesė aq e vogėl, aq e padukshme saqė ne as s'tė shohim. Pis!

ECIM PARA NE ME HAPA
S'MUND TA NDALĖ KUSH HOVIN TONĖ...

progoni
20-11-04, 12:17
Gentiani, emėr qė do tė duhej tė tė turpėronte.
Gjak i pėrzier, gjak bastard!

E shfrytėzon faqen publike dhe anonimitetin pėr pėrdorjen e fjalorit idiotesk, shfryrjen idioteske dhe rrugaqėrinė prej vagobandi.

Zuza jote e ndotur tė mirresh me Ramush -a, me Fatmir -a, me Buli_00... me ideatorėt, protogonistėt dhe arkitektėt e LUFTĖS E TĖ LIRISĖ.

Pėrgjegja jonė mė e mira pėr ty dhe sojin si ti do tė jetė vazhdimėsia e pakompromisė, siē ishte nė mė tepėr se gjysmėn e jetės, pėr avancimin e mėtejmė tė Lirisė dhe bėrjen realitet tė asaj qė ishte synim i tė gjitha gjeneratave tė popullit tonė.

Me tė huajin, kolonialistės sėrbo - maqedono - malazez, nė tė gjitha periudhat, jemi ballafaquar ballėlartė, mbi pengesat, paqavrat, kemi ditė tė shkelim, dijmė edhe sot, e do tė ecim mė tej, pandalshėm, deri nė frymėmarrjen e fundit.

Ti je njė pengesė aq e vogėl, aq e padukshme saqė ne as s'tė shohim. Pis!

ECIM PARA NE ME HAPA
S'MUND TA NDALĖ KUSH HOVIN TONĖ...


Malsiu-5 tė humben fjalėt,
njerzit e vogjėl kur nuk kan argumente,sillen si qen tė qartur.

Pse i ven Gentianit ato qė i ke vet ,dhe i quan krenari pėr ty,ti mos je me emėr kėtu.

Po zuza e jote more i mjerė,tani na bėri prallė Hagės,
kėrko nė vete fajėsin ,

SE JENI JU SORULLAPI I JUAJ

qė muarrėt nė thumb pushke shqiptarėt ,
mu ashtu si shkau i shkinės.

Jo tema nuk ishte pėr Gentianin,se atė temė gati e kan tė gjitha gocat kėtu te forumi,
E DOJN TA KEN KYSMET GJANO

E ti vazhdo ashtu rrugėve nashta do gjeshė ate lirin tuaj.

Gentiani
20-11-04, 15:55
Ēudi nuk jeni mė ai grupi i studentėve nga Tirana goni, beni, bashka, selimi, adri, moza, shpresa, mondi, ylli :wink: qė jeni ballafaquar nė tė gjitha kohėrat dhe vendet plus keni kohė edhe tė ndjekni studimet :wink:

Keshtu Sorrollop do ta keshė sa herė tė ta merrė mendja se mundesh me bla, bla, bla tė defilosh kėtu. Kėsaj here bėra pėrjashtim, edhe pse me sojin tėndė shkruaj nė mėnyrė jokonvencionale dhe pa dorėza, sepse jeni kategori mistrecash ashtu ēfarė je ti more mistrec m.ti. Nuk je ti as shifėr, as emėr e mbiemėr, e as Nik e askush hiē thjeshtė njė zero presje hiēi je tė kėrcėnosh dikėnd edhe atė jo vetėm nė net, por edhe nė pėrditshmėri.

E tani pirdhu, se nuk jam i interesuar tė lexoj shkarravina tua!


Pėrshėndetje nga Ēuni i ėmbėl, qė tė doli Pelim :wink:

Gentiani

P.S isha duke harruar Fatmir -ave, me Buli_00... dhe ideatorėve, protogonistėve dhe arkitektėve tė LUFTĖS E TĖ LIRISĖ ua psh.....a vlerat qė ua paske shkruar duke mos harruar pa e vendosur nė Listė kryesusesin Malsiun.

Gentiani
20-11-04, 16:04
Gentiani, emėr qė do tė duhej tė tė turpėronte.
Gjak i pėrzier, gjak bastard!

E shfrytėzon faqen publike dhe anonimitetin pėr pėrdorjen e fjalorit idiotesk, shfryrjen idioteske dhe rrugaqėrinė prej vagobandi.

Zuza jote e ndotur tė mirresh me Ramush -a, me Fatmir -a, me Buli_00... me ideatorėt, protogonistėt dhe arkitektėt e LUFTĖS E TĖ LIRISĖ.

Pėrgjegja jonė mė e mira pėr ty dhe sojin si ti do tė jetė vazhdimėsia e pakompromisė, siē ishte nė mė tepėr se gjysmėn e jetės, pėr avancimin e mėtejmė tė Lirisė dhe bėrjen realitet tė asaj qė ishte synim i tė gjitha gjeneratave tė popullit tonė.

Me tė huajin, kolonialistės sėrbo - maqedono - malazez, nė tė gjitha periudhat, jemi ballafaquar ballėlartė, mbi pengesat, paqavrat, kemi ditė tė shkelim, dijmė edhe sot, e do tė ecim mė tej, pandalshėm, deri nė frymėmarrjen e fundit.

Ti je njė pengesė aq e vogėl, aq e padukshme saqė ne as s'tė shohim. Pis!

ECIM PARA NE ME HAPA
S'MUND TA NDALĖ KUSH HOVIN TONĖ...


Malsiu-5 tė humben fjalėt,
njerzit e vogjėl kur nuk kan argumente,sillen si qen tė qartur.

Pse i ven Gentianit ato qė i ke vet ,dhe i quan krenari pėr ty,ti mos je me emėr kėtu.

Po zuza e jote more i mjerė,tani na bėri prallė Hagės,
kėrko nė vete fajėsin ,

SE JENI JU SORULLAPI I JUAJ

qė muarrėt nė thumb pushke shqiptarėt ,
mu ashtu si shkau i shkinės.

Jo tema nuk ishte pėr Gentianin,se atė temė gati e kan tė gjitha gocat kėtu te forumi,
E DOJN TA KEN KYSMET GJANO

E ti vazhdo ashtu rrugėve nashta do gjeshė ate lirin tuaj.


Ha,hahahaaaaaaaaaa O Progoni!

O lėre se nuk i kėrkova tė dekonspirohej e tė na tregojė se ėshtė kėlysh i lepuroshave, edhe pse e filloi herė si studentė e herė duke e ndėrruar kahjen e temės deri sa nė fund tregoi se ėshtė mistrec.

Kėta janė krimba tė plehut kombit qė janė munduar t`ia kalojnė edhe shkaut tė shkinės nė likuidimin e gjithēkaje qė ka qenė dhe ėshtė kombėtare.

Fatbardhėsishtė kanė ngordhur, siē po ngordhin ditė e mė shumė, nuk do tė mbeten as pėr farė :lol: :lol: :lol:

Murgesha
20-11-04, 16:10
Gentiani, emėr qė do tė duhej tė tė turpėronte.
Gjak i pėrzier, gjak bastard!

E shfrytėzon faqen publike dhe anonimitetin pėr pėrdorjen e fjalorit idiotesk, shfryrjen idioteske dhe rrugaqėrinė prej vagobandi.

Zuza jote e ndotur tė mirresh me Ramush -a, me Fatmir -a, me Buli_00... me ideatorėt, protogonistėt dhe arkitektėt e LUFTĖS E TĖ LIRISĖ.Ti je njė pengesė aq e vogėl, aq e padukshme saqė ne as s'tė shohim. Pis!

ECIM PARA NE ME HAPA
S'MUND TA NDALĖ KUSH HOVIN TONĖ...


More a ban me e dijtė, kush qenka ky farė Buli_00???? Pėr Ramushin e Fatmirin kanė thėnė se janė Arkitekt tė luftės e tė Lirisė, ama pėr Bulin jo kurrė spaskna ndėgjuar. Musliu ka mundėsi tė na trgoni se kush qenka Buli????

Malsiu_5
23-11-04, 09:23
Gentiani, emėr qė do tė duhej tė tė turpėronte.
Gjak i pėrzier, gjak bastard!

E shfrytėzon faqen publike dhe anonimitetin pėr pėrdorjen e fjalorit idiotesk, shfryrjen idioteske dhe rrugaqėrinė prej vagobandi.

Zuza jote e ndotur tė mirresh me Ramush -a, me Fatmir -a, me Buli_00... me ideatorėt, protogonistėt dhe arkitektėt e LUFTĖS E TĖ LIRISĖ.Ti je njė pengesė aq e vogėl, aq e padukshme saqė ne as s'tė shohim. Pis!

ECIM PARA NE ME HAPA
S'MUND TA NDALĖ KUSH HOVIN TONĖ...


More a ban me e dijtė, kush qenka ky farė Buli_00???? Pėr Ramushin e Fatmirin kanė thėnė se janė Arkitekt tė luftės e tė Lirisė, ama pėr Bulin jo kurrė spaskna ndėgjuar. Musliu ka mundėsi tė na trgoni se kush qenka Buli????

Po moj Murgesha po, pse jo. Jemi tė njė gjuhe dhe tė njė gjaku. Po pėrpiqem tė tė jap njė pėrgjegje.

Unė, besoj qė ti e njeh Buli_00, sepse nuk e ke edhe aq larg. Andaj, duke pasur besim se njė ditė, jo shumė tė largėt, gjithmonė simbas premtimeve tė Buli_00, do ta kesh mysafirė, rreth ti s'do tė zgjatem. Ok. Prindi yt e njeh, gjithsesi.

Buli_00 ėshtė prind i imi. Duke ja njohur historinė, bindjet dhe qėndrimin, shumė herė kam shkruar nė nick-un e tij. Ai, ėshtė njė burrė dhe prind i mirė, ėshtė njė qytetar i respektuar, pėr Kosovėn me vise, ėshtė vetėsakrifica.

Ai, tė gjithė juve, pa pėrjashtim, ju don, ju ēmon dhe ju respekton shumė. Ėshtė njė idealistė i madhė.

Kam folė me te dhe i kam treguar pėr shkrimet qė shkruhen nė faqen publike tė dardania de, i kam treguar edhe pėr disponimet jo tė mira ndaj disa prej protogonistėve tė sakrificės e tė luftės, tė disa prej individėve tė keqinformuar, besoj unė, dhe ai mė porositi qė tė mos mirrem me ta, sepse, siē tha ai, sėrbia ka ikur, qė kėtej, pėr tė mos u kthyer kurr mė e, e, e..., ah po. Fjala tani ėshtė e lirė, pse tė mos flasin lirshėm shqiptarėt, pse edhe mos ti ofendojnė ata qė sėrbisė i dhanė rrugėn e sėrbisė. Ok. Murgesha, kam konsiderata ndaj teje, ndaj stafit me tė cilin ti bashkėvepron, ndaj tėrė fizionomisė sė faqes tė cilėn ju e drejtoni dhe, ta them me sinqeritetin mė tė madh, ėshtė kėnaqėsi e veqant, pėr mua, kur lexoj shkrime dhe pikėpamje, nga mė tė ndryshmet, tėrėsishtė plurale, pėr ēėshtje, probleme dhe preokupime qė do tė duhej tė ishin strumbullarė i prekupimeve tona, tė pėrbashkėta, ama, tė lutem shumė, mos lejoni shkrime, ofendime, njollosje tė asaj qė ėshtė krenaria mė sublime e kėti populli.

Nuk besoj qė i kontribuon ēėshtjes sonė, e pėrsėrisė, tė pėrbashkėt, marrja me ata qė me krismėn dhe gjakun e tyre, shėnuan historinė mė tė ndritshme tė kėti populli.

Arenė e politikės shqiptare nė Kosovė, janė partitė politike, janė institucionet, sado tė brishta, e dalura nga vota e popullit. Prandaj, aty do tė duhej artikulluar tė gjitha preokupimet dhe pakėnaqėsitė eventuale, tė gjithsecilit.

Herėn tjetėr, pse jo, mund tė flasėsh drejtpėrsėdrejti me Buli_00. Ai ėshtė vėlla edhe i yti. Respekt vėllezėror!

MemphiSx
23-11-04, 11:18
Malsiu_5 Po na vjen mir qe je i Preokupun edhe me qeshtje shum Delikate
Por nuk me vjen mir kur ti tregohesh shum i njeanshem
Mundohesh me ngrit diqka qka tek ne ka shum pak vlere
Kurse mundohesh me i humb 15 vite pune te ktij Populli per me arrit ktu ku jemi sot
Per ty e kam Nje Preferenc meq jemi te nje gjaku Shiko nganjeher Procedurat gjyqesore qe po ngriten qdo dit ndaj Kryeministrit tuaj mos i shiko Institucionet tona te brishta
Shiko nganjeher emisionin FIKS FARE aty mund ta gjeni veten me shum si Shtet Shqiptar qe jeni
Interesohu me shum per Gjendjen e Shtetit Shqiptar te Formuar qe gati 100 vite
Te pershendes

GASHI75
01-12-04, 22:01
jo ishalla se arrestojn se familja e tij boll djem ka jep per Kosoven :(

Epo dikush s'merzitet per ate pune hiq, bile perkundrazi gezohen kur ndodhin gjana te tilla, qysh jane gezu deri tash kur u arrestun disa tjere...

pershendetje


Sado qe eshte shum e rende per Kosoven qe nje njeri siq eshte Ramush Haradinaj te arrestohet per Hage duhet edhe nje ta dim se edhe Ramush Haradinaj eshte viktime e Hashim Thaqit
Arsyjet jan te shumta Hashim Thaqi Edhe Fatmir Limen e ka perdore si vegel te tij siq e perdori edhe Bajram Rexhepin gjate gjithe fushates zgjedhore e knaqi tuj e shetit me autobus e mbushi Kosoven postera me te e ne fund nuk e lejoi te kandidoje per Kryeminister
Keto jan disa prej elementeve qe tregojn se Thaqi eshte nje karrierist i semure qe lufton ashper dhe eshte ne gjendje qe krejt rrethin e tij partiak ta shes per nje Post
Me vjen shum keq nese arrestohet Ramush Haradinaj sepse edhe ky ka qen viktima e rradhes e Thaqit
Por me shiku anen e drejtesis Edhe Ky duhet me jap llogari per te gjitha viktimat qe kan ndodhe ne Rrafshin e Dukagjinit
e kam fjalen per viktimat Shqipetare te cilat per fat te keq jane te shumta
Ata te cilet derdhin Lot Krokodili ne rast se arrestohet Ramush Haradinaj duhet qe vetem per nje qast te nderrohen me ato Familje te cilet te dashurit e tyre sot nuk ekzistojn per arsye se njerz te cilet jan thirr ne emer te Luftes e Te Ramushit i kan ekzekutu ne menyre te ndryshme per qellime te ndryshme
PSE ZOTRI THUA THAQI PSE NUK THUA QĖ LDKĖJA JA KA PREGADITĖ AKTAKUZATĖ TĖ GJITHĖVE ATA QĖ LUFTUANĖ DERI NĖ FUND.
NĖ KRYE TĖ AKTAKUZAVE GJINDETĖ EKREM KRYEZIU KU IKA DORZUE 40 FLETĖ GJYKATES SĖ HAGĖS PSE SHKOI TE IBRAHIM RUGOVA PETERSENI MBAS LAJMITĖ QĖ GJYKATA E HAGĖS DO E INTERVISTOI RAMUSH HARADINAJ.
PO DUKEN GJANATĖ QARTĖ ZOTRI MJAFTĖ BĖT KAMUFLIME

Gentiani
07-12-04, 21:07
A ju kujtohet kur patėn filluar llaskucat e Hashim Thaqit tė plasonin dezinformata dhe tė tregonin "dhimbje" se po shkon Haradinaj nė Hagė.

Haradinaj tani ėshtė kryeministėr i Kosovės, bile kishte pasur edhe takim me Presidentin e Kosovės, Dr Rugovėn.

http://www.kosova.com/~news/foto/041207rugova_haradinaj.jpg

GASHI75
07-12-04, 22:39
A ju kujtohet kur patėn filluar llaskucat e Hashim Thaqit tė plasonin dezinformata dhe tė tregonin "dhimbje" se po shkon Haradinaj nė Hagė.

Haradinaj tani ėshtė kryeministėr i Kosovės, bile kishte pasur edhe takim me Presidentin e Kosovės, Dr Rugovėn.

http://www.kosova.com/~news/foto/041207rugova_haradinaj.jpg
Por pse e pėrdorni gjithė atė vner more ndaj atyre qė e ceketė por ata ishinė qė embrojtėn edhe e pėrkrahen ramushin nė ato ditė tė vshtira .prej bajram rexhepit e hashim thaqit e ku edhe vetė ramush haradinaj ju falenderohet atyre.
athua qju kan bėr juve personalishtė shtrohet pytja,dhe argatin kuj ja bėni nė nji farė mnyre e kuptoj por nė monizem nukė jemi dhe kurr nukė dota parqafojm atė ideologji.

progoni
08-12-04, 01:23
A ju kujtohet kur patėn filluar llaskucat e Hashim Thaqit tė plasonin dezinformata dhe tė tregonin "dhimbje" se po shkon Haradinaj nė Hagė.

Haradinaj tani ėshtė kryeministėr i Kosovės, bile kishte pasur edhe takim me Presidentin e Kosovės, Dr Rugovėn.

http://www.kosova.com/~news/foto/041207rugova_haradinaj.jpg


Kur ėshtė dyjaja marė e mirė.


Ishalla nuk i sheh
SY I KEQĖ

P.s.
M A S H A L L A

Gentiani
08-12-04, 12:23
Por pse e pėrdorni gjithė atė vner more ndaj atyre qė e ceketė por ata ishinė qė embrojtėn edhe e pėrkrahen ramushin nė ato ditė tė vshtira .prej bajram rexhepit e hashim thaqit e ku edhe vetė ramush haradinaj ju falenderohet atyre.
athua qju kan bėr juve personalishtė shtrohet pytja,dhe argatin kuj ja bėni nė nji farė mnyre e kuptoj por nė monizem nukė jemi dhe kurr nukė dota parqafojm atė ideologji.


Pyetje me vendė, por kėte duhet parashtruar taborrit te PDK-sė pse kanė gjithė atė urrejtje dhe pėrēudnim tė paparė ndaj Ramush Haradinajt?! Kėtė pyetje t`ia parashtrosh Thaqit, Krasniqit e Co. sė tyre se pse u duhet gjithė ky vnerė e urrejtje ndaj njerėzve tė zgjedhur legalisht nė krye tė institucioneve tė Kosovės?!

Jo vetėm ti, por ēdo kush ka pasur rastin dhe tė shohė dhe lexojė te WC informative publike Kosovapressi gjithė atė urrejtje dhe si tė thuash nxitje e Hagės pikėrisht ndaj Haradinajt.

Pra ata qė e kanė "mbrojtur" Hardinajn e treguan surratin e vėrtetė, edhe pse ėshtė ditur se kush janė dhe nuk dėshirojnė tė shohin asgjė tjetėr, pos karrierės dhe interesave te tyre siē u munduan tė thirren edhe nė ēlirimtaren e edhe nė deshmorėt dhe tė rėnėt tjerė pėr Kosovėn.

Shko, shko! edhe njėherė lexo te kosovapsheshi e pastaj mendo se kujt duhet parashtruar pyetje tė tilla?

lako
08-12-04, 20:41
A ju kujtohet kur patėn filluar llaskucat e Hashim Thaqit tė plasonin dezinformata dhe tė tregonin "dhimbje" se po shkon Haradinaj nė Hagė.

Haradinaj tani ėshtė kryeministėr i Kosovės, bile kishte pasur edhe takim me Presidentin e Kosovės, Dr Rugovėn.

http://www.kosova.com/~news/foto/041207rugova_haradinaj.jpg

mos ipat sy i keq edhe une po thom se jekan taman sikur burra shqipetar me zemer e me gjak.
vellezer jam simpatizant i AAK,se qe nga fillimi dhe kjo ka qen endrra ime gjithne dhe si duket mu realizua ,jufaleminderit per mirkuptim ..u pashim pertemir....

M A S H A L L A

GASHI75
09-12-04, 23:17
Dita e mirė shihet nė mengjez zotri kush ta njohu pos shqipris zyrtarishtė mė thoni ende ska prononcime .
njerz nė ministri qė ende ske ndegjua pėr ta as ti e as une qe besa njerz me shkolla tė mesme ,nė ldk ka njerz edhe aleanca ka njerz pse si aktivizun ato figura,memphisx nji antar i forumit nji ditė tha ka edhe shkenctar nė ldk ku jan ata ti nxjerrim njerzit e zotė e jo qdo njeri shkoll e pa shkoll,qė ska lidhėje me politik e lere mė tė jetė minister.