PDA

View Full Version : KĖSHILLIT KOMBĖTAR SHQIPTARO-AMERIKAN


LUMI_007
07-11-04, 23:40
KĖSHILLIT KOMBĖTAR SHQIPTARO-AMERIKAN
481 8th Avenue, Suite 922
Neė York, NY 10001


Tė nderuar,

Vlerėsimet dhe madhėsia e mirėnjohjeve e dekortatave tė ēdo instituti,
organizate ndėrkombėtare ose shoqėrie private, varen nga njohja e mirė,
tė ēmuarit ashtu si duhet dhe nga zbatimi i realitetit pėr veprimtarinė e indvidit ose
grupit tė cilit i ndahet mirėnjohja. Tė ēmuarit dhe jehona e mirėnjohjes ose dekoratės, qysh nga fillimi apo mbas shumė ose pak viteve zbehėn apo e humbin vlerėn nė qoftėse nuk pėrfillen ose shkilen vlerat e lartė shėnuara gjatė zgjedhjes sė personave dhe shoqėrive qė u dedikohėn.

Aktivitetet e veprat e vėrteta dhe mashtrimet e tradhtia, lėnė gjurmė tė cilat nuk mund tė shlyhen nga askush, heret a vonė ato bėhen transparente. Atėherė mirėnjohjet e institutit, organit ose shoqėrisė qė i ndan mė nuk kanė asnjė vlerė. Kėshtu Komisioni i Bashkimit Evropian dhe jo vetėm ai, ka ndarė e po ndanė mirėnjohje e dekorata edhe si mbas qėllimeve tė tyre politike, pėrcaktimeve ideologjike ose nga animet e tjera! Veprimtaritė e kėtilla nuk ndihmojnė insiativat pozitive as progresin kombėtar dhe as shoqėritė njerėzore.

Duhet ta dini, e kėtė mund ta vėrtetoni, qė disa individė shqiptarė kanė belbėzuar gjoja se mirėnjohjen e Kėshillit Kombėtar Shqiptaro-Amerikan “me monedha” mund ta fitojnė kur tė dėshirojnė. Pėr tė njoftuar kėtė u shkrova.

Nė qoftėse e vlerėsoni tė vėrtetėn dhe askush e asgjė nuk arrinė tė ju pėrkulė nga intersat kombėtare kapitale tė kombit shqiptar keni pėr tė gėzuar simpatinė e popullit tė cilit i takoni, tė zyrtarėve tė kėtij shteti e tė forcave pėrparimtare ndėrkombėtare.
Atėherė unė me tėrė qėnien kam pėr tė ju pėrkrahur dhe jo vetėm unė.

Mua ende nuk mė keni dėrguar fotografitė e bėra me kryetarin Bill Klinton nė korrikė tė vitit 2003. Luteni tė mos harroni mė, do tė ju jem mirėnjohės pėr kėtė.


Me nderime,

Dr. Ramadan Xhema 16 korrik 2004
34 Locust Ave.
RYE, New York 10580

Ky shkrim i ėshtė dėrguar kėtij Kėshilli me datė tė lart shėnuar.