PDA

View Full Version : Pse Thyejm Dhembet Per Politik Kur Politikanet Tan...!


KriSTaL
08-12-04, 10:39
E hapa kete tem, sepse shumica ne Kosov te rinje dhe te reja, merren me politik. Vet Fakti ku do qe te hysh ne nje restorant apo kaffene te vogel. she ne nje tryez te rinje, duke perdorur neper buzet e tyre politkajt tan, te cilet jan te ulur neper Kolltuqe dhe vetem qafa mezi ju duket. desha te dij nga ju nga shoqeria e keti forumi. Se qfar fitojm nese merremi me politik.......! dhe nese ka diq qe fitojm ta diskutojm sebashku.

Une deri me sot nuk , shoh asgje qe kan punuar politikanet tan. Vetem fal donatoreve te huaj,kemi shkolla te rregulluara, dhe shkolla te renovuara, kemi rruge te shtruara, dhe ne disa vende dhe fshatra kemi dhe ujesejelles, nga donatoret e huaj.

Ndersa nga udheheqesit tani kemi mjaft , per te cekur:

Para zgjedhjeve, dalin ne mitingje ky eshte programi yn qe do bejm ne te ardhmen, dhe mbas zgjedhjeve prap ulen ne ate kolltukun deri ne kok.

Pse pse pse pse te merremi me politik , ku dij qe dhe shoqerin ka shkaterruar politika, dhe dashurin spo them mir po mund ta zbej pak dhe Dashurin.....

Kaltrushi
08-12-04, 10:55
Se pari te pershendes dhe te pergezoj per teme. (ka mund te vije edhe nga une kjo teme)
Aq esht e pershtatshme. Une nuk mund ta kuptoj se pse Rinija jane nuk i shikojn do gjera tjera ma te rendesishme.
Dhe per at nuk folin sikur njerez ndermesveti, po edhe ngatrrohen kur te thuash diqka gabim, per adhuruesin e tyre politakan.
Kto gjera mendoj une se duhen me shum te ju mesohen ne shkolle edhe tek shtepija. Sepse prinderit kogja ndikojn.
Pse nuk mundem ne sikur ne perendim apo ma mire me thon sikur Rinija e tjereve kombave te mos ngatrrohem apo te mos diskutojm gjithnje apo shumeher per politik.
Siq thua ti ata kane fjale shummmm e hajr thuajse fare. Per nje kosove sa ma te mire krejt syt jane tek rinija. Nuk na ndihmon qe edhe ne te merrimi te gjithe me politik (apo kot me fjale te politikanve). Nese dojm mundem te ndryshojm kosoven. (ne positiv) natyrisht edhe ne negativ. Shpresojm se per se miri. Kisha mund ta shkruj nje roman per ket, por pe le njeher me kaq.

KriSTaL ke pershendetje

nga kaltrushi :wink:

turisti
08-12-04, 15:41
Kristal,te pershendes per temen e hapur dhe te deshiroj diskutimin e mire.

Me nderime,TURISTI. :wink:

halla e madhe
09-12-04, 23:24
Kristal;te pershendes!!! Ke hape nji teme shume te mire e cila vret ne te gjitha shtresat.Ndoshta per mua asht pak me veshtire te flas per kete teme sepse nuk jame prezente atje me juve,por e percjelli ngjarjen vazhdimisht.Me vjen keq per sjelljet e politikanve tane,nuk e kishim pas dite qe jane me te untuar se ujqit e eger per karrige,por kungulli nuk shkon gjithmone mbi uje,jooo :!: Me vjen keq per RININE tone Kosovare e cila mjerisht po kalon nji periudhe shume te veshtire,pa kurrfare prespektiva,kjo me mundon pak shpirtrisht.Mbese me shprese qe dikush prej tyre te lexoje keto mendimet tona,keshtu rastesisht,e le temendohen pak se dikur kthehen huat ,e ndoshta do te jete vone per ta!!!

Gjumashja
10-12-04, 11:57
po duhet edhe na me kap per goje najkan psh ata qe jane te papunsun duhet me fol najsen me ju kalu koha, edhe kshtu :wink:

Gentiani
10-12-04, 12:13
Z. KriSTaL e barta kėtė temė tek politika pėr diskutim!

Unė mendoj qė tė rinjėt nė Kosovė, mu pėr faktin se ardhmėria dhe perspektiva e tyre mvaret nga zhvillimet politike atje duhet tī diskutojnė dhe mė vjen mirė qė i diskutojnė. Pėr mendimin tim unė shohė shkallė tė lartė tė vetėdijėsimit tė tyre.

Po pra, vehtė qėllimi ose parashtrimi i kėsaj ēėshtje: se ēka fitojmė nėse mirremi me te ose jo ėshtė i gabuar.

Mendoj se e vazhdojmė pak mė shumė nė vazhdim...

KriSTaL
10-12-04, 17:00
Se pari te pershendes dhe te pergezoj per teme. (ka mund te vije edhe nga une kjo teme)
Aq esht e pershtatshme. Une nuk mund ta kuptoj se pse Rinija jane nuk i shikojn do gjera tjera ma te rendesishme.
Dhe per at nuk folin sikur njerez ndermesveti, po edhe ngatrrohen kur te thuash diqka gabim, per adhuruesin e tyre politakan.
Kto gjera mendoj une se duhen me shum te ju mesohen ne shkolle edhe tek shtepija. Sepse prinderit kogja ndikojn.
Pse nuk mundem ne sikur ne perendim apo ma mire me thon sikur Rinija e tjereve kombave te mos ngatrrohem apo te mos diskutojm gjithnje apo shumeher per politik.
Siq thua ti ata kane fjale shummmm e hajr thuajse fare. Per nje kosove sa ma te mire krejt syt jane tek rinija. Nuk na ndihmon qe edhe ne te merrimi te gjithe me politik (apo kot me fjale te politikanve). Nese dojm mundem te ndryshojm kosoven. (ne positiv) natyrisht edhe ne negativ. Shpresojm se per se miri. Kisha mund ta shkruj nje roman per ket, por pe le njeher me kaq.

KriSTaL ke pershendetje

nga kaltrushi :wink:

Kaltrushi te pershendes , duke tu falenderuar per pergjigjen. ashtu eshte Syt jan tek "Rinia" Ne Kosovaret apo me mire te themi , politikanet dhe opozitaret dhe ministrit, nuk nxjerrin ate qe duhet me nje fjal.

Po lakmojn ne thes te ri , dhe jo ne far te mire.

Te dishmit aty ku je ti s'ja nxa vendin '"Mekaniku" po qdo njeri e ka vendin e vet. mekaniku te vetin, politikani te vetin , dr. te vetin etj etj.

ndersa ketu ne Kosov , eshte Mekanik per ta quajtur veten student Voton ne GJep te Profesorit apo ku ta dij une vetem qe te ja ze vendin, ndoshta nje Doktori qe i shkon shkolla dhe ka prirje per ate profesion, por fati dhe Korrupsioni se len te regjistrohet aty, pa votuar.

flm per diskutim tendin je i pershendetur.

KriSTaL
10-12-04, 17:05
Kristal,te pershendes per temen e hapur dhe te deshiroj diskutimin e mire.

Me nderime,TURISTI. :wink:


Turisti je i pershendetur qdo here nga Kristali.

Por mos te harrojm , se me nje Lule Nuk qel Prandevera


Halla e madhe dhe ty te pershendes shume per mendimin tend pra jeta vazhdon.

Dhe Ujku GJith Nuk Rron.


NDERSA TY GJUMASHJA TE KISHA THEN,,,ME MIRE ESHTE QE TE MARRESH PER GOJE NJE ORBIT QE KA LEVERDI PREJ TI APO NJE MOLL SE, TI THYESH DHEMBET PER POLITIKANET TAN DHE TE VAZHDOJM TE GJITH PUNEN TON QE KEMI. ME RESPEKT kRISTALI.

KriSTaL
10-12-04, 17:12
Z. KriSTaL e barta kėtė temė tek politika pėr diskutim!

Unė mendoj qė tė rinjėt nė Kosovė, mu pėr faktin se ardhmėria dhe perspektiva e tyre mvaret nga zhvillimet politike atje duhet tī diskutojnė dhe mė vjen mirė qė i diskutojnė. Pėr mendimin tim unė shohė shkallė tė lartė tė vetėdijėsimit tė tyre.

Po pra, vehtė qėllimi ose parashtrimi i kėsaj ēėshtje: se ēka fitojmė nėse mirremi me te ose jo ėshtė i gabuar.

Mendoj se e vazhdojmė pak mė shumė nė vazhdim...


Z. Geniani te Falemnderit , e dij qe ne vend te gabuar kam hap temen, por me vones e kam par, haahha POLITIK ISHTE DHE KJO MOS HARRO....!

Gentiani. e din qfar na qon drejt ardhmeris ne Rinin Kosovare Politika , Politika eshte lloj biznesi lloj tregetie mire po ketu behet tregeti me KOKA NjEREZISH, dhe shvillohet apo zhvillohen disa individ jo nje popull.

Ti qe je ne perendim me qfar merret rinia aty ku jeton a?

GASHI75
11-12-04, 00:16
Tem e qėlluar por jam i bindur100%se asnji njeri sdotė mirrej me politikė po tė ishte statusi i zgjedhurė i kosovės.sepse populli don jetė dhe jeta popullitė i mungon nga shum arsye.
lodhėjet e popullitė veq kan fillue tė ndihen nė kosovė nga politikanėt 47%etyre nuk dolen nė zgjedhėje dotė thotė se , klasa e rangutė tė lart veq janė milionera e klasa e ultė skan as bukė nė sofrėn e tyre.Strohet pytja kah bre vlla gjithė ajo pasuri apo kan fabrika apo kan naj bankė por duke e vjedh njersen e puntoritė dhe tė skamnoritė.
nji fjal e urtė popullore fukaraja i mbanė dy shpi e zingjini apo i pasuri as nji.

progoni
11-12-04, 00:35
Tė rinjėt shum herė jan
NISMĖTARĖT
e proqeseve politike
qė kan shtri pėr TOKE
diktatura dhe sist. shoqėrore.

Tė rinjėt kan guximin
e tė RES
ata ndryshojn vetveten dhe rrethin.


P.s
ata gjitheherė duhet te kursejn pėr veten kohėn,
pėr dashurin,argtimin dhe tė gjitha ato qė jan
pjesė e TYRE.

Ylberi_be
25-12-04, 15:31
Per ju qe merrni me politik dhe ju qe keni aftsi te larta shkollore dhe praktike.www.kuvendikosoves.org


Mir esht te percjellni kuvendin se esht i joni por mos sjellni perqarje me kto fjal kundra njeri tjetrit se nga nje her po harroni se jeni shqiptar.

Un ju kerkoj falje publike te gjith atyre qe e kan ndie veten te lenduar nga shkrimet e mija personnale e me se shumti moderatorve.

Une smirrem me politik por gjdo fjal ka bisht gjdo fjali ka dy kuptime .
Gjdo njeri qka do qe flet dikand prek.
Nuk ka njeri qe ska te meta.
Nuk ka mal pa uk.
Populli don ''bukk''