PDA

View Full Version : Tetė opsionet e njė plani pėr Kosovėn tė Instititutit amerik


GASHI75
11-12-04, 23:35
Gjenevė, 11 dhjetor - Qendra pėr Studime Ndėrkombėtare me seli nė Gjenevė ka publikuar planin pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės tė cilin e ka hartuar Institituti amerikan i Paqes. Ky plan titullohet "Statusi pėrfundimtar i Kosovės: opsionet dhe kėrkesat transkufitare", nė tė cilin vetėm dy mundėsi hidhen poshtė si jorealiste: pavarėsia momentale, dhe kthimi i Kosovės nėn sovranitetin e Beogradit. Ja tetė opsionet e kėtij plani nė formė tė shkurtuar qė i ka botuar njė gazetė serbe:
1. Statusi i pakufizuar i protektoratit ndėrkombėtar: "UNMIK-u dhe BE vazhdojnė tė forcojnė autonominė e Kosovės, por pa qėndrim tė qartė pėr statusin pėrfundimtar.
2. Kantonizimi, decentralizimi: enklavat serbe kanė pushtetin de fakto, jo edhe de jure. Shqiptarėt mund tė kėrkojnė tė njėjtat tė drejta nė Maqedoni, nė jug tė Serbisė.
3. Njė federatė e brishtė: Beogradit i mbetet sovraniteti nominal, por Kosova funksionon si shtet i pavarur, edhe pse pa karrigėn nė Kombet e Bashkuara (si Mali i Zi). Shqiptarėt nuk do tė pranonin tė merrnin pjesė nė ēfarėdo qeverie nė Beograd.
4. Komunuelt: Beogradit i mbetet sovraniteti nominal, por Kosova e merr karrigėn nė OKB. Serbėt do tė refuzonin anėtarėsimin e Kosovės nė OKB, ndėrkaq shqiptarėt sovranitetin nominal.
5. Vendimi nė panelin ndėrkombėtar pėr tė cilin do tė pėrcaktohej data e saktė: nė panel do tė pėrcaktohej statusi pėrfundimtar i Kosovės pėr njė kohė tė caktuar (p.sh. tri vjet). S'ka pavarėsi tė garantuar. Edhe serbėt edhe shqiptarėt do tė mund ta refuzonin kėtė.
6. Pavarėsia e kushtėzuar: pa ndryshimin e kufijve Kosova shkon drejt pavarėsisė, duke demostruar sundimin demokratik, respektimin e tė drejtave tė minoriteteve dhe politikė tė pėrgjegjshme nė rajon. Garancionet qė Kosova nuk do tė kthehet nėn Beogradin e pėrcjell kėrkesa qė Kosova nuk do tė tentojė tė zgjerojė kufijtė e saj apo tė destabiilizojė fqinjėt.
7. Pavarėsia brenda kufijve ekzistues me njėfarė date: pas periudhės sė caktuar me marrėveshje (me siguri tri vjet) Kosova do tė bėhej shtet. Serbėve do t'u garantoheshin tė drejtat ndėrkombėtare dhe vetėqeverisja e gjerė lokale.
8. Pavarėsia me ndarje: komunat veriore - Zveēani, Zubinpotoku dhe Leposaviqi, si dhe Mitrovica veriore do tė shkonin nė Serbi. Komunat e tjera do tė konsideroheshin tė Kosovės sė pavarur. Komunat me shumicė shqiptare nė Serbinė jugore do tė bėheshin pjesė e Kosovės. Trepēa do tė shkonte me Serbinė, ndėrsa njė pjesė e vogėl do tė mbetej nėn kontrollin e shqiptarėve.
Qfarė mendimi keni cili status do i takoj kosovės si mbas ktyre opcioneve.
tash kemi nė veprim ,qė thotė ky ėshtė stili i jetes sime, si do veproj kur dokumenti vjen i prer nga bashksia nderkombtare athua do e pranoj dhe tė thotė por ne ishim nė presion spatem rrugė dalje tjetėr.
Tjetra serbia pregaditė ndryshimet kushtetute po me ket dokumentė nė ket vitė qė vjen dhe kosova prap nė kuadėr tė serbisė.
dua ta ftoj zotri dacin kryeparlamentarin qė thojke nė seancen e parė do e shpallin pamvarsinė parlamenti i ri.Sepse vetem kjo ka mbetė pa u bė.

LUMI_007
25-12-04, 23:13
VEPRIMTARITĖ E GABUARA SJELLIN DESTABILIZIM DHE RREZIQE

Agresorėt e kriminelėt shpeshherė i keqpėrdorin veprimtaritė qė kanė qėllime tė mira. Aktivitetet paqesore i keqkuptojnė dhe mund t’i trimėrojnė e t’i nxisin agresorėt pėr veprime tė dėmshme. Ujku me asgjė nuk mund tė shndėrrohet nė qengj. Egėrsirat me fytyrė njeriu bėjnė krime mbi njerėz e mbi popuj. Me kohė duhet kuptuar dhe njerėzit e shėndoshė duhet tė veprojnė sa mė parė kundėr aksioneve tė njerėzve bisha. Mosuniteti e vonesat nė ndėrmarrjen e aksioneve kundėr veprimeve tė individėve tė ēmendur u kushtojnė shtrenjtė njerėzve e popujve. Kėtė e dokumentojnė mė sė miri masakrat masive dhe tė tmerrshme pėr shfarosjen e popullit boshnjak, tė atij shqiptar tė Kosovės dhe tė tė tjerėve nė territoret e ish Jugosllavisė. Ėshtė fatkeqėsi njerėzore fakti qė shpeshherė gjenden liderė tė shteteve tė cilėt i tolerojnė ose i ndihmojnė agresorėt. Mjerisht, po gjenden mjerana tė sėmurė tė cilėt edhe sot po i pėrkrahin dhe po bashkėveprojnė me agresorėt dhe me forca tė tjera tė errėta.

Dihet qė me vite ndėrkombėtarėt, veēanėrisht ata tė Evropės Perėndimore, i toleruan dhe nuk vepruan pėr t’i ndalur aksionet e rrezikshme tė Beogradit. Gjithashtu, dihet qė tendencat e pėrpjekjet e zyrtarėve ndėrkombėtarė pėr t’i pajtuar popullin shqiptar e atė serb, qė ėshtė me rėndėsi pėr stabilitet dhe paqe, me tė madhe po keqpėrdoren nga zyrtarėt aktual tė Beogradit. Nuk ėshtė e njohur qė ndonjėherė e ndokund nė botė agresorėt janė dhuruar pėr luftėra kundėr popujve dhe pėr pushtimin e territoreve tė huaja, siē kanė vepruar ndėrkombėtarėt ndaj okupatorėve serbė dhe pushtimeve tė Serbisė! Ndėrkaq, sa mė shumė qė zyrtarėt ndėrkombėtarė po i pėrkdhelin dhe po i pyesin, zyrtarėt e sotėm tė Beogradit me kokfortėsi po i intensifikojnė veprimet e tyre kundėr popullit shqiptar, kundėr stabilizimit tė gjendjes dhe zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Demorkacia ka vlera tė mėdha pėr njrėz tė qytetėruar, por atė nuk e duan agersorėt, e keqėpėrdorin dhe e luftojnė diktatorėt. Nuk e dijmė a janė duke i kuptuar ndėrkombėtarėt arrogancėn, aspiratat pushtuese dhe kėrcėnimet e Beogradit ndaj Kosovės?! Gjithashtu, nuk e dijmė a po e kuptojnė zyrtarėt ndėrkombėtarė rrezikun qė po paraqet Serbia pėr popullin e Kosovės dhe pėr stabilitet e paqe nė Evropėn Juglindore?

Nuk duhen mė prova sepse ėshtė e qartė qė Beogradi me tė madhe po e keqpėrdorė pakicėn serbe pėr ta destabilizuar gjendjen nė Kosovė. Aspiratat pushtuese tė forcave tė rrezikshme dhe aksionet e zyrtarėve tė Serbisė pėr tė trazuar sa mė tepėr gjendjen nė Kosovė e nė regjion, me tė madhe janė duke i ndihmuar edhe disa gabime e lagumitje tė zyrtarėve ndėrkombėtarė ndaj Beogradit. Kush nuk e ka kuptuar qė z.Nebojsha Qoviq, shef i Qendrės Kordinuese tė Serbisė pėr Kosovėn, ėshtė duke vepruar pandėrprerė kundėr Kosovės e kundėr jetės nė liri tė popullit shqiptar?! Qoviqi ėshtė i rrezikshėm jo vetėm pėr Kosovėn, por edhe pėr interesat e popullit serb. Prandaj, nuk ėshtė dashur askush tė shpresojė qė gjatė vizitės sė tij nė Graēanicė mė 20 dhjetor 2004, Qoviqi do tė verpojė pėr stabilizimin e gjendjes dhe tė kėrkojė qė pakica serbe t’i dėrgojė delegatėt nė institucionet e Kosovės. Pėrgjigja qė i dha z.Larry Rosin, zėvendės i kryeadministratorit tė Kosovės, antikosovarit, antishqiptarit dhe nxitėsit tė luftės Qoviq, meriton respekt e lavdėratė. Pastaj, a mund tė pritet diēka demokratike e njerėzore nga z.Vojsllav Koshtunica, kriminel qė gjatė luftėrave nė Kosovė dhe nė Bosnjė ishte pjesėmarrės nė krime tė egra mbi popuj, e tani kryeministėr i Serbisė dhe mbrojtės i kriminelėve tė kėrkuar nga Tribunali i Hagės?!

Me kohė duhet kuptuar qė zyrtarėt aktual tė Beogradit, jo vetėm me kėrkesat pėr decentralizim, por gjenden nė aksione dhe kanė pėr tė bėrė ēdo gjė kundėr Kosovės e popullit shqiptar. Gjithashtu, me kohė duhet tė dihet qė aksionet e Serbisė me bashkėpunėtorė kundėr Kosovės, kanė pėr tė vepruar kundėr stabilitetit nė Evropėn Juglindore e nė Mediteran dhe kundėr paqes botėrore. Pastaj, pohimet e mediave tė Serbisė sė gjoja “Nė Kosovė vitin e ardhshėm sėrish do tė ketė trazira”, tregojnė qartė qė Beogradi, po qe se mundet, ėshtė i vendosur tė shkaktojė trazira nė Kosovė e nė regjion. Aspiratat, deklaratat dhe aksionet e zyrtarėve tė Serbisė janė kėrcnim pėr agresion. Mė shumė se njė shekull serbėt i kanė filluar agresionet dhe pushtimet me sulme ndaj Kosovės e territoreve tė tjera shqiptare. Pėr kėtė arsye, nga tė gjithė kosovarėt e nga mbarė populli shqiptar kėrkohet syēeltėsi, urti dhe pėrgatitje pėr ēdo eventualitet. Mirėpo, me kohė duhet tė dihet qė populli i Kosovės mė kurrsesi nuk guxon dhe as nuk do tė pranojė asnjė okupim.

Opinioni botėror ėshtė dėshmitar qė kėto ditė z.Vlladimir Putin, kryetar i Rusisė, me psikamė po kėrkon qė tė veprohet kundėr njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės! Me thirje e me verimtari antikosovare e antishqiptare, z.Putin tregon se sa rrezik paraqesin zyrtarėt e Moskės e tė Beogradit me bashkėpunėtorė pėr popujt e Ballkanit dhe pėr bashkėsinė ndėrkombėtare. Kėto aspirata, thirrje dhe aktivitete tė lartshėnuara duhet qė sė pari t’i kuptojnė mė mirė se ēdo kush drejtuesit e Aleancės Perėndimore. Pastaj, me kohė le tė dihet se ashpėrsimi i konfrontimeve tė mėtjshme ndėrmjet anėtarėve tė shteteve tė mėdha tė kėsaj Aleance, me siguri dhe pa asnjė dyshim kanė pėr tė shkaktuar mbi popuj katastrofėn mė tė tmerrshme gjatė historisė njerėzore.

Dr.Ranadan Xhema
Prishtinė, mė 25 dhjetor 2004