PDA

View Full Version : Zbulohen aparate pėrgjuese nė ndėrtesėn e Presidencės


GASHI75
25-12-04, 11:14
Skandaloze: Zbulohen aparate pėrgjuese nė ndėrtesėn e Presidencės sė Kosovės

Spiunim i pėrditshėm brenda Presidencės sė Kosovės

Sipas njė hetuesi ndėrkombėtarė, ēdo takim, bisedė dhe levizje brenda ndėrtesės sė Presedencės sė Kosovės pėrgjohet. Hetues ndėrkombėtarė janė vėnė nė dijeni, se Ramė Maraj – qė pretendon se ėshtė Kėshilltar Special i Presidencės sė Kosovės, me bashkpunėtorėt e tij, kohė mė parė, brenda ndėrtesės sė Presidencės sė Kosovės, kishte vendosur aparaturė pėrgjuese. Ramė Maraj publikisht ėshtė Drejtor i “Institutit pėr Hulumtime Politike, Strategjike dhe tė Opinioneve” -Prishtinė (“POLITICAL-STRATEGIC AND PUBLIC OPINION RESEARCH INSTITUTE”-PRISTINA - IHPSO), qė ėshtė i regjistruar nė UNMIK me datė 4. 2 . 2000, me numėr regjistrimi 5200018 –1 – regjistruar si OJQ nė UNMIK.
Hetuesi ndėrkombėtar beson se nė stafin drejtues tė kėtij instituti bėjn pjesė: Avdi Behrami,jurist i dip.; Besnik Salihu; Bahtir Osmani,prof.etj
Por, prapa kėtij instituti qėndron veprimtaria dhe aktivitetet diskrete tė bashkpunėtorėve dhe tė Ramė Marajt - si Shef i Sherbimit Sekret tė ashtuquajtur “Sigurimi i Atdheut”. Vetė Ramė Maraj, i cili pretendon tė jetė njeriu me influencė brenda presidencės sė Kosovės, ėshtė i pajisur me kamerė pėrgjuese qė ka formėn e lapsit. Oficierėt hetues ndėrkombėtarė thonė se me zbulimin e kėtij rasti, ėshtė vėshtirė tė thuhet se nėse kėto aparate pėrgjimi janė tė porositura nga ndonjė shėrbim i huaj i fsheht, por mėgjithatė kjo nėnkupton njė delikt zyrtarė, qė Presidencės sė Kosovės mund t’i shkaktojė pasoja tė mdha politike. Sepse pėr kėtė tashmė janė informuar Pėrfaqėsitė e Huaja Diplomatike.
Dhe mu pėr kėtė, parashihet qė sė shpejti Ndėrtesės sė Presidencės t’i kontrollohet imuniteti. Dhe nėse ėshtė kėshtu, atėhere ekziston mundėsia qė tė nisen procedura gjyqėsore ndaj pėrsonave pėrkatės, apo vetė shefit tė tė ashtuquajturit “Sigurimi i Atdheut”. Gjithashtu, kohėve tė fundit gjithnjė e mė shumė pėrreth Presidencės sė Kosovės janė koncetruar veprues tė spiunazhit