PDA

View Full Version : Parada antievropiane e Tiranės


K-man
31-12-04, 17:38
Tirana zyrtare dje me njė paradė tė forcave tė saja ushtarake kremtoi 6O-vjetorin e fitores mbi nazifashizmin, pėrkatėsisht largimin e njėsiteve tė fundit naziste nga territori i Shqipėrisė. Do tė thoshim asgjė e jashtėzakonshme dhe nė traditėn e periudhės komuniste tė ish-vendeve socialiste nė Evropė.
Mirėpo pas shembjes sė komunizmit kjo "traditė" ėshtė braktisur pothuajse nga kėto vende e mos tė flasim pėr vendet evroperėndimore tė koalicionit antifashist.
Parada tė tilla si ajo dje nė Tiranė organizohen vetėm edhe nė Rusi, por askund tjetėr.
Vendet e Evropės Perėndimore pėrfundimin e luftės sė Dytė Botėrore dikur e kremtonin nė muajin muaj kur kapituloi Gjermania hitleriane. Mirėpo kjo praktikė ka kohė qė ėshtė braktisur dhe Evropa e bashkuar e kremton 9 majin si ditė tė bashkimit tė saj.
Nėse Shqipėria ka vite qė aspiron t'i bashkohet Evropės, atėherė vallė ē'ju desh tė kremtojė kėtė pėrvjetor me "migėt" kinezė? Diplomatėt gjermanė dhe italianė nė Tiranė me siguri e kanė ndier veten tė fyer nga kjo paradė nostalgjike komuniste, ndėrkohė qė as diplomatėt e tjerė evuroperėndimorė ashiqare nuk e kanė pritur me simpati. Kjo e tregon qartė edhe mungesa e tyre nė tribuna gjatė kėsaj parade.

E marrur nga QIK (www.kosova.com kategoria Opinione)

a po e shihni se sa e mbrapambetun eshte Shqiperia....

Gentiani
31-12-04, 17:54
Garnitura politike qė pėrfaqėson shtetin shqiptarė, ėshtė Tragjedia dhe Turpi i shtetit Shqiptarė, por edhe i shqiptarėve njėkohėsisht.

K-man
31-12-04, 19:33
Garnitura politike qė pėrfaqėson shtetin shqiptarė, ėshtė Tragjedia dhe Turpi i shtetit Shqiptarė, por edhe i shqiptarėve njėkohėsisht.

jo krejt shqiptareve. une jam prej kosoves, edhe ne nuk kemi qen nen sistemin komunist; te serbise po, po ne nuk i festojme ato dite...

Gentiani
01-01-05, 05:31
Garnitura politike qė pėrfaqėson shtetin shqiptarė, ėshtė Tragjedia dhe Turpi i shtetit Shqiptarė, por edhe i shqiptarėve njėkohėsisht.

jo krejt shqiptareve. une jam prej kosoves, edhe ne nuk kemi qen nen sistemin komunist; te serbise po, po ne nuk i festojme ato dite...

Po a?! po pse inicon tema, kur nuk kanė tė bėjnė me ty ?! :wink: :wink:

afrim preniqi
02-01-05, 20:24
mose ja futni kot ,se tirana nuke eshte kunder europes ,udheheqja shqiptare po bene perpjekjet ,per ta futur shqiperin ne europe e ne rast se paska ber nji parade s"do me thene se eshte kunder europes.
ju pershendes.

Gentiani
03-01-05, 13:27
Po tė ishte vetėm puna e paradės, falė i qoftė ai veprim, por janė 1100 paftyrėsi dhe veprime tjera tė asaj garniture politike nė dėm tė vehtė popullit dhe shtetit Shqiptarė, e qė Shqipėrisė ia bėjnė shumė mė tė gjatė rrugėn pėr tu futur nė Evropė.

Me garniturė tė tillė mafioze, hajnash dhe kriminelėsh, vėshtirė e ka Shqipėria tė kyqet nė strukturat e Evropės.