PDA

View Full Version : Uilliam Uoker ne Mbrojtje te ish luftetarve te UĒK.se...!


fadil
25-01-05, 14:25
Prishtinė, 24 janar - Ambasadori Uilliam Uoker shprehu sot pakėnaqėsinė e ish-pjesėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės pėr trajtimin e tyre nga bashkėsia ndėrkombėtare, duke pėrfshirė edhe Tribunalin e Hagės. Ai i bėri apel bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė qė tė jetė mė e kujdeshme ndaj atyre qė i pėqrdorėn armėt si mjet tė fundit pėr t'u mbrojtur nga regjimi i Millosheviqit. "Apeloj te tė gjithė ata qė janė pėrfshirė nė orvatjet tona kolektive pėr tė sjellė paqe dhe siguri nė Kosovė, pėrfshirė edhe ata nė Hagė qė kėrkojnė drejtėsi, qė nė kėtė moment t'i japin optimizėm e shpresė dhe rast pėr pjekuri, nė mėnyrė qė tė realizojnė synimet e tyre tė drejta, si shoqėri paqėsore, pėr tė cilėn ata kontribuar aq shumė", tha Uoker. Ambasadori Uoker i cilėsoi tė parpranueshėme barazimin e UĒK-sė me forcat ushtarake e policore tė regjimit tė Millosheviqit. "Sipas mendimit tim, asnjėri prej tyre nuk ka qenė ekuivalent i Sllobodan Millosheviqit dhe i qindra pjesėtarėve tė forcave tė ish-ushtrisė jugosllave dhe tė ministrisė sė punėve tė brendshme tė Serbisė, tė cilėt kanė zbatuar me dėshirė urdhėtart pėr gjenocid”, tha Uoker. Ambasadori Uoker kėrkoi qė komuniteti ndėrkombėtar tė ketė njė trajtim tjetėr ndaj ish-pjesėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, duke theksuar se ata i kishin armėt si mjet tė fundit pėr mbrojtje. "Tė mos i marrin dhe tė mos i trajtojnė ish-luftėtarėt e UĒK -sė si njerėz jashtė shoqėrisė, si individė apo si klasė pėr t'i kontrolluar, pėr t'i arrestuar dhe pėr t'i dėnuar kurdo qė paraqitet njė veprim joligjor. Shumica e djemėve dhe vajzave tė ish UĒK-sė i kanė rrokur armėt si mjet tė fundit. Kėtė e kanė bėrė pėr tė mbrojtur popullin e vet, fshatrat e veta dhe mėnyrėn e jetesės sė tyre", tha Uoker. Ish-shefi i misionit verifikues tė OSBE-sė nė Kosovė tha se kėto shqetėsime ai i shpreh pas njė takimi gati triorėsh me njė grup prej rreth 60 ish-pjesėtarėsh tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ai tha se nė kėtė tubim kishte kėrkuar qė jenė tė pėrmbajtur dhe tė mos reagojnė nė mėnyrė emocionale, sepse nė kėtė mėnyrė do tė dėmtonin proceset pozitive nė Kosovė. "Unė kėrkova nga ata qė tė jenė tė qetė dhe tė durueshėm, qė tė mos lejojnė qė emocionet t'ua mjegullojnė vizionet e tyre dhe tė bėjnė diēka qė do tė mund tė rrezikonte tė gjitha tė arriturat e tyre dhe tė kosovarėve qė kishin sakrifikuar dhe kishin luftuar. Pėrsėritja e marsit do tė shkonte direkt nė favor tė atyre qė ia dėshirojnė tė keqen Kosovės”, tha Uoker. Ambasadori Uilliam Uoker konfirmoi se kėto shqetėsime i shpreh nė kohėn e paralajmėrimevepėr ngritjen e aktakuzės ndaj ndonjėrit prej ish-pjesėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Uilliam Uoker gėzon autoritet tė madh nė Kosovė. Ai konsiderohet si njėri ndėr miqt e mėdhenj tė popullit tė Kosovės.

Uilliam Uoker eshte njeri nder miqet qe ka bere me se shumri per popullin shqiptar e veqanarisht per Kosoven dhe Kosovaret, a duhet qe te gjithe ne shqiptaret ta bejme te njejten gje ? natyrishte qe duhet por ka disa njerye te mjer qe bejne gjithqka qe vetem te injorohet dhe nenvlersohet lufta e drejt e UĒK.se , dhe kete e bejne te gjithe ata qe nuk ia duan te miren Kosoves dhe Kosovarve.

Arb
03-02-05, 00:30
Uilliam Uoker eshte njeri nder miqet qe ka bere me se shumri per popullin shqiptar e veqanarisht per Kosoven dhe Kosovaret, a duhet qe te gjithe ne shqiptaret ta bejme te njejten gje ? natyrishte qe duhet por ka disa njerye te mjer qe bejne gjithqka qe vetem te injorohet dhe nenvlersohet lufta e drejt e UĒK.se , dhe kete e bejne te gjithe ata qe nuk ia duan te miren Kosoves dhe Kosovarve.

Respekt per kete fjalim te drejte Uilliam Uoker-it, mikut tone te madh.

Sido qe te jete bashkepunimi me Gjykaten e Hages eshte i doemosdoshem.

Ne Hage nuk gjykohet as Kosova, as liria e saj, dhe as ish Ushtria e saj. Ne Hage gjykohen veprat e atyre te arrestuarve!


Ata qe sot akuzohen ne Hage, nuk perfaqesojne as Kosoves, as ish-UCK-ne, ata perfaqesojne veteveten, dhe veprat e tyre gjate luftes.