PDA

View Full Version : TAKIMI SOLANA DRASHKOVIQ


GASHI75
16-03-05, 22:57
NĖ TAKIMIN E SOTĖM NĖ BRUKSEL SOLANA DRASHKOVIQ ,KTI TĖ FUNDITĖ IU THA QĖ SERBIA TĖ KYQETĖ DIREKTĖ NĖ ZGJIDHĖJEN E STATUSIT SĖ KOSOVES,QĖ TI IPET KOSOVES NJI STATUSI MĖ SHUM SE AUTONOMIA DHE ME PAKĖ SE PAMVARSIA.
DO TĖ THOTĖ SE KOSOVA EDHE MĖ TEJ DO MBETET PJES E SERBISĖ NĖ KUSHTETUTEN ERE SERBE DHE NĖN JURIDIKCIONIN E SAJĖ ,DHE SIMBAS SOLANES E DRASHKOVIQ ME SERBIN DHE MALIN E ZI E ME KOSOVEN NĖ KETĖ PĖRBĖRJE TI FILLOHET PĖR STABILIZIM ASOCIM PĖR HYRJE BASHKSIN EUROPIANE.

PRA EDHE NJI HERĖ SOLANA MATI PULSIN E SHQIPTARVE NĖ PRISHTINĖ DHE VENDOSI QĖ SHQIPTARVE NĖ KOSOVĖ TĖ JU JAP NJI AUTONOMI SUBSTANCIALE KU BEOGRADI E PRANOI ME DESHIREN MĖTĖ MADHE.

PRA QDO THOJN POLITIKANET TON NESER PO NUK PO NA NJEH ASKUSHĖ SI SHTETĖ SKEM QBEJM NE MĖ SHUM ,AUTONOMI BOLL E KEMI DHE RRIM SI JEMI PRA SE QAQĖ KEMI PUNUARĖ EDHE PSE BOLL KEMI DHANĖ PĖR SHTETĖSI.
PRA NE ENDE NĖN SERBI EDHE PSE
TĖ VRARĖ
TĖ MASAKRUARĖ
TĖ DJEGURĖ
TĖ DHUNUARĖ
TĖ POSHTRUAR
TĖ QĖNJERZUAR
DOJEM SIQ KEMI QENĖ PRAPĖ SE SKEMI UDHĖHEQSI TĖ MIRĖ FILLTĖ SHTETRORE PA KRYETAR
PA QEVERITAR E QEVERI
PA PARLAMENTĖ DHE PARLAMENTARĖ
PA KRYETAR PARLAMENTI QĖ CENZURON QDO GJĖ DHE GJĖDO INICIATIVĖ TĖ MIRĖFILLTĖ KOMBTARE.

SHPALLJA E KOSOVES E PAMVARURĖ ĖSHTĖ BĖRĖ POR AI DOKUMENTĖ I MVARSISĖ SĖ KOSOVĖS ENDE NUK ĖSHTĖ NĖPER KANCELARITĖ E SHTETEVE PERENDIMORE PRA BĖHET SEHIRĖ PARA DELEGACIONEVE E TĖ HUJVE QĖ VIN TA VIZITOJN KOSOVEN POR PROCEDURATĖ NUK NJEKENĖ SIMBAS LIGJEVE NDERKOMBTARE .
ME THANĖ SHKURTĖ E SHQIPĖ ASNI VENDĖ I BOTES SĖ LIRĖ E DEMOKRATIKE NUK E KA DOKUMENTINĖ ZYRTARĖ TĖ MĖVETSISĖ SĖ SHTETITĖ TĖ KOSOVĖ .
PRA PREJ KUJTĖ JEMI DUKE E KERKUAR PAMVARSIN KUR NEVE NUK ESHTĖ E QART QĖKORKOJM SEPSE PARLAMENTI SE KA SHPALLĖ DHE SE DEBATON KĖTĖ GJĖ THUAJA SE JEMI SHTETĖ E ATĖ KURR SEKEMI PASĖ.

TE NE THOJNĖ JEPĖ MEN KU SKA DHE BANĖ SEHIRĖ SE TĖ BAN MIRĖ

IB
20-03-05, 00:42
I nderuari gashi75 ju bej pytje se qka kishte me qen ma ndrysh sipas juve ne bindjen e solanes dhe drashkoviqit dhe situata ne kosove nese ne poshtet do te ishin adhuruesit e juaj. Nese keni argumente tregonaj dhe jo fjalime politike dhe nje dua ta them se sot dhe 1000 vite te ardhshme nuk do te ndegjoni nga ndoni serb se do ta njef pavarsin ekosoves pa marr parasysh se kush eshte ne pushtet te kosoves.

GASHI75
20-03-05, 16:13
I nderuari gashi75 ju bej pytje se qka kishte me qen ma ndrysh sipas juve ne bindjen e solanes dhe drashkoviqit dhe situata ne kosove nese ne poshtet do te ishin adhuruesit e juaj. Nese keni argumente tregonaj dhe jo fjalime politike dhe nje dua ta them se sot dhe 1000 vite te ardhshme nuk do te ndegjoni nga ndoni serb se do ta njef pavarsin ekosoves pa marr parasysh se kush eshte ne pushtet te kosoves.

O zotri ti pakė merr vesh nė politiken nderkombtare pse e themė kėtė sepse ktu nakan pritė tė huajtė qe pes vite asė sun u dakorduanė politikanet tonė qė ta qojn kosoven perpara por veq mbrapa nė proqeset e saja,dhe jemi kujemi .
Pra napriten se ado e shpallim shtetin ne referendum apo nė parlamentė iniciativa ishte por sndodhi kjo nga parlamenti ynė ,por ky sėshtė i yni si po me duket.
E tash kaloi iniciativa nė anen e serbve dhe tė hujve tashė kosova eka nji autonomi tė gjėr nė kuader te serbis e jo nė kuader te unionitė serbi mali i zi
Brukseli po punon metė madhe pėr kėt autonomi me beogradin kurse ne e kemi kushtetuten tė gadshme kinse, qė sjam i sigurtė se edhe kjo ėshtė nji loj politike me masenė epopullitė .
Deri kurė tė presim ne se qdo najep serbia une e di qė shkau snjeh pamvarsi e kosovės por me ndihmen tonė tė politikajve tė ligė shqiptar kombtarishtė tė gjėveshurė.

Arb
20-03-05, 18:07
DOJEM SIQ KEMI QENĖ PRAPĖ SE SKEMI UDHĖHEQSI TĖ MIRĖ FILLTĖ SHTETRORE PA KRYETAR
PA QEVERITAR E QEVERI
PA PARLAMENTĖ DHE PARLAMENTARĖ
PA KRYETAR PARLAMENTI QĖ CENZURON QDO GJĖ DHE GJĖDO INICIATIVĖ TĖ MIRĖFILLTĖ KOMBTARE.


Per cilen Kosove po flet more ti?

Ishte vete populli i shkelqyer i Kosoves qe zgjedhi me voten e lire Presidentin dhe Qeverine e sotshme.

Po ti nuk frymon si Shqiptar o djale!

Me shume i frikesohesh nje deklarata te Cetnikut Drashkovic, e me endje e permend deklaraten e tij, se sa shpreh besimin tend mbi Institucionet Shteterore te Kosoves, te zgjedhura me voten e vete popullit te saj.

Per inati te "Muhaxhereve" do te bejme Dardanine!

Dardania e mvehtesuar - per inati te te Klonuarve!

IB
21-03-05, 18:47
I nderuari zotri me te vertet ja keni qelluar se une nuk mirrem vesh me politik te jashtem por as ate me politik te mbrendshem por une e kame than vetem mendimin tim dhe se nuk mu keni pergjegjur ne pytjen time se qka kishin me ndryshua ne situaten e tanishm adhuruasit e tu sikur te ishin ne pushtet dhe sa i perket thenjeve te tua per do lloj autonomish ato jane te kaluara dhe si duket ju keni mbetur per nja dhjet vite mbrapa se ne cdo takim nderkombetar thuhet se kthim nuk ka para vitit 1999 dhe se nuk ka ndrim kufijsh.i nderuari gashi75 ktu jemi duke shqyrtuar temen elart permendur e jo se kush po din ma mire e kush ma keq se qdo mendim ka diqka pozitive

Te pershendes

IB
21-03-05, 19:23
I nderuari ard une i percjelli shumeher vlersimet e tua ne te gjitha temat dhe ne thelb kam te njejtin mendim por ne cdo tem jeni duke ja humbur vlereat me disa etiketime te cilat nuk jane te nevojshme dhe se ato jane te huaja kjo vrejtje e imja eshte e sinqert dhe pa kurfar prapavije

te pershendes i nderuar

GASHI75
21-03-05, 21:56
NUK epata pėr adhuruesitė e mi e as tė tutė,por e pata pėr politikanet tanė sot qė janė nė pushtetė kjo sdotė thotė qė sjan tė mitė e asė tė juajėt.
Sepse nuk po punohetė nė vijen e kombtares dhe zgjedhėjes sė statusitė tė pamvarsisė edhe pse ka pasė iniciativa tė mirė fillta nga politikajė tanė pra gjėratė nuk po lvizin nė favorin ton tė pėrgjithėshem.
Ktu ėshtė problemi kyq qė pona mungon guximi pėr ti lėviz gjėrat nė favorė tė politikave tė mirėfillta kombtare.
kurse tash iniciativa kalon nė taborin tjeter.