PDA

View Full Version : Kėshtu e do Serbia, Rezuluta 1244-er kundėr Pavarsisė sė Kos


beku
19-03-05, 18:22
...u bė ky shembull plotėsisht i qartė se nė Kosovė ka mėnagjusė jo tė mirė tė paqės, u bė shembull plotėsisht i qartė se nė Kosovė ka mėnagjusė jo tė aftė tė lirisė kombėtare.
Nga Bekim Rexhepi

Derisa e kaloni kohėn ēoftė edhe me diēka tė pazakont tė parėndėsishme, madje nė ēoftėse edhe e lexoni kėtė kolumne, ju me siguri jeni te shqetėsuar dhe mėgjithse, do tė doni te dinit tė vėrtetėn lidhur me Kosovėn. Kėtė tė vėrtetė mbase e duan tė gjithė, mbase edhe unė jamė kurioz ta di, po ja qe mundėsit pėr ta gjetur tė vėrtetėn janė tė vėshtira dhe tė nduardurta.
Andaj, rrjedhėmishtė duhet kėrkuar atė,sepse diku nė mendjen tuaj dhe timėn, mendimi se pa tė vėrtetė nuk mund tė jemi tė qetė. Ne jemi deridiku edhe dėshmitarė tė kėsaj gjendje e cila vije e keqsohet kudo nė botė dhe shqetsimet e pėrbotshme e tejkalojė vetėvetė kur gjendemi drejtė ndryshimėve tė mėdha, tė cilat u manifestuan nė forma tė ndryshme dhe po kaq vėmendshėm, ato nė janė qasur.
Gjithsesi, dhe jo ndofta secili me ne duam aq sa mundet dhe aq sa ka para vetės mundėsi ti ndihmoi, fatit tė Kosovės. Akoma fati i Kosovės po mbetet i mėshikėzuar, jashtė ēdo vullneti tė mirė, e tė shėndosh politik. E them kėtė sepse e kundėrta e kėsaj do tė mė adresonte ne qesharak, megjithse prapė mė me dėshirė do tė pranoja tė isha unė qesharak, se sa qė nė kėtė formė adreson mungesa e gjithė vullnetit politikė. Mungesa e vullnetit tė mirė politik, vije edhe nga faktorit i jashtėm, ai ndėrkombėtar dhe po aq hipokrezie ndjen faktorit vendor, ai kombėtar kur e linēon vullnetin politik.
Nga ky mos vullnet i dy anėshėm politik, Kosova dhe kosovarėt pėsuan anarkinė e marsit, dymijė e katėr, qė ishte i pėrgjakshėm (me mbi 28 tė vrarė dhe tė zhdukurish, e qindra tė plagosur). Megjithse kėto ngjarje u mbyllėn si zakonishtė nė stilin e demoduar tė diktaturave, pa marrė dėnime dhe pėrgjegjėsi askush/i dhe pa ndonjė dorheqje morale tė atyre qė nė njėrėn apo tjetrėn formė janė menagjusit e misionit tė paqės. Me asnjė akt tė dorheqjėve politike, madje qoftė edhe si vet akt moral i gjithė asaj pėrgjegjėsisė politike po as edhe me njė shenjė te civilizimit njėrėzor nuk ndodhi (,pra edhe kėtė herė u veprua si edhe herave tė tjera gjatė, gjithė asaj diktaturės socilėkomuniste tė Jugosllavisė), atėherė pa ndonjė akt tė tillė tė dorheqjėve kėto ngjarje i shėnuan\m me zi dhe papėrgjegjėsit politike te aktorve pėrgjegjės tė tyre u shėndrruan mė akt tė lartė birokratike, tė ruajtjės me fanatizėm tė kolltuqėve tė tyre, u bė ky shembull plotėsisht i qartė se nė Kosovė ka mėnagjusė jo tė mirė tė paqės, u bė shembull plotėsisht i qartė se nė Kosovė ka mėnagjusė jo tė aftė tė lirisė kombėtare.
Fati i Kosovės akoma po mbetet peng i mashtrusėve, peng i nivelit tė ulėt politik tė kosovarėve, qė nuk gjejnė interesin e tyre mė tė kapshėm e mė realist pėr vetėn e tyre.

Rezuluta 1244-er kundėr Pavarsisė sė Kosovės

Tė gjithė siē e dimė se edhe nė Rezolutėn 1244-ėr, ėshtė neni qė parasheh kthyerjen e forcave ushtarake e policore serbe, madje edhe midis kufirit Kosovė Shqipėri dhe Kosovė Maqedoni. Padyshim qė Serbia nė ditėn mė vendimtare pėr Kosovėn, nė ditėn kur do tė mblidhet KS tė OKB, dhe shefat e saj pėr tė vendosur lidhur me fatin e Kosovės, dhe me statusin e saj politikė. Serbia me ēdo kusht,ashtu siq edhe e ka deshmuar edhe tani, do tė pėrzihet nė fatin e Kosovės dhe shqiptarve, sepse kėshtu ma nė fund kanė vendosur dhe nėnshkruar katėr liderėt e papėrgjegjshėm poltikė. Katėr liderėt aktal tė cilėt vazdojė tė jenė dhe tė tregohen edhe mė tepėr tė papėrgjegjshėm me fatin e Kosovės. Ata mbesin konsekuent akoma nė marrėveshjen e Rambujesė dhe vazhdojnė ta mbėshtesin rezuluten 1244 e cila ėshtė e tejkaluar pėr shqiptaret e Kosovės. Po kėta lider duan qe edhe mė tej qe shqiptarėt tė mos mund tė vetvendosinė, madje pėrfundimisht pėr vetėn e tyre dhe krejtė nė fund pėr fatin e tyre nė tė ardhmėn.
Mediat tona si duket janė akoma ato te demoduarat te cilat kanė frikė dhe madje kjo frikė u shtua pas ngjarjeve te marsi te kaluar kur nga disa nderkombėtar e madje edhe vendor u kretikuan pėr ngjarjet e vet marsit dhe e meta akoma mbetet prezente me po kėtė frikė.
(citoj, V.Muratit )-Derisa shqiptarėt e marrin si sinjale, se janė shtuar gjasat pėr pavarėsi, dhe se moskthim nė periudhėn e para vitit 1999 do tė thotė moskthim nėn Serbi, Beogradi zyrtar nga ana vet kėtė mesazh e deshifron si moskthim tė Kosovės nė tė kaluarėn millosheviqiane, qė nuk do tė thotė moskthim nė Serbinė demokratike si e vlerėsojnė vet serbėt.
Mbase kėshtu e do Serbia, Serbia gjithsesi do tė insistoi tė pyesė se “Ēfarė po ndodhė me kėtė organizatė ( tė KS tė OKB ), e cila vet i sjellė marrėveshjet dhe vet nuk i zbaton.“dhe nė fund, ajo vet do tė pėrgjigjej nė kėtė pyetje- „Sikur tė mos ishte kėshtu ajo organizatė ( tė KS tė OKB ), do ta zbatonte Rezolutėn 1244-er, nė tė cilėn qartė figuron neni qė parasheh kthyerjen e forcave ushtarake e policore serbe midis kufirit Kosovė Shqipėri dhe Kosovė Maqedoni“.
Pra, medoemos duhet kaluar shtegun e pengesės se kėsaj Rezulutė e cila mund tė jetė mollė sherri pėr fund, nėse nuk zbatohet,(sipas arsytimit serb) e zbatimi i sajė nė tėrsi dhe ashtu siē figuron ėshtė i difavorshėm pėr Kosovėn dhe ai nuk lejon vetvetiu njė Pavarsi tė Kosovės nga Serbia dhe Mali i Zi. Kėto ditė kur marsi lavdisė u mbyllė jo me ndonjė anarki tė re siq ėshtė pritur me ankth, ai e filloj me marsin e mbylljės sė kryeministrit dhe tė tjerėve nė Hagė.

Arb
19-03-05, 18:37
E mire, e cka po thu me bo sipas teje, Beku?