PDA

View Full Version : Veton Surroi: "Rreth Nanos, prisni 15 vite!"


Arb
22-03-05, 20:25
Dite me pare Veton Surroi, Kryetari i partise me te re ne Kosove, "ORA," eshte shprehur se, "pas dhjetė apo pesėmbėdhjetė vjetėsh, kur tė shkruhet historia e pėrpjekjeve tė popullit tė Kosovės pėr liri dhe paqe, atėherė do tė evidentohet edhe kontributi dhe merita e padiskutueshme e Nanos nė kėto pėrpjekje pėr lirinė e Kosovės."

Te nderuar forumiste, do te doja te lexoja reagimin e juaj rreth ketij deklarimi te Surroit.

Personalisht do te thoja se Surroi dhe Nano kane nje te perbashket qe ia vlen te permendet, qe te dy jane minoritare ne tokat Shqiptare, njeri Turk e tjetri Vllah.

Kercovari
03-04-05, 14:05
Dite me pare Veton Surroi, Kryetari i partise me te re ne Kosove, "ORA," eshte shprehur se, "pas dhjetė apo pesėmbėdhjetė vjetėsh, kur tė shkruhet historia e pėrpjekjeve tė popullit tė Kosovės pėr liri dhe paqe, atėherė do tė evidentohet edhe kontributi dhe merita e padiskutueshme e Nanos nė kėto pėrpjekje pėr lirinė e Kosovės."

Te nderuar forumiste, do te doja te lexoja reagimin e juaj rreth ketij deklarimi te Surroit.

Personalisht do te thoja se Surroi dhe Nano kane nje te perbashket qe ia vlen te permendet, qe te dy jane minoritare ne tokat Shqiptare, njeri Turk e tjetri Vllah.

Kam drojen se vertet do te jetojne edhe 15-te vjete,se njeri pashtu edhe tjetri.
Athua edhe 15-te vjet shqiptaret nen thundren e minoritareve e greko sllavit Nano dhe gjonturkut Suroi ?.
Ishalla ka lind ndonje bire nane qe do te perkujdest per keto dy krere qe sa me shpejte te i shoh si eshte me mire,njerin ne varre te Atines"Lasparbythos"dhe tjetrin ne Stamboll afer kishes "Ana Sogfija"se s`ka vend per ato as ne Bjeshket e Nemuna se na i zerdisin Shqiponjat.

Toni_4Ever
03-04-05, 20:10
tung

por gjithmon milljoneri te miljoneri shkon edhe per mundimin tim si SUROI asht edhe NANO jan me ni KLUB dhe shum njerz judista.

experti_lu
27-04-05, 03:16
Dite me pare Veton Surroi, Kryetari i partise me te re ne Kosove, "ORA," eshte shprehur se, "pas dhjetė apo pesėmbėdhjetė vjetėsh, kur tė shkruhet historia e pėrpjekjeve tė popullit tė Kosovės pėr liri dhe paqe, atėherė do tė evidentohet edhe kontributi dhe merita e padiskutueshme e Nanos nė kėto pėrpjekje pėr lirinė e Kosovės."

Te nderuar forumiste, do te doja te lexoja reagimin e juaj rreth ketij deklarimi te Surroit.

Personalisht do te thoja se Surroi dhe Nano kane nje te perbashket qe ia vlen te permendet, qe te dy jane minoritare ne tokat Shqiptare, njeri Turk e tjetri Vllah.une nuk kam tjeter OPINION per surroin vetem kete:
-eshte djali i regjai surroit,ish-ambasador i titos ne spanje,te jesh ambasador ne koh te marshallit tito se pari ka qen dasht te jesh shpijun i ti.
qka kerkon nje njeri si VETON SURROI,ne politike?
nje djale i ish-ambasadorit te titos tsh po na del patriot,atedhetar.besoj se pe kuptoni qka po du me than?NO COMENT.

mergim
27-04-05, 17:44
Kjo eshte nje pergjegje e cila eshte nje realitet dhe se kontributi i Fatos Nanos ne luften per liri te popullit te Kosoves eshte i madh .Deshet apo nuk desht ta pranoni kjo ehte realitet dhe se Nano dhe qeveria e tij leshuan veriun e shqiperise per mobilizimin e Kosovarve .Nano ishte ai qe prej burgut leshoi armatimin e Ushtris Shqiptare ne duart e popullit dhe Fatos Nano eshte politikani i pare shqiptar i cili u pranua nga Gjorgj Bushi ne presidencen amerikane vetem qorrat nuk e shohin kete dhe se tani shqiperin ne vitin 2006 do ta fuse ne NATO dhe ne BE keshtu ju qoorarrt nuk shihni me shume nuk jeni ne politike me vite te tera por tani kur eshte tere populli i Kosoves i politizuar jeni edhe ju prandaj lexoni mos u ngutuni ne paragjikime.....

beku
28-04-05, 18:16
DUKE TĖ KUJTUAR TY MĖ DEL PARA HISTORIA E TI QĖ U VIJE PASĖ NJĖ KORRUPTIM I TRASHĖ,DEMEK DERI ATJE QĖ I IKĖ FILOKOMTARISĖ MĖ DUKET SE JUVE KENI TĖ PĖRBASHKĖT

GURI SYLAJ
28-04-05, 19:34
Nese Veton Surrojt, si nje politikan , nje analist, nje gazetar e pse jo edhe si nje milioner i duhet te pres pesembedhjet vite per te pa vlerat e Fatos Nanos atehere sa me duhet mua nje punetore krahu, neper rruget e mergimit , me nga dyqind ore pune ne muaj dhe memzi arrij te mbaj familjen time. Sgurtisht se shume me shume sepse rradaka ime nuk do te jete ne gjendje qe as per aq kohe sa n'a ka propozu zotni.Surroj te beje apo kuptoj kete rrol madhore te tij. Me mbetet vetem qe Shqiperise t'i uroj shendet e shqiptareve kudo qe jan mireqenje e liri.
Mua me kujtohet nje thenje e nje pjestari te CIA-se ne nje emision te nje televizjoni gjerman ku ai si te arritura te luftes kunder Terrorizmit nder te parat permend suksesin e CIA-se ne ndaljen e luftes qytetare ne Shqiperi ne vitin 1997. Dhe nese eshte kjo e sigur e une nuk dyshoj fare atehere presim deri sa te n'a ndodhe edhe dicka e tille sepse populli thot : Nuk po tutna qe po vdes po po tutna po i jet ves. Se paku dhe per fund e kisha lutur zotin Surroj qe meritat e Nanos mos t'i beje kostum per vete sepse ne pisten e modes tani nuk ka vend per kostume te vjetra.

Me nderime Guri Sylaj

mergim
29-04-05, 19:26
Deshem apo nuk deshem ta pranojme kjo eshte realitet dhe me te vertet per dike duhet edhe 100 vite ti kuptoj rrjedhat e historise se popullit shqiptar andaj shikoni me mire dhe vereni se si eshte organizuar lufta ne Kosove kush nuk i pengoi por i ndihmoi djemete UCK ,dine se derisa CIA,M%,Forin Ofisi Britanez i pranoijne keto gjera si realitet duhet edhe ju ti pranoni,,,,,.....andaj shikoni me mire...
Me nderime atdhetare...

Arb
29-04-05, 20:12
Kjo eshte nje pergjegje e cila eshte nje realitet dhe se kontributi i Fatos Nanos ne luften per liri te popullit te Kosoves eshte i madh .Deshet apo nuk desht ta pranoni kjo ehte realitet dhe se Nano dhe qeveria e tij leshuan veriun e shqiperise per mobilizimin e Kosovarve .Nano ishte ai qe prej burgut leshoi armatimin e Ushtris Shqiptare ne duart e popullit dhe Fatos Nano eshte politikani i pare shqiptar i cili u pranua nga Gjorgj Bushi ne presidencen amerikane vetem qorrat nuk e shohin kete dhe se tani shqiperin ne vitin 2006 do ta fuse ne NATO dhe ne BE keshtu ju qoorarrt nuk shihni me shume nuk jeni ne politike me vite te tera por tani kur eshte tere populli i Kosoves i politizuar jeni edhe ju prandaj lexoni mos u ngutuni ne paragjikime.....

Autoritetet Cetnike Socialiste te Tiranes Zyrtare nuk u treguan asnjehere te gatshem per te kontribuar ne konfliktin e fundit ne Kosove.

Me meritoret per kete kontribut jane figura e Pandeli Majkos, dhe ndonje socialist tjeter i rralle, partite e djathta, e posaqerisht vete populli i Shqiperise, qe i hapi dyert per mijera te zhvendosur Shqiptare nga Kosova.

GURI SYLAJ
30-04-05, 18:43
INDERUARI MERGIM PO JU DREJTOHEM ME PLOT RRESPEKT POR JO JUVE PERSONALISHT ; SEPSE NUK JU NJOH; POR EMRIT TUAJ; MERGIMIT. PER KETE KAM NJE ARSYE TE FORTE SEPSE NE DITET KUR PUNOHEJ E LUFTOHEJ PER KOSOVEN NE SHQIPERIN NENE KA QEN NJE DJAL SHUM I FORTE QE MBANTE KETE EMER DHE PER NDER TE TIJ PO E RESPEKTOJ EDHE EMRIN QE JU E MBANI NE KETE FORUM:
Balit mos ungut e mos ban vlersime kuturru sepse ate qe e thash me heret kerkon nje analize pak me te gjere . Njeriu kurr nuk pendohet pse s'fola por pse fola e per mos me ardhe deri ne kete pozite une mendohem bukur mire per te thene ose per te shkruar dicka.
Mergim ju sigurisht e dini kush ka qen MERGIMI dhe ku eshte sot por nje te jeni te sigurt se ai nuk rrinte ne Shqiperi qe pas luftes te krenohej me peshen qe ka pasuria e tij por per dicka me shume me shume peshe per te ndihmu luften dhe per te gezu lirine eKosoves.
Mergim , ne historin tone , ata qe paten intresin kombetar me te madh se interesin personal ose te jan vra ne rrethana te ndryshme ose bredhin rrugeve te botes kurse ata qe paten interesin personal para intresit te atdheut sot i ke neper shtepia te bukura ,kafe e hotele e besa edhe ne pozite e opozite.
Ata , sot , per interesa te tyre personale ,politike e klanore t'a ndajn Shqiperin ne dy pjese e besa edhe kosova nuk e pat hiq larg po fal menqurise kjo pune u shty per ndonje here tjeter.
Mergim, per hire te emrit, herave tjera pak rrespekt jo per mua por per veteveten dhe MERGIMIN me shoke, bali mundohet me i marr vesh senet me shum se sa i ckrun , por gjithesesi per fund ju falem nderit.

Me nderime Guri Sylaj

IB
30-04-05, 19:50
Po ju drejtohem atyre qe po e qojn ne piadestal fatos nanon dhe dua ti ceku vetem 4 raste e neqofte se nuk eshte ashtu jepni argumente
1.Ne vitin 1997 nano e djegu shqiperin dhe i qiti nga depot armet e kalbura te enver hoxhes jo per tu ndihmuar kosovarv por per te fituar sepse te gjitha jau shiti e kete ma se miri e dine ata qe i perdoren ato dhe sa ishin ato arme te gatshme per lufte dhe fort mire e dinte ai se ato arme nuk kishin shans ta rezikojn maqinerin e eger serbe dhe se arme te njejta disa shqipetar blenin edhe nga serbia dhe a thoni se do tu shitshin arme serbet kosovarve sikur ta dinin se ato mujn ta rezikojn serbin.
2.Kur bota filloi te dergoi ndihma per refugjat nga kosova qeveria e nanos vuri dogana per ato ndihma ku askund ne bote nuk ka dogana per ndihma humanitare dhe kush mund te me bind se ai e beri per te miren e kosoves
3. Pra te gjitha keto plane ai i konkretizoi me takimin e tij me millosheviqin ne kret te greqis
4. Pas nje vizite te tij ne lisabon te portugalis me kkthimin e tij ne aerportin e rinasit deklaroj kete per situaten e kosovoves " pik se pari duhet te demokratizohet serbija dhe me demokratizimin e saj to te demokratizohet edhe kosova
Ju pershendes te gjithve

Gentiani
30-04-05, 22:21
INDERUARI MERGIM PO JU DREJTOHEM ME PLOT RRESPEKT POR JO JUVE PERSONALISHT ; SEPSE NUK JU NJOH; POR EMRIT TUAJ; MERGIMIT. PER KETE KAM NJE ARSYE TE FORTE SEPSE NE DITET KUR PUNOHEJ E LUFTOHEJ PER KOSOVEN NE SHQIPERIN NENE KA QEN NJE DJAL SHUM I FORTE QE MBANTE KETE EMER DHE PER NDER TE TIJ PO E RESPEKTOJ EDHE EMRIN QE JU E MBANI NE KETE FORUM:
Balit mos ungut e mos ban vlersime kuturru sepse ate qe e thash me heret kerkon nje analize pak me te gjere . Njeriu kurr nuk pendohet pse s'fola por pse fola e per mos me ardhe deri ne kete pozite une mendohem bukur mire per te thene ose per te shkruar dicka.
Mergim ju sigurisht e dini kush ka qen MERGIMI dhe ku eshte sot por nje te jeni te sigurt se ai nuk rrinte ne Shqiperi qe pas luftes te krenohej me peshen qe ka pasuria e tij por per dicka me shume me shume peshe per te ndihmu luften dhe per te gezu lirine eKosoves.
Mergim , ne historin tone , ata qe paten intresin kombetar me te madh se interesin personal ose te jan vra ne rrethana te ndryshme ose bredhin rrugeve te botes kurse ata qe paten interesin personal para intresit te atdheut sot i ke neper shtepia te bukura ,kafe e hotele e besa edhe ne pozite e opozite.
Ata , sot , per interesa te tyre personale ,politike e klanore t'a ndajn Shqiperin ne dy pjese e besa edhe kosova nuk e pat hiq larg po fal menqurise kjo pune u shty per ndonje here tjeter.
Mergim, per hire te emrit, herave tjera pak rrespekt jo per mua por per veteveten dhe MERGIMIN me shoke, bali mundohet me i marr vesh senet me shum se sa i ckrun , por gjithesesi per fund ju falem nderit.

Me nderime Guri Sylaj

E pėrkrahė plotėsisht dhe pajtohem me shkresėn e Gurit!

4ever
30-04-05, 23:14
ēdo shqipetare i Kosoves qe e perkrah Fatos Nanon per per mu eshte i dyshimt!
Shume shpejt i kan harru disa apo ndoshta edhe nuk ju bejne pershtypje ēendrimet e ketij njeriu kontravers ne 1997 kur ju tha kosovareve se kryeqytet i juvi eshte Beogradi e jo Prishtina.Ishte po ky matrapaz kryeminister i Shqiperise kur urdheroj qe truprojet e ish Ministrit te Mbrojtjes se Kosoves kol.Ahmet Krasniqit te ēarmatosen dhe te nesermen u vra e per ēudi vrasesit nuk u gjenden kurre!!
Faktet tregojn qe Nano eshte prej njerzve qe ma se shumti e ka demtu ēashtjen e Kosoves po edhe te Shqiperise ne historin moderne te popullit tone.
Dhasht zoti e njerez te tille mos te ket me kurr ne udheheqesin e popullit shqipetare.

mergim
03-05-05, 12:14
Cdo gje qe eshte e dyshimt eshte ajo e juaja dhe ju lutem juve te LDK kini turp se do tju mbuloj turpi i historise dhe se neser femijet e juaj do te turperohen se baballaret be tyre nuk qene ne anen e clirimtarve por ne anen e atyre qe penguan luften e Ushtris Clirimtare te Kosoves dhe kini mendjen per kete se une dhe familja ime dhe shoket e mi qendrojn ballhapur per kete lufte asht si dhe FATOS NANO miku i yne dhe Shqiptari qe iu dual ne ndihme djemeve te UCK dhe ....

Arb
03-05-05, 14:52
Cdo gje qe eshte e dyshimt eshte ajo e juaja dhe ju lutem juve te LDK kini turp se do tju mbuloj turpi i historise dhe se neser femijet e juaj do te turperohen se baballaret be tyre nuk qene ne anen e clirimtarve por ne anen e atyre qe penguan luften e Ushtris Clirimtare te Kosoves dhe kini mendjen per kete se une dhe familja ime dhe shoket e mi qendrojn ballhapur per kete lufte asht si dhe FATOS NANO miku i yne dhe Shqiptari qe iu dual ne ndihme djemeve te UCK dhe ....

O Popull! Degjoni more kendej!

Ky Partizani i Luftes Nacional Clirimtare (Mergimi), po na i thote Fatos Nanos miku yne. Qysh se kur na u be Nanosi mik, O Mergim?

Arb
03-05-05, 14:53
ēdo shqipetare i Kosoves qe e perkrah Fatos Nanon per per mu eshte i dyshimt!
Shume shpejt i kan harru disa apo ndoshta edhe nuk ju bejne pershtypje ēendrimet e ketij njeriu kontravers ne 1997 kur ju tha kosovareve se kryeqytet i juvi eshte Beogradi e jo Prishtina.Ishte po ky matrapaz kryeminister i Shqiperise kur urdheroj qe truprojet e ish Ministrit te Mbrojtjes se Kosoves kol.Ahmet Krasniqit te ēarmatosen dhe te nesermen u vra e per ēudi vrasesit nuk u gjenden kurre!!
Faktet tregojn qe Nano eshte prej njerzve qe ma se shumti e ka demtu ēashtjen e Kosoves po edhe te Shqiperise ne historin moderne te popullit tone.
Dhasht zoti e njerez te tille mos te ket me kurr ne udheheqesin e popullit shqipetare.

Mbeshtes kete shkrim tendin! Te Lumte!

IB
04-05-05, 16:42
I nderuari mergim ju lutem mos dilni nga tema ketu eshte fjala per fatos nanon dhe jo per UCK-n dhe ju lutem se me barazimin e fatos nanos me UCK- eshte nje njollosje e pa skrupullt e UCK-s dhe gjith atyre qe dhane jeten per lirin e kosoves.

Rugovani
10-05-05, 11:03
Cdo gje qe eshte e dyshimt eshte ajo e juaja dhe ju lutem juve te LDK kini turp se do tju mbuloj turpi i historise dhe se neser femijet e juaj do te turperohen se baballaret be tyre nuk qene ne anen e clirimtarve por ne anen e atyre qe penguan luften e Ushtris Clirimtare te Kosoves dhe kini mendjen per kete se une dhe familja ime dhe shoket e mi qendrojn ballhapur per kete lufte asht si dhe FATOS NANO miku i yne dhe Shqiptari qe iu dual ne ndihme djemeve te UCK dhe ....
P mir Mergim mos deshe te thuash se Nano ka ndihmuar luften e Kosoves??
Ateher me trego pse ne kohen e Berishes ne bosnje apo kroaci nuk u shiten armet u ato u dhan falas ndersa nano u pasurua me ato arme qe shiti ne kosov e disa besa ishin jo funksionale.
Besa ni ndihm te madhe ja ka dhan kosovs sigurisht edhe ne kret qe u taku me milloshin.
Pershendetje e zgjohuni nga gjumi.

GURI SYLAJ
12-05-05, 18:12
PER ARBIN

O Arbi po mos u qudit , dohere ne Tirane thonin vllezerit kineze e miqte kosovar , mergimi ndjek te njejeten politike ; MIK NANON E VLLA ???????.
Guri Sylaj

IB
17-05-05, 20:29
Je edhe nje koment nga ata qe e perkrahen nanon se si suroi nuk vepron vetem sot por ai ka penguar te verteten mbi kosoven edhe ma heret ktu po e ceku vetem nje veprim te tij qysh ne vitin 1998 ku pengonte te verteten per kosoven dhe deshironte qe te jet vetem nje e vertet e tij per kosoven citoj"Panorama" serbe dhe "Koha ditore" refuzuan shtypjen e "Bujkut"Prishtinė, 8 mars (QIK)

Ndėrmarrja fantome "Panorama" dhe gazeta shqipe e regjistruar nė Beograd "Koha Ditore" refuzuan tė shtypnin numrin e sotėm tė gazetės "Bujku".

Nė njė njoftim tė redaksisė thuhet se numri i sotėm i gazetės u shtyp nė ndėrmarrjen "Interpres" tė Prishtinės.

Siē dihet, pėr shkak tė zhvillimeve dramatike nė javėt e fundit dhe pėrkundėr vėshtirėsive tė mėdha, redaksia e gazetės "Rilindja" vendosi ta botojė gazetėn "Bujku" edhe tė dielave.

Gjatė javėve tė fundit kjo gazetė ka pėrcjellė me pėrkushtim zhvillmet nė Kosovė.

Ora:20:00.
pershendetje te gjith ata qe e perkrahin

Arb
18-06-05, 19:03
Surroi vazhdon te mbetet nje mbrojtes tashme i legjitimuar i te drejtave te pakicave Serbe ne Kosove

Mbase keni pasur rastin te degjoni programin "BBC Audotorium ne Kosove," ku pasi Kryeministri Bajram Kosumi i ben thirrje minoritetit serb tė Kosovės qė tė vizitojė Prishtinėn dhe qytetet e tjera nė Kosovė pėr tė provuar lirinė e e lėvizjes qė po bėhet gjithnjė e mė e madhe.

Thirrja e zotit Kosumi u bė gjatė programit tė BBC-sė, Auditorium, nė tė cilin serbėt e Kosovės thanė se nuk e ndienin veten tė sigurtė tė udhėtonin jashtė enklavave tė tyre.

Zoti Kosumi tha gjatė fjalės sė tij se ēdo ditė 2500 serbė dhe anėtarė tė minoriteteve tė tjera udhėtojnė nga shtėpitė e tyre nė Prishtinė pėr tė punuar dhe ata shkojnė atje pa qenė tė kėrcėnuar apo frikėsuar.

Pėrgjigjja e zotit Kosumi nuk kėnaqi politikanin serb nė panel, Oliver Ivanoviē.

Zoti Jessen-Petersen i shtoi kėsaj deklarate njoftimin se vetėm pesė pėr qind e serbėve nga ata qė u larguan nė vitin 1999, janė kthyer nė Kosovė.

Pergjigjja e Zotit Kosumi nuk kenaqi as mbrojtesin tashme zyrtare te te drejtave te Serbe ne Kosove, udheheqesin e ORA-s, Veton Turk Surroin. Ai shtoj se pajtohem me Ivanovic se nuk kane liri te levizjes.

Surroi madje shkoj aq larg duke u shprehur se "Kosova nuk eshte vetem larg por teper larg permbushjes se standardeve."

Ke vertete perfaqeson Surroi me keto qendrime te tij? Kur do ta kuptojne ata votues qe votuan ORA-n se kush eshte Surroi? Kur do ta kuptojne ata se ke vertete perfaqeson Surroi?

ARVANITI
18-06-05, 20:13
Kete rradhe i ka te humbura zgjedhjet.

Arb
29-02-08, 00:11
Mos tu ka nal Ora o Veton!?

Sa vite shkun, a po din gja?