PDA

View Full Version : DĖSHTIMI I UNMIKUT DHE KONFUZIONI QĖ LODH?


beku
28-03-05, 18:02
DĖSHTIMI I UNMIKUT DHE KONFUZIONI QĖ LODH?

BEKIM REXHEPI

Pesė vite pas intervenimit ushtarak tė NATO-s, pesė vjet mepas me politikėn e sundimit provizor, e njė prej atyre misoneve tė OKB-sė dhe me atė qeverisjėn e Rezulutės 1244 tė KS tė po kėsaj organizate e qe quhet UNMIK. Faktori ndėrkombėtare ende nuk dėshiron tė identifikoj dilemėn e vet lidhur me pavarsinė e Kosovės. Madje ėshtė vet BE-ja, ajo qė pėrmes administratės sė saj tė instaluar nė Kosovė po e denigron mundėsin e realizimit tė aspiratės kompetitive tė shumicės shqiptare dhe po e favorizon ndarjė e Kosovės, e cila ndarje sipas tyre mė pak do tė mund ta destabilizoj rajonin dhe ti rrezikoj donacionet e saj tė investura nė Kosovė.

NDARJA E KOSOVĖS REALITET APO SFOND I RREJSHĖM I TIJ

Mbase pėr fatin e zgjedhur prej saj, politika e UNMIK-u dhe administratoret e saj qė vijnė mė pak se njė vit nė Kosovė, e bėjnė politikė sezonale. Mbase kėshtu, dhe vetėm kėshtu, ndryshe nuk mund tė quhet ajo politik e administratorve te cilėt pėr ēdo ditė e mė shumė po i shpjegon nė mėnyrėn e vet veprimet antidemokratike te tyre dhe tė organizatės qė pėrfaqsojnė nė Kosovė. Duke e penguar qė Kosova tė bėhet shtet. Pra, si pengesė e shtetzimit tė Kosova, ajo ndahet.
A ėshtė realisht Kosova e ndarė? Po.
Shih paskepticizėm Albanikun, Zveēanin, gjysmėn e Mitrovicės si dhe 2500 hektar nė brezin kufitar me Maqedonin qė tashmė janė jashtė kontrollit tė administratės ndėrkombėtare dhe atyre institucionėve fiktive tė Kosovės. Tė cilat nė mėnyrėn mė tė pakuptimt as qė po e lodhin kokėn pėr ndonjė mundėsi debatesh apo diskutimesh ēofshin ato edhe retorike, pėr ta sensibelizuar opinionin ndėrkombėtar pėr nėvojėn e ruajtjės sė modelit unitar tė Kosovės. Por,fatkeqsisht tė gjitha kėto janė, mund tė thuhet tė ditura dhe tė pritura. Dhe, jondryshe, po vetėm nė kėtė formė mund tė shfaqet sfondi i rrejshėm i realitetit tonė.

DĖSHTIMI I UNMIKUT DHE KONFUZIONI QĖ LODH

Ky dėshtim mbase ėshtė hetuar me njė vonesė tė madhe tek shqiptaret, ai vazhdon ende tė jetė njė konfuzion qė lodh. Arbėn Xhaferi ishte dhe mbetet akoma autor mė i frytshėm shqiptar i koncepteve alternative ndaj zhvillimėve nė hapsirėn Ballkanike, nuk mund tė mos e pėrmendim analizėn e tij si "Preambula" , ku nė tė sqaron, nė mėnyrėn mė preēize marrjėn e vendimėve mbi parimet e real-politikėn qė bėnė faktorit ndėrkombėtar, qė nga procesi i shthurjės sė Jugosllavisė e deri te politika mospėrfillėse e saj ndaj aspiratave tė natyrshme tė shqiptarėve, duke vazhduar mė tej ai preēizonte se: " Nė Kosovė serbet e mbetur e fituan tė drejtėn qė tė jenė tė barabartė ne tė gjitha aspektet. Kėto tė drejta atyre ua siguroi faktori ndėrkombėtar, pa negociata tė lodhshme dhe pa rezistencėn e palės shqiptare. Por, jo vetėm kaq, serbėve tė Kosovės u tolerohet enklavizimi, mosraspektimi i ligjeve dhe rregullave tė UNMIK-ut. Nė enklavat e tyre respektohen ligjet e Serbisė, nuk paguhen tatimet dhe detyrimet e tjera ndaj shtetit, nuk raspektohet dygjuhėsia, si nė institucionet tjera kosovare, nuk parandalohet paralelizmi administrativ, ambivalenca juridike, pastaj faktori ndėrkombėtar nuk merr hapa konkret pėr integrimin e kėtyre zonave nėn juridiksionin e administratės kosovare". Mbas kėtyre argumenteve tė dhėna s'ka pse tė besohet mė kot nė ndonjė kompenzim tė mundshėm tė humbjeve tona, ēoftė si faktor ekonomik, politik apo ushtarak. Fatkeqsisht, Kosova vazhdon tė figuroi nė sfondin e zi akoma si " provincė serbe ".

SUPUZOJMĖ, MBASE KĖSHTU NUK MUND TĖ SHKOI MĖ

Tė gjithė po e shohim komedinė e UNMIK-stanit nė Kosovė, mos transparenca dhe mos raspektimi i vullnetit tonė politik mund ta kėrcnojnė pėrfundimin parakohe tė kėti seriali, nė mos tjetėr, duhet dalur nga kjo gjendje mospėrfillse, e dalja ėshtė e mundshme vetėm nėse faktorit shqiptar vetimponohet, nė rend tė parė duke e paisur politikėn e vet unikale me njerėz qė vėrtetė kan dhėn shembulltyra nė jetėn politike pa pasur mėri e bajraktarizma, nėse duam qė tė jemi tė rasprktuarit dhe tė pėrfillshėmit e njė orė historie.

progoni
30-03-05, 23:31
Per dikend bie tupani.

Ti beku nuk e dij a e degjon kte tupan.

ke 27 afishime, prej tyre ke hapur 10 tema,do te ishte krejt normale sikur dikush te diskutonte temat tuaja,por 6 tema nuk ka asnje diskutim ,1 tem ke diskutuar me vetveten K-man te ka terhjek vrejtjen per kopi.

le beku kte muhabet veq duke hapur tema se nuk po ta rrok ,mos merrė nė gjunah veten tuaj si shoket e idealit tuaj