PDA

View Full Version : Lista e 7 mėkateve informatike


Dilaver
01-10-05, 11:01
7 mėkatet informatike


Fjodor Zotaj

79% e ndėrrmarrjeve ka frikė nga rreziqet tė shkaktuara nga pėrdorimi jo i mirė i internetit dhe tė e-mail nga ana e punonjėsve tė tyre. Kjo e dalė nga njė sondazh i bėrė nga ana e Sophos , njė kompani prodhimi tė softėare tė sistemeve tė sigurisė sė kompjuterave., qė nėnvizon se shumica e kompanive mendon se mund tė jenė nė rrezik nga brėnda nga punonjėsit e tyre.
‘ Nėse punonjėsit shkarkojnė dhe hapin file tė bashkangjitur mund tu shkaktojnė dėme tė mėdha sistemeve tė sigurisė tė rrjetit tė gjithė kompanisė , ku mund tė ketė edhe dėmė shumė tė mėdha , si humbja e informacionit etj. ‘ , ka komentuar pėrgjegjėsi i kėtij sondazhi.
Kėrkimi zbulon edhe ato qė janė ‘7 mėkatet informatike’, mė saktė ato aktivitete on-line tė cilat punonjėsit nuk heqin dorė .
Lista e 7 mėkateve informatike ėshtė si vijon
-Shkarkimi i muzikės dhe i filmave
- Navigimi nė internet nė sitet pornografike ose tė ngjashme
- Hapja e programeve ‘joke’ tė marra nga miqtė ose kolegėt
- Instalimi i programeve tė pa autorizuara ose navigimi nė site qė auto avijohen
- Dhėnia e informacionit e personave tė panjohur nėpėrmjet telefonit ose e-mail
- Pėrdorimi i tė njėjtit passėord nė site tė ndryshme interneti dhe shkėmbimi i saj