PDA

View Full Version : Thaēi nė IS nė Greqi takohet me kryetarin serb Tadiē!!!


Murgesha
31-01-06, 00:12
Kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēi, po qėndoron nė Athinė nė njė Konferencė Botėrore tė organizuar nga Internacionalja Socialiste, ku marrin pjesė mė se 160 delegacioneve nga vende tė ndryshme tė botės.

More a edhe Thaqi komunist??? :roll: :roll: :roll:

Arb
31-01-06, 04:34
Thacin me shoket e tij proletare i kemi bije te zellshem e te perbetuar te (***************)

Dilaver
31-01-06, 10:00
Nė njė takim tė shkurtė me kryetarin e Partisė Demokratike tė Kosovės Hashim Thacin kryetari i Serbisė Boris Tadic ka thėnė se i vie keq qė nuk ju mundėsua tė merr pjesė nė percjelljen e fundit tė kryetarit tė Kosovės Ibrahim Rugova. Tadic ka potencuar se ishte njė rast i volitshėm qė marrėdhenjet e Serbve dhe Shqipatrve tė ngriten ne nivel tė lartė.

Nė takimin e Hashim Thacit dhe Boris Tadiqit tė pranishėm ishin edhe sekretari i Internacionales Socialiste Luis Ajal dhe kryeministri bugar Sergej Stanishev.

IB
31-01-06, 11:55
Ju peshendes, mos u befasoni se kjo nuk eshte hera e pare qe takohet me shikje, se aj kete e beri edhe ditet e para te hyrjes se NATO-s ne kosove, ku ne kosove ende kundermonte era e kufomave, dhe tymi e baroti i shkieve, me popin artenie dhe shume shkie tjer, kurse shkau paska pasur rastin qe ti shpreh ngushllime, kurse ne tubimin e internacionales se socialisteve nuk di pse paska shkuar, kur ai eshte kruetar i nje partije jo socialiste, apo ndoshta kjo parti kete emer e ka sa per sy e faqe kinse demokratike.

arben-ks
31-01-06, 14:06
Sa qudi qkas i ngjesin hashim thaqit,po ai esht demokrat dhe patriot e si ai sun ban gjethkush kjo vet tregon se si ai esht demokrat dhe ju mban fjalim socialistave dhe ju thot benu demokrat ket kryetar te partis nuk e ka askushi ne nje vend te demokratizum ky djal shqiptari vjen nga dardania aty eshk kan desht me marr pjes,ldkashat por kan zi hala
ketu shihet se hashim thaqi esht njeri numer 1 ne kosov pa mar parasysh pushtetin as kryetar as kryeminister veq kryetar partije prezanton planet demokratike ne gjirin e partive socialiste komuniste ska qfar dush djali kosova jo e s aper shki ai esht njeri numer nje i kosoves qe merr pergjegjsi e shqiptarve per te keqe hiq mos u tutni se ata qe kan luftu per kosov ata nuk drathtojn jo jo silen e kaluara nje dit keni me pa punen e tij por deri sa ldksocialiste te jet ne pushtet e ka munguar ne ket mledhje e zavendsojn ata qe jan patriota dhe ju thojn evropes stop me lojra ne kosov se kosova esht flaka e ballkanit.
shpesh ju kan qudit patriotat shqiptar juve komunistav.

Psikologu
31-01-06, 14:10
Si duke Hashimi e paska lexuar shumė Tetembdhjete brymerin e Bonapartes ( Marx& Engels) e nuk paska bėr asnjė hap me tė mirė.
Ose ndoshte i paska krisur mendja qė tė shkoj tė sqarohet se si behet kalimi nga monarkija e ne socializem sepse pėr qeshtjen e demokracisė me duket shumė e vogel njohuria e tij.
Te shkohet e tė bisedohet me presidentin e Srbisė ne ketė kohė , ėshtė dicka qė nuk mundet tė quhet si hap i mirė , por sidoqoftė , nuk ėshtė ky takimi i tij i parė me palet serbe.

Psikologu
31-01-06, 14:14
Hashim Thaēi, tė ecim pėrpara

Une e denoj ne menyre absolute dhunen. Ishte e gabuar dhe na beri te ishin ne qender te vemendjes, ne sy te botes. Ēdo kosovar, i cili mendon se kjo eshte rruga e vetme drejt pavaresise, gabohet. Kjo menyre sjellje eshte vetem ne favor te Beogradit. Mbytja tragjike e tre djemve ishte shkendija e fundit qe shkaktoi kete shperthim. Kjo situate ishte ne rritje konstante prej rreth pese vjetesh. Prej pese vjetesh, populli i Kosoves ka qene ne pritje qe bashkesia nderkombetare te shpalle statusin final; per pese vjet askush nuk e dinte te ardhmen e tij. Kjo pasiguri qe ka ēuar kedo ne paqendrueshmeri krijoi frike perbrenda nesh. Eshte e veshtire te perēmosh faktin se sa te frikesuar jane shqiptaret e Kosoves nga fakti qe jane te udhehequr nga Beogradi.
Disa muaj me pare, Beogradi beri thirrje per ndarje e perēarje te Kosoves. Atyre, te cilet thone se kjo eshte me te vertete zgjidhja, une u drejtohem duke iu thene kete: deshtoi ne Bosnje dhe po ashtu do te deshtoje ne Kosove. Kjo sjell vetem ndarjen e njerezve nga njeri-tjetri. Ndersa ne duam t'i bashkojme njerezit. Eshte shume e thjeshte, nje Kosove e tille ku njerez te grupeve te ndryshem etnike jetojne ndryshe nga njeri-tjetri ne nje zone, e cila nuk eshte e qendrueshme. Eshte nje gje, qe sapo paarqitet nuk mund te kete nje fund. Une kerkoj me shume nga vendi im. Na duhet te perballemi me Beogradin me nje zgjedhje te qarte: ju duhet te mbeshtesni integrimin e serbeve lokale dhe te jeni pjese e zgjidhjes ose te jeni te pergatitur per te qene pjese e problemit dhe te perballoni pasojat nga komuniteti nderkombetar. Korieri, 28/03/2004A thua paska harruarr se cka ka folur i shkreti Hasim..

MemphiSx
31-01-06, 14:24
A eshte dasht me pyt Parlamentin ky mu taku me Tadiqin a jo.

Ne kohen kur Qytetart e Kosoves i kan votu Institucionet tona qe Kosoven ta bajn te Pavarur,dhe ateher kur duhej te takoheshin ne Vjen me delegacionin serb ne prani te BE-se e te SHBA-se,disa bisha ketu ne forum ulurishin se si se kan pyet Parlamentin
E tash per cfare biznesi eshte taku me Tadiqin.

Dardani_K1
31-01-06, 14:36
Po qka dine allahile Hashimi o Psikolog ai as dhet e katundit te vet sdine me i rue po atina thaqit me ja dhanen 6 lop me i rue i kthen te shpija te gjitha qurana ai dine veq me u frye para televizioneve me kravat e sende te tjera , po ne Zvicerr hala i ka dikund farmerkat e vjedhta qe i kane meten pa i shitun i ka lanen qe ne qofte se i duhet me iken nga Kosova me mujten me e nxjerren naj Euro andaj lene Hiqnu Hashimit se Hashim ma na ne shoqerin tone kure dojna me e ofendue dikend qe ashte i pa afte dhe njeri pa vler i thojna HIQU TINA SE E HASHIM

Artisti
31-01-06, 18:33
Thaēi: Pėr Kosovėn ekziston vetėm njė zgjidhje-pavarėsia

Nė ditėn e dytė tė qėndrimit nė takimin e liderėve rajonal dhe botėrorė nė Athinė, lideri i Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēi u prit nga Presidenti i Greqisė Jorgo Papulias nė njė pritje tė organizuar enkas pėr pjesėmarrėsit e Konferencės. Gjatė Konferencės Thaēi ėshtė takuar me Kryeministrin e Bullgarisė Stanishev, me pėrfaqėsuesit e Partisė Laburiste tė Britanisė sė Madhe, tė Partisė Socialdemokrate tė Gjermanisė, me pėrfaqėusesit e Partisė Socialdemokratike tė Austrisė, me ish Kryeministrin e Italisė D’alema, me zyrtarė nga Bosna, Kroacia si dhe liderin e opozitės shqiptare Edi Rama.


Nė tė gjitha kėto takime Thaēi ka shtruar nevojėn e domosdoshmėrisė sė mbėshtetjes sė gjithanshme rajonale dhe ndėrkombėtare tė procesit negociator pėr statusin e Kosovės nė mėnyrė qė ky proces tė pėrfundojė me sukses dhe Kosova tė bėhet shtet i pavarur dhe sovran. “ Pėr Kosovėn ekziston vetėm njė zgjidhje, e ajo ėshtė pavarėsia e plotė dhe integrimi i saj nė strukturat Euro – Atlantike . Ky ėshtė vullneti i dy milionė qytetarėve tė Kosovės, vullneti ky i cili duhet mirėpritur dhe njohur nga komuniteti ndėrkombėtar “ – ka deklaruar Thaēi nė tė gjitha takimet. Gjatė takimeve,Thaēi shtoi edhe nevojėn e bashkėpunimit tė vendeve tė rajonit nė fushėn e ekonomisė, kulturės dhe intergimit. Gjatė Konferencės shumė liderė rajonal dhe ndėrkombėtar nė emėr tė qeverive dhe partive tė tyre Thaēit i kanė shprehur ngushėllime pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova. Nė mesin e tyre edhe Presidenti i Serbisė Boris Tadiē.


RTK 31/01/2006 14:42:01

.

Portokalli
31-01-06, 20:17
Thaēi: Pėr Kosovėn ekziston vetėm njė zgjidhje-pavarėsia

Nė ditėn e dytė tė qėndrimit nė takimin e liderėve rajonal dhe botėrorė nė Athinė, lideri i Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēi u prit nga Presidenti i Greqisė Jorgo Papulias nė njė pritje tė organizuar enkas pėr pjesėmarrėsit e Konferencės. Gjatė Konferencės Thaēi ėshtė takuar me Kryeministrin e Bullgarisė Stanishev, me pėrfaqėsuesit e Partisė Laburiste tė Britanisė sė Madhe, tė Partisė Socialdemokrate tė Gjermanisė, me pėrfaqėusesit e Partisė Socialdemokratike tė Austrisė, me ish Kryeministrin e Italisė D’alema, me zyrtarė nga Bosna, Kroacia si dhe liderin e opozitės shqiptare Edi Rama.


Nė tė gjitha kėto takime Thaēi ka shtruar nevojėn e domosdoshmėrisė sė mbėshtetjes sė gjithanshme rajonale dhe ndėrkombėtare tė procesit negociator pėr statusin e Kosovės nė mėnyrė qė ky proces tė pėrfundojė me sukses dhe Kosova tė bėhet shtet i pavarur dhe sovran. “ Pėr Kosovėn ekziston vetėm njė zgjidhje, e ajo ėshtė pavarėsia e plotė dhe integrimi i saj nė strukturat Euro – Atlantike . Ky ėshtė vullneti i dy milionė qytetarėve tė Kosovės, vullneti ky i cili duhet mirėpritur dhe njohur nga komuniteti ndėrkombėtar “ – ka deklaruar Thaēi nė tė gjitha takimet. Gjatė takimeve,Thaēi shtoi edhe nevojėn e bashkėpunimit tė vendeve tė rajonit nė fushėn e ekonomisė, kulturės dhe intergimit. Gjatė Konferencės shumė liderė rajonal dhe ndėrkombėtar nė emėr tė qeverive dhe partive tė tyre Thaēit i kanė shprehur ngushėllime pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova. Nė mesin e tyre edhe Presidenti i Serbisė Boris Tadiē.


RTK 31/01/2006 14:42:01

.

Keq s'paska fol ne Athine, veqse ky njeri ska potencial politik e as njohuri politike dhe nuk eshte aspak intelektual. I ka rujt lopt deri sa i erdhe shanca me mbajt ni kallash ne krah kur erdhi prej Zvicres ku punonte rrugeve si Türsteher e tani munohet kishe po baj dicka.

MemphiSx
01-02-06, 10:53
Ky fal milosheviqi i vockel,ska te drejt te flas ne emer te Kosoves per asgje.
Kosova i ka institucionet e saja qe jan pergjegjse per berjen e Kosoves shtet.
Ky beri te njejtin gjest si t'Nanos ne Kret kur u taku me slloben,ky vec vendtakimin e ka nderru,kurse pazarlleqet i ka te njejta me t'Nanos.************************************
Ndryshuar nga Murgesha

arben-ks
01-02-06, 15:38
Ore ti mempis a je ti i smut ap te rrokin shpesh, mos i quj antaret e forumit hiena oj kafsha e zez se vet presidenti i kosoves ne krye ne veti ka pas shum takime me milloshin shum marrveshje e askush si si besojke po keto jan te natyrshme per kryetaret e partis ata me ksi hiena qfar je ti nuk flasin kujdes per hashim thaqin kut te permendesh emrine tij laj durt laje gojen me zall dhe bir shahadet injorant
Hashim thaqi esht njeri me i besushem tek populli.. se me pas pas both keta ldkecat e tu ishin shkue e kishin marr pjes ne at konferenc e cila ishte nje shitje apo ndarje e kosove po hashim thaqi esht nje trim qe e krahasoj me Isa boletinin qe me thirrje apo pa thirrje ju hun ne parlament te avroballkanve dhe i qon ne rrot same me dy kobure ne shok
Me pas qesi trima ldk se ajo esht parti socialiste e ajo kishte marr pjes ne ket konferenc per coptimin e tokave shqiptare po sjeni per kurgja veq kur te jeni nxor mule hashimin me qit te parin he tuca he.
Shiko atje e kam hap nje tem per bjlozat si ti qe jan moderator e qe fyjn antaret e forumit ndrroe nikun kur te fysh antaret e jo si moderator se te fyj e ne rrot same te qoj idiot!!

ANESTEZIA
01-02-06, 17:52
A eshte dasht me pyt Parlamentin ky mu taku me Tadiqin a jo.

Ne kohen kur Qytetart e Kosoves i kan votu Institucionet tona qe Kosoven ta bajn te Pavarur,dhe ateher kur duhej te takoheshin ne Vjen me delegacionin serb ne prani te BE-se e te SHBA-se,disa bisha ketu ne forum ulurishin se si se kan pyet Parlamentin
E tash per cfare biznesi eshte taku me Tadiqin.

Une mendoj qe parlaqmenti duhet te pyetet per takime zyrtare ne mes te udheheqesve qe pretendojne se jane udheheqes te institucioneve shteterore.Kete eshte dashur ta bejne dy ministrat e Qeverise sone.Nuk mund te krahasohet takimi i z.Thaqi me Tadiqin ,si takim joformal, me takimin e dy ministrave te Qeverise Kosumi me ministrat serbe. Ata eshte dashur ta pyesin Parlamentin e Kosoves.

ANESTEZIA
01-02-06, 17:56
Ky fal milosheviqi i vockel,ska te drejt te flas ne emer te Kosoves per asgje.
Kosova i ka institucionet e saja qe jan pergjegjse per berjen e Kosoves shtet.
Ky beri te njejtin gjest si t'Nanos ne Kret kur u taku me slloben,ky vec vendtakimin e ka nderru,kurse pazarlleqet i ka te njejta me t'Nanos.


******************************
Ndryshuar nga Murgesha.Gabim trashanik i juaji.Thaēi nuk ka folur ne emer te institucioneve por ne emer te PDKse dhe ne emrin e tij e pse jo ne emer te nje numri te institucioneve te Kosoves.

Artisti
01-02-06, 17:56
Keq s'paska fol ne Athine, veqse ky njeri ska potencial politik e as njohuri politike dhe nuk eshte aspak intelektual. I ka rujt lopt deri sa i erdhe shanca me mbajt ni kallash ne krah kur erdhi prej Zvicres ku punonte rrugeve si Türsteher e tani munohet kishe po baj dicka.


Nga fotoja jote pe shohim qe ti penden e ke ne dore,shyqyr more zot ,ishalla shkollohesh.


.

laliloli
01-02-06, 19:45
Ky fal milosheviqi i vockel,ska te drejt te flas ne emer te Kosoves per asgje.
Kosova i ka institucionet e saja qe jan pergjegjse per berjen e Kosoves shtet.
Ky beri te njejtin gjest si t'Nanos ne Kret kur u taku me slloben,ky vec vendtakimin e ka nderru,kurse pazarlleqet i ka te njejta me t'Nanos.************************************
Ndryshuar nga Murgesha

Nuk e di se qka paske ndryshuar ketu Murgesha,por une po verej fyerje nga me te uletat.

Shume e shume udheheqes kosovare jane takuar me pare me perfaqesues te Serbise dhe kete e konsideroj vazhdimesi te atyre takimeve .Me Serbine kemi ende qka te bisedojme (pos statusit).
Serbia i ka shume borgj Kosoves prandaj te gjitha keto duhet ti ktheje ajo.

e_martumja
01-02-06, 21:13
Thojn Kush kesh e vesh :wink:

Sa interesant sa shume e ka kesh Rugoven qe shkoj te aj Dreqi M.......

e tash aj me qef shkoj kurse Dr Rugova ishte i obligum!!!!!!!!!!!!!!!!ØØ

E_Zjarrta
01-02-06, 21:25
A eshte dasht me pyt Parlamentin ky mu taku me Tadiqin a jo.

Ne kohen kur Qytetart e Kosoves i kan votu Institucionet tona qe Kosoven ta bajn te Pavarur,dhe ateher kur duhej te takoheshin ne Vjen me delegacionin serb ne prani te BE-se e te SHBA-se,disa bisha ketu ne forum ulurishin se si se kan pyet Parlamentin
E tash per cfare biznesi eshte taku me Tadiqin.

[b]Biznes po a nuk po e din a

Ta them une
1. Sigurishte ndonje i aferm i tije ka ndonje shtepi Publike e i duhen Moldavkat apo Shkin magjupet

2. Mundet edhe te jete ndonje kontrabande cigaresh se sa me shume qe shqiptaret pine duhan edhe ate me lire me shum aq me shum vdesin nga Kanceri

3.Ndoshta don me ja shite naj cop toke qe ja ka pas lane baba

dhe 4 Mundet edhe te siguroj terenin e vet qe te zgjidhet kryetare i shtetit Serbo-malazez

ne funde mos ja shih per te madhe se ja ka ba si Magjupi me qerrshija qe i kishte Psh.... te gjitha e ne funde i mblodhi e i ngreni te terat duke thene kete jo kete jo........

Murgesha
01-02-06, 21:28
Nuk e di se qka paske ndryshuar ketu Murgesha,por une po verej fyerje nga me te uletat.

Shume e shume udheheqes kosovare jane takuar me pare me perfaqesues te Serbise dhe kete e konsideroj vazhdimesi te atyre takimeve .Me Serbine kemi ende qka te bisedojme (pos statusit).
Serbia i ka shume borgj Kosoves prandaj te gjitha keto duhet ti ktheje ajo.

Lali tė lutem!
Patjetėr se do tė takohen edhe shumė tė tjerė siē edhe mė parė janė takuar.
Por tė lutem mė thuaj ēka mendon ti pėr atė takim, dhe pse merr pjesė Thaqi nė njė Internacionale Socialiste kur ėshtė kryetar i njė partie demokratike?

Artisti
01-02-06, 21:57
Disi po mungon nje shkrim i imi i cili ishte verejtje per zotri MemphisX,do ti isha mirenjohes Moderatorit i cili ka fshire kete shkrim te me beje me dije se mos kam ofenduar ?


Me deshire per pergjigje

Artisti

fesatiiiiii
01-02-06, 23:50
Thojn Kush kesh e vesh :wink:

Sa interesant sa shume e ka kesh Rugoven qe shkoj te aj Dreqi M.......

e tash aj me qef shkoj kurse Dr Rugova ishte i obligum!!!!!!!!!!!!!!!!ØØ

Rugova nuk ka shku po e kane marre me zor ti e_martumja e Taqi po shkon si mysafire nderi.Internacionalja Socialiste e veshur me emrin Parti Demokratike e Kosoves.
------------------------------------------
Lalioli paska shkrujt:

Nuk e di se qka paske ndryshuar ketu Murgesha,por une po verej fyerje nga me te uletat.

Shume e shume udheheqes kosovare jane takuar me pare me perfaqesues te Serbise dhe kete e konsideroj vazhdimesi te atyre takimeve .Me Serbine kemi ende qka te bisedojme (pos statusit).
Serbia i ka shume borgj Kosoves prandaj te gjitha keto duhet ti ktheje ajo.
-------------------------------------------

Me ftesa mysafiri dhe pergjigje mikepritese me fal mirepritese po i kthen Serbia te gjitha. A thue pse more zot nje pjese apo me mire te them pakic e popullit tim qorra ne mendje dhe logjike.

GURI SYLAJ
02-02-06, 09:21
Nese me lejohet une do e kisha terhjek nje vrejtje te vogel per te gjithe ata qe mendojn se politika eshte ajo qe del neper faqet e gazetave.
jo!!!!!!!!!!!!!
VENDIMET E MDHA POLITIKE DHE MARREVESHJET BEHEN NJE MINUT PARA APO NJE MINUT PAS DREKAVE DHE DARKAVE SOLEMNE.
E tere ajo qe ndodhe para ose pas kesaj eshte nje shqyrtim dhe nje gjetje zgjidhjeje te mundeshme per problemin.
Ne rastin konkret, shume pak njerez e din se cka biseduen keta njerez te politikes.

Rezultatet shihen me von.P.sh nese Partija Demokratike bllokon zgjedhjen e Presidentit ,kuptohet se bashku me votat e serbeve ,ateher nuk don mend se ketu kemi te bejme me nje marrveshje.Ose nese brenda pales shqiptare krijohen percarje lidhur me grupin negocius edhe ky eshte rezultat i ketyre bisedimeve .Veprimet ne ditet e ardheshme do te tregojn ate qe ndoshta sot nuk dihet.
Secili ka te drejt te takohet dhe te bisedoj me ata me te cilet ka cka te bisedoj ,s'do mend se edhe me armikun nje dite duhet ule ne tavolinen e bisedimeve.Kurse pjesemarrja ne tubime te Internacionales Socialiste tregon vetem orjentimin dhe rrugen qe dikush ka zgjedhe ne politike.

arben-ks
02-02-06, 18:01
Mir paske then guri syla .. pome te dale kunderta e atyre fjalve tua qfar dote thuash a do ta ndrrosh mendejen.? qendrimi? partin apo gjithmon akuzon opoziten e opozita ska ne dor asgje se ketu ikan shti hunt ata ldkashat dhe mir do te kishte ber qe ldk te terhiqet nga parlamenti por se pari duhet ta voton fatmir sejdiun per kryetar qe mos ti mbes borgj popullit dhe mos te behet barr e padrejtsive dhe e zgjatjes se bisedimeve tecilat ndoshtado te jen shumte gjata qe parlamentit te kosoves doti duhet shum njerz ti nderron gjat bisedimeve dhe sigurisht qe do te ndodhin shum te papritura eketo do te shkojn ne dem te popullit sigurisht
Ksuh do te fiton?
Kush do te humb ?
Kush esht pergjegjs per zhagitjen e bisedimevete cilat nuk kan qen kusht as standard per to esht vet fajtor Ldk sema shum po i konvenojn bisedimet me nejt ne pushtet se sa me u largu nga pushteti e populli me kerku pavarsi te pakushtezume e kjo behet vetem nese te gjitha partit shqiptare dalin nga parlamenti dhe mbrojn populli dhe shpallin referendum per pavarsi e nese referendumi del 61% po ather gjdo shtet me konventa nderkomtare duhet ta njeh pavarsin ekosoves si te timoritlindor tibetit dhe ruandes.
numer nje qe duhet te ksuhtzohetbashksia nderkomtare per fillimin e dialogut me serbin esht njohja e pavarsis se kosoves pa kusht dhe para bisedimeve
Numer 2 shqiprija duhet temarr iniciativen epar per njohjen e shtetit te kosoves si shtet te pamvarur dhe demokrat; ndyshe kto bisedime do te zgjasin me vite ... dhe prap ne do te jemi humbs edhe pse duhet mepranu se e dhe jemi humb te kerkimit te drejtes ton nacionale shtetrore.
hashim thaqi sigurisht qe kas hhku me iz te dikujt atje sigurisht nga peterseni si perfaqsus i shqiptarve tekosoves se deri sa ne te mos njihem si shtet apo siparti ne jemi ilegal ne shtet tonin qeshtu esht kur je nerkemb te tjeter kujt e te tjeret lujn me ne si maca me mi :?:

laliloli
02-02-06, 18:14
Lali tė lutem!
Patjetėr se do tė takohen edhe shumė tė tjerė siē edhe mė parė janė takuar.
Por tė lutem mė thuaj ēka mendon ti pėr atė takim, dhe pse merr pjesė Thaqi nė njė Internacionale Socialiste kur ėshtė kryetar i njė partie demokratike?

Une veq e dhash mendimin tim per at takim Murgesha .Bashkesia nderkombetare ka vene si standard qe Kosova te bashkpunoj dhe te kete maredhenie te mira me vendet per rreth saj ,prandaj per mua qdo politikan kosovar qe ka takime me ata te Beogradit e qe mbron interesat e Kosoves eshte shume i natyrshem .Sa i perket pyetjes qe me ben se perse Thaqi merr pjes ne nje kongres te nje Internacionaleje socialiste per kete nuk mund te jap pergjigje ,ndersa ajo pjesemarrje eshte bere publike dhe konsekuencat i bart vete pertia e tij (PDK) .

krijuesiii
02-02-06, 18:46
...ne kushte cfare jane eshte gje normal te takohet Zotriu Hashim Thaqi edhe me Tadiqin edhe Fjermani me Francen ishin ne lufte qindevjeqare por prap se üprap dihet se ku jane...

...Hashim Thaqi nuk eshte takuar ne lufte dhe nuk ka nenshkruar marreveshje antikombetare siq ishte marreveshja e Millosh-Rugova per ndalimin e bombardimit te NATO-se...

...Thaqi eshte takuar dhe ka marre pjes per tiu mate impulset Armiqeve te Shqipetareve te Kosoves edhe kjo eshte nje pjese e punes per LIRI...


tungiii

Murgesha
02-02-06, 18:59
...ne kushte cfare jane eshte gje normal te takohet Zotriu Hashim Thaqi edhe me Tadiqin edhe Fjermani me Francen ishin ne lufte qindevjeqare por prap se üprap dihet se ku jane...

...Hashim Thaqi nuk eshte takuar ne lufte dhe nuk ka nenshkruar marreveshje antikombetare siq ishte marreveshja e Millosh-Rugova per ndalimin e bombardimit te NATO-se...

...Thaqi eshte takuar dhe ka marre pjes per tiu mate impulset Armiqeve te Shqipetareve te Kosoves edhe kjo eshte nje pjese e punes per LIRI...


tungiii

http://news.albemigrant.com/cutenews/data/upimages/taci-slobo.jpg
Edhe nė kėtė takim ka pas shku Thaqi me ja matė impulset armiqėve.
Krijuesii a e din ti pse kėta dy janė takuar??

Murgesha
02-02-06, 19:01
Une veq e dhash mendimin tim per at takim Murgesha .Bashkesia nderkombetare ka vene si standard qe Kosova te bashkpunoj dhe te kete maredhenie te mira me vendet per rreth saj ,prandaj per mua qdo politikan kosovar qe ka takime me ata te Beogradit e qe mbron interesat e Kosoves eshte shume i natyrshem .Sa i perket pyetjes qe me ben se perse Thaqi merr pjes ne nje kongres te nje Internacionaleje socialiste per kete nuk mund te jap pergjigje ,ndersa ajo pjesemarrje eshte bere publike dhe konsekuencat i bart vete pertia e tij (PDK) .

Tė falemnderit pėr pėrgjigjen e sinqertė Lali.

krijuesiii
02-02-06, 19:07
...ne kushte cfare jane eshte gje normal te takohet Zotriu Hashim Thaqi edhe me Tadiqin edhe Fjermani me Francen ishin ne lufte qindevjeqare por prap se üprap dihet se ku jane...

...Hashim Thaqi nuk eshte takuar ne lufte dhe nuk ka nenshkruar marreveshje antikombetare siq ishte marreveshja e Millosh-Rugova per ndalimin e bombardimit te NATO-se...

...Thaqi eshte takuar dhe ka marre pjes per tiu mate impulset Armiqeve te Shqipetareve te Kosoves edhe kjo eshte nje pjese e punes per LIRI...


tungiii

http://news.albemigrant.com/cutenews/data/upimages/taci-slobo.jpg
Edhe nė kėtė takim ka pas shku Thaqi me ja matė impulset armiqėve.
Krijuesii a e din ti pse kėta dy janė takuar??

...qy ky eshte rren dhe montim moj ti qe rrin ne Kishe se si paska mundesi qe Milloshi ta mbaj mbas shpine flamurin e Maqedonis...

...Turpe per ata qe provojne me gnjeshtra te tilla e ndoshta edhe per ty nese e ke bo vete, qenjke genjeshtare amatore shko ne "boten e rrenave apo boten sot" do te bejn profesionaliste te rrenave...


me rrespekt edhe mos ma shluej tash shkrimin veq si ke mundesi...


tungiii

sherri
02-02-06, 19:08
S'vlen me sllogani BORO&RAMIZI!!
tashe ne shkini ishe aktual sllogani:BORO&HASHIMI
:!: :!: :!: :!: :!:

Murgesha
02-02-06, 19:24
...qy ky eshte rren dhe montim moj ti qe rrin ne Kishe se si paska mundesi qe Milloshi ta mbaj mbas shpine flamurin e Maqedonis...

...Turpe per ata qe provojne me gnjeshtra te tilla e ndoshta edhe per ty nese e ke bo vete, qenjke genjeshtare amatore shko ne "boten e rrenave apo boten sot" do te bejn profesionaliste te rrenave...


me rrespekt edhe mos ma shluej tash shkrimin veq si ke mundesi...


tungiii

- - - mos tė interesojė fare vendbanimi im, po mė jep pėrgjigjen qė tė kėrkova.
Kėtė foto e ka bėrė publike Vjesniku i Zagrabit e jo unė.

Sikurse tash qė ju deshte Thaqit tė shkoj nė Athinė pėr tu takuar me Tadicin ashtu e ka pėrdorė edhe Shkupin pėr t`u takuar me Milloshin.

Shko hidhja njė sy kėtij linku e atėherė bindesh pėr vėrtetėsinė e fotos.
http://www.medijaklub.cg.yu/zanimljivi/zanimljivi9-99/zanim-28-0.htm

krijuesiii
02-02-06, 19:29
..po seshte me rendesi nga vjen a e sheh qe trupi eshte i Gligorovit dhe vetem koka e Milloshit shikoja doren qe ka pas sakat nga atentati gligorovi, e ti mos bire kaq lehte pre e cfare do gazete se eshte dobesi morale, bile duhet te jepesh qe ne fillim burimin dhe dyshimi qe ekziston mbi kete burime...tungiii

Murgesha
02-02-06, 19:46
..po seshte me rendesi nga vjen a e sheh qe trupi eshte i Gligorovit dhe vetem koka e Milloshit shikoja doren qe ka pas sakat nga atentati gligorovi, e ti mos bire kaq lehte pre e cfare do gazete se eshte dobesi morale, bile duhet te jepesh qe ne fillim burimin dhe dyshimi qe ekziston mbi kete burime...tungiii

Po ke tė drejtė, Gligorovi nė bashkė bisedė me TURPukovskin.

Vranina
02-02-06, 20:02
Thaci takon Tadicin nė Athinė

Presidenti i Serbisė Boris Tadic dhe lideri i PDK-sė Hashim Thaci kanė zhvilluar njė takim tė shkurtėr tė hėnėn nė Athinė.
Presidenti serb Boris Tadic ka deklaruar dje pėr mediat serbe se me Hashim Thacin ka pasur”njė takim tė shkurtėr” gjatė pritjes tė cilėn kryetari i Greqisė, Karolos Papulias e ka shtruar pėr pjesėmarrėsit e konferencės sė kėshillit tė Internacionales Socialiste.
Tadic ka deklaruar se ”takimi i shkurtėr” nuk ka qen takim i mirėfilltė, por njė takim nė mes tė rreth 200 tė ftuarve nė pritjen e organizuar.
”Pėr fat tė keq, nuk ka pasur takim, vec se janė kėmbyer disa fjali nė prani tė dhjetra njerėzve nė njė rreth”, ka deklaruar Tadic.
Duke folur pėr pėrmbajtjen e bisedės, Tadic ka thėnė se e rėndėsishme nė bisedėn me Thacin ėshtė fakti qė kreu i PDK-sė gjatė fjalimeve qė ka mbajtur ka thėnė se ėshte e nevojshme qė sa mė parė tė fillojnė bisedimet e drejtpėrdrejta tė Beogradit e Prishtinės pėr tė ardhmėn e Kosovės dhe duhet sa mė parė qė tė bėjmė dicka pėr jetėn e tė gjitha pakicave, e para sė gjithash serbėve nė Kosovė”.
Duke treguar se nė disa fshatra me serbė nė Kosovė nuk ka drita ujė, Tadic ka thėnė se ”kėto cėshtje tė cilat kisha dashur tė zgjidhen ndaras nga rrjedha e bisedimeve, sepse jeta shkon nga dita nė ditė… dhe kjo duhet tė zgjidhet nga dita nė ditė”.
Ai ka thėnė se i ka shprehur Thacit keqardhjen qė pala shqiptare nuk i ka lejuar tė marrė pjesė nė varrimin e presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, nė Prishtinė mė 26 janar, qė sipas Tadicit ėshtė njė lėshim i rastit qė raportet midis serbve e shqiptarėve tė pėrmirėsohen. Tadic ka thėnė, gjithashtu, se nuk ka pasur ndėrmjetsues pėr takimin me Thacin. ”Pėr fat tė keq, nuk kam pasur takime serioze me shqiparėt e Kosovės, sepse kėto takime janė refuzuar cdo herė prej tyre”, ka thėnė Tadic, duke shtuar se Qeveria e Serbisė pa sukses kanė kėrkuar qė tė takohen mė kryeministrin e Kosovės Bajram Kosumi dhe presidentin e ndjerė tė Kosovės Ibrahim Rugova.

Frida Malaj

laliloli
02-02-06, 20:07
http://news.albemigrant.com/cutenews/data/upimages/taci-slobo.jpg
Edhe nė kėtė takim ka pas shku Thaqi me ja matė impulset armiqėve.
Krijuesii a e din ti pse kėta dy janė takuar??

MUrgesha kjo foto eshte plotesisht e montuar .Ta kishte bere dikush tjeter nuk do ta zija per te madhe .

Vranina
02-02-06, 20:16
http://www.medijaklub.cg.yu/zanimljivi/zanimljivi9-99/zanim-28-0.htm

ndiqe pak linkun ku po te qon direkt e ne te perditshmen Kroate Vjesnik, sikur tė ishte montim do te kishte reaguar vet Taci, pastaj Vjesniku nuk eshte joserioze por kryesorja kroate e sikur te bente nje montim te tille ajo e din edhe ai qe nuk din asgje qfar do te ndodhte, lexo pak edhe ne forumet serbe qka u shkrua ketyre diteve, por ashtu eshte si po thua ti edhe takimi me Tadicin eshte montim.

Murgesha
02-02-06, 20:34
MUrgesha kjo foto eshte plotesisht e montuar .Ta kishte bere dikush tjeter nuk do ta zija per te madhe .

Po unė nuk jam nė atė bisedė o Lali, qė po ma zen kaq shumė tė madhe.
Kjo foto nuk ka dalė nė publikim sot.
Dhe ende askush nuk e ka demantuar, edhe pse ka kohė qė kjo foto shetitet nėpėr faqe tė ndryshme tė netit.

laliloli
02-02-06, 20:38
Nese me lejohet une do e kisha terhjek nje vrejtje te vogel per te gjithe ata qe mendojn se politika eshte ajo qe del neper faqet e gazetave.
jo!!!!!!!!!!!!!
VENDIMET E MDHA POLITIKE DHE MARREVESHJET BEHEN NJE MINUT PARA APO NJE MINUT PAS DREKAVE DHE DARKAVE SOLEMNE.
E tere ajo qe ndodhe para ose pas kesaj eshte nje shqyrtim dhe nje gjetje zgjidhjeje te mundeshme per problemin.
Ne rastin konkret, shume pak njerez e din se cka biseduen keta njerez te politikes.

Rezultatet shihen me von.P.sh nese Partija Demokratike bllokon zgjedhjen e Presidentit ,kuptohet se bashku me votat e serbeve ,ateher nuk don mend se ketu kemi te bejme me nje marrveshje.Ose nese brenda pales shqiptare krijohen percarje lidhur me grupin negocius edhe ky eshte rezultat i ketyre bisedimeve .Veprimet ne ditet e ardheshme do te tregojn ate qe ndoshta sot nuk dihet.
Secili ka te drejt te takohet dhe te bisedoj me ata me te cilet ka cka te bisedoj ,s'do mend se edhe me armikun nje dite duhet ule ne tavolinen e bisedimeve.Kurse pjesemarrja ne tubime te Internacionales Socialiste tregon vetem orjentimin dhe rrugen qe dikush ka zgjedhe ne politike.

Sa mire Guri, paraprakisht paske gjetur fajtorin ne rast te "problemeve" ne zgjedhjen e presidentit te Kosoves dhe te "perqarjeve eventuale" ne grupin negociator????????
Jame i bindur se me mire se une e din (kur kame parasysh shkrimet shume cilesore tuajat ),se eshte e drejte themelore demokratike qe nje kuvendar te votoj per ose kunder nje kandidati, qofte edhe per president.

Me rrespekt Lali

laliloli
02-02-06, 20:48
http://www.medijaklub.cg.yu/zanimljivi/zanimljivi9-99/zanim-28-0.htm

ndiqe pak linkun ku po te qon direkt e ne te perditshmen Kroate Vjesnik, sikur tė ishte montim do te kishte reaguar vet Taci, pastaj Vjesniku nuk eshte joserioze por kryesorja kroate e sikur te bente nje montim te tille ajo e din edhe ai qe nuk din asgje qfar do te ndodhte, lexo pak edhe ne forumet serbe qka u shkrua ketyre diteve, por ashtu eshte si po thua ti edhe takimi me Tadicin eshte montim.

Vranina une as qe dua te lexoje forumet serbe dhe asgje qe eshte serbe,ju lexoni se do te informoheni "drejte".
Une e lexova ate shkrim ,pjeserisht ,te asaj gazete kroate dhe aty nuk eshte cekur se Thaqi eshte takuar me Millosheviqin ,por titulli i atij shkrimi don te thote :Thaqi dhe Millosheviqi ne top listen e njerezve me ndikim ne bote -keshtu disi, dhe ne brendi shkruan se Millosheviqi eshte ne vendin e 7 e thaqi ne te 8-tin .Pse i lexon kot kur nuk i kupton.

Vranina
02-02-06, 21:01
Vranina une as qe dua te lexoje forumet serbe dhe asgje qe eshte serbe,ju lexoni se do te informoheni "drejte".
Une e lexova ate shkrim ,pjeserisht ,te asaj gazete kroate dhe aty nuk eshte cekur se Thaqi eshte takuar me Millosheviqin ,por titulli i atij shkrimi don te thote :


Thaqi dhe Millosheviqi ne top listen e njerezve me ndikim ne bote -keshtu disi, dhe ne brendi shkruan se Millosheviqi eshte ne vendin e 7 e thaqi ne te 8-tin .Pse i lexon kot kur nuk i kupton.


lalaloli shiqo sa i qendron besnik fjales qe e fol:

"une as qe dua te lexoj forumet serbe" menjiher me pas "une lexova ate shkrim"

Nuk eshte fjala tek leximi as tek shkrimi por eshte fjala tek kontestimi i vertetesis se asaj fotografie nga ti lalaoli, ku takime te tilla sekrete sa here ka mbajt i preferuari yt e ti del dhe i thua dikujt se nuk eshte e vertet, e kur ta rrapaplas fotgrafin dikush para syve me burim te sigurte nga Vjesniku i Zagrebit.

Ti permenda forumet sepse ne forume sihet me gjersisht ku eshte takuar dhe si per ata ti permenda e me siguri i paske lexuar per ata po thua se nuk i lexoj e pa e mbaruar fjalen mir kthehe thua e lexova.

laliloli
02-02-06, 21:19
lalaloli shiqo sa i qendron besnik fjales qe e fol:

"une as qe dua te lexoj forumet serbe" menjiher me pas "une lexova ate shkrim"

Nuk eshte fjala tek leximi as tek shkrimi por eshte fjala tek kontestimi i vertetesis se asaj fotografie nga ti lalaoli, ku takime te tilla sekrete sa here ka mbajt i preferuari yt e ti del dhe i thua dikujt se nuk eshte e vertet, e kur ta rrapaplas fotgrafin dikush para syve me burim te sigurte nga Vjesniku i Zagrebit.

Ti permenda forumet sepse ne forume sihet me gjersisht ku eshte takuar dhe si per ata ti permenda e me siguri i paske lexuar per ata po thua se nuk i lexoj e pa e mbaruar fjalen mir kthehe thua e lexova.

Vranina e nderuar ju me preferuat qe te lexoj forumet serbe ,qe nenkupton se ju dini permbajtjen e tyre,por me kete nuk deshiroj te ua mohoj te drejten tuaj se qka lexoni..

Une nuk kam asnje te preferuar politik por me intereson te mbroje te verteten.Po e perseris prap se ne ate shkrim te Vjesnikut te Zagrebit qe ju ma ofruat (sepse,po them prap une nuk i lexoj asnjehere forumet kroate)nuk shkruan qe Thaqi eshte takuar me Millosheviqin ,por ata kane hyre ne listen e njezet personaliteteve boterore me ndikim .Kjo eshte e verteta e atij shkrimi kroat qe ju ma servuat permes linkut ta lexoj dhe nga kureshtja e dhe e lexova pjeserisht..

Vranina
02-02-06, 21:28
MUrgesha kjo foto eshte plotesisht e montuar .Ta kishte bere dikush tjeter nuk do ta zija per te madhe .

Zotni lalaloli, the se eshte e montuar fotoja andaj te preferova te shkosh ku e ka burimin fotoja qe te bindesh se nuk eshte foto e montuar dhe se e ka burimin tek vjesniku i Zagrebit, dhe se ka qe tri vite se kjo foto sillet neper faqe te ndryshme, eshte studjuar e perte studimit dhe nuk ka shans te jet e montuar vetem ate desha te them ndersa per takimin ku eshte bere dhe shum gjera tjera i qiten ne shesh vet shkiet e disa gjera kan qen edhe ne forum ku eshte diskutuar ne dy forumet kosovare qe sa dite pikerisht per ket foto edhe per vendin e takimit e shum gjera tjera.

laliloli
02-02-06, 22:02
Zotni lalaloli, the se eshte e montuar fotoja andaj te preferova te shkosh ku e ka burimin fotoja qe te bindesh se nuk eshte foto e montuar dhe se e ka burimin tek vjesniku i Zagrebit, dhe se ka qe tri vite se kjo foto sillet neper faqe te ndryshme, eshte studjuar e perte studimit dhe nuk ka shans te jet e montuar vetem ate desha te them ndersa per takimin ku eshte bere dhe shum gjera tjera i qiten ne shesh vet shkiet e disa gjera kan qen edhe ne forum ku eshte diskutuar ne dy forumet kosovare qe sa dite pikerisht per ket foto edhe per vendin e takimit e shum gjera tjera.

Ne baze te fotos dhe ne baze te shkrimit qe e kuptova te asaj gazete lene shume dyshim per at takim .Por edhe nese ka ndodhur une nuk jame avokat i asnje politikani qe ta mbroj ,pasi nuk i pekas asnje subjekti politik,por nuk mund te heshte para shpifjeve dhe sidomos perdhosjes se vlerave te luftes qe disa po ia bejne ketu..Eshte takuar pasojat i ka bartur partija e tij dhe ai vet.
Po edhe ne eshte takuar jo vetem Thaqi ,por edhe ndonje politikan tjeter ,te gjithe e dime se si kane rrjedhe gjerat pas luftes ,ku udheheqesit kosovare shume here me insistimin e bashkesise nderkombetare jane detyruar te bejne gjera qe ndoshta vet nuk i kane pelqyer.

Me rrespekt Lali

arben-ks
02-02-06, 23:00
Po qaj flamuri i maqedonis asht bre ash shpifsa he :wink:
Hashimikurt te flet me shki flet ashiqare se sju tutet e per qata aj asht rrokotel :wink:

krijuesiii
02-02-06, 23:17
..po seshte me rendesi nga vjen a e sheh qe trupi eshte i Gligorovit dhe vetem koka e Milloshit shikoja doren qe ka pas sakat nga atentati gligorovi, e ti mos bire kaq lehte pre e cfare do gazete se eshte dobesi morale, bile duhet te jepesh qe ne fillim burimin dhe dyshimi qe ekziston mbi kete burime...tungiii

Po ke tė drejtė, Gligorovi nė bashkė bisedė me TURPukovskin.


...stu shite rrena dhe tash ndjeheshe e TURPeruar e kuptoj se si ndjehen genjeshtarete, me vjen keq per ty...


tungiii

GURI SYLAJ
02-02-06, 23:17
Lali po me vije keq por e keni gabim , sepse une e thash:

P.sh. nese.....................

qe nuk don te thote se kam te drejt dhe se do te ndodhe ashtu.
Une e dij se eshte e drejte e secilit kuvendare te............votoj.
Por une e dije edhe se ,ne grupin e shkrimeve te mija cilesore apo jo cilesore ,bene pjese edhe shkrimi i cituar nga Ju.Dhe se une mundohem te shkruaj vetem ate qe une mendoj se kam te drejt e jo per hater te askujt .Gjithemon i vetedijshem se shkrimet nuk do te pelqehen nga te gjithe,se do te kritikohen e ndoshta edhe te gjykohen por nga tere kjo une mundohem vetem te mesoj dicka dhe te behem edhe me i mire ne shkrime.

Me nderime Guri Sylaj

Gentiani
02-02-06, 23:18
I paste ndjesė shpirti Presidentit Rugova me atė fjalėn "dora e zgjatur e serbisė" shembull konkret ėshtė shoku Hasha nė internacionalen socialiste nė Hellas.

Murgesha
02-02-06, 23:26
...stu shite rrena dhe tash ndjeheshe e TURPeruar e kuptoj se si ndjehen genjeshtarete, me vjen keq per ty...


tungiii

Sigurisht qenke gėnjeshtar i madh qė po e kupton.

Si mos tė ardhtė mėrzi lexo se ku ėshtė marrė ajo foto, e si mos tė besojsh shko edhe nė kosova.de atje ku mė sė shumti ėshtė pėrfolur e trajtuar kjo foto.
Boll janė mjeshtėr tė pėrgėnjeshtrimeve ata atje, po kėtė foto nuk kanė mundur ta shpallin tė gėnjeshtėrt ende.

Mua s`mė vjen hiē keq pėr ty.

Guri i madh
03-02-06, 00:10
pse u fshin dy postimet e mia ne ket tem ju lutem bond a ka mundsi me sqarue .

pak ma heret nuk kam mujt me postue fare ne politik nese jam i pa deshirushem largohna

************************************************** ********
Lexo mesazhin privat


Bond

Guri i madh
03-02-06, 00:17
do te thot nuk lejohet te tregohet e verteta gjithmon do ta genjejm vet vehtn

Arb
03-02-06, 02:22
lalaloli shiqo sa i qendron besnik fjales qe e fol:

"une as qe dua te lexoj forumet serbe" menjiher me pas "une lexova ate shkrim"

Nuk eshte fjala tek leximi as tek shkrimi por eshte fjala tek kontestimi i vertetesis se asaj fotografie nga ti lalaoli, ku takime te tilla sekrete sa here ka mbajt i preferuari yt e ti del dhe i thua dikujt se nuk eshte e vertet, e kur ta rrapaplas fotgrafin dikush para syve me burim te sigurte nga Vjesniku i Zagrebit.

Ti permenda forumet sepse ne forume sihet me gjersisht ku eshte takuar dhe si per ata ti permenda e me siguri i paske lexuar per ata po thua se nuk i lexoj e pa e mbaruar fjalen mir kthehe thua e lexova.E sa i perket Thacit, ai nuk e ben dot pa vellezerit Shkije. Vellain e tij (Thacit) nuk e ndante as dite as nate me cetniket Shkije ne lokalin e tij, edhe Thaci osht nga ajo fare e keqe.

Se Thacin shume shumecka me vellezerit e tij Shkije, kjo nuk eshte dicka e pa-njohur. Me cudit fakti se kush jane ata qe votojne per partine e tij?!

Arb
03-02-06, 02:25
Po qaj flamuri i maqedonis asht bre ash shpifsa he :wink:
Hashimikurt te flet me shki flet ashiqare se sju tutet e per qata aj asht rrokotel :wink:

Takimi eshte ba ne Shkup...

Mos harroni se ne po flasim vetem per disa takime qe ne si opinion i dijme. Po kur do te mesojme per dhjetera e dhjetera takimet e tjera!?

MemphiSx
03-02-06, 13:24
Disi po mungon nje shkrim i imi i cili ishte verejtje per zotri MemphisX,do ti isha mirenjohes Moderatorit i cili ka fshire kete shkrim te me beje me dije se mos kam ofenduar ?


Me deshire per pergjigje

Artisti


Per ndonje problem qe te paraqitet ne koken tende (*******) urdhero shfrytezo M/P,e mos e perdore forumin per lojra tuja provokues.

Artisti
03-02-06, 15:25
Disi po mungon nje shkrim i imi i cili ishte verejtje per zotri MemphisX,do ti isha mirenjohes Moderatorit i cili ka fshire kete shkrim te me beje me dije se mos kam ofenduar ?


Me deshire per pergjigje

Artisti


Per ndonje problem qe te paraqitet ne koken tende (*******) urdhero shfrytezo M/P,e mos e perdore forumin per lojra tuja provokues.


Kush qka ka fshi aty ku jane yjet eshte pune e Moderatorit,me siguri ka qene prape nje ofendim ne gjuhen serbe se ky MemphiSx shume po e preferojke gjuhen serbe,treguan edhe linqet qe i solli ketu,por fale shqiptareve u sosen ato linqe qysh u sose edhe Serbia,e do te sosesh edhe ti zotri MemphiSx.

Une nuk kam kurfare problemesh ,por ti ke nje problem te madh ne koken tende dhe ne gjuhen tende.
Problemi te cilin e ke ti nuk mund ta zgjedhish ketu,sepse nuk do te lejojm ta perfshijn linqet serbe FORUMIN DARDAN.
Te kam thene atje ku ende nuk je pergjigj ,qe nese ti usheqehesh me ato linqe,ketu nuk ke jete.

Pra shko kah ke ardh e mos u mundo se koti ta besh DARDANIN e dashur ,me linqe serbe.

Me metodat tua serbosllave nuk flitet ne privat,kam shqiptare me te cilet komunikoj ne pv,per ty sjam mbet keq.


Artisti

laliloli
03-02-06, 17:33
I paste ndjesė shpirti Presidentit Rugova me atė fjalėn "dora e zgjatur e serbisė" shembull konkret ėshtė shoku Hasha nė internacionalen socialiste nė Hellas.


Genti e ke shume gabim me kete thenie ,sepse me te po nenkuptohet se ter UĒK-ne po e quan dore e zgjatur e Serbise.Une nuk besoj se ne Kosove ka ndonje parti qe eshte dore e zgjatur e Serbise.

Hashim Thaqi ka qene udheheqes i UĒK-se dhe udheheqes i grupit kosovare ne Rambuje ku eshte vendosur fati i Kosoves.Ai eshte tani drejtues i PDK-se ,partise se dyte opozitare ne Kosove.
Ka afer 30 deputet ne kiuvend qe mbrojne interesat e Kosoves e jo Serbise .Nese fillojme ta quajme njeri tjetrin se jemi me shkie ,ku do te na qoj kjo valle??
Genti nga ju pres qe te pakten kur shkruani te keni edhe argumentet.

Me rrespekt Lali

Kalt
03-02-06, 19:15
Politikani nuk eshte nje fshatar i cili per nje vije uji nuk i flet vellaut apo bashkefshatarit me muaj e me vite sa bile duhet dhe ndermjetesi qe ti beje te pajtohen.
Politikani duhet te ngrihet mbi mentalitetin e turmes apo te atij fshatarit qe mora si shembull dhe te dije ne cdo situate qe te mbroje dinjitetin dhe integritetin kombetar dhe personal.
Nese Thaci eshte takuar me Tadic ai ka bere shume mire, sepse e kunderta as qe do te mund te konceptohej.
Ku qendron e keqja e ketij takimi?
Nese ecet me mentalitetin e shekujve te kaluar atehere Kosova dhe shqiptaret duhet te ngujohen neper kulla te gurta, brenda te cilave te shtrohen njerezia kembekryq duke bere kuku e duke vajtuar per jete te jeteve historine e larget dhe te afert.
Ato kohe duhen kujtuar por kurresesi nuk duhet te behen shkak qe qe te kalohet ne veteizolim.
Populli yne nuk duhet te mbetet ne pozitat e vajtuesit dhe te ankuesit, por duhet te marre iniciativen qe te bisedoje me cdokend.
Vetem permes bisedimeve dhe negociatave arrihen zgjidhje e kurresesi permes qendrimeve refraktare e veteizoluese.
Desheroj te shtoj se Thaci nuk ka bere asgje me shume se detyren e tij si politikan e se te gjitha emertimet ne adrese te tij per kete rast jane te pavlefshme.
Ne fund te fundit dhe ai si person ashtu si te gjithe shqiptaret tash po meson demokracine dhe rregullat e saj sepse ai dhe ne te gjithe kurre nuk e patem kete fat me pare!

P.S.
Ndersa ajo fotografia qe paraqet Thacin dhe Milloshevicin do te ishte mire qe te hiqej sepse nuk i sherben askujt!
Shpesh here gjera te tilla jane shkak qe numri i atyre qe shkruajne ne kete forum eshte ende i vogel!

Urata
04-02-06, 00:16
I paste ndjesė shpirti Presidentit Rugova me atė fjalėn "dora e zgjatur e serbisė" shembull konkret ėshtė shoku Hasha nė internacionalen socialiste nė Hellas.


Genti e ke shume gabim me kete thenie ,sepse me te po nenkuptohet se ter UĒK-ne po e quan dore e zgjatur e Serbise.Une nuk besoj se ne Kosove ka ndonje parti qe eshte dore e zgjatur e Serbise.
Hashim Thaqi ka qene udheheqes i UĒK-se dhe udheheqes i grupit kosovare ne Rambuje ku eshte vendosur fati i Kosoves.Ai eshte tani drejtues i PDK-se ,partise se dyte opozitare ne Kosove.
Ka afer 30 deputet ne kiuvend qe mbrojne interesat e Kosoves e jo Serbise .Nese fillojme ta quajme njeri tjetrin se jemi me shkie ,ku do te na qoj kjo valle??
Genti nga ju pres qe te pakten kur shkruani te keni edhe argumentet.

Me rrespekt Lali

Pashe njat zot o lali mos na habit kaq shume t'guxosh qe ne Taqin ta therrasesh/shohesh tere UĒK-ne.
Mos o lali se te vret zoti!
Ēfare deshmie tjeter don ti o lali, kur Slloba ne Hage i tha Presidentit se une ta kam ngrit Taqin. Ēfare i thue shkuarjes se tij ne Athine si mysafire dhe muhabetoset me shkjaun?

Ēfare don tjeter o lali, kur familja e te ndjerit dhe populli i thane JO tadiqit?!!!!!

Pasqyra e fatekeqesis nuk eshte tjeter vetem keshtu mosaftesia e kthjellimit njeher e pergjithemon!

Tomori
04-02-06, 00:26
Sa turpe me habitni si keni kohe te mireni me shpifje ...
mos ma keq...ju qe flisni keshtu per Hashimin do tju pyesja:
Ku ishit ju ne vitin 1998. kaq
:arrow:

IB
04-02-06, 00:39
Te pershendes krijusiii, cdo here kur ju hargjohen argumentet e prmendni marveshtjen millosheviq- rugova per ndaljen e sulmeve te natos ndaj serbis, une ju pyet se a i ndali sulmet nato mbas keti nenshkrimi, une te tregoj se jo, por nato i qiti edhe kushtin e pest serbis qe menjeher ta liron rugoven, dhe se qfar demi paska pasur ky nenshkrim, kur dihet se ne cilat rrethana u nenshkruar kjo deklarat, kur tere bota e diti se rugova ishte i burgosur, por vetem disa injorata te qiftit tane e komentojn ndryshe, ajo eshte e drejt e juaja.

krijuesiii
04-02-06, 03:09
Te pershendes krijusiii, cdo here kur ju hargjohen argumentet e prmendni marveshtjen millosheviq- rugova per ndaljen e sulmeve te natos ndaj serbis, une ju pyet se a i ndali sulmet nato mbas keti nenshkrimi, une te tregoj se jo, por nato i qiti edhe kushtin e pest serbis qe menjeher ta liron rugoven, dhe se qfar demi paska pasur ky nenshkrim, kur dihet se ne cilat rrethana u nenshkruar kjo deklarat, kur tere bota e diti se rugova ishte i burgosur, por vetem disa injorata te qiftit tane e komentojn ndryshe, ajo eshte e drejt e juaja.


...po be eshte prrallle e juvja se i qiti NATO kushte Serbise, per ate kohe Rugova ka qene hiq fare njeriu me rendesi, Me Rendesi ka qene KRyeministri i Qeveris se atehershme te perkohshme dhe nenshkruesi Kryesor i marreveshjes se Rabujes Zoteri Thaci...

...Po le qe e qoj Millosh kta ne Rome pa nje therre ne Kombe por ky kur erdhi edhe ne Gjermoni tha se duhet ndal bombardimet e NATOs e me Milloshin duhet me bisedu, edhe Fischeri nga nervoza as asyl si dha tha hup atje te Papa...


...natyrishte qe eshte e drejt edhe juvja me kallxue peralla...

Urata
04-02-06, 03:21
ai qe bene llafe shume/llafazani burim i paēmuar te dhenash...
gazmor me deshtimet o krijuesiii...!


Per te berat e Prijesit Shpirteror folen populli, folet dijetaret ane e kend botes...!

GURI SYLAJ
04-02-06, 08:38
Sinqerisht, une mendoj se kjo foto eshte e montuar.

Perndryshe nese ka pas ndonje takim ,qe don te thot se ka qen nje takim sekret, atehere cdo perpjekje per t'a shpetu ,eshte e kote.

Forca nuk te korite por kajta .
Une vetem pyes veten se a e kan ditur njerezit e rrezistences se armatosur per kete takim dhe pse nuk kan reaguar me kohe.Nese e lexojn, ateher e kan te kjart se kujt po i drejtoj kete pytje.
Vertete une kam mbete pa text edhe pse shume cka eshte thene ,ne kete drejtim ,nga shume burime e sidomos nga ato serbe te cilat i kam marr me rezerve dhe si propagande qe vetem serbet din t'a bejne.

Arb
04-02-06, 10:21
I paste ndjesė shpirti Presidentit Rugova me atė fjalėn "dora e zgjatur e serbisė" shembull konkret ėshtė shoku Hasha nė internacionalen socialiste nė Hellas.


Genti e ke shume gabim me kete thenie ,sepse me te po nenkuptohet se ter UĒK-ne po e quan dore e zgjatur e Serbise.Une nuk besoj se ne Kosove ka ndonje parti qe eshte dore e zgjatur e Serbise.

Hashim Thaqi ka qene udheheqes i UĒK-se dhe udheheqes i grupit kosovare ne Rambuje ku eshte vendosur fati i Kosoves.Ai eshte tani drejtues i PDK-se ,partise se dyte opozitare ne Kosove.
Ka afer 30 deputet ne kiuvend qe mbrojne interesat e Kosoves e jo Serbise .Nese fillojme ta quajme njeri tjetrin se jemi me shkie ,ku do te na qoj kjo valle??
Genti nga ju pres qe te pakten kur shkruani te keni edhe argumentet.

Me rrespekt Lali

Me ate deklaraten se "kemi te bejme me nje njesi qe mund te jete dore e zgjatur e Serbise," Presidenti e kishte fjalen per 7-8 veta, te cilet kishin vete-shpallur te ashtuquajtur "Shtab te Pergjithshem."

Bile ne Hage disa prej tyre si, Limaj dhe Krasniqi e pranuan se Shtabi i pergjithshem nuk ekzistonte. Se ishte vetem nje propagande qe ishte perdorur ne ate kohe. Propagande qe realizohej permes mediave te shkruara dhe elektronike. Kjo ishte lufta qe ben ky shtab prej 7-8 vetash. Ata ben punen e Shkinise. Ndihmuan ne planin shekullor te Cetnikeve Shkije per token e djegur.

Duke u kthy pak me mbrapa...

Kjo deklarate nuk ishte as e ngutshme. Kjo deklarate erdhi pas rrjedhjes se disa ngjarjeve.

Nje delegacion i qeverise se atehershme kishte vizituar kete "Shtab te Pergjithshem." Ata jo vetem qe nuk u priten mire, por u rrahen dhe u torturuan pa-meshirshem ne burgjet e krijuara nga ky shtab.

Nuk ju mjaftoj vetem kjo.

Nga ky shtab vazhdonin sulmet edhe me te ashpera kunder Presidentit Rugova, dhe institucioneve te atehershme te ndertuara me voten e lire.

Ky shtab doli haptas kunder vullnetit te lire te popullit.

Ne nderkohe nga ky shtab doli edhe nje "liste e zeze," qe numeronte dhjetera personalitete me te shquara te kohes, qe ishin vene ne listen per likujdim. Ne krye te listes per likujdim ishte vene Presidenti Rugova. Ne kete liste lexoheshin edhe emrat e Mark Krasniqit, Bujar Bukoshit, Fehmi Aganit, Zekria Canes e disa te tjereve...

Rugova si President kishte obligim real qe deklarohej sinqerisht para popullit se kush qendronta prapa ketij shtabi misterioz.

Paraqitja ne skene e ketij shtabi misterioz shenoj edhe fundin e luftes (shume te efektshme) guerile qe deri ne ate kohe e benin njerez pa ngjyrime politike apo ideologjike.

Dalja ne skene e ketij shtabi te imagjinuar, i ndihmoj propagandes cetnike Serbe qe te gjej me shume arsyetime realizuar planin e tokes se djegur. Nje plumb i shkrepur, ndeshkohej me dhjetera e qindra te vrare, te masakruar dhe nje vendbanim te djegur. Kete e bente Shkinia me arsyetimin para botes se ndiqte njesite te shtabit te imagjinuar te Pergjithshem.

Arb
04-02-06, 10:29
Ja edhe deshmia e Ushtarakut Robert Cercer, qe muaj me pare deshmoj ne favor te Dosjes se Limajt...

Ai flet nga pervoja qe kishte gjate luftes. Flet per ate qe ka pare nga afer. Flet nga burimi i pare i informimit.

Ishin te rralle ata qe sikur ky zoteriu mbrojten Kosoven dhe luften e saj. Ishin te rralle ata qe sikur ky zoteriu deklaruan per te verteten e luftes. Ata qe jane ne kundershtim me deshmine e tij, ose nuk kane qene fare ne Kosove ne ate kohe, ose jane informuar nga nje burim manipulues.NGA PROCESI GJYQESOR "LIMAJ DHE TE TJERET"

DESHMITARI ROBERT CERCER ISHTE ANGAZHUAR PER PAVARESINE E KOSOVES PA KUSHT

Hage, 26 Maj

Shkruan: Vehbi Kajtazi

Ne seancen e sotme, deshmine e ka vazhduar eksperti ushtarak I krizave, njohesi I mire I rrethanave ne Ballkan dhe ne bote, njekohesisht analisti politik I cili per 25 vjet kishte sherbyer oficer ne Ushtrine Britanike, Robert Cercer.

Cercer I eshte pergjigjur shume pyetjeve te Prokurorit Tomas. Seanca ka filluar me pyetje per prejardhjen e materialeve te mbledhura ne nje raport per luften ne Kosove.

Cercer mohoi t'i kete rekomanduar pala mbrojtese per materialet e raportit te tij, I pranuar si deshmi. Cercer tha se asnjehere s'I ka takuar te akuzuarit, por me kerkese te pales mbrojtese ka ardhur per te deshmuar ne favor te Limajt.

Cercer eshte pyetur nga Prokurori per marredhenjet e tij qe ka me Sherli Diogardin dhe Xhozef Diogardin. Ai tha se ka marredhenje te mira, dhe kane qene te interesuar per Kosoven.

Ne Gjykate eshte paraqitur edhe nje raport I Cercerit, qe kerkon Pavaresine e Kosoves, ne kohen kur ai ishte Drejtor I Grupit Nderkombetar te Krizave, ne Prishtine.

Cercer, tha se ai bashke me Sherlikane kerkuar te njihet Pavaresia e Kosoves. "Une kam pasur qendrimin se nese Kosoves I jipet nje autonomi, ata mund te kthehen ne Kosove." Cercer, Serbine e kishte cilesuar si diktator dhe shtypes mbi Kosoven. Te gjithe meshkujt Serbe te Kosoves, kane qene te mobilizuar si shtypes.

Ne letren e tij derguar Kongresit Amerikan, Cercer kishte thene se Serbia eshte shtypese. Ai kishte kerkuar pavaresi te plote per Kosoven, me masa te rrepta mbrojtese per pakicat qe jetojne ne Kosove.

Cercer tha se ne kemi pare ne Kosove, qe nga viti 1913, dhe asnjehere nuk eshte gjetur zgjidhje e qendrueshme dhe e drejte. Ai kishte kerkuar qe Kosova dhe Serbia te jene dy shtete te pavarura.

Ai tha se kete nuk e deshironin Serbet, dhe ata I kishin shitur shtepite ne Kosove, keshtu qe Serbet nuk deshironin te jetonin ne Kosove. Ai tha se ka kontaktuar edhe me Serbet refugjate, pervec te moshuarve, te tjeret nuk deshironin te ktheheshin ne Kosove. Cercer tha se nje pjese e Serbeve deshironte te kthehej, te perfitoj grante e pastaj e shesin pasurine. Te vetmit qe deshirojne te rrine, jane rastet sociale.


Sherli Diogardi: Haga po I Barazon Kriminelet me Clirimtaret

Cercer kishte marre nje dokument nga Sherli Diogardi me titull, "Kosova nje kthese e madhe." Ne baze te editorialeve te Sherlit eshte pyetur, se a pajtohet me qendrimet e saj.

Ai thoshte se arrestimi I luftetetareve te lirise, Fatmir Limajt, Haradin Balajat, dhe Isak Musliut, eshte perpjekje per te barazpeshuar clirimtaret qe luftonin per lirine e popullit Shqiptar. A pajtoheni pajtoheni me kete Z. Cercir? Ai tha se ky eshte nje stil Amerikan per te ekzagjeruar ngjarjet. Sipas prokurorit Cercer ishte ne krye te kuazes Shqiptare, per te arritur qellimin e tyre, dhe per te bindur Kongresin Amerikan me ane te raporteve qe ia kishte dhene Sherlit.

Cercer eshte pyetur edhe per disa raporte te Misionit Vezhgues ne Kosove, ku edhe ai ishte hartues I tyre. Prokurori kerkoi qe seanca rreth ketyre raporteve te mbyllet.

Ne raportin per strukturen komanduese te UCK-se, Cercer tha se UCK-ja nuk kishte ndonje komande koherente. Ata vepronin ne baze te bindjeve te tyre, me besnikeri te ndryshme, etj. Ai tha se SHP ne 98' nuk ishte fare I qarte. Aty kishte disa qarqe. SHP ishte Drejtori Politike qe nuk kishte te bente fare me kuptimin e struktures komanduese. Njerezit nuk dinin se kush ishte ne SHP, dhe askush nuk e dinte se kush jane ata te SHP-se. Kishte tendenca per te filluar nje kryengritje guerile, pa kurrfare strukture ushtarake.


UCK-ja ishte Komplet e Pa-organizuar

Cercer eshte pyetur se, "Cfare zhvillimesh kane ndodhur ne Qershor, 1998." Ai tha se SHP-ja nuk bente asgje pervec perpjekjeve qe te siguronin arme pa kurrfare komande. SHP-ja per te qene nje Shtab, duhet te kete me shume funksione, e jo vetem perpjekje per te siguruar arme.

Cercer tha se pas masakres se Prekazit UCK-ja vepronte ne konspiracion te thelle. Per kete ata mbanin maska dhe perdornin pseudonime. Anetaret e UCK-se nuk e njihnin njeri-tjetrin. Kjo behej per te mos ditur se kush eshte ne UCK. Ne ate kohe kishte shume grupe qe thoshin se une jam ne UCK.

Anetaret e UCK-se shkonin ne Shqiperi per te marre arme secili me vete per te blere arme. Ne veri te Shqiperise vinin fshataret dhe benin pazare, per te shitur kallashnikove.

Gjate gjithe luftes nuk ka pasur asnje strukture komanduese. NATO dhe SHBA sollen Agim Cekun per te bere njefare komande.

Cercer eshte pyetur edhe per Fatmir Limajn, se a ka degjuar se ne cilen zone ka komanduar ai. Cercer tha se, "nuk besoj qe ka komanduar ne ndonje zone, por mund te kete qene udheheqes I ndonje njesiti.

Nderkaq, prokurori citoj deshmine e Limajt, kur ai kishte thene ne deshmi se kishte qene Komandant I Brigades dhe I kishte dhene komande Luanit. Cercer tha se nuk eshte kjo komande, kur urdheron per te sjell nje kafe apo dicka. Komanda kap nje sistem me te gjere. Per te dhene urdhera ka me shume njerez, se sa nje apo dy persona.

Cercer tha se emerimi I Sylejman Selimit, Komandant I Drenices, nuk kishte te bente me kurrefare komande. Ai ishte nje djalosh I ri qe te kishte zene nje pozicion te atille.

Nderkaq, Adem Jashari, nuk ishte fare Komandant. Ai ishte ngritur ne nje kryengritje dhe kishte rene ne kete kryengritje.

Prokurori tha se, "Sulltani eshte cilesuar nje luftetar I mire." Cercer ia ktheu se, "nuk do te thote se nese je luftetar I mire, je edhe Komandant I mire."

Ne Gjykate eshte paraqitur edhe deshmia e Sylejman Selimit, kur ai thote se, "Kur une mungoja, zevendesit e mi mund te benin urdhera." Cercer tha se, "perkunder vullnetit te UCK-se per te pasur nje organizim, nuk ia ka dal te bente kete.

Kur raportet beheshin, ato nuk mund te shperndaheshin. Njerezit ishin te vete-emeruar dhe nuk kishte emerime. Sylejman Selimi nuk mund te ushtronte nje sistem ushtarak, sepse mungonte cdo gje, sic eshte transporti, komunikimi, etj.

Une nuk kam pare askund ne Kosove, te kete pasur strukture komanduese. Kete e kam bere nga vezhgimet e mia.

Ne Kosove kishte fshatare qe luftonin dhe nuk kishte strukture komanduese, dhe disipline perkunder vullnetit. UCK-ja nuk ia doli te bente kurre te organizohej. Njesitet vepronin te pavarura nga njeri-tjetri, sepse nuk kishte transport dhe komunikim. Grupet degjonin se po zhvilloheshin luftime, dhe shkonin per te ndihmuar, dhe kjo nuk do te thote se kishte komande. Ata dilnin ne ndonje koder, shihnin se cfare po ndodh, dhe shkonin per te ndihmuar. Ky eshte nje shembull shume fisnik.

Prokurori citoi deshmitarin L98, kur ai kishte degjuar per nje zone ne rrezik, dhe se ishte nen komanden e Celikut. Cfare mund te thoni per kete, kishte pyetur Prokurori. Cercer thase kjo mund te kete qene nje embrion, por nuk do thote se ai ishte urdheruar. Atje kishte disa burra te pa-pervoje, dhe te pa-dijshem ne aspektin ushtarak, dhe kjo nuk ka te bej me ndonje strukture komanduese.

Cercer tha se shembulli I Rahovecit, eshte shembulli I deshtimit te UCK-se, dhe kjo deshmon shkallen e struktures komanduese. Pra, eshte nje shembull klasik I deshtimit, qe tregon se nuk kishte strukture komanduese.


Rrembimet e bera nga UCK-ja, si Rrembimet ne Afganistan

Pastaj ne Gjykate eshte paraqit nje raport I Misionit Vezhgues ne Kosove, raport qe edhe deshmitari Robert Cercer e kishte perdorur per deshmine e tij. Rreth ketij raporti Cercer tha se, "me 22 Qershor nuk kishte ndonje kontroll territorial. Vezhguesit kishin pare njerez te armatosur, pa ndonje komande dhe kontroll territorial."

Ne raportin vezhgues thuhet se nje zone e madhe kontrollohej nga UCK-ja. Per kete Cercer tha se ata ishin fshatare te pa-komanduar dhe kjo u deshmua ne ofensiven kur gjithe ky sistem ra. Fshataret kishin arme te gjuetise, qe I perdornin per t'I mbrojtur fshatrat e veta. Te gjitha raportet e vezhguesve Europiane, qe thuhet se kishte komande ushtarake, Cercer I ka kundershtuar.

Cercer eshte pyetur rreth rrembimit te dy Serbeve, qe pastaj ishin liruar. Kete e kishte thene edhe Jakup Krasniqi, ku ai kishte folur edhe per Konventen e Gjeneves. Nderkaq, deshmitari tha se nuk I mer serioze deklaratat e Krasniqit, sepse ato kane qene propaganda. Une e kam kete bindje perkunder rrembimit dhe lirimit te dy Serbeve, ajo kishte karakter propagantistik.

Cercer mori shembull edhe rrembimet ne Afganistan, qe nuk mund te dish se kush I ka rrembyer. Edhe lirimi I dy Serbeve ka qene shume I veshtire qe te kontaktohej nje qender e sistemit te koordinuar ushtarak, per te negociuar per lirimin e tyre. Kjo eshte e njejte me rrembimet ne Afganistan.

Qendrimi im eshte qe nuk ka pasur strukture komanduese te UCK-se. Ai ka permendur edhe zonen e Dukagjinit, qe nuk kishte asnje kontakt me SHP-ne dhe raportet e tyre ishin te ngrira. Ai mori shembull strukturen e organizuar komanduese te Ushtrise Clirimtare Kombetare ne Maqedoni, kur urdherat e Ali Ahmetit respektoheshin.

Kemi rastin e urdherit te terheqjes ne dy raste qe ishte bere me urdher te Ali Ahmetit. Ne pjesen tjeter te seances eshte kthyer Fatmir Limaj. Limaj eshte pergjigjur ne disa pyetje te prokurorit Uajting, lidhur me disa rrembime ne zonen e Pashtrikut.

laliloli
04-02-06, 11:08
Pashe njat zot o lali mos na habit kaq shume t'guxosh qe ne Taqin ta therrasesh/shohesh tere UĒK-ne.
Mos o lali se te vret zoti!
Ēfare deshmie tjeter don ti o lali, kur Slloba ne Hage i tha Presidentit se une ta kam ngrit Taqin. Ēfare i thue shkuarjes se tij ne Athine si mysafire dhe muhabetoset me shkjaun?

Ēfare don tjeter o lali, kur familja e te ndjerit dhe populli i thane JO tadiqit?!!!!!

Pasqyra e fatekeqesis nuk eshte tjeter vetem keshtu mosaftesia e kthjellimit njeher e pergjithemon!

Ne ke mendon moj Urata e uruar ta therrasim UĒK-ne ?Mos deshiron ne ata qe asnjeher nuk e njohen ate dhe luften e lavdishme te popullit,qe edhe sot e asaj dite vazhdojne ta injorojne ,kinse nga qielli iu ka ardhur liria.
Pse po behesh kinse nuk po e din qe Hashim Thaqi ka qene figura emblematike ne kohen me te veshtire te popullit tone,ne kohen kur jemi perpelitur me forcen e fundit TE JEMI O TE MOS JEMI.Thaqi jo vetem qe me miqte nderkombetar ne vitin 98,99 ka udhehequr luften e armatosur,por edhe luften politike dhe diplomatike te Kosoves per tu qliruar nga Serbia.Kjo deshmon edhe me takimet e tija me qendrat e vendosjes dhe diplomatet amerikan e evropian,si Ollbrajt,Rubin,Bler etj.
Thaqi ne kohen e luftes udhehoqi edhe delegacionon e Kosoves ne Rambuje sepse ndikimi i tij ne terren ishte me i madhi se i qdo politikani tjeter .E ne Rambuje eshte vendosur fati i vendit oj Urata e uruar ,a nuk i din keto fakte ?? Sa qudi!!!

Me rrespekt si gjitheher nga Lali

laliloli
04-02-06, 11:12
Pashe njat zot o lali mos na habit kaq shume t'guxosh qe ne Taqin ta therrasesh/shohesh tere UĒK-ne.
Mos o lali se te vret zoti!
Ēfare deshmie tjeter don ti o lali, kur Slloba ne Hage i tha Presidentit se une ta kam ngrit Taqin. Ēfare i thue shkuarjes se tij ne Athine si mysafire dhe muhabetoset me shkjaun?

Ēfare don tjeter o lali, kur familja e te ndjerit dhe populli i thane JO tadiqit?!!!!!

Pasqyra e fatekeqesis nuk eshte tjeter vetem keshtu mosaftesia e kthjellimit njeher e pergjithemon!

Ne ke mendon moj Urata e uruar ta therrasim UĒK-ne ?Mos deshiron ne ata qe asnjeher nuk e njohen ate dhe luften e lavdishme te popullit,qe edhe sot e asaj dite vazhdojne ta injorojne ,kinse nga qielli iu ka ardhur liria.
Pse po behesh kinse nuk po e din qe Hashim Thaqi ka qene figura emblematike ne kohen me te veshtire te popullit tone,ne kohen kur jemi perpelitur me forcen e fundit TE JEMI O TE MOS JEMI.Thaqi jo vetem qe me miqte nderkombetar ne vitin 98,99 ka udhehequr luften e armatosur,por edhe luften politike dhe diplomatike te Kosoves per tu qliruar nga Serbia.Kjo deshmon edhe me takimet e tija me qendrat e vendosjes dhe diplomatet amerikan e evropian,si Ollbrajt,Rubin,Bler etj.
Thaqi ne kohen e luftes udhehoqi edhe delegacionon e Kosoves ne Rambuje sepse ndikimi i tij ne terren ishte me i madhi se i qdo politikani tjeter .E ne Rambuje eshte vendosur fati i vendit oj Urata e uruar ,a nuk i din keto fakte ?? Sa qudi!!!

Me rrespekt si gjitheher nga Lali

Arb
04-02-06, 11:16
Ne ke mendon moj Urata e uruar ta therrasim UĒK-ne ?Mos deshiron ne ata qe asnjeher nuk e njohen ate dhe luften e lavdishme te popullit,qe edhe sot e asaj dite vazhdojne ta injorojne ,kinse nga qielli iu ka ardhur liria.
Pse po behesh kinse nuk po e din qe Hashim Thaqi ka qene figura emblematike ne kohen me te veshtire te popullit tone,ne kohen kur jemi perpelitur me forcen e fundit TE JEMI O TE MOS JEMI.Thaqi jo vetem qe me miqte nderkombetar ne vitin 98,99 ka udhehequr luften e armatosur,por edhe luften politike dhe diplomatike te Kosoves per tu qliruar nga Serbia.Kjo deshmon edhe me takimet e tija me qendrat e vendosjes dhe diplomatet amerikan e evropian,si Ollbrajt,Rubin,Bler etj.
Thaqi ne kohen e luftes udhehoqi edhe delegacionon e Kosoves ne Rambuje sepse ndikimi i tij ne terren ishte me i madhi se i qdo politikani tjeter .E ne Rambuje eshte vendosur fati i vendit oj Urata e uruar ,a nuk i din keto fakte ?? Sa qudi!!!

Me rrespekt si gjitheher nga Lali

Ti o trim nuk e paske idene se cka osht ba ne Kosove gjate luftes...

laliloli
04-02-06, 11:21
Politikani nuk eshte nje fshatar i cili per nje vije uji nuk i flet vellaut apo bashkefshatarit me muaj e me vite sa bile duhet dhe ndermjetesi qe ti beje te pajtohen.
Politikani duhet te ngrihet mbi mentalitetin e turmes apo te atij fshatarit qe mora si shembull dhe te dije ne cdo situate qe te mbroje dinjitetin dhe integritetin kombetar dhe personal.
Nese Thaci eshte takuar me Tadic ai ka bere shume mire, sepse e kunderta as qe do te mund te konceptohej.
Ku qendron e keqja e ketij takimi?
Nese ecet me mentalitetin e shekujve te kaluar atehere Kosova dhe shqiptaret duhet te ngujohen neper kulla te gurta, brenda te cilave te shtrohen njerezia kembekryq duke bere kuku e duke vajtuar per jete te jeteve historine e larget dhe te afert.
Ato kohe duhen kujtuar por kurresesi nuk duhet te behen shkak qe qe te kalohet ne veteizolim.
Populli yne nuk duhet te mbetet ne pozitat e vajtuesit dhe te ankuesit, por duhet te marre iniciativen qe te bisedoje me cdokend.
Vetem permes bisedimeve dhe negociatave arrihen zgjidhje e kurresesi permes qendrimeve refraktare e veteizoluese.
Desheroj te shtoj se Thaci nuk ka bere asgje me shume se detyren e tij si politikan e se te gjitha emertimet ne adrese te tij per kete rast jane te pavlefshme.
Ne fund te fundit dhe ai si person ashtu si te gjithe shqiptaret tash po meson demokracine dhe rregullat e saj sepse ai dhe ne te gjithe kurre nuk e patem kete fat me pare!

P.S.
Ndersa ajo fotografia qe paraqet Thacin dhe Milloshevicin do te ishte mire qe te hiqej sepse nuk i sherben askujt!
Shpesh here gjera te tilla jane shkak qe numri i atyre qe shkruajne ne kete forum eshte ende i vogel!


Kalt te lumte per kete shkrim ,konsideroj se per shume ketu eshte nje mesim se si shkruhet dhe debatohet .

laliloli
04-02-06, 11:39
Arb me keto materiale qe sillni ketu edhe nje here po beni perpjekje qe te minimizoni luften e UĒK-se ,kunder pushtuesit shekullor serb .Shpresoj se historia do te udhehiqet dhe shkruhet nga njerezit e menqur ,intelektuale dhe te papolitizuar dhe do te mesojme drejte se vertet kush ishte ajo.
Une mendoj se UĒK ka qene krenaria e kombit tone ,ajo ka lindur nga populli i cili i ka brohoritur asaj ,e ka peqafuar me dashuri,i ka thurur vargje e kenge.
Pajtohem se UĒK nuk ka qene nje ushtri e profesionalizuar kur dihen rrethanat ne te cilat ajo eshte zhvilluar.Ajo megjithate ka pasur qendren komanduese dhe zonat operative te shtrira ne gjashte zona.Kuptohet edhe ne ushtrite e profesionalizuara ,ne kohe te luftes ,nuk mund te jete nen kontrolle gjithqka,kjo po ndodhe edhe me ushtrine amerikane ne Irak ,ku ushtare amerikane kane keqtrajtuar te burgosurit pa urdher te askujt.
Per qeshtje politike te minimizohet dhe te injorohet lufta e lavdishme eshte diqka e pakuptimte.

IB
04-02-06, 12:10
Te pershendes krijuesiii, une pajtohem me ty se ai takim nuk ka qene fare me randesi, prandaj pasi qe takimi nuk ka qene me randesi, ateher edhe deklarata e dale nga ky takim nuk ka qene fare me randesi, dhe nuk ka pasur kurfar demi, mir po shifet qe kete takim e keni vetem si preteks per ta njollos figuren e Rugoves, sikur qe e beri millosheviqi me quarjen e tije ne beograd, per ta diskredituar Rugoven nga populli shqipetar, por populli nuk ra ne kurthe te kiti krimineli , perveq disa injorant si ju, e kjo e deshmon edhe periudhen e pase luftes, e gjer te ceremonia e varrimit. Kurse sa i perket verjes se kushtit te 5 te natos per lirimin e rugoves, edhe kjo trgon se sa ka pasur randesi rugova ne arenen nderkombetare, se a besoni ju dhe mendimtaret e juaj te paket, kjo nuk eshte fare me randesi, dhe as qe na interesoni sepse tani edhe ata qe e quan tradhetar Rugoven po dalin me te njejtat qendrime per Pavarsin e Kosoves, dhe po perkulen para tije, e disa figura ma eminente po kerkojn falje per gabimet e bera. ne krahasim me keta ju jeni zero.

laliloli
04-02-06, 12:13
Ti o trim nuk e paske idene se cka osht ba ne Kosove gjate luftes...

O trim mbi trima, une jo qe e kam idene po edhe e kam perjetuar luften ,kam qene ne flake te saj.

IB
04-02-06, 12:23
Te pershendes laliloli, pa keqe kuptim, dhe pa e humbur meriten e UCK-se dhe popullit shqipetar, dua te ju pyet, se edhe sa vite dhe viktima do te nevoiteshin shqipetarve te shporren bishat serbe, po te mos ishin sulmet ajrore te Natos, dhe ne asnje menyr nuk munden te barazohen forcat e Uck-s me trupat e Natos, Pra UCK-ja me armet e veta ne nje ane, dhe penda e menqurija e Rugoves e cila e pruni Naton ne kosove, te pa ndashme. kurse ajo se gjeja Rugova se ka perkrah UCK-n jane genjeshtra te kulluara te matrapazve, dhe kurre deri me tani nuk deshmuat se ku ka thane Rugova, se UCK-ja eshte dore e zgjatur e serbis, por vetem se kur ju hargjohen argumentet, ateher e perdorni kete fraze si mbules, per edhe kesaj i dual indyra, dhe tani e kendej nuk do tu beson askush ne demagogjit e juaja te erreta.

laliloli
04-02-06, 12:30
Lali po me vije keq por e keni gabim , sepse une e thash:

P.sh. nese.....................

qe nuk don te thote se kam te drejt dhe se do te ndodhe ashtu.
Une e dij se eshte e drejte e secilit kuvendare te............votoj.
Por une e dije edhe se ,ne grupin e shkrimeve te mija cilesore apo jo cilesore ,bene pjese edhe shkrimi i cituar nga Ju.Dhe se une mundohem te shkruaj vetem ate qe une mendoj se kam te drejt e jo per hater te askujt .Gjithemon i vetedijshem se shkrimet nuk do te pelqehen nga te gjithe,se do te kritikohen e ndoshta edhe te gjykohen por nga tere kjo une mundohem vetem te mesoj dicka dhe te behem edhe me i mire ne shkrime.

Me nderime Guri Sylaj

Guri po habitem se perse pikerisht e perdore at nese..........
Une nuk besoj qe ka parti politike ne Kosove qe bashkpunon me Serbine ne dem te popullit te Kosoves,duke lene anash lojerat politike dhe akuzat qe i bejne partite njera tjetres.
Asnje parti ne Kuvend nuk eshte e obliguar te votoj kandidat te partise tjeter pa arritur marreveshje paraprake ,ose pa qene ne koalicion qeverises,sepse demokracia eshte keshtu.
Une mendoj se LDK do te emeroj kryetarin edhe pa votat e PDK-se sepse kjo e fundit me sa e di une nuk ka votuar edhe per presidentin e ndjere Rugova ,kjo eshte normale dhe demokratike.Por si duket ka probleme ne vet LDK-ne per kandidatin ku kane dale ne shesh fraksione te ndryshme ne kete parti.

Me rrespekt Lali

Arb
04-02-06, 12:49
Arb me keto materiale qe sillni ketu edhe nje here po beni perpjekje qe te minimizoni luften e UĒK-se ,kunder pushtuesit shekullor serb .Shpresoj se historia do te udhehiqet dhe shkruhet nga njerezit e menqur ,intelektuale dhe te papolitizuar dhe do te mesojme drejte se vertet kush ishte ajo.
Une mendoj se UĒK ka qene krenaria e kombit tone ,ajo ka lindur nga populli i cili i ka brohoritur asaj ,e ka peqafuar me dashuri,i ka thurur vargje e kenge.
Pajtohem se UĒK nuk ka qene nje ushtri e profesionalizuar kur dihen rrethanat ne te cilat ajo eshte zhvilluar.Ajo megjithate ka pasur qendren komanduese dhe zonat operative te shtrira ne gjashte zona.Kuptohet edhe ne ushtrite e profesionalizuara ,ne kohe te luftes ,nuk mund te jete nen kontrolle gjithqka,kjo po ndodhe edhe me ushtrine amerikane ne Irak ,ku ushtare amerikane kane keqtrajtuar te burgosurit pa urdher te askujt.
Per qeshtje politike te minimizohet dhe te injorohet lufta e lavdishme eshte diqka e pakuptimte.

O Lali!

Askush nuk po minimizon luften e popullit. Fjalen e kisha per 7-8 vetat qe u thirren si pergjegjes per urdherat e Shtabit te pergjithshem, si dhe per ata dhjetera te tjere qe u manipuluan nga komunikatat qe delni nga ky shtab i imagjinum.

Ti ose po keqkupton qellimisht, ose artimetika jote thote, 1+1 eshte baraz me 5...

Espresso
04-02-06, 14:08
Pa dashur te minimizoi luften e UCK-se, “me duhet te them se UCK-ja ka qene dhe ka vepruar me teper si nje ushtri guerilase e paorganizuar dhe pa komand te qart. Grupe ushtaresh te UCK-se kane ndermarr akcione ndaj serbeve ne te shumten e rasteve pa u konsultuar me udheheqesit e shtabit (nese ekzistonte nje i tille!?). Fakt eshte edhe keqtrajtimi i ushtareve te UCK-se ne zonat ku ata nuk vepronin siq ka ndodhur ne rajonin e Dukagjinit me c'rast jane keqtrajtuar disa pjestare te UCK-se te cilet ishin rruges per ne kufi per te marrur armet dhe anasjelltas. Grupet guerilase te UCK-se jo vetem qe kane qene te konfrontuar me serbet, por me e keqja edhe me grupet guerilase te zonave tjera ku ata nuk kane ushtruar aktivitetet e tyre guerilase te nxitur nga Kinsekomandantet si lloji i Jakup Krasniqit me pleshtat e tije. Per kete jane padyshim pergjegjes "keta Kinsekomandantet", prej te cileve nje pjese e tyre do duhej mbyllur ne kafaz per padrejtesit e bera dhe perdhosjen e vullnetit te popullit per nje luft pa kolltuk dhe pa prapavija.
- "Kinsekomandantet" duke pire qaj rusi ne shtabin e tyre te imagjinuar ndersa bijt me te mire te kombit ne front, madje duke kthyer tyten edhe kunder bashekombasve, duke u bere viktim e disa "Kinsekomandanteve". Qellimet e tyra kane qene me se transparente! Te uzurpohet kolltuku ne qender te Prishtines pas luftes dhe emrat e tyre te figurojne ne librat historik, ne rast nevoje edhe me dhune. Kete e dine te gjithe qe eshte bere edhe jetike gjate luftes dhe pas saj. Vrasjet prapa shpine te antareve te LDK-se jane dora e zgjatur e "Kolltukkerkuesve dhe Kinsekomandanteve te UCK-se"!
Populli digjej dhe debohej ne menyren me mizore e Kinsekomandantet bredhnin rrugeve te Shqiperise, nder ta edhe "Kryekomandanti" neper restorantet e Tiranes.
Pas lufte na dolen ne treg edhe shume "Kinsepjestare te UCK-se" inekzistet neper rruget e qyteteve te Kosoves. Per kete kame deshmi syt e mi
Po i kthehem takimit te Thaqit me Tadiqin! Nuk e di a ju kujtohet kur Rugova insistonte ne takimin e Vjeves pas luftes e ky Thaqi ishte ai i cili edhe kryeministrit, Rexhepit, ia ndaloi shkuarjne ne Vijen? E tani....pa u konsultuar fare me dike takohet me Tadicin!!! :roll: Nuk eshte mekat, edhe armikun duhet ndeshur sy me sy por edhe jo te akuzohet pala tjeter si tradhtare edhe pse shume takime tjera ishin inicuar dhe ishte bere presion nga bashkesia nderkombetare. Ne Athine, Thaqi takohet me Tadicin pa i bere askush presion dhe pa konsultuar aske ne Prishtine! :roll: E po, ketu duket e qart se nje pjese e klanit partiak te PDK-se duan t'i tregojne bashkesise nderkombetare se jane te gatshem edhe me serbet te bisedojne, jane te gatshem edhe bashkesise nderkombetare t'i futen ne B*the kur i kane ne vizion pozicionet me te lartat ne Kosove.

Psikologu
04-02-06, 14:24
Njerzit si Hashim Thaqi , ai e ky , edhe pse kan marrė pjesė ne Rambuje ,e edhe nese do tė merrnin pjesė edhe ne kongresin e Washingtonit , ata nuk i ka zgjedhur poplli kurrė ne asnjė hap e as nuk u ka dhanė besimin pėr detyren e tyre.
Nuk e dij se cfarė fakti kerkohet , kur zeri dhe vota e popullit cdo here duhet tė resopektohet , pra ne sistemin demokratik , edhe pse vrasjet janė berė sa pėr tė futur frigen edhe ne votimin e lirė , por popuilli nuk iu frigua kercenimeve te SHIK-ut te Shqipris e antarve tė Klosit dhe bandave tė ndryshme nga Kosova.

Fjalen e ka populli , jo diktatori.

Urata
04-02-06, 15:50
Ne ke mendon moj Urata e uruar ta therrasim UĒK-ne ?Mos deshiron ne ata qe asnjeher nuk e njohen ate dhe luften e lavdishme te popullit,qe edhe sot e asaj dite vazhdojne ta injorojne ,kinse nga qielli iu ka ardhur liria.
Pse po behesh kinse nuk po e din qe Hashim Thaqi ka qene figura emblematike ne kohen me te veshtire te popullit tone,ne kohen kur jemi perpelitur me forcen e fundit TE JEMI O TE MOS JEMI.Thaqi jo vetem qe me miqte nderkombetar ne vitin 98,99 ka udhehequr luften e armatosur,por edhe luften politike dhe diplomatike te Kosoves per tu qliruar nga Serbia.Kjo deshmon edhe me takimet e tija me qendrat e vendosjes dhe diplomatet amerikan e evropian,si Ollbrajt,Rubin,Bler etj.
Thaqi ne kohen e luftes udhehoqi edhe delegacionon e Kosoves ne Rambuje sepse ndikimi i tij ne terren ishte me i madhi se i qdo politikani tjeter .E ne Rambuje eshte vendosur fati i vendit oj Urata e uruar ,a nuk i din keto fakte ?? Sa qudi!!!

Me rrespekt si gjitheher nga Lali

Une nuk e di o lali qe syri/mendja e nje popullit gabon!Mue a e di ēka po me mundon? Juve koha(njerezit) jau imponoi keto besime/pajtime qe po i flisni e habia ime eshte se si nuk po kthilleni ma e braktisni keto marrina...

Degjo ketu o lali! mendja dhe ndjenja e popullit gjithehere dominon, e ju nje pakic aq sa jeni thoni ēfare te doni se kush e mbajti/mban frontin.

pershendetje o lali!

ps: A e din ku e beni ju gabimin qe kapeni ne Hashim Thaqin (njeri me nje shkolle te mesme) e synon udheheqjen e shtetit...!Ma trego nje shtet te botes qe presidenti eshte jointelektual...?
Harroji te gjitha veprat e tij ngrehjen e gjerave nga dyqanet( mjeket ketu ku jetoj kane konstatuar se humbjet te detyrojne te vjedhesh...) e pastaj trathetin qe i beri Adem Jasharit, e pastaj korrespondencat e tij me Fatos Naniqken e pastaj takimet me tadiqin...
lali, a harruet se cfare i "kuvenoj" Milloshi Presidentit te Kosoves ne Hage para tere staffit gjykues/mediave dhe publikut ballkan/europian?

Le bre Lali se na shpife fare!

tung

laliloli
04-02-06, 20:40
Njerzit si Hashim Thaqi , ai e ky , edhe pse kan marrė pjesė ne Rambuje ,e edhe nese do tė merrnin pjesė edhe ne kongresin e Washingtonit , ata nuk i ka zgjedhur poplli kurrė ne asnjė hap e as nuk u ka dhanė besimin pėr detyren e tyre.
Nuk e dij se cfarė fakti kerkohet , kur zeri dhe vota e popullit cdo here duhet tė resopektohet , pra ne sistemin demokratik , edhe pse vrasjet janė berė sa pėr tė futur frigen edhe ne votimin e lirė , por popuilli nuk iu frigua kercenimeve te SHIK-ut te Shqipris e antarve tė Klosit dhe bandave tė ndryshme nga Kosova.

Fjalen e ka populli , jo diktatori.

Pajtohem Psikologu qe duhet rrespektuar vota e popullit .per qka nga une rrespektohet qdo here ,dhe kete vote askush nuk po e konteston.Nje gje duhet te kesh te qarte se ne lufte populli e ka perqafuar luften e lavdishme te UĒK-se dhe per ate prijesit e saj kane udhehequr delegacionin ne Rambuje ku eshte vendosur fati i Kosoves .
E kete fakt te fundit duhet ta pranosh edhe ti ,por edhe mund te mos e pranosh kjo eshte qeshtje e juaj .E verteta eshte e tille.

me rrespekt Lali

Espresso
04-02-06, 20:48
Nje gje duhet te kesh te qarte se ne lufte populli e ka perqafuar luften e lavdishme te UĒK-se dhe per ate prijesit e saj kane udhehequr delegacionin ne Rambuje ku eshte vendosur fati i Kosoves .

I mjere populli qe ishte bere viktime e lloj - lloj komandanti te pandergjegjshem gjate luftes dhe nuk dike se ka t'ja mbaje.
E pas lufte populli e zgjodhi se nga kush deshiron te qeveriset dhe kjo duhet te rrespektohet e jo, nga mu ata qe moren perkrahjen e popullit gjate luftes, te pergjakoset!

laliloli
04-02-06, 20:56
I mjere populli qe ishte bere viktime e lloj - lloj komandanti te pandergjegjshem gjate luftes dhe nuk dike se ka t'ja mbaje.
E pas lufte populli e zgjodhi se nga kush deshiron te qeveriset dhe kjo duhet te rrespektohet e jo, nga mu ata qe moren perkrahjen e popullit gjate luftes, te pergjakoset!

Eksspreso lufta ne Kosove ishte e pashmangshme ,deshem sdeshem Serbia me terrorin e saj na e imponoi luften .
Dhe liria nuk vie nga qieli .
Dikush ka qen dashur te udheheq luften.Kush eshte ai qe nuk po e rrespekton voten e popullit .A mos valle doli dikush ne rruge dhe tha nuk i pranoj zgjedhjet -jo .

Espresso
04-02-06, 21:00
I mjere populli qe ishte bere viktime e lloj - lloj komandanti te pandergjegjshem gjate luftes dhe nuk dike se ka t'ja mbaje.
E pas lufte populli e zgjodhi se nga kush deshiron te qeveriset dhe kjo duhet te rrespektohet e jo, nga mu ata qe moren perkrahjen e popullit gjate luftes, te pergjakoset!

Eksspreso lufta ne Kosove ishte e pashmangshme ,deshem sdeshem Serbia me terrorin e saj na e imponoi luften .
Dhe liria nuk vie nga qieli .
Dikush ka qen dashur te udheheq luften.Kush eshte ai qe nuk po e rrespekton voten e popullit .A mos valle doli dikush ne rruge dhe tha nuk i pranoj zgjedhjet -jo .

Pajtohem qe Serbia na imponoi luften dhe liria nuk vie me kemb kamkryq.
Te udheheqesh luften po, por jo te luash me popullin i cili nuk dike ka t'ia mbaje dhe nuk dike se kush udheheq luften dhe si eshte organizimi i saj. Askush nuk ka dalur ne rruge, sepse populli ka vendosur ashtu, por une ekam fjalen per hijenat e luftes dhe te pasluftes, per "kinsekomandantet" e jo per popullin.

GURI SYLAJ
05-02-06, 00:05
Lali , nuk ka parti politike ne kosove qe punon per interesa te shkieve por bindu se ka individ qe eshte sjell ne pozite dhe punon per interesat e shkieve ,dhe besoj qe nese Kosova e tejkalon kete provim ,edhe ti e edhe une do te habitemi se si ka mundesi te ndodhin gjera te tilla.

Ajo( nese) qe e perdora une , eshte vota ime , e drejta ime dhe pikrisht duke qen e tille edhe e perdora.
Loja qe ju po e sillni ketu se edhe ne LDK jan gjerat ashtu apo keshtu eshte loje me epizode por deri tash pa rezultate.Ne nje kohe kur me shume "poteza", mundohej te merrej Dugagjini , mjaftoj nje potez i pales tjeter qe kjo te deshtoj edhe keq bile.Tani u luajt nje potez per te marre Llapin por si duket asnje vend per nenekryetar nuk eshte i lire , kurse pala tjeter me nje potez edhe me te menqur po e bene nje hap shum te sigurt dhe te qelluar dhe edhe ne Llap deshtoj fitimi i votave.
Zotni Lali ,ate qe ju po mundoheni me e mbrojte ,nuk eshte detyre vetem e juaja por e te gjithe neve por mos harro se individi ketu ka shume pak peshe, dhe eshte shume i pa rendesishem.
Loja qe po luhet tash se fundi eshte nje fund i turpshem i individeve qe nuk kan rrespekt as per veteveten e lere ma per institucionin.Por fatkeqesisht po luhet ne momentet vendimtare kur mund t'i kushtoj shume Kosoves.Sido qe te jete gjithecka del sheshit nje dite.............

Urata
05-02-06, 00:56
I mjere populli qe ishte bere viktime e lloj - lloj komandanti te pandergjegjshem gjate luftes dhe nuk dike se ka t'ja mbaje.
E pas lufte populli e zgjodhi se nga kush deshiron te qeveriset dhe kjo duhet te rrespektohet e jo, nga mu ata qe moren perkrahjen e popullit gjate luftes, te pergjakoset!

Eksspreso lufta ne Kosove ishte e pashmangshme ,deshem sdeshem Serbia me terrorin e saj na e imponoi luften .
Dhe liria nuk vie nga qieli .
Dikush ka qen dashur te udheheq luften.Kush eshte ai qe nuk po e rrespekton voten e popullit .A mos valle doli dikush ne rruge dhe tha nuk i pranoj zgjedhjet -jo .

lali e vertet se lufta ishte e pashmangshme dhe beso o lali se njerezit adekuat ishin qe moti te pergaditur per kete hesap, o lali t'jesh me se i bindur! Duke e pase parasysh mentalitetin e superfuqive, ne patem njeriun qe diti tu pergjigjet atyre dhe interesave te nje populli.
Me se vertet se Liria nuk pikon nga qielli..., por o lali sikur t'mos kishim nje udheheqesh shume te matur te gjitha ato viktimat e Kroacise e Bosnes do i numeroje vetem ne Kosoven sa i "trohė" vend. Lali, nuk e di ne rast se u kujton kur flitej se Slloba ka deklarue se Kosoven e ben hi perderisa kosovaret jane duke ngrene mengjezin....!!!!!!!!!!!!
o lalioooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ooo, te gjithe e dime se dikush duhej ta udhehiqte luften, edhe pate fillue me udheheqje o lali, e me njerez qe kishin eksperience e ekspertize te thekur! mirepo "piken nga qielli" individet gjithemon te shtyer/paguar/perkrahur/edukuar nga njerez qe jane kunder Kosove dhe mbollen hutin dhe q'orientim ne popull...!

lali, ēa do benim/arrinim/fitonim sikur t'fillonim luften qysh ne vitin 1990/91 kunder nje ushtrie te tere shteterore me armatimin me te sofistikuar?

... Fale zotit qe solli njeriun e zgjuar/urte dhe gjeti menyren me t'menqur per te kursyer popullin, por jo veten...

lali, une per veten time kam pas dhe do kem nje respek/admirimt te veēante per jeten dhe vepren e Dr. Rugoves, asnjehere nuk kam pas mundesin te votoj se atij do i jipja voten gjithemon...
por kjo nuk do te thote qe e perkrahe Dr. Rugoven bashke me te edhe te gjithe te tjeret...
perkrahe dhe jam pjese e mases qe u manipulua nga invided e PyDyKyse asesi UĒK-se, pra jam kunder udheheqsis se asaj partie...
Shpresoj se m'kupton drejte!

t'pershendes![/u]

alban shqiponja
05-02-06, 01:38
Pėrshėndetje
Edhe kėsaj rradhe si edhe shumė herė deri me tani i vetėquajturi "demokrat" apo enverostalinistonanoviqoqosiqoademothaqoviqi ėshtė aj qė takohet kur ti teket me gjingjiqotadiqat nė njėren anė kurse eshtė po ashtu kjo pjell e enverit qė reagon kur institucionet e Kosoves si Kryeministri apo ministrat bėjn takime me ndėrmjetsim ndėrkombėtar.

Urata
05-02-06, 02:43
Ne versionin turk mbi jeten e Ibrahim Rugoves nder te tjera lexon edhe keta rreshta mbi historinn e UĒK-se, trajnimit te tyre dhe perkrahesve ...!!!!!!!!!

lali, lexo me vemendje!

The history of the UCK goes as early as to February 1982, where it was founded in Turkey by the Maoist militants and partisans of Enver Hodja as the “Movement for the Albanian Republic of Yugoslavia”. After a couple of name changes, the movement began to be notorious first in February 1996 as the perpetrator of the assault to a Serbian refugees camp in Bosnia. The UCK militants were trained in Iran and Pakistan, and financed by the Albania’s socialists.
...
In 1997, in Albania, the Socialists overthrew Sali Belisha, who was Rugova's close partner.
The new Prime Minister, the Socialist leader Fatos Nano supported the UCK.

Nuk qenka per tu habitur me takimin e Thaqit me Tadiqin ne Athine,jo!

Urata
05-02-06, 02:54
per korektesi aty thuhet se Hashimi gezonte lidershipin e UĒK-se!

Kosovo Liberation Army The Kosovo Liberation Army logo
(Ushtria Clirimtare E Kosoves - UCK, under the leadership of Hashim Thaci, coincided the year 1996, when the disillusion of the Kosovans with Rugova and his "passive" resistance was at its highest. UCK started the systematic attacks against the Serbians. The motto was “The war began in Kosovo, it will end in Kosovo"

Don te thote se vertet Hashim Thaqi lider i UĒK-se e cila eshte formuar ne Turki nga militantet Maoist dhe partizanet e Enver Hoxhes...
te cilet jane trajnue ne Iran dhe Pakistan dhe jane financue nga socialistet e Shqiperise pikerisht Fatos Nanos...!!!!!!!!!!!!!!!

Psikologu
05-02-06, 12:44
Pershendetje lali!

Me vjen keq kur lexoj qė fati i Kosoves ėshtė vendosur nė Rambuje .
Njė delegacion sikur qė ishte ai nė Rambuje , pra ne mesin e tyre edhe karrieristet , me duket se ėshtė vetem qesharak dhe asgjė me shumė.Ø
Fati i Kosoves ėshtė vendosur edhe ne referendumin , edhe ne zgjedhjen e presidentit , edhe ne kushtetuten e vitit 1990, pra shumė me heret e kemi vendosur ne vetė fatin tonė, ndersa sa pėr Rambuje dhe pėr pjesėmarresit e paautorizuar nga populli.
Une keta tė paautorizuarit nuk i pranoj dhe as qe i kam pranuar si pėrfaqesues tė popullit shqiptar ne Rambuje .

Kalt
05-02-06, 13:17
Njerzit si Hashim Thaqi , ai e ky , edhe pse kan marrė pjesė ne Rambuje ,e edhe nese do tė merrnin pjesė edhe ne kongresin e Washingtonit , ata nuk i ka zgjedhur poplli kurrė ne asnjė hap e as nuk u ka dhanė besimin pėr detyren e tyre.
Nuk e dij se cfarė fakti kerkohet , kur zeri dhe vota e popullit cdo here duhet tė resopektohet , pra ne sistemin demokratik , edhe pse vrasjet janė berė sa pėr tė futur frigen edhe ne votimin e lirė , por popuilli nuk iu frigua kercenimeve te SHIK-ut te Shqipris e antarve tė Klosit dhe bandave tė ndryshme nga Kosova.

Fjalen e ka populli , jo diktatori.


Cila force politike e Kosoves ka qene e zgjedhur ne menyre demokratike para vitit 1999? :roll:
Kosova ka qene nje vend nen pushtim dhe si e tille atje kurre nuk ka patur zgjedhje te verteta.
Ne Kosove nuk ka patur liri kolektive dhe individuale e rrjedhoje as zgjedhje te lira.
Duhet thene se ne Kosove para vitit 1999 ka ekzistuar nje pluralizem politik vetem ne fjalor si i tille, sepse ne kushtet e pushtimit nuk mund te flitet e as ka kuptim demokracia.
Ndersa LDK-ja nga ana e saj nuk ka qene e as eshte nje parti e mirefillte politike, por nje levizje mbare popullore.
Ajo menyre organizimi ka qene plotesisht e justifikuar deri ne mbarim te luftes ne Kosove, mirepo me pas duhej qe ajo levizje te shnderrohej ne nje parti te mirefillte politike gje qe edhe sot e kesaj dite nuk eshte arritur.
Ndersa ish-luftetaret nga ana tjeter, duhen nderuar dhe respektuar per guximin, kurajon dhe vetmohimin.
Nuk duhet harruar kurre sakrifica sublime e qindra bijve e bijave qe rroken armet dhe te atyre mijerave qe u vrane, u masakruan, u perdhunuan, u djegen dhe u shkrine per Kosoven.
Pavaresisht bindjeve politike dhe ideologjike, ne fund te fundit ata kishin dhe kane nje mision - shtetin e pavarur te Kosoves dhe integrimin e saj ne strukturat europiane.
Pavaresisht se pas transformimit te tyre ne forca politike dhe faktit qe ata vazhdojne te jene ne opozite, kjo nuk do te thote se ata nuk do te vijne ne pushtet. Ata kane patur kohen e nevojshme per t'u pjekur dhe formuar si forca politike, per te marre pozicione te qarta politike, per te krijuar besimin e duhur tek opinioni i brendshem dhe i faktoret nderkombetare.

Ata duhet te vijne ne pushtet!

Eshte mese normale qe te ndodhe nje rotacion politik, i pelqen apo nuk i pelqen X apo Y.
Ardhja ne pushtet e tyre, nuk perben ndonje kercenim per dike apo per ndonje force politike.
Ne te kundert nuk do te ekzistonte pluralizmi politik por demokratura ose pseudopluralizmi.

Tash eshte koha e transformimeve politike dhe e berjes se nje politike moderne, larg skemave primitive krahinore dhe familjare.
Kete me se pari duhet ta tregoje vete LDK-ja!

Psikologu
05-02-06, 13:30
Kalt ;

Duhej tė shenderrohej LDK-ja.

Ne cka te shenderrohej ose transerohej , ne cilen parti politike te shkrihej ose ne cilat vlerat kontribuse te ndonje partisė tjeter tė lidhej ose mbeshtetej ajo.
Nese e quan levizje popullore LDK-nė , atehere ajo ishte edhe do tė jetė partija me e fortė e aspiratave dhe lirive tė shqiptarve tė Kosoves.
Pas dasmen perse bajraktar.
Ndersa sa i perket opozites , ju shkruani :
"Ata duhet tė vijnė ne pushtet "
Jo ata nuk duhet , edhe pse u tentua me vrasje tė aktivisteve tė LDK-se e me forcė , ne nuk mundemi tė themi se " duhet " por te themi nese populli ai jep voten dhe besimin , ndersa kjo " duhet " tingellon si njė kup antishtetrore ose njė domosdoshmeri,
Nen perden e demokracis asgjė nuk duhet , pėrpos fjala e lirė , e ketė e jep populli e askush me shumė .

Nderime

Kalt
05-02-06, 13:47
Kalt ;

Duhej tė shenderrohej LDK-ja.

Ne cka te shenderrohej ose transerohej , ne cilen parti politike te shkrihej ose ne cilat vlerat kontribuse te ndonje partisė tjeter tė lidhej ose mbeshtetej ajo.
Nese e quan levizje popullore LDK-nė , atehere ajo ishte edhe do tė jetė partija me e fortė e aspiratave dhe lirive tė shqiptarve tė Kosoves.
Pas dasmen perse bajraktar.
Ndersa sa i perket opozites , ju shkruani :
"Ata duhet tė vijnė ne pushtet "
Jo ata nuk duhet , edhe pse u tentua me vrasje tė aktivisteve tė LDK-se e me forcė , ne nuk mundemi tė themi se " duhet " por te themi nese populli ai jep voten dhe besimin , ndersa kjo " duhet " tingellon si njė kup antishtetrore ose njė domosdoshmeri,
Nen perden e demokracis asgjė nuk duhet , pėrpos fjala e lirė , e ketė e jep populli e askush me shumė .

Nderime

Une nuk desheroj te merrem shume me te kaluaren e larget apo ate te afert, por pelqej te shoh para.
Kosova ka nje demokraci fillestare dhe si e tille asnje force nuk mund e duhet te pretendoje se eshte me demokratike se tjetra.
Do te ishte naivitet te mendohej se vetem LDK-ja eshte forca e vetme demokratike ne Kosove.
Une thashe se LDK-ja eshte ende ajo levizja e dhjetorit 1989 dhe se ajo ka nevoje te transformohet ne parti te mirefillte politike dhe te pozicionohet politikisht.
Ndersa per fat te keq ende shumica e klases politike kosovare eshte trasheguese e dy rrymave qe kane dominuar mendimin intelektual: titizmi dhe enverizmi.
Klasa politike kosovare eshte me shumice prodhim i klaneve krahinore, fisnore dhe familjare.
Vetem nje pjese shume e vogel e ketij spektri eshte pjese e demokracise moderne dhe aspiron per nje politike ndryshe!
Kjo pakice qe mendon ndryshe eshte ende e dobet dhe e shtrire ne te gjitha partite politike, ndersa ne vitet ne vazhdim me siguri se kjo klase do te dije te marre timonin ne dore.

Psikologu
05-02-06, 15:03
Kalt;
Nuk mund tė shofim vetem para nese nuk mirremi edhe me tė kaluaren e cila ne vete ka njė histori , kontribut , sakrific etj etj.
Ne fakt , Kosova akoma nuk ka njė demokraci tė gjerė sikur qė kan vendet t tjera Evropjane ose boterore, ketė e dijmė fare mirė edhe nese e themi ose se themi.
Ndersa sa i perket LDK , nuk e dij se cila parti duhet tė precizohet dhe ne cka tė prrecizohet, kur dihet fare kjart se cdo parti ka ne veti statusin dhe rregulloren e cila kohė pas kohe edhe ndryshohet.
Ne faktė , nuk kemi tė bejmė asgjė me LDK e cila ėshte klan politik i Kosoves , ketė e kan deshmuar zgjedhjet e lira , por nje parti e cila gezon simpati tek banoret e saj ( jo tė gjitghė) dhe si e tillė besoj qe duhet edhe tė mbetet edhe pse siq thash , kohė pas kohe cdo gjė ,, cdo parti, individ , politikan e ckadoqoftė ecen dhe ndryshon me kohen.
Por e tera mvaret se cili ėshtė qellimi i cdo partije , i cdo individi i cili shef me mirė ne syrin e tij pėr tė ardhmen e Kosoves.
Ne partit e ndryshme tė Kosov4es kemi si ne vendet tjera shprehjet dhe mendimet politike pėr vendin tonė, por a thua se keto shprehje ishin tė cunguara nga LDK apo nga kush , e perse pra vetem anetaret e kesaj partije u vranė nga njerez qe akoma nuk dihen ose edhe dihen.
Nuk eshte qellimi qe te hapim plagė tė reja ketu ne gjykimin e arsyes dhe tė veprimit kriminel qe te fajesojmė dikend , sepse nuk kemi nevojė pėr gjera te tilla akoma , por parti apo diktat ose fjalė e lirė.
Besoj se cdo njeri nga dita ne ditė ndryshon , qoftė ne anen fizike ose atė mendore, pra edhe LDK me kohen ka ndryshuar , duke e respektuar cdo here vullnetin dhe deshiren e poåpullit e ne rendė tė pareØfjalen e lirė, e cila nuk rreezikohet nga pjestaret e LDK-sė pėr ndonjė parti tjeter.

GURI SYLAJ
05-02-06, 17:04
Veshtersite per formimin e delegacionit per ne Rambuje nuk ishin as te rastesishme dhe as te pa pritura.As qendrimet kontradiktore ne mes te delegacionit e as vonesa e nenshkrimit nga i cili mvarej e ardhmja e Kosoves.Eshte per te befasu fakti se pikrisht ata qe e dinin se cka po ndodhe ne Kosove dhe se cka mund te ndodhe ne ditet qe vinin e vonojn nenshkrimin dhe krijojn hapsire per nje pastrim etnik te pa pare deri atehere ne keto troje.
Por eshte shume e vertete se kete faj nuk e bajn te gjithe ,se paku jo ata qe nuk dinin pse dhe si mund te ndodhnin "gabime "te tilla apo ndoshta edhe nuk ishin gabime por detyra qe duheshin kry me besushmeri . Pikrish ketu del nje ngjyrim qe tere ketij peisazhi i jep shijen e nje gjelle te pergatitur me heret dhe ne kuzhina qe nuk jan te pa njohura.Ky pejsazh edhe sot po bredh rrugeve te Kosoves por ngjyrimi ka humbe shume per nga intenziteti sepse vet ngjyrat e errta jan largu shume nga njera tjetra jo per faktin se nuk korespondojn aq bukur ne mes veti por per faktin kohe dhe hapsire, as njera e as tjetra nuk jan shume te pershtatshme per keto ngjyra te errta dhe per pejsazhe me shije te kuzhinave prosllave........prosocialisllave.
Krejt kjo edhe mund te kete ndodhe me qellimin me te mire por se cka vjen ne fund te kesaj e kemi ditur qe nga koha e vllezerise ne mes komunisteve shqiptare e sllav mbas Luftes se Dyte Boterore.
Kosova as atehere e as sot nuk ka kohe per experimente perderisa qellimin e ka te kjart dhe eshte shume afer te realizimit.Cdo ecje anash eshte e damshme dhe qe mund te krijoj pengesa e vonesa te reja dhe shume te damshme.

Urata
05-02-06, 17:34
vononin dhe ngurronin firmosjen sepse duhej konsultuar me mesuesin...!

Urata
05-02-06, 17:34
ps: dhe financuesin!

Arb
05-02-06, 18:54
vononin dhe ngurronin firmosjen sepse duhej konsultuar me mesuesin...!

Me arsyetimin se gjoja ju duhet te pyesin popullin...

Po cilin popull se? Populli i Kosoves as nuk e kishe votuar faren e tyre, e as nuk i njihte.

E fara e tyne, jo vetem se nuk pyeten "popullin" por nuk u duken te gjalle per me shume se dy jave.

Ne ate kohe, me te drejte miku i madh i Shqiptareve, Bob Dole, e quante te veteshpallurin udheheqes te Delegacionit, Socalistin Thaci, si njeri misterioz. E Gjarperit po i i hiqet misterioziteti cdo dite e me shume.

Gentiani
05-02-06, 19:00
hidhėrohet lalioli, pėr Thaqin, udhėheqėsin e UĒK-sė, pėrndryshe desha ti shkruaj edhe unė ca rreshta :lol: :lol: :wink:

Urata
05-02-06, 20:11
hidhėrohet lalioli, pėr Thaqin, udhėheqėsin e UĒK-sė, pėrndryshe desha ti shkruaj edhe unė ca rreshta :lol: :lol: :wink:

A me fal Gentian...!
"duhesh" me fol se jam e sigurte qe lalioli nuk idhnohet kollaj...
E ka per zemer udheheqesin e UĒK-es mirepo ky vete eshte goxha si djale i mire...!

geisha
05-02-06, 23:05
per korektesi aty thuhet se Hashimi gezonte lidershipin e UĒK-se!

Don te thote se vertet Hashim Thaqi lider i UĒK-se e cila eshte formuar ne Turki nga militantet Maoist dhe partizanet e Enver Hoxhes...
te cilet jane trajnue ne Iran dhe Pakistan dhe jane financue nga socialistet e Shqiperise pikerisht Fatos Nanos...!!!!!!!!!!!!!!!
:roll: e cka don te thuashe ti me kete ... se uck dhe populli i kosoves tashi na dolen TAleban???
se di motivin e ketyre shkrimeve tua ketu ? me vjen keq qe paske ren aq dobet edhe ti ... :(

Urata
06-02-06, 03:59
geisha, ato te dhena i kam lexuar ne:
Life of Ibrahim Rugova: Victory in Politics, Defeat to Cancer. Turqit kane shkrue.

Me fal a! nuk i kam shpike une ato te dhena... Atentati i Ahmet Krasniqit ne Tirane e shume e shume vrasje te tjera mbas lufte, takimet me Tadiqin, Nanon e te tjere socialista po t'shtyen me dyshue si goxha shume...

Urata
06-02-06, 04:07
Per geisha(shih ne gjuhen angleze ashtu thote, une vetem e kam kthye ne gjuhen shqipe!):

"The history of the UCK goes as early as to February 1982, where it was founded in Turkey by the Maoist militants and partisans of Enver Hodja as the “Movement for the Albanian Republic of Yugoslavia”. After a couple of name changes, the movement began to be notorious first in February 1996 as the perpetrator of the assault to a Serbian refugees camp in Bosnia. The UCK militants were trained in Iran and Pakistan, and financed by the Albania’s socialists.
...
In 1997, in Albania, the Socialists overthrew Sali Belisha, who was Rugova's close partner.
The new Prime Minister, the Socialist leader Fatos Nano supported the UCK.
Kosovo Liberation Army The Kosovo Liberation Army logo
(Ushtria Clirimtare E Kosoves - UCK, under the leadership of Hashim Thaci, coincided the year 1996, when the disillusion of the Kosovans with Rugova and his "passive" resistance was at its highest. UCK started the systematic attacks against the Serbians. The motto was “The war began in Kosovo, it will end in Kosovo" "

arben-ks
06-02-06, 12:32
Un nuk e di a jem mir a po kam lujt,veq po quditna me ju si dhe qfar shpifni per njerzit me te dashur me trima te popullit shqiptar ne kosov, te shpifni kundra atyre trimave qe mbas 8 vjet degjenerimi te ldk...
U dasht te formohen nje ushtri e re nga vet vullneti i popullit per mbrojtjen nga armiku qe ishte afer 100 vjet ne kosov dhe punonte per ta shdukur aasimiluar popullin ton e kjo ushtri e pa perkrahur nga kryetari rugova e pa perkrahur nga ministri i egzilit bukoshi u dasht ta flijohen shum njerz si Familja jashari familja delija e shum familje tjera vetem per tja kethye popullit vuulnetin se ende ska vdekur populli por shpihunat e ldk ben dhe perllosen gjdo gje qe munden kundra popullit te vet me ndihmen e aleatve te tyre te koshem serb evrpian dhe disa kriminela amerikan Republikan.

Sod ju fyni, nderin e njerzve me te shtrejt qe ka populli shkelni gjakun e kesaj lirije te po ketyre djemve qe ju s od ne kosov s keni polici as ushtri serrbe ket e beri vetem flijimi per liri i deshmorve te kombit dhe te atyre qe ndjeken rrugen e tyre te ademi e te pajazitit e jo te rugoves e te bukoshit,per 8 vjet ldk me rrena shpifje qe ende nuk ndalen edhe ksaj dite nga kamikazet e e simpatizantet e tyre nuk beri asgje edhe mbas 2 vjete luft prap ldk ne sken aleate e evropes dhe e shqipfolsave dirigjon te njjtat mekanizma me shpifje dhe shkatrrimin dhe demorlizimin e vullnetit te popullit ... prap 6 vjet shkun prap ldk ne pushtet me shqipfolsat politkan.. aleatet i saj tash umiku i pa afat i cili punon vetem per degjenerimin e populit njejt si ata te tjeret.
E ju sod jei te lir dhe thuani se jemi nen okupim.

MemphiSx
06-02-06, 13:39
Kush qka ka fshi aty ku jane yjet eshte pune e Moderatorit,me siguri ka qene prape nje ofendim ne gjuhen serbe se ky MemphiSx shume po e preferojke gjuhen serbe,treguan edhe linqet qe i solli ketu,por fale shqiptareve u sosen ato linqe qysh u sose edhe Serbia,e do te sosesh edhe ti zotri MemphiSx.

Une nuk kam kurfare problemesh ,por ti ke nje problem te madh ne koken tende dhe ne gjuhen tende.
Problemi te cilin e ke ti nuk mund ta zgjedhish ketu,sepse nuk do te lejojm ta perfshijn linqet serbe FORUMIN DARDAN.
Te kam thene atje ku ende nuk je pergjigj ,qe nese ti usheqehesh me ato linqe,ketu nuk ke jete.

Pra shko kah ke ardh e mos u mundo se koti ta besh DARDANIN e dashur ,me linqe serbe.

Me metodat tua serbosllave nuk flitet ne privat,kam shqiptare me te cilet komunikoj ne pv,per ty sjam mbet keq.


Oj beteja e humbur ne boten e civilizuar.

Ato linqe i kam sjell me i lexu ti e ************* se qka mendojn shkijet per padronin tende te dashur.
E kam te qart se ti shqipen se kupton drejt dhe per ket shkak nuk te pelqen e verteta.
Ti je nje askushi qe t'ma ndalon mu forumin,sepse tek e fundit ky forum eshte shum Demokrat sa qe ia u ka mundesu edhe juve me ndot ajrin ne DARDANI.
Ti thua qe ske asnje problem
E une te them se problem per ty eshte ende Ibrahim Rugova i vdekur.
Problem per ty eshte Pavarsia e Kosoves(sepse t'ka pelqy verzioni i Ballkanis)
Problem per ty eshte gjitqka kombetare,andaj t'lutem mos ben me reklam me nickun tim.

Urata
06-02-06, 15:00
per korektesi aty thuhet se Hashimi gezonte lidershipin e UĒK-se!

Don te thote se vertet Hashim Thaqi lider i UĒK-se e cila eshte formuar ne Turki nga militantet Maoist dhe partizanet e Enver Hoxhes...
te cilet jane trajnue ne Iran dhe Pakistan dhe jane financue nga socialistet e Shqiperise pikerisht Fatos Nanos...!!!!!!!!!!!!!!!
:roll: e cka don te thuashe ti me kete ... se uck dhe populli i kosoves tashi na dolen TAleban???
se di motivin e ketyre shkrimeve tua ketu ? me vjen keq qe paske ren aq dobet edhe ti ... :(

arben, "ushtria" e cila kishte pas ndrruar shume emra derisa ne fund e kishin emnue UĒK ishte pas formue ne Turqi dhe mu per kete arsye TURQIT i kane lejue vetes te flasin publikisht(trajnimet ishin pas bere ne Iran dhe Pakistan) merre me mend fillue qysh ne 1982 e njohur si "Levizja Republika Shqiptare ne Jugosllavi" e ne skene kane dale ne vitin 1996 si UĒK ...
Mu keta turq ne te njejten shkrese s'kishin lane fjale t'zeze pa e folur mbi vepren e Presidentit te ndjere Dr. Ibrahim Rugova, ekzakt siq zezojne ne kosova.de...
Ne ate shkrese publike ata e portretizojne Hashimin mu ashtu siq e paraqitni dhe shihni edhe ju LIDER dhe trim....
Atje po thote se lider i kesaj ushtrie te formuar nga militantet maoist dhe partizanet e Enver Hodja(keshtu shkrun) ishte Hashim Thaqi i cili u perkrah dhe financue nga socialistet dhe kishin specifikue emrin e Fatos Nanos.

tung

arben-ks
06-02-06, 17:57
Ti urat po e rrit presidentin aq lart sa qe edhe vdekjen e tij pe quan si vdekje bejgamberesh sa qe esht turp per ty dhe per nje njeri te thjesht te pej ksi diversione ati njerzore qe ben pergojimin e zotit dhe pejgamberve kjo esht e para vrejtje te cilen duhesh ta kuptosh dhe mos ta perseritesh ne diskutime qe perqajn shqrin dhe diskutusit.

Levizja ka qen njera nga partit e egzilit qe eka ndihmue dhe financue luften si me para si me arm ne bashkpunim me shum parti ne kosov ne shqipri dhe jash saj!!!!?

ne kohen kur u formue uqk , ldk ka pas gjith pushtetin keshtu se paku mendonte populli se kjo u shihke me sy rugova kryetar bukoshi kryeminister.

Dy marrveshje nja ne turki nja ne suedi ldk deshi ti merrte te gjitha dimensionet dhe vizionet edhe pse ato i takonin por kur ne mes ldk hyn ;

perqarjet rugov bukosh 1993

Perqarjet rugov adem jashari 1993

Perqarjet bukosh adem jashari 1993

Mbas kesaj 1993 u pa per ata qe paten sy se kush e prishi marrveshjen ne turki dhe suedi e ketu ishin keta ldk rugova bukoshi

Kosova kishte ushtri te fort ; njerz te shkolluar ne rfj oficir ushtarak polic por keta nje numer i vogel ju bashkuan luftes se te tjeret pritshin qe ldk do ti thrret ne Fark e farku ishte dor e shkatrrimtarve te ushtris dhe sju doli ashtu dhe ben disa versione ne krye te veti por emri prap ju hupi sikur edhe sod qe se dihet e kujt ka qen e rugoves apo e bukoshit.

Ne kosov ne fillim te luftes ka pas edhe njerz vullnetar si pakistan avganistan qeqen por nga ajo se dikush duhet tit se per qfar esht duke u luftu ather uqka i largoj te gjith se serbet deshmonin se ata jan terrorista musliman e ket e vlersun disa ambasador kur erdhen ne kosov dhe ne frontet e lufte e ne fund edhe Hollbruki dhe e detalizoj se ne kosov po lufton populli e jo terroritat siq i quante serbija evropa amerika rugova me par kaq

edhe diqka ne qofse ldk don te ket at qfar ka realizu uqk ajo duhet me dal nga parlamenti dhe me lshu apoziten me shpall Kosoven republik e kur te shpallet kosova republik ather apet ju japim pushtetin e vjedhne si ja keni zanat ather ne e dim se me kan kemi pun tani me se qaj koken me shka e me unmik hajt tung...

laliloli
06-02-06, 18:25
[quote]Lali , nuk ka parti politike ne kosove qe punon per interesa te shkieve por bindu se ka individ qe eshte sjell ne pozite dhe punon per interesat e shkieve ,dhe besoj qe nese Kosova e tejkalon kete provim ,edhe ti e edhe une do te habitemi se si ka mundesi te ndodhin gjera te tilla.

Une nuk jame ne dieni per kete prandaj edhe nuk mund te flas per kete.Nese ju jeni pse po nguroni te flisni
Besa disa ketu< kan >( ne thonjeza) aq shume informaione te tilla sa qe te mbushet mendja se punojne per sherbime sekrete te huaja.
Ajo( nese) qe e perdora une , eshte vota ime , e drejta ime dhe pikrisht duke qen e tille edhe e perdora.
Loja qe ju po e sillni ketu se edhe ne LDK jan gjerat ashtu apo keshtu eshte loje me epizode por deri tash pa rezultate.

Sikurse ju edhe une po sjelle dhe perdore ketu vetem voten time e asnje loje per ndonje parti.Valle vetem ju paskeni te drejte te votoni???

Zotni Lali ,ate qe ju po mundoheni me e mbrojte ,nuk eshte detyre vetem e juaja por e te gjithe neve por mos harro se individi ketu ka shume pak peshe, dhe eshte shume i pa rendesishem.

Per fat te keq une ketu po verej sulme nga me te paskurpulltat,e ,sidomos ndaj luftes se lavdishme,per ate edhe jam kyqur me shume te debatoj
Une asnjehere nuk jame i lidhur per individ sepse disa here kam thene se ata vijne dhe si tiu del moda bijne ,mbetet kombi dhe vendi.


Me nderime Lali

GURI SYLAJ
06-02-06, 18:30
Ne rend te pare ketu nuk jemi me i dhane vrejtje njeri tjetrit sepse kurrkush nuk na e jep kete te drejte ,se dyti secili e thot mendimin e vet ,se treti .njehere duhet te kete nje marrveshje e mandej te kete perqarje dhe se fundit eshte mire qe me e ule tensionin e me bisedu per gjera qe se paku dijme dicka rreth tyre.

Ju kisha lute qe mos te ja futni kot per ate qe nuk e ndryshoni dot e qe do te dihet neser nese nuk e dijme ne sot..............
Me nderime Guri Sylaj

laliloli
06-02-06, 18:49
lali e vertet se lufta ishte e pashmangshme dhe beso o lali se njerezit adekuat ishin qe moti te pergaditur per kete hesap, o lali t'jesh me se i bindur! Duke e pase parasysh mentalitetin e superfuqive, ne patem njeriun qe diti tu pergjigjet atyre dhe interesave te nje populli.

Ku i leshoi toka moj Urata ata njerez adekuat qe permend ,mos e ke fjalen -adekuat per ndonje bare ndoshta .

Me se vertet se Liria nuk pikon nga qielli..., por o lali sikur t'mos kishim nje udheheqesh shume te matur te gjitha ato viktimat e Kroacise e Bosnes do i numeroje vetem ne Kosoven sa i "trohė" vend. Lali, nuk e di ne rast se u kujton kur flitej se Slloba ka deklarue se Kosoven e ben hi perderisa kosovaret jane duke ngrene mengjezin....!!!!!!!!!!!!

KUr e ke me vend e ke ,me vret zoti te mos e pranoj te verteten .Me kete pajtohem plotesisht.

o lalioooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ooo, te gjithe e dime se dikush duhej ta udhehiqte luften, edhe pate fillue me udheheqje o lali, e me njerez qe kishin eksperience e ekspertize te thekur! mirepo "piken nga qielli" individet gjithemon te shtyer/paguar/perkrahur/edukuar nga njerez qe jane kunder Kosove dhe mbollen hutin dhe q'orientim ne popull...!

Jo Urata nuk piken nga qielli por nga gjiu i popullit ,sepse politikes paqesore i kishte dalur medeti,dhe shkau njihte vetem gjuhen e pushkes.
Ishin bere demode ato konferencat e se premtes te Rugoves qe mbaheshin e qe perseriteshin te njejtat fjale per disa vitelali, une per veten time kam pas dhe do kem nje respek/admirimt te veēante per jeten dhe vepren e Dr. Rugoves, asnjehere nuk kam pas mundesin te votoj se atij do i jipja voten gjithemon...
por kjo nuk do te thote qe e perkrahe Dr. Rugoven bashke me te edhe te gjithe te tjeret...perkrahe dhe jam pjese e mases qe u manipulua nga invided e PyDyKyse asesi UĒK-se, pra jam kunder udheheqsis se asaj partie...
Shpresoj se m'kupton drejte!

t'pershendes!

Eshte qeshtje shume personale se kush me cilen parti eshte,une as gruan nuk e pyes se per kend do te votoj ,kjo eshte qeshtje me banale per mua ta pysesh dike se ne cilen parti je

Kosovo Liberation Army The Kosovo Liberation Army logo
(Ushtria Clirimtare E Kosoves - UCK, under the leadership of Hashim Thaci, coincided the year 1996, when the disillusion of the Kosovans with Rugova and his "passive" resistance was at its highest. UCK started the systematic attacks against the Serbians. The motto was “The war began in Kosovo, it will end in Kosovo"

Don te thote se vertet Hashim Thaqi lider i UĒK-se e cila eshte formuar ne Turki nga militantet Maoist dhe partizanet e Enver Hoxhes...
te cilet jane trajnue ne Iran dhe Pakistan dhe jane financue nga socialistet e Shqiperise pikerisht Fatos Nanos...!!!!!!!!!!!!!!!

PO ku dreqin edhe anglisht me ke shkruar ketu ,tani sa kam filluar te ndjek kursin e pas nja 6 muajve e sheh kur te shkruaj une :lol: :lol: :lol:

Me kete shkrim shume gabim e ke .Pikerisht Serbia u mundua qe UQK-ne ta emeroj si fundamentaliste, ta lidhe me terorizmin islamik ,mugjahedinet etj duke menduar qe Amerika dhe Evropa do ta luftojne ate.Por ndodhi e kunderta Serbia nuk ia arriti qellimit ,sepse morem perkrahjen e aleateve dhe me ndihmen e luftes tone arritem fitoren .Nuk duhet harruar qe patem edhe ndihmen e pamohuar te nenes Shqiperi .Ndersa mua po me duket shume banale se si dikush ketu po e mohon ate ndihme te shtetit ame vetem psepaska qene ne pushtet nje parti qe nuk poi pelqejka.
Te lutem mos me sjell shkrime te gazetave sepse ka te tilla qe nuk shkruajne te verteten .Prandaj edhe nuk eshte qudi qe kjo gazete eshte anti shqipetare

Me nderime moj Urata edhe pse besa me nje shkrim me ke etiketuar si shpifes .Por kesaj here ta fali :lol: :lol:


Lali

laliloli
06-02-06, 18:56
Pershendetje lali!

Me vjen keq kur lexoj qė fati i Kosoves ėshtė vendosur nė Rambuje .
Njė delegacion sikur qė ishte ai nė Rambuje , pra ne mesin e tyre edhe karrieristet , me duket se ėshtė vetem qesharak dhe asgjė me shumė.Ø
Fati i Kosoves ėshtė vendosur edhe ne referendumin , edhe ne zgjedhjen e presidentit , edhe ne kushtetuten e vitit 1990, pra shumė me heret e kemi vendosur ne vetė fatin tonė, ndersa sa pėr Rambuje dhe pėr pjesėmarresit e paautorizuar nga populli.
Une keta tė paautorizuarit nuk i pranoj dhe as qe i kam pranuar si pėrfaqesues tė popullit shqiptar ne Rambuje .


Psikolog o Psikolog,si te duket i parendesishme konferenca e Rambujes aty ku u vendos qe te sulmohet ushtarakisht Serbia dhe te shporret pergjithmon nga Kosova .Mos te lutem mos ti shohim gjerat vetem nga kendi partiak ?????
JU nuk e pranoni kete delegacion ,por ate e ka pranuar bota .

Dhjet referenduma te ishin mbajtur ,10 vite te kuishte luftuar ushtria jone -UQK,Kosoven do ta kishe nen Serbi .
Me realisht ti shohim gjerat Psikologu.


Lali

laliloli
06-02-06, 19:08
hidhėrohet lalioli, pėr Thaqin, udhėheqėsin e UĒK-sė, pėrndryshe desha ti shkruaj edhe unė ca rreshta :lol: :lol: :wink:

A me fal Gentian...!
"duhesh" me fol se jam e sigurte qe lalioli nuk idhnohet kollaj...
E ka per zemer udheheqesin e UĒK-es mirepo ky vete eshte goxha si djale i mire...!


hahahahahahahah Genti ,urdhero dhe shkruaj lirisht ,sepse ne vetem po diskutojme ,e ne mbremje shkojme secili ne shtepi te vet ,e ty nuk te hidherohem kurre ,sepse e di qe ju nuk shkruani ne stilin e faragjive :lol: :lol: sepse disa kane filluar ketu nje veprimtari te leverdishme ekonomike me shitjen e farave:lol: :lol: :lol:
Zoti i bekoft kungujt :lol: :lol:

Urata te falenderoj per vleresimin ,po me pas heq fjalen gogja si,te isha falenderuar me shume :lol: :lol:

Me nderime Lali

SHREK
06-02-06, 19:12
qeta qe po shkrujn per takimin e thaqit me tadiqit e kane prej dhimbte qe nuk ka mujt me shku kryetari i tyne me nenshkru marveshjen e decentralizimit me tadiqit siku me ni vakt qe nenshkrujke marrveshje per shkolla shqipe me fashistin millosheviq e natane drenica u kallke flak ne lufte e qetash bash ata qe pijshin kafe ne kafiqa ne prishtine tu u kollerat me shkije shkrujn mire per ldk

prej luftes veq ai largohet qe oshte i lindur tradhtetar kush oshte trim nuk largohet po vdes si nji deshmor per qata njoni i velanise nuk e ka dashte qet himn

Psikologu
06-02-06, 19:51
Pershendetje lali!


Ju shkruani:

Psikolog o Psikolog,si te duket i parendesishme konferenca e Rambujes aty ku u vendos qe te sulmohet ushtarakisht Serbia dhe te shporret pergjithmon nga Kosova .Mos te lutem mos ti shohim gjerat vetem nga kendi partiak ?????

Atje u vendos , apo ishte vendosur edhe me heret , mendoj se edhe me heret ,e nderkohė nuk mundemi ti harrojmė masakrat e Reqakut dhe Wokerin nė ketė rast , por e vertet qė ne Rambuje edhe u vendos qė Serbia tė sulmohet ushtarakishtė , ne faktė , pjesė marrja e disa tė rinjeve sikur Thaqi , e veshtersoj shumė eme shumė mbledhjen e Rambujes sepse delegacioni shqiptar ishte i shperberė.
Me kujtohet ne programin televiziv tė SVT 1 kur flitetj pėr keto fakte se si ka shkuar puna, por njė gjė qė ishte politikė e ndritur e Dr:Rugoves edhe me heret , kishte te bente se kerkesat e tij pėr nenshjkrimin e ndonje marrveshje me Sernbin ishin hudhur poshtė cdo here para luftes , pra nga vetė Serbija , ndersa trysnija behej ne Rambuje qe shqiptaret sė bashku me serbet tė mundohen tė jetojnė bashkė dhe ti zgjidhin problemet ne njė menyrė tė mirėfilltė.
Si deshmi egzistonte edhe ajo se LDK-ja dhe presidenti Dr:Ibrahim Rugova ishin munduar cdo here tė gjejnė njė zgjedhje paqesore por ketė nuk e kishte mirėpritur Millosheviqi kurrė .
Pra themeli ishte i ndertuar ketu ne favor tė shqiptarve qe sa e sa kohė, pra nuk i shofim gjerat vetem nga kendi partiak , por vetem nga ai faktik dhe asgØjė me teper.

Ti shkruan:

JU nuk e pranoni kete delegacion ,por ate e ka pranuar bota .

Edhe presidentin tonė Dr;Ibrahim Rugova e ka pranuar bota cdo here dhe e ka pėrkrahur ne cdo kohė , por disa se kan pranuar kurrė e cka ėshtė me e keqja se edhe kan tentuar tė bejnė edhe atentat , e pse pra nuk u pranua presidenti .Nuk po flasim ketu pėr rivale mes nesh , por vetem fakte, sepse si ne luftė e si para lufte Kosova kishte udhqheqesin e evtė nga vota e popullit e keta tė rinjet e skenes nuk i njifte askush ne asnjė menyrė , pra nuk gezonin tė drejten e as voten nga populli, sepse nuk ishin dalur me emrin e tyre ashtu si e kan , por herė si gjarper e herė si ujk me pseudonim.


Dhjet referenduma te ishin mbajtur ,10 vite te kuishte luftuar ushtria jone -UQK,Kosoven do ta kishe nen Serbi .
Me realisht ti shohim gjerat Psikologu.


E tash ke folur mirė , pra , para se tė fillohej lufta , politika e Dr;Rugoves e ka njoftuar boten edhe me heret dhe e ka bindur boten se bashku me durimin e treguar se ne nuk kemi forcė tė lirohemi vetė nga Serbia nese nuk marrim ndihmen e botes , kjo ėshtė e vertet.
Cdo luftė , para se tė filloj ka ne vete planin e pregaditjes sė pari ne aspektin politik e pastaj nė atė luftarak, e ketė e kishim qe nga fillimet e vitit 1992 e kendej, pra nga udheheqsija e jonė qe e kishin marrur voten nga populli.

Nderime pėr ju;

Psikologu

pokeri
06-02-06, 20:22
([/quote]

arben, "ushtria" e cila kishte pas ndrruar shume emra derisa ne fund e kishin emnue UĒK ishte pas formue ne Turqi dhe mu per kete arsye TURQIT i kane lejue vetes te flasin publikisht(trajnimet ishin pas bere ne Iran dhe Pakistan) merre me mend fillue qysh ne 1982 e njohur si "Levizja Republika Shqiptare ne Jugosllavi" e ne skene kane dale ne vitin 1996 si UĒK ...
Mu keta turq ne te njejten shkrese s'kishin lane fjale t'zeze pa e folur mbi vepren e Presidentit te ndjere Dr. Ibrahim Rugova, ekzakt siq zezojne ne kosova.de...
Ne ate shkrese publike ata e portretizojne Hashimin mu ashtu siq e paraqitni dhe shihni edhe ju LIDER dhe trim....
Atje po thote se lider i kesaj ushtrie te formuar nga militantet maoist dhe partizanet e Enver Hodja(keshtu shkrun) ishte Hashim Thaqi i cili u perkrah dhe financue nga socialistet dhe kishin specifikue emrin e Fatos Nanos.

tung[/quote]


Ja mė nė fund komploti u zbėrthye. UĒK-ja ėshtė “formacioni-proletar” qė pėr synim tė fundit ka pasur (dhe ka) kthimin e Komunizmit nė botė. Tashmė gjithēka ėshtė e qartė. Gjithēka ishte pėrrallė (lufta pėr ēlirim e shqiptarėve tė Kosovės, lufta kinse pėr tė drejtat kombėtare etj). UĒK-ja kishte pėr synim kthimin e e sistemit (rendit) monist-socialist nė botė. Dhe, ishte fare pranė qė t’ia arrinte qėllimit. Maoistėt dhe Enveristėt (pra krijesat mė tė kėqija se ēetnikėt) themeluan kėtė bandė terroriste, pėr t’ia prishur hesapet “Klasės politike dhe udhėheqėsit tė pavdekshėm DR. Ibrahim Rugovės”, nė rrugėn e sigurtė drejt Pavarsisė. Nė gjithė kėtė komplot, padyshim kishin gisht edhe Turqit-Osmanlli (armiku shumėshekullor i popullit shqiptar). Dhe, kjo armiqėsi e dėshmuar historikisht, qė nga
Gjergj Kastrioti e kėndej, mė nė fund doli bythė-cullak, kur
u publikua fakti qė “terroristėt e UĒK-sė, ishin trajnuar nė
shpellat e Afganistanit, dhe shkretėtirat e Pakistanit, Iranit...
Nga kjo mund tė konkuldohet, se pėrveē ideologjisė sė kuqe,
UĒK-ja mbėshtet edhe fundamentalizmin mė tė egėr islamik,
gjė qė atė e vendos nė pozicion tė kundėrt me interesat Amerikane.

Ekziston edhe mundėsia qė UĒK-nė, ta ketė formuar Serbia!
Mos harroni se edhe politikanėt e asaj kohe, nuk e pėrjashtonin njė
mundėsi tė tillė. Ju kujtohen deklaratat (patrullat e policies serbe,
sulmohen nga pjestarė tė saj (tė veshur si UĒK)). Pra, tashmė, ka
shumė gjasa tė zbarthehen edhe detajet mė sekrete, tė kėtij komploti
tė madh kundėr Kosovės.
Kush po thotė qė shqiptarėt nuk kanė potencial; (kėto tė dhėna nuk
i posedon as CIA).
Bravo Urata! Ti, si duket je person i “mirė-informuar” dhe populli
i Kosovės, njė ditė do tė krenohet me “zbulimin” tėnd tė madh,
dhe luftėn titanike qė e ke bėrė kundėr “UĒK-sė” tradhėtare, komuniste
e fundamentaliste. Bravooooooooooo, Urata!

Urata
06-02-06, 21:12
Ti urat po e rrit presidentin aq lart sa qe edhe vdekjen e tij pe quan si vdekje bejgamberesh sa qe esht turp per ty dhe per nje njeri te thjesht te pej ksi diversione ati njerzore qe ben pergojimin e zotit dhe pejgamberve kjo esht e para vrejtje te cilen duhesh ta kuptosh dhe mos ta perseritesh ne diskutime qe perqajn shqrin dhe diskutusit.

Levizja ka qen njera nga partit e egzilit qe eka ndihmue dhe financue luften si me para si me arm ne bashkpunim me shum parti ne kosov ne shqipri dhe jash saj!!!!?O *********************! Jo Urata, po e tere shtresa intelektuale/dijetare/paqesore nga e tere bota e kishin kuptue si te tille sa ishte i gjalle po atehere ne nuk e dinim, dhe mbas vdekje se tij te gjithe iu perkulen e te gjitha i pame...!

Levizja-Republika Shqiptare ne Jugosllavi(UĒK e mevonshme) ishte formue ne Turqi trajnue ne Iran e Pakistan lider i se ciles ishte ken/eshte Hashim Thaqi i perkrahur dhe financuar nga socialistet/Fatos Nano.

Ju lutem Shkoni e lexoni ne :
Life of Ibrahim Rugova: Victory in Politics, Defeat to Cancer

Urata
06-02-06, 21:17
21.01.2006
Life of Ibrahim Rugova: Victory in Politics, Defeat to Cancer
Can Karpat, AIA Turkish section (edhe ne versionin turk ishte e shkruar)
Turkish Versionhttp://www.axisglobe.com/Image/2005/12/05/Kosovo/Ibrahim%20Rugova_and_Hashim%20Taci.jpg

Shihni sa i zajft Hashimi, i shkreti kish pas hjek shume Turqi-Iran_pakistan_Shqiperi -Greqi-Srbi -Kosove...

Urata
06-02-06, 23:21
Ti urat po e rrit presidentin aq lart sa qe edhe vdekjen e tij pe quan si vdekje bejgamberesh sa qe esht turp per ty dhe per nje njeri te thjesht te pej ksi diversione ati njerzore qe ben pergojimin e zotit dhe pejgamberve kjo esht e para vrejtje te cilen duhesh ta kuptosh dhe mos ta perseritesh ne diskutime qe perqajn shqrin dhe diskutusit.

Levizja ka qen njera nga partit e egzilit qe eka ndihmue dhe financue luften si me para si me arm ne bashkpunim me shum parti ne kosov ne shqipri dhe jash saj!!!!?O *********************! Jo Urata, po e tere shtresa intelektuale/dijetare/paqesore nga e tere bota e kishin kuptue si te tille sa ishte i gjalle po atehere ne nuk e dinim, dhe mbas vdekje se tij te gjithe iu perkulen e te gjitha i pame...!

Levizja-Republika Shqiptare ne Jugosllavi(UĒK e mevonshme) ishte formue ne Turqi trajnue ne Iran e Pakistan lider i se ciles ishte ken/eshte Hashim Thaqi i perkrahur dhe financuar nga socialistet/Fatos Nano.

Ju lutem Shkoni e lexoni ne :
Life of Ibrahim Rugova: Victory in Politics, Defeat to Cancer

arben LEXO ĒFARE THUHET PER PRESIDENTIN SHPIRTEROR/HISTORIK DR. IBRAHIM RUGOVA!
AMANETI I PRESIDENTIT RUGOVA: ARKIVOL NGA AMERIKA!Nga Dalip Greca, Nju-JorkEshte zbuluar dhe nje nder amanetet e fundit te presidentit te ndjere te Kosves, Dr. Ibrahim Rugova.Nder kerkesat e fundit te tij ka qene edhe sjellja e nje arkivoli nga Amerika per ta percjelle nga kjo bote.Kjo kerkese eshte mesuar ne ēastet e pasvdekjes dhe eshte percjelle nga presidenca e Kosoves per ne Amerike.Amaneti i dr. Rugoves i eshte besuar miqeve te tij ketu ne Nju Jork, familjes te vellezerve Gojēaj.Ka qene John Gojēaj, i biri Pashkut, qe ka marre mesazhin prej Prishtines.

Keshilltari i Presidentit Rugova, Sali Cacaj, permes telefonit, e ka njohur John Gojēajn me kerkesen e fundit te presidentit, nje dite pasi kishte ngjare morti, pra te dielen me 22 janar. Keshilltari e ka lene amanetin e presidentit tek familja Gojēaj dhe ka mbyllur telefonin, i bindur se arkivoli-amanet do te vinte ne Prishtine ne kohen e duhur.

Djemte e Gojēajve u moren me plotesimin e amanetit qe u percolli Prishtina. Nuk ishte aq i lehte plotesimi i kesaj kerkese, po te kemi parasysh se ajo mberriti ne Nju Jork te dielen, nje dite pas vdekjes. Edhe John-i, thote se ka qene shume veshtire qe te realizohej ky amanet per arsye kohe, pasi u percoll ne nje kohe te vone dhe se ishte shume veshtire qe te gjendej nje mundesi transportimi per ne Prishtine ne menyre emergjente. Perfundimisht arkivoli eshte gjetur ne nje sherbim funerali ne Allerton ne Bronx-Nju Jork.Pasi u realizua blerja nga Vincenti dhe Agustini, u bene perpjekje per te gjetur nje linje fluturimi drejt Tiranes e me pas te kalonte ne Prishtine.Kjo mundesi nuk u realizua pasi nuk u gjet asnje fluturim i lire ne ate linje. U zgjodh rruga tjeter, arkivoli u dergua ne Milano dhe qe andej per ne Prishtine.

Leka me tregon se arkivoli mberriti ne Prishtine ne kohen e duhur, fale perpjekjeve te djemeve te familjes, te cilet nuk e lane amaneti ne rruge.

Nderkohe miqte e Rugoves, Leka dhe Pashku u nisen per ne Prishtine per te marre pjese ne funeralin e presidentit se bashku me nje delegacion te madh te LDK-se me ne krye kryetarin Agim Rexha.

Lek Gojēaj thote pas kthimit nga varrimi se ishte detyrim moral qe amaneti i presidentit te Kosoves te mos mbeste ne rruge por te plotesohej.

Kur e pyes Leken se ēfare mendon per arsyen qe e ka shtyre presindentin te linte nje amanet te tille, ai me pergjigjet:Presidenti Rugova iku nga kjo bote duke e leshuar te gjithe besimin e tij tek Amerika. Ai besoi se Amerika, vendi i lirise dhe demokracise do t(ia sillte pavaresine Kosoves se martirizuar, ashtu siē i hoqi nga shpina represionin serb.Ai per gjithaēka i besonte Amerikes se bekueme dhe sa here kthehej per ne Kosove pas vizites, ndjehej i lumturuar. Kjo mund te jete nje nga arsyet pse edhe arkivolin e kerkoi nga Amerika. Une mendoj se kjo eshte nje kerkese sa simbolike, aq edhe shpirterore... Ne na jen mire, shton Leka qe amaneti i presidentit na u adresua neve si familje. Ne jemi miq te kahershem te tij dhe e ndjejme te lehtesuar veten qe e plotesuam nje nga amanetet e tij, ndryshe do te na mbeste plage ne shpirt.

Shpesh nuk m(i kane kuptuar mesazhet qe kam percjelle per presidentin Rugova, edhe ne ato urimet qe kam bere ne gazeten tuaj Illyria, me raste festash. Une kam thene shpesh se Dr. Ibrahim Rugova eshte nga ata qe perendia ia kishte dhene kombit tone, siē i kishte dhene ne nje kohe te caktuar Nene Terezen, shenjtoren shqiptare, siē i pat dhene ne kohet me te hershme edhe Gjergj Kastriotin(Skenderbeun). Dr. Ibrahim Rugova erdhi tamam si shenjt dhe iku si i tille. Ai besoi se nje dite liria e Kosoves do te vinte dhe nuk e humbi kurre shpresen. Ai iku me pavaresine ne prag te dyereve te Kosoves, ai iku por i la popullit te vet nje vemendje shume te madhe nderkombetare.E pame me sy se sa madheshtore ishte ikja e tij. Edhe me vdekjene vet dr. Rugova i sherbeu kombit te vet, ia rriti shpresat Kosoves. Kurre nuk na kane pare syte nje vemendje aq te madhe nderkombetare ne raste te tilla.Se si e ndjeva veten kur preka arkivolin e tij, arkivolin prej Amerike. Sikur ndjeva shpirtin e tij te lehtesuar.Mbaj mend se ne ato ēaste pershperita me vete:Prehu i qete ne dhe(un e Kosoves se lire, i shtrenjti president! Ti e kereve detyren tende!Ti u sakrifikove per t(i sherbyer popullit tend!

Nuk me harrohet shprehja e nje plaku qe takuam atje. Ai se ē(formuloi nje fjali qe me mbeti ne mendje.Selim Spahiu ia thonin emrin. Ai,kur u takua me ne, tha:" Edhe strajcen me bajte ne krah, mos iu ndani rruges se dr. Ibrahim Rugoves, vetem ajo eshte rruga e drejte, qe nuk humb ne pyll.

Ndersa Pashku, kur shkroi ne Librine Zi, i dridheshin duart, por ama fjaline qe i tha shpirti, e shkroi:

Ghandi i dyte

Ylli i drites.

Shenjti shqiptar

Nene Terezes i perngjan...

Edhe une shenova me dridhje dore fjaline qe me tha zemra ato ēaste dhimbjeje. Tek shkruaja ato fjale me vinte ne mendje portreti i tij, miqesia e tij e sinqerte, takimet e panumerta qe nga viti 1991.

Me pas Leka me tregon se ishte e pazevendesueshme miqesia me dr. Rugoven. Mbaj mend thote ai se ne shume intervista qe dhashe per radiot e televizionet e atjeshme, ne njeren e krahasova Gjergj Kastriotin, nene Terezen dhe Ibrahim Rugoven. E quajta te helmuar shekullin qe shkoi se na mori nene Terezen, po keshtu kete fillimshekulli se na la pa Rugoven, por jemi krenar se kemi fituar nej shenjtereshe, siē eshet nene Tereza dhe nje simbol, qe eshte Rugova.

... Humbem nje mik te rralle, ndersa Kosova dhe kombi shqiptar, humben nje udheheqes te pazevendesueshem.Kush jane vellezerit Gojēaj?

Leke Pashko Gojēaj kane emigruar ne Amerike nga Malesia, fshati Sukrugj ne mesin e viteve (70 te shekullit te kaluar. Tani jetojne ne rrethinat e Nju Jork-ut, ne nje shtepi moderne, ne zonat me te pasura te ketij shteti. Ne vitin 1999 shtepine e vellezerve Gojēaj e kerkuan per ish presidentin Klinton. Madje u be dhe nje emision televiziv ne nje kanal prestigjioz te Nju Jork-ut. Gazetari komentonte:" Kjo eshte nje shtepi ideale per presidentin Klinton.Ka shume dhoma, ndodhet mes nje gjelberimi magjepes, ka liqenin e vet, ka dhe pompen e benzines ne oborr. Ēfare i mungon tjeter kesaj shtepie"

Ato dite u shkrua ne shtypin serb se shqiptaret po ia falnin shtepine presidentit Klinton si dhurate per bombardimin e Serbise. Ndersa Leka sqaroi po ato dite median; nuk eshte e tamam e verteta ashtu:" Ne i thame kompanise qe u interesua se vertete shtepia eshte vleresuar me me shume se 4 milione dollar, por per presidentin Klinton ne nuk i veme ēmim, le ta marre sa te doje ai! Ne te vertete presidenti bleu ne te njejten zone, por nje shtepi ne permasa me te vogla; ai eshte fqinje me nje tjeter familje shqiptare nga Kosova, me njerin prej vellezerve Osmani.

Gojēajt, per te qendruar te lidhur me rrenjet e vendlindjes, kane rindertuar edhe nje shtepi ne vendlindje, ne Malesi. Shtepia eshte e madhe, dykateshe. Madje kur u perurua ajo u mblodhen per ta festuar me shume se 100 te ftuar, te krishtere e myslimane.Ēdo vere familja shkon atje per pushime.

Por familja Goēaj permendet edhe per atdhetarizmin e saj ndaj ēeshtjes kombetare. Ata jane ideatoret, realizuesit dhe sponsoret e shtatoreve te Nene Terezes, te ngritura neper vendbanimet e shqiptareve. Kjo shtatore , veper e tre skulptoreve nga tre besimet; katolik, orthodoks dhe musliman; Vasil Rakaj, Sadik Spahija dhe Vasiliev Nini nga Shqiperia, se pari u perurua ne vendlindje, ne Tuz te Malit te Zi, ne tetor te vitit 1997. Me pas, me 10 shtator 2000, shtatorja u vendos ne Nju Jork. Me 2 korrik 2002 nje shtatore tjeter u vendos ne Prishtine. Kjo ishte nje perpjekje e vellezerve Gojēaj per t(i bashkuar shqiptaret me ane te simboleve kombetare. Perpjekja nuk mbaron ketu, nje shtatore e Nene Terezes eshte vendosur ne qytetin problematik te Mitrovices, nje tjeter ne ate te Struges, nje ne Michigan. Kesisoj vellezerit Gojēaj jane kthyer ne institucion. Ate qe nuk e ka bere nje shtet e kane realizuar dy vellezerit atdhetar.

Ata kane tentuar qe shtatoren e Nene Terezes ta vendosin edhe ne mjediset e Kombeve te Bashkuara por deri tani nuk kane gjetur mbeshtetjen e duhur nga Misioni Shqiptar ne Nju Jork.

arben-ks
07-02-06, 18:11
S pari te them se jash teme krejt as qe me kan intersu keto informata se sikur te ishte rugova i besimit muslim apo katolik mua kurr sme ka pelqyer politika e tij e cila ka qen politk boshe gjat ter jetes se tij ne pushtet.

se dyti hashim thaqi ne kohen kur u formua ushtrija dhe e mri i uqk ka qen ne pushtet fatos nano dhe i mir apo i keq qare ske pas pa bashkpunu me ta se qaj fatos nano i keq e ka pas thiken ne fyt deri sa esht kan uqk ne shqipri ti ket nuk e din, edhe fatos nano dhe sali berisha kan pas nje marrveshje per keto gjera mir te sqaruara ket me mir e din pandeli majko
I cili ka qen kryesor e jo sali berisha e fatos nano... edhe disa te mira jan ba edhe nga socialistat mos mendo se jan edhe ata ashtu siq mendojm ne te gjith te prishur por kan edhe ata disa te mir edhe disa qe i shikojn vetem interesat partiake por kur te vjen dit e keqe ata jan tregu shum ma te ndershem se sa disa demokrat dhe kan rreziku ne shtetin e tyre te udheq uqkja dhe te hyn edhe ardm nga disa shtete t tjera siq ishte kroacia ne krye me agim qekun hajt e mos me fol me per rugoven se sesh tema per rugoven as per fejene tij :evil:

Arb
22-03-07, 14:45
Socialistėt e Internacionales nuk pranojnė zgjidhjen e imponuar pėr Kosovėn

"Nuk do ta pranojmė zgjidhjen e imponuar, e cila shkon nė dėm tė palės tjetėr, ndėrsa asociimi i Serbisė nė BE nuk ėshtė kompensim pėr Kosovėn". Kėshtu ka deklaruar nė Beograd Mirēa Xhoana, kryetar i Partisė Demokratike Socialiste rumune, i cili nė kuadėr tė njė delegacioni tė Internacianales Socialiste ka takuar zyrtarėt e lartė tė Serbisė.

Anėtari tjetėr i delegacionit, Jorgos Papandreu, lider i PASOK-ut grek, ka thėnė se Kosova ėshtė njė problem evropian, andaj nevojitet qė BE tė ketė "rolin kryesor" nė zgjidhjen e statusit tė Kosovės. Papandreu ka thėnė se zgjidhja e vetme e pranueshme pėr Kosovėn ėshtė ajo nė tė cilėn rolin kyē do ta ketė BE-ja.

Ndėrkaq presidenti serb Boris Tadiq ka deklaruar pas takimit me kėtė delegacion se situata politike nė "Serbinė qendrore" varet nga situata politike nė Kosovė dhe se pėr kėtė shkak statusi i ardhshėm i Kosovės duhet patjetėr tė jetė rrjedhojė e marrėveshjes sė pėrbashkėt.

Anėtari i kėtij delegacioni, kryeministri bullgar Sergej Stanishev, i cili ėshtė bashkėkryetar i Komitetit tė Internacionales Socialiste, sot pasdite mbėrrin nė Prishtinė, por nuk dihet nėse edhe anėtarėt e tjerė do tė jenė nė Prishtinė.

RTK

Guri i madh
22-03-07, 16:36
Socialistėt e Internacionales nuk pranojnė zgjidhjen e imponuar pėr Kosovėn

"Nuk do ta pranojmė zgjidhjen e imponuar, e cila shkon nė dėm tė palės tjetėr, ndėrsa asociimi i Serbisė nė BE nuk ėshtė kompensim pėr Kosovėn". Kėshtu ka deklaruar nė Beograd Mirēa Xhoana, kryetar i Partisė Demokratike Socialiste rumune, i cili nė kuadėr tė njė delegacioni tė Internacianales Socialiste ka takuar zyrtarėt e lartė tė Serbisė.

Anėtari tjetėr i delegacionit, Jorgos Papandreu, lider i PASOK-ut grek, ka thėnė se Kosova ėshtė njė problem evropian, andaj nevojitet qė BE tė ketė "rolin kryesor" nė zgjidhjen e statusit tė Kosovės. Papandreu ka thėnė se zgjidhja e vetme e pranueshme pėr Kosovėn ėshtė ajo nė tė cilėn rolin kyē do ta ketė BE-ja.

Ndėrkaq presidenti serb Boris Tadiq ka deklaruar pas takimit me kėtė delegacion se situata politike nė "Serbinė qendrore" varet nga situata politike nė Kosovė dhe se pėr kėtė shkak statusi i ardhshėm i Kosovės duhet patjetėr tė jetė rrjedhojė e marrėveshjes sė pėrbashkėt.

Anėtari i kėtij delegacioni, kryeministri bullgar Sergej Stanishev, i cili ėshtė bashkėkryetar i Komitetit tė Internacionales Socialiste, sot pasdite mbėrrin nė Prishtinė, por nuk dihet nėse edhe anėtarėt e tjerė do tė jenė nė Prishtinė.

RTKpo ky intersocialisti i jon THAQI qka po thot a po e pranon pamvarsin a po ka qef me i zgjat negociatat

get_up
22-03-07, 18:31
Hej a ende me Thaqin po mirreni a ,..
epo hajt edhe une po iu them diēka ne lidhje me te edhe pse nuk mbroj politiken e tij...
THAQI KA QENE NJERIU QE E KA DRIDH SERBINE SI ME POLITIK ASHTU EDHE ME STRATEGJI POLITIKO-LUFTARAKE ,ME KETO QE ARRITI AI NE ILEGALITET DHE NE LEGALITET E DERGOI MILLOSHIN TE LITARI ATJE KU E KA PAS VENDIN , AI THA QE DO TA SHPORRI SERBIN PREJ KOSOVES QE NE VITIN 96' ..DHE NE 99 AJO NDODHI,,,SERBIA MBAROI

TASH ndaq le te flet me Tadiq ndaq me Trakjoviq ndaq Drashkoviq ..Ai esht kryetar i partis ne Kosove ,ne qofte se e nderojn ata te flasin kete njeri qe esht i denuar me 20 vjet burgim ne shtetin e tyre ATEHER ata le te shkruajn ne forume Se si Tadiq takohet me Thaqin .. E jo ne ketu ...

Ēka ju pret mendja o disa te gjore ketu : Kape pushken , kape lapsin vrapo kosov-shqiperi (perderisa disa pinin kafe nbeograd),mbledh te holla ,formo ushtri , raporto amerikes per vendet strategjike ,shko ne rambuje per te nenshkruar fatin e popullit nen thundren e eger te shkaut ..Formo TMK ne dhe ndihmo UNMIKUT te futet ne Kosove ..kthehu ne Politik prap .....E TASH shite Kosoven duke fol me TADIQ kinse ...Po masi ka pas ndermend me shit Kosoven ēka hamamin luftoi tere keto vite e u denua me 20 vjet burg kur disa te tjere nuk moren as 1 vjet...

hej mazamakeq per neve .. a e dini se sna ka mbet Hero ne Histori per budallaki qe kemi ...Ni skenderbe e patem edhe ate kena me hjek tu i than austrohungarez apo arap a ēka hamami i thojn ..siq ju tham shume njerezve komunist apo ballist...

Ky esht mesazhi i fundit i imi per keto qeshtje ..me te vertet JEMI SHUME MBRAPA NE TE GJITHA ASPEKTET ...LENI NJEREZİT RAHAT TE PUNOJN E VEPROJN NE QOFTE SE DESHTOJN ATEHER LARGONI NGA POLITIKA ,se per nga jeta dhe veprimtaria kurre askush smundet me largu AS Thaqin e As UĒK-ne apo ndoshta as Rugoven...

Guri i madh
22-03-07, 18:50
Hej a ende me Thaqin po mirreni a ,..
epo hajt edhe une po iu them diēka ne lidhje me te edhe pse nuk mbroj politiken e tij...
THAQI KA QENE NJERIU QE E KA DRIDH SERBINE SI ME POLITIK ASHTU EDHE ME STRATEGJI POLITIKO-LUFTARAKE ,ME KETO QE ARRITI AI NE ILEGALITET DHE NE LEGALITET E DERGOI MILLOSHIN TE LITARI ATJE KU E KA PAS VENDIN , AI THA QE DO TA SHPORRI SERBIN PREJ KOSOVES QE NE VITIN 96' ..DHE NE 99 AJO NDODHI,,,SERBIA MBAROI

TASH ndaq le te flet me Tadiq ndaq me Trakjoviq ndaq Drashkoviq ..Ai esht kryetar i partis ne Kosove ,ne qofte se e nderojn ata te flasin kete njeri qe esht i denuar me 20 vjet burgim ne shtetin e tyre ATEHER ata le te shkruajn ne forume Se si Tadiq takohet me Thaqin .. E jo ne ketu ...

Ēka ju pret mendja o disa te gjore ketu : Kape pushken , kape lapsin vrapo kosov-shqiperi (perderisa disa pinin kafe nbeograd),mbledh te holla ,formo ushtri , raporto amerikes per vendet strategjike ,shko ne rambuje per te nenshkruar fatin e popullit nen thundren e eger te shkaut ..Formo TMK ne dhe ndihmo UNMIKUT te futet ne Kosove ..kthehu ne Politik prap .....E TASH shite Kosoven duke fol me TADIQ kinse ...Po masi ka pas ndermend me shit Kosoven ēka hamamin luftoi tere keto vite e u denua me 20 vjet burg kur disa te tjere nuk moren as 1 vjet...

hej mazamakeq per neve .. a e dini se sna ka mbet Hero ne Histori per budallaki qe kemi ...Ni skenderbe e patem edhe ate kena me hjek tu i than austrohungarez apo arap a ēka hamami i thojn ..siq ju tham shume njerezve komunist apo ballist...

Ky esht mesazhi i fundit i imi per keto qeshtje ..me te vertet JEMI SHUME MBRAPA NE TE GJITHA ASPEKTET ...LENI NJEREZİT RAHAT TE PUNOJN E VEPROJN NE QOFTE SE DESHTOJN ATEHER LARGONI NGA POLITIKA ,se per nga jeta dhe veprimtaria kurre askush smundet me largu AS Thaqin e As UĒK-ne apo ndoshta as Rugoven...kor te folsh per thaqin duhet ta dish se ka dikush qe e njeh prej shkolles fillore e kendej po mos thuni ne ilegalitet po si azyl kerkus ashtu siq kemi ardh shumica nga ne per nji kafshat goje qysh thot popullib e dihen disa ngjarje qe ndodhen ne shqipri me 1997 po edhe vllau i tij GANIU si bashkpuntor i UDBes edhe e fitoj at fam qe sot e gzon nga nji pakic e popullit hajt mir kalofsh

prishtinasi
22-03-07, 19:27
Duke i lexuar disa forumist/e...me bejne te mendoje qe deshira e tyre eshte qe Kosova te jete nje shtete njepartiake....shkrime qesharake!:tongue: Sidomos ajo zonja/zonjusha qe e kishte lexuar nje liber...dhe i kishte djegur gishtat ne testature! Ne shtetet perendimore demokratike, egzistojne partite e djathta dhe te majta! Shumica prej jush e dini kete me mire se une, pasiqe jetoni dhe punoni ne perendim! Tash ne Kosove...deri vone partite politike nuk e kane pasur te qarte, ose deri vone nuk jane percaktuar se a e ndjekin politiken e majte apo te djathte, perpose LDK-se e cila me heret se partite e tjera...eshte percaktuar si parti djathtė! Ne Kosove ka parti si partia sociale-demokrate...partia liberale...ka edhe parti te djathta extreme dhe te majta extreme! Kjo e ben qe Kosova te jete nje shtet demokrat...ku partite e shprehin qarte se ciles ane i takojne! Partite e majta udheheqin ne shume shtete perendimore demokratike, si rasti i Spanjes...etj!

Guri i madh
22-03-07, 19:35
Duke i lexuar disa forumist/e...me bejne te mendoje qe deshira e tyre eshte qe Kosova te jete nje shtete njepartiake....shkrime qesharake!:tongue: Sidomos ajo zonja/zonjusha qe e kishte lexuar nje liber...dhe i kishte djegur gishtat ne testature! Ne shtetet perendimore demokratike, egzistojne partite e djathta dhe te majta! Shumica prej jush e dini kete me mire se une, pasiqe jetoni dhe punoni ne perendim! Tash ne Kosove...deri vone partite politike nuk e kane pasur te qarte, ose deri vone nuk jane percaktuar se a e ndjekin politiken e majte apo te djathte, perpose LDK-se e cila me heret se partite e tjera...eshte percaktuar si parti djathtė! Ne Kosove ka parti si partia sociale-demokrate...partia liberale...ka edhe parti te djathta extreme dhe te majta extreme! Kjo e ben qe Kosova te jete nje shtet demokrat...ku partite e shprehin qarte se ciles ane i takojne! Partite e majta udheheqin ne shume shtete perendimore demokratike, si rasti i Spanjes...etj!ahhh sheherli edhe pse PDKja deklarativish nuk esht percaktue se cilit krah i perket po pjesmarrja e thaqit ne internacionalen socialiste ne greqi ku ishin te gjitha partit evropjane majtiste bile mos paqe harru bukur mir i ka pas shtrengue durt me tadiqin kjo do me than se PDKja esht parti e krahut te majt qishtu po thojn o sheherli

prishtinasi
23-03-07, 02:16
ahhh sheherli edhe pse PDKja deklarativish nuk esht percaktue se cilit krah i perket po pjesmarrja e thaqit ne internacionalen socialiste ne greqi ku ishin te gjitha partit evropjane majtiste bile mos paqe harru bukur mir i ka pas shtrengue durt me tadiqin kjo do me than se PDKja esht parti e krahut te majt qishtu po thojn o sheherli

Eshte shume e qarte Guri, qe PDK-ja eshte deklaruar si parti majtiste..."so what"= edhe cka???? Nese te gjitha partit evropiane do te ishin djathtiste....nuk e shoh te rruges se per cka do te ishin mbajtur zgjedhjet ne keto vende evropiane, nese te gjitha partite do te ishin djathtiste!???? Mesohu se cka do te thote sistemi shumepartiake...bile me vije keq qe une nga Kosova te ju them kete...lexoni more ndonje gazete pos "Botes sot", sistemi gjerman i'u ja mundeson kete, jam i sigurte!!! Nuk jam i informuar se si funksionojne partite ne Gjermani, aty ku jeton ti...por ne diqka jam i sigurte se ne Gjermani...partite jane te ndara ne partit qe ne programin e tyre anojne nga e djathta dhe nga e majta!

Arb
23-03-07, 02:54
More le ti bashkohet PDK-ja, LPK-ja, LKCK-ja e parti te tjera te majta Internacionales Socialiste. Aty e kane vendin. Ama disa gjera do te qartesohen, se:

Komunist dhe patriot e nacionalist nuk shkon.
Komunist dhe intelektual nuk shkon.
Komunist dhe shpirterisht i lidhur per atdhe nuk shkon.
Komunist dhe i moralshem nuk shkon.

sepse

Komunistet jane internacionaliste.
Komunistet jane klasa puntore, tė varferit, te pashkolluarit.
Komunistet nuk besojne ne gjera shpirterore ata materien e kane per baze dmth kalanicen se per te lufojne tane jeten.
Morali komunist eshte te spiunosh babain, nenen, gruan, motren.

SoKoLi-i-Maleve
23-03-07, 03:17
More le ti bashkohet PDK-ja, LPK-ja, LKCK-ja e parti te tjera te majta Internacionales Socialiste. Aty e kane vendin. Ama disa gjera do te qartesohen, se:

Komunist dhe patriot e nacionalist nuk shkon.
Komunist dhe intelektual nuk shkon.
Komunist dhe shpirterisht i lidhur per atdhe nuk shkon.
Komunist dhe i moralshem nuk shkon.

sepse

Komunistet jane internacionaliste.
Komunistet jane klasa puntore, tė varferit, te pashkolluarit.
Komunistet nuk besojne ne gjera shpirterore ata materien e kane per baze dmth kalanicen se per te lufojne tane jeten.
Morali komunist eshte te spiunosh babain, nenen, gruan, motren.I kan la kemishat,jau kan ndru ngjyren dhe po thojn se jan ba socialista-demokrat( nga komunista) dmth po thojn se kan ndrrue,le te shofim,dhe te urojm qe vertet kan ndrrue.

Guri i madh
23-03-07, 12:47
Eshte shume e qarte Guri, qe PDK-ja eshte deklaruar si parti majtiste..."so what"= edhe cka???? Nese te gjitha partit evropiane do te ishin djathtiste....nuk e shoh te rruges se per cka do te ishin mbajtur zgjedhjet ne keto vende evropiane, nese te gjitha partite do te ishin djathtiste!???? Mesohu se cka do te thote sistemi shumepartiake...bile me vije keq qe une nga Kosova te ju them kete...lexoni more ndonje gazete pos "Botes sot", sistemi gjerman i'u ja mundeson kete, jam i sigurte!!! Nuk jam i informuar se si funksionojne partite ne Gjermani, aty ku jeton ti...por ne diqka jam i sigurte se ne Gjermani...partite jane te ndara ne partit qe ne programin e tyre anojne nga e djathta dhe nga e majta!


sheherli nuk jam kunder shkrimit tuj po kjo PDKja disi i adhuron majtistat se rrenjet i ka nga majtizmi i fatos nanos po nuk po ka guxim haptas te deklarohet

prishtinasi
23-03-07, 13:32
sheherli nuk jam kunder shkrimit tuj po kjo PDKja disi i adhuron majtistat se rrenjet i ka nga majtizmi i fatos nanos po nuk po ka guxim haptas te deklarohet

Tung Guri,
nese partit kosovare bazohen ne programet e Nanos dhe Berishes...vaj halli per ne!

get_up
23-03-07, 13:54
kor te folsh per thaqin duhet ta dish se ka dikush qe e njeh prej shkolles fillore e kendej po mos thuni ne ilegalitet po si azyl kerkus ashtu siq kemi ardh shumica nga ne per nji kafshat goje qysh thot popullib e dihen disa ngjarje qe ndodhen ne shqipri me 1997 po edhe vllau i tij GANIU si bashkpuntor i UDBes edhe e fitoj at fam qe sot e gzon nga nji pakic e popullit hajt mir kalofsh

Une flas me fakte e jo palidhje .. Une nuk them se ka qen ne ilegalitet Por Ate e thote UDB-ja .. e dihet se kush ēka ka bere ne azil ,mos te hym anej hiq..ka qen njeri i kerkuar nga githe shtetet qe bashkepunonin me serbin .. e ti ketu veq pallavra vella asgje tjeter
JA EDHE FAKTI

http://www.mup.sr.gov.yu/domino\teror.nsf/1Mos mi fshini mesazhet edhe njeher ..do tveproj me ndryshe tani ..

Guri i madh
23-03-07, 14:18
[quote=get_up]Une flas me fakte e jo palidhje .. Une nuk them se ka qen ne ilegalitet Por Ate e thote UDB-ja .. e dihet se kush ēka ka bere ne azil ,mos te hym anej hiq..ka qen njeri i kerkuar nga githe shtetet qe bashkepunonin me serbin .. e ti ketu veq pallavra vella asgje tjeter
JA EDHE FAKTI

http://www.mup.sr.gov.yu/domino\teror.nsf/1Mos mi fshini mesazhet edhe njeher ..do tveproj me ndryshe tani ..[/quot


qy tash pollavra nuk po shiten tani kto pollavra kjo esht nji potez politik i serbis qe fill pas lufte shqiptart e kan kuptue e per ata policin e vrar te rruga e trenit ne skenderaj ku shum nga ju thuni se thaqi ishte pjesmarrs kto jan vetem genjeshtra per me afirmue si patriot


e tan e din patriotizmin e tij esht e tepert me fol per te tani dihet kush i ka dhan popullit e kush i ka marr popullit

Guri i madh
23-03-07, 14:20
[quote=get_up]Une flas me fakte e jo palidhje .. Une nuk them se ka qen ne ilegalitet Por Ate e thote UDB-ja .. e dihet se kush ēka ka bere ne azil ,mos te hym anej hiq..ka qen njeri i kerkuar nga githe shtetet qe bashkepunonin me serbin .. e ti ketu veq pallavra vella asgje tjeter
JA EDHE FAKTI

http://www.mup.sr.gov.yu/domino\teror.nsf/1Mos mi fshini mesazhet edhe njeher ..do tveproj me ndryshe tani ..[/quot


qy tash pollavra nuk po shiten tani kto pollavra kjo esht nji potez politik i serbis qe fill pas lufte shqiptart e kan kuptue e per ata policin e vrar te rruga e trenit ne skenderaj ku shum nga ju thuni se thaqi ishte pjesmarrs kto jan vetem genjeshtra per me afirmue si patriot


e tan e din patriotizmin e tij esht e tepert me fol per te tani dihet kush i ka dhan popullit e kush i ka marr popullitme falni jo policin e te rruga e trenit ne skenderaj po fjalen e kam te rruga e trenit ne DRENAS ne vitin 91

get_up
24-03-07, 12:03
PO edhe HAGA edhe Interpoli ..gjithe keto ishin "Poteza" sipas teje edhe nato edhe rambuje , edhe vrasja e disave te kerkuar ne ate list , Vrasja e familjareve te kerkuar prej femijes foshnje e deri te te me i madhi ,apo duke i burgosur per ti gjetur te afermit e tyre me leht ..Keto gjith ishin fantazma
Qe lista e plote e emrave te cileve iu kan zhdukur shum anetar te familes :

http://www.mup.sr.gov.yu/domino/teror.nsf/poter

Nuk esht pune e vrasjeve ne gllogovc apo diēka tjeter ..arsyeja e kerkimit ka qene qe nga 97 per formimin e UĒK-se dhe zyren politike te saj ..per te gjithe ata qe kan qene ne list ..dmth ata ishin te PARET ne ilegalitet..
po ta spjegoj per her te fundit se mduket badihava po flas..

niemand
24-03-07, 16:01
Hej a ende me Thaqin po mirreni a ,..
epo hajt edhe une po iu them diēka ne lidhje me te edhe pse nuk mbroj politiken e tij...
THAQI KA QENE NJERIU QE E KA DRIDH SERBINE SI ME POLITIK ASHTU EDHE ME STRATEGJI POLITIKO-LUFTARAKE ,ME KETO QE ARRITI AI NE ILEGALITET DHE NE LEGALITET E DERGOI MILLOSHIN TE LITARI ATJE KU E KA PAS VENDIN , AI THA QE DO TA SHPORRI SERBIN PREJ KOSOVES QE NE VITIN 96' ..DHE NE 99 AJO NDODHI,,,SERBIA MBAROI

TASH ndaq le te flet me Tadiq ndaq me Trakjoviq ndaq Drashkoviq ..Ai esht kryetar i partis ne Kosove ,ne qofte se e nderojn ata te flasin kete njeri qe esht i denuar me 20 vjet burgim ne shtetin e tyre ATEHER ata le te shkruajn ne forume Se si Tadiq takohet me Thaqin .. E jo ne ketu ...

Ēka ju pret mendja o disa te gjore ketu : Kape pushken , kape lapsin vrapo kosov-shqiperi (perderisa disa pinin kafe nbeograd),mbledh te holla ,formo ushtri , raporto amerikes per vendet strategjike ,shko ne rambuje per te nenshkruar fatin e popullit nen thundren e eger te shkaut ..Formo TMK ne dhe ndihmo UNMIKUT te futet ne Kosove ..kthehu ne Politik prap .....E TASH shite Kosoven duke fol me TADIQ kinse ...Po masi ka pas ndermend me shit Kosoven ēka hamamin luftoi tere keto vite e u denua me 20 vjet burg kur disa te tjere nuk moren as 1 vjet...

hej mazamakeq per neve .. a e dini se sna ka mbet Hero ne Histori per budallaki qe kemi ...Ni skenderbe e patem edhe ate kena me hjek tu i than austrohungarez apo arap a ēka hamami i thojn ..siq ju tham shume njerezve komunist apo ballist...

Ky esht mesazhi i fundit i imi per keto qeshtje ..me te vertet JEMI SHUME MBRAPA NE TE GJITHA ASPEKTET ...LENI NJEREZİT RAHAT TE PUNOJN E VEPROJN NE QOFTE SE DESHTOJN ATEHER LARGONI NGA POLITIKA ,se per nga jeta dhe veprimtaria kurre askush smundet me largu AS Thaqin e As UĒK-ne apo ndoshta as Rugoven...

Ta bej me nje ngjyr qe mos te duket shum se mos po mashtrohen edhe te tjeret si ti duke pi ēaj rusi e tu enderru se si e cliroi Kosoven nje femij qe ne kohen kur Presidenti Rugova ishte ne politik ai luante me gogla ( Pupca )

Edhe saher qe zgjohesh ne mengjes merr puth sliken ( fotografin ) qe nje vit 2002 e nxorri Bota Sot- gjith ata qe ndihmuan Kosoven per clirimin e saj nga serbia dhe lutju zotit qe te jen mire te gjith dhe ti ruaj i madhi zot se sa per UCK-n e Haxhimat e Xhavitat sot un edhe ti nqs ke jetu ne kosov nuk kishim shkru ne FORUM Dardania bile bile as 70% te antarve te tjere

Serbin e Dridhi Amerika e madhe ne krye me * Klinton , Ollbrajtin , Blerin , Klarkin , Hukin , ect ect * dhe luftoi plot 2 muaj me ta , prandaj sa per forcat e UCK serbia sot e kish ba shkrum e hi Kosoven , por biles edhe nje pjes te Shqiperis aty ku kan qen Refugjatet Kosovar.

Prandaj mos ja humb te miren Presidentit qe ju lut me vite qe sot te jemi ketu se sa per Hashimin sot serbia na kish ba Kosoven me viza me hy.. me vizitu bile bile u dasht me prit sikur neper Ambasadat e Zvicerres me termine ka 3..4 muaj per nje vizitor 1 mujore.

niemand

kroni
24-03-07, 17:02
Kosovar.

Prandaj mos ja humb te miren Presidentit qe ju lut me vite qe sot te jemi ketu se sa per Hashimin sot serbia na kish ba Kosoven me viza me hy.. me vizitu bile bile u dasht me prit sikur neper Ambasadat e Zvicerres me termine ka 3..4 muaj per nje vizitor 1 mujore.

niemand[/quote] Fal gjakut te deshmorve sot KOSOVA frymon e lir se sa per presednikin dhe AVATARIN tend kosova me siguri nuk dot ishte aty ku esht .Por trimat si ADEM JASHARI ja kthyn nderin kosoves.

get_up
24-03-07, 17:10
hoppa si nuk po don me mbaru ky bisedim hiq ...
Se pari un nuk ia humba askujt vlerat ,ju jeni pikerisht ata qe hubmni vlerat ..

Serbin e ka dridh amerika ndoshta me Klintona e ollbrajta qe vetem prapanicat mbetem pa iu dhan ..Mirepo ate Amerike e Sollen disa qe ne kapelat e tyre ishin shqiponjat dykrereshe ,Ajo Ollbrajt qe thua ti ne Rambuje kerkonte Thaqin ,derisa doli Thaqi nga malet e Berishes nuk filluan bisedimet..Nuk di po e mbaj mend si sot qe iu lutshim zotit te shkon Thaqi ne bisedime se sfillonin pa te dot ..

Une nuk e perkrah ne Politik fare por e kaluara esht tjeter ,jo qe nuk e perkrahi por nuk du me pa hiqndaq me dite.. e kam perkrah VeTonin deri tani tash as at se perkrahi se tgjithe jan bere njejte ...

Ama te kaluaren ndaq le te vjen Milloshi prap jo disa shqiptar ketu po po them Milloshi qe te qohet se ska me mujt me nderru kurr..
Klintonat ,Klarkat , Ollbrajtat ne ate kohe te luftes kan njoh vetem ne njeri ne Kosove e ai ishte Thaqi..

fadil
24-03-07, 19:44
Pershendetje>

Une sinqerisht ne shumicen e rasteve po e pzes veten se si disa njerze te turpshem marrin guximin dhe te akuzojn njerzit me eminent te historis se kombit shqiptar siq eshte ky raste me legjenden e gjalle te kosoves Hashim Thaqi.

mirpo ky popull ka vuajtur me shekuj nga njerzit me te ulte moralisht ne popull te cilet pamoralshmerin e tyre jane munduar ta transferojn edhe te shtresat e moralshme te kombit shqiptar.

Deshet apo nuk deshet liria e Kosoves identifikohet me emrin e Hashim Thaqit si njeri nder vizionaret me te sukses;shem te politikes kosovare, ai e udhehoqi UĒK.ne, ai e udhehoqi delegacionin e Kosoves ne rambuje, ai e ruajti strukturen e UĒK.se edhe pas luftes vetem me nje emer tjeter tani TMK, ai ia fitoi perkrahjen me demokratike dhe me te fuqishme popullit te Kosoves, NATON< Bashkimin Europian dhe Shtetet e Bashkuara te Amerikes.

Ne saje te UĒK.se dhe udheheqsit te saje Hashim Thaqi Kosovaret sode po bisedojn me bashksin nderkombtare se si ta ndertojn me mir shtetin e ri te Kosoves e jo se si te largohen forcat serbe nga Kosova sepse kjo pune eshte kryer ne vitin 1999 dhe ato KURR nuk do te shkelin me ne token e Kosoves.

ata njerze qe jane kunder Hashim Thaqit dhe bashkpuntorve te tije jane alet te rusis dhe shteteve te tjera kumuniste dhe tradicionalisht kane qene kunder Kosoves.

por me gjithe ate ne Kosove ka ende kolobaracionista * TRADHTAR* te kombit shqiptar.

por keta njerze perpos qe do ti denoj historia do ti denoj edhe kombi.

nese doni ta dini kush ka qen UĒK.ja dhe Hashim Thaqi percillne dokumentarin gjurmet per nder te 24 marsit 1999 ditws kur Ushtris Ēlirimitare te Kosoves i erdhi ne kraha super fuqia botrore NATO, dhe atz e shifni se kush ishin ata qe luftonin dhe qe negocionin me bashksin nderkombtare.

Guri i madh
24-03-07, 20:04
Pershendetje>

Une sinqerisht ne shumicen e rasteve po e pzes veten se si disa njerze te turpshem marrin guximin dhe te akuzojn njerzit me eminent te historis se kombit shqiptar siq eshte ky raste me legjenden e gjalle te kosoves Hashim Thaqi.

mirpo ky popull ka vuajtur me shekuj nga njerzit me te ulte moralisht ne popull te cilet pamoralshmerin e tyre jane munduar ta transferojn edhe te shtresat e moralshme te kombit shqiptar.

Deshet apo nuk deshet liria e Kosoves identifikohet me emrin e Hashim Thaqit si njeri nder vizionaret me te sukses;shem te politikes kosovare, ai e udhehoqi UĒK.ne, ai e udhehoqi delegacionin e Kosoves ne rambuje, ai e ruajti strukturen e UĒK.se edhe pas luftes vetem me nje emer tjeter tani TMK, ai ia fitoi perkrahjen me demokratike dhe me te fuqishme popullit te Kosoves, NATON< Bashkimin Europian dhe Shtetet e Bashkuara te Amerikes.

Ne saje te UĒK.se dhe udheheqsit te saje Hashim Thaqi Kosovaret sode po bisedojn me bashksin nderkombtare se si ta ndertojn me mir shtetin e ri te Kosoves e jo se si te largohen forcat serbe nga Kosova sepse kjo pune eshte kryer ne vitin 1999 dhe ato KURR nuk do te shkelin me ne token e Kosoves.

ata njerze qe jane kunder Hashim Thaqit dhe bashkpuntorve te tije jane alet te rusis dhe shteteve te tjera kumuniste dhe tradicionalisht kane qene kunder Kosoves.

por me gjithe ate ne Kosove ka ende kolobaracionista * TRADHTAR* te kombit shqiptar.

por keta njerze perpos qe do ti denoj historia do ti denoj edhe kombi.

nese doni ta dini kush ka qen UĒK.ja dhe Hashim Thaqi percillne dokumentarin gjurmet per nder te 24 marsit 1999 ditws kur Ushtris Ēlirimitare te Kosoves i erdhi ne kraha super fuqia botrore NATO, dhe atz e shifni se kush ishin ata qe luftonin dhe qe negocionin me bashksin nderkombtare.me te vertet jeni nji humorist shum i mir ja ky humori i juaj kur thoni legjenda e gjall GANI THAQI

Pirro nga Epiri
24-03-07, 21:45
pershendetje
nuk mund e kuptoj se qfar njerz jan ata si p.sh. kyfar guri i madh..se si munen me fol kshtu per politikanin e atdhetarin ma te fort ne historin e kosoves si zoti Hashim Thaqi..vetem edhe nje gje mos harroni e ndash thuaj azilant ndash thuaj qka te dush se si mos te ishte thaqi me UQK sot e kishit ju serrbin ne oborr,,,,e mos ja futni kot !!
Edhe rugova i ka meritat e veta, mirpo aftsia e tij nuk ishte e mjaftushme per ta udhheq kosoven.

niemand
25-03-07, 02:52
hoppa si nuk po don me mbaru ky bisedim hiq ...
Se pari un nuk ia humba askujt vlerat ,ju jeni pikerisht ata qe hubmni vlerat ..

Serbin e ka dridh amerika ndoshta me Klintona e ollbrajta qe vetem prapanicat mbetem pa iu dhan ..Mirepo ate Amerike e Sollen disa qe ne kapelat e tyre ishin shqiponjat dykrereshe ,Ajo Ollbrajt qe thua ti ne Rambuje kerkonte Thaqin ,derisa doli Thaqi nga malet e Berishes nuk filluan bisedimet..Nuk di po e mbaj mend si sot qe iu lutshim zotit te shkon Thaqi ne bisedime se sfillonin pa te dot ..

Une nuk e perkrah ne Politik fare por e kaluara esht tjeter ,jo qe nuk e perkrahi por nuk du me pa hiqndaq me dite.. e kam perkrah VeTonin deri tani tash as at se perkrahi se tgjithe jan bere njejte ...

Ama te kaluaren ndaq le te vjen Milloshi prap jo disa shqiptar ketu po po them Milloshi qe te qohet se ska me mujt me nderru kurr..
Klintonat ,Klarkat , Ollbrajtat ne ate kohe te luftes kan njoh vetem ne njeri ne Kosove e ai ishte Thaqi..

Edhe kete po ta shkruaj me shkronja te bardha!!!!!!!!!

A mund te ma thuash n'cilen koh u takua Thaqi para luftes me Klintonat e Ojjbrajtat?

Dhe a e ke njoft ti personalisht n'vitin Para vitit 1998 Hashim Thaqin?

niemand

Albanian eX|PerT
25-03-07, 04:02
> Thaēi nė IS nė Greqi takohet me kryetarin serb Tadiē!!! (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=966022#post966022)

Nime :eek: , e si kishte kaluar :biggrin: ?, hahahaha, a i kishte dhene optimizem per ceshtjen e pavarsise sone :tongue: !

O Thaēi, a shkove per te marrur gajret prej Tadiēit per pavarsijen a? Aahahahahaha!

Peja-Boy
27-03-07, 13:55
Kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēi, po qėndoron nė Athinė nė njė Konferencė Botėrore tė organizuar nga Internacionalja Socialiste, ku marrin pjesė mė se 160 delegacioneve nga vende tė ndryshme tė botės.

More a edhe Thaqi komunist??? :roll: :roll: :roll:

Kadale Kadale se edhe Ty ka nis me tu ndie Zoni kohve te fundit !!
Mos ja Zen per te madhe se tash thot per te miren e Popullit kam takuar "Zotriun Tadiq" se nuk i thot vetem Tadiq pa ja shtuar edhe Zoteriun mbrapa !!

Peja-Boy
27-03-07, 13:57
Edhe kete po ta shkruaj me shkronja te bardha!!!!!!!!!

A mund te ma thuash n'cilen koh u takua Thaqi para luftes me Klintonat e Ojjbrajtat?

Dhe a e ke njoft ti personalisht n'vitin Para vitit 1998 Hashim Thaqin?

niemand

Haha Pyetje me vend !!

Guri i madh
27-03-07, 15:00
Kadale Kadale se edhe Ty ka nis me tu ndie Zoni kohve te fundit !!
Mos ja Zen per te madhe se tash thot per te miren e Popullit kam takuar "Zotriun Tadiq" se nuk i thot vetem Tadiq pa ja shtuar edhe Zoteriun mbrapa !!


po normal shoku i idealit nuk thirret me emer po duhet me i than zotri x,y

Peja-Boy
27-03-07, 18:28
po normal shoku i idealit nuk thirret me emer po duhet me i than zotri x,y

Biznisi veq po shkon ne Mbarim !!! Spo kan qejf mu nda kosova prej serbis po qka me bo shpresoj qe sju pengon ne Bizenese disave !!

Peja-Boy (Vin-Diesel)

get_up
29-03-07, 23:53
Edhe kete po ta shkruaj me shkronja te bardha!!!!!!!!!

A mund te ma thuash n'cilen koh u takua Thaqi para luftes me Klintonat e Ojjbrajtat?

Dhe a e ke njoft ti personalisht n'vitin Para vitit 1998 Hashim Thaqin?

niemand

Ti shkrove me te bardha une po ta shkruaj me te zeza prap ..

Aty thash ne ATE KOHE ..dmth ne kohe te luftes Njeriu i vetem qe eshte pyetur per Kosoven ka qene HASHIM THAQI ndaq plasni prej inatit ndaq mbani tjera parti ndaq shani sa te doni por e verteta esht e vertet..thash edhe me pare nuk mbaje parti por te verteten se mohoi sepse e mesova tash qe historia gjithmon perseritet sa te duash mohoje ..

Kur eshte pyetur Ollbrajt per Rambuje dhe i eshte thene Rugova eshte gati ..Pergjigja e saj ka qene "E DI QE ESHTE NE LUFTE (kishte fjalen per malet e Berishes)POR UNE INSISTOI QE THAQI TE KRYESOI DELEGACIONIN NE RAMBUJE" pas 48 oreve vones Dolin Thaqi Ne TV nga malet e berishes se bashku me tre komandant te zonave te cilet thonin qe ishin konsultuar me te gjithe komandantetn e zonave per Pranimin e Rambujes ..Dhe pas 5 diteve u nisen per rambuje Ne KRYE ME THAQIN si kryetar delegacioni ...
Ke materiale video ,libra .. te Ollbrajt..Klinton.. dhe Clarkut ku te gjitha keto mund ti mesoni ne qofte se nuk besoni pamjeve filmike te asaj kohe ...Nuk mund te arsyetohet askush ne asnje menyre ne ato qe thash me lart .
Hajt tash ju uroj nje nate te kendshme...

AlbaniKos
30-03-07, 00:48
Mire tash paska ra ne krahun qe i takon, me socialistet. Eshte pjekuri politike edhe ta gjesh vendin qe te takon. Thaqi nadal po behet politikan.

sunshine
30-03-07, 04:24
http://news.albemigrant.com/cutenews/data/upimages/taci-slobo.jpg
Edhe nė kėtė takim ka pas shku Thaqi me ja matė impulset armiqėve.
Krijuesii a e din ti pse kėta dy janė takuar??
532
Mendoj se kjo foto ėshtė mė origjinale.
Vėrejtje: Nuk ėshtė bėrė nė varre po s akanė qenė gjallė dhe sa u vriteshin shqiptarėt nga dora e Milloshit!

AlbaniKos
30-03-07, 06:44
Mos beni krahasime te tilla o njerez fanatike te prishur!
Xhorxh Washingtoni i Amerikes nuk krahasohet kurre me lideret partiak ne Amerike!
Xhoxh Washingtoni shqiptar i Kosoves eshte Dr. Ibrahim Rugova. Duhet te jesh fanatik i mjere politik per te bere krahasime te tilla!
Para se shqiptare jemi njerez. A mund te gjykojme e flasim si njerez ne!
Si duket jo, jemi verbuar nga shqiptarizma e tepruar madje edhe kur pshurrin disa kthehen e shikojne shurren e vet per te pare ngjyren kuq e zi ne te.
Hej koka te prishura kendelluni pak!
Rugova ishte nje dhe i pakrahasueshem me keto melmesat e qorbave te lira te politikes dhe patriotizmit fanatik kosovar!
Lene te prehet i qete sepse beri ate qe askush nuk arriti ta bej, qe prej se ekzistojne keto troje!

niemand
30-03-07, 09:31
532
Mendoj se kjo foto ėshtė mė origjinale.
Vėrejtje: Nuk ėshtė bėrė nė varre po s akanė qenė gjallė dhe sa u vriteshin shqiptarėt nga dora e Milloshit!

Mundesisht nqs don me dite arsyen e fotos.. dhe si ka arrit deri te Fotoja.. merr dhe ndegjo per 7 minuta po pate koh.. kete links ( http://youtube.com/watch?v=j8Undnl_lXw (http://youtube.com/watch?v=j8Undnl_lXw) ) dhe mund ta kuptosh se si u mor presidenti.. po fatkeqesisht ne shqiptaret jemi te pa tru dhe si na ka then Xhaxhi Enver ashtu kemi vepru e ti qenke nje prej pionerve te xhaxhit enver e mjer forumi qe te ka.

niemand

get_up
30-03-07, 13:56
Mos beni krahasime te tilla o njerez fanatike te prishur!
Xhorxh Washingtoni i Amerikes nuk krahasohet kurre me lideret partiak ne Amerike!
Xhoxh Washingtoni shqiptar i Kosoves eshte Dr. Ibrahim Rugova. Duhet te jesh fanatik i mjere politik per te bere krahasime te tilla!
Para se shqiptare jemi njerez. A mund te gjykojme e flasim si njerez ne!
Si duket jo, jemi verbuar nga shqiptarizma e tepruar madje edhe kur pshurrin disa kthehen e shikojne shurren e vet per te pare ngjyren kuq e zi ne te.
Hej koka te prishura kendelluni pak!
Rugova ishte nje dhe i pakrahasueshem me keto melmesat e qorbave te lira te politikes dhe patriotizmit fanatik kosovar!
Lene te prehet i qete sepse beri ate qe askush nuk arriti ta bej, qe prej se ekzistojne keto troje!

Xhorxh Washingtoni ka luftuar per popullin e tij dhe ka qene komandant i zonave ne ate kohe si dhe keshilltar politike ..nuk ka mbledhur gure neper ofise ..ai ka luftuar vella siq luftoi skenderbeu dhe adem jashari prandaj e ka vendin ne gjithe ameriken..

Zdi pse vendosni foto palidhje .montaxhe fotografike sa te duash .. shiqoni arshivet e RTS se dhe mos u mirrni me fotomontazhe (Kete e thash per disa qe vendosin foto dhe nuk kam asgje kunder fotos se Rugoves me Millosheviqin se gjithkujt mund ti kish ndodh ndonje gje e till .. ndoshta edhe Thaqit-po mos tkish be vetevrasje:))

sunshine
30-03-07, 15:27
Mundesisht nqs don me dite arsyen e fotos.. dhe si ka arrit deri te Fotoja.. merr dhe ndegjo per 7 minuta po pate koh.. kete links ( http://youtube.com/watch?v=j8Undnl_lXw (http://youtube.com/watch?v=j8Undnl_lXw) ) dhe mund ta kuptosh se si u mor presidenti.. po fatkeqesisht ne shqiptaret jemi te pa tru dhe si na ka then Xhaxhi Enver ashtu kemi vepru e ti qenke nje prej pionerve te xhaxhit enver e mjer forumi qe te ka.

niemand

Zotėri, faleminderit pėr komplimentet e tuaja!
Njė prijes i njė "pėrrallė shteti" siq ka qenė Rugova, zgjidhet pėr ti prirė atij populli! Njė prijės sakrifikon edhe jetėn e tij pėr popullin e vet!!! Pasiqė Rugova pėr herė tė parė e ka pėrmend para gjyqit tė Hages se paska qenė peng, pse atėherė ai u lirua dhe shetiste sa nė Itali e sa nė Gjermani? Pse athua vallė Millosheviqi atij i fali jetėn, e jo edhe banorve tė pafajshėm tė Kosovės?
Nuk desha tė iku nga tema, por kur ka tė bėj njeriu me tė tillė si ti "qė i dinė tė gjitha" dhe se tė gjithė ata qė nuk janė lėpirės tė politikės qyqare, janė enverista, doemos se duhet lakuar edhe temėn pėr tė cilin shkruajmė kėtu!

P.S. Edhe tė lutem mos ia nis me thėnė tash se Millosheviqi ka pasur kėrcėnim ndėrkombėtar pėr lirimin e Rugosėv, se fundja ai nuk ia ka vu veshin kurrė tė huajve pėr dallim nga Rugova qė krejt politikėn e ka bė nė shpresė tė tė huajvė duke mohuar popullin e Kosovės nė ēdo aspekt!

alb1
23-05-07, 16:56
Takim i Boris Tadic dhe Hashim Thaēi nė Athinė

driton90
24-05-07, 18:40
Nuk e di se qka paske ndryshuar ketu Murgesha,por une po verej fyerje nga me te uletat.

Shume e shume udheheqes kosovare jane takuar me pare me perfaqesues te Serbise dhe kete e konsideroj vazhdimesi te atyre takimeve .Me Serbine kemi ende qka te bisedojme (pos statusit).
Serbia i ka shume borgj Kosoves prandaj te gjitha keto duhet ti ktheje ajo.

shum mir ti laliloli qė pe dishe qė serbia i ka borgj ė kosovės dhe duhet me bisedu me ta por bisedemi bohėn nė prishtinė ose beogradė e jo nė athinė atje nuk ėshtė kan nė agjendė borgje e serbisė pėr kosovėn por bashkpunim dhe rigjallja e partive socialistve nė rajon. tung

driton90
24-05-07, 19:15
Ti shkrove me te bardha une po ta shkruaj me te zeza prap ..

Aty thash ne ATE KOHE ..dmth ne kohe te luftes Njeriu i vetem qe eshte pyetur per Kosoven ka qene HASHIM THAQI ndaq plasni prej inatit ndaq mbani tjera parti ndaq shani sa te doni por e verteta esht e vertet..thash edhe me pare nuk mbaje parti por te verteten se mohoi sepse e mesova tash qe historia gjithmon perseritet sa te duash mohoje ..

Kur eshte pyetur Ollbrajt per Rambuje dhe i eshte thene Rugova eshte gati ..Pergjigja e saj ka qene "E DI QE ESHTE NE LUFTE (kishte fjalen per malet e Berishes)POR UNE INSISTOI QE THAQI TE KRYESOI DELEGACIONIN NE RAMBUJE" pas 48 oreve vones Dolin Thaqi Ne TV nga malet e berishes se bashku me tre komandant te zonave te cilet thonin qe ishin konsultuar me te gjithe komandantetn e zonave per Pranimin e Rambujes ..Dhe pas 5 diteve u nisen per rambuje Ne KRYE ME THAQIN si kryetar delegacioni ...
Ke materiale video ,libra .. te Ollbrajt..Klinton.. dhe Clarkut ku te gjitha keto mund ti mesoni ne qofte se nuk besoni pamjeve filmike te asaj kohe ...Nuk mund te arsyetohet askush ne asnje menyre ne ato qe thash me lart .
Hajt tash ju uroj nje nate te kendshme...

o get up sa po dukėt ty tpa ha kam stressi i zgjedhjevė por mere veten me tė mir se saher ėshtė petja e patriotizmitė ju bėhni ma patriota se majmuni po sa i pėrket luftės nė kosovė unė dhe populli i kosovės e dimė fortė mirė se luftėn clirimtare ka ba agim ramadani me shokėt e vet www.kosharja99.info/Film.htm kursse ju keni dit me ban vetem fotografia dhe video nė malet e shqipėrisė vetė jakupė kraniqi nė hagė gjatė processit gjysorė ndajė fatmir limajė patė deklaruar se tė gjitha deklarata e uck ishinė tė pa vėrteta dhe propagand dhe ti e di fortė mirė tė gjithė kta miqėt e kosovė sikur ollbrajt, clion, klark i ka trashiguar kosova prejė rugovės se kur u kan ibrahim rugova nė amerikė pėr me kėrku pavarėsi hashim thaqi u kan tu pi tamėl budhice.