PDA

View Full Version : Yndyra e lartė nė gjakė


Naki
19-09-06, 21:20
Ēka ėshtė Kolesteroli


Kolesteroli ėshtė njė substancė e ngjajshėme yndyrore,ēė paraqitet dhe deponohet nė organin e mėlqisė.
Organizmi i njeriut vetėvetiu prodhon sasinė e mjaftushme tė kolesterolit dhe mbulon nevojen ditore*1-1,5g nė dite*,kėshtu qė nuk ka nevojė tė deponojė pėr mes ushqimit edhe sasi tjera.

Vlerat normale tė yndyrave nė Gjakė

Konsiderohen vlera normale,nėse konzentracioni i pėrgjithshėm i yndyrave ėshtė :

mė i vogėl se 200mgdl
Ldl-mė i vogėl se 160mgdl
Hdl-minimumi 40mgdl
Triglyceride mė i vogėl 150 mgdl

Yndyra nga ushqimi dhe pasqyra e yndyrav nė gjakė

Nėse ne marrim yndyra me ushqim ,organizmi i trupit tė njeriut e zvoglonė prodhimin vetjakė tė kolesterolit,duke mos e rritur yndyren nė gjakė nga konsumimi me ushqim dhe nė tė njejtėn procesė bėnė balancimin.

Kolesteroli dhe shėndeti

Pasqyra e vlerave tė larta tė yndyrave nė Gjakė,pa dyshim shkakton sėmundjet koronare tė zemrės.
Yndyra e lartė nė gjakė nė shumė raste ėshtė pasojė e faktorit gjenetike dhe nė shkallė tė zvogluar mundė tė bėhėt tretmani mjekėsor.
Yndyren e lartė nė Gjakė mund ta zoglojmė 10-15% nėse konsumojmė ushqim tė varfur me yndyra dhe shtojmė marrjen e ushqimit tė pasur me perime dhe Vitamina.


Naki