PDA

View Full Version : Prishja e thonjėve


selvija
01-10-06, 11:49
Kam problem me thonje, si fillojn te rriten pak me shfletohen
edhe skajeve me cpirrohen ,kam perdor disa mbrojtse por nuk me kan ndihmuar aspak.
nese din dikush te ma jap naj keshill si ti mbroj..

~AmaZonA~
06-10-06, 11:07
Pershendetje selvije provo me perforcues te thonjeve per gjdo dite edhe me voj ulliri ndoshta te ndihmon.

Dea_A
06-10-06, 11:29
Kam problem me thonje, si fillojn te rriten pak me shfletohen
edhe skajeve me cpirrohen ,kam perdor disa mbrojtse por nuk me kan ndihmuar aspak.
nese din dikush te ma jap naj keshill si ti mbroj..


E nderuar !

Thonjet nuk jane te bukur dhe te forte ,vetem nga arsyet e mirembajtjes
Ndonjehere mund te mungoj ndonje vitamin i caktuar ose hekuri e te tjera qe kane ndikim shume te madhe ne ashtin e njeriut
Nese jeton jasht e dini shume mire se ka shume vende per nje ndihme me efikase
Une psh . i kam te ndieshem shume nga uji keshtu qe fillova ti laj enet me doreza dhe le qe i shpetova thonjet por i shpetova edhe larjes se eneve ( mami nuk me len me asnjeher prej se me ka pa se po i laj me doreza hahahha ) !

Te pershendes !!!!!!!:smile:

selvija
07-10-06, 14:31
Pershendetje selvije provo me perforcues te thonjeve per gjdo dite edhe me voj ulliri ndoshta te ndihmon.Edhe ty AmaZonA te pershendes , jo me vaj ulliri skam provue asnjeher ,falm per spjegim.. do te provoj..

selvija
07-10-06, 14:41
E nderuar !

Thonjet nuk jane te bukur dhe te forte ,vetem nga arsyet e mirembajtjes
Ndonjehere mund te mungoj ndonje vitamin i caktuar ose hekuri e te tjera qe kane ndikim shume te madhe ne ashtin e njeriut
Nese jeton jasht e dini shume mire se ka shume vende per nje ndihme me efikase
Une psh . i kam te ndieshem shume nga uji keshtu qe fillova ti laj enet me doreza dhe le qe i shpetova thonjet por i shpetova edhe larjes se eneve ( mami nuk me len me asnjeher prej se me ka pa se po i laj me doreza hahahha ) !

Te pershendes !!!!!!!:smile:PO Dea_ edhe une mendoj se naj vitamin me mungon , po kam qen ne kozmotolog kam ber grimin e thonjve terapit e gishtrave , kam mbill thonjet , por thonjet qen per 5 jav pastaj kam hjek ishin ne fillim shum te mir orgjinal, ama si filloj te punoj me hidrogjene te ndryshme gjat pastrimit ne shtepi, prap me prishen , end nuk laj kurr se fairi me pengon edhe ne lekur , por Dea_ ti ke mamin qe te hjek disa pun e mbron ate qe te pengon ..(por une per fat jam nene vet smuj te shpetoj nga asgje edhe nese me pengon ,, te pershendes motrushke falm.......:smile:

~AmaZonA~
07-10-06, 16:21
selvije shtine burrin le ti pastron enet ku po ta nin se mos pom bojn pune te medha ketu hahahahahaahahahahaha mpuq rrushe fort (pak shaka bera)

selvija
07-10-06, 18:12
selvije shtine burrin le ti pastron enet ku po ta nin se mos pom bojn pune te medha ketu hahahahahaahahahahaha mpuq rrushe fort (pak shaka bera)ahhaahh po motrushke qajohja e ka gjet tan diten duart ne enet i lan a po me dhimet a ahahaha veq po e komandoj .... edhe ty motrushe te mpuqii.....:wink:

Kavaleri
08-10-06, 20:50
ahhaahh po motrushke qajohja e ka gjet tan diten duart ne enet i lan a po me dhimet a ahahaha veq po e komandoj .... edhe ty motrushe te mpuqii.....:wink:
Mu nuk don mem puq a? Nuk te prishen thonjet hahah ( Shaka)
Shkutoj bijo thonjet, se esht edhe me paster edhe kur enet i pastron esht edhe me leht.
Per ndryshe te ishe e imja do ta bleja nje maqin per lamjen e eneve.
E sa i perket thonjeve do ti kisha blere qe ti vendon te plasikes sa her qe te del me mua hahah.

selvija
09-10-06, 13:22
Mu nuk don mem puq a? Nuk te prishen thonjet hahah ( Shaka)
Shkutoj bijo thonjet, se esht edhe me paster edhe kur enet i pastron esht edhe me leht.
Per ndryshe te ishe e imja do ta bleja nje maqin per lamjen e eneve.
E sa i perket thonjeve do ti kisha blere qe ti vendon te plasikes sa her qe te del me mua hahah.ahah Kavaler per qka jan burra aa veq me la ent se per tjeter send jo,,, ku je kan ma heret beee qe sje lajmre me kishe mbajt si princeshe edhe thonje artificjal po qyy , tash po ma len marak o djal ,,jo maqinen e enve e kam Kavaler po as ajo nganiher spo ban pun , pa shti burrin me la me dor... per mpuqe e lam se marre..:wink:

Naki
09-10-06, 13:22
Kam problem me thonje, si fillojn te rriten pak me shfletohen
edhe skajeve me cpirrohen ,kam perdor disa mbrojtse por nuk me kan ndihmuar aspak.
nese din dikush te ma jap naj keshill si ti mbroj..

Mungesa e Vitaminės H ose ndryshe e quajtur Biotin B7,ėshtė njė nga shkaktarėt e dėmtimit tė thonjėve.

Duke mos e zgjatur me definicione,tė shkaktarėve endogjen dhe atyre egzogjen,e nderuara Selvia ju preferojė tė pėrdorni Cremė nga Urea/ėshtė njė subsancė Yndyrore me pėrbėrje tė uresė,nė apothekat Gjermane quhet ky ilaq Harnstoff 5%.

Pėr pytje dhe shpjegime mė shkruani nė Mp.

Naki